Machinisten smokkelden tienduizend cigaretten „Angst onder trawlervissers voor nieuw loonsysteem ongegrond" Gesprek met IJmuidense reders „Geen onderhandelingen zolang wilde staking voortduurt" Werkwilligen kunnen bij reders aan de slag Operaballet met een Nederlandse Giselle Amsterdamse Beurs Hartelijke huldiging van hoofd plantsoendienst Boete van f 75.-; vervoerder krijgt een week gevangenisstraf 'tBrieuen aan de redactie MAANDAG 16 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAM Ook hulpactie voor woonwagenbouwer Ruim vijfhonderd gulden voor padvindersgroep Studenten Gildt viert zeventiende dies natalis Koninklijke onderscheiding toegekend Bezwaren tegen flatbouw aan Dompvloedslaan ECONOMISCHE POLITIERECHTER Jaap Buijs sprak voor Haarlemse Nieuwe Koers 8 (Van een onzer verslaggevers) TWEE WEKEN na de dag, waarop de IJmuidense trawlervloot gewoonlijk elk jaar weer de noord intrekt om de trawlvisserij tussen de achtenvijftigste en zestigste breedtegraad te beginnen, liggen vierentwintig trawlers nog steeds ontvolkt en roer loos aan IJmuidens zuidzij. Twee weken zijn voorbij gegaan, waarin openbare sta kingsvergaderingen zijn gehouden, nadat het bestuur van de Centrale van Zeevaren den machtiging ontving van haar leden om met de reders te IJmuiden te onderhande len over een wijziging van het loonsysteem in de trawlvisserij en waarin dezelfde Centrale van Zeevarenden tenslotte een nieuwe vergadering hield met al haar leden om haar standpunt naaer te belichten. Men is echter nog geen stap nader gekomen tot de oplossing van het conflict en als laatste fase in de ontwikkeling kwam de open brief van de stakingsleiding aan de reders, die als standpunt handhaving van het systeem der vaste gage inhield. De situatie is thans zo, dat een verschil van inzicht nog steeds bestaat en men op dood spoor is geraakt. In dit verband is het verheugend dat het bestuur van de „Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen" te IJmuiden desgevraagd vrijdagavond bereid is geweest de wringpunten rond de eventuele aan vaarding van een nieuw loonsysteem van haar kant te belichten. Bij beschouwing hiervan is van rederszijde de vraag gewettigd of de angst onder de vierhonderd trawlervissers van Egmond, Katwijk, Scheveningen en IJmuiden voor het nieuwe loonsysteem met garantieloon en een vast percentage van de besomming is gerecht vaardigd. In de Vissershaven te IJmuiden en aan de Rijksvisafslag aan die haven verschij nen al enige jaren de schepen van rede rijen uit verschillende plaatsen; uit Kat wijk, uit Scheveningen en uit IJmuiden Vele van die schepen, die in IJmuiden trawler worden genoemd en in Katwijk en Scheveningen als logger varen, hebben de zelfde capaciteit en bevissen dezelfde vis gronden om de noord, op de Noordzee of in het Kanaal. Het is nu eenmaal een bekend en levend feit uit de laatste jaren, dat de ene groep van vissersvaartuigen die van Scheve ningen en Katwijk floreert en dat voor de rederijen in deze plaatsen steeds meer nieuwe krachtige schepen in de vaart ko men, terwijl het bedrijf te IJmuiden een achteruitgang vertoont. Bepaald geheim En nu is het opmerkelijk, dat deze groei van de vloot samen gaat met de toepassing van een loonsysteem, waarbij een garantie loon en een percentage van de besomming worden toegepast. In het loonsysteem van deze florerende groep aldus menen de IJmuidense reders moet dus waarschijn lijk een bepaald geheim schuilen, waar van de voordelen „niet met het potlood zün na te rekenen". De animo onder de Nederlandse vissers om op de loggers die in feite trawlers zijn op de bekende condities te varen, is er niet minder om. De vissers dringen zelfs om op deze schepen te varen en dit_ heeft de IJmuidense reders uiteraard te denken gegeven. Een van de top-schippers van de IJmui dense trawlervloot, de heer N. Korbee, heeft de trawler verlaten. Hij zal niet lan ger het commando voeren op de IJmuiden se stoomtrawler „Herman" IJM 2, daar hij eind vorige week bij de N.V. Visserij On derneming „De VEM" te IJmuiden zijn ont slag heeft gevraagd. In 1955 is schipper Korbee met de „Her man" nog de hoogste besommer van de trawlervloot geweest. Hij heeft thans het verzoek gekregen het bevel op zich te ne men van een motorlogger. Aantrekkelijk voor jongeren Een wijziging van de loonopbouw in het IJmuidense trawlvisserijbedrijf zou d° mogelijkheid bieden om de visserij ook voor jonge mensen weer meer aantrekke lijk te maken, menen de reders verder. De gelegenheid om te onderhandelen over de aanvaarding van dit nieuwe loonsysteem zal dus tevens worden aangegrepen om te zoeken naar wegen, waardoor voor de jon geren uit de kustplaatsen het varen op de trawlers aantrekkelijk wordt gemaakt. Hel nieuwe loonsysteem geeft hiertoe betere mogelijkheden. Geen verlies sociale zekerheden Verder menen de IJmuidense reders, dat een verandering van de loonopbouw niet een verlies van sociale zekerheden kan inhouden. Men hoeft hiertoe alleen maar naar de regeling in Katwijk en Scheve ningen te kijken, waar de ziektewet, onge vallenwet etc. veilig zijn gesteld. Dezelfde maatstaven gelden hier voor de Katwijkse en Scheveningse visserij, als voor het IJmuidense trawlvisserijbedrijf. Staken: niet onderhandelen De reders, aangesloten bij de „Vereni ging van Reders van Vissersvaartuigen" te IJmuiden, hebben zaterdagmorgen opnieuw vergaderd. Wij hebben daarna van de Ver. eniging vernomen, dat zij heeft besloten de op vrijdag 20 januari vastgestelde aanvang der onderhandelingen met de erkende vak. organisaties op te schorten tot het tijdstip waarop de wilde staking is opgeheven, zulks overeenkomstig de procedure, die in soortgelijke gevallen gebruikelijk Is. Werkwilligen aan de slag Het bestuur van de Centrale van Zee varenden en het bestuur van het Christe lijk Nationaal Verbond hebben vanmorgen elk afzonderlijk een verklaring naar haar leden doen uit gaan. In deze circulaire wordt de leden geadviseerd zich bij de reders te melden voor werk en zolang de wilde staking voortduurt en geen trawlers naar zee gaan, werk te accepteren aan de wal. De tewerkstelling, aldus hebben de reders zaterdag meegedeeld, zal geschieden tegen de loonregeling van 1 januari 1956, wat wil zeggen f 78 per week voor een schipper en f 69 voor een matroos Het reisgeld zal worden vergoed. Ook het Christelijk Nationaal Verbond spreekt in deze circulaire haar strenge af keuring uit over de al twee weken durende staking te IJmuiden. Welk standpunt het CNV echter ten aanzien van het nieuwe loonsysteem inneemt is niet bekend. On langs heeft de IJmuidense CNV-bestuur- der de heer T. van Slooten echter ver klaard op een openbare vergadering, dat het CNV uit alle macht voor behoud van de vaste gage zal strijden. Wij vernemen nader dat vorige week slechts een klein aantal werkwilligen bij de rederijen in de walbedrijven aan het werk zijn geweest. Vijf vissers, die zich vorige week voor werk aanmeldden bij de N.V. Visserij Onderneming De VEM, hebben daar de gehele week aan de wal hun werk verricht, maar moesten zaterdag besluiten ontslag te nemen. Zij deden dit omdat zij bedreigd werden door de leden van de O VB. In hoeverre men thans na de verklaring van de Centrale van Zeevarenden en het CNV bereid is om aan het werk te gaar. dient te worden afgewacht. Het Ballet van de Nederlandse Opera heeft vrijdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg de „wereldpremière" (toe maar!) gegeven van een werk, dat op het affiche „De twee panters" heette en in het programma als „Ontsloten poorten" stond aangekondigd. Leon Grieg leverde het thema van Nico Kaufmann (bekend als de pianist-componist van Trudi Schoop, van het cabaret van Erika Mann en van Lotte Goslar) schreef de toepasselijk klin kende muziek. Het is de geschiedenis van twee roofdieren in een circus, die eindelijk de lang begeerde kans krijgen tot samen zijn doordat de oppasser in de consterna tie na een ongeluk de kooi openlaat. Een vluchtig aangeduid liefdespel tussen de artisten komt eveneens in het geding. Het bleek tijdens de eerste kennismaking heel moeilijk het voorgevoel van verwant schap met zulke succesnummers als „Les Forains" en „Le Loup" van Roland Petit van zich af te zetten, temeer omdat men hier evenals in de genoemde balletten eigenlijk te doen had met een „dramati sche" pas de deux met figuratie. Maar de choreografe Frangoise Adret heeft ook in „The Cage" van Jerome Robbins wel het een en ander van haar gading gevonden. Dat is allemaal niet erg. Dat er geen mo ment van werkelijke inspiratie te bespeu ren viel, ook niet in het lyrische duet, is ernstiger. Het is het zoveelste voorbeeld van oppervlakkig maakwerk, een soort divertissement voor een weinig critisch publiek, dat bij een bont kijkspel zonder dans van betekenis al opgetogen raakt. Overigens mag gezegd worden, dat de sfeer van het circus wel aardig getroffen is, al werd wel heel lang de aandacht voor heel weinig gevraagd. Chris Torenbosch speelde aan het einde zijn rol van dieren temmer bijzonder suggestief. Alexandra van Rhijn liet als de vrouwelijke panter haar mooie, soepele techniek bewonderen. Hans van Manen werd als haar partner nogal in zijn demonstratie van viriliteit belemmerd door een wel opzichtig, maar geenszins karakteristiek costuum. Men zag twee begaafde dansers met te weinig per soonlijkheid voor dergelijke solistische rol len, die overigens met groet toewijding en zonder angst voor moeilijkheden waren uit gewerkt. De anderen deden alleen voor de aardigheid mee. Alle hulde verder voor de kleurige, schilderachtig ter zake dienende aankleding door Nicolaas Wijnberg. Een belangrijker onderdeel van het pro gramma was de herhaling van de tweede akte van „Giselle" in de onbevredigende „Franse" zetting, thans met Nederlandse solisten. Hanny Bouman heeft in de titel rol veel bewondering kunnen wekken, niet meer, maar stellig ook niet minder. Zij heeft de romantische geest zeer goed aan gevoeld. De gewenste tederheid wordt door haar echter uitgebeeld, in delicate sil houetten als het ware, niet uitgestraald. Technisch voldeed zij aan de eisen. Het is een vertolking die gezien mag worden. Het lijkt mij de vraag of zij ook in de eerste akte tot een bevredigend resultaat zou komen. Daarom zal ik afzien van een ver gelijking met Willy de la Bye, die ik in Enschedé bij het Nederlands Ballet de complete versie heb zien dansen en die daar bij alle onzekerheid een mooie belofte van een complete interpretatie stelde. Als Albert (zoals Albrecht hier heet) bleef César Horn helaas ver beneden de maat. Ook als partner was hij onvoldoen de. Wat de naam van de componist betreft is de Nederlandse Opera hardleers: weer stond er Alfred inplaats van Adolphe Adam in 't programma. Verder werd de oninteres sante uiting van turnlust onder de titel „Mouvements pour un corps de ballet" op muziek van Kabalevsky herhaald. De avond kreeg met „Quatre Mouvements" op de 88ste symfonie van Haydn een sierlijk besluit. Hierin (en wederom als Myrta in „Giselle") wist Maria Sylvaine opnieuw te excelleren. De „beweging" kwam meer uit de orkestbak dan van het toneel. De begeleiding was toevertrouwd aan het Kunstmaand-Orkest onder leiding van An ton Kersjes, dat zich voortreffelijk kweet van zijn taak. DAVID KONING PETER POST. Tijdens internationale amateurwedstrijden in de Westfalenhal in Dortmund heeft Peter Post een omnium, be staande uit een sprintwedstrijd, een punten- en een afvalwedstrijd, op overtuigende wijze gewonnen. Hij behaalde in totaal 25 punten. De Duitse wielrenner Remagen werd tweede (19 punten). Ruim een week geleden brandde aan de Schalkwijkerweg in Zuid-Schalkwijk (ge meente Haaarlemmerliede) dicht bij de grens met Haarlem een woonwagen af, welke door een 25-jarige uit Heemstede afkomstige schilder zelf was gebouwd met het oog op zijn voorgenomen huwelijk. Kort voordat dit huwelijk gesloten zou worden brandde de woonwagen af, waardoor dat gene wat de jongeman moeizaam had op gebouwd in korte tijd verloren ging. Een brandverzekering had hij op dat ogenblik nog niet afgesloten, hoewel dat wel in zijn bedoeling lag. Zijn verslagenheid was zo groot, dat hij aanvankelijk niet inging op voorstellen van buren en anderen die een hulpactie voor hem wilden organiseren. Deze vrienden in de nood hebben thans besloten hun actie door te zetten, vooral omdat ook anderen van hun daadwer kelijk medeleven hebben willen blijk geven. Men kan bijdragen voor dit doel storten onder vermelding van „Hulpactie woon wagen" op de volgende gironummers van de Coöperatieve Boerenleenbank: postreke ning 11109 kantoor Haarlem Spaarnwou- derstraat 99 en postrekening 12676 kantoor Heemstede, Binnenweg 67. Ook bij de heer Jac Hulsbosch, Schalkwijkerweg C 35a, die met de heer J. van Oudenaaren, Hortensia laan 10 te Heemstede, het initiatief tot deze hulpverlening heeft genomen, kan men bij dragen storten. Loterij voor troephuis Tijdens een zaterdagavond in het gebouw van het hervormd jeugdhuis aan de Heren weg in Heemstede gehouden ouderavond van de padvindersgroep „Die Waeckende Leeuwe", groep 33 in het district Haarlem van de vereniging „De Nederlandsche Pad vinders" heeft de trekking plaats gehad van een loterij, die was opgezet ten bate van de bouw van een nieuw troephuis. Van de vijf tienhonderd loten waren er zaterdagmiddag nog maar een duizendtal verkocht, maar toen men de gemeente inging met mede werking van de N. P. V. districtsband Haar lem onder leiding van vaandrig L. de Jong, toonden de ingezetenen zich weldra bereid de laatste honderden loten te kopen. Van de zesentwintig prijzen viel de hoofdprijs, een fiets, op lotnummer 72. De tweede prijs, een twee persoons kampeertent, wordt op lot nummer 1255 afgegeven. De loterij heeft ruim vijfhonderd gulden opgebracht. De avond werd ingeleid door oubaas A. van Katwijk, groepsleider, in het bijzijn van tientallen ouders en belangstellenden en oubaas D. C. Knook, assistent districts commissaris. Oubaas Van Katwijk zette de toestand in de groep uiteen, die een periode van gezonde bloei doormaakt. Alleen heeft men evenals in vrijwel alle groepen in het district te kampen met een tekort aan leiding. De opbrengst van de loterij is de eerste bijdrage, aldus oubaas Van Katwijk, voor een nieuw troephuis, dat door de jon gens zelf zoveel mogelijk zal worden ge bouwd, achter het hervormd jeugdhuis. Het is ontworpen door de bouwkundige T. Jong Visser, zelf oud-padvinder en wordt ge bouwd in plaats van het huidige troephuis, dat zeer bouwvallig is en nodig dient te verdwijnen. Het grondwerk van het vijf bij zeven vierkante meter oppervlakte hebbende nieuwe tehuis is reeds grotendeels ver richt. Het wordt van steen en- gedeeltelijk van hout vervaardigd, met een open schouw. Het programma, dat de ouders zaterdag avond werd geboden, bestond uit een op treden van de welpenhorde, die iets van de wekelijkse horde-bijeenkomsten de monstreerde. Verder was er samenzang onder leiding van akala H. Beeks en oubaas A. van Katwijk. Na de pauze werden pad vindersfilms vertoond, vervaardigd door hopman K. B. Nanning van de interne pro- pagandadienst in het district. Van de zes films moeten worden genoemd de op het voormalige districtsterrein aan de Zanderij vaart opgenomen film bij de viering van het veertigjarig bestaan in het district door de welpen, de zeer succesvolle flim „De commissaris", en de kleurenfilm uit Nan king's archief over de opleiding voor de klasse-eisen voor padvinders „Da's pas eerste klas" met fraaie natuuropnamen. In de week van 24 tot en met 28 januari gaat het Haerlemse Studenten Gildt de zeventiende dies natalis vieren. De viering wordt op dinsdag 24 januari geopend met een culturele avond. Dan treedt de ballet groep Panta Rhei op en worden films ver toond over Leonardo da Vinei en de Engelse beeldhouwster Barbara Hepworth. Deze voor een ieder toegankelijke avond wordt gehouden in het gebouw St. Bavo in de Smedestraat in Haarlem. Woensdag 25 januari heeft het traditionele treffen plaats tussen de studenten en de Haarlemse jour nalisten. Er zal worden gekegeld op de kegelbanen in het stationskoffiehuis in Santpoort. Na een bridgedrive in Brinkmann op donderdag en voorafgaande aan het diësbal in de Vleeshal op zaterdag wordt vrijdag middag van half zes tot zeven uur een receptie gehouden in Brinkmann door het bestuur van het Haerlemse Studenten Gildt. 3-3% N ederl. 47 3 Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Glneil Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche PetroL Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd, Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Siotkoers Openings- Vrijdag koersen 99»/ie 100 Vs 335 315 280 A 466 321 345% 338% 199 368% 279% 670 643 135% 222% 206 270% 144 146% 269% 253% 274% 262 71 159% 563/i« 134% 65% 35 99% 101% 332 310 280 280 adv. k 465 321 343 334 199 363 278 660 634% 131 220% 206 270% 140 143 270 252 274% 262 70% 160 56 133% 65 35 Vandaag is de heer P. C. van der Maas te Aerdenhout, hoofd van de plantsoen dienst van de dienst van Publieke Werken, veertig jaar in dienst van de gemeente Bloemendaal. Daarvoor werd hem - van morgen in het gebouw van de dienst van P.W. aan de Brouwerskolkweg een huldi ging bereid. Wethouder A. van Geluk deel de de jubilaris zijn onderscheiding van de eremedaille in de Orde van Oranje Nassau in goud mee en spelde hem de versierselen daarvan op de borst. Wethouder Van Geluk schetste de jubi laris als iemand bij wie de goede zijden verre uitgaan boven zijn kwade zijden. Het moet een prettige en pleizierige ge dachte zijn te mogen waken over het na tuurschoon in het gebied, dat men het re creatiegebied van het westen pleegt te noe men. Men sprak in Bloemendaal niet over de struikjes van de gemeente, maar over die van Van der Maas. Vervolgens sprak de heer IJ. E. Dijkstra, directeur van de dienst van Publieke Wer ken, die tevoren reeds een inleidend woord had gesproken. De heer Dijkstra memo reerde het feit, dat het niet vaak voorkomt, dat een ambtenaar zijn veertigjarig jubi leum viert en dit bij dezelfde gemeente doet. Het geeft bovendien het recht op vol pensioen. Maar de jubilaris heeft nog ze ven jaar voor de boeg. Het overkomt bo vendien slechts weinigen, dit alles in zo'n goede gezondhed te mogen doen. Namens het personeel overhandigde de heer Dijk stra aan de jubilaris de draagmedaille van de Orde O.N., alsmede een door de heer Roosdorp, een der ambtenaren van P.W., vervaardigde oorkonde. Spreker deelde hem bovendien zijn bevordering mee met ingang van 1 januari tot hoofdop zichter van de plantsoendienst. Tenslotte dankte de heer Dijkstra mevrouw Van dei- Maas voor de haar echtgenoot verleende steun als hij ook buiten diensttijd er voor de gemeente op uit moest. Tot de overige aanwezigen behoorden tevens nog wethouder mr. J. C. C. W. Jlijs- zeler, de oud-directeur van P.W., de heer J. de Jong, de gemeentesecretaris, de heer G. van Eek, het hoofd van de afdeling per soneelszaken op het raadhuis, de heer J. F. Cassee en de hoofden van gemeentelijke takken van dienst, de heren J. Voerman (politie) en J. Buiter (gas- en waterlei dingbedrijf), en vertegenwoordigers uit an dere gemeentelijke diensten. De heer De Jong sprak de jubilaris toe in een voor hem wel zeer vertrouwde om geving en zei dat de heer Van der Maas niet dadelijk de plaats heeft gekregen, die hem toekomt. Namens de ambtenaren van de gemeen tesecretarie en het kantoor van de ge meente-ontvanger bood de heer Van Eek de jubilaris een sigarettenaansteker aan. Hij sprak bovendien woorden van dank voor de bijzondere aandacht bij de tuinaan leg en het onderhoud van de tuin om het raadhuis. De heer Voerman noemde het een min der goed teken als men veel in contact komt met de politie. De heer Van der Maas maakte hierop echter een gunstige uitzon dering, daar zijn contact met de politie steeds in het belang van de gemeente was en hij een voorbeeld van goed burgerschap was. Ook hij overhandigde een geschenk namens het politiekorps. De heer A. van Dompselaar, opzichter van de algemene begraafplaats aan de Bergweg, heeft het langst achtendertig jaar met de heer Van der Maas samen gewerkt en haalde herinneringen op uit die tijd. De stichting Openluchttheater Bloemen daal werd vertegenwoordigd door haar se cretaris, de heer C. de Jong Jzn. Hij getuig de van het vele werk dat de jubilaris spe ciaal verricht bij de aankleding van het op zich zelf al zo fraaie theater bij het houden van voorstellingen. De heer G. van Gelder voerde tenslotte het woord als voorzitter van de afdeling Bloemendaal van de Algemene bond van ambtenaren. In zijn dankwoord sprak de heer Van dei- Maas over de grote koffer teleurstellingen en het handkoffertje meeleven, dat een ieder in zijn leven moet meedragen. Met deze dag is, aldus spreker, het koffertje ook aan zijn trek gekomen. Vanmiddag recipieert de heer Var dei- Maas in zijn woning aan de Bentvelds- weg 134 in Bentveld. B. en W. willen bouwvergunning toch verlenen Vorige week deelden wij mee, dat de N.V. Aannemersbedrijf W. Thunissen te Heemstede plannen heeft tot het oprichten van een flatgebouw, bevattende achttien eengezinswoningen, op een terrein gelegen aan de zuidzijde van de Dompvloedslaan, op de hoek van deze laan en de Vrijburg laan (oostzijde). Dit bouwplan vormt een voortzetting van de bebouwingswijze die eerder aan de Dompvloedslaan met de op richting van de onlangs gereed gekomen drie flatgebouwen is ingezet. Daar de uitvoering van het bouwplan een niet onbelangrijke bijdrage zal leveren in de voorziening in het woningtekort en het aannemersbedrijf zo spoedig mogelijk aan de bouw wil beginnen, hebben B. en W. van Bloemendaal op 15 december van hun voornemen tot het verlenen van een bouwvergunning ex artikel 20 van de We- deropbouwwet voor het flatgebouw open baar kennis gegeven. Elf eigenaren en vier bewoners van panden aan de Vrijburglaan hebben gezamenlijk een bezwaarschrift te gen de bouw ingediend. Zij vrezen, dat de waarde van de eigendommen aan de Vrij burglaan belangrijk zou gaan dalen als ge volg van de wijziging van het karakter, die deze buurt door de flatbouw zou onder gaan. B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat zij dit bezwaar niet kunnen delen, aan gezien het karakter van de wijk door de oprichting van het onderhavige flatgebouw geen verandering zal ondergaan, daar het een voortzetting betreft van de aan de Dompvloedslaan reeds eerder toegepaste wijze van bebouwing, waartegen bij de op richting van de bestaande flats geen be zwaren zijn ingediend. B. en W. menen dan ook in het belang van een spoedige uit voering van het bouwplan de gevraagde vergunning te moeten verlenen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Twee machinisten moesten hedenmorgen voor de Haarlemse economische politie rechter, mr. J. P. Petersen, terecht staan terzake van het smokkelen van een partij van tienduizend sigaretten. Zij zouden met hun schip, komend van Zweden, in een Duitse haven deze partij voor ongeveer 250 hebben gekocht en in Nederland van de hand hebben gedaan voor 375. De siga retten zouden zij aan boord in de machine kamer hebben verborgen. „Het was de eerste keer dat ik het deed. De meeste zeelui doen het trouwens", be kende twintigjarige machinist uit Glaner- burg, die zijn 26-jarige maat uit Bedum verontschuldigde voor diens afwezigheid. „Mijn maat zit op zee en kan dus niet komen," De officier van justitie, mr. J. Wiarda, gaf te kennen er van overtuigd te zijn, dat de sigarettensmokkel door zeelieden welig tiert. „Ik heb me zelfs eens door een kapi tein laten vertellen, dat deze, om zijn man nen niet kwijt te raken, het smokkelen door de vingers ziet, zoals ook in het bouwbe drijf zwarte lonen, naaimachines en brom fietsen worden uitgereikt om de mensen maar vast te houden" De officier wilde evenwel allerminst aannemen, dat alle Ne derlandse kapiteins deze krasse opvatting delen. Tegen de beide verdachten eiste hij een boete van 75 gulden en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk. Mr. Peter sen vonniste conform. Sigaretten vervoerd In deze zaak stond ook terecht een der tigjarige los werkman uit Amsterdam, die in een door hem gehuurde auto enkele Am sterdammers had gebracht naar de hout- In het gebouw Cultura aan de Jansstraat in Haarlem heeft zaterdagavond voor de afdeling Haarlem van de jongerenorgani satie van de Partij van de Arbeid, Nieuwe Koers, gesproken de heer Jaap Buijs jr. uit Bloemendaal. De avond werd gehouden in samenwerking met de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid en was be doeld alspropagandabij eenkomst. De heer Buijs drong er bij de ongeveer tachtig aanwezige jonge socialisten op aan, de nodige politieke kennis te vergaren en zich te wapenen tegen de onwetendheid, de gevaarlijke macht die al meermalen de vrijheid op het spel heeft gezet. Twee hin derpalen staan de verwezenlijking van het ideaal van de socialisten ogenschijnlijk in de weg: de onverschilligheid, geboren uit de gedachte dat anderen het wel doen en de twijfel of men zelf wel iets kan doen. Spreker herinnerde er zijn jeugdige toe hoorders aan hoe juist de eenvoudige en weinig ontwikkelde mensen.tij den geleden hun strijd hebben gestreden en volgehou den en hoe de inspanning, -die zij zich moesten getroosten en de hoon, die zij moesten incasseren, heeft geleid tot vacan- tie, recht op verzorging bij ziekte, invali diteit en ouderdom en een mate van vrij heid, zoals men die zich vöèr de twintigste eeuw niet gedacht zou hebben. De kwali teiten van de mens zijn groter dan hij wel denkt en dit was voor de spreker aanlei ding er op aan te dringen de socialistische stem te laten doordringen, onafhankelijk of men zijn werk verricht in de haven, de fabriek, het kantoor, het onderwijs of waar dan ook. De bijeenkomst werd geopend door de heer A. Ton, voorzitter van de afdeling Haarlem-Oost van de Partij van de Arbeid en lid van de gezamenlijke commissie. De heer Ton noemde 1956 een belangrijk jaar voor de verkiezingen. De Partij van de Arbeid heeft er rekening mee te houden, dat de andere partijen zoveel mogelijk met modder zullen gooien, aldus de spreker. Jammer genoeg begrijpen velen niet waar het om gaat. Ze willen niet aan „de poli tiek" doen. De spreker waarschuwde er tegen dat door deze lauwheid de geschie denis zich niet mag herhalen en hij her innerde aan de crisisjaren, waarin 400.000 gezinnen in ellendige omstandigheden verkeerden. Hoewel er tachtigduizend bouwvakarbeiders werkeloos waren nam de regering niet de mogelijkheid te baat om de krotwoningen op te ruimen. De jeugd zal in de komende-politieke strijd betrokken moeten worden, aldus de heer Ton. Er ligt voor hen een taak het socia lisme te steunen. Het programma tussen de spreekbeurten van de heren Ton en Buijs werd - evenals dat na de pauze - verzorgd door het poli tiek lekencabaret „De Peperbus". De tekst, muziek en regie van dit spel van woorden en liedjes' met en zonder moraal ter gele genheid van de komende verkiezingen waren van Jan C. Hubert. Onder leiding van Dick Verkijk werd nog een spelletje gedaan waarbij twee meisjes en drie jongens onvoorbereid een discussie moesten houden over het werk van Nieuwe Koers en de Partij van de Arbeid, zonder zich van deze materie te laten afbrengen door een andere speler, die „een andere politieke partij" vertegen woordigde en hiervoor propaganda maakte. Nieuwe Koers ontving van de Partij van de Arbeid een uitnodiging tot deelneming aan de werkersbijeenkomst, die op zater dag 21 januari gehouden zal worden in het jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemen daal. De heren mr. J. Burger. W. Mensink en W. F. Happé zullen er de komende ver kiezingsactie bespreken. Des avonds zal het cabaretgezelschap „De Valreep" optre den. Van het verdere programma van Nieu we Koers vermelden we nog, dat op woensdag 14 februari de heer H. Wagen- feld zal spreken over „Wij en de commu nisten" en op donderdag 22 maart de heer A. de Ruyter over zijn reis naar India en Birma. Op 28 en 29 januari houdt het gewest Noordholland een weekeinde in Alkmaar. Tegelijkertijd wordt in het gebouw van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers in Bentveld een weekeinde gehouden over het onderwerp „Jeugd en socialisme". De heer H. Roelfsema, burgemeester van Hoogezand-Sappermeer, spreekt over „De socialistische beweging en de moderne tijd" en ds. G. van Leeuwen, studenten predikant te Amsterdam, over „Kan het socialisme de jeugd een perspectief bie den?" haven in Zaandam, waar het bewuste schip voor anker lag. Zijn passagiers waren aan boord gegaan en even later teruggekeerd met een grote zak, waarvan hij de inhoud toen nog niet kende of begreep, verklaarde deze verdachte. Pas toen zij weer reden, hadden de mannen hem verteld, dat het gesmokkelde sigaretten waren. Toen even later een agent met een rood licht een stop teken gaf, was de verdachte hem snel voor bijgereden en na korte tijd uit de auto gesprongen, „omdat hij er niets meer mee te maken wilde hebben". Terzake van dit feit werd hij een maand geleden veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf. „Ik ben er van overtuigd, dat als u deze man een gevangenisstraf oplegt, de anderen wel voor zijn vrouw en kinderen zullen zorgen of wel zullen betalen, als u hem een boete geeft", zei de officier in zijn requi sitoir tot de politierechter. Mr. Wiarda, die er bovendien van overtuigd was, dat de verdachte al meer gesmokkeld heeft, eiste een maand gevangenisstraf, daarbij reke ning houdend met de reeds bovengenoemde straf van zes maanden. De raadsman van de verdachte, mr. W. A. van Waarden, bracht te berde, dat zijn cliënt nog nimmer terzake van sigaretten smokkel is veroordeeld. Hij bestreed de op vatting van de officier, dat de verdachte als vervoerder de sigaretten ter aflevering of ten verkoop in voorraad had. Verder voerde hij aan, dat de los werkman als ex- t.b.-patiënt moeilijk aan de slag kan komen. Mr. Petersen veroordeelde de Amster dammer tot een week gevangenisstraf. (Verkort weergegeven) Onbevredigend. Ook ik heb een be keuring gehad. Ik reed als automobilist een motor met twee agenten van de ver keerspolitie voorbij en werd onmiddellijk daarop door dezelfde agenten ingehaald en aangehouden. Ik was in overtreding: de nummerbord-verlichting van mijn auto brandde niet. Dus kreeg ik een bon. Ik vroeg of de agenten misschien dach ten dat ik hen gepasseerd zou zijn, indien ik geweten had dat mijn nummerbord verlichting niet brandde. Neen, dat dacht men niet, maar het was die avond ver scherpte verkeerscontrole. Ik zei dat zo'n lampje dat niet kon weten. Eén van de agenten wilde proberen of het gloeilampje misschien was losgetrild, maar bij een Ford Taunus is dit lampje waterdicht op gesloten en dus niet zonder meer te be reiken. Dus werd dit niet onderzocht. Ik zei ook nog dat ik niet achter de wagen aan kon lopen om te zien of de lichten bleven branden terwijl ik reed. Ook is het niet verplicht gesteld en komt het ook nooit voor dat in deze toch moderne wa gens een verklikkerlampje op het dash- bord gemonteerd is, dat aanduidt wanneer een gloeilampje de geest geeft. Het is toch beter dat men eerst aan de fabrikanten verplicht dit te monteren alvorens men de berijder bekeurt zonder dat deze zich van enig kwaad bewust is. Ik kreeg volkomen gelijk, maar het was nu eenmaal verscherpte verkeerscontrole. Alvorens u te schrijven heb ik eerst het schikkingsformulier afgewacht en dit blijkt 5.— te bedragen. Voorwaar geen groot bedrag, maar toch moet het mij van het hart dat mijn rechtsgevoel niet bepaald bevredigd is. Ik heb in dit geval op geen enkele manier, bewust of onbewust, het verkeer in gevaar gebracht. Alle „naviga- tielichten" werkten immers normaal. Wan neer men mij nu verplicht had om de vol gende dag aan het bureau van politie te tonen dat ik het euvel had doen verhel pen dan zouden zich, ondanks een groter bedrag aan schade door tijdverlies en on kosten dan thans het bedrag van de schik king is, geen onnrettige gedachten in mij hebben genesteld. Wanneer ik dan in ver zuim gebleven zou zijn en toch weer was gaan rijden, dan zou men mij wellicht voor misdrijf hebben kunnen straffen en zou ik tegen een zelfs zeer zware straf niets heb ben kunnen inbrengen. Nu is mijn vraag: Is het misschien mo gelijk dat bij dergelijke overtredingen, ook met andere vervoermiddelen iedere over treder naar het bureau van politie in ziin woonplaats wordt verwezen teneinde daar te tonen dat hij hel defect verholpen heeft9 Wanneer dan dit bureau op de hoogte wordt gesteld, dan kan men constateren of men het defect al of niet heeft opgeheven. Wordt men dan zonder zich gemeld te hebben, weder aangehouden zonder dat men het euvel hersteld heeft, dan pleegt men m.i. misdrijf. Deze wijze van handelen is toch veel opvoedender dan het thans gebruikelijke „op de bon zetten". Dit laatste draagt er bovendien m.i. niet toe bij om de politie mannen bij het publiek populair te maken. Men verwekt een zekere wrok, daar de verbaliseerde overtuigd is dat hij straf krijgt voor iets, waaraan hij niets doen kan. D B. Brandverzekering. In uw blad van 13 januari komt een bericht voor over de hulp die door buurtbewoners georganiseerd wordt, om dat slachtoffers van de brand in Oud-Schoten enigermate tegemoet te ko men. Tevens wordt door het comité een be roep gedaan op de lezers van uw blad. Het getuigt van burgerzin dat zo spontaan hulp wordt geboden, maar tevens van gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel bij de ge troffenen tegenover zichzelf en anderen. Want wisten zij niet dat voor een luttel be drag per jaar een verzekering tegen brand gesloten kan worden? Ik weet wél dat dit nakaarten is waarmede de slachtoffers niet geholpen zijn, doch laten zij die niet tegen brand verzekerd zijn, hieruit hun voordeel trekken. In onze moderne samen leving is een verzekeringsmaatschappij niet meer weg te denken. W. B. Brandverzekering II. Ik vraag mij af waarom er geld en goederen worden inge zameld voor de slachtoffers van de brand in Oud-Schoten. Men weet toch, dat men zich tegen de gevolgen van brand kan ver zekeren. Wanneer men dit om de een of andere reden nalaat, moet men ook zelf de gevolgen daarvan dragen. Ik wil wel mijn medemensen helpen, maai niet wanneer er sprake is van eigen schuld. K. B. (Men kan wel iemand zijn fouten voor houden, maar dat behoeft medelijden nog niet uit te sluiten. - Red.)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10