Italië, harmonie van landschap, oude kunst en moderne vormgeving Kort en bondig Bezwaren tegen woning toewijzingen in Uitgeest Pedologisch Instituut bestaat 25 jaar Bebouwing van het landgoed „Clingendael" Hillegom 'grieven aan de redactie Zandvoort Haarlemmermeer DINSDAG 17 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN I Liefdesverklaring van dr. Lvan Egeraat Gedeputeerde Staten zullen een onderzoek instellen Prof. Waterink: Overheidssteun dringend noodzakelijk KRO-revue „Uitverkoop" in Minerva Theater Actie tegen verhoging der Westduitse kolenprijzen Amerikaanse aanspraken Zuidpoolgebied op til? üe Olympische fakkel Nederlanders het eerst in Odensee Reactorcentrum naar Den Haag Examens Critiek op A.N.W.B.-plan in de Haagse raad NVTO organiseert dit jaar jubileumrally voor bussen Aanrijding Passionsfonds Drs. Roemers spreekt in „Haven 50" Concert van Hillegomse Harmoniekapel Jaarvergadering van het Humanistisch Verbond Scheepvaart Op uitnodiging van het Reisbureau Cebuto sprak dr. L. van Egeraat maandag avond in de Kroonzaal van restaurant Brinkmaan over Italië. Een lezing kon men het eigenlijk niet noemen. Het was eerder een lyrische liefdesverklaring van een ge voelig mens aan een prachtig land. Dr. Van Egeraat heeft Italië als geen ander bereisd. In de eerste plaats als econoom, ook echter als kunsthistoricus met een open oog voor oude, zowel als moderne kunst, landschap en menselijke verhoudingen. De aanwezi gen maakten samen met dr. Van Egeraat twee reizen: één door de geschiedenis van het Apenijnse schiereiland, de ander door Italië zelf, met zijn vele onderling ver schillende landschappen. Filmbeelden on dersteunden het boeiend betoog visueel. „Italië, op zich zelf, bestaat niet." Met deze zin, waarmee dr. Van Egeraat zijn lezing opende, bevond zijn gehoor zich al meteen in een zekere problematiek. De vele land streken van Italië hebben alle hun eigen bevolkingsaard, die onderling weer sterk verschilt. Een Italiaan uit Calabrië weet niets van Apulië en zelfs de bevolking van steden die misschien dertig kilometer van elkaar liggen, weet van elkaar weinig of niets. Het land komt men binnen over zee of via de Alpeh. In dit laatste geval komt men in de Po-vlakte, het hoofd van Italië. Het hoofd, maar nóóit het hart. In Milaan verwondert men zich keer op keer, dat er in het Zuiden nog een hoofdstad van het schiereiland bestaat. „Maar," aldus dr. Van Egeraat, „Italië begint pas ten zuiden van Florence." Dan volgt de geschiedenis van kunst en cultuur. Van de Etrusken, die voor het eerst het principe van de ronde boogvensters in hun architectuur wisten toe te passen. Van de Romeinen, die een synthese wisten te bereiken van Griekse en Etruskische kunst. Dan is er een adem pauze totdat de Renaissance komt. Schit terend in vele opzichten: beeldhouwkunst, architectuur, schilderkunst en litteratuur. Met de voltooiing van de koepel van de Dom te Florence door Brunaleschi acht men de Renaissance begonnen. Namen als Ghi- berti, Giotto en Brunaleschi wisselen af j met beroemdheden als Michelangelo, Da Vinei en Rafaël. Met Bernini zijn we aan één van de laatste hoogtepunten toe. Dan vangt er voor het Apenijnse schiereiland cultureel gesproken een rustperiode aan. Deze gaat over in de nacht van het fas cisme. Maai" sinds de oorlog bloeit er in Italië weer een kunst, die in menig opzicht aan de spits gaat van Europa. Moderne architectuur kan men bewonderen in alle steden, in Rome 't Piazza Addis Abeba en stazione Termini, in Milaan en Genua moderne zakenpanden, in Brescia magni fieke flatgebouwen. Ook industriëlen als Masotto en Olivetti hebben hun fabrieken volgens de' moderne vormgeving ingericht op een wijze, die een voorbeeld voor vele anderen is en kenmerkend voor onze tijd. Zo bestaat er een harmonie, een synthese tussen de oude kunst, het landschap („De Schepper heeft er met zijn mouw langs gestreken") en de moderne vormgeving. De reis wordt voortgezet langs steden, die met het landschap een eenheid vormen. Ravenna met zijn mozaïeken, Venetië met het beroemde San Marco plein en Piazetta, Pavia, Florence. Teveel om op te noemen en iedere stad is de moeite meer dan waard. Zo komen we via Napels („het nationaal misverstand van Italië") in het zuiden Onlangs heeft ds. Van Beek te Uitgeest een adres tot de Kroon gericht, waarin wordt verzocht een aantal besluiten van burgemeester en wethouders van deze ge meente .te vernietigen, aangezien de bij deze besluiten geregelde woningtoewijzing volkomen in strijd zou zijn met de rechtvaardigheid en dienovereenkomstig ook met het aan de Woonruïmtewet ten grondslag liggende begrip doelmatige ver deling van de woongelegenheid. Het Tweede kamerlid de heer Bommer (P. v. d. A.) heeft hierover vragen ge steld aan de minister van Maatschappelijk Werk. Deze heeft de heer Bommer thans geantwoord dat hij Gedeputeerde Staten van Noordholland heeft verzocht een onder zoek naar de juistheid van de in het adres genoemde feiten in te stellen. Op verzoek van de minister hebben bur gemeester en wethouders van de gemeente Uitgeest doen weten, dat zij in afwachting van de beslissing op het adres van ds. Van Beek de desbetreffende woningen niet zul len doen betrekken. Prof. dr. J. Waterink, hoogleraar-direc teur van het Pedologisch Instituut te Am sterdam, heeft gisteren ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze protestants christelijke instelling, in het gebouw van het instituut aan de Vossiusstraat te Am sterdam een herdenkingsrede uitgesproken, waarin hij onder meer zei: „Wij minachten thans niet meer het neurotische of zich onsociaal gedragende kind. Wij noemen het alectische kind thans niet meer achterlijk en de stotteraar is niet meer de van alle hulp verstoken stumper. Kinderen uit krot ten laten wij niet meer opgroeien voor nieuwe krotten.Wij slopen deze bouwvallen en als de kinderen verwaarloosd zijn, trachten wij hen te redden. Dit alles stelt de kinderpsychiatrie, de pedologie en de pedagogie echter voor een enorme taak, want uiteindelijk kan ook hier noch koele berekende wetenschap, noch stipte hand having van het kinderrecht helpen. Hier moet de bewogenheid van het hart het sterkste woord spreken. De hoogleraar gaf een korte beschou wing over 25 jaar ontwikkeling van de studie van, en de hulp aan het moeilijke en afwijkende kind. De departementen van O., K. en W., van Justitie en van Sociale Zaken zijn alle ten nauwste betrokken bij het werk van het onderzoek van het moeilijke opvoedbare kind in de meest algemene zin" zo zei prof. Waterink, die voorts betoogde dat het werk van het instituut voor de toekomst voor een groot deel afhangt van de financiële steun door de landsregering en de gemeentelijke overheid. terecht. Ook hierover heersen misverstan den. Als men er de armoede nog wil gaan zien, moet men zich haasten. Overigens is er aan deze armoede door geen enkele regering iets gedaan, door het fascisme nog wel het minst. De spreker had zijn eerste kennismaking met het zuiden in een plaats je, dat San Archangelo heette, maar waar het onmogelijk is, dat ooit een aartsengel er zijn tenten zou hebben opgeslagen. De filmbeelden, die wij ervan kregen toonden een triestheid en schamelheid, die wij ons in Europa nauwelijks voor mogelijk hadden gehouden. „Wij spreken van zonnig Italië. Maar men moet niet vergeten, dat het, óók in het zuiden 's winters bitter koud kan zijn. Bovendien zijn de huizen er onver warmd en de mensen dun gekleed." De na oorlogse Italiaanse regeringen hebben de zaken hier echter energiek aangepakt. Het grootste euvel, de erosie, is door een her bebossingsplan tot staan gebracht, de wa tervoorziening wordt gegarandeerd door een waterleiding van 3500 kilometer, er is een twaalf jarenplan ontworpen voor de economische ontwikkeling, waaraan in twee jaar 62 maal zoveel geld is uitgegeven, dan het fascisme in zijn gehele bestaan aan het zuiden heeft besteed, de benodigde energie wordt door „rode steenkool" (vul kanisch atoom) geleverd en als grootste project heeft men een landhervorming doorgevoerd, die aan de landeigenaren een schadeloosstelling deed uitkeren op basis van de door hen in 1947 gedane belasting aangifte. De reis wordt voortgezet naar de hiel van de laars, het landschap Apulië. Hier komen nog veel te weinig toeristen. „Het is het landschap, dat ik in Italië zelf het liefelijkst vind," aldus dr. Van Ege raat. Aan het eind van de avond keerde men terug naar de hoofdstad, waar men op zijn minst drie maanden moet hebben ge woond, voordat men iets van de stad en zijn inwoners gaat voelen. Paus Leo XIII heeft eens tegen een bezoeker gezegd, dat hij na een verblijf van dertig jaar iets van Rome was gaan begrijpen. Met vele beel den van de Eeuwige stad werd deze zeer boeiende en leerzame avond besloten. Voor het derde seizoen heeft de K.R.O. het verzorgen van de omroeptournee aan het revuegezelschap van Gerald Walden en Berry Kievits toevertrouwd. Deze voorkeur is niet zo moeilijk te verklaren, want het door het publiek gewenste pretentieloze amusement wordt door dit ensemble steeds met een fleurige aankleding geboden, zodat oog en oor aangenaam worden beziggehou den. Het waren dan ook voor het grootste deel oude bekenden, die maandag in het Minerva Theater te Heemstede voor een volle zaal zijn opgetreden: in de eerste plaats het op dit gebied geroutineerde trio Berry Kievits, Gerard Walden en Harry Boda, ondanks de dikwijls magere en flauwe teksten de lachfavorieten van de avond. Ook het danspaar Frances en Capy was weer van de partij. Ditmaal vormden de vocalisten de zwakke plek. maar het optreden van Harry Woodson, een artiest die moeilijk in een be paalde categorie valt onder te brengen, woog hier ruimschoots tegen op. Een bijzonder vermakelijk nummer was zijn parodie op een Italiaanse operazanger.—Gebaren en mimiek van de imitator bij een grammofoonplaat waren onweerstaanbaar komisch. Al met al was het succes van de revue „Uitverkoop'' waarlijk niet gering. Een der propagandisten van de K.R.O sprak nog een kort inleidend woord, waarbi hij onder applaus mededeelde, dat deze om roep met het huidige ledental van ruim 440.000, thans de grootste is van Nederland. WALSUM (Reuter) De Westduitse minister voor Economische Zaken, prof. Erhard, heeft verklaard, dat de Westduitse regering belastingverlaging en verminderde bijdragen voor sociale verzekeringen voor de Westduitse kolenmijnen overweegt, met het doel een verhoging van de kolenprij zen te voorkomen. Hij zei, dat een ver laging van de omzetbelasting voor de kolenmijnen en een vermindering van de werkgevers-bijdrage voor sociale verzeke ring een genoegzame besparing zouden kunnen opleveren. De mijneigenaren hebben aan de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal verzocht een prijs verhoging toe te staan met drie mark per ton ter financiering van een loonsver hoging. Prof. Erhard deed zijn mededelingen ter gelegenheid van de ingebruikneming van een nieuwe mijnschacht te Walsum. De Westduitse vice-president van de Hoge Autoriteit, Etzel, deelde mede, dat de Hoge Autoriteit teleurgesteld was geweest over het verzoek van de mijneigenaars. Hij voegde hieraan toe, dat het vraagstuk van het vrijlaten van de kolenprijzen, waarop de Hoge Autoriteit toezicht houdt, ernstig zal worden overwogen, wanneer het vraag stuk van de verkooporganisatie voor de kolenmijnen in het Ruhrgebied tot oplos sing zal zijn gebracht. De Hoge Autoriteit wenst, dat dit verkoopkartel ontbonden wordt en bestudeert op het ogenblik de voorstellen, die door de mijneigenaren in het Ruhrgebied zijn ingediend. NEW YORK (Reuter) Een correspon dent van de „New York Times", die bij de Amerikaanse Zuidpoolexpeditie in het ge bied van McMurdo Sound is, meldt, dat de Amerikanen „in snel tempo en met groot risico" een luchtverkenning van het gebied rondom de Zuidpool hebben gemaakt. Vier grote vliegtuigen hebben op negen vluchten meer dan 32.000 kilometer afgelegd. De correspondent meent, dat de voorrang die aan deze luchtverkenning gegeven wordt, een aanwijzing zou kunnen zijn van een Amerikaans voornemen, eventuele aanspraken op het Zuidpoolgebied mogelijk te maken. Zij zouden de Russen voor willen blijven, die in Knoxland in het Australi sche Zuidpoolgebied geland zijn en daar luchtverkenningen verrichten. Hulp Intussen is een vooruitgeschoven groep van de expeditie van het Britse gemenebest nog bezig met man en macht een weg open te maken voor hun schip, de 949 ton me tende „Theron", door het pakijs van de Weddellzee. De „Theron" is nog honderden kilometers van zijn doel, de Vahselbaai, verwijderd. Vaartuigen van de Britse vloot zullen de „Theron" te hulp komen. Twee Italiaanse athleten, de discuswer per Consolini en de lange afstandloper Dordoni, zullen om beurten de Olympische fakkel dragen in. de eerste étappe van de tocht naar Cortina. Het betreft hier een afstand van vijftien kilometer, van de heu vel van het kapitool in Rome naar het ■'iegveld in Ciampino. Vliegtuig, schip en lotorboot, estafetteploegen en een skiloper •dien zorgen voor het verdere vervoer via Venetië en Mestre naar de poorten van het ijsstadion in Cortina. Deze foto geeft een beeld van de aankomst van prinses Lalla Nezha van Marokko (midden), haar broer Moulay Abdallah (rechts) en de Marokkaanse minister van onderwijs Mohammed El Fassy (links) in Parijs, waar de prins en de prinses, kinderen van Sultan Sidi Mohammed Ben Joessef, hun studies zullen voltooien. De uit Athene vertrokken rijders zijn met uitzondering van het Griekse team OthonAlexiou op tijd te Belgrado aan gekomen. Genoemde equipe had negen mi nuten vertraging wegens een tekort aan brandstof. De teams, die uit München waren ge start, hebben met mist te kampen gehad. Op sommige gedeelten had men slechts dertig meter zicht. Gatsonides en Becquart hebben tussen Burgos en Saint Sebastian een achterstand van een kwartier opgelopen door een klein mankement aan de carburator. Het euvel was echter snel verholpen en de achter stand werd gauw weggewerkt. Van de uit Rome vertrokken equpes deed de bekende coureur Louis Chiron een onaangename ervaring op. In Bari deed hij bij de politie aangifte van diefstal. Een on bekende had hem bestolen van een enve loppe met een inhoud van 70.000 Franse franken, 70.000 Italiaanse lires en 15 dol lars. Om geen tijd te verliezen maakte hij er geen melding van bij de politie te Na pels. Onge landgenoten Van Lammeren en Van Voorden zijn tussen Oslo en Gothen burg geslipt. Dit ongelukje kostte hun twaalf minuten vertraging en een bescha digde radiateur. Van de Stockholm-starters in de sterrlt van Monte Carlo heeft de Nederlandse equipe Verzijl-Van den Bergh met Fiat het eerst de controle in Odensee bereikt Het Reactorcentrum Nederland zal bin nenkort in Den Haag gevestigd worden. Tot nu toe is het centrum Nederland ge huisvest in het fysisch laboratorium der rijksuniversiteit te Utrecht. Men zal in Den Haag het perceel Scheveningseweg 112 be trekken. Er is nog geen beslissing gevallen om trent de plaats waar de te bouwen kern reactor zal komen. Vele factoren spelen bij de keuze een rol. Gestreefd wordt naar een plaats nabij zee met het oog op het lozen vande afvalstoffen. Amsterdam. Vrije Universiteit. Candi- daatsexamen Rechten: W. Kirchner, Naar- den; A. van Dijk, Bleomendaal; W. J. Er- brink, Haarlem; S. van Popta, Beverwijk (cum laude). Groningen. Doctoraal examen Tandheel kunde: H. E. Waalkens, Grnoingen; H. C. Tolmeijer, Zutfen; M. Smits, Zuidwolde (Gr.). Candidaatsexamen Tandheelkunde: J. R. Swart, Amsterdam; E. J. M. von den Hoff, Maastricht; S. A. Swart, Haren (Gr.); P. H. Wijk, Groningen; H. F. van Dam, Hoogeveen; H. Nieboer, Amsterdam. Docto raal examen Economische wetenschappen: T. Lente, Stadskanaal. Delft. Geslaagd voor het candidaats examen werktuigkundig ingenieur A. J. van Leunen, Delft. (Verbeterde opgave). In de gemeenteraad van Den Haag heeft mr. De Lint (C.H.) bij de behandeling van de begroting voor 1956 gesproken over de bebouwing van het landgoed „Clingendael". De A.N.W.B. wil op een gedeelte van dat landgoed een nieuw kantoorcomplex stich ten, hoewel door de Kroon in 1940 was beslist, dat dit terrein dringend nodig was voor recreatie en dat derhalve elke be bouwing van dat terrein diende te worden geweerd. Ook in het streekplan voor het Westland is dit gebied voor recreatie be stemd. Van de A.N.W.B., die juist wil opkomen voor de schoonheid van het land had men, volgens mr. De Lint, mogen verwachten, dat in het krijt zou zijn getreden toen „Clingendael" met bebouwing werd be dreigd. Hij begreep niet, hoe de A.N.W.B. eensklaps zijn eigen elementaire doelein den kan loochenen, nu een individueel profijt van de bestuurderen en andere functionarissen, die gaarne op een mooi punt willen resideren, daardoor gediend lijkt te zullen worden. Men begrijpt niet, zo betoogde mr. De Lint, hoe de besluit vorming is geregeld binnen deze organisa tie die zoveel afdelingen en zoveel leden heeft, die het niet eens zullen zijn met dat voorrang geven aan het belang van die kleine groep boven de principiële dienst baarheid van de organisatie aan het alge meen belang. Destijds heeft de gemeente het voorstel aan de A.N.W.B. gedaan, een ander gunstig gelegen terrein in het Bezuidenhoutkwar- tier ter beschikking te stellen. Het is van belang, dat dit aanbod ook bij alle afdelin gen en leden bekend wordt, hetgeen nog niet het geval is. „Wij kunnen dan hopen op een nader beraad in de boezem van de A.N.W.B., opdat „Clingendael" als recrea tiegebied bewaard blijft", aldus mr. De Lint. De N.V.T.O.toerwagenrally, welke voor de vijfde maal in successie zal worden verre den, zal deze maal een bijzonder karakter dragen. De organiserende vereniging - de Ne derlandse Vereniging van transportonder nemingen - bestaat dit jaar namelijk 75 jaar. Als data waarop dit jubileum feestelijk zal worden herdacht, werden vastgesteld 14 en 15 mei. Op de eerste dag zal de meer officiële viering plaats vinden terwijl de tweede dag - dinsdag 15 mei dus - is be stemd voor de toerwagenrally, waarvan het eindpunt voorlopig nog geheim wordt gehouden. Een mevrouw, woonachtig aan de Loos- terweg, die in de Hoofdstraat fietste werd maandagmiddag aangereden door een an dere wielrijdster, die de Meerdorpstraat wilde inslaan. Mevrouw E., die erg over stuur was, werd een winkel binnengedra gen. Zij was aan haar been gewond. De dame, die bij de aanrijding betrokken was, wordt verzocht zich bij de politie te melden. BRANDBOM GEVONDEN Bij de graafwerkzaamheden bij de Steen fabriek werd een brandbom gevonden. De MOD zal het ding onschadelijk maken. De stichting Passionsfonds, die zich ten doel stelt elk jaar in de lijdenstijd Passie muziek uit te voeren is een feit geworden. De financiën zijn zodanig, dat een uitvoe ring in 1956 verzekerd is. Vrijdag 2 maart zal de Christelijke Zang- en Oratorium vereniging Asaf wederom een uitvoering geven van de Johannes-Passion van Joh. Seb. Sach. De Christus-partij zal gezongen worden door Kees Deenik. BENOEMING VAN DIAKEN EN OUDERLING Door de wijkkerkeraad noord der Neder lands Hervormde Gemeente is benoemd tot ouderling de heer A. Clay en tot diaken de heer W. Freeken. (Verkort weergegeven) Onbevredigend (H). Het ingezonden ar tikel met bovenstaande titel in de Maan dag-editie van Haarlems Dagblad geeft mij aanleiding tot het maken van een enkele kanttekening. Het betrof hier het rijden met een on verlicht nummerbord. De schrijver van het artikel weet als automobilist zelf al een middel om tegen te gaan, dat men onbe wust hetgeen nog niet altijd wil zeggen: zonder schuld zonder verlicht nummer bord rijdt; namelijk een verklikkerlampje. Dit controlelampje dient vooral de automo bilist zelf, laat hij dus bij de aanschaffing van zijn auto een dergelijk hulpmiddel ver langen. Waarom moet hier de wetgever in geschakeld worden om de lange lijst van voorschriften weer verder uit te breiden? Om te verlangen, dat alle overtreders met losgetrilde en defecte lampjes enz. ter controle naar een politiepost worden ge zonden, gaat toch wel wat ver. Dit zou be tekenen, dat tal van wielrijders en bestuur ders van andere voertuigen weer afzonder lijk geadministreerd moeten worden en po litie, vaak van andere plaatsen, ingescha keld zou moeten worden voor controles. Schrijver doet ook een beroep op de be vrediging van zijn rechtsgevoel. Hiermede nu moet men erg voorzichtig zijn, omdat het met dat rechtsgevoel vaak vreemd ge steld is. Het komt zelfs wel voor, dat het rechtsgevoel van een bekeurde alleen be vredigd is, als hij niet bekeurd zou zijn, ondanks het feit dat een overtreding door hem is begaan. Ik kan mij bijv. voorstellen, dat iemand die 's avonds aangereden wordt door een auto, waarvan men door een onverlicht kenteken de herkomst niet kan vaststellen, een andere mening zou zijn toegedaan over het optreden van de politie tegen bestuur ders van auto's, die met onverlichte num mers rijden, dan de heer D. B. Een kwestie van appreciatie dus, dat wel iets met gevoel, maar weinig met recht uitstaande heeft. j. Vrijdagavond zal de Partij van de Arbeid een vergadering houden in het gebouw Haven 50. Als spreker zal optreden drs D. Roemers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en secretaris van het NW. Hij zal spreken over de toekomstige loon politiek. De Hillegomse Harmoniekapel zal don derdag onder leiding van haar dirigent Marinus Adam een concert geven in hotel „Flora". De gemeenschap Zandvoort van het Hu manistisch Verbond zal haar jaarvergade ring houden dinsdag 24 januari in hotel Keur. De huishoudelijke vergadering wordt voorafgegaan door een lezing met licht beelden over „Vincent van Gogh en zijn betekenis voor de moderne schilderkunst", te houden door de heer E. F. Heemskerk te Zandvoort. Belangstellenden voor de lezing zijn van harte welkom na de pauze zal alleen met de leden van het verbond de jaar-vergade ring worden gehouden. GEEN SPREEKUUR VAN BURGEMEESTER De burgemeester van Zandvoort mr. H. M. van Fenema, is verhinderd woensdag zijn spreekuur te houden. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aangevoerd zijn vandaag 233 vette varkens. De zware noteerden f 179f 180, lichte f 174 f 177, slagersvarkens f 178f 180. De handel was vlot. Tevens werden nog aangevoerd 2 nuchtere kalveren. Alamak, 17 Abadan verwacht. Aagtekerk, 15 v. Genua n. Marseille. Aalsdijk, 16 Norfolk. Akkrumdijk, 16 Rotterdam. Algenib, 15 v. Montevideo n. Santos. Alkaid, pass. 14 Ouessant n. Hamburg. Annenkerk, 15 Tanga. Artemis, 16 Port of Spain. Axeldijk, pass. 15 Recife n. New York. Adonis, verm. 16 v. Aruba n. Curasao. Arendskerk, 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Arnedijk, pass. 15 Vlissingen n. New York. Alwaki, 16 nog Madras. Ariadne, 16 50 m. zw. Oporto. Aegis, 17 a. d. Hoek v. Holl. verw. n. R'dam AlblasserdJjk, 17 v. Hamburg n. Rotterdam. Alioth, 17 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Aardijk. 16 v. Galveston n. Corpus Christi. Abbekerk, 17 Marseille. Adonis, 16 Willemstad. Alioth. 17 Las Palmas. Amstelbrug, 17 Port Swettenham. Averdijk, pass. 16 Flores n. New Orleans. Bantam, 16 v. Manilla n. San Francisco. Bawean, 17 te Madras. Boissevain, 17 te Okinawa. Bacchus pass. 16 Azoren n. Rotterdam. Bussum, pass. 16 Ralhadd n. L'Avera. Beninkust, 17 Freetown verwacht. Bali, 16 Port Said. Boschfontein, pass. 16 Finistejre n. Antwerpen. Beninkust, 15 v. Dakar n. Freetown. Bintang, 16 Abadan. Blitar, 15 Zeebrugge. Britsum, 17 te Cristobal n. Vancouver. Bennekom, 16 te Rotterdam. Camerounkust, 16 te Bordeaux. Cistula, 17 te Bombay. Crania, 15 200 m. w. Lands End. Caltex Leiden, 16 Sidon. Cleodora, 16 Pladju. Cradle of Liberty, 15 v. Port Said n. Philadelphia Castor, 16 v. Amsterdam n.Point a Pitre. Caltex The Hague, 17 v. Sidon n. Rotterdam. Crania, 17 vroeg Liverpool. Daphnis, 16 Fort Liberté. Delft, 16 te Amsterdam. Duivendijk, 15 te Schiedam. Dordrecht, pass. 16 Flores n. Houston. Delfland, pass. 17 Finisterre n. Las Palmas. Drente, pass. 17 Ceylon n. Aden. Dorestad, 17 Northweymouth bij Boston. Esso Den Haag. 16 te Antwerpen. Enggano, 16 Surabaja F.os, 16 Beyrouth. Esso Amsterdam, pass. 15 Vlissingen n. Sidon. Esso Rotterdam pass. 17 Algiers n. Antw. Etrerna, 18 Stanlow verwacht. Gordias, pass. 16 zo-punt Sicilië n. Ceuta. Gadilla, 17 te Balikpapan. Graveland, 16 Amsterdam. Gaasterland, pass. 16 Palma Kanarische eil n. Recife. Hector, 16 Rotterdam. Hecuba, 15 v. Port au Prince n. Ciudad Trujillo Hathor, 20 Collo (Tunis) verw. Hersilia, 16 v. Pto Ordaz n. Trinidad. Houtman, 16 v. Mombasa n. Dar es Salaam. Hydra, 17 Georgetown. Isis, 16 Antwerpen. Indrapoera, 16 v. Padang n. Colombo. Ilos, 17 Amsterdam. Ivoorkust, pass. 15 Finisterre n. Amsterdam. Jagersfontein, pass. 16 Kp. Finisterre n. Las Pal mas. Japara (KRL), 16 Mena el Ahmadi. Jupiter, 16 125 m. zo Sicilië. Java, 16 v. Suez n. Port Said. Kalydon, 15 Curasao. Kara, 16 Avonmouth. Kota Agoeng, 16 Aden. Karimata, 16 te Amsterdam. Karimun, 14 te Bremen. Kieldrecht, 16 te Antwerpen. Kopionella, 17 te Oslo. Korovina, 16 v. Kiel Holtenau n. Rotterdam. Karimata, 16 Amsterdam. Kieldrecht, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Kopionella, 16 Oslo verwacht. Linge, 16 Rotterdam. Leuvekerk, 16 v Aden n. Karachi. Lieve Vrouwekerk, 17 te Zanzibar. Lekkerkerk, 16 Antwerpen. Luna, pass 16 Ouessant n. Rotterdam. Loenerkerk, pass 16 Lissabon n. Antwerpen. Luna, pass. 16 Ouessant n. Rotterdam. Maas, 16 Lissabon verwacht. Maas, 15 Lissabon. Murena, 18 Shimotsu verw. Maashaven, pass. 16 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Marisa, 16 v. Malta n. Suez. Mentor, 16 v. Paramaribo n. Georgetown. Metula, 16 te Kawasaki. Mitra, 16 v. Singapore n. Pladju. Malvina, 16 Tarakan. Mapia, 15 v. Port Soedan n. Suez. Maasdam, 16 Havana. Moordrecht, 16 v Mena el Ahmadi n. Napels. Marpessa, 16 Kingston. Myonia, 17 te Singapore. Meliskerk, 17 Singapore. Noordam, 16 New YoYrk. Nieuw Amsterdam 17 New York. Nias, 12 v. Vancouver n. Los Angeles. Oostkerk, 16 Sydney Orestes, 15 v. Curacao n. Pto Limon. Omala, 16 Piraeus. Ootmarsum, 16 Antwerpen. Orion, 15 v. Patras n. Piraeus. Ophir, 16 Priok. Osiris, 16 Paramaribo. Oviila, 17 te Pladju. Oranjestad, 17 v. Cristobal n. Aruba. Perna, 14 v. Gibraltar n. Tripolis. Poela Laut, pass. 15 Socotra n. Belawan. Prins Willem IV, pass. 16 Kp. Vincent n. R'dam. Polydorus, 17 te Tj. Priok. Prins Joh. W. Friso, 16 Haifa. Peperkust, 16 120 m. O. Madeira. Poseidon, verm. 16 v. La Guaira n. Pto Cabello. Pieter S, 16 Swansea. Prins Fred. Willem, pass. 16 Finisterre n. Palma Prins Willem v. Oranje, 17 St. John. Raki, 16 v. Colombo n. Suez. Rempang, 16 v. Brisbane n. Sydney. Rijndam, 19 Cobh verwacht. Raki, 15 Colombo. Roggeveen. 14 v. Port Swettenham n. Mahe. Rondo, 15 v. Belawan 17 Priok verwacht. Rotula, 15 v. Paranagua n. Curacao. Roepat, 17 v. Port Swettenham n. Belawan. Salland, 17 Amsterdam verwacht. Sarpedon, 15 v. Trinidad n. Pto Ordaz. Straat Malakka, 16 Adelaide. Stad Alkmaar, 16 Rotterdam. Sumatra, 15 Boston. Sommelsdijk, 15 Philadelphia. Slamat, 16 Surabaja. Stanvac Talang Akar, 15 v. Bangkok n. Sung- eigerong. Stanvac Ogan, 17 Tjenako. BINNENLAND Besmettelijke ziekten. In de week van 1 tot en met 7 Januari zijn drie gevallen van kinderverlamming geregistreerd en wel in Amsterdam, Vlaardingen en Hulst. Er werden 189 gevallen van roodvonk aan gegeven. Haai aangespoeld. Op het Noordzee strand te Vlieland ter hoogte van Kaap Bol is een ongeveer zes meter lange haai aan gespoeld. Vermoedelijk heeft het dier een klap van een scheepsschroef gehad, omdat het achterlichaam gebroken is. De kop en de buikvinnen hebben een lengte van een meter en de staartvin van 1.20 meter. Gemeenschappelijk overleg. De Cen trale Bond van Onderling Beheerde Zieken fondsen, de Nederlandse Bond van Zi^.cen- fondsorganisaties, de Algemene Zieken fondsen en het Overleg van Ondememings- ziekenfondsen zijn met de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen overgegaan tot oprichting van het gemeenschappelijk overleg ziekenfonds organisaties. Erefonds oud-verpleegsters. Het ere- fonds voor Oud-verpleegsters hoopt binnen kort een belangrijk bedrag bijeen te krijgen uit een op 1 januari 1956 begonnen zegel spaaractie, welke mogelijk werd gemaakt door een bijzondere geste van een indu strieel hier te lande. Dezer dagen werd het erefonds voor oud-verpleegsters begiftigd met f2000 van iemand die onbekend wenst te blijven. Naar Australië. Op 19 januari zal het s.s. „Zuiderkruis" met 780 emigranten ver trekken naar Australië, via het Panama kanaal. HAARLEM EN OMGEVING Geen spreekuur. Wethouder D. J. A. Geluk te Haarlem is verhinderd woensdag spreekuur te houden en wethouder A. J. M. Angenent op donderdag. Ander spreekuur. De burgemeester van Haar-lem mr. O. P. F. M. Cremers, zal in plaats van op vrijdag 20, zaterdagmorgen 21 januari spreekuur houden. Franse lezing. Op maandag 20 februari zal ds. Marc Jospin voor „Les conférences frangaises" in de aula van het Stedelijk gymnasium te Haarlem spreken over West- Frankrijk. Humanistisch Verbond. In het club gebouw van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" in Haarlem-Noord houdt de gemeenschap Haarlem en omstreken van het Humanistisch Verbond een openbare bijeen komst, waarop de heer W. F. Happé zal spreken over „Wat wil het Humanistisch Verbond?" en de heer M. J. F. Ehrbecker over „Stenen voor brood?". Middeleeuws huisraad. De heer J. G. N. Renaud, conservator van de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek, zal op maandag 23 januari in restaurant Brinkmann in Haarlem voor de archaeologische werk gemeenschap voor westelijk Nederland, werkgroep Kennemerland, spreken over het onderwerp „Middeleeuws huisraad, de glorie van glas, tin hout en aardewerk". Salatiga, 16 v. Surabaja n. Tj. Priok. Schelpwijk, 16 v. Hongkong n. Singapore. Soestdijk, 14 te Tj. Priok. Sarangan, 16 Rotterdam. Sibajak, 18 Sydney verwacht. Straat Bali, 17 Santos. Tarakan, 16 Marseille. Telamon, 15 v. Santiago de Cuba n. Baltimore. Themisto, 15 v. Houston n. Liverpool. Tiberius, 15 v. Mobile n. Port au Prince. Tjipanas, 15 v. East London n. Port Elizabeth. Tjisondari, 14 v. Durban n. Lorenzo Marquez. Triton, 16 New York. Tabian, 16 rede Damman. -Tamo, 11 v. Sgntos n. Buenos Aires. Titus, 16 Bremen. Tankhaven Hl, 16 Sungeigerong. Tjibodas, 16 Priok. Tjipondok, 16 Bintang. Tjitjalengka, 16 te Lorenzo Marquez. Tomini, 17 te Djibouti. Talisse, pass. 16 v. Malta n. Port Said. Van Neck, 16 Tamave. Van Waerwijck, 15 v. Mahe n. Singapore. Van Noort, 17 Sydney verwacht. Van Spilbergen, 16 Antwerpen. Vasum, 16 bij Rastanura ten anker. Van Noort, 15 v. Devonport n. Sydney. Van Riebeeck, 16 Surabaja. Van Linschoten, pass. 17 Las Palmas n. A'dam. Westertoren, 15 450 m. nw. Azoren. Willemstad, 16 Amsterdam. Waingapoe, 16 Surabaja. W. Alton Jones, 16 Suez. W. Alton Jones, 16 te Suez. Westerdam, pass. 16 Port land Bill n. R'dam. Willemstad, 16 te Amsterdam. Wonosari, 15 v. Calcutta n. Belawan. Wonosobo, 17 v. Aden n. Massawah. Westland, 17 Bahia. Westerdam, 17 Rotterdam. Zeeland (SSM), 16 Kopenhagen. Zeeland (KRL), 15 v. Baltimore n. Galveston. Zuiderzee, 15 Philadelphia. Zijpenberg, 16 v. Dagenhamn n. Melilla. KLEINE VAART Alcetas, 15 v. Rotterdam te Barcelona. Anna B, verm. 16 v. Propriano n. Zeebrugge. Aco, 16 v. Kiel n. Rotterdam. Arnoudspolder, 18 v. Oporto te Antwerpen verw. Audacia, 16 v. Barry te Antwerpen. Bab T, 13 vb. Goole n. Gijon Musell. Batavier III, 16 v. Rotterdam te Hansweert. Calvijn, 16 v. Vlissingen n. Dublin. Cornelis, 16 v. Vlissingen n. Kingslynn. Claes Compaen, 16 v. Poole te Bordeaux verw. Dido, 16 v. Aarhus te Amsterdam. Driebergen, 16 v. Avonmouth n. Barry. Dija, 17 v. Vlissingen te Middelharnis. Deni, 15 v. Zeebrugge te Londen. Diligentia, 15 v. Kingston n. Isle of Grain. Duiveland, pass. 15 Brunsbüttel n. Boness. Ellewoutsdijk, 16 t.h.v. Ameland n. IJmuiden. Erkalin, 16 v Gent te Londen verw. Elsenburgh, pass. 15 Finisterre n. Duinkerken. Flevo (B), 13 v. Belfast te Avonmouth. Frans van Seumeren, 16 v. Esbjerg te Fawley. Concepcion, 15 100 m. zo. Fern. Noronha. Heemraadsingel, 15 v. Bordeaux te Dordt. Hydra, 16 v. Paramaribo n. Demerara. Helvetia, 16 v. Palnackie te Belfast verwacht. Henrica B, 17 v. Ardrossan te Gent verwaent. Hast I, 16 v. Port Taibot te IJmuiden. Hogezand, 16 v. Odda te Rotterdam. Kaap Falga, 14 te Rotterdam. Kaap St. Vincent, 14 te Rotterdam. Lindesingel, 16 v. Nantes te Preston verw. Leuvehaven, 18 v. Rotterdam te Malmö verw. Larix, 14 v. Shoreham n. Bilbao. Lijnbaansgracht, 16 v. Kotka te Amsterdam. Midas, 15 v. Cadiz te Rotterdam. Mathew, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Mintaka N, 16 v. Bordeaux te Casablanca. Mirach N, 16 v. Nantes te Bordeaux. Mynelis, 16 v. Vejle te Delfzijl. Midas, 16 te Rotterdam n, Amsterdam. Meuse, pass 15 Brunsbüttel n. Antwerpen. Mutatie, 11 v. Duinkerken n. Ballylongford. Nassauhaven, 16 v. Antwerpen te Kopenhagen Neeltje B, 16 v. Cagliari n. Silloth. Nigeria, verm. 16 v. Rotterdam n. Lissabon. Nigeria, 16 v. Antwerpen te Rotterdam. Nottingham, 15 v. Goole te Newcastle. Oosterburg, 15 v, Stockholm n. Den Helder. Pavo, 14 v. Gijon Mussel n. Bayonne. Prinses Wilhelmina. pass. 16 Vlissingen n. Antw. Realta, 16 v. Rouen te Rotterdam. Reliable, 17 v. Bayonne te Liverpool verw Rijnhaven, verm. 20 v. Casablanca n. Rotien. Senior, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Stella Maris, 16 v. Horsens te Goole verw. Sambre. 15 v. Rouen te Amsterdam. Tilly, 14 v. Rotterdam n. Goole. Theano, pass. 16 Lizard n. Dublin. Tri to, 16 v. Dublin te Amsterdam. Twin, pass. 16 Vlissingen n. Gent. Veenenburgh, 15 v. Middlesbro n. Rotterdam. Volente, 16 v. Vlissingen n. Dublin. Volharding, verm. 18 v. Gandia. Westerdok, 14 v. Amsterdam n. Londen. Walenburgh, 15 v. Rotterdam te La Palice. Westersingel, 71 v. Tonnaycharente te Manches ter verwacht. Westpolder. 17 v. Rotterdam te Lissabon verw. Wickenburgh, psas. 16 Kp. St. Vincent naar Casablanca. SLEEPVAART Ebro, 15 v. „Tilapa" te Lissabon. Gele Zee, 15 20 m. z.zw. Wight met 2 zuigers. Humber, 15 v Piraeus te Palermo met ms. Hector, 14 v. Amsterdam n. IJmuiden. Oceaan, 15 v. Maracaibo n. Curagao met ss. Thames, 15 te Lissabon met „Tilapa". Tyne, 14 280 m. zi. Kp. Henry met Letlzia Mon- tanari.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10