Fa. B. ENGELENBERG Wereldnieuws Ambonezen vernielden keukens in woonoord te Middelburg Westduitse socialisten hangen radicaal liberalisme aan PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER De radio geeft dinsdag Oud-gouverneur van Suriname terug Prof. mr. P. J. Oud weer V.V.D.-lijstaanvoerder Vrije concurrentie wordt bepleit en centraal standaardplan verworpen ió Itet zo r~ JÈê J 2 Wij handelden in opdracht van onze partij; wij hebben niets met Nederlandse zvetten te maken Kamerleden vertrokken naar Curasao OFFÉlëLE VERKOflP SIKKENS LAKKEN AUTOSTOFZUIGER Vandaag reeds in functie als gouverneur van Zuid-Holland Examens Districtsweekeinde van J.O.V.D. Kostganger door de huisheer neergestoken Twee ongelukken op onbewaakte overwegen Japanse socialisten tegen Amerikaanse atoomproeven Joegoslaaf trachtte grote partij juwelen te smokkelen Kloris Meslier overleden Wickham Steed overleden Autotentoonstelling te Brussel Groenteveiling door brand vernield Russische hulpverlening aan Joegoslavië hervat Feininger overleden Neem geen risico Steen der wijzen MAANDAG 16 JANUARI 1956 Zeventien Ambonezen hebben terecht gestaan voor de politierechter te Middel burg, mr. P. van Empel, op beschuldiging van opzettelijke en wederrechtelijke ver nieling van een aantal gezinskeukens in het woonoord aan de Nadorstweg te Mid delburg op Oudejaarsavond. De officier van justitie eiste tegen elk hunner een gevangenisstraf van vier maanden. De hun toegewezen raadsman, mr. M. A. Terwoert te Middelburg, die op het punt stond te gaan pleiten, kreeg daartoe geen gelegenheid, aangezien de leider van de zeventien, de Ambonees H. Marwa, ver klaarde, „dat die mijnheer zich niet met de zaak had te bemoeien". Zij wensten een advocaat, die zich in New York zou be vinden. Op de vraag van de politierechter wie dat is, werd geantwoord, dat het hoofdbestuur van hun partij, de Partai Nasional Maluku Selatan, dit uitzoekt. De partij heeft het geld voor zijn overtocht, zo werd verklaard. Op de vraag van de politierechter, of zij dan zo lang in de gevangenis willen blij ven, antwoordden de Ambonezen dit inder daad te willen, zelfs al zou het een jaar moeten duren. De politierechter liet hun ten overvloede door de tolk mededelen, dat hun zaak, die tot 24 januari werd aangehouden, op deze datum in ieder geval zal worden door gezet, met of zonder advocaat. De Ambonezen gaven toe de vernielin gen te hebben gepleegd. Zij deden dat in opdracht van de partij. Marwa verklaarde: „Wij horen niet in Nederland thuis, hebben dus ook niet met Nederlandse wetten te maken. Wij willen terug naar Ceram, dat nog niet bezet is. Wij hebben dat al mede gedeeld aan de UNO, de Tweede Kamer en het commissariaat voor de Ambonezenzorg. Zaterdag is een deel der parlementaire missie, die op uitnodiging van de Antil liaanse staten een bezoek zal brengen aan de Nederlandse Antillen, van Schiphol ver trokken naar de West. Tien leden van de Tweede en vijf van de Eerste Kamer en de griffier, mr. A. F. Schepel, zullen van 19 tot 30 januari op Curagao vertoeven. Zaterdag vertrokken van Schiphol mevr. A. FortanierDe Wit en de heren H. van Sleen, F. H. van de Wetering, G. M. Neder- horst en mr. A. F. Schepel. Op 18 januari vertrekt het andere deel van de missie. Het gezelschap dat zaterdag Nederland verliet, reist via Frankfurt en Lissabon naar Caracas, waar men drie dagen zal verblijven. Op 19 januari arriveert de gehele missie op Curagao, waar de leden tezamen met afgevaardigden van de Surinaamse volks vertegenwoordiging een statenvergadering in Willemstad zullen bijwonen. Het gezel schap zal de eilanden Aruba, Bonaire en Sint Maarten bezoeken. In de parlemen taire missie "zijn alle fracties behalve de Staatkundig Gereformeerde Partij ver tegenwoordigd. ADVERTENTIE Doelstraat 5? Haarlem - Tel. 15232 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huis vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.30 Pianorecital. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Une éducation man- quée, operette. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Cello en piano. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Jazmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Lichte muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Hoe komt een lied tot stand, klank beeld. 19.35 Platen. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.45 Mag ik. mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorspel. 22.15 Mezzo-sopraan en piano. 22.40 De Antwoordman. 22.55 Ik ge loof, datcauserie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Actualiteiten of pla ten. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Franse chan sons. 11.00 Voor de vrouw. 1.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. Voor boeren en tuinders. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Gevarieerd programma. 15.00 School radio. 15.30 Platen. 15.45 Voor de platte landsvrouw. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitzending: Rijks delen overzee. De ingenieur in de Neder landse Antillen. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Viool en hammondorgel. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Prijzencamaval. 22.00 Platen. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Nieuwe platen. TELEVISIE (N.T.S., N.C.R.V.) 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Programma over het wegverkeer in Neder land. 20.18 Met Jacques Cousteau onder wa ter, film. 20.35 De vreemde werkelijkheid, TV-spel. 21.50 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.34 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Hoorspel. 23.1Q23.15 ftieuws. BBC, uitzending voor Nederland 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag, en: Vraaggesprek. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 50 m.). Het gaat ons helemaal niet om die keu kens op zichzelf, „die worden gebouwd uit politieke overwegingen om ons te plagen". De officier van justitie verklaarde zich niet te zullen verdiepen in de politieke achtergrond. De Ambonezen zijn aan de Nederlandse wetten onderworpen. Zij geven toe de keu&ens te hebben vernield. Hij eiste vier maanden tegen elk der zeventien Ambonezen. Marwa, die voor al zijn kameraden wil de spreken, kreeg daartoe van de politie rechter geen gelegenheid. „Wij kennen hier in Nederland de verdachten stuk voor stuk en niet de leider", zo zei hij. Telkens wanneer een groepje na het ver hoor de rechtszaal verliet, riep een Ambo- nese vrouw (de publieke tribune was ge heel gevuld met vrienden en vrouwen der Ambonezen) „Mena Moeria". Spontaan werd, onder het opsteken van de rechter arm, met dezelfde kreet geantwoord. Zaterdagavond arriveerde op Schiphol mr. J. Klaasesz, die afgetreden is als gouverneur van Suriname en die heden zijn nieuwe functie, Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, aan vaardt. Een kwartier tevoren was zijn voorganger in deze functie, mr. L. A. Kesper, uit Beirut op Schiphol aangeko men. Mr. Kesper werd in het najaar van 1955 voor twee jaar benoemd tot buiten gewoon adviseur van de regering van de Libanon. Hij is naar Nederland gekomen voor een kort particulier bezoek. Mr. Klaasesz vertelde, dat de laatste jaren in Suriname enorm veel is gedaan. „Men moet dit gebied vergelijken met een Nederlandse stad van 100.000 inwoners. Wanneer men dat bedenkt komt men sterk onder de indruk van alles wat er gebouwd en ondernomen wordt". De positie van de gouverneur onder de nieuw staatsrechtelijke constellatie schetste de heer Klaasesz als niet-mede beslissend in staatszaken maar toch van groot advi serend belang. Vooral de laatste jaren, toen de Surinaamse bevolking meer en meer staatszaken in eigen hand ging nemen, heeft het kabinet van de gouverneur een belangrijke plaats ingenomen. De heer Klaasesz noemde het probleem van de arbeidskrachten in Suriname moei lijk. Vooral de academici, die hun oplei ding in Nederland genieten of hebben ge noten wordt het terugkeren naar Suriname bemoeilijkt door de ongelijkwaardige ver houding van de salarissen in Nederland en Suriname. Met zijn opvolger, de heer J. van Til burg, oud-wethouder van Financiën te Rotterdam, zijn de Surinamers bijzonder ingenomen. Men heeft de indruk, dat de heer Van Tilburg, nu er zo veel grote pro jecten ten uitvoer moeten worden gelegd, met zijn ervaring het .land grote diensten zal kunnen bewijzen. De Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie heeft in Amsterdam een buitenge wone algemene vergadering gehouden ter vaststelling van de kandidatenlijsten voor de verkiezingen van de Tweede Kamer in Juni van dit jaar. Besloten werd, dat in alle kieskringen prof. mr. P. J. Oud als lijstaanvoerder zal optreden. De zittende Kamerleden van de VVD zullen in wisselende volgorde op de volgorde op de plaatsen 2 tot en met 9 kan didaat gesteld worden. Op plaats 10 werd in alle kieskringen kandidaat gesteld mr. E. H. Toxopeus, advocaat en procureur te Breda en lid van de gemeenteraad van Breda. Voorts werd besloten voor de plaat sen 11 tot en met 16 het land in twee groe pen te verdelen. Voor de westelijke groep komen op deze plaatsen mr. J. de Wilde te Amsterdam, mr. F. *G. van Dijk te Den Haag, mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoek stra te Den Haag, de heer C. van der Lin den te Rotterdam, mr. L. J. R. ridder van Rappard te Gorinchem en mr. F. Portheine te Leiden. In de oostelijke groep worden op de plaatsen 11 tot en met 16 geplaatst mr. dr. C. Berkhouwer te Alkmaar, M. Visser te Arnhem, mr. D. Schuitemaker te Utrecht, mevrouw G. DoornbosOosting te Roodeschool, dr. K. van Dijk te Groningen en de heer J. A. van Overklift te Munne- kezijl. Nu de nieuwe Kieswet de mogelijk heid openlaat om met lijsten van meer dan 20 kandidaten te komen werden de cen trales door de vergadering gemachtigd in dien zij dit nodig oordelen, de lijsten aan te vullen. Groningen. Op het proefschrift „Penta- teuchtradisies in die Prediking van Deu- terojesaja" is cum laude gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid B. J. van der Merwe, geboren te Potchefstroom, Zuid- Afrika. Op 28 en 29 januari in Vogelenzang In „Teylingerbosoh" in Vogelenzang houdt het district Noordholland van de Jongerenorganisatie Vrijheid en Democratie op zaterdag 28 en zondag 29 januari een districtsweekeinde. Op zaterdagavond spreekt het Tweede Kamerlid drs. H. A. Korthals over „Wij hebben iets te zeggen", waarna leden van de afdeling Haarlem een cabaretprogramma ten tonele zullen voeren onder leiding van de heer L. van Kuijk. Zondagmorgen volgt een forum onder voor zitterschap van de heer H. H. Jacobse, vice- voorzitter van het hoofdbestuur van de J.O.V.D.. Het weekeinde wordt besloten met een lezing van het Tweede Kamerlid me vrouw mr. J. M. Stoffels-van Haaften uit Haarlem over het onderwerp: „Is het libe ralisme groeiende?" Naar eerst thans is bekend geworden, is in de nacht van vrijdag op zaterdag te Hel mond de 47-jarige ongehuwde grondwer ker Van de L. neergestoken door zijn kost baas, de 53-jarige gehuwde textielarbei der S. Toen Van de L. in de nacht beschonken thuiskwam in zijn kosthuis aan de Mierlose- weg kreeg hij ruzie met S. Bij het hierbij ontstane handgemeeen 'verwondde Van de L. met een bierflesje S. aan het hooqfd. S. greep toen een broodmes en stak Van de L. neer. Het slachtoffer moet onmiddellijk dood zijn geweest. Kort na het gebeuren werd S. gearresteerd. Hij legde een volledi ge bekentenis af. Wielrijder ie Prinsenbeek door trein gedood Op een onbewaakte overweg te Prinsen beek in de lijn BredaLage Zwaluwe is de 21-jarige wielrijder P. B. uit Prinsenbeek door een trein aangereden en gedood. De trein had drie kwartier vertraging. Dit is het derde ongeval op deze overweg, die op het ogenblik vrij druk wordt gebruikt als gevolg van een wegomlegging door werk zaamheden aan een andere weg. Het slacht offer werd door een andere wielrijder ge waarschuwd niet over te steken, maar hij probeerde toch nog voor de trein langs te komen. Op de onbewaakte overweg te Groesbeek bij Nijmegen is een vrachtauto aangereden dooreen trein. De bestuurder, een 32-jarige bewoner van het woonwagenkamp Nij megen, H. Vos, kwam er redelijk goed af. hij werd met een hoofdwond naar een zie kenhuis te Nijmegen vervoerd. De auto werd totaal versplinterd. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Het zicht ter plaatse is goed. TOKIO (Reuter) De Japanse socialis tische oppositie heeft de regering verzocht, er bij de Amerikaanse autoriteiten op aan te dringen, af te zien van de aangekondig de atoofripr'oëven in 'hét" gebied van'de Stille Oceaan. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Mamorie Sjigemitsoe, heeft verklaard, dat er geen internationale wet bestaat welke dergelijke proefnemin gen verbiedt. Hij zou de Amerikaanse re gering echter verzoeken, de grootst moge lijke voorzichtigheid te betrachten opdat de landen aan de Stille Oceaan geen nadeel van de proeven ondervinden. De Interpol heeft een smokkelzaak in onderzoek, waarbij een man betrokken is, die per auto uit Duitsland te Kerkrade werd aangehouden met voor ongeveer 15.000 Duitse marken aan juwelen bij zich. De man beweert Joegoslaaf te zijn. Hij heeft geen geldige papieren en gaf bij de verhoren verschillende valse namen op. Hij is na zijn aanhouding overgebracht naar het Huis van Bewaring te Maastricht. Behalve de juwelen werd ook zijn auto in beslag genomen. Waarschijnlijk wilde hij de juwelen via Limburg naar België smokkelen. De politie-autoriteiten interes seren zich vooral voor de vraag of hij voor eigen rekening werkt, dan wel deel uit maakt van een internationale smokkelaars- groep. De impresario Floris Meslier is in de nacht van zaterdag op zondag op 48-jarige leeftijd in de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam overleden. Hij kwam als compagnon van de impre sario Saks in het theatervak. Na de oorlog vestigde hij zich als zelfstandig onderne mer en was zakelijk leider van het Thea ter Plezier, waarvan Toon Hermans de ar tistieke leiding had. In 1953 werd deze sa menwerking verbroken. Daarna maakte de heer Meslier met de opgezette walvis Jonas een toernee door Europa. De begrafenis is bepaald op dinsdag 17 januari op Zorgvlied te Amsterdam. KEULEN (Reuter) Op een tweedaagse conferentie in Keulen heeft de leiding der Westduitse sociaal-democratische partij zich opgeworpen als voorvechtster van een radicaal liberalisme, in tegenstelling tot wat sprekers noemden „de geestelijke ach terlijkheid" van de Christen-Democrati sche Unie van bondskanselier Adenauer. De party sprak zich uit voor vrye concur rentie en in sommige gevallen zelfs voor ontnaasting van industriële ondernemingen in overheidsbeheer. Aan de grondbeginse len van de economische politiek van minis ter Erhard, waardoor West-Duitsland in zeven jaar tyd tot de vierde industriële mogendheden ter wereld is geworden, is niet getornd. Dr. Arndt, de 51-jarige vice-voorzitter van de partij, oefende felle critiek op Ade nauers partij, die hij beschuldigde van machtswellust, herstel van bevoorrechting, klerikalisme, misbruik van culturele gel den, materialisme en verstoring van de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht. Dr. Deist, een 53-jarige zakenman, die via de vakbeweging commissaris van ver scheidene industriële ondernemingen in het Ruhrgebied is geworden, verklaarde: „de economische politiek van de sociaal-demo craten is een politiek van vrijheid." De klant moet vrij zijn in zijn keuze en de arbeiders vrij in hun keuze van werk. De partij verwierp een economie, die geleid wordt volgens een centraal standaardplan. Voor zover een vrije economische ont plooiing en vrije wedijver in de huidige industriële economie mogelijk zijn, moeten deze worden verdedigd en zo mogelijk uit gebreid. „De vrije concurrentie is een be slissend wapen in de economische politiek der sociaal-democraten." Dr. Deist ver wierp de leuze van stabiele prijzen en sta biele lonen. Bij de voortdurende uitbrei ding van de economie is het mogelijk de lonen te verhogen en toch de prijzen stabiel te houden. Er moeten doeltreffende anti- trustwetten komen, vooral voor de op- OXFORD (Reuter/UP) Henry Wick- ham Steed, voormalig hoofdredacteur van de Londense „Times" is op 84-jarige leef tijd in Wootton-Woodstock in Oxfordshire overleden. Hij werd hoofdredacteur na het einde van de eerste wereldoorlog Tij dens de eerste wereldoorlog leidde hij de propaganda tegen vijandelijke landen. Men noemde hem „één van de weinige journa listen, die werkelijk invloed hebben uitge oefend op de betrekkingen in Europa". Op 25-jarige leeftijd was hij correspon dent van de Times te Berlijn, te Rome en Wenen. In 1914 werd hij redacteur buiten land. Voor de eerste wereldoorlog schreef hij een boek over het huis Habsburg, dat in Oostenrijk verboden werd. Hij voor spelde hierin, dat een wereldoorlog onver mijdelijk was en de Habsburg-monarchie ten ondergang gedoemd. In 1922 gaf hij het hoofdredacteurschap van de Times op maar hij bleef een „donderaar" in politieke kwesties. Zijn voorspellingen over Hitier en de oorlog tussen Japan en de Verenigde Staten werden bewaarheid. Hij had gestu deerd aan de universiteiten te Jena, Berlijn en Parijs. In Brussel is de 39ste autotentoonstel ling geopend. Veel sensationeels is er niet van te melden. De nieuwe Italiaanse Fiat stationwagen voor zes personen en de Karmann-Ghia, de Italiaanse luxe-carros serie voor de Volkswagen, waarvan de prijs op bijkans tienduizend gulden komt, hadden veel bekijks. General Motors toont de Cadillac „La Espada", een experimen tele wagen, een combinatie van ultra-mo derne vormgeving en techniek. De Engel sen hebben een dieselmotor geleverd voor de nieuwe Amerikaanse Plymouth. Op de tentoonstelling zijn 82 merken personen wagens, 94 merken bedrijfsvoertuigen en motoren, 17 merken kampeerauto's, 97 merken motorfetsen, bromfietsen en scoo ters vertegenwoordig,d. Er zijn 210 stands voor onderdelen voor fietsen en motorrij wielen. In Den Helder is door een hevige brand het gebouw van de Coöperatieve Groente veiling Den Helder en omstreken, eigen dom van een aantal tuinders, bijna geheel vernield. De brand, die vermoedelijk in een opslagplaats van lege kisten is ontstaan, verplaatste zich snel over het gehele vei linggebouw. De brandweer kon niet anders doen dan de vuurzee tot dit gebouw be perken. De schade aan gebouw en aan embalage- materiaal, die door verzekering wordt ge dekt, kon nog niet worden vastge-steld, maar benadert de 100.000 gulden. Een ge lukkige omstandigheid was, dat juist nage noeg alle aangevoerde groente was geveild. komende atoomindustrie. De steenkoolin dustrie, die slechts voor een deel genatio naliseerd is, moest meer onder overheids toezicht komen, maar minder belangrijke overheidsindustrieën kunnen aan particu liere belangen worden verkocht, aldus dr. Deist. De voorzitter van de partij, Ollenhauer, verklaarde, dat vorderingen in de richting van Duitse eenheid alleen kunnen worden gemaakt, indien West-Duitsland en de Westelijke mogendheden zich bereid tonen opnieuw te spreken over de Parijse ver dragen. De Westelijke mogendheden moeten tevens een open blik hebben voor de toe komstige verdragspositie van een herenigd Duitsland. Na acht jaar BELGRADO (Reuter) Na een onder breking van acht jaren als gevolg van de breuk met de Cominform, zullen Sovjet- Russische technici en deskundigen in Joe goslavië weer hun medewerking aan het economische leven verlenen. Volgens een nieuwe overeenkomst zal de Sovjet-Unie credieten tot een niet nader genoemd be drag en technische hulp verlenen voor de bouw van twee fabrieken en een electri- sche centrale en voor het herstel van drie mijnen. De credieten zullen voor de tijd van tien jaar worden verstrekt tegen een rente van twee percent per jaar. De Sovjet-Unie zal deskundigen zenden voor de opstelling van de plannen van de fabrieken, uitrusting leveren en deskundi gen zenden om toezicht op de bouw te houden, zonder betaling technische docu mentatie en licenties verstrekken en zal Joegoslaven in de Sovjet-Une opleiden. Buitenlandse waarnemers brengen in herinnering, dat er vóór het Cominform- conflict in Joegoslavië Sovjet-Russische deskundigen aanwezig waren en dat hun poging tot overheersing van de industrie van dat land een van de factoren was, die het conflict tot uitbarsting brachten. NEW YORK (United Press) De be faamde beeldende kunstenaar en pionier op het gebied van de moderne schilder kunst Lyonel Feininger is op 84-jarige leef tijd gestorven. Feininger had sinds 1937 zijn domicilie in de Verenigde Staten, maar verbleef het grootste deel van zijn leven in Europa. Op zestienjarige leeftijd was hij naar Duits land gegaan om muziek te studeren. Uit eindelijk koos hij echter de schilderkunst. Hij heeft ook werken voor orgel gecompo neerd. KANTONRECHTER Tot kantonrechter te Emmen is benoemd mr. A. Veenhoven, thans griffier van het kantongerecht te Middelburg, tevens^kan- tonrechter-plaatsvervanger aldaar. Tot griffier van het kantongerecht te Zwolle is benoemd mr. A. H. Frankema, thans substituut-griffier bij het kantongerecht te Rotterdam. ADVERTENTIE TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGELIJKS VOOR STEM EN KEEL en gebruik bij guur weer Wybert, het beproefde middel tegen hoest, heesheid en keelpijn. Zorg ervoor steeds een doosje Wybert bij U te hebben. Wereldreis. De secretaris-generaal van de UNO, de Zweed Dag Hammarskjoeld is uit Londen vertrokken voor een reis door zestien landen, waarbij hij onder meer het Midden-Oosten zal bezoeken. Bedankjes. Het bestuur der Italiaanse com munistische partij heeft medegedeeld, dat op 10 januari 1.604.000 leden had den bedankt. Dat is drie vierde gedeel te van het aantal nieuwe leden, dat zich in 1955 had aangemeld. Tot nu toe heb ben zich 65.000 nieuwe leden aange meld. Navolgers. In Italië zijn thans drie organi saties, geschoeid op de leest der Pouja- disten, in het leven geroepen. Kain. Nabij de Dode Zee, in Israel, zijn Oude in het Aramees gestelde ma nuscripten gevonden, waarin de geschie denis van Larnech, zoon van Kain (Ge nesis) wordt verhaald. Er zouden ver schillende nieuwe gegevens over de af stammelingen van Adam en zijn zoon Kain in voorkomen. Auto-ongeluk. Zes personen, onder wie drie Britse vrouwen, zijn om het leven ge komen bij een botsing tussen een zware vrachtauto en een personenwagen op de autobahn van München naar Salzburg. De vrachtauto reed in een dichte mist op de linkerzijde van de beijzelde weg. Vrees. Men vreest, dat 72 Japanse vissers om het leven zijn gekomen in zware sneeuwstormen, die zaterdag woedden bij het noordelijkste Japanse eiland, Hokkaido. Volgens de Japanse kust wacht staat vast, dat dertien vissers verdronken zijn; 59 mannen worden nog vermist. Tien kleine vissersboten zijn in de stormen vergaan. Arnhem. Twintig voormalige Duitse mili tairen zullen in mei te Newcastle-on- Tyne enige dagen de gasten zijn van Britase parachutisten, tegen wie zij in 1944 bij Arnhem hebben gevochten. Wolven. Uitgehongerde wolven hebben sinds het begin van dit jaar in de ber gen van Midden- en Zuid-Italië tiental len schapen verscheurd en verscheidene malen mensen aangevallen. Methoden. Vier Russische geleerden, leden van de Sovjet-academie van medische wetenschappen, maken in de Verenigde Staten een maand lang studie van het vaccin-Salk en de Amerikaanse metho den voor de behandeling van kinder verlamming. De dienst voor de Volks gezondheid te Washington heeft de Rus sen uitgenodigd op verzoek van het de partement van Buitenlandse Zaken. Kortgeleden werd bericht, dat een vac cin, dat in de Sovjet-Unie ontwikkeld was in Bulgarije niet voldaan heeft. De campagne werd daarop stopgezet. Onverbeterlijk. Zaterdagavond heeft zich in het gedemilitariseei-de gebied van El Aoedja een botsing voorgedaan tussen Egyptische en Israëlische eenheden. Zo wel Israel als Egypte heeft bij de ge mengde Egyptisch-Israelische bestands commissie tegen dit tweede incident in de afgelopen week geprotesteerd. Volksleger. Zondag is in Oost-Berlijn de moord op Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg (15 januari 1919) herdacht. Een half miljoen mensen, onder wie on geveer vijftienduizend leden van para militaire gr oppen, hebben gedefileerd onder leiding van vooraanstaande par tijfunctionarissen. Er werden spandoe ken meegedragen, waarop stond: „Wij willen een volksleger". Monaco. Het burgerlijk zowel als het ker kelijk huwelijk van Rainier III van Monaco en de Amerikaanse filmster Grace Kelly zal in Monaco worden vol trokken, zo heeft de secretaris van de prins meegedeeld naar aanleiding van geruchten, dat een der beide plechtig heden in Philadelphia zou worden ge houden. Valstrik. De Franse politie heeft een ge vangen genomen Algerijnse rebel er toe bewogen aan zijn familie te schrijven, dat hij was ontkomen. Daarop kwamen vijftien verzetslieden op een bepaalde plaats samen, om hem te ontmoeten. Zij werden door de Fransen gearresteerd. In gevechten met verzetslieden werden 42 rebellen gevangen genomen en 66 ge dood. De Franse verliezen bedroegen drie doden en vijftien gewonden. Op standelingen hebben tien Mohammeda nen ontvoerd en gedood. In Kabilie werd een school met dynamiet opgeblazen. Twee scholen werden in brand gestoken. nuwo; mm 26. Panda en de ontdekkingsreiziger trof fen neef Lodewijk in een vreemde hou ding hij hun auto'tje aan. „Kijk, daar heh je HEM weer", zei Panda. „Wat staat hij daar raar! Zou hij oorpijn hebben?" De ontdekkingsreiziger wierp even een on verschillige blik op zijn neef en haalde de schouders op. „Let maar niet op hem", zei hij. „Deze neef is een vervelende neef. Ik wil niets met hem te maken hebben". En zonder verder naar hem om te zien, stapte hij in de jeep. Maar het zou toch verstan diger geweest zijn, indien hij wat meer aandacht aan het gedrag van neef Lode wijk had geschonken. Deze stond daar nog steeds met dichtgeknepen ogen en de vin gers in de oren gedrukt, zodat het duide lijk moest zijn, dat hij een ontploffing ver wachtte. En die ontploffing zou nu ook weldra komen, want de bom, die hij onder de auto van de ontdekkingsreiziger had gelegd, stond op springen... DE ALCHEMISTEN meenden destijds dat degeen die de Steen der wijzen wist te vinden daarmee alle onedele metalen tot goud zou kunnen maken, alle kwalen genezen en zich een eindeloze jeugd zou kunnen verzekeren. In een enigszins ge wijzigde vorm wordt dit streven door mo derne geleerden energiek voortgezet. De steen die men zoekt is echter enigszins van kwaliteit veranderd, want het leven zélf moet zij uit de stof te voorschijn toveren. Nu doet zich het merkwaardige feit voor, dat een scherpe scheidingslijn tussen dode stof en levende materie niet is te geven. Vira kunnen al naar gelang hun gedragin gen immers tot levende orga nismen worden gerekend, maar zij kunnen ook als dode mate rie worden opgevat. Worden zij beroofd van hun voedings- V bodem, dan rangschikken zij zich tot kristallen die u rustig tussen de mineralen zoudt kunnen leggen wanneer ze niet onzichtbaar klein waren. Wordt het bushy-stunt virus echter op de toma tenplant overgebracht, of het tabakmozaïek virus op de tabaksplant, dan gedragen zij zich als levende wezens. Zo'n tabakmozaïekvirus heeft een dikte van ongeveer 50 atomen en is 1000 atomen lang, zodat het uit een paar miljoen ato men zou kunnen bestaan, indien het al thans niet hol is, want in dat geval zou met een paar honderdduizend atomen kunnen worden volstaan. Hoe het ook zij, uit het feit dat vira enerzijds als een niet-levende organische verbinding kan worden opgevat, waarvan de scheikundige structuurformule t.z.t. misschien kan worden bepaald, heeft men de hoop geput in de toekomst de vira syn thetisch te bereiden. Dit lijkt voor de leek een hoogst onbelangrijk experiment, want wat ter wereld hebben we nu aan kunst matige vira? Ja, van die vira zelf zullen we waarschijnlijk niet zo erg veel nut hebben, maar indien die „dingen" inder daad leven bevatten (waarover men het dus nog niet eens is) dan is uit principieel oogpunt dit resultaat natuurlijk wel zeer belangrijk. Een van de laatste proefne mingen op dit gebied betrof niet de vira, maar bacteriën, die - na met bestralings lampen gedood te zijn - in een oplossing van pyrodruivenzuur weer tot leven wer den gebracht. Veel opschudding heeft deze mededeling niet gebracht, want men is ge wend de proeven op dit gebied met enige argwaan te beschouwen, doch wèl heeft dit bericht aanleiding gegeven de menin gen aangaande de dodende werking van bestralingslampen te herzien (m.a.w. men vertrouwt er niet op dat de bacteriën wer kelijk volledig gedood waren). Een ander pipzierig punt van uitgang bij de speurtocht naar de Steen deed. Max Delbrück aan de hand door te veronder stellen dat de mutaties in de biologie van hetzelfde ka rakter zijn als de zuiver iso- mere veranderingen van een molecuul. Dit is een veron derstelling van geweldige draagwijdte, want door kunstmatig ver anderingen in het molecul aan te brengen, zouden volgens deze redenering de eigen schappen van volgende generaties naar willekeur gewijzigd kunnen worden. Uit gaande van het virus, zouden op deze ma nier langs chemische weg alle levensvor men daaruit ontwikkeld kunnen worden. Mogen we u een paar opschriften geven van populaire schrifturen? „Chemo-gene sis" (scheikundige afstamming); „Grens gebied tussen leven en dood"; „De weten schap staat thans op het punt de drempel te overschrijden, die ons scheidt van een zuiver natuurkundige verklaring van het raadsel dat leven heet", welke laatste uit roep van een professor afkomstig is. En dan te bedenken, dat men er nog niet eens in geslaagd is één eixvitmolec.mil te ver vaardigen, ja, dat men zelfs nog niet weet welke verbindingen het levende proto- plasma bevat! Zullen we na de duizelingwekkende snelheid, waarop men bij het zoeken naar de Steen der Wijzen op de feiten is voor uitgelopen, liever niet eens omzien naar iets dat duizelingwekkend langzaam gaat? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2