TCUIPFRS 3^en- H PualitUJ Zie Boven Het mysterie van onze zakagenda De gele kamer Hi lie gom Zandvoort FEUILLETON ZATERDAG 7 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Heringa Wuthrich Burgerlijke Stand van Haarlem Mutaties voor gemeentepersoneel Les voor toneelamateurs Postduivententoonstelling Kinderfeest N.V.V. Evangelisatiedienst Voorzitter van Zandvoortse handelsvereniging gaat heen Variété-avond H. P. Huysman bevorderd P. van der Mye 35 jaar in gemeentedienst „De macht van het kleine" bestaat vijftig jaar Propaganda-avond van metaalbewerkersbond Scheepvaart Werk van L. J. Jordaan voor de VAR A-televisie T uinbouwconferentie in Zeist door Mary Roberts Rinehart „Geen tijd om te blozen" (The seven year itch) (Rembrandt). Op cinema- scopescherm, in kleuren en met stereofo- niisch geluid maken Marilyn Monroe en Tom Ewell ons deelgenoot van hun pikante ontmoeting en de vrij banale ontwikkeling daarvan. De compromitterende situaties, d;e Ewell als tijdelijk alleen wonend echt genoot oproept door zijin tussen deugdzaam heid en avontuurlust wankelende houding, geven herhaaldelijk aanleiding tot humo ristische spelmomenten, die door hem ver rukkelijk worden uitgebuit. Zijn dolle mi miek kan echter het goedkope filmverhaal niet redden en evenmin de dubbeldik opge legde onschuld van Marilyn Monroe als het verleidelijke buurmeisje. Na zeven jaar kreukeloos huwelijksleven wil de echtgenoot zijn gezin is op vacan- tie zich het bewijs leveren dat hij ook aantrekkelijk is voor andere vrouwen dan de ene die nu eenmaal aan hem gewend is. De toevallige kennismaking met het tijde lijke buurmeisje doet hem besluiten zich zelf dat bewijs te leveren. Dat hierbij zijn „eerlijke bedoelingen" wel eens iets van him onschuldigheid dreigen te verliezen, is on ontkoombaar, maar elk werkelijk gevaar stuit op de grenzenloze naïviteit van het meisje, wier uiterlijk die onschuld niet direct suggereert. Als de intussen haastig overspannen Richard in een moment van helderheid besluit zich bij zijn gezin te voe gen, bekent het lieve buurmeisje hem hoe zeer zij op hem gesteld is. Het verlangde bewijs is geleverd en de echtgenoot begeeft zich stralend naar de trein die hem naar zijn gezin zal voeren. A. N. „Marty" (Cinema P a 1 a ce De prijswinnaar van Cannes, die ook tot de beste inzendingen van de Filmweek te Arn hem behoorde, is eindelijk in Haarlem. Een prachtige film over twee „lelijke" mensen, die het wonder der liefde in hun eenza me bestaan ervaren. Ook over „Marty" hebben we uitvoerig geschreven. Wij vol staan met u de film warm aan te bevelen. Men ziet zelden een film die zoveel zegt en u waarlijk ontroert. In het voorprogramma wordt de meester lijke documentaire van Bert Haanstra „Strijd zonder einde" gedraaid. Een voor beeld van Nederlands filmkunst bij uitstek. „De prairie verdwijnt" (Luxor). Op nieuw geprolongeerd. Disney's filmers spe len hun mooie spel met de natuur op mee slepende wijze. „Het oerwoudmonster" (Minerva). Johny Weismuller kan al zijn atletische ga ven botvieren in het zoveelste en voor de liefhebber altijd boeiende oerwouddrama. Ditmaal komt er een monster aan te pas, dat voor de nodige griezels en spanning zorg draagt. Vandaag en morgen houdt het in Minerva huis. „Het laatste vuurgevecht" (R o x y) Deze Wild-West film wordt aangekondigd als zijnde „verfilmd in de grote traditie van Shane". Wat dit wil zeggen is een beetje duister. Er is nog wel niemand in geslaagd van het produceren van goede films (zoals „Shane") een traditie te maken en overi gens staat „Het laatste vuurgevecht" zeker niet op dezelfde hoogte. Wel toont deze prachtige Paramount- prent in „vistavision" met als hoofrolspe- der James Cagney, veel actie en is zij voor de liefhebbers zeker de moeite waard. Goed uit de verf gekomen is de in een stadje tot sheriff gebombardeerde cowboy Matt. Hij helpt een jongen van twintig jaar, die door een stel domme mannen ten onrechte voor treinrover wordt aangezien en neergeschoten. Van dit avontuur houdt de knaap een stijf been over en Matt stelt nu alles in het werk de jongen zijn zelfvertrouwen terug te geven. Dit lukt wel, maar ontstellend is de ont dekking wanneer blijkt dat de jongen on betrouwbaar is en om een grote som geld te bemachtigen zelfs zijn weldoener naar het leven staat. Op het allerlaatste moment re- ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS HAARLEM 6 januari 1956 GEHUWD: 6 jan., A. F. Duval Slothou wer en H. M. W. van Leeuwen. BEVALLEN van een zoon: 4 Jan., J. van VoordenBeen; 5 jan., E. van den Berg Daemen; D. van der NoordaaPoppinga; T. den BreejenButter; G. M. Loerakkervan der Zon. BEVALLEN van een dochter: 5 jan., A. van AltenHersevoort; H. M. Haak—van den Hout; A. Boumanvan Gelder. OVERLEDEN: 3 jan., H. Helmer, 76 j„ Hagestraat; 4 jan., E. JansenSteenken, 63 j., Damaststraat; W. E. F. Out—van der Eem, 55 j., Kamperlaan; 5 jan., G. Klooster, 70 j., Radboudstraat; J. C. HoolwerfRobin, 85 j., Zijlweg; A. Kieft—Mooijekind, 76 j„ Kamperlaan; M. M. Koch, 46 j., Kamper laan. habil'iteert de knaap zich nog maar dan is het te laat. Tussen enkele fikse schiet partijen en paardenritten door speelt zich tevens nog een genoeglijke liefdesaffaire van Matt en een Zweeds meisje af. Zoals gezegd een goede, spannende film, boven het gemiddelde van de meeste „Wes terns", waarbij bovendien op het brede ci nemascope scherm veel natuurschoon valt te genieten. Volgende week dinsdag, woensdag en donderdag kan men in dit theater „De vol maakte moord" aanschouwen, eveneens een film die de bezoekers in flinke spanning zal houden. H. S. „Doctor at sea" (Lido) Voor een be spreking van deze film verwijzen we de lezer naar „Erbij" van deze week. „Heuvel 24 antwoordt niet" (Studio) - Een zeer mooie Israëlische film, waarover wij reeds in „Erbij" de loftrompet hebben gestoken. Men wordt geconfronteerd met de strijd der Israëliërs om het heilig land in een aantal vertellingen, waarvan vooral de strijd om Jerusalem wel het indruk wekkendst film is geworden. „A prize of gold" (Frans Hals). Een ietwat sentimentele Amerikaanse sergeant, die gelegerd is in Duitsland, zet zijn baan tje op het spel om een bijzonder charmante onderwijzeres aan geld te helpen voor haar misdeelde kindertjes. Hij ontwerpt een stoutmoedig en ingewikkeld plan, waarbij een groepje militairen een grote hoeveel heid goud met een vliegtuig ontvreemdt, maar door onderlinge ruzie en door het werk van de opsporingsdienst komt alles uit. De goedwillende soldaat wordt gevangen genomen, maar de Duitse schooljuffrouw kan toch schreiend van geluk met haar leerlingetjes naar betere landen trekken. Al met al zeker geen onaardige film, die zonder pretenties te hebben, de weinig vragende toschouwer ongetwijfeld zal boeien. Bovendien is dit alles gevat in voortreffelijke kleuren. De hoofdrollen worden vertolkt door Richard Widmark Mai Zetterling, Nigel Patrick, George Cole en Donald Wolfit. Bij de dienst van publieke werken te Zandvoort zijn met ingang van 1 januari in vaste dienst benoemdi de heren H. Drom mel, J. Beekhuis, H. de Jong, E. W. Keur, K. Loos, P. Th. Visser, J. Zwemmer, K. Zwemmer jr., J. G. Wijnbergen en H. H. de Haas. Voorts heeft de heer A. Herfst per 1 fe bruari ontslag gevraagd uit zijn functie als chauffeur eerste klasse bij de dienst van publieke werken wegens zijn benoeming tot magazijnbediende bij het P.E.N. Mevrouw Teunke Hauer, provinciaal to- neel-adviseuze van de Nederlandse Ama teur Toneel Unie, (N.A.T.U.) zal een alge mene vormingscursus geven aan de leden van de Zandvoortse toneelvereniging „Op hoop van zegen" op 9, 16, 23 en 30 januari. De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" houdt op Zaterdag 14 en Zondag 15 januari in de benedenzaal van hotel Keur de jaarlijkse postduivententoonstelling. De vogels zullen te bezichtigen zijn zaterdag van 2 tot 10 uur en zondag van 10 tot 5 uur. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van het N.V.V. houdt de Zandvoortse be- stuurdersbond op donderdag 26 januari een filmvoorstelling voor kinderen van N.V.V.- leden. O.m. zal vertoond worden de film „Ezeltje Bim". Woensdagavond zal in het jeugdhuis Wel tevreden in Hillegom een evangelisatie samenkomst gehouden worden. Als spreker zal optreden de heer J. Pera uit Den Haag. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes Cornelis Petrus, z. van P. J. H. Nelis en M. J. M. Vreeburg. ONDERTROUWD: M. van Doorn en G. H. van Saase; Th. W. Kops en J. C. M. Waas dorp. GETROUWD: A. Visser en M. H. Marck; H. J. Stroombergen en A. A. A. Kranen burg. ADVERTENTIE 1-^tVO ZIJLSTRAAT HA ARLEM De heer M. Weber, die ruim acht jaar met veel ij-ver en toewijding als voorzitter van de Zandvoortse handelsvereniging op trad en onder wiens leiding de vereniging tot grote bloei kwam, heeft om gezond heidsredenen besloten definitief de functie neer te leggen, nadat hij reeds enkele maanden geleden voorlopig als voorzitter aftrad. In een bijeenkomst, die op donder dag 12 januari in hotel Keur zal worden gehouden en niet, zoals aanvankelijk werd gemeld op dinsdag 17 januari zal de heer Weber afscheid nemen. Na de toe spraak van de heer Weber zal men ver moedelijk overgaan tot verkiezing van een nieuwe voorzitter, waarvoor nog geen can did aten zijn gesteld. Voorafgaande aan een en ander zal jhr. dr. J. C. Mollerus zijn reeds eerder aange kondigde causerie houden met vertoning van film en lichtbeelden over zijn reis door Amerika. De Zandvoortse gemengde klaverjasclub „Vriendenkring" houdt op zaterdag 21 ja nuari een variété-avond in „Zomerlust", waar zal optreden „Meijers Amsterdams variété-gezelschap „Tip Top". De avond zal tevens het karakter dragen van een soiree- dansante. Medewerking verleent de dans en showband „The accordeon Rhythms" onder leiding van S. Baun. De burgemeester van Zandvoort heeft d«e Zandvoortse korpschef van politie, de heer H. P. Huijsman, met ingang van 1 januari bevorderd in rang en benoemd tot hoofd inspecteur van politie in de rang van ma joor. NAGEKOMEN VERANTWOORDING VOOR STILLE ARMEN Na de laatste verantwoording voor de „Stille Armen" in Zandvoort zijn nog enkele bedra gen binnengekomen, die het comité hierbij verantwoordt: Mevr V-de W. f 10.—; N. N. f 2.50; C. K. f 5.50; J. E. f 5.—; H. H. f 2.50, Totaal f 25.50, zodat het vorig totaal van f 1050.— wordt vermeerderd tot f 1075.50. Op 1 februari zal het 35 jaar geleden zijn, dat de heer P. van der Mije, chef van 'de afdeling bevolking, in dienst der gemeente Zandvoort trad. De jubilaris sluit reeds tal van jaren de huwelijken in Zandvoort en neemt op het gebied van het reddings wezen een belangrijke plaats in. Op 11 januari zal „De macht van het kleine" in Hillegom, onderafdeling van de vereniging voor lijders aan vallende ziekten, haar vijftigjarig jubileum vieren in de zaal van het Nutsgebouw. Muzikale medewerking wordt verleend door de mondharmonika- club uit Heemstede. W. L. K. en een toneel groepje eveneens uit Heemstede. Door de afdeling Lisse van de christelij ke metaalbewerkersbond werd vrijdag avond in de Nederlands Hervormde kleu terschool een geslaagde propaganda-avond gehouden De heer G. B. van Woerden heette de aanwezigen hartelijk welkom, waarna men een uitgebreid filmprogram ma kreeg aangeboden. De hoofdbestuurder, de heer Jaarsma, hield een propagandatoe- spraak en vervolgens werd er na de pauze nog een film over de walvisvangst ver toond. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hasina Catharina, d. van A. v. d. Leeden en A. L. van Steensel; Thomas Gerardus Maria, z. van Th. Mesman en G. J. v. d. Meij; Arnold Hendrikus, z. van C. v. d. Pol en J. M. van Dam; Cornelia Jo hanna, d. van N. Mens en N. Kortekaas; Cornelis Petrus Maria, z. van C. J. v. d. Zwet en A. Meeuwissen. Abbekerk, 6 te Suez. Amerskerk, 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Alpherat, 5 v. New York n. Trinidad. Amsteldijk, 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Almkerk, 7 te Genua. Applngedl.ik, 6 te Buenos Aires. At je Ray S, 6 v. Baltimore n. Rotterdam. Averdijk, 7 te Rotterdam. Adrian, pass. 5 Finisterre n. Las Palmas. Algenib. 5 te Amsterdam. Arendskerk, 5 v. Barcelona n. Antwerpen. Amstelstad, 5 v. Philadelphia n. Nederland. Aalsdijk, 6 te Boston. Agamemnon. 6 te Aruba. Albireo, 8 te Montevideo verw. Artemis. 6 te New Orleans. Aalsum, 6 440 m. w. Laccadiven Arch. Alwaki, 6 420 m. no. Madras. Amor, 5 v. Lissabon n. Rotterdam. Boskoop, 8 te Antofagasta verwacht. Bawear., 6 te Manilla n. Singapore. Bussum, o 90 m. zw. Ras Fartak. Beninkust, 5 v. Hamburg n. Dakar. Blitar, 6 v Hamburg n. Bremen. Breda, 5 270 m. n. Sombrero eil. Bintang, 6 te Basrah. Bacchus. 5 v. Trinidad n. Rotterdam. Blommersdijk, 6 te Paramaribo. Boskoop, 5 v. Matarani n. Arica. Caltex The Hague, 5 te Rotterdam. Castor, 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Cradle of Liberty. 6 te Mena el Ahmadi. Caltex Pernis, 6 te Rotterdam. Camerounkust, 6 v. Hamburg n. Amsterdam. Coryda, 17 te Stanlow verw. n. Ardrossan. Crania, 14 te Birkenhead verwacht n. Stanlow Barton. Daphnis, 6 te Willemstad. Dongedijk, 6 v. Bremen n. Hambrug. Dordrecht, 6 v. Hamburg n. Rotterdam. Dorestad, 4 v. Groton n. Curagao. Esso Rotterdam, pass. 6 Gibraltar n. Sidon. Ena, 7 te Rotterdam. Ena, verm. 6 v. Thameshaven n. Rotterdam. Erinna, 6 Port Darwin verw. n.Balikpapan. Eemdijk, 6 250 m. z. Bermuda. Fairsea, 4 te Fremantle. Friesland (SSM), pass. 6 Brunsbüttel n. Londen. Guineekust, 4 te Lagos. Ganymedes, 6 te Ciudad Trujillo. Hydra, 5 te Ciudad Trujillo. Ivoorkust, 5 v. Abidjan n. Freetown. Jagersfontein, 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Kota Agoeng, 5 v. Genua n. Port Said. Kalydon, 9 Curagao verw. n. Engeland. Loppersum, pass. 6 Kp. Finisterre n. Almeria. Lekkerkerk, pass. 6 Kiel Holtenau n. Hamburg. Mijdrecht, 6 te Coryton. Kellia, 6 in Kielerkanaal verw. n. Turku. Kieldrecht, 6 te Bremen. Kryptos, 6 220 m. z.zw. Adelaide. Kermia, 6 Abadan verw. n. Mena el Ahmadi. Kameroenkust, 6 v. Hamburg n. Amsterdam. Lindekerk, pass. 6 Perim n. Damman. Maasdam, 5 v. New York n. Port au Prince. Mataram, pass. 6 Kp. Finisterre n. Tj. Priok. Modjokerto, 6 Tjilatjap verwacht. Merwede. 6 te Hamburg. Ma lea. 6 Kobe verw. n. Miri. Marpessa, 9 Puerto La Cruz verw. n. Curagao. Murena, 8 te Miri verw n. Shimotsu. Metula, 6 v. Miri n. Kawasaki. Madoera, 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Nias, 4 v. Seatle n. Bombay. Notos, pass. 5 Bougaroni n. Rotterdam. Nias, 1 te Seattle. Oldekerk, 6 v. Genua n. Port Said. Ootmarsum, 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Overijsel, 6 te Amsterdam. Oranjestad. 6 v. Trinidad n. La Guaira. Orestes, 7 te Sint Thomas. Ondina, 6 te Singapore. Prins Fred. Willem, 7 te Rotterdam. Peperkust, 5 v. Takoradi n. Monrovia. Peperkust, pass 6 Kp. Palmas. Prins W. George Fred., 6 op Nieuwe Waterweg naar Cadiz. Prins Willem George Fred., 6 v. Rotterdam naar Cadiz. Rijnland, 6 130 m. w. Lissabon n. St. Vincent. Raki 4 te Visagupatnam. Sumatra, pass. 5 Gibraltar n. Halifax. Stentor. 3 v. Paramaribo n. Amsterdam. Siberoet, 6 te Singapora. Sarangan, 6 Hamburg. Salawati, 6 480 m. o. ten z. Kp. Guardafui. Scherpendrecht, pass. 6 Sombrero eil. n. Curagao Stad Breaa, 7 te Newport News. Schie, 6 te Bremen. Stad Haarlem, verm. 6 v. Immingham n. Hamp ton Roads. Stad Schiedam, 6 v. Savona n. Bona. Stad Vlaardingen, verm. 5 v. Philadelphia naar Rotterdam. Tibia, 5 80 m. z. Frederik Hendrik eil. Themisto, 5 te Houston. Tjipanas, 6 te Lorenzo Marquez. Talisse. 5 te Algiers n. Bona. Lemsterkerk, pass. 6 Port Soedan n. Port Said. Ternate, 8 te Hamburg. Tero, 6 te Hamburg. Tomocyclus, 6 te Curagao. Triton, 6 te Port af Spain. Tara, 5 v. New Orleans n. Antwerpen. Taria, 6 360 m. n.no Socotra. Utrecht, 7 te Port Said. Van Spilbergen, 6 Antwerpen verwacht. Van Cloon, 6 te Balikpapan. Van Neck, 6 te Zanzibar. Van Spilbergen, 7 te Antwerpen. Westerioren, 5 v. Punta Cardon n. Rotterdam. Wonorato. pass. 5 St. Maria n. Beyrouth. Westland, 6 v. Montevideo n Santos. Willem Ruys, 6 v. Napels n. Gibraltar. Woensdrecht, 6 340 m. w. ten z. Bombay. W. Alton Jones, pass. 5 Ras al Hadd n. Mena el Ahmadi. IJsel, 6 v. Rotterdam te Amsterdam. Zonnewijk, 6 te Venetië. Zuiderzee, 3 te Sydney. Nu kregen de Bosmannetjes het druk. Het plan, om van de gevonden blokken een nieuw paleis voor de koning te bouwen, was goed ontvangen. Ze begonnen er direct aan. Eerst maakten ze een tekening, waarop alles stond, zoals het moest wordenEn toen begon het bouwen. Alle Bosmannetjes staken flink de handen uit de mouwen. Ze hadden de blokken naar de plaats gesleept, waar het nieuwe paleis moest komen, en daar stapelden ze met man en macht de blokken op tot muren. Langzaam kon men de vorm al zien groeien27-28 Hoe zit dat?, vragen le zers. Al sinds 22 decem ber zijn de dagen aan het lengen, maar dit pro ces schijnt zich vrijwel alleen in de avonduren af te spelen. Hardnekkig vermeldt onze zakagenda deze hele week (tot en met vrijdig) 8.48 uur als tijdstip van zonsopkomst; alleen bij zonsondergang zit er schot in dat lengen der dagen. De zon, die omstreeks de jaarwisseling 's avonds wel steeds later onder gaat, maar 's morgens niet vroeger opkomt, is een grillig wezen, zo lijkt het. Maar in feite is de grilligheid die van onze eigen aarde, welker be wegingen wij weerspie geld zien in de loop van de hemellichamen. Want de aarde die immers een ellipsvormi ge baan om de zon be schrijft, met de zon in één der brandpunten van die ellips bevindt zich omstreeks de jaarwisse ling vijf miljoen km. dichter bij de zon dan in Juni-Juli en door loopt haar baan in deze tijd ook sneller. (Wie het mooi wiskundig wil zeggen, dreunt hier de tweede wet van Kep ler op: „de verbindings lijn tussen zon en pla neet doorloopt in gelijke tijden gelijke sectoren", m.aar men kan ook zon der ooit van die wet te hebben gehoord zich wel voorstellen dat 't op een sneller lopende aarde iets langer dan een et maal duurt eer men de zon weer precies in het zuiden ziet staan, dan op een normaal lopende). Het is als met een kerk toren die m.en vanuit een rijdende trein bekijkt, terwijl men zelf in de trein om zijn as staat te draaien. Stond de trein stil, dan zou men kun nen volstaan met „een hele slag", om de kerk toren in de verte weer precies recht voor zich uit te zien. Maar terwijl wij onze draai maken rijdt de trein door en wij moeten dus iets meer dan een hele slag maken om de toren weer recht Het punt Ha (de stad Haarlem) wentelt met het aardoppervlak mee rond (in de richting van de kleine pijl) totdat het bij Hb de zon weer in dezelfde richting ziet als 24 uur geleden. Maar doordat in de wintertijd de aarde haar baan (ABC) sneller doorloopt, duurt het dan langer eer Haarlem de zon weer in dezelfde richting ziet; het moet wachten tot het bij Hc is aange komen. De zonnedag duurt dus langer dan 24 uur en het tijdstip van de „ware middag" verschuift. voor onze neus te zien. Voor die „iets-meer-dan- een-slag" is natuurlijk ook iets meer tijd nodig - en daarin schuilt het hele geheim: in de tijd rondom Nieuwjaar duurt, als gevolg van de snel lere verplaatsing van onze „trein" (de aarde) de zgn. zonnedag iets langer dan 24 uur, on geveer een halve minuut langer. (Om dit voorbeeld, han teerbaar te maken m.oet men ervan uitgaan dat men zijn „slag om" naar links maakt als men zich de kerktoren links van de trein denkt en naar rechts als men de toren aan de rechterkant ziet) De „vmre middag", d.w. z. het tijdstip waarop wij de zon precies in het zuiden zien staan, is dus in deze tijd van het jaar aan het verschijnen in de richting van de avonduremmn onze klok; en wel tamelijk snel. Op 1 januari bereikt de zon het zuiden zes minuten later dan op 21 december en op 15 januari weer zes minuten later dan op 1 januüri. Natuurlijk corrigeert dit alles zich in de loop van het jaar vanzelf weer - in Juni-Juli heeft de aarde haar minimum- snelheid - maar in de tijd rondom de jaarwis seling heeft deze gang van zaken het op het eerste gezicht zo onbe grijpelijke effect dat de dagen bijna alleen maar 's avonds schijnen te len gen. Het lengen-in-de- ochtend wordt immers door die tijdvereffening vrijwel tenietgedaan; zij veroorzaakt echter 's avonds juist een extra groot effect. Vandaar dat het in een week of drie 's avonds al wel een half uur langer licht wordt, maar 's morgens maar een minuut of vijf korter donker blijft. G. v. Wj Alcetas, 5 te Rotterdam n. Barcelona. Atlas, 5 te Rotterdam n. Savona. Aco, 6 v. Oostende te Norresundby verw. Algarve, verm. 5 v. Cardiff n. Rotterdam. Att S, 5 v. Wicklow te Swansea. Aurora, 6 v. Groningen n. Delfzijl. Arnoudspolder, 8 v Antw. te Lissabon verw. Audaeia, 6- Vlissingen ten anker. Anna Syvia, verm. 5 v. Londen n. IJmuiden. Amstelstroom, 6 op Thames n. Amsterdam. Anna B, 6 v. La Spezia te Civita Vecchia verw Boreas, 5 v. Hamburg n. Amsterdam. Betty Anne S, 5 v. Guernsey te Honfleur verw. Bab T, 5 te Great Yarmouth. Bergsingel, verm. 6 v. Antwerpen n. Garston. Bestevaer, 6 rede Esbjerg n. Hansweert. Batavier III, pass. 6 lie de Jeu n. Rotterdam. Beekbergen, verm. 6 v. Barry n. St. Nazaire. Castor, 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Concepcion, 5 100 m. zo. Rio de Janeiro. Coolhavcn, verm. 7 v. Casablanca n. Rouaan. Draco, 4 v. Oporto n. Amsterdam. Da Capo, verm. 6 v. Rotterdam n. Antwerpen. Erasmus, 6 in Wielingen n. Antwerpen. Eibergen, 6 v. Sharpness te Swansea. Elisabeth Roorda, 7 v. Bremen te Middlesbro verwacht. Ferocia, 6 voor Hoek v. Holl. n. Rotterdam. Geeststroom, 6 dwars Smithknoll n. Maassluis. Gerrie S, verm. 5 v. Swansea n. Velzen. Greta, 6 v. Groningen n. Vlissingen. Henrica verm. 5 v Liverpool n. Swansea. Hydra, pass. 4 Dover n. Sharpness. Henrica B, 5 v. Cork te Dublin verw. Heemraadsingel, 6 v. Barrydock te La Rochelle Ida D, verm. 6 v. Rostock n. Amsterdam. Import, 6 40 m. zw. Beachyhead n. Antw. Ilias, 4 v. Catania n. Messina. Jaba, 6 te Terneuzen n. Londen. Joost, 5 te Goole. Kenitra, 6 30 m. no. Dublin. Kaap Falga, 4 te Amsterdam. Kaap Sc. Vincent, 4 te Rotterdam. Larix, 3 v Vestervik n. Zaandam. Lindesingel, 6 v. Bany n. Nantes. Midas. 6 dwars Kp Tenez n. Mostaganem. Menkar N, pass. 6 Ouessant n. Casablanca. Maasym N. verm. 6 v. Rio de Janeiro n. Victoria Marcella, 6 v. Rotterdam te Aarhus. Markab, nacht 6-7 v, Piraeus te Londen verw. Maratnon, 5 v Shorehamn n. Rotterdam. Nero, 5 te Rotterdam n. Bilbao. Noorderlicht, 5 v. Rotterdam te Odense verw. Neptunus, 6 dwars Goeree n. Antwerpen. Oosterdok, 6 v. Amsterdam te Bremen. Pirola. 6 dwars Lizard n. Drogheda. Pavo, 4 te Goole. Phidias, 5 te Rotterdam n. Genua. Plato, 5 te Lissabon n. Tanger. Rema, 6 op Elbe n. Stockholm. Sagitta. o v. Amsterdam n. Antwerpen. Start, 6 v. Norwich n. Rotterdam. Spoorhaven, pass. 6 Kp. Finisterre n. Bristol. Spoorhaven, 6 15 m. nw. Kp. Vilano. Sporota, 6 dwars Lands End n. Liverpool. Tempo. 6 v. Amsterdam n. Duinkerken. Thaletas, 6 v. Rotterdam te Amsterdam. Tilly, 5 v. Zaandam te Amsterdam. Taormina, 6 v. Gothenburg te Amsterdam. Westereems, verm. 6 v. Maassluis n. Stockholm. Westersingel, verm. 6 v. Barrydock n. Tonnay- charente. Westpolder. 6 nog te Antwerpen. Zwaantiena, 6 v. Rotterdam te Bremen verw. SLEEPVAARÏ BJankenburgh 5 v. Torbaai te Southampton. Gele Zee, pass. 5 Kp. St. Vincent n. Rotterdam met twee zuigers. Humber, 5 v. Mersin n. Piraeus. Oceaan, 5 100 m. o.zo. Kp. San Antonio met twee boorpontons. Rode Zee, 5 v. Santander te Pasajes. Tyne, 5 160 m. o. ten n. Bermuda met Letizia Montanari. De politieke tekenaar en filmcriticus L. J. Jordaan is kort geleden zeventig jaar geworden. Daaraan zal aandacht worden geschonken in het televisieprogramma var. de VARA op dinsdagavond 10 Januari. Aan de hand van een aantal van zijn poli tieke prenten zal men een indruk geven van Jordaans vijftigjarige activiteit als tekenaar. Voorts vertoont men in dit programma opnieuw een film uit de serie Disneyland, In deze televisiefilm toont Walt Disney, hoe zijn tekenfilm „De lady en de vage bond" tot stand is gekomen. Tenslotte zullen de televisiekijkers een komedie van Elaine Morgan kunnen zien, „Spiegel aan de wand", in de vertaling en onder regie van Willy van Hemert. Hedenmiddag is in het conferentieoord Woudschoten te Zeist de jaarlijkse twee daagse tuinbouwconferentie van de Tuin- bouwcommissie van de Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond geopend. In zijn openingswoord kondigde de voor zitter van de commissie, de heer B. Have naar, de behandeling van enige tuinbouw- problemen aan. Tevens behandelde hij zeer in het kort de economische toestand zoals deze zich in 1955 in het bijzonder op agrarisch gebied heeft ontwikkeld. 34 Zorgvuldig overdacht hij ook déze mo gelijkheid. Die nacht was ze klaarblijke lijk gezien, haar auto tenminste. En gis teren was ze pas gekomen kort voordat de brand op de heuvel ontstaan was. Er was een overeenkomst. In beide gevaneu was brand gesticht. Maar voor de zoveel ste maal botste deze gedachtengang met Lucy's nadrukkelijke, en, naar hij meende, oprechte, getuigenis dat er géén brand was geweest toen zij nog in huis was. Hij stak een tweede sigaret op en strek te de benen. Was het misschien mogelijk dat het meisje soms niet vrijdagnacht ver moord was? Dat ze nog een hele dag ge bleven was, op de gele kamer had ge woond en had gegeten wat ze kon vinden? Nee, dit leek hem onwaarschijnlijk toe. Niet alleen had de lijkschouwing aange toond dat de dood omstreeks vrijdag nacht ingetreden moest zijn, maar daar was ook Lucy's verhaal over die hand, die uit de kast te voorschijn was gekomen. En dat was voor haar afschrikwekkend en reëel genoeg geweest om een been te breken tijdens haar poging daaraan te ont vluchten. Hij stond vrij somber gestemd op en hinkte naar huis. Er was nog geen nieuws van Tim, maar hij had op dat moment ook nog niets verwacht. Tim kon pas nét in St. Louis zijn. Alex vond dat Dane die avond geïrri teerd was en maar weinig at. Voor een man, die naar het front probeert terug te gaan, zei Alex plechtstatig doet u niet verstandig. Eet u nu maar uw custard op. Het is goed voor umijnheer. Dane raakte de custard niet aan. Hij schoof het bord van zich af en stak een sigaret op. De politie denkt dat Carol Spencer de brand heeft gesticht. Alex. Dat meisje? Dat kan ik niet geloven, mijnheer. Ik ook niet! Maar ze is op het ogen blik in moeilijkheden. Straks arresteren ze haar nog voor opzettelijke brandstich ting en dan waarschijnlijk ook wel voor het verbergen van bewijsmateriaal. Ik heb er eens over nagedacht, mijn heer, merkte Alex even later op. Mis schien achtervolgde iemand dat meisje wel naar buiten. En zou ze dan een bontjas aan hebben gehad? We weten toch niet of ze dat ding tóén aan had, is 't niet? Het zou gemakke lijk genoeg geweest zijn, haar die later aan te trekken. Voorzover ik het begrijp, heeft men de indruk willen vestigen dat ze op Crestview zelf werd vermoord. Waarom? Om de moordenaar gelegenheid te geven te ontsnappen. Mevrouw Norton zou haar misschien niet direct gevonden heb ben. Ze had héél wat werk te doen, voor dat ze aan de bedden kon beginnen. Er zouden waarschijnlijk wel twee of drie dagen voorbij zijn gegaan, voordat ze in de linnenkast behoefde te zijn. En hoe zou jij Crestview binnen komen? Alex dacht diep na. Langzaam schom melde zijn lichaam heen en weer bij zijn poging er diép over na te denken. Je zou, als je tenminste niet last van één van je benen had, in een pilaar van het afdakje bij de keuken kunnen klim men. Het slot van het raam daarboven is gemakkelijk te forceren en waarschijnlijk zou dat later niemand opvallen. Weet je nog een tweede manier? Als ik me goed herinner, stond één van de vensters van de gele kamer open, toen ik daar voor het eerst kwam. En daar heeft dat meisje gelogeerd. Wat denk je van een ladder? Bij de stal staat een ladder, die in de boomgaard gebruikt wordt. Je merkt haar echter niet op, tenzij je er vlak langs loopt. Het weggetje daarlangs gebruik ik echter omdat je dan het vlugst van hier op Crest view komt. Je kunt binnenkort wel eens gaan kijken of die ladder soms verplaatst is. Geruime tijd bleef Dane hierna zwijgend voor zich uit kijken. Hij rookte de ene sigaret na de andere. Het was nutteloos om Lucy Norton op te zoeken, die in haar koppige hoofd, daar was hij zéker van, de sleutel van het mysterie bewaarde. Hij wist ook dat het, achteraf bekeken, mogelijk was geweest dat Carol de brand tenslotte toch had gesticht. Dat zou ze dan gedaan moeten hebben om iemand te beschermen. Maar wie? Elinor Hilliard? Haar broer? Neen, hij kende haar te veel intelligentie toe, dan dat zij de kan zo maar ergens weg zcu gooien. Het zou voor haar gemakkelijk geweest zijn dat ding mee terug te nemen, af te wassen en weer op zolder op te bergen. Maar toch, was dat wel zo? Het vuur moest zich snel verspreid hebben, zodat de oprijlaan hel verlicht moest zijn ge weest. Was ze toen soms min of meer af gesneden, zodat ze niet meer, zonder op zien te baren, met de kan bij zich terug kon komen? Hij overdacht deze mogelijkheid nauwkeurig. Een boswachter had de brand het eerst gezien en was toen naar het huis van de Wards gerend om op te bellen. Hij had toen vast en zeker gebruik gemaakt van het paadje, dat vlak langs het huis van de Spencers loopt. En in dat geval had Carol afgesneden kunnen worden. Zij had zich waarschijnlijk verborgen op het ter rein van de Wards en in panische angst de kan laten vallen, waar ze was gevonden. Dit alles kon natuurlijk óók op Elinor betrekking hebben. De brandstichtster zou zich verborgen hebben kunnen houden, totdat de boswachter het huis van de Wards was binnengegaan, waarna zij via de tuin en het bos naar Crestview terug had kun nen sluipen. Gregory schakelde hij uit. Het was niet waarschijnlijk dat hij had ge weten wat op de vliering lag. En het was even onwaarschijnlijk dat de verbazing, die hij toonde toen Mason met de kan bin nenkwam, slechts voorgewend was en niet echt. Hij keek op zijn horloge. Het was tegen negenen. Als Marcia Dalton thuis was, zou ze nu wel klaar zijn met eten. Het was langzamerhand tijd dat hij weer eens met haar ging praten. Hij zei niets tegen Alex, behalve dat hij het huis van de Spencers in het oog moest houden totdat hij terug zou komen. De auto liet hij in de garage. Hij liep de oprijlaan af in de richting van het strand, waar Marcia's huis stond. Een grote hond kwam op hem toerennen, maar verdween weer toen Dane enkele woorden zei. Marcia was thuis en ze was alleen. Ze speelde patience in de woonkamer. Haar gezicht klaarde op, toen ze Dane zag. Hé!, riep ze uit. Komt u me op zoeken! Ik kan m'n ogen nauwelijks ge loven! Ze was kennelijk erg ingenomen met Dane's bezoek. Ze stond er op dat hij iets zou drinken, alhoewel hij daar helemaal geen zin in had. Ze vertelde hem dat de bedienden naar de bioscoop waren gegaan en ze dirigeerde hem naar een gemakke lijke stoel, zonder dat hij de kans kreeg om ook maar één woord te zeggen. Ten slotte ging ze weer zitten en keek hem met een schrandere blik aan. U bent dus óók niet op het feestje gevraagd? Hij keek verbaasd. Welk feestje? Dat van Elinor Hilliard op de club Ik was kennelijk' niet gewenst. Ik denk zo dat Carol haar verteld heeft dat ik haar wagen heb gezien. Maar ik kan niet zeg gen dat ik dat erg vind. Ik ben hulpver pleegster en ben de gehele dag op het zie kenhuis geweest. Ze keek Dane scherp aan, Bent u nog steeds op jacht, majoor? Dane's gezicht bleef onbewogen. Op wat voor jacht, juffrouw Dalton? Ze maakte een gebaar, waaruit ongeduld sprak. Ik ben niet idioot. Best mogelijk dat u verliefd bent op Carol, ik weet het niet. Maar u heeft in ieder geval belang stelling voor deze zaak. U zult er echter niet ver mee komen. Dat is een interessante verklaring. Ja, inderdaad. En ik meen het echt. We vormen hier nogal een gesloten groep. Er zijn natuurlijk wel verschillen van mening, maar wanneer zich moeilijkheden voordoenU zult ontdekken dat Carol en Gregory Spencer ook deel van onze ge meenschap uitmaken. Elinor echter niet. Aangenomen dat ik belangstelling voor deze zaak heb, zou ik dus geen hulp kunnen verwachten. Wilde u dat niet zeggen? Ze antwoordde niet direct. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6