CkefarineA Verkorting verpleegduur in provinciale ziekenhuizen Kust in Noordholland niet in zorgwekkende toestand ZmSALINE Wereldnieuws Verlaging van belastingdruk in Noordholland onmogelijk Ö.'ffi.OantuÏTÏa Griep? Chefarine„4" doet wonderen Geen verlaging van tarieven der provinciale bedrijven PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Dit jaar ontwerp-streekplan Zuid-Kennemerland gereed De radio geeft donderdag Verbouwing zusterhuis te Santpoort Oordeel Gedeputeerde Staten WINTER en toch MOOIE HANDEN ^ocU ió het zo J 2 Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Emïgratiestichting voor katholieken LIKDOORNS WONDEROLIE Faillissementen Zangeres Jeanne Bacilek wordt gehuldigd De bouw met halve premie Prins Bernhard vertrokken naar Amerika „Theron" vordert langzaam door het Zuidpoolijs Vhitekaart]es groeien Massaal houtverbruik WOENSDAG 11 JANUARI 1956 Hoewel het ook Gedeputeerde Staten van Noordholland aangenaam zou zijn geweest een verlaging van de belastingdruk te kunnen voorstellen, achten zij de mogelijkheid daartoe niet aanwezig, aldus delen zij in de memorie van antwoord op het algemeen verslag van de afdelingen der Provinciale Staten mee. Zij voegen er aan toe, dat het voor de provincie een eis van goed financieel beleid is, dat de jaarlijkse uitgaven van de gewone dienst der begroting worden gedekt door gewone, jaarlijks terugkerende, inkomsten. Indien tot belastingverlaging zou worden overgegaan, zullen gewone in komsten worden prijs gegeven. Woningtoewijzing Wat de woningtoewijzing betreft delen Gedeputeerde Staten mee, dat van het aan de provincie toegewezen contingent ter grootte van 25.200 woningen voor de jaren 1954 tot en met 1956 13.892 woningen ter stond over de gemeenten zijn verdeeld. Van het resterende contingent, groot 11.308 woningen, waren bestemd voor herbouw 2300 woningen, voor vervanging van krot woningen 862 woningen, voor migratie en economische ontwikkeling 7621, voor be jaarden en bijzondere groepen 525 wonin gen. In de loop van 1955 is de reserve voor interprovinciale migratie versterkt met 662 woningen. Gedeputeerde Staten merken op, dat zij natuurlijk herhaaldelijk bij de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisves ting hebben aangedrongen op toekenning van suppletoire woningcontingenten voor Nooddhoiland. Het college merkt op, dat het geheel in het duister tast ten aanzien van de redenen, waarom de Noordhollandse be volking moet bijdragen in de woningvoor ziening van de ingezetenen der andere pro vinciën op een wijze, die de woningnood in Noordholland doet toenemen en die in het geheel niet strookt met de economische en maatschappelijke ontwikkeling der provin cie, een ontwikkeling, waarmee wezenlijke nationale belangen zijn gemoeid. Klasse-indeling Ten aanzien van de gemeentelijke klasse indeling delen Gedeputeerde Staten mee, dat zij van een poging, de regering tot verdere gedeeltelijke of gehele liquidatie van de gemeente-classificatie te bewegen, geen resultaat verwachten. Urbanisering Met de Provinciale Staten zijn Gedepu teerde Staten van oordeel, dat het uit pla nologisch gezichtspunt noodzakelijk is, dat er naar gestreefd wordt tussen de vier grote bevolkings-agglomeraties Amster dam, Haarlem (Zuid-Kennemerland), IJmond-Noord en Zaanstreek zo veel ruim te open te houden, dat een urbanisering van dit gebied als één geheel voorkomen wordt. In het streekplan voor de Zaan streek zijn in hoofdzaak onderscheiden een kerngebied en een daar omheen gelegen landelijk gebied. In het streekplan voor de IJmond-Noord is een zelfde gedragslijn ge volgd. Een der doelstellingen, die bij dit plan een rol speelden, was te voorkomen, ADVERTENTIE Ik vind uw versjes heel, heel aardig, En de dichter reuze vaardig. Ieder zal zich vast bedenken, En DANTUMA veel aandacht schenken. Dank en hulde voor het idee, Het resultaat valt stellig mee. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, causerie. 11.15 Omroepkamerorkest en solist. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Hammondorgel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13,00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Platen. 14.15 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoor spel. 14.45 Pianoduo. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: De plaats van Nederland in de wal visvaart. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproble- men. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Lichte muziek. 19.30 Jazzmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Concertgebouw orkest en solist. In de pauze (Plm. 21.20— 21.45) Voordracht. 2.15 Rekenschap van het Humanisme, causerie. 22.25 Platen. 22.40 Ac tualiteiten. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Sport- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport weet het of niet? 23.3024.00 Jazmuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 iPano. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Tenor en luit. 13.45 Platen. 14.00 Amusementsmuziek. 14.30 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muziek. 15.40 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Piano en viool. 17.00 Hoorspel voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Amuse mentsmuziek. 18.10 Vocaal ensemble. 18.30 Friese uitzending. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Platen. 19.55 Wat drijft ons, toespraak. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 2.00 Periodieken- parade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., A.V.R.O.) 20.15 Discussie over het Deltaplan. 20.45 Russische operafragmenten. 21.0521.30 Larongs verliezen hun vleugels, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Operettemuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en piano. 14.00 Engelse les. 14.15 Orkest concert. 14.30 Frense les. 14.45 Lichte mu ziek, 15.00 Pianorecital. 16.02 Orkestconcert en vocaal kwartet. 16.55 Platen. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Filmmuziek. 20.30 Verzoekprogramma. 21.30 Lichte mu ziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Klassieke muziek. 22.35 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.). dat Velsen en Haarlem tot één stad zouden groeien; de grootste stedelijke ontwikke ling aan de IJmond is mede daarom aan de noordzijde van het Noordzeekanaal ont worpen. Aan het ontwerp-streekplan voor Zuid-Kennemerland is door de betreffende commissie van de Planologische dienst een zelfde algemene gedragslijn ten grondslag gelegd. Zuid-Kennemerland Gedeputeerde Staten hopen nog in 1956 te kunnen overgaan tot ter inzagelegging van het ontwerp-streekplan voor Zuid- Kennemerland, welk plan dan binnen de wettelijk voorgeschreven termijn van ne gen maanden na de tervisielegging zal moeten worden vastgesteld. Of het daarna volgende streekplan dat van het Gooi zal zyn, valt thans nog niet met zekerheid te zeggen. Gemeentelijke indeling De provinciale commissie voor gemeente lijke indeling houdt zich niet alleen bezig met een studie voor een nieuwe gemeente lijke indeling der provincie, maar dient tevens Gedeputeerde Staten van advies met betrekking tot incidentele wijzigingen van gemeentegrenzen. Marken-vaste wal Met betrekking tot de vraag, hoe het staat met het dijkvak van Marken naar de vaste wal, delen Gedeputeerde Staten mee, dat bij de aanbesteding geen aanvaardbare aanbiedingen werden verkregen. Aan de dienst der Zuiderzeewerken is inmiddels opdracht gegeven, de verbinding zo moge lijk nog in 1956 tot stand te brengen. Het maken van plannen voor woning sanering behoort tot de taak der gemeente. Marken is een kleine bijdrage toegezegd voor het maken van een woninginventari satie, die als grondslag zal dienen voor het maken van een saneringsplan. Van de minister van Economische Zaken is nog geen bericht ontvangen voor het verlenen van een rijksbijdrage in de kosten van een industrieterrein te Volendam Artis Met betrekking tot de restauratie van de gebouwen van Artis te Amsterdam delen Gedeputeerde Staten mee, dat de vroeger beschikbare bedragen door de loon- en prijsstijgingen niet meer toereikend zijn. Bij de verdere voorbereiding van de her stelwerkzaamheden is gebleken, dat de ge bouwen en installaties veelal zich in een slechtere staat bevonden dan aanvankelijk werd aangenomen. Ook is gevraagd tot moderniseringen over te gaan in het be lang van de dierentuin en de exploitatie daarvan. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenl Elk labiet Chelarine „4" beval 4 genees middelen, die in de gehele wereld be roemd zijn geworden en millioenen men sen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook dan, wanneer andere middelen falen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 c». Met ingang van 1 januari zijn de katho lieke emigratiestichtingen in de bisdommen Haarlem en Rotterdam gereorganiseerd. In plaats van de eigen bureaus van de Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond, de Katholieke Arbeidersbeweging en de Nederlandse Katholieke Middenstands bond is tot stand gekomen de interdioce sane katholieke emigratiestichting voor beide bisdommen. Hierin zijn de bureaus van de katholieke vak- en standorganisa ties opgegaan, zodat de nieuwe stichting losstaat van welk beroep of organisatie dan ook. Tot nu toe emigreerden van het aan tal katholieken uitmakend een derde gedeelte van het totaal aantal emigranten slechts 33 pet. via de katholieke instan ties. Van twee derde gedeelte (voor 1954 komt dat neer op 6700 personen) werd het vertrek naar het buitenland geregeld door niet-katholieke. bureaus. Met betrekking tot de door enige leden van de Provinciale Staten van Noordhol land uitgesproken mening in het algemeen verslag der afdelingen bij de behandeling van de provinciale begroting, dat zowel de electriciteitstarieven als de waterleicfing- tarieven dienen te worden verlaagd, mer ken Gedeputeerde Staten op, dat de ta riefsverhoging van electriciteit van 1949 geen verband houden met de investeringen en uitbreidingen van de Centrale te Vel sen. Deze verhoging was een direct gevolg van4le aanzienlijke stijging van de kolen- prijzen. Die stijging heeft zich voortgezet en de lonen en materiaalprijzen zijn om hoog gegaan. Het provinciaal Electriciteitsbedrijf komt in de eerstvolgende jaren voor grote uit gaven, zowel voor de vervanging van het hoogspanningsnet en van het laagspan ningsnet. Bij Gedeputeerde Staten bestaat ernstig bezwaar tegen verlaging van de waterlei dingtarieven. Zij zullen zich reeds zeer ge lukkig prijzen, indien het na de ingebruik neming van de Lekwatervoorziening mo gelijk zal zijn de hieruit voortvloeiende hogere exploitatielasten zonder tariefsver hoging op te vangen. RijnKennemerland De bouw en aanleg van de werken voor de Watertransportmaatschappij Rijn-Ken- nemerland vorderen op bevredigende wij ze. Van de pijpleiding tussen Jutphaas en Leiduin is ongeveer twintig kilometer ge legd. Twee aannemers zijn op het ogenblik op vijf plaatsen met de verdere aanleg be- ADVERTENTIE VERWIJDERD MET Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocalne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. (60) Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn er van overtuigd, dat door de directies der provinciale ziekenhuizen zoveel moge lijk naar een verkorting van de verpleeg duur wordt gestreefd. Voor de bouw van een kliniek in het ziekenhuis nabij Sant poort, welke aan dat doel dienstig zal zijn, is reeds een krediet door de Provinciale Staten verleend. Hoewel het bouwplan reeds in voorbereiding is, betreuren Ge deputeerde Staten het uitermate, dat door de beperkende bepalingen, uitgevaardigd door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, nog niet te zeggen valt wanneer de uitvoering van dit plan zal kunnen worden verwezenlijkt. In de Provinciale ziekenhuizen worden geen wachtlijsten aangehouden. De er varing heeft geleerd, dat voor niet opge nomen patiënten niet ten tweede male een aanvraag wordt ingediend, waaruit kan worden afgeleid, dat voor deze patiënten elders een plaats wordt gevonden. De aanwerving van artsen en verplegend personeel voor de ziekenhuizen heeft de voortdurende aandacht van Gedeputeerde Staten, de commissie van bestuur en de eerste geneesheren-directeur. De ervaring heeft geleerd, dat in het algemeen de animo om in een psychiatrische inrichting als afdelingsgeneesheer te werken bij de erkende specialisten in de psychiatrie en neurologie niet groot is en dat de voorkeur wordt gegeven aan het uitoefenen van een eigen praktijk. De aanwerving van leerlingverpleegsters is met kracht ter hand genomen en heeft succes opgeleverd. Gedeputeerde Staten streven er naar al het mogelijke te doen om verbetering van de verpleging te Santpoort te bereiken.. Bij de uitvoering van het vijfjarenplan wordt grote aandacht besteed aan het treffen van de modernste voorzieningen. Aan de ver bouwing van het zusterhuis zal binnenkort kunnen worden begonnen. Het contact van het ziekenhuis met de maatschappij wordt steeds intensiever en breder. Met betrek king tot het oprichten van nieuwe ge bouwen op „Duinenbos" te Bakkum heb ben Gedeputeerde Staten goede hoop, dat althans met de bouw van een nieuwe zusterhuis spoedig zal kunnen worden be gonnen. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 10 januari in staat van faillissement verklaard: De Vennootschap onder de firma Aan nemersbedrijf Gebr. Scharrighuizen te Haarlemmermeer, Nieuwe Meerdijk 315, wier individuele en hoofdelijk aansprake lijke vennoten zijn: Frank Scharrighuizen te Badhoevedorp, Nieuwe Meerdijk 315 en Jacob Scharrighuizen te Badhoevedorp, Koekoekslaan 6. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. dr. F. A. Bij voet te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 10 januari geëin digd het faillissement van G. Roos, aan nemer te Abbenes, Lisserdijk 267. Rechter commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Cura tor: mr. B. J. Lambers te Haarlem. zig. Hoewel het moeilijkste gedeelte van dit traject nog moet worden gelegd, mag, indien de buizenproductie ongestoord kan plaats vinden, worden aangenomen, dat het gedeelte JutphaasLeiduin eind 1956 ge reed is. Met het gedeelte LeiduinCastri- cum is begin November j.l. begonnen. Aan genomen mag worden, dat de pijpleiding voor dit traject omstreeks 1957 gereed is. Het pompstation te Jutphaas zal begin 1957 in gebruik worden genomen en dat te Leiduin in de loop van dit jaar. „DE WITTE VOGEL" ONTBONDEN Wegens ernstige ziekte van directeur Rolf Petersen, zal de toneelgroep voor de jeugd „De Witte Vogel" per 1 maart wor den ontbonden. Op maandagavond 30 januari zal de zan geres Jeanne Bacilek in het Mmerva- Paviljoen te Amsterdam gehuldigd worden, omdat zij vijfendertig jaar als vocaliste de toonkunst beoefent. Jeanne Bacilek heeft aan het Amsterdams Conservatorium niet alleen haar diploma voor zang behaald, maar evenzeer voor piano en elavecimbel. Voorts studeerde zij harpspel en verwierf zij het brevet voor *koordirectie. De jubi- laresse vaak „de Boheemse nachtegaal" genoemd heeft onder meer zeer loffe lijke getuigschriften van Willem Mengel berg, Pierre Monteux en Ignace Neumark gekregen. Zij was een der eersten, die voor de radiomicrofoon optrad. Zij componeerde acht operettes en zangspelen voor kinderen. Voor de huldiging is een erecomité ge vormd, waarin onder anderen Suze Luger, Antoinette van Dijk, Fred. J. Roeske, Wil lem Hespe en Willem Vogt zitting hebben. Secretaris is mr. H. P. van Duiken te Am sterdam. Jeanne Bacilek zal op 30 januari met haar ensemble „De Speeldoos" optre den en een programma ten gehore brengen onder de titel „Tierelantijnen". Met dit en semble wil zij een jubileumtoernee maken ten bate van „Vluchtelingenhulp". De mening schijnt te hebben postgevat, dat met de intrede van het nieuwe jaar automatisch weer aanvragen voor „halve premie" kunnen worden ingediend. Aan gezien thans nog niet bekend is of en zo ja wanneer dergelijke aanvragen kunnen worden gehonoreerd, heeft indiening van verzoeken om toekenning van een halve premie geen enkele zin, aldus heeft het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting meegedeeld. Prins Bernhard is dinsdagavond, verge zeld van zijn particuliere secretaris, dr. F. A. de Graaff, om half tien van Schiphol vertrokken naar Amerika. De mening van vele leden van de Pro vinciale Staten van Noordholland bij de behandeling van de provinciale begroting in de afdelingen, dat de kust van Noord holland op verschillende plaatsen in zorgwekkende toestand zou verkeren, kun nen Gedeputeerde Staten niet delen Wat de noordpunt van Texel betreft kunnen zij mededelen, dat de Rijkswaterstaat een plan heeft opgemaakt, volgens hetwelk in 1956 en zo nodig in volgende jaren een duinvoetverdediging, strandhoofden en be_ zinkingen zullen worden aangebracht waardoor dit punt afdoende zal worden verdedigd. Gedeputeerde Staten zijn van oordeel, dat de zeewering op Texel ter plaatse van de Slufter als zodanig bevredigend is en dat ook hier in de eerstvolgende jaren zeer zeker geen gevaar zal optreden. Ter hoog te van de Mokvallei en de ten noorden daarvan gelegen Bleekersvallei op Texel neemt de kust voortdurend af. Mede gelet op de omstandigheid, dat de duinen hiér een veel grotere breedte hebben dan in vroeger eeuwen, menen Gedeputeerde Sta ten, dat deze afneming voorshands niet verontrustend is. Wel is de Rijkswater staat van oordeel, dat hier te zijner tijd tot. verdediging van de kust zal moeten wor den overgegaan. Thans wordt nagegaan, wanneer zulks raadzaam zal zijn. Zij ver wachten, dat het rijk de nodige plannen tot verbetering van de verdediging van Noordholland tegen zee tijdig ter hand zal nemen. Voorts merken Gedeputeerde Staten op, dat de minister van Verkeer en Waterstaat van oordeel is, dat het uit economisch oog punt niet verantwoord zou zijn gelijktijdig met de Zuiderzeewerken en met de uit- LONDEN, (United Press) De Britse Zuidpoolexpeditie gebruikt dynamiet om een vaargeul te verkrijgen door de ijs vloeren waarin het expeditieschip de „Theron" tien dagen geleden is vastge raakt. De „Theron" bevindt zich nog dui zend kilometer van het einddoel. De expeditieleider, dr. Vivian Fuchs, telegrafeerde dat de „Theron" weer nadert in de richting van de Vansel baai aan de noordpunt van het antarctische continent. De „Theron" die nu nog in de Wendell Zee is, had Zaterdag reeds moeten aan komen in de Vansel baai, waar zioh de eerder vertrokken leden van de expeditie onder wie Sir Edmund Hillary, bevinden. Het bericht van dr. Fuchs vermeldt dat de bemanning en expeditieleden eerst zware sneeuwophopingen voor het schip hebben opgeruimd, waarna men zich met dynamiet een weg baande door het ongeveer 1.80 m dikke ijs. De Vansel baai ligt 1500 kilometer van de Zuidpool. voering van het Deltaplan ook de droog legging van de Waddenzee ter hand te nemen. Indien tot drooglegging wordt overgegaan, zal het rijk eerst het Wadden gebied nabij de provincie Groningen ter hand nemen. De drukste tijd van de geluk-en-voor- spoed functie van de visitekaartjes is weer vrijwel afgelopen. Kris-kras in hun mil joenentallen zijn zij door Nederland ge zwermd en in verschillend formaat. Over dit formaat wilden* wij het even hebben. De P.T.T. heeft namelijk bepaald, niet nu plotseling, maar reeds geruime tijd geleden, dat het minimumformaat voor het visite kaartje van 1 februari a.s. af, 70 bij 100 millimeter diefit tè"2ijrt'.JDit is 'dan natuur lijk alleen toepasselijk op visitekaartjes die men Vöor dé post vefzenden wil en 'niét voor de kaartjes, die handelsreizigers bij de directie van een cliënt laten binnenbren gen, niet ook voor de werkelijke „visite"- kaartjes die een bezoeker in de bus laat glijden bij een kennis, nadat hij door bellen geen gehoor heeft gekregen en dus moet concluderen dat de familie uit is. Men zal voelen, wat de P.T.T. tot de for maatvergroting van deze kaartjes als post stukken heeft gebracht. Niet alleen plach ten de kleinere kaartjes nogal eens bij het sorteren uit de stapel te vallen, maar bo vendien is in vele plaatsen het stempelen met de hand vervangen door automatisch stempelen en dit laatste vereist het nieuwe minimum formaat van 70 bij 100 milli meter. Overigens, zijn uw kaartjes van kleiner formaat op 1 februari nog niet op, dan be let niets u die kaartjes bij voorkomende gelegenheid nog te verzenden in een enve lop, die wel het vereiste groter formaat heeft. Maar, afgezien van het feit, dat de P.T.T. ook weinig gecharmeerd zal zijn van deze dan wel erg slappe poststukjes, wordt het wel een zeer slordig geheel. En dus: groter kaartjes, wanneer men ook na deze maand de posterijen voor de verzending wil laten zorgen. (Herplaatsing wegens misstelling) Redders. In het afgelopen jaar zijn de Britse reddingboten in totaal 586 maal na het ontvangen van noodsignalen uit- gevaren. Zij hebben in die periode 38'; personen geréd, aldus het Britse red- dingwezen. Epidemie. Tengevolge van de geelzucht epidemie, die reeds enige weken te Nieuw Delhi, de hoofdstad van India heerst, zijn tot dusver 35 personen over.! leden. Vijfduizend mensen lijden aan de ziekte. Maatregelen. Een conferentie van Indiase nieuwsblad-redacteuren heeft haar be zorgdheid uitgesproken over aanhou dende klachten wegens maatregelen te gen bladen omwille van hun politieke strekking. Armoede. Maandagavond is een groep van dertien Hongaren naar Oostenrijk uit geweken. De vluchtelingen kropen on der de prikkeldraadversperring langs de grens door op de plaats, waar onlangs een boer met een trekker door de ver sperring naar Oostenrijk ontkwam. Zij vroegen politiek asiel en deelden mede, dat zij gevlucht waren wegens de grote armoede. Kunststuk. In Frankrijk is een kunsthart van plastiek gemaakt, waarmee honden in het leven konden blijven na verwij. dering van het eigen hart, zo meldt het blad „France-Soir". Het hart weegt 300 gram en werkt met een elektromotor. Poujadisme. Ook in Denemarken is, vol gens de „Neue Zürcher Zeitung", een Poujadistische beweging, naar het voor beeld van de Franse gevormd. Leider is hier de tuinman Alfred Hansen in As- naes op Seeland. De beweging wil her stel van de „oude Deense vrijheids- en rechtsgedachte van de Middeleeuwen" en acht het Folketing, het parlement, overbodig. Het eigen orgaan heet „zelf bestuur". Tegengif. Niet Pete Grymphys te Gansbaai in Zuid-Afrika, die door een adder was gebeten, kwam te sterven, maar de ad der, die op zijn beurt door zijn slacht offer gebeten werd. Pete zoog het gif uit de adderbeet in zijn arm en beet daarop het door hem gevangen reptiel, dat aan zijn eigen gif ten onder ging. Hervat. Het controlepersoneel van de Pa- rijse vliegvelden Orley en Le Bourget heeft dinsdag op het middaguur het werk hervat na een staking van 24 uur als protest tegen het feit, dat de over heid het gehele salaris tijdens zijn sta king in december heeft ingehouden. De KLM heeft zijn vluchten op Parijs her vat. Ongenoegen. De Britse ambassadeur in Saoedi-Arabië, Roderick Parkes, die nu in Londen is, gaat voorlopig niet naar zijn standplaats terug. In diplomatieke kring wordt gezegd, dat de betrekkin gen met Saoedi-Arabië slecht zijn, in hoofdzaak wegens het geschil over de oase Boeraimi en het krachtige verzet van Saoedi-Arabië tegen het verdrag van Bagdad. Water. „Er zijn in Omsk (Siberië) teveel fonteinen en beelden, doch de water voorziening is onvoldoende, de tram- en autobusdiensten zijn slecht en een groot aantal wegen is niet geplaveid", aldus de „Pravda", het officiële dagblad der Russische communistische partij, dat de •---burgemeester >.-wan .de stad in gebreke stelt. De „Pravda" oefent ook critiek 'op verwaarloosde huizen - in Smolensk en op slechte woning- en hygiënische toestanden in andere plaatsen. Openlijk. Volgens 't communistische pers bureau Nieuw-China hebben twee vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht maandag „openlijk" het lucht ruim boven Noord-Oost-China geschon den in het gebied van de Jaloe en van de steden Toenghwa, Tsjingjoean en Sjenjang. Chinese vliegtuigen zetten een achtervolging in, waarop de Ameri kaanse vliegtuigen de wijk namen. Beschadigd. De Noorse minister van Bui tenlandse Zaken, Halvard Lange, is Zon dag bij het sneeuwruimen voor zijn huis gevallen, waardoor een rugwervel licht schadigd is. Hij zal enige tijd het bed moeten houden. ADVERTENTIE EEN WELBEKENDE vergelijking ver telt ons dat het zondagsblad van de een of andere Amerikaanse courant vervaar digd wordt uit een bepaald aantal ha. bos. Dit is ongetwijfeld een sprekend voorbeeld, want een ieder kan zich ogenblikkelijk voorstellen dat iedere week dit aantal ha. bos zal moeten worden gerooid, wil het zondagsblad blijven verschijnen. U kunt zich echter voorstellen dat Ame rikanen niet uitsluitend van zondagsblaad jes leven. Men is daar te lande nu eenmaal niet zuinig en ze ker niet met papier, waarvan het jaarlijkse verbruik 166 kg. per hoofd, of 650 kg. per gezin bedraagt. Het simpele zondags blad, dat misschien 1 pond weegt, valt hierbij volslagen in het niet en geeft dus een van opsoepeert, dan is verdere uitleg over bodig. Trouwens, ook Europa helpt een aardig handje mee aan de ontbossing der wereld. Weliswaar niet op zo'n verkwistende wijze als Amerika, maar toch ook op een schaal die het ergste doet vrezen. Toegegeven moet worden dat wij aanzienlijk minder royaal met papier zijn, waardoor het ver bruik in Europa per jaar gemiddeld slechts 10 kg. per hoofd bedraagt, dus nog minder dan 1/16 van wat de Ame rikaan nodig heeft. Toege geven ook, dat in ons wereld deel het houtverbruïk per hoofd van de bevolking bijna viermaal zo klein is (1,45 kubieke meter) als in de V. S., maar desondanks ver bruiken ook wij - door groter volslagen verkeerde voorstelling van de 1 bevolkingstal - meer dan de helft van de snelheid waarmee de Amerikaanse machi- jaarlijkse houtaanwas der gehele wereld. 22. Terwijl de notaris met neef Lodewijk wegroeide, trachtte de ontdekkingsreiziger zijn bootje leeg te scheppen. Maar daar schoot hij niet erg mee op, want het wa ter stroomde even snel binnen als hij het wegwerkte. Maar goede ontdekkingsreizi gers moeten overal raad op weten, want zij staan vaak voor hete vuren. Dat bleek ook nu weer. „Kom, Panda", zei hij. „Ga in dat gat zitten. Ik geloof, dat je er juist goed in zult passen". Dat bleek de juiste oplossing te zijn. Nu Panda als kurk dienst deed, kwam er geen druppel water meer binnen, zodat het bootje qI gauw leeg ge schept was. „Ziezo", zei de ontdekkings reiziger opgewekt, „en nu terug naar het strand. Blijf zo zitten, Panda". Panda keek minder opgewekt. „Het is een erg naar gevoel", klaagde hij, „z-zo nat!" Maar er was nog een heel wat onprettiger gevoel voor hem in het vooruitzichtEen grote haai kwam aangezwommen en keek Kap- graag naar het deeltje Panda, dat door de bodem van het bootje stak! nes de bossen omvergooien. Maar ook de orgie van papier die de Amerikanen aanrichten geeft geen behoor lijke indruk van het houtverbruik daar te lande; behalve voor papier kan hout im mers met succes worden aangewend voor bouwmateriaal, voor dwarsliggers, mijn- hout, meubilair, houten huizen en allerlei andere geriefelijkheden die we sinds eeu- ken kennen. De uitvindingen van kunst zijde en celwol en andere chemische ver werkingen deden de behoefte echter nog aanzienlijk stijgen en het gemiddelde houtverbruik per hoofd van de bevolking is in de Verenigde Staten op deze wijze dan ook gestegen tot 5,3 kubieke meter per jaar. Dit getal zal de meesten niet zo erg veel zeggen, doch wanneer we er nu bij vertellen, dat de jaarlijkse houtaan was over de gehele aarde ongeveer 1,5 milliard kubieke meter bedraagt, en dat de V.S. alleen al meer dan de helft hier- Met andere woorden: zelfs indien in het hele werelddeel Azië met zijn ruim 1 mil jard bewoners, noch in Afrika, Australië of Zuid-Amerika jaarlijks ook maar één boom geveld zou worden, dan nog zouden de V.S. in samenwerking met Europa door hun te grote houtverbruik voor een ge leidelijke ontbossing van de wereld zorg dragen. Aangezien men de Australiërs echter moeilijk kan verbieden een lucifer aan te steken, noch de Chinezen kan beletten hun maal op een houtskoolvuurtje te bereiden, is van enige geleidelijkheid bij de ontbos sing geen sprake meer, want dit geschiedt thans met een snelheid van ongeveer 2 miljoen ha. bos per jaar. Tot welke resultaten dit leidt, kan ieder een met eigen ogen aanschouwen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2