PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Pleeggezinnen zijn schaars verstopping Wereldnieuws Vijftig jaar kinderwetten De radio geeft vrijdag Nederland naar elf miljoen inwoners Toch ió liet zo BOSSEN J DONDERDAG 12 JANUARI 1956 Geef de strijd niet op tegen Directeur van „De Maas- en Roerbode" onder scheiden Examens Gemeente-ambtenaar fraudeerde Gevangenisstraf geëist tegen dronken automo bilisten Tuinbouwafzet 1955 was een record: 205 miljoen Kerkelijk Nieuws Verbeurdverklaring van veestapel en 0,50 boete Martin J. Premsela wordt binnenkort gehuldigd Matroos uit Maassluis maakt val van zes meter Weekstaat Ned. Bank Church World Service helpt protestanten bii emigratie naar de V.S. Spaans-Franse besprekingen over Marokko Kees, een jongetje van 6 jaar, werd op een dag weggehaald van zijn ouders, omdat dezen hem verwaarloosden. Het was wel erg dat zij dit hun kind aangedaan hadden. Wanneer men echter de omstandigheden van deze mensen van dichtbij bezag, durf de men toch geen hard oordeel te vellen. Deze ouders hadden in hun eigen jeugd zelf nooit een goed gezinsleven gekend. Daarom hadden zij hun kind niet kunnen geven wat zij zelf ook nooit hadden ont vangen. Maar met dat al had Kees geen thuis meer. Hij begreep niet wat al die grote mensen met hem gedaan hadden en er ging heel wat in dat kinderhart om. Voorlopig werd hij ondergebracht in een kindertehuis. Het was er schoon, warm en gezellig en de mensen waren lief voor hem. Langzamer hand wende Kees een beetje aan de nieuwe situatie en hij zag ook hoe andere kinderen om hem heen eenzelfde lot deelden. In deze tijd verklaarde een voogd ij ver eniging zich bereid de blij vende zorg voor dit kindi op zich te nemen. Toen móesten de toekomstplannen worden besproken. Het bleek dat hij geschikt zou zijn voor een pleeggezin en gelukkig werd dat gevonden. Kees ging eerst een paar keer kennis ma ken en toen dat van beide kanten goed aansloeg werd besloten hem daar te plaatsen. De ouders zagen in dat een pleeggezin, waar hij persoonlijke zorg zou krijgen, veel beter was dan een tehuis waar hij slechts één van de velen was en waar men hem die persoonlijke zorg nooit zo zou kunnen geven. Toen hij door de maatschappelijke werkster weggebracht werd ging vader zelf mee. Dat was prettig voor Kees, want daar door wist hij dat vader het goed vond wan neer hij zich zou gaan hechten aan de pleegouders. Hij hoefde dus niet te kiezen, neen hij mocht zowel van zijn pleegouders als van zijn ouders houden. Natuurlijk dacht Kees de eerste tijd nog wel eens terug aan het kinderhuis waar hij zo lang was geweest en dat voor hem het veilige nest was geweest waarin hij zich geborgen had gevoeld. Onlangs vroeg de pleegmoeder hem of hij wel terug zou wil len naar dat huis. Grappig en veelzeggend was toen het antwoord dat zij te horen kreeg. Ja, zei hij, dat zou ik wel willen, maar alleen als jullie meegingen, vader en moeder en Ansje en ook de kachel en de klok. Uit dat antwoord was duidelijk wat er in hem omging: hij verlangde nog wel eens naar het kinderhuis, maar hij zou toch voor geen geld zijn nieuwe omgeving meer willen missen. Het ziet er naar uit dat dit jongetje de bodem heeft gevonden waar hij kan uit groeien tot een evenwichtig en gelukkig mensenkind. Natuurlijk verloopt het niet altijd zo vlot als in het bovenstaande verhaaltje. Voog dijkinderen hebben vaak zoveel meege maakt en de scheiding van de eigen ouders is in veel gevallen voor hen zó moeilijk te verwerken, dat hun uitgroei niet onge stoord verloopt, zodat er veel takt en ge duld voor nodig is om hen te helpen door hun moeilijkheden heen te komen. ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de gal- toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten, oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES - f 1.20 per flacon. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Thuis, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleu ters. 10.40 Platen. 10.55 Pianorecital.. 11.30 Reportage 10e Agrarisch Congres te Hee renveen. 12.00 Orgel en zang 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prog nose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en platen. 13.25 Gevarieerd pro gramma. 13.55 Beursberichten. 14.00 Orgel concert. 14.20 Litterair programma. 14.40 Platen. 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Voor de j^ugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.45 De strijd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 F. 27-30-F. 7a, klankbeeld. 19.30 Zondag morgen, causerie. 19.50 Nieuws voor de VPRO. 19.55 Streeknieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht en muziek. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Na tien jaar, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Aetherforum. 22.10 Buitenlands weekover zicht. 22.25 Metropole Orkest en soliste. 22.40 Vandaag, causerie, 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Omroep-orkest en solist. 14.55 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Instrumentaal octet. 15.50 Platen. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursbericht. 17.45 Fluit en piano. 18.05 Lichte muziek. 18.30 En nu mijn geval. 18.45 Platen. 18.55 Toespraak. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Lichte muziek. 21.00 Politiek forum. 21.30 Lichte muziek. 21.50 De werkende vrouw thuis, causerie. 22.00 Kamerorkest en solist. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Lichte muziek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 16.02 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.00 Kamermu ziek. 18.10 Voordracht. 18.20 Kamermuziek (vervolg). 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vilksliederen. 20.15 Orkest concert. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.30 Gitaarrecital. 22.5523.00 Nieuws. BBC. uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Hoe de weelbladen het zien. (Op 224 en 49 m.). «xxxxxoroocraxxxxxx»oooooixxxxcocooooooocoooocoooooocr>: In deze tweede publicatie van de Haar lemse Voogdijraad wordt een tipje op- j gelicht van de sluier, waaronder zich het moderne kinderbeschermingswerk voltrekt. Er wordt tevens in onthuld, j met welke moeilijkheid de Voogdij in 5 de eerste plaats worstelt. XXXXXX»OOOOOOOOOOOOCO>OOC)OOOOOOOOOOOOCXX»OC)OOOCOOOOOOCX> Het verhaal van Kees echter laat duide lijk enkele facetten zien van het huidige werk van de voogdij verenigingen. Sinds de Kinderwetten 50 jaar geleden werden inge voerd is in dit werk heel wat veranderd. Men kan wel zeggen dat vooral in de laat ste 10 jaar een geweldige evolutie heeft plaats gevonden die zeker de kinderen ten goede is gekomen. In de eerste plaats hebben wij begrepen dat voor een kind de scheiding van zijn ouders haast altijd een pijnlijk geval is. Als het maar enigszins kan moet dit ook wor den vermeden. Maar helaas zijn er nog tal loze gevallen waarbij niet-ingrijpen een misdaad tegenover het kind zou zijn. Als er dan tóch ingegrepen moet worden is het zaak dit leed zoveel mogelijk op te vangen en te ondervangen. Vandaar dat thans ge tracht wordt als het kan het contact tussen kind en ouders op de een of andere manier te bestendigen. Wanneer herstel mogelijk is, zodat de kinderen weer naar huis kun nen dan zal de Voogdijvereniging hieraan medewerken en er zich over verheugen. In de tweede plaats is het van belang iets van de persoonlijkheid van het kind te weten. Vandaar dat zij in de meeste geval len eerst een tijdje in een doorgangs- of observatiehuis verblijven. Hoe hebben zij de scheiding verwerkt? Wat is hun aard en hun karakter? Wat voor plaats moeten wij voor hen zoeken? Pas dan kan men een plan voor de toekomst maken, voor ieder kind een eigen plan. Een derde facet is, dat men, als het maar enigszins kan de voorkeur geeft aan ge zinsverpleging, omdat een kind daar meer persoonlijke zorg en liefde kan krijgen dan in een inrichting, ook al zijn deze laatste gelukkig heel wat anders dan de „gestich ten" van weleer. Het is opvallend hoe een kind, dat jaren in een tehuis verbleef, soms na een paar maanden in een gezin geweest te zijn opbloeit en een ander mens is ge worden. Hier raken wij echter het grote probleem waar de kinderbescherming mee worstelt, het tekort aan pleeggezinnen. Geld is niet het grootste vraagstuk, ook al moet men telkens een beroep doen op de offervaar digheid van ons volk. Maar wat telkens weer benauwt is de vraag: Waar zijn de mensen, de vaders en moeders, de gezinnen die nodig zijn? De Kinderbescherming heeft ook een verlanglijst, een hele lange. Waarom is het zo moeilijk om deze gezin nen te krijgen? Aan de ene kant omdat er zich veel te weinig aanbieden, en aan de andere kant omdat er hoge eisen aan wor den gesteld. Wanneer men wist wat een bevrediging het kan geven om een kind in huis te nemen en het een levenskans te geven, dan zouden meer mensen zich tot de Voogdijraad wenden. Dat deze zo kies keurig is in het aanvaarden van gezinnen komt, omdat het geen enkele zin heeft een kind ergens te plaatsenwanneer, er. .kans is dat het op een mislukking uitloopt. Een niet geslaagde plaatsing betekent altijd een &tuk leed niet alleen voor het kind,-maar- ook voor de pleegouders. De pleegouders moeten weten wat het betekent om een bepaald kind in hun huis op te nemen. Zij moeten beschikken over de nodige soepelheid om het in hun gezin de plaats te geven die het nodig heeft. Zij moeten kunnen liefhebben in deze zin, dat zij begrijpen dat zij eerst moeten geven en geven en nogeens geven, zodat zij alleen maar blij verwonderd zijn wanneer het blijkt dat zij iets terugontvangen. Wanneer dit reeds zo is bij het opvoeden van eigen kinderen, hoe kan men dan verwachten dat het anders zou zijn met pleegkinderen? Ten slotte: Men heeft in de laatste jaren meer inzicht gekregen in de ziel van het kind. Het zou niet verstandig zijn geweest om Keesje maar plompverloren van het tehuis over te plaatsen in een andere om geving, ook al was die ook zo goed voor hem uitgezocht. We hebben Kees eerst eens laten logeren in het pleeggezin, zodat hij wennen kon. En toen hij er voorgoed heen ging hoefde hij niet angstig te zijn, want hij wist waar hij heenging, hij wist dat hij daar vertrouwde gezichten zou zien. Kees is één van de vele, van de duizen den voogdijkinderen. De meesten kregen reeds een plaats. Maar voor velen wordt er nog één gezocht. Wie hierover meer we ten wil kan zich wenden tot een van de voogdij verenigingen in Haarlem, die ieder zo'n verlanglijst hebben liggen. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer C. M. Dosker, directeur van de N.V. dagblad „De Maas- en Roerbode" te Roer mond, wonende aldaar. ADVERTENTIE 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct. alléén bij Apothekers en Drogisten Amsterdam. Aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam is op 23 december 1955 ge slaagd voor het doctoraal examen economie de heer A. Hoogwout, Jansweg 2 te Haarlem. Voor de rechtbank te Rotterdam had zich de 36-jarige gemeente-ambtenaar F. N. uit Stellendam te verantwoorden wegens valsheid in geschrifte en verduistering. Hem was ten laste gelegd dat hij op de uit- betalingslijsten van de gemeentelijke werk voorziening gefingeerde namen had ge plaatst en valse handtekeningen op de kwitanties. Op deze manier had hij de ge meente voor f 1700 benadeeld. N. zei tot deze daden gekomen te zijn, doordat hij zich zo alleen voelde in zijn kosthuis in Stellendam. Hij was in Rotter dam een paar keer uit geweest en had han den vol geld uitgegeven. De officier van justitie noemde de feiten bijzonder ernstig omdat zij gepleegd zijn door een ambtenaar in overheidsbetrek- king. In een andere plaats is hem ook al eens iets dergelijks overkomen. De officier eiste acht maanden gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk. De verdediger, mr. A. Schuit, voerde aan dat zijn cliënt „in de bezettingstijd heeft le ren knoeien voor het vaderland". De ver dediger meende, dat de voorlopige hechte nis voldoende straf is geweest. Op 24 januari zal de rechtbank uit spraak doen. De officier van Justitie bij de Arnhemse rechtbank heeft tegen twee autobestuur ders, die onder invloed van sterke drank achter het stuur waren aangetroffen, ge vangenisstraffen geëist. „Als deze straffen niet helpen, dan kunnen in de toekomst nog zwaardere straffen worden verwacht", aldus de officier. Tegen een handelsagent uit Arnhem, die op 8 december een aantal cafés had be zocht en des nachts werd aangehouden, na dat hij enige verkeersfouten had gemaakt, eiste de officier zes weken gevangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs. Een expediteur uit Ubbergen, die in de nacht van 10 op 11 december 1955 in Arn hem dronken achter het stuur van zijn auto werd aangetroffen, hoorde twee maanden gevangenisstraf en twee jaar in trekking van het rijbewijs tegen zich eisen. Tegen een metselaar uit Didam, die, toen hij onder invloed van sterke drank ver keerde, was gaan motorrijden hoewel hij niet in het bezit was van een rijbewijs, eiste de officier zes weken gevangenisstraf. Op 24 januari doet de rechtbank uit spraak. Het jaar 1955 was voor de Nederlandse tuinbouw, gerekend naar de waarde van de 360.000 ton, .uitgevoerde, .verse, groepten, een recordjaar: namelijk 2Ó5 miljoen gulden. Hoewel de fruitoogst klein was, werd 125.000 ton vers fruit uitgevoerd tegen een bedrag van 65 miljoen gulden. In de jaren 1953 en 1954 werd respectievelijk 163.000 en 151.000 ton fruit tegen respectievelijk 70 en 75 miljoen gulden uitgevoerd, zodat de opbrengst naar verhouding der hoeveel heden niet belangrijk daalde. Van de to tale tuinbouw-oogst werd 36 percent aan het buitenland geleverd, waaruit blijkt, dat de binnenlandse afzet van tuinbouwpro- dukten uiterst belangrijk voor deze be drijfstak is. Daar staat tegenover, dat de uitgevoerde produkten 44 percent van de totale opbrengst in geld binnen brachten. Dit heeft de heer N. A. Laarman, direc teur van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen meegedeeld tijdens een onderhoud met een ANP-redacteur. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Huizum (vac. Jac. de Vos) G. J. v. d. Bogerd te Suawoude. Bedankt voor Rotterdam-Vreeswijk W. Brinkman te Asperen. Benoemd tot vic. te Krimpen a. d. IJsel P. Post vic. te Lichtenvoorde. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwe-Pekela R. J. Beu- kema te Berkum (U.) Aangenomen naar Apeldoorn (vac. wij len P. C. de Bruyn) G. W. Rijksen te Rot terdam-Zuid. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Wormerveer H. U. Wester terp te Lutten a. d. Dedemsvaart. Bedankt voor Red Deer (Alberta) (Ca nada) M. Vlietstra te Eemdijk. Tweetal te Zwolle A. Hilbers te Ensche- de-W. en A. C. Noort te Meppel. Evang. Luth. Kerk Drietal te Gouda A. Jense, prop. te Utrecht, A. K. v. d. Meij te 's-Gravenhage en A. J. Meijer te Rotterdam. Eis tegen nalatige boer: De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft tegen de 43-jarige landbouwer L. N. uit Barneveld vijftig cent boete geëist en verbeurdverklaring van zijn veestapel met de bepaling dat de opbrengst van dit vee aan hem zal worden uitgekeerd. De verdachte was in hoger beroep ge komen tegen een vonnis van de politie rechter te Utrecht, die hem eenzelfde straf had opgelegd, omdat hij zich niet had ge houden aan de voorwaarden, verbonden aan de verwerving der ministeriële ont heffing van aansluiting bij de gezondheids dienst. De ontheffing was hem verleend omdat N. gewetensbezwaren had tegen preventieve maatregelen tegen ziekten. Van de landbouwer was een varken in beslag genomen, dat lijdende was aan tbc. Het dier moest volgens de verklaring van een deskundige deze ziekte hebben opge lopen van koeien van N. Op 25 januari zal de letterkundige Martin J. Premsela zijn zestigste verjaardag vie ren. Hem zal een receptie worden aange boden in het Carlton Hotel te Amsterdam op zaterdagmiddag 28 januari. In het comité ter huldiging van dr. Mar tin J. Premsela hebben onder meer zitting: Georges Duhamel, van de Académie Fran- gaise, mr. Arn. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, Claude Aveline, letterkundige te Parijs, mr. H. J. Bouman te Zwolle, prof. dr. N. A. Donkersloot te Amsterdam, prof. dr. S. Dresden te Leiden, prof. dr. K. R. Gallas te Amsterdam, oud-minister Camille Huysmans te Brussel, jhr. F. J. E. van Lennep, vice-voorzitter van het Ge nootschap NederlandFrankrijk te Am sterdam, J. o'Connor, consul-generaal van Frankrijk te Amsterdam, mr. H. M. Plan ten, hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad, Jules Romains van de Aca démie Frangaise, Jean Rostand, lid van de Académie des Sciences en dr. Victor E. van Vriesland, voorzitter van het Nederlands PEN-centrum, Amsterdam. Penningmees ter van het werkcomité is notaris J. van Hasselt te Amsterdam. De 20-jarige stuurmansleerling Nicolaas Woldinga uit Maassluis, is aan boord van het 7.239 ton metende Nederlandse vracht schip Aldabi te Hamburg in het koelruim gevallen. Hij maakte een val van zes me ter. Men bracht hem naar het havenzie kenhuis waar geconstateerd werd dat hij een schedelbasisfractuur had opgelopen. De Aldabi ligt in de Kuhwerderhafen. De bevolking van Nederland groeit gestaag. In 1939 telde ons land nog geen negen mil joen inwoners. In 1949 werden reeds de tien miljoen be reikt en wanneer men de gestage groei van onze be volking nagaat komt men tot de conclusie dat op de grens van 1956- 1957 de elf mil joenste Nederlan der geboekt zal worden. Voorschotten boven Z00.- miljoen De kredietinstellingen zijn opnieuw ge noodzaakt geweest hun toevlucht te zoeken bij de centrale bank. Uit de verkorte balans van de Nederlandsche Bank, opgemaakt per 9 januari, blijkt dat de voorschotten in rekening-courant verder gestegen zijn en wel met 44 miljoen tot 307 miljoen. Mede dankzij deze voorschotten konden de handelsbanken hun tegoed bij de cen trale bank verhogen van 527 miljoen tot 636 miljoen. Dit is ruim 100 miljoen meer dan het bedrag dat zij verplicht zijn gemiddeld bij^de Nederlandsche Bank aan te houden tot 21 januari. Öp dë geldmarkt is de situatie intussen nog geenszins ver beterd. Daggeld blijft dermate schaars, dat de rente met een half percent verhoogd moest worden tot 1,5 percent. De chartale geld hoeveelheid geeft een aanzienlijke inkrimping te zien. Zij is met 108 miljoen gedaald tot 3581 miljoen. Dit bedrag is via belastingbetalingen geheel bij 's rijks schatkist terechtgekomen. De centrale bank kon voorts haar netto devie zenreserve uitbreiden met 46 miljoen tot 1435 miljoen. De goudvoorraad bleef on veranderd op^ 3275 miljoen. Reverend A. Jurisson van de Episcopaalse Kerk in Amerika verblijft op het ogenblik in ons land in opdracht van Church World Service, de organisatie die alle Protestantse kerken in de Verenigde Staten omvat. Hij beschikt over een aantal garantieverkla ringen, die het een aantal Protestantse Ne derlandse families mogelijk maakt op grond van de Amerikaanse vluchtelingen- wet naar de Verenigde Staten te emigre ren. In de garantieverklaringen verklaart een „sponsor" in een bepaalde plaats een emigrant in een bepaald beroep te werk te kunnen stellen. De wet vereist dat een dergelijke verklaring door een privé- persoon wordt ondertekend. De Church World Service zorgt er voor dat in haar opdracht ondertekende garantieverklarin gen worden nagekomen. Voor Nederlanders zijn er 370 garantie verklaringen beschikbaar. Voor de Pro testanten, die zich nu aanmelden, bestaat een redelijke kans, dat zij een dergelijke verklaring kunnen krijgen. Deze aanmel ding kan bij Gewestelijke Arbeidsbureaus, de Christelijke Emigratie Centrale of bij de Centrale Emigratiedienst in Den Haag ge schieden. De Amerikaanse autoriteiten zijn bereid het begrip vluchteling ruim te in terpreteren. De Church World Service heeft een ruime opvatting van het begrip Protestant. LARACHE (A.F.P.) Resident-gene raal André Dubois van Frans-Marokko, heeft met de Hoge Commissaris van Spaans-Marokko, generaal Rafael Valino, gesproken over kwesties betreffende beide zones, in het bijzonder over de toestand in het Rifgebied. Dubois en Valino kwamen overeen de gedachtenwisseling voort te zetten. De volgende bijeenkomst zal in de Franse zone worden gehouden. ADVERTENTIE Duurder. Drie grote Franse autofabrieken (Renault, Simca en Citroen) hebben prijsverhogingen aangekondigd van gemiddeld ongeveer een percent, op grond van de hogere prijzen voor staal en banden. Peugeot zal in de naaste toe. komst mogelijk eveneens tot prijsverho- ging overgaan. Inbraak. Een inbreker heeft juwelen ter waarde van ongeveer honderdduizend gulden gestolen uit de villa van ex- koningin Elisabeth van Griekenland te Cannes. Terecht. Met behulp van Geiger-apparaten is in de auto van een arbeider te Mil- ford in de Amerikaanse staat Connec ticut een vermiste houder met zeer radio-actief kobalt aangetroffen. De man had de houder meegenomen, omdat hij zich de kabel wilde toeëigenen, waar aan de houder hing. Begrip. Ter gelegenheid van de 250ste verjaardag van Amerika's „eerste bur ger", Benjamin Franklin, zijn twee me- dailies geslagen „voor de man en de vrouw, die de grootste bijdrage hebben geleverd voor het internationale be grip". De ene medaille is overhandigd aan oud-premier Churchill van Groot- Brittannië. De andere zal worden aan geboden aan mevrouw Eleanor Roose velt. Verbinding. Onder het kanaal van Kiel In West-Duitsland zal nabij Rendsburg een 670 meter lange tunnel worden gegra ven ter verbetering van de verbinding tussen Scandinavië en Midden-Europa. De kosten van de aanleg van deze tun nel zijn begroot op 35 miljoen Duitse mark. Munitie. In een Frans legerkamp te Beau regard nabij La Flèche in het departe ment Sarthe is een kist met munitie ontploft. Zes soldaten zijn om het leven gekomen, een wordt vermist en heeft vermoedelijk de dood gevonden. Een achtste soldaat werd zwaar gewond. Burger. Een Amerikaanse soldaat, die ui uniform in Wenen aankwam voor een particulier bezoek, heeft een burger- kostuum moeten huren om op vrije voe ten te blijven. Het Oostenrijkse staats verdrag bepaalt namelijk, dat alle bui tenlandse uniformen verboden zijn. Ongewapend. Een rechter in Washington heeft een 52-j. man die bedreigingen tegen president Eisenhower had geuit, vrijgesproken, omdat de man ontoere kenbaar wordt geacht. Hij had zich op 5 Maart 1955 bij het Witte Huis vervoegd en tegen een bewaker gezegd, dat hij de president kwam vermoorden. Bij zijn arrestatie bleek, dat hij ongewapend was. Branden. In Ottowa zijn vijf kinderen uit een gezin, van zes maanden tot zeven jaar oud, omgekomen bij een brand. De moeder en een zesde kind konden ge red worden. Sedert november zijn bij branden in het gebied van Ottawa 28. mensen onder wie twintig kinderen om het leven gekomen. Opgelost. De Franse politie heeft de moord op de Engelse onderwijzeres Janet Marshall die op 28 augustus 1955 in de bossen tussen Amiens en Abbéville gevonden werd tot oplossing ge bracht. Een 43-jarige zwerver, Robert Avril, heeft eindelijk bekend de moord te hebben gepleegd. Premier. Tahar Ben Ammar van Tunesië heeft een „nationaal congres" van de extremistische nationalistische leider Salah Ben Joessef en zijn volgelingen, dat op 18 Februari zou worden gehou den, verboden. Ben Joessef, die onlangs uit de gematigde Neo-Destoer-partij, waarvan hij algemene secretaris was, is gezet, beweert dat 746 partijcellen in Tunesië nog altijd aan zijn zijde staan. Invloedrijk. De invloedrijke democratische partijbeweging in de staat New York heeft eenstemmig besloten de gouver neur van de staat Averell Harriman te steunen als kandidaat voor de komende presidentsverkiezingen. Verongelukt. Een „Alouette", een Franse turbo helicopter is tijdens een proef vlucht in de omgeving van Pau uit elkaar gevlogen. Het toestel stortte na een ontploffing neer en vloog in brand. De piloot redde zich met zijn parachute maar de boordmonteur kwam om het leven. 23. De ontdekkingsreiziger wilde juist naar het strand terugroeien, toen Panda opeens een wilde luchtsprong maakte. „Help", gilde hij. „Een haai! Hij had me bijna te pakken!" Het monster stak zijn kop door het gat en loerde vals rond, om te kijken, waar dat hapje opeens was ge bleven. „Aha! Een haai", zei de ontdek kingsreiziger rustig, „net wat we nodig hadden". Onder het spreken greep hij het plakband en plakte vliegensvlug de kop van het ondier in het gat vast. „Let op" vervolgde hij, „als men een haai goed be vestigt, geeft deze een prima voortstuwing aan een bootje". Dit bleek al spoedig. Na dat de haai vergeefs geprobeerd had uit het gat los te komen, begon hij als een razende te zwemmen, waarbij hij natuur lijk de rubberboot voortstuwde. Panda had amper de tijd om zich vast te grijpen, toen ging het als de wind over de golven. „Zo schieten we tenminste op", zei de ontdek kingsreiziger tevreden. HOE SCHAARS we thans ook in onze bossen mogen zitten, vele eeuwen geleden moeten zich grote wouden hebben uitge strekt over de landen die thans door ak kers en weidegrond worden ingenomen en waarop tot ver in de omtrek geen tien bomen te tellen zijn. Plaatsen als Hazers- woude en Zoeterwoude leggen daarvan getuigenis af, evenals talrijke andere dor pen die we ons onmogelijk te midden van een bosrijke streek kunnen voorstellen. Doch niet alleen de plaatsnamen zijn een herinnering aan de bosrijke streek die zich destijds in het westen van ons land bevond, maar de naam van het hele gebied getuigt van de woud rijkdommen. De naam Holland schijnt im mers te zijn afgeleid van holtland, dus: houtland? Kernachtiger bewijs van de stelling dat deze streken eertijds een grote bosrijkdom hebben bezeten, is welhaast niet denkbaar. Overigens is ons land werkelijk niet het enige gebied waar met moeite enige dicht opeenstaande bomen gevonden kunnen worden die ons de illusie van een werke lijk woud schenken. Het tegenwoordig zo houtarme Engeland was nog tot in de mid deleeuwen een land met uitgestrekte bos sen, die echter bijna volledig zijn ver dwenen. Evenals de in de oudheid door dichters bezongen altijd groene eiken wouden van Griekenland, Italië en Spanje Daar hebben de bijlen gezwaaid tijdens de Griekse, maar vooral tijdens de Romeinse beschaving, toen bijna alle bossen rond het Middellandse Zeegebied ten offer vie len aan de relatief toch geringe behoeften van het oude Rome. De Libanon, ééns be kend om zijn ceders die het hout voor de tempel van Salomo leverden, bezit nog slechts enkele exemplaren van deze bo men; in Noord-Afrika worden alleen in de dalen van het Atlasgebergte nog noe menswaardige bossen aangetroffen; in Spanje, Italië en Griekenland nemen dorre, regenloze gebieden de plaatsen in waar eens de heerlijke bossen stonden. Zuid-Zwitserland bezit nog slechts 10 van haar oppervlak aan bos en de Karst is door haar kale rotspar tijen door een natuuronder zoeker zelfs met een maan landschap vergeleken, dat in onherbergzame woestheid de vernielde streken van de Franse West-Alpen nog over treft. Ook in Noord-Amerika was het nu kale geberg te nog slechts korte tijd geleden met dichte wouden bedekt, evenals de gewel dige graanvlakten van het Midden-Westen. Dat aan deze catastrofale ontbossing van de wereld een einde moet komen, wordt thans vrij algemeen erkend. Kort geleden heeft u dan ook kunnen lezen dat in het Nabije Oosten een groots plan tot aanplan ting van bomen is ontwikkeld. Ook in de V.S. is men op grote schaal hiermee be gonnen en in de Sovjet-Unie is men in het kader van een groot bebossingsobject aangevangen met de aanleg van langge rekte schermbossen die een oppervlakte beslaan van 1200 vierkante km. en in de uitgestrekte steppen van de Oekraïne, van de Kaukasus en de benedenloop van de Wolga de omstandigheden voor de land bouw aanzienlijk zullen verbeteren. Thans moeten we eens het een en ander zeggen van de generatio spontanea. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2