Haarlem gaat meer grotere woningen bouwen Gereformeerde school Leidseplein wordt voor vier ton verbouwd B. en W. bevorderen bouwactiviteit tijdens ongunstig weer Vestiging Amerikaanse industrie in Haarlem goedgekeurd Bestuur lichtte onjuist voor Gemeenteraad aanvaardt differentiatieschema arond verkocht voor 430 huizen Kredietvoorstel zal pas worden ingediend, als er resultaten zijn Mozartherdenking voor scholieren Ophoging terrein vanmiddag begonnen 7 Bekroning Niet dralen Haarlem vooraan Woningbouw in Sinnevelt Dure boerderij Badhuis Schotersingel Levend centrum Student verantwoordelijk voor een aanrijding Communistische raadsfractie was er tegen Uitvoering afhankelijk van verplaatsing Herstelwerkplaats van antieke textiel Wethouder Happé over moeilijkheden bij De Blinkert: Straataanleg binnen enkele dagen gereed „GEEN SLAG IN DE LUCHT" Antwoord op vragen van communisten Adriaan Stoopplein verrijkt met klok Botsing met stilstaande auto in appèl berecht Vrijspraak voor Zaanse buffetjuffrouw Niet opportuun Minder importeren Examens DONDERDAG 12 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hct is woensdagmiddag met de duur der discussies in de Haarlemse raad bijzonder meegevallen en met name de gedachtenwisseling over het pre-advies over de woning differentiatie heeft niet zoveel tijd inbeslag genomen als menigeen wellicht heeft gedacht. Dat kwam voornamelijk omdat er algemene instemming bestond met de strekking van het pre-advies van B. en W. en het rapport van de sociograaf van het Nederlands Economisch Instituut waarop dat steunt. Met name de heer VanVelsen (KVP), die altijd de meeste critiek op dit punt van het woningbouwbeleid had uitgeoefend toonde zich tevreden, ook al vroeg hij zich af of zelfs een kwantum van tien percent aan tweekamerwoningen nog niet te ruim ge nomen is. Want jonggehuwden zou hij het liefst met een driekamerwoning willen laten beginnen en het differentiatieschema kan daartoe in de toekomst de mogelijk heid openen. Verder betoogde hij nog, dat het teveel aan drie- en vierkamerwoningen, dat naar zijn mening de laatste tijd ontstaan is, in de toekomstige bouwplannen ge redresseerd dient te worden door de bouw van in verhouding meer vijf- en zeskamer woningen. De heer De Leeuw, die deze middag voer het eerst voor de Partij van de Arbeid in het krijt trad als behartiger van volks huisvestingsaangelegenheden, wees erop dat het rapport niet zonder meer eeuwig heidswaarde bezit: het behelst immers tal van onweegbare factoren, welke zich in de loop der jaren kunnen wijzigen. Verder waarschuwde hij, dat men bij het „wo ningpatroon" der gemeente ook de huizen in de oudere wijken moet meetellen. Ook is er de woningverdelingsproblematiek: kan men op dit tijdstip, nu er nog zovelen in het geheel geen woning hebben, er reeds toe overgaan anderen een ruimere woning te bezorgen? Tenslotte roerde de heer De Leeuw het huurvraagstuk aan: grotere huizen vragen hogere huren. Hij vroeg B. en W. in het sociale vlak maatregelen te treffen, opdat grotere huizen inderdaad bereikbaar worden voor die gezinnen die i «•or.ht nn hph- daar krachtens hun omvang recht op heb- b<De heer Wensing (CHU) meende, dat men in beginsel de kleinere woning toch een behoorlijke kans moet bieden en hij dacht daarbij ook nog aan duplexwonmgen om aldus de woningnood zo vlug mogelijk on te heffen. Hij meende namelijk, dat het voor Haarlem berekende percentage vijf- en zeskamerwoningen met 44 wat aan de hoge kant is in vergelijking met bijvoor beeld Den Haag en Rotterdam waar om- steeks 33 percent van dit type wordt ge bouwd. De veronderstellingen van de so ciograaf zijn tenslotte voor een deel theo retische bespiegelingen, zoals de rapporteur ook zelf heeft toegegeven. De heer Spek (AR) waardeerde het differentiatierapport positiever: het gaat immers om de toekomstige kwaliteit van de woningen, ook al moge het thans ver leidelijk zijn veel kleine woningen te bouwen. En wat de heer Stoffel (WD) betrof moest het rapport slechts als richtsnoer worden gebruikt en niet als vast voorschrift, omdat er op dit gebied zo weinig absolute zekerheden bestaan. .Rast u op voor een consequente toepassing zo waarschuwde hij de wethouder. Wethouder Happé leverde zijn aandeel in de discussie in het prettige besef nu eens een punt'te kunnen zétten achter een langdurige gedachtenwisseling m de raad, waarvan dit differentiatierapport van het Nederlands Economisch Instituut bij wijze van spreken de bekroning vormde. Stonden de eerste tien jaren na de be vrijding in het teken van de bestrijding van de acute woningnood in kwantitatieve zin. Het wordt echter tijd, dat nu aandacht wordt besteed aan een kwalitatieve bena dering van het woningbouwvraagstuk. Wij moeten immers zorgen voor voldoende rui me, maar ook doeltreffend uitgeruste wo ningen, welke tegemoetkomen aan de ont plooiingsmogelijkheden van de gezinnen. Eén der slaapkamers zal bijvoorbeeld ook als tweede woon- of als studeervertrek ge bruikt moeten kunnen worden. Dit wil echter niet zeggen, dat men nu van de kwantitatieve kant van de zaak af is. Wat betreft de differentiatiecijfers merk te spreker op dat men bij de gegadigden voor de tweekamerwoningen ook een aan tal alleenstaanden moet rekenen en mede gelet op de toeneming van het aantal be jaarden meende hij, dat daarom een aa^ deel van 10 percent voor die groep nog zo slecht niet was. De wethouder bleek het inzicht van de heer Van V e 1 s e n, dat aan jonggehuw den zoveel mogelijk een driekamerwoning moet gegeven kunnen worden, volkomen te delen. Er zal naar gestreefd worden, dat in de toekomst te bereiken. Ten aanzien van het grote aantal drie- en vierkamerwoningen dat in de laatste ja ren werd gebouwd, zei de heer Happé, dat de mogelijkheid bestaat dit teveel in Delftwijk te compenseren door de bouw van nog een complex van tweehonderd woningen met vijf of zes kamers. Intussen wilde de wethouder niet dra len met de toepassing van dit differentia tieschema om verdere afwijkingen van een zo doeltreffend mogelijke opzet van het woningbouwprogramma te voorkomen. Daarom zag de heer Happé ook geen heil in verdere bouw van duplexwoningen, waarvan hij ook het nuttige effect in het jongste verleden dubieus achtte. De suggestie van de heer De Leeuw om de grotere woningen door sociale maat regelen bereikbaar te maken voor diegenen die de hogere huren wellicht niet zullen kunnen betalen, werd door de wethouder in welwillende overweging genomen. Intussen wilde wethouder Happé zijn betoog niet besluiten zonder de vaststel ling, dat ten opzichte van de bouw van grotere woningen Haarlem niet achteraan was gekomen, welke indruk wel eens was gewekt, maar integendeel ook tot nu toe een voorbeeld is geweest. In Rotterdam en Utrecht bijvoorbeeld zijn tot nu toe meer kleine woningen gebouwd dan in Haar lem. De woningbouw in reëele zin kwam aan bod met de voorstellen tot grondverkoop in Sinnevelt, in de eerste plaats ten behoe ve van het plan voor 350 middenstands woningen, garages, winkels en een woonge bouw voor alleenstaanden in de omgeving van de Anthony Fokkerlaan. te bouwen door de Nederlandse Maatschappij voor Volkshuisvesting (Nemavo) onder archi tectuur van professor ir. H. T. Zwiers en in de tweede plaats aan een drietal pen sioenfondsen, die tezamen door de NA. Hogerveka 78 woningen laten bouwen in het noord-oostelijk deel van Sinnevelt bij het reeds bestaande complex van 125 mid denstandswoningen van het grafische pen sioenfonds. Beide voorstellen werden na een paar opmerkingen van formele aard goedgekeurd. Ten behoeve van de sanering van het Rozenprieel werd ingestemd met de aan koop van een huis aan de Voortingstraat, terwijl voorts besloten werd tot de aan koop van een woning aan de Jacobijne- straat met het oog op de bouw van de toe komstige sportzaal van het gymnasium. Ook de aankoop van de voormalige „bo- terfabriek" van Cohen en Van der Laan aan de Leidsevaart voor een bedrag van negentigduizend gulden werd bekrachtigd. Het feit, dat B. en W. van Haarlem zijn teruggekomen van hun eis tot onteigening van de boerderij van de veehouder Petri aan de Zomervaart 179, leverde nogal wat stof tot discussie op. De heer Van V e 1 - sen (KVP) betreurdde het, dat deze proce dure nu al acht jaar aan de gang is_ Naar zijn mening steunt cle gemeente, nu zij deze houding heeft aangenomen op de zoge naamde ontsnappingsclausule in de Ont eigeningswet. In deze clausule worden evenwel „bijzondere gevallen" vereist en de heer VanVelsen vroeg zich af, van welk bijzonder geval in deze zaak sprake is. De heer Spek (AR) zei, geen bezwaar tegen het voorstel te hebben, maar was van mening, dat hier een onteigeningsproce dure was ingezet, terwijl dit niet nodig was. Hij vond deze gang van zaken weinig elegant, Ook mevrouw Scheltema-Con- r a d i (VVD), die evenmin tegen het voor stel was. vroeg zich af of er wel een strikte noodzakelijkheid tot onteigening bestond Zij drong er op aan, in de toekomst meer selectiever te onteigenen. De heer De Leeuw (Arbeid) tenslotte wilde weten of de eigenaars van het be treffende pand na betaling door eên ge meente van proces- en deskundigenkosten nog schade zullen hebben. Hij zelf meende van niet en dit bleek ook de mening van wethouder H a p pé te zijn, die de verzeke ring gaf, dat de procedure-kosten door de gemeente zullen worden vergoed. Volgens de wethouder is de' gemeente zeer zeker gerechtigd, de eis tot onteigening terug te nemen en wel hetzij vóór de ge rechtelijke 'uitspraak zoals thans ge schiédt hetziVaaarna. De thans getrof fen maatregel leek hem eleganter. Men heeft hier te doen met een kwestie van regels en uitzonderingen, aldus de w e t houder, die met nadruk verklaarde, dat deze gang van zaken geen regel zal worden Nadat de heer Spek het college had verweten, dat de onteigeningsprocedure aanhangig was gemaakt vóór men de juiste motieven hiertoe wist. werd hoofdelijk stemming gehouden. Het voorstel werd aanvaard met 27 tegen 7 stemmen. Naar aanleiding van het voorstel tot het verstrekken van een lening van f 66.000 aan het bestuur van de afdeling Haarlem van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" ten behoeve van het treffen van een aantal voorzieningen in het bad huis aan de Schotersingel, wilde de heer Stoffels (WD) weten, of dit badhuis in de toekomst nog wel van groot belang zal zijn, hetgeen volgens wethouder Bak ker stellig het geval zal zijn. Desgevraagd antwoordde de wethouder, dat de kos- rxxxxxxxxxxocooooooocx^oooocoooooocxxxxoooopooooooooooooc Nadat de voorzitter zijn traditio nele nieuwjaarsrede had afgestoken, dankte de nestor van de raad, mevrouw Scheltema-Conradi, hem voor zijn uitgebreide en objectieve uiteen zetting. Naar aanleiding van de door de burgemeester vermelde ideeënbus voor ambtenaren deed zij bij deze gelegen- heid de suggestie tot instelling van een ideeënbus voor de gehele burgerij, j waaraan men eventueel prijzen zou kunnen verbinden. Mevrouw S ch el- tem a bracht de dank van de raad over aan B. en W. en via de burge meester aan de ambtenaren voor het geen zij in het afgelopen jaar ten bate van de gemeente hadden gedaan. „Zoals dit stadhuis hetlevend centrum van Haarlem is, zo hoop ik, dat Haarlem meer en meer een levend centrum in Kennemerland zal zijn". iÓMOCXJOaXXXIOCXjOOOOOOCOOCOCXXXOCXXXXXXXKCOOOOCXXXDOOOOOa ten van de lening inderdaad van invloed zullen zijn op de exploitatie, maar dat de tarieven waarschijnlijk niet verhoogd zul len worden. Wethouder Bakker prees de uitnemende exploitatie door de vereniging; toch, zo zei hij, stellen B. en W. thans een onderzoek in naar de mogelijkheid, om het badhuis in de eerste drie dagen van de week rendabeler te maken. De heer Stoffels had ook gevraagd, waarom de gemeente geen garantie had gesteld, in plaats van een lening aan te gaan. Het antwoord hierop luidde, dat indertijd voor het badhuis op het Leidse- plein ook een geldlening was verstrekt. De overige punten, ook de benoemingen, verliepen volgens voorstel van B. en W. Op de meest eervolle wijze werd ontslag ver leend aan de heer M. J. Goedée als amb tenaar van de Burgerlijke Stand. De ge loofsbrieven van de heer W de Vos, die in plaats van de heer Goedée voor de PvdA in de raad zitting zal nemen, wer den in orde bevonden. Op de volgende raadsvergadering zal hij dus de gelederen van de Arbeidfractie komen versterken. Een student werd woensdag door de kan tonrechter te Haarlem veroordeeld tot een geldboete van 100, subsidiair 15 dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs gedurende vier maanden, omdat hij aan sprakelijk gesteld werd voor een aanrijding die zijn moeder veroorzaakt had. Zij was niet in het bezit van een rijbewijs en reed op 7 juli in een auto op de Joh. Verhulst- weg in Bloemendaal onder toezicht van haar zoon. Op een gegeven ogenblik riep zij: „Wat moet ik doen" en kort daarop botste de auto tegen een lantaarnpaal. Het was gelukkig, dat er niemand op de weg liep, merkte de kantonrechter op en hij voegde er aan toe, dat het onverantwoor delijk van de student was zijn moeder, die blijkbaar niets wist van het besturen van een auto, achter het stuur plaats te laten nemen. Met de stemmen van de drie communis ten tegen is de Haarlemse raad woensdag middag accoord gegaan met de verkoop van twee hectaren industrieterrein aan de Claes Tillyweg in de Waarderpolder aan de N.V. Merck, Sharp en Dohme Nederland. Tegelijkertijd werd een crediet van 284.000 gulden beschikbaar gesteld voor het bouwrijp maken van dit terrein. De lof voor de voortvarendheid welke het college van B. en W. en met name de wethouder voor de industrie-aangelegen heden, de heer W. F. Happé, ten behoeve van deze transactie ontwikkeld heeft, over- Nadat de Haarlemse gemeenteraad in het midden van het vorige jaar afwijzend had beslist op een verzoek tot medewer king tot de stichting van een nieuwe school van de vereniging „Groen van Prin- sterer" in de omgeving van het De Ruyter- plein ging hU woensdagmiddag van heler harte accoord met het voorstel bijna vier ton ten koste te leggen aan de verbouwing van het bestaande schoolgebouw van de vereniging aan het Leidseplein. Tot de dankbaren in de vroedschap be hoorde in de allereerste plaats de heer Wen sing (CHU), die aldus zijn destijds ingediende motie op bevredigende wijze uitgevoerd zag. Daarom wilde hij de nare voorgeschiedenis maar niet meer oprakelen en volstond hij met te informeren of er ook enig uitzicht bestond op een verbouwing op korte termijn, terwijl hij tevens wilde weten of ook andere oude schoolge bouwen voor een restauratie aan de beurt kunnen komen, met name ook dat van de Lorentzschool aan het Leidseplein. Er zijn in de Haarlemse raad woensdag middag weinig vleiende woorden gespro ken aan het adres van het bestuur van de Haarlemse federatie van woningbouwver enigingen. Aanleiding daartoe vormde de interpellatie van de heer Blokdijk (Arbeid) over de gang van zaken bij de wegenaanleg op het terrein van het bejaardenhuis „De Blinkert" in Tuindorp Overveen. Wethouder Happé betichtte het federa tiebestuur van het lanceren van halve en hele onwaarheden tijdens een persconfe rentie over deze kwestie, terwijl hjj het bovendien als onbehoorlijk beschouwde dat het bestuur verstek liet gaan op het uur dat voor een bespreking met hem was afgesproken, vooral toen achteraf bleek, dat het bestuur niet verschenen was, om dat juist op dat ogenblik de persconferen tie werd gehouden. Tot de door wethouder Happé als onwaarheid bestempelde, op die persconferentie door het bestuur gedane j mededelingen behoorde onder meer de be wering, dat de gemeentelijke diensten reeds lang van tevoren op de hoogte waren ge steld, dat de étagewoningen reeds in het begin van januari zouden worden betrok ken.In dat opzicht herhaalde het federatie bestuur zijn fout van november, toen het raadslid Goedee ook verkeerd werd inge licht omtrent het tijdstip waarop de wo ningen van het eerste blok zouden worden betrokken. Toen was door het stichtings bestuur een bewoningsdatum vastgesteld zonder overleg met de woningbouwvereni ging welke de bouw laat uitvoeren en moest wethouder Happé bemiddelen om de beiaarden niet te duperen. Wat de bestrating van de wegen bij het De heer Hennevelt (C.P.N.) heeft met het oog op de toestand van de woningbouw in Haarlem het college van B. en W. een tweetal vragen gesteld. In de eerste plaats vroeg hij, of het college het initiatief wil nemen om een overleg tot stand te brengen tussen alle groeperingen, die bij de bouw nijverheid betrokken zijn, waarbij maat regelen besproken kunnen worden ter ver snelling van de woningbouw. Men zou, al dus de vragensteller, voorzieningen moeten treffen op de bouwwerken, opdat er ook bij slechte weersomstandigheden gewerkt kan worden. In dit verband wees hij op het bedrag van 75.000, dat de Haagse gemeenteraad heeft gevoteerd ter bevor dering van het werken tijdens ongunstige weersomstandigheden. In de tweede plaats vroeg hij of B. en W. bereid zijn met een dergelijk kredietvoorstel aan de raad te komen. Hij zei, het te betreuren, dat er geen serieuze voorstellen ter verbetering van de slechte woningbouwsituatie zijn ge komen van de kant van de beide grote fracties en het college. Wanneer we op de ingeslagen weg voortgaan, dan zal het woningtekort in Haarlem nog sterk toe nemen, waarschuwde de heer Hennevelt, die voorts zei, het te betreuren, dat de suggestie, herhaaldelijk in de raad gedaan, om bij aanbesteding van grote complexen het werk onder een groot aantal aannemers te verdelen, opdat er in sneller tempo ge werkt kan worden,nimmer is overgenomen. Verwarming op bouwwerken We hebben het hele probleem zo dras tisch mogelijk willen aanpakken, ant woordde wethouder Happé, in dit ver band wijzend op de instelling van drie wekelijkse stafbesprekingen met alle bij de bouw betrokken ambtenaren. De wet houder deelde mee, dat het in aanbouw zijnde woningcomplex bij de Schipholweg thans is voorzien van kachelverwarming. Ook bij De Blinkert zal verwarming komen. De heer Happé verklaarde er zich een tegenstander van al met een verzoek tot kredietverlening aan de raad te komen, als men nog niet weet, waarvoor het geld te gebruiken. „We moeten geen slag in de lucht slaan". De wethouder wees er op, dat slecht weer-maatregelen niet altijd doeltreffend zijn „We kunnen metselaars en schilders nu nóg zo'n goede regenkleding geven, maar als het. hard regent, kunnen ze toch niet werken." De spreker deelde mee, dat B. en W. steeds bezig zijn, de continubouw te be vorderen. Men tracht aannemers, die hier thans werkzaam zijn, aan de Haarlemse woningbouw te binden. Er is reeds contact geweest met de architectenorganisatie. Ook met de bona fide vakorganisaties van de arbeiders zal contact worden opgenomen, wanneer dat nodig is. Een ^rondetafelconferentie met alle betrokkenen lijkt de wethouder niet erg doeltreffend. Men kan beter praktisch te werk gaan en, telkens wanneer dit nodig is, afzonderlijk met de betrokkenen praten. Teleurstelling De heer Hennevelt was desondanks van mening, dat er nog heel wat technische maatregelen naar aanleiding van slechte weersomstandigheden mogelijk zijn. „Het hele complex aan de Schipholweg had thans onder de kap kunnen zijn, als er tijdig het juiste overleg was gepleegd, maar nu zullen de toekomstige bewoners stellig nog wel enige maanden teleurgesteld moe ten worden." nu gereed gekomen blok betreft herinner de wethouder Happé eraan, dat het Open bare Werken niet mogelijk is bestratings werkzaamheden uit te voeren zolang het terrein niet ontruimd is. De aannemer heeft zich tegen die ontruiming tot en met 6 januari verzet. Pas op de zevende heeft hij na ingrijpen van de architect, prof. ir. Zwiers, het terrein ontruimd. Thans is het zo, dat de klinkerbestrating over enkele dagen voltooid kan zijn. Het stellen van de trottoirbanden is afhankelijk van de vorst in de grond. Ook de straat verlichting zal binnenkort worden aange bracht. Wethouder Happé wees er nog eens nadrukkelijk -op»dat geen enkele gemeente dienst door het federatiebestuur was inge licht,dat het tweede blok aan de Rockaerts- Hof 'op 23 januari door het gros der be woners betrokken zou worden, nadat drie gezinnen om medische redenen al eerder hun intrek daar zouden nemen. Hij be treurde het voorts, dat ook de opzichter van de architect en de vertegenwoordiger van de aannemer op de persconferentie on juiste voorlichting hebben verstrekt. Im mers de wijze van de straataanleg heeft niet geleid tot bezuiniging op het project of hogere bouwkosten, zodat van de geuite klachten niets over blijft. Ook het verwijt dat de kolenkisten nog niet waren aangebracht, treft de gemeente niet. Deze zijn nog,niet gemaakt, omdat de uitvoerder bezwaren had tegen de door de architect gekozen plaats. De uitvoerder zou toen zelf een andere plaats uitzoeken, maar heeft dat blijkbaar tot nu toe niet gedaan. De heer Blokdijk sloot zich daarop bij de conclusies van de wethouder aan. Het derde concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder auspiciën van de Commisie voor culturele en esthetische vorming van de schoolgaande jeugd, dat op 20 januari in de gemeentelijke Concert zaal te Haarlem plaats heeft, wordt door Marinus Adam gedirigeerd en ingeleid. Het programma vermeldt twee werken van Mo zart, die worden uitgevoerd ter herdenking van zijn geboorte, op 27 januari 1756. Wegens de 'grote belangstelling wordt het concert twee keer gegeven, des mid dags en des avonds. Ten gehore worden ge bracht de serenade voor strijkorkest „Eine kleine Nachtmusik" en de komische opera ,Bastien en Bastienne" in één akte. In dit laatste werk zijn de sopraan Corry van Beckum, de tenor Henk Meyer en de bas Otto Couperus de solisten. Zoals wij reeds bericht hebben, heeft op zondagmiddag 22 januari een opvoering van *„Gysbreght van Aemstel" van Joost van den Vondel plaats voor leerlingen van de examenklassen van middelbare scholen en zij die hopen, dit het volgend jaar te zijn De hoofdrollen worden vertolkt door Ank van der Moer en Han Bentz van den Berg of Johan Schmitz. De sectie „filmische vorming" laat de volgende week in vier theaters onder schooltijd de Engelse filmkomedie „The Maggie" van Alexander Mackendrick ver tonen. In het voorprogramma is „Railplan 68" van de Nederlandse cineast Louis A van Gasteren opgenomen. Ook dit jaar wordt een tentoonstelling gehouden van reprodukties van schilderijen van Franse, Nederlandse, Duitse en Itali aanse meesters uit de tijd van de impres sionisten en latere perioden. De bestaande collectie is tot achtenzeventig afbeeldingen uitgebreid. De opening geschiedt op zater dagmiddag 21 januari in het Huis van Looy door wethouder D. J. A. Geluk. Sedert enkele dagen is het Adriaan Stoopplein te Overveen bij de Julianalaan verrijkt met een klok. Deze is aangebracht op een suggestie van de burgemeester van Bloemendaal die er bij de andere leden van het college van B. en W. een gewillig oor voor vond. Tevens roerde hij het vraagstuk van de verplaatsing van de eveneens in het school gebouw aan het Leidseplein gevestigde Herstelwerkplaats voor antieke textiel van de gemeenten Nijmegen, Maastricht en Haarlem, door sommige raadsleden met de minder fraaie naam „Kunstnaald" aange duid. In gelijke geest spraken de heren Spek (AR) en Bettink (VVD), waarvan de laatste waarschuwde tegen onverhoopt ho ge kosten van de verplaatsing van de Her stelwerkplaats antiek textiel en vroeg of verplaatsing daarvan naar de vroegere „bo- terfabriek" aai? de Leidsevaart, welke in deze vergadering werd aangekocht. Ook wethouder Geluk toonde zich met de mogelijk gebleken oplossing content. Het was ongeveer de eerste bemoeienis ge weest van de in september in dienst geko men gemeentelijk inspecteur voor het la ger onderwijs. Spreker wilde gaarne de toezegging doen dat B. en W. zo spoedig mogelijk de verbouwing zullen laten uit voeren, maar het College is daarin sterk afhankelijk van invloeden van buiten af. Eén van de noodzakelijke voorwaarden is ook de verplaatsing van de Herstelwerk plaats van oude textiel. De daardoor vrij komende lokalen kunnen dan eerst worden verbouwd, daarna die welke thans als schoollokaal in gebruik zijn. Wellicht dat de Groen van Prinstererschool voor een deel ook nog tijdelijk in de oude school aan de Wilhelminaschool kan worden on dergebracht, tegelijkertijd met de in de zelfde periode mogelijke restauratie van de Lorentzschool. Intussen is door openbare werken en de inspecteur voor het lager onderwijs reeds een plan opgesteld voor de verbouwing van de Tetterodeschool in het Kleverpark, wel ke overigens mede afhankelijk is van het vrijkomen van de vroegere school aar, de Schoterstraat. Wat de toekomstige huisvesting van de Herstehverkplaats voor antieke textiel aan gaat kon wethouder Geluk meedelen, dat door het bestuur van die stichting 'thans een plan daartoe is ingediend, dat door openbare werken wordt bestudeerd. De raad verklaarde bovendien de het vorig jaar gestichte openbare lagere school voor Delftwijk, welke tijdelijk in een hulpgebouw aan de Lekstraat is on dergebracht, noodzakelijk. Het gemiddeld aantal leerlingen was onder de 125 geble ven, dat ingevolge de lager onderwijswet wordt vereist. Hieraan zal natuurlijk door de voortschrijdende bebouwing in Delft wijk over enige tijd wel voldaan worden. De overige onderwijsvoorstellen en de personeelsmutaties gingen onder de hamer door. Piloot uit Bennebroek werd vrijgesproken Een 33-jarige piloot uit Bennebroek, die veertien dagen geleden voor de rechtbank in appèl terecht stond tegen een vonnis van de Haarlemse kantonrechter, een boe te van f 50, is door de rechtbank vrijge sproken. Er was bevestiging van het kan- tonrechtervonnis met verhoging van de boete tot f 100 tegen hem geëist. De piloot was in beroep gekomen omdat hij zich onschuldig achtte aan een aanrij ding met een stilstaande auto op de Kruis weg ter hoogte van de Spieringerweg in de Haarlemmermeer. De aanrijding was ge beurd op 24 oktober 1954. De auto zou juist weggesleept worden toen de aanrij ding geschiedde. Volgens getuigen zouden de achterlichten van de auto gebrand heb ben en waren een paar mannen naar ach teren gelopen om met gebaren het nade rende verkeer te waarschuwen. De piloot had hen echter voor lifters aangezien en zeide dat de stilstaande auto plotseling voor hem was opgedoemd, zonder dat hij achterlichten had waargenomen. Hij had daaraan toegevoegd, dat de accu ,!an de wagen, die zes volt behoorde te leveren nog slechts 1 j/2 volt inhoud bleek te heb ben. Hij zelf had volgens zijn verklaringen zeventig a tachtig gereden, hetgeen toch volgens hem een zeer redelijke snelheid was voor dit deel van de Kruisweg. Fooien voor zichzelf gehouden De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen een 27-jarige Zaanse buffetjuf frouw vrijgesproken, wie tenlaste was ge legd, dat zij diefstal zou hebben gepleegd door in strijd met een afspraak fooien in eigen zak te steken, inplaats van deze in te leveren opdat zij onder de kellners zou den worden verdeeld. Voorts had zij volgens de tenlastelegging verkeerde bedragen op de kassa aange slagen en daardoor geld achtergehouden. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, had een week gevangenisstraf en twee maanden voorwaardelijk tegen haar geëist, doch de raadsman, mr. D. Aten, had onder meer aangevoerd, dat er ten opzichte van de fooien-verdeling geen vaste afspraak bestond en dat de fooien, v/elke zij achtergehouden had, allemaal aan haar persoonlijk waren overhandigd. Wat de bediening van het kasregister be treft zeide hij. dat de vrouw dit nog slechts zeer korte tijd deed, zodat zij ook zelf er kende, vaak fouten te hebben gemaakt. stemde de critische geluiden van de heren Wensing (C.H.U.) en Proper (C.P.N.) ruim schoots. Eenparig in hun instemming met het bereikte resultaat waren de heren Sap (Arbeid), Schippers (K.V.P.) en Spek (A.R.). Eerstgenoemde wees erop, dat deze nieuwe farmaceutische industrie uitstekend past m de economische structuur van de stad Het zal de verhouding tussen binnen en buiten de gemeente werkende beroepsbe volking ten goede komen, want die is met een forens op de vijf werkende inwoners aan de zorgwekkende kant. De heer Schippers betoogde dat B. en W. er nu ook voor moeten zorgen, dat er steeds vol doende bouwrijp industrieterrein voor de verkoop voorhanden is en informeerde en passant naar de rijksgoedkeuring op de voorgenomen bouw van vier industriehal len, een vraag welke wethouder Happé in optimistische zin beantwoorden kon. Intussen kreeg de heer Happé het heel wat zwaarder bij het weerleggen van de critiek. Hem speelde zelfs het woord „dé- faitistisch" door het hoofd toen de heer W e n s i n g bedenkingen opperde, omdat hij het ogenblik voor aantrekking van in dustrie niet opportuun achtte: men moet immers streven naar een beperking van investeringen en een niet verder belasten van de toch al overspannen arbeidsmarkt Ernstiger waren de bezwaren van de heer Wensing tegen het feit, dat een onteige ningsprocedure aanhangig moet worden gemaakt ten bate van het verkrijgen van een reeds in optie gegeven terrein: de ge meente is door die privé-overeenkomst dus reeds gebonden, hetgeen de bereidheid van de huidige eigenaars om tot een schikking te komen niet zal vergroten. De heer Proper legde het accent na tuurlijk op de Amerikaanse origine van deze industrie, van welker vestiging hij funeste gevolgen verwachtte voor ons eco nomisch leven. Hij gewaagde zelfs van een koekoeksjong, dat door dumping en andere funeste foefjes voor de eigen industrie, waarbij hij voor zijn veronderstellingen steun had gevonden in een artikel in „De Nederlandse Industrie". Bovendien vond hij, dat er maar een schrille tegenstelling bestond tussen de vele faciliteiten welke aan deze Amerikaanse onderneming wer den geboden en de wijze waarop het eigen bedrijfsleven in dergelijke omstandigheden tegemoet wordt getreden. Spreker meende, dat het gemeentebestuur bij deze onder handelingen „een abnormale haast" had ontwikkeld. In zijn antwoord voerde wethouder Happé tegen de bezwaren van de heer Wensing aan, dat deze ontleend waren aan een tijdelijke situatie, maar dat op lange termijn de vestiging van Merck, Sharp en Dohme Haarlem slechts ten goede kan komen, waarbij hij zich volkomen aansloot bij wat de heer Sap daarover had gezegd. Hij wees er bovendien op, dat door de ves tiging van dit bedrijf in Nederland ons land minder zal behoeven te importeren en meer gaat exporteren, want de produc tie van Merck is voor 95 percent voor Het buitenland bestemd. De bouw van de fabriek brengt bovendien geen wijziging in de bouwvolumebesteding, want de rijks- goedkeuring was reeds verkregen en wordt nu op Haarlem overgeschreven. De wet houder vestigde er ook de nadruk op, dat het rijk bij zijn beperkende maatregelen ten bate van de woningbouw een uitzon dering maakt voor de woningbouw. Ook ten aanzien van de onteigeningsprocedure bestaat geen enkele moeilijkheid. Die ge schiedt, zoals gebruikelijk, in het belang van de volkshuisvesting en heeft betrek king op een veel groter complex, waarvan het terrein voor Merck maar een deel vormt. Voorstellen tot de uitbreiding van net industrieterrein, zoals door de heren Schippers en Spek gewenst, zijn op komst. De heer Proper kreeg te horen, dat voor prijsdumping niet gevreesd behoefde te worden, gezien de stevige prijsafspraken welke er op het terrein van de verpakte geneesmiddelen schijnen te bestaan. En omgekeerd had ook de gemeente Haarlem geen dumping gepleegd met de grondprijs. Men heeft, zoals gebruikelijk, een concur rerende offerte gedaan op basis van de kostprijs. Die was in dit geval lager omdat een zeer grote oppervlakte tegelijkertijd werd verkocht, waardoor dus de straataan leg en dergelijke werken minder op de koopsom drukken. Merck betaalt achttien gulden per vierkante meter, terwijl in an dere gevallen twintig tot tweeëntwintig gulden werd betaald. De heer Sap werd nog gerust gesteld op het punt van eventuele stof- en geluids hinder: de fabriek heeft in dat opzicht bij voorbaat schriftelijk alle mogelijke mede werking toegezegd. De Hinderwet bestaat trouwens ook nog. In de gang stond een ijlbode reeds gereed om deze raadsbesluiten naar het gebouw van het provinciaal gouvernement te bren gen waarGedeputeerde Staten ze nog dezelfde middag hebben goedgekeurd. Naar wy vernemen is de gunstige be slissing van gemeenteraad en gedeputeerde staten onverwijld aan de hoofddirectie van Merck en Co. Inc. in de Verenigde Staten van Noord-Amerika getelegrafeerd. Door het tijdsverschil werd deze beslissing daar nog dezelfde dag bekend. Vanmorgen heeft de aanbesteding van de ophoging der terreinen plaats gehad. Deze aanbesteding had vanmorgen om half twaalf plaats. Een kwartier later was het werk reeds aan de laagste inschrijver, de firma Verheul en Brouwer gegund voor f 205.980,—. Het hoofd van het bouwbureau van Openbare Werken, ir. J. J. Fuykschot, heeft deze aannemer opdracht gegeven nog vonmiddag met de ophoging te beginnen, hetgeen des te gemakkelijker ging, omdat Verheul en Brouwer reeds bezig zyn met de ophoging van een ander terrein in de Waarderpolder. De zandauto's zullen hun lading nu echter eerst voor de fabriek van Merck gaan lossen, daar dit het ur gentste werk is. AMSTERDAM (Gemeentelijke Universi teit): bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „Over de Invloed van het Stearaten van de Meta len van de tweede Groep op de Ontleding van A-Tetralylhydro-peroxyde" de heer H. B. van Leeuwen, geboren te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9