Transformatorstation voor Haarlem-Zuid en Heemstede voor 50.000 volt in bouw Amsterdamstraatvereniging gaat in maart zilveren jubileum vieren ,Kalverstraat van Haarlem-Oost" heeft vele belangrijke wensen Federatie van Beroepsverenigingen van kunstenaars jubileert Betere bestrating is eerste vereiste Automatische bediening van centrale Harmenjansweg uit 11 V erlanglijstje Ontspanningsavond NCRV in Heemstede Pluimveetentoonstelling te Aalsmeer Causerie over en platen van Kathleen Ferrier in Minerva Theater Voornaamste wensendecentralisatie en financiering in plaats van subsidie Toezicht op plaatsing van vuilnisemmers Ledenvergadering van „De Straalpijp" Oostenrijkers in opleiding bij de KLM Voetganger aangereden op de Delftlaan Lezingen voor buurtbelang Aerdenhout-Bentveld Aanvoer van Oudeweg Onbemand station Rekening gehouden met mooie omgeving Nederlands fabrikaat Kerstboombrand in Heemstede Tweede KVP-afdeling in Heemstede Filmmiddag in Concert gebouw ZATERDAG 7 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT PE WINKELIERS uit de Amsterdamstraat in Haarlem-Oost gaan feest vieren. Op 23 maart is het namelijk vijfentwintig jaar geleden, dat twaalf winkeliers ter gelegenheid van een lichtweek het noodzakelijk vonden, dat ook deze wijk van Haarlem eens meer in het centrum van de belangstelling werd geplaatst en daarom stichtte men vol goede moed een winkeliersvereniging. En dat was heel juist gezien, want nu, een kwart eeuw later, telt deze vereniging niet minder dan veertig georganiseerde winkeliers, die tezamen een vaste kern vormen van oude getrouwen, die voor geen geld uit hun buurt weg willen. De Amsterdamstraat moet namelijk meer gezien worden als een grote familie van winkeliers, die elkaar weliswaar af en toe de klanten afsnoepen, maar die overigens in de beste verstandhouding met elkaar leven. Men heeft namelijk opperbest begrepen, dat men als wijk een geheel moet vormen tegenover de binnenstad, die nu eenmaal altijd meer publiek trekt en daarin zijn de winkeliers uit de Amsterdamstraat bijzonder goed geslaagd. Dat bewijst dit zilveren jubileum overigens wel, want in het bestuur zitten allemaal echte buurtbewoners, die door hun klanten bij de voornaam genoemd worden en die op hun beurt weer weten hoe het met het zoontje van mevrouw A. en met de marmotjes van mijnheer B. staat. Want pas dan is men een werkelijke bewoner uit deze wijk, een Haarlemmer, die in een ander gedeelte van de stad niet kan aarden en daarom altijd weer naar zijn geboorte-buurt trekt. Zo is het met de winkeliers en zo is net ook met de klanten, want de neringdoenden in de Amsterdamstraat krijgen niet zelden een koper in de zaak, die op het ogenblik in Haarlem-Noord, in Beverwijk of in Heemskerk woont en die toch nog het grootste gedeelte van de bood schappen komt doen in de straat waar hij als kleine jongen zo graag de deuren van de winkels opengooide. Nu moet men overigens niet denken, dat de gehechtheid aan deze buurt alleen van de zijde van de klanten uitgaat. Integen deel, want ook de winkeliers zouden wer kelijk niet met plezier hun spullen in zuid of west verkopen. Zij hebben dat wel be wezen, want elk jaar weer doen zij hun uiterste best om het de klanten zoveel mogelijk naar de zin te maken. Een tiental jaren geleden bijvoorbeeld ontstak wet houder Happé de feestverlichting en bo vendien houdt de vereniging vrijwel ieder jaar een uitgebreide bonnenactie die op 'het ogenblik bijna niet uit de feestweken is weg te denken. Ook tijdens de afgelopen decembermaand was er weer 'n dergelijke activiteit en op 18 en 19 januari zullen de kopers uit Haarlem- Oost weer de gast zijn van de winkeliers vereniging uit de Amsterdamstraat, waar bij men op deze data in de Concertzaal een feestavond geeft waaraan medewer king wordt verleend door het cabaretge zelschap „The Topliners". Bovendien zal gedurende de feestweek, die waarschijnlijk op vrijdag 23 maart met de ontsteking van een speciale verlichting begint een tentoonstelling worden gehou den in het parochiehuis, waarbij de winke liers uit de Amsterdamstraat eens zullen tonen wat zij het winkelend publiek nu wel allemaal kunnen bieden. Allereerst is daar natuurlijk de bestra ting, die inderdaad alle beschrijvingen tart. In 1936, bij de intocht van Koningin Wil- helmina is de rijbaan voor het laatst be straat en hoewel in 1948 de ergste kuilen uit het wegdek verwijderd werden bij de intocht van Koningin Juliana is er sinds die tijd in feite niets meer aan de weg gedaan. Men beschikt dan op het ogenblik ook over een armzalige rijbaan, die samengesteld is uit kriskras door el kaar gelegde klinkers en de trottoirs zijn bovendien haast niet van de middenweg te onderscheiden. Er moet dus een nieuwe bestrating ko men met flinke tegel-trottoirs. Voorts be pleit men altijd nog een iets betere ver lichting op de kruispunten van de diverse smalle zijstraatjes en bovendien hamert men nu al geruime tijd op een betere bus verbinding. Wanneer men namelijk weet, dat de dichtstbijzijnde haltes bij de Kruis tochtstraat en de Potgieterstraat liggen, dan begrijpt men wel, dat dit „vergeten" deel van Haarlem af en toe het wachten beu is. Met deze wensen is het verlanglijstje van de Amsterdamstraat echter nog lang niet uitgeput. Men wil bijvoorbeeld zo spoedig mogelijk een eigen postkantoor hebben, vooral omdat het oversteken van de drukke rijweg bij de Amsterdamse poort voor de oudjes zoveel moeilijkheden op levert. Overigens zou men met een enkele brievenbus als bijzonder gebaat zijn. Bovendien is ook de school aan de Haar- lemmerliedestraat een doorn in het oog van vele winkeliers uit deze gezellige straat. Men heeft al eens geopperd om langs de blinde muur een kast met recla mes en t.l.-verlichting te laten aanbrengen zodat de bezoekers van deze winkelstraat niet naar de stad moeten om zich op de hoogte te stellen van de keuze, waarover de diverse winkeliers beschikken. Voorts wil men natuurlijk meer ver gaderzaaltjes en een grotere speelruimte voor de jeugd, die in dit deel van Haarlem heus niet zo gemakkelijk is. Bovenaan het lange lijstje van wensen slaat echter de oplossing van het woning probleem. In de eerste plaats meent men het goed met die Haarlemmers die te klein behuisd zijn en voorts wil men van de Amsterdamstraat nu eindelijk wel eens een aaneensluitende rij van winkels hebben. Op het ogenblik is het nog niet zo ver, maar de winkeliers uit dit gedeelte van Haarlem weten wat volhouden is, zij heb ben zich opgewerkt van een klein groepje neringdoenden, met in hun midden nog het water- en vuurzaakje tot „de Kalver- straat van Oost", maar toch zal men pas tevreden zijn, wanneer de kopers uit de Haarlemmermeer en Vijfhuizen die op het ogenblik al komen gezelschap krij gen van klanten uit IJmuiden, Zandvoort en Hillegom. Voorlopig denkt het bestuur daar echter nog maar niet aan. Men is namelijk bezig met het bedenken van een passend feest programma, dat echter zeker zal klinken als een klok. Daar staat de gehele Am sterdamstraat voor in. Vijftig jaar geleden was er in de Amster damstraat in Haarlem slechts een enkele winkel. B" een jubileum of een verjaardag be horen geschenken en het bestuur van de Amsterdamstraatvereniging heeft daarom al vast een uitgebreid lijstje met wensen samengesteld, waaruit de diverse autori teiten naar eigen mening een keuze kunnen maken. De Amsterdamstraat anno 1956: moderne winkels met eigen sfeer. De NCRV geeft maandag 9 januari een ontspanningsavond in het Minerva theater te Heemstede. Het programma staat onder leiding van Joop van der Does. Aan deze avond wordt medewerking verleend door het met slagwerk en hoornblazers versterkt ensemble „Vrij en Blij", onder leiding van Wessel Dekker en met zang van Henk Do- rel. Behalve de vertoning van de NCRV- propagandafilm „De radio kreeg een ge zicht", vermeldt het programma nog diver se attracties, zoals het spel „Vier tegen vier", onder leiding van Joop van der Does en de raadselfilm „Ziet u er wat in?". Bij deze attracties worden voor het publiek verschillende prijzen beschikbaar gesteld. In een der zalen van de Aalsmeerse vei ling te Aalsmeer, waar anders de potplan ten bij duizenden worden verhandeld, heeft vrijdagavond de burgemeester van Aalsmeer de heer G. G. Loggers, een nationale ten toonstelling van pluimvee geopend. Deze tentoonstelling, die is voorbereid door negen verenigingen uit Noordholland, is tevens de nationale bondstentoonstelling van konijnenfokverenigingen. 1460 konij nen, 360 hoenders, 80 postduiven, 260 sier- duiven, een aantal cavia's een complete muizenstad maken het geheel tot een dorado voor liefhebbers van kleine veeteelt. De hoogste predikaten werden toegekend aan beste postduif oude doffer eig. A. Been, Aalsmeer; beste sierduif Saksische ekster- kropper, eig. J. Geleyn (Aalsmeer); beste duivin, eig. Snijders van der Zwaard (Aals meer); konijnen, beste dier van de tentoon stelling Vlaamse reus witte voedster, eig. J. Roorda (Buitenpost); beste ram Hollan der, eig. C. Gelein (Aalsmeer); hoenders, beste haan jong Orpington Buff, eig. J. Scholte (Haarlem); beste hen Amerikaanse leghorn kriel, eig. R. Veenstra (Heemstede). Onze generatie zal de grote zangeres Kathleen Ferrier niet spoedig vergeten. Te vroeg ging zij van ons heen. Maar zij had haar zending vervuld: Kathleen Ferrier had ons weer doen geloven aan de onaan tastbaarheid van werkelijke schoonheid, aan de bevrijdende macht van het goede, aan het bestaan van een geluk, dat de duis terheid van levensnood overstraalt. De we reld is haar dankbaar daarvoor, ook het Nederlandse volk, dat haar zo vaak in haar korte loopbaan mocht ontvangen. Het is goed van die dankbaarheid te getuigen, vooral wanneer dit kan gebeuren in de geest van de causerie, die mevrouw Marij ke van Raephorst vrijdagavond in de bo venzaal van het Minerva-theater over haar hield. •Mevrouw van Raephorst begon met het geven van enige biografische bijzonderhe den en vestigde er vervolgens de aandacht op, dat zij zich ontplooide als een univer sele kunstenares, die van elke compositie de essentiële inhoud, zowel zuiver muzi kaal als geestelijk-expressief wist te open baren. De zeldzame harmonie gaf de in druk, dat de liederen van Beethoven, Schu bert, Wolf, de aria's van Bach, Handel, Gluck en van tal van andere meesters spe ciaal voor haar stem geschreven waren. Veel van de composities van Benjamin Britten zijn geïnspireerd door de stem van Kathleen Ferrier, maar de slepende ziek te, die de zangeres ten grave bracht, heeft verhinderd, dat ook maar een gedeelte daarvan op grammofoonplaten of op een geluidsband kon worden vastgelegd. Kathleen Ferrier stierf op 8 oktober 1953. Dank zij de moderne techniek leeft haar kunst nog voort. Haar zang klinkt door de luidspreker en het wonder doet zich voor. dat nóg haar rijke geest de luisterende mens de innerlijke ontroering geeft. Daarom was op deze avond haar zang op grammofoonplaten (werken van Schubert, Handel, Mendelssohn en Engelse volksliederen) voor het talrijke auditorium een rijke ervaring. P. Z. De Nederlandse Federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars, die in de bevrijding is voorbereid en op 6 januari 1946 tijdens een bijeenkomst in het Stede lijk Museum te Amsterdam officieel werd opgericht, heeft vanmiddag in 'n openbare zitting van de Federatieraad in dit gebouw het tienjarig bestaan gevierd. In zijn openingswoord zei voorzitter Ben Groenier onder meer: „Toen de Federatie werd opgericht, kon het nog een open vraag heten hoe de kunstenaars de her wonnen vrijheid zouden gebruiken. Voor velen heeft die periode een desillusie be tekend, omdat zij hun verwachtingen over de naoorlogse samenleving in Nederland zagen beschaamd. Ook de oprichters der Federatie werden aanvankelijk teleurge steld, maar het doorzettingsvermogen heeft uiteindelijk over alle moeilijkheden ge zegevierd". In Nederland bestaat, aldus spreker, over de noodzaak van de kunstpolitiek geen ver schil van mening meer. Vrijwel iedereen is bereid te erkennen, dat de overheid een taak heeft op cultureel gebied. Dat is een winstpunt uit de naoorlogse periode en de Federatie is er trots op tot de groei van dit besef een bijdrage te hebben geleverd. De vraag is alleen welke grondslagen en grenzen in acht moeten worden genomen. De Federatie heeft als grondslag voor de kunstpolitiek steeds gezien het recht van allen om aan het kunstleven deel te heb ben. Het gaat in de eerste plaats om het scheppen van cultuurbehoeften een be leid dat onder meer ook financiële conse quenties heeft. De Raad voor de Kunst kan een belangrijk aandeel leveren tot het uit stippelen van een kunstpolitiek op lange termijn. In de toekomst, zo vervolgde spreker, zullen wij de cultuurspreiding „waar moe ten maken" en om te beginnen onze kin deren het begrip voor de kunst dienen bij te brengen, dat de oudere generatie in vol strekt onvoldoende mate bezit. Brede lagen van onze samenleving moeten wij hierbij betrekken, omdat het een ongezond ver schijnsel is, dat de omgang met de kunst zich beperkt tot enkele groepen van de be volking. Verder zal voldaan moeten worden aan de culturele behoeften van wat wij nu nog „de provincie" plegen te noemen. De opleiding van kunstenaar moet worden ge reorganiseerd. Tentoonstellingsgebouwen, concertzalen en schouwburgen moeten wor den gebouwd. Op den duur zal men met het subsidiestelsel moeten breken en over gaan tot werkelijke financiering. Verder zullen de kunstberoepen, wat salariëring en overige sociale voorzieningen betreft, moeten kunnen wedijveren met andere be roepen. Een sterke decentralisatie, aldus voorzit- tei Groenier, is een gebiedende eis voor de De Heemsteedse politie heeft opdracht gekregen erop toe te zien,'dat de nieuwe politieverordening betreffende het plaatsen van vuilnisemmers ook door de ingezetenen zal worden nageleefd. Zoals bekend be paalt deze verordening, dat langs de weg geplaatste vuilnisemmers op behoorlijke wijze moeten worden afgedekt en deze slechts mogen worden neergezet op de dag, dat de gemeentereiniging de emmers komt ledigen. De eigenaar is verder verplicht de emmer, direct nadat deze geledigd is weer van de straat te verwijderen. In geen geval is het geoorloofd een vuilnisemmer langs de weg neer te zetten tussen een half uur voor zonsopgang en een half uur na zons ondergang. Onlangs is ten begin gemaakt met de bouw van een tweede 50.000 Volt transformator station aan de Linnaeuslaan in Haarlem-Zuid. In dit onderstation wordt, evenals in het transformatorstation „Noord" aan de Spaarndamseweg, elektrische energie ge transformeerd van een (z.g. „primaire") spanning van 50.000 Volt tot een secundaire spanning v an ongeveer 6000 Volt, de gebruikelijke spanning waaronder de elektrische energie over de Haarlemse distributie-transformatiepunten verdeeld wordt. In laatst genoemde punten, de bekende transformatorhuisjes (soms nog transformatorzuilen) wordt de energie nogmaals getransformeerd op de normale gebruiksspanning van 220/380 Volt. Het transformatorstation „Zuid" is bestemd voor de stroomvoorziening van net zuidelijke gedeelte van Haarlem en van de gehele gemeente Heemstede. De Heemsteedse vereniging van brand weerlieden „De Straalpijp" heeft voor don derdag 12 januari een ledenvergadering uitgeschreven, welke gehouden wordt in het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg. Voor deze gelegenheid werd te vens een causerie aangekondigd van de heer G. van Hazel uit Amersfoort, die het onderwerp „De brandweer in de praktijk" zal behandelen. De jaarlijkse feestavond van „De Straai- Pijp" is ditmaal vastgesteld op donderdag 19 januari in het verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal". De leden zul len dan het kienspel kunnen beoefenen en verder zal er nog een cabaretprogramma worden opgevoerd. Vier Oostenrijkse piloten zijn naar Ne derland vertrokken om bij de K.L.M. hun opleiding te voltooien en dan als piloten hij de „Air Austria" op te treden. Deze luchtvaartmaatschappij is een particuliere onderneming waarvan de aandelen voor 14 percent in Oostenrijks bezit zijn. De K.L.M. bezit aandelen ter waarde van ongeveer negen miljoen gulden. De K.L.M. zal echter gedurende de eerste drie jaar alle eventuele tekorten dragen. Vrijdagavond om half elf wilde de acht enzestig jarige heer J. W. van K., wonen de te Bloemendaal bij de voetbrug over de Delft de Delftlaan in Haarlem-Noord over steken, juist op het ogenblik, dat uit zuide lijke richting een auto naderde. De voet ganger meende nog te kunnen doorlopen. De autobestuurder remde krachtig en zijn wagen stond nagenoeg stil, maar hij kon toch een aanrijding niet voorkomen. Met een bloedende hoofdwonde en een versplin terd linker onderbeen is de Bloemendaler ter verpleging naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. Het bestuur van buurtbelang Aerden hout-Bentveld heeft de eerste lezing in het nieuwe jaar vastgesteld op vrijdag 13 januari. Dan zal mejuffrouw H. Donker uit Aerdenhout spreken over het onder werp: „Vijftig jaar kinderwetten". De heer G. J. van den Berg uit Haarlem, drs. in de sociale geografie, zal op donderdag 26 januari spreken over „Onze stedelijke pro blemen in westelijk Nederland; een reis door stad en landelijk gebied in de komen de decennia". Op dinsdag 21 februari zal dr. J. M. Lodewijks uit Den Haag een voordracht met lichtbeelden en films hou den over het onderwerp „Als bioloog heel Frankrijk door". De scheidingslijn van dit zuidelijk ge deelte en het overige gedeelte van Haarlem loopt als volgt: Westergracht, Raamsingel, Kampersingel, het Spaarne vanaf de Lan- gebrug tot aan de Koralensteeg en tenslotte Amsterdamsevaart. De totale elektrische belasting van het verzorgingsgebied van het nieuwe onder station wordt in de verdere toekomst ge schat op 18.000 kilowatt. In het nieuwe onderstation zullen drie transformatoren worden opgesteld, welke ieder een vermogen van 9000 KW kunnen leveren. Men moet rekening houden dat, door welke omstandigheden dan ook, één transformator niet beschikbaar kan zijn voor de stroomvoorziening. Aanvankelijk is het echter voldoende twee transformatoren op te stellen, omdat de elektrische belas ting van het verzorgingsgebied in de naaste toekomst 9000 kilowatt nog niet te boven zal gaan. De transformatoren 50.000/6000 Volt zijn zogenaamde regeltransformatoren. Dit wil zeggen dat de 6000 Volt spanning, afhanke lijk van de elektrische belasting (dus van de stroomafname) automatisch bijgeregeld wordt op de juiste vereiste spanning. De elektrische energie zal, onder een spanning van 50.000 Volt worden aange voerd langs het reeds lang bestaande on derstation aan de Oudeweg. Dit ondersta tion is verbonden met de centrale te Velsen, de Haarlemse centrale en de centrale Hem- weg te Amsterdam en dient tevens voor de distributie van energie naar een gedeelte van de provincie Noordholland in de om geving van Haarlem, alsmede naar de Nederlandse Spoorwegen. De kabelverbinding van het onderstation „Oudeweg" naar het onderstation „Zuid" wordt een zogenaamde „dubbel-circuit", d.w.z. een dubbel stel kabels welke (later) deel kunnen gaan uitmaken van een ring- net, waarin in de toekomst (zodra dit nodig bl(jkt te worden) een derde 50.000 Volt on derstation in het westelijk deel van Haar lem zal kunnen worden opgenomen. De te leggen kabels bestaan per circuit uit drie éénfasige kabels. In totaal worden dus naar het onderstation „Zuid" zes één fasige kabels gelegd. Het tracé van de te leggen kabels loopt vanaf het onderstation „Oudeweg" naar de Amsterdamsevaart, Prins Bernhardlaan, Schipholweg, kruising Zuider-Buitenspaar- ne, Twijnderslaan, Kleine Houtweg, onder station „Zuid". In totaal is hier voor nodig ruim 27 km kabel (voor zes parallel lopen de éénfasige kabels). Buitendien wordt een telecommunicatie- kabel meegelegd. Het nieuwe onderstation wordt namelijk, evenals het onderstation „Noord", niet „bemand". Belangrijke elek trische grootheden zoals belastingen en spanningen, alsmede het „gedrag" van de transformatoren en van de schakelaars, worden „elektrisch" overgebracht naar een centraal punt, waar steeds personeel aan wezig is: de centrale aan de Harmenjans weg. Er is lang gezocht naar een geschikt punt voor het transformatorstation. Het meest geschikte punt zou theoretisch gesproken het „elektrisch zwaartepunt" van het ver zorgingsgebied zijn, d.w.z. een punt waar alle elektrische belasting geconcentreerd zou kunnen worden gedacht. In het verzorgingsgebied „Zuid" ligt in derdaad het elektrisch zwaartepunt niet te ver van de plaats waar thans het onder station gebouwd wordt. Buitendien moet een nieuw onderstation niet te ver verwij derd liggen van reeds bestaande 6000 Volt voeding- en verdeelkabels. Zou dit wel het geval zijn, dan moeten te veel kabels over te lange afstanden naar het onderstation verlengd worden. Ook wat de reeds be staande voeding- en verdeelkabels betreft ligt het nieuwe onderstation zo gunstig mogelijk. Rekening houdend met de genoemde fac toren is ten slotte de keus gevallen op het terrein in het Zuiderhoutpark, waar de bekende (inmiddels afgebroken) manége stond. Teneinde (vooral terwille van de omge ving!) de afmetingen van het gebouw zo klein mogelijk te houden, is voor het onder station „Zuid" (in tegenstelling met het onderstation „Noord") met betrekking tot de schakelapparatuur afgeweken van het z.g. „open type". Het open type vraagt n.l. per schakelelement belangrijk meer ruimte. Bij het „gesloten type" wordt reeds in de fabriek de schakelapparatuur in met scha kelolie gevulde „kasten" gemonteerd. Men zou kunnen zeggen de schakelapparatuur is „prefabricated" en men krijgt het kant en klaar gemonteerd thuis! Behalve dat de ge sloten schakelapparatuur aanmerkelijk kleiner van afmetingen is, heeft men ook het niet te versmaden voordeel dat de montage in het onderstation grotendeels vervalt. De totaalprijs van de gesloten schakelapparatuur zelve ligt echter hoger dan die voor het „open" type. Voor een bepaald geval moet men echter de som van de factoren: kosten van het gebouw, van de schakelapparatuur. van de montage in ogenschouw nemen. Voor het onderstation „Zuid" nu lag de balans ongeveer in even wicht, zodat het gesloten type gekozen is. Winstpunt is vooral, een zo klein mogelijk gebouw! De schakelapparatuur is van Nederlands fabrikaat: het 50.000 Volt schakelmateriaal wordt geleverd door de N.V. „Coq" te Utrecht, het 6000 Volt schakelmateriaal door de N.V. Hazemeyer te Hengelo. Beide fabrikaten hebben hun deugdelijkheid vol doende bewezen. De N.V. Kema te Arnhem is bovendien belast met het toezicht op de constructie. De 50.000 Volt schakelapparatuur wordt toekomstige kunstpolitiek. Het lijkt ge wenst, dat daartoe stimulansen uitgaan van de centrale overheid. Men zal ruimte moe ten laten voor de financiële consequenties daarvan. Spreker besloot met te zeggen: Wij wijzen elk sociaal isolement volstrekt van de hand. De Federatie zoekt contact met alle maatschappelijke en politieke for maties, die invloed op het integratieproces kunnen uitoefenen. Wat wij in de afge lopen jaren vroegen en in de komende zullen blijven vragen, dat de kunstenaar als iedere andere werker in de maatschap pij zal worden beschouwd, behandeld en beloond. Een apartheidspolitiek ten op zichte van de kunstenaar verwerpen wij." Namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voerde mr. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de kunsten, het woord. In Heemstede zijn vrijdagmiddag vele honderdtallen kerstbomen in vlammen op gegaan. De politie had hiervoor ook dit jaar weer vijf plaatsen aangewezen: Glipper- weg, Jac. van Ruysdaellaan, Sportparklaan, Wagnerkade en Constantijn Huygenslaan, waar de brandstapels geen enkel gevaar voor de omgeving konden opleveren. Van alle kanten werden hier door de jeugd tal rijke kerstbomen aangesleept, waarbij de kinderen soms met drie of vier stuks tege lijk langs de straten zeulden. De belangstel ling leek ons het grootst bij de Sportpark laan en de Wagnerkade; vooral bij de Sportparklaan hadden zich honderden toe schouwers om het parkeerterrein geschaard, waarvan de jeugd uiteraard het grootste contingent heeft opgeleverd. De politie wenste hier geen enkel risico te nemen en zorgde aldus voor een veilige touwafzet- ting. Bij elke brandstapel werd door enige leden van de Heemsteedse brandweer toe zicht uitgeoefend en zij fungeerden ook als brandstichters. De hoog oplaaiende vlam men werden met een luid gejuich begroet en de aandacht, waarmee de toeschouwers het vernietigende werk van het vuur gade sloegen bewees, dat een behoorlijke brand nog steeds op jong en oud een grote aan trekkingskracht kan uitoefenen. Zoals wij reeds enige tijd geleden hebben gemeld, heeft de afdeling Heemstede van de Katholieke Volkspartij onlangs op een ledenvergadering besloten tot de oprichting van een tweede Heemsteedse afdeling over te gaan. De vergadering hiervoor zal nu plaats hebben op woensdag 11 januari in het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg in Heemstede. Na de definitieve oprichting wordt nog dezelfd avond het be stuur gekozen, waarvoor het initiatief-co mité zich inmiddels in zijn geheel candidaat heeft gesteld. Dit comité bestaat uit de he ren: H. Dekker, C. Duik, H. van Grinsven, A. Verdonschot en G. J. Willemse. De Haarlemse Autocentrale heeft vrij dagmiddag de Haarlemse middelbare schooljeugd een filmprogramma in het Concertgebouw aangeboden, waarvan een groot aantal jongens en meisjes zeer gea nimeerd heeft genoten. Twee films waren gewijd aan de veiligheidsproeven, waar aan de Fordfabrieken de proto-types van hun nieuwe modellen onderwerpen. Door middel van twee levensgrote pop pen in een auto, werd aangetoond aan welke verwondingen automobilisten en passagi'ers bloot staan bij de meest voor komende ongelukken. Aan de hand van deze proeven kan men nagaan op welke wijze men de kwetsbaar heid van autobestuurders kon verminde ren. Een ander filmpje toonde, hoe een „test- driver" een model beproefde op een baan, die de werkelijkheid het meeste nabij komt. Verschillende soorten wegdek, hellingen, bochten en weersomstandigheden meten hun krachten met het vernuft van de auto mobielconstructeurs. Verder stonden op het programma twee kleurenfilms: één van de Niagara water vallen en een van Dearborn, een plaatsje in de nabijheid van Detroit, waar zich een bekend openluchtmuseum bevindt. De middag werd besloten met enkele reclame-films. Hetzelfde programma is 's avonds voor de volwassenen herhaald. ADVERTENTIE VorktoDlolcaal NOTARISHUIS J5 j Directeur W N WOLTERINK qlBilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 24/25 TAN. 1956 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst bediend met luchtdruk. Hiertoe dient een afzonderlijke luchtdrukinstallatie. De 6000 Volt schakelaars worden met behulp van kleine elektromotoren ingeschakeld. De in- en uitstanden van alle schakelaars worden, zoals dit in een modern onder- station gebruikelijk is, centraal gesigna leerd in de z.g. commandozaal, van waaruit de 500.000 Volt schakelaars ook „bediend", d.w.z. in- en uitgeschakeld kunnen worden. Een brandblusinstallatie (systeem „Saval" te Breda) zorgt voor automatische blussing van een eventuele brand in de transforma torruimten. De van het onderstation uitgaande 6000 Volt distributiekabels worden elk voorzien van een z.g. smoorspoel. Deze dienen om bij kortsluiting in het 6000 Volt-kabelnet de kortsluitstroom zo laag mogelijk te houden. De 50.000 Volt en de 6000 Volt schakel installaties zijn door scheidingsmuren in drie secties verdeeld. Bij iedere sectie be hoort één transformator 50.000/6000 Volt. Bij een storing in één van de secties is het hierdoor mogelijk de storing tot deze éne sectie te beperken (en de beide andere in bedrijf te houden). Er wordt naar gestreefd om het onder station vóór de winter van 1956 in bedrijf te stellen. Het gebouw werd ontworpen door de architect D. Heiloo van het Bedrijf Open bare Werken, de uitvoering werd opgedra gen aan de Haarlemse aannemersfirma Jonker Zn.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3