Zand voorts boulevardproject gewijzigd en een stuk verschoven Agenda voor Haarlem Pravda publiceert het zesde Russische vijf-jarenplan „Democratische landen leggen de pers teveel beperkingen op" Katholieke Volkspartij herdacht haar tienjarig bestaan Zonder centraal gebouw en pier Afbraak van vele huizen vermeden door andere grondtoekenning Scherpe concurrentie met Amerika in de toepassing van atoomenergie Bezorgdheid voor de persvrijheid Rapport van het Inter nationaal Persinstituut Zijvleugelstheater en ondergrondse garage Slopingen onverantwoord Heringa Wathrich Opschuiving Geen optie voor het bouwbureau-Visser Ook Britse beweging voor belastingverlaging Vorstelijk bezoek uit Luxemburg Kerkelijk Nieuws Rede van Prof. Beel Aartsbisschop Makarios zweert geweld nu af Amerikaanse autofabrieken ontslaan personeel Jhr. Th. Röell voorzitter van de Avro Explosie aan boord van vissersvaartuig Danskampioenschappen van W.-Europa in Den Haag Motorrijder gedood op onbewaakte overweg Kunstmaan zal in Florida worden afgeschoten MAANDAG 16 JANUARI 1956 Alleen de zijvleugels met restaurants, winkels en torenflats, het clnorama-theater en de ondergrondse garages zijn door de Stichting „Recreatieoord Zandvoort" van het oorspronkelijke „miljoenenplan" overgenomen op het concrete werkprogramma voor de verwezenlijking van zulk een project, dat door de Zandvoortse raad was verlangd. Het grote centrale congresgebouw, het ondergrondse station en de pier met twee ver diepingen blijven dus vooralsnog buiten beschouwing. De verwezenlijking van het ge deelte dat nu op 't programma staat, kost ruim f 20 miljoen. „Mede gelet op de huidige spanning in het bouwbedrijf, zal men met deze wat wij zouden willen noemen eerste „fase" van de verwezenlijking van het boulevard-centrum gedurende enkele jaren zijn handen vol hebben", aldus B. en W. in een pre-advies aan de Zandvoortse raad, waarin zij verzoeken de Stichting tot 1 januari 1957 optie te verlenen op de ter reinen, welke in het goedgekeurde wederopbouwplan zijn gereserveerd voor het bou levard-centrum. Een zeer belangrijke verandering is, dat thans het terrein waarvoor de optie wordt verleend, wordt aangegeven als de in het goedgekeurde Wederopbouw plan voor het boulevardcentrum aangewezen grond. Dit brengt met zich mee, dat het gehele project iets naar het zuiden wordt opgeschoven met het voordeel, dat de slo ping van een groot aantal woningen kan worden vermeden. Met een verblijdende openhartigheid hebben B. en W. van Zandvoort zich thans tot de Zandvoortse raadsleden gewend, en de stand van zaken uiteengezet. Als be stuursleden van de stichting „Recreatie oord Zandvoort" worden genoemd de voor zitter, mr. W. H. J. Derks, de waarnemend voorzitter dr. ir. Z. Y. van der Meer, de secretaris-penningmeester, mr. D. Schuite maker, de waarnemend penningmeester mr. A. van Dam en als leden: mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Copello en notaris J. Th. J. M. Dunselman. Wat betreft enkele afwijkingen van dit Boulevardplan met het wederopbouwplan Friedhoff, namelijk dat het centrale ge bouw iets ten noorden van het huidige stationsgebouw werd geprojecteerd, ter wijl ir. Friedhoff dit in zijn plan had ge plaatst vóór de Zeestraat, heeft de stich ting goede hoop, dat nader overleg de moeilijkheden uit de weg zal ruimen. Wat de financiering betreft, werd over de vor ming van een consortium reeds principiële overeenstemming bereikt, doch voor de definitieve overeenkomst moeten nog ver schillende onzekere punten, investering en rendabiliteit betreffend, worden opgehel derd. Het stichtingsbestuur contateerde in zijn brief tenslotte, dat in het afgelopen jaar goede vorderingen worden gemaakt, zodat met veel vertrouwen een beroep op de raad wordt gedaan om de optie met een jaar te verlengen. Daar de stichting in haar laatste schrij ven spreekt over het „amovereii van enkele woningen", noodzakelijk om de bouw te verwezenlijken, is dit voor het college aan leiding geworden, te onderzoeken, in hoe verre dit „amoveren" zich uitstrekt, waar bij bleek, dat zouden moeten worden ont eigend en gesloopt een aantal percelen aan het Jan Snijerplein, de Stationsstraat, Heemskerkstraat, Zeestraat, Stationsplein, van Spejjkstraat, Parallelweg, Dr. Smits straat en Dr. Joh. Mezgerstraat. De direc teur van publieke werken raamde de daar mede gepaard gaande uitgaven, inclusief de herbouw der te slopen percelen op pl.m. f 3.400.000.en daar dit nieuwe plan afwijkt van het goedgekeurde weder opbouwplan „Friedhoff", zou bij de daarin aan te brengen wijziging tevens de bij behorende begroting behoren te worden herzien. B. en W. wijzen erop, dat gelet op de moeilijkheden, welke in 1948 ontston den by de onderhandelingen met het Rijk over de financiering van de noodzakelijke onteigeningen in het wederopbouwplan „Friedhoff", het uitgesloten moet worden geacht dat het Rijk thans bereid zou zijn te participeren in het hierboven genoemde bedrag van f 3.400.000. Evenmin zal het mogelijk zijn, dat de gemeente deze zware last voor haar reke- ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES MAANDAG 16 JANUARI Roxy: „Het schot in de nachtclub". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The left hand of God", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: Tour nee-avond K.R.O., 8 uur. Studio: „Heuvel 24 antwoordt niet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur Lido: „Doctor at sea", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Carla, de zondares van het eiland", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geen liefde duurt eeuwig", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Les nuits de Montmartre", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur: Charlotte Kohier in „Frasquita", een verhaal van Pedro de Alarcón. Frans Hals museum: 20 uur, Volksuniversiteit, Prof. Pr. G. Stuiveling houdt een voordracht over historische romans. Gebouw „Zang en Vriendschap": 20 uur, Geestelijk centrum „De grotere wereld". Begijnhofkapel: 20 uur, Interk. Evang. Comité. Spr. H. v. d. Brink. DINSDAG 17 JAUARI Roxy: „Het schot in de nachtclub", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The left hand of God", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De Koopman van Venetië". 14 jaar, 8.15 uur. Studio: „Heuvel 24 ant woordt niet", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Doctor at sea", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Carla, de zondares van het eiland", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geen liefde duurt eeuwig", 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Les nuits de Montmartre", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, De Nederlandse Comedie voert op „De Koppelaarster" van Thornton Wilder. Concertgebouw: 20.15 uur, Zesde D-concert door het N. Ph. O. o. 1. v. Marinus Adam. Soliste: Janine Andrade, viool. Ged. Oude Gracht 47: 20 uur, Engelse Bijbellessen. Hotel „De Leeuwerik": 20 uur, Ambon-avond. Spr. mr.. K. van Rijckevorsel, H. Coenradi en mevr. H. Lokollo. ning neemt, terwijd gevoerde besprekingen met de stichting hebben aangetoond, dat ook deze genoemde extra post onmogelijk in haar calculaties kan opnemen. Daar, afgezien van de financiële onmogelijkheid, de regering het evenmin zou toestaan in de huidige periode van ernstige woning nood een zo groot aantal woningen te slopen, zou dit probleem een beletsel kun nen zijn, om binnen afzienbare tijd tot realisering van het plan te geraken. Ge meenschappelijke bestudering van de si tuatie in het betreffende deel van het wederopbouwgebied leidde echter tot de conclusie, dat dit bezwaar zich in veel mindere mate zou voordoen, indien men het boulevardcentrum in zuidelijke rich ting zou opschuiven, waartoe de stichting zich in beginsel bereid verklaarde. Na uitvoerige besprekingen over dit vraagstuk in de commissie van bijstand en van door deze commissies uitgebrachte ad viezen, zijn B. en W. tot de conclusie ge komen, dat de realisering van de plannen van de stichting aanzienlijk aan mogelijk heid zal winnen, wanneer die plannen in enigszins vereenvoudigde opzet worden uit gestippeld op de terreinen, welke in het wederopbouwplan „Friedhoff" voor het Boulevardcentrum zijn gereserveerd. Voor de bouw van de zuidelijke vleugel is dan beschikbaar 5700 m2 bouwterrein, voor de noordelijke vleugel 4450 m2, voor het cen trale gebouw 13.500 m2 en voor het voor terrein 7000 m2, dit is totaal 30.650 m2 met een totale waarde van 509.250,B. en W. zijn van oordeel, dat de bekwame ar chitecten, welke het stichtingsbestuur heeft aangetrokken, op deze terreinen voldoende mogelijkheden zullen "vinden om tot een harmonische en met de bestemming der ge- financiering echter reeds tot een bedrag van 165.000,werd. geregeld in het goed gekeurde wederopbouwplan „Friedhoff". Daarom adviseren B. en W. dat de aan de stichting „Recreatieoord zandvoort" te verlenen verlenging van optie moet worden gefixeerd op bovengenoemde terreinen. Wat renteberekening over het optiejaar 1956 van de waarde der te reserveren ter reinen betreft, merken B. en W. op, diat al te stringente voorwaarden de arbeid van het stichtingsbestuur zouden kunnen bemoei lijken, zodat het college voorstelt, daarover te onderhandelen, wanneer'het te zijner tijd tot overleg komt over de verkoop van gronden. B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor het verzoek van het Bouwbureau Vis ser om hem het terrein toe te wijzen, waar voor hij optie had aangevraagd voor de bouw van de zuidelijke vleugel van het Boulevardcentrum, af te wijzen. Dit voor stel vloeit uiteraard voort uit de voorge stelde toekenning van optie voor 1956 aan de Stichting „Recreatieoord Zandvoort". LONDEN (Reuter) Ruim zes weken geleden ia er in Engeland «en beweging ontstaan, die ten doel heeft belastingver laging te bereiken. Deze beweging, dde de steun heeft van leidende persoonlijkheden uit de zakenwereld en de vrije beroepen, staat onder leiding van William Brown, oud lid van het parlement voor de Labour partij. Hij beweert in het geheim de «teun te genieten van vele conservatieve parle mentsleden. De beweging heeft een betaalde organi sator, John Kegan, uit Sydney (Australië). Zij noemt zich de „Raad voor belastingver laging" en zij streeft naar verlaging der belastingen met meer dan een miljard pond sterling door verlaging van de voedselsub sidies en besnoeiing van de uitgaven voor de gezondheidszorg, het onderwijs en de verdediging van het land. Andere methoden Door advertenties ln de bladen wordt getracht aanhang te verkrijgen. In de laat ste advertentie, die in een Londens week blad verscheen, stond: „Een Franse win kelier, de heer Poujade, heeft in twee jaren tijds verzet georganiseerd tegen de poenale belasting en achthonderd duizend aanhan gers en vijftig zetels in het Franse parle ment verworven. Wij kunnen hetzelfde doen, indien ieder nadenkend mens helpt." De beweging beweert echter, dat zij niet het voornemen heeft de methoden van Poujade na te volgen. Volgens het Britse weekblad „Tribune," dat de opvattingen van Bevan is toegedaan, zijn de econoom Colin Clark en de liberale politicus Oliver Smedley bij de beweging aangesloten. MOSKOU (Reuter) De „Pravda", het orgaan van de communistische party van de Sovjet-Unie, heeft een nieuw vijfjaren plan gepubliceerd, dat voorziet in een grote uitbreiding van de produktie van industrie, landbouw en atoomenergie. Het plan is vervat in een aantal aanwijzingen die goed gekeurd moeten worden door het twintigste partijcongres, dat op 14 februari in Moskou begint. In een toelichting op het plan, dat byna de gehele zondags-editie van de „Pravda" in beslag nam, wordt verklaard, dat de Sovjet-Unie het machtigste industriële land ter wereld kan worden. In vreedzame, economische wedijver kan de Sovjet-Unie de meest ontwikkelde kapitalistische lan den voorbijstreven. Het nieuwe vijfjarenplan, het zesde sedert Stalin elf jaar na de revolutie, opdracht gaf de basis te leggen voor een industriële staat, is technisch reeds op 1 januari in gegaan. Het plan voorziet in toepassing van atoomenergie voor opwekking van elektri citeit. Voorts zal een ijsbreker met atoom aandrijving worden gebouwd. In goedinge- lichte kringen gelooft men, dat de Sovjet- Unie vastbesloten is de Amerikanen voor men. Dan zullen slechts het voormalige theater „Modern" aan het Stationsplein, een trans formatorgebouwtje aan de Zeestraat en totaal een twintigtal percelen aan de Sta tionsstraat, Jan Snijerplein en Heemskerk straat moeten verdwijnen. Voor de uitvoe ring van de eerste fase van het plan zal geen noemenswaardige sloping behoeven plaats te vinden, omdat de bouwterreinen geheel braak gereed liggen. Van de ver dere uitwerking van het plan zal dan af hangen, in welke mate nog tot sloping zal moeten worden overgegaan, waarvan de bouwen overeenkomende' conceptie te 'ko- të kömëh bij de toepassing van atöomeneï- gie voor vreedzame doeleinden. Aan het plan is het volgende ontleend: De produktie van de zware industrie zal gestadig worden uitgebreid, tot eind 1960 een norm bereikt zal zijn van 53 miljoen ton ruw ijzer, 68,3 miljoen ton staal, 593 miljoen ton kolen en 320.000 miljoen KWU elektrische energie. (De huidige produktie is respectievelijk naar raming 33 miljoen ton, 45 miljoen, 390 miljoen ton en 166.000 miljoen KWU.) De doelen, die de partij zich stelt zijn groter dan Stalin in 1946 in het vooruit zicht stelde en ook groter dan wat premier Boelganin een half jaar geleden eiste. Hier uit blijkt volgens Westelijke waarnemers, dat de Sovjet-Unie vastbesloten is de snelle ontwikkeling der zware industrie, ongeacht de kosten, voort te zetten. Er zullen atoom centrales gebouwd worden met een totale capaciteit van 2 tot 2'A miljoen KW. De industriële produktie moet stijgen met 65 percent ten aanzien van 1955. De produktie der zware industrie moet in 1960 zeventig en de produktie van consumptie goederen zestig percent groter zijn dan nu. De vleesproduktie moet verdubbeld wor den. De salarissen zullen met dertig percent worden verhoogd. De bouw van huizen zal worden verdubbeld in vergelijking met het zojuist geëindigde vijfjarenplan. Het plan eist een olieproduktie in 1960 van 135 miljoen ton. De wolproductie moet verdubbeld worden. De melkproduktie moet met 95 percent omhoog. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat groothertogin Charlotte van Luxemburg en prins Felix voornemens zijn van 5 tot en met 8 juni een officieel bezoek te brengen aan koningin Juliana en prins Bernhard. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Bennekom H. Roelofsen te Zeist. Geref. Kerken art. 31 K.O. Tweetal te Amsterdam-C.: W. de Graaff te Giessendam en G. Hagens te Schie- broek-Hillegersberg. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Delft G. J. Buys te Papen- drecht. Tien jaar leerplicht In 1960 zullen per jaar 2V2 miljoen tech nici en specialisten (het dubbele van nu) „Het moet met de meeste nadruk wor den gezegd dat de persvrijheid de hoek steen van alle vrijheden is. Het is de beste garantie der vrije individuen tegen de nei ging tot onrecht van de almachtige Staat. Door de persvrijheid te verdedigen, vecht de pers niet alleen voor haar eigen, doch ook voor het openbare belang". Met deze woorden besluit het Interna tionale Persinstituut te Zürich een rapport over dwangmaatregelen, waaraan de pers in democratische landen nog altijd bloot staat. Het rapport laat de situatie in dicta toriaal geregeerde landen buiten beschou wing en bepaalt zich tot de landen, waarin een oppositie is toegelaten en waar dus ook een oppositie-pers bestaat. De con clusies van dit rapport zijn niet bemoedi gend. Niet alleen wordt geconstateerd, dat in slechts vier van de veertig democratisch geregeerde landen aan de persvrijheid geen enkele beperking wordt opgelegd, doch te vens dat de persvrijheid zich op een hel lend vlak beweegt en onder allerlei nieu we argumenten, zoals de koude oorlog en nationale veiligheid, steeds meer wordt ge kneveld. Niet alleen door wetsbepalingen, doch ook door economische en politieke sancties. Als voorbeeld voor wat een pers wet zou moeten zijn, noemt het rapport de Zweedse perswet van 1949, die, aldus wordt gezegd, klaarblijkelijk gericht is op bescherming van de persvrijheid meer dan op bestraffing van misbruik van die vrij heid. Wat Nederland betreft wordt onder meer aangestipt, dat hier het publiceren van nieuws betreffende de nationale verdedi ging strafbaar kan zijn, ook wanneer het door de gewone kanalen is binnengekomen. Ook wordt verwezen naar de mogelijkheid tot gijzeling van een journalist, die de bron van zijn nieuws niet wil openbaren. Wat de vrijheid van toegang tot officiële nieuwsbronnen aangaat noemt het rap port voor Nederland het geval van maart j.l.» toen aan een door zijn blad voorgedra gen journalist de deelneming aan een reis door Nieuw-Guinea werd geweigerd. „Maar de vrije pers", aldus het verslag, „kan ook prat gaan op klinkende overwin ningen. Haar waakzaamheid en die van een gedeelte van de publieke opinie, door haar voorgelicht, leidde tot het vermorze len van nieuw opduikende vormen van autoritair optreden in West-Duitsland, Italië, Japan, Brazilië en elders". Enerzijds moet daarom, aldus het rap port, de publieke opinie in de vrije landen voortdurend waakzaam gehouden worden en anderzijds moet de soldidariteit in de perswereld zelf versterkt worden. afstuderen. Voor alle kinderen in het gehele land zal een leerplicht van tien jaar gelden. Nu gaan vele Russische kinderen zeven jaar naar school. De televisie zal op grote schaal ontwik keld worden, ook in kleuren. De atoomenergie zal ontwikkeld worden voor vervoersdoeleinden. In gebieden waar geen kolen voorradig zijn, zullen atoom- centrales worden gebouwd. Het plan voorziet in een graanoogst in 1960 van 180 miljoen ton, tien percent meer dan het doel dat aanvankelijk door partijsecretaris Kroesjtsjev was gesteld. De suikerproduktie moet met 54 percent omhoog, de katoenproduktie met 56 per cent. De produktie van eieren met 154 per cent en. die van groenten met 118 percent, alles vergeleken met 1955. In de industrie moet de arbeidsproduk- tiviteit met vijftig percent toenemen, in de bouwnijverheid met 52 percent, op collec tieve boerderijen met honderd percent en op staatsboerderijen met zeventig percent. Overtreffende trap Het'plan stelt'alStfoel voor de ëlektrici- teitspxoduktig.32.0>0.Q.0 miljoen .kwu.. Boelga- nin eiste 250.000 miljoen' kwu. De staalproduktie moet volgens het plan met 68,3 miljoen ton omhoog, tegen zestig mil joen ton volgens Boelganms cijfers. Voor kolen eist het plan 593 miljoen ton tegen Boelganin 500 miljoen ton, voor ruw ijzer zijn deze cijfers respectievelijk 53 miljoen ton en vijftig miljoen ton. Voor de eerste maal worden in een vijf jarenplan absolute cijfers gegeven voor produktieverhogingen. Vroeger werd dat als regel in percentages uitgedrukt. Britse persstemmen (United Press) Verscheidene vooraan staande Britse bladen wijden hoofdartike len aan het zeer ambitieuze ontwerpplan. De „Times" stelt vast, dat de bekendma king van de doelen, waarnaar de Sovjet- Unie op het gebied van de productie streeft „op ontnuchterende wijze herinnert aan de gestage industriële vooruitgang, die door blijft gaan als de achtergrond van de bui tenlandse politiek der Sovjet-Unie....". De opmerkelijke industriële vooruitgang van de Sovjet-Unie moet worden gezien in het licht van het feit, dat de Sovjet-Unie een land is met uitzonderlijk rijke hulp bronnen, die in de gehele periode, waarin de grote ontwikkeling van West-Europa en de Verenigde Staten viel, niet aangeboord werden. Het is moeilijk uit te maken of de ontwikkeling van de Sovjet-Unie sneller of langzamer verloopt dan die van Groot- Brittannië of de Verenigde Staten wanneer men althans vergelijkbare perioden in aan merking neemt. Wanneer men de terug slag, die de Sovjet-Unie door de tweede wereld oorlog heeft gehad, buiten beschou wing laat, is de ontwikkeling van de Sov jet-Unie waarschijnlijk minder aan schom melingen onderhevig geweest dan vroeger met het Westen het geval is geweest, dank zij het voortschrijden der techniek, aldus de Times. De „Manchester Guardian" schrijft, dat er verscheidene vragen rijzen, namelijk kan de Sovjet-Unie de meest ontwikkelde kapitalistische landen voorbijstreven? Ten koste van wat, in het bijzonder waar het de mens betreft? en welk doel zit daar achter? „Volstrekt gezien gaat de Sovjet-Unie niet meer produceren en kan zij ook niet meer produceren dan de Verenigde Staten in de komende vijf jaar. maar het be langrijke punt is, dat het tempo in de Sovjet-Unie op het ogenblik hoog is en dat de Sovjet-regering dit tempo wil blijven aanhouden. „Het zou prettig wezen te denken, dat de Sovjetleiders slechts het welzijn van hun volk hierbij op het oog hebben.... Maar hoe aangenaam dit ook zou moge zijn het zou ook in hoge mate misleidend kunnen zijn. De nadruk op de zware industrie en de groei van het vliegwezen in de Sovjet- Unie zouden wel eens van meer betekenis kunnen zijn". De „News Chronicle" schrijft dat het in bijzonder veelbtekenend is, dat de Sovjet- Unie het aantal technici in de komende vijf jaar met de helft zal uitbreiden. Het blad stelt vast dat dit alles in de Sovjet-Unie gedaan wordt met het oog op een toekomst, die ver uitgaat boven de korte periode van de komende vijf jaar. Het zegt, dat het Westen niet langer mag wachten met een stoutmoedige herziening van het Westerse onderwijsstelsel. De „Daily Mail" schrijft dat de Sovjet- Unie een opzienbarende vooruitgang heeft gemaakt. Het Sovjetvolk leidt' echter, ge meten naar Britse en Amerikaanse maat staven nog een armoedig bestaan. Te Utrecht li ra terdag het tienjarig be staan herdacht van de Katholieke Volks partij. De voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, verwelkomde in zijn openingswoord onder meer de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, de ministers prof. dr. L. J. M. Beel, mr. H. B. J. Witte, mr. J. M. L. Th. Cals, A. C. de Bruyn en mr. F. J. F. M. van Thiel, de staatssecretarissen mej. dr. A. de Waal, de heer H. C. W. Moorman, dr. G. M. J. Veld kamp, de oud-ministers prof. dr. J. R. M. van den Brink, mr. Th. R. J. Wijers, mr. F. G. C. J. M. Teulings en prof. dr. A. H. M. Albregts en voorts de voorzitters van de Partij van de Arbeid, de Christelijk Histo rische Unie en de Anti-Revolutionnaire Partij. Ook waren bijna alle leden van de Eerste en Tweede Kamerfractie der K.V.P. aanwezig. De heer Van Doorn zag in de aanwezig heid van de voorzitters van drie andere partijen een merkwaardige doch ook een bemoedigende gebeurtenis, en tevens een bewijs, dat de vertegendoordigde partijen terecht gekwalificeerd worden als behoren de tot de groep der zogenaamde construc tieve partijen. Dit in een land, aldus mr. Van Doorn, waarin het bij vaak stevige politieke strijd toch telkens weer mogelijk bleek, elkaar te vinden op een basis van redelijkheid, persoonlijk respect voor el kaar en een besliste wil om ieder vanuit zijn eigen beginselen en ideeën het welzijn van het volk te dienen. Minister prof. dr. L. J. M. Beel hield hierna zijn herdenkingsrede. Hij gaf een historisch overzicht van de factoren die leidden tot het ontstaan van de KV.P. Na dankbaar de arbeid van vele bekende en onbekende werkers te hebben gememo reerd en in het bijzonder prof. Romme te hebben gehuldigd in sympathieke en war me bewoordingen, zei de spreker ervan overtuigd te zijn dat in ons volk en ook onder de katholieken gesproken kan wor den van mentaliteitsveranderingen, ook waar het geldt de samenwerking op staat kundig gebied, waar een open gesprek nu mogelijk is dat vroeger uitgesloten scheen. Uit het beginselprogram van de P.v.d.A. zei de spreker moeilijk anders te kunnen lezen dan dat alle aktiviteiten uiteindelijk dienen uit te monden in de socialistische gedachte. Dit betekent derhalve, dat in laatste instantie niet prevaleert de eigen levensovertuiging, niet prevaleren de zede lijke normen welke naar het oordeel van de leiding der Nederlandse Volksbeweging voor de gelovigen dus ook voor de ge lovigen in de Partij van de Arbeid eisen Gods zijn, aan mens en mensheid gesteld. Dit prevaleren van de socialistische ge dachte is tijdens de diskussies, vooraf gaande aan de oprichting van de P. v. d. A. ook duidelijk als eis naar voren getreden. Een politieke organisatie van Katholie ken is geen kwestie van beginsel in de eigenlijke zin van het woord. Een uit het katholiek-zijn rechtstreeks voortvloeiende verplichting om zich in één elektoraal ver band te verenigen, erkennen wij niet. Wij kennen trouwens geen kerkelijke partij en evenmin een leerstellig program, aldus prof. Beel. Zich dë vraag stellehdë wat de naaste toekomst wellicht zal brengen, zei de spre ker, dat hy voor een werkelyke doorbraak enerzyds naar een liberale, anderzyds naar een socialistische party in ons land geen reële kansen ziet. Dat een twee-partyen- systeem naar Engelse trant uitgesloten is te achten, alsmede, dat voor een doorbraak naar één christeiyke party evenmin in de (Van onze correspondent in Londen) In een opmerkelijk vraaggesprek met de Londense Daily Sketch heeft aartsbisschop Makarios van Cyprus verklaard dat hij tegen elke vorm van geweld is door wie ook toegepast. Hij voegde er veelbeteke nend aan toe, dat dit zijn tegenwoordige houding is. Er kan aan worden herinnerd, dat Makarios in de afgelopen tijd niet na gelaten heeft zijn volgelingen tot geweld aan te zetten. Het is mogelijk, dat zijn nieuwe verklaring het keerpunt betekent in het conflict op Cyprus. Overigens valt het gouverneur Sir John Harding moeilijk de Cyprioten ervan te overtuigen dat de pas aangekomen Britse troepen niet be stemd zijn voor de orde-handhaving op Cyprus, maar gejeed staan om eventueel in te grijpen in Jordanië en waarschijnlijk ook in een Israelisch-Arabisch conflict. In Londen heerst ernstige ontstemming, dat het Britse departement van Buiten landse Zaken pas nu met de verklaring komt dat generaal Templer destijds naar Amman was gegaan omdat de Jordaanse regering hem om raad gevraagd had. Dit is heel iets anders, dan dat de Britse regering uit eigen beweging Templer zou hebben gezonden om druk op Jordanië uit te oefenen om zich bij het Bagdad-pact aan te sluiten. Deze lezing van het geval heeft bijgedragen tot het uitbreken van de on lusten in Jordanië. (U.P.) Volgens het blad Cyprus Mail, dat in de Engelse taal verschijnt, zal Ma karios naar Londen reizen voor conferen ties met de Britse regering, als zijn bespre kingen met Sir John niet tot een resultaat zouden leiden. Makarios en Harding hebben deze week hun gesprekken hervat, na een impasse van drie maanden. Sir John heeft nieuwe voor stellen gedaan, waardoor een regeling naderbij gekomen zou zijn. Niettegenstaande deze wat optimistischer stemming gaan de terroristische aanvallen op Cyprus door. DETROIT (Reuter) Twee van de „grote drie" in de Amerikaanse autoindus trie General Motors en Chrysler heb ben wijzigingen in de produktieprogram- ma's aangekondigd, hetgeen betekent, dat ongeveer 7500 arbeiders ontslagen zullen worden. Ford heeft reeds 4600 arbeiders ontslagen. General Motors heeft 3900 ar beiders op zes assemblagefabrieken ontsla gen. De maatschappij heeft over het gehele land in totaal 525.000 arbeiders in dienst. Chrysler heeft 3581 arbeiders van haar fabrieken te Detroit, in Michigan en Evans- ville in Indiana ontslagen. Het totaal aan tal arbeiders, dat over het gehele land bij Chrysler in dienst is, bedraagt 160.000. Deze maatregelen zijn noodzakelijk, om dat voor het in evenwicht houden van vraag en aanbod de aanmaak van automo bielen voorlopig verminderd moet worden, ook is al het overwerk stopgezet. naatste toekomst de voorwaarden vervuld ■uilen t|ja In zijn slotwoord bracht mr. Van Doorn hulde en dank aan de vele medewerkers van de K.V.P. en wel ln het bijzonder aan de professoren Beel en Romme voor hun onvermoeid ijveren In het staatkundige leven. In deze dank en hulde betrok hij voorts een aantal partijfunctionarissen van de K.V.P. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. B. J. Alfrink, sloot de officiële her denkingsbijeenkomst met een kort gebed. Tijdens een receptie van het K.V.P.- bestuur die hierna volgde, werd de nieuwe propagandafilm van de K.V.P., „De Op dracht" geïntroduceerd. Op een zaterdagmiddag in Hilversum gehouden by zonder e algemene vergadering van de Avro is jhr. Th. Röell uit Bilthoven tot voorzitter gekozen ln de vacature welke ontstond door het overiyden van jhr. H. G. A. Quarles van Ufford. De waarnemend voorzitter van de Avro, dr. H. Molhuysen, heeft de taak van de nieuwe voorzitter in een hooggestemde rede omschreven als het zuiver bewaren van het karakter van deze omroepvereni ging: „Zo zal de Avro blijven een door en door Nederlandse vereniging, een nationale concentratie, die getrouw aan de leus der vaderen alle mensen als landskinderen, als leden van het grote Avro-gezin, wil be schouwen, dat hen, zowel in perioden van rust en voorspoed als in bewogen en ge vaarvolle tijden door de banden van broe derzin en genegenheid voor elkander saam zal binden". Dr. Molhuysen wilde er vooral de nadruk op leggen, dat de Avro als nationale om roep beschouwd wenst te vorden: „Dage lijks moet worden gedemonstreerd hoezeer de Avro verbonden is mét de totaliteit van ons volk, met de gehele natie. Sedert haar oprichting heeft de Avro als algemene na tionale omroep niet opgehouden de aan haar toevertrouwde taak te vervullen, waarvan de culturele verheffing van ons volk een belangrijk onderdeel vormt". Spreker zei voorts de moeilijkheden welke de Avro ook in de toekomst niet gespaard zouden blijven met vertrouwen onder de ogen te zien, hetgeen niet wegnam dat hij eerst van een „vaart van de Avro naar grotere bloei" gewaagde, waartoe hij het oplagecijfer van de Radiobode en het leden tal 350.000 respectievelijk 310.000 tot maatstaf koos. Het lichtschip Kiel heeft vanmorgen medegedeeld, dat het een ontploffing heeft waargenomen op een afstand vah 4 tot 5 mijl in noordoostelijke richting. Later meldde het Duitse schip Ferdinandstor, dat een schip van naar schatting 100 tot 150 ton in brand staat. De bemanning van het brandende schip, vermoedelijk een Deense of Zweedse vis sersboot, is door de reddingboot „Spieker oog" aan boord genomen. De te hulp ge komen schepen uit Kiel is het gelukt het vuur meester te worden. Bijzonderheden over de ontploffing zijn nog niet bekend. Het Duitse amateurdanspaar Detlef He- gemann en Ursula Hegemann heeft zaterdag in de Haagse Dierentuin het Westeuro- pese kampioenschap „ballroomdancing" behaald. Vierentwintig amateurparen, waarbij Franse, Duitse, Engelse, Deense, Belgische en Nederlandse, dansten om de titel. Kampioen van West-Europa werd het paar Hegemann, Duitsland; 2. Percy Rose en Cecil Y. Lippiat, Engeland; 3. Helge Timmermann en Mona Nordhoek, Dene marken; 4. het echtpaar Holshuijzen, Ne derland; 5. het echtpaar De Wit, Nederland; 6. het echtpaar George Verbiest, België. Vanmorgen is de heer B. uit Harfsen met zijn motorfiets op de onbewaakte overweg bij Vorden onder een dieseltrein geraakt, die om 9.22 uur uit Vorden naar Zutfen was vertrokken. De man was op slag dood. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Defensie heeft be kend gemaakt, dat de eerste Amerikaanse kunstmaan zal worden afgeschoten op de luchtbasis Patrick te Cocoa in Florida. De kunstmaan een metalen bol met een doorsnee van een halve meter en een gewicht van tien kilogram zal worden gelanceerd met behulp van een driedelig raket, die haar een snelheid zal geven van 29.000 kilometer per uur. De raket wordt rechtstandig afgevuurd. Op een hoogte van anderhalve kilometer zal zij automatisch overgaan naar een horizontale stand. Op een hoogte van 50 tot 65 kilometer bij een snelheid van 5000 tot 6500 kilometer per uur, zal het eerste deel van de raket zijn leeggebrand en losraken. Het tweede deel brengt de kunstmaan tot op een hoogte van tweehonderd kilometer. De snelheid zal dan zeventienduizend kilometer per uur bedragen. Op een hoogte van circa 480 kilometer bij een snelheid van 29.000 kilometer per uur, zal de kunstmaan in een ovalen baan om de aarde komen. De afstand van de aarde tot deze baan zal variëren van drie honderd tot dertienhonderd kilometer. De kunstmaan zal twee tot vier weken in deze baan blijven en daarna als een meteoor steen in de dampkring van de aarde ver branden. De Verenigde Staten hopen het project vóór 30 september 1957 te ver wezenlijken. In het geheel zullén tien kunstmanen het luchtruim kiezen. Gewelddaden in Jordanië Volgens Syrische dagbladen hebben de wanordelijkheden in Jordanië een honderd tal personen het leven gekost. Te Zarta na bij de grens met Syrië zou een Brits kolo nel door betogers zijn vermoord. Volgens het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken is medegedeeld, dat onge veer duizend Arabieren zaterdag drie ge bouwen van de Baptistenzending in het noorden van Jordanië in brand hebben ge stoken.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8