Door krappe arbeidsmarkt daalde aantal plaatsingen ZWITSARUB RHEUMIN 1 PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKK1NGSREIZ1GER Wereldnieuws vj Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem De radio geeft woensdag Nederlands Studenten Orkest komt naar Haarlem Pompbediende stal 15000 liter benzine ^ock ió het zo 2 Verkouden kinderen? Verdovende middelen op vervalste recepten gehaald Twee jongens 12 en 14 jaar) met gestolen auto's op pad Uitvoering op 22 januari Indianennederzetting in Midden Brabant Britse luchtmacht in het Oosten gereorganiseerd PIJN WEG y „EU AL" opent passagiers- dienst Tel Aviv—Schiphol Relletjes in Bombay tegen regeringsbesluit Douanedocument ontworpen voor korte auto-reizen Gouverneur van Utah wil geen belasting betalen BUCKLEV'S MIXTURA Astronomisch uurwerk DINSDAG 17 JANUARI 1956 „De arbeidsmarkt van het gewest Haarlem vertoonde in 1955 in het algemeen het zelfde gunstige beeld als elders in het land. In alle bedrijfstakken werd een grote activiteit waargenomen, die het beeld van de arbeidsmarkt in sterke mate beheerste en duidelijk tot uitdrukking kwam in de vraag- en aanbodcijfers", aldus deelde de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Haarlem, mr. ir. E. H. Dewes ons mee. Werd in 1954 nog een gemiddeld aanbod geregistreerd van 1420 mannelijke arbeids krachten, het afgelopen jaar liep dit cijfer terug tot 835, hetgeen een uitermate ge ringe werkloosheid betekende, daar in dit aantal slechts ongeveer 100 personen voor kwamen, wier werkloosheid het gevolg was van structuurinvloeden. Ook in de vrouwelijke sector bewoog het aanbodcijfer zich op het laagste ni veau, dat zowel in 1954 als in 1955 gemid deld 110 bedroeg. De vraag naar personeel hield met de alom heersende bedrijvigheid gelijke tred. Stonden in 1954 gemiddeld 1019 aanvragen om mannelijk- en 471 aan vragen om vrouwelijk personeel geregis treerd, in 1955 waren deze aantallen be duidend hoger en omvatten gemiddeld 1377 mannen en 963 vrouwen. Hoewel de werkgelegenheid in alle be drijfstakken gunstig was, domineerde ze in de metaal- en bouwnijverheid, uit welke sectoren de meeste personeelsaanvragen werden ontvangen. Als gevolg van het sterk verminderde aanbod, daalde het aantal tot stand ge brachte plaatsingen. Konden in 1954, toen het aanbod nog belangrijk ruimer was, niet minder dan 8027 mannen en 1096 vrouwen worden tewerkgesteld, daarente gen konden in 1955 bij een krappe ar beidsmarkt slechts 4769 mannen en 896 vrouwen worden geplaatst. Ouderen geplaatst Mr. ir. Dewes vervolgde, dat een periode van hoogconjunctuur aan ieder lid van de beroepsbevolking welkom is. Er konden 943 mannen van 50 jaar en ouder worden geplaatst tegenover 522 in 1954. Minder validen Van de groep minder-validen werden er 353 in hetarbeidsproces opgenomen. Toon de het bedrijfsleven zich voorheen aarze lend om oudere krachten en minder-vali den in dienst te nemen, zodat de bemidde ling van deze personen in sterke mate werd belemmerd, thans kan het verblij dende geluid worden vernomen, dat zij in de hun toegewezen werkkringen zeer goed voldoen. Alleen in de groepen handels- en kan toorpersoneel bleken aan het einde van het jaar nog de meeste ouderen voor te komen. De totale omvang van de groep ouderen in alle bedrijfsklassen tezamen bedroeg in december nog slechts 63 per sonen. De personeelsbehoefte was hoofdzake lijk gericht op geschoolde arbeidskrachten. Vandaar dan ook, dat de activiteit van het bureau uitging naar het scholen van de werkzoekenden om zodoende de plaat singskansen van deze werknemers te ver groten. In dat kader werden 141 onge schoolden aan de Rijkswerkplaats voor vakontwikkeling" tot metaalbewerker of bouwvakarbeider geschoold, die daarna direct in het bedrijfsleven als zodanig konden worden opgenomen. Het vooraf gaande jaar werden 116 personen opge leid. De overspannen arbeidsmarkt bood aan tal van werknemers de gelegenheid zich in materieel opzicht te verbeteren. Het aan- ADVERTENTIE Genezende warmte door wrijven met HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd programma. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instrumentaal kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel en zang. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Instrumentaal trio. 17.00 Platen. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Een journalist ziet Nieuw Guinea (1). 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: De automatisering in de in dustrie door P. C. Boone. Derde lezing: De menselijke aspecten. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Toespraak. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Gevarieerd programma voor de militairen. 20.55 Hammond-trio. 21.15 La clemenza di Tito, opera. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Metropole-orkest. 10.20 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Radio Philharmonisch orkest. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Vocaal ensemble en solist. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.40 Platen. 14.25 Pla ten. 14.55 Kamerorkest. 15.40 Accordeonmu- ziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45Orgel. 18.15 Poolse muziek. 18.35 Platen. 18.45 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Koperensemble. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concertgebouw orkest en solist. 21.20 Platen. 21.30 De be dreigde mens in de moderne samenleving, causerie. 21.50 Amusementsmuziek. 22.15 De vluchteling wacht op uw sleutel, klankbeeld. 22.30 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20— 24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A., N.T.S.) 17.00—17.30 Voor de jeugd. 20.15—22.00 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 16.02 Platen. 16.30 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Causerie. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.30 Amusementsmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag, en: Engelse les voor beginnelingen, (Op 464 en 50 m.). tal aanvragen om ontslag van werkne merszijde was dan ook belangrijk hoger dan in 1954. Werden in laatstgenoemd jaar 450 verzoeken om ontslag van werknemers behandeld, in 1955 werden 653 ontslag aanvragen behandeld, waarvan er 162 moesten worden geweigerd. Met inbegrip van de aanvragen, die door werkgevers werden ingediend, nam de betrokken af deling in totaal 1138 verzoeken om ont slag in behandeling. E migratie Hoewel de buitengewoon gunstige werk gelegenheid de animo om te emigreren deed verflauwen, bestond voor emigratie toch nog ruime belangstelling. In 1954 vertrokken 1417 personen, waarvan 571 naar Australië en 562 naar Canada. In 1955 daalde het aantal vertrokken perso nen tot 1025, waarvan 541 naar Australië en 225 naar Canada. In verhouding tot het totaalcijfer nam de belangstelling voor Australië derhalve nog toe. De oorzaak daarvan moet gezocht worden in de gun stige berichten, die uit dat land ontvangen werden, waardoor tal van familieleden van reeds vertrokken personen eveneens de grote stap gingen wagen. De mogelijkheden in Canada, met name in de industriële sector, waren in 1955 minder dan in 1954, waaruit de mindere belangstelling voor dat land valt te ver klaren. Overigens vertrokken naar Nieuw-Zee- land 56 (56), naar de Verenigde Staten 74 (10) naar Zuid-Afrika 93 (194), naar Rho desia 26 (0), naar Brazilië 9 (24) en naar Kenya 1 personen. (De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de aantallen ver trokken personen in 1954 aan). Gedurende het verslagjaar werd ten be hoeve van 133 mannelijke en vrouwelijke vreemde arbeidskrachten een werkver gunning verstrekt, waarvan 82 voor vreemdelingen, die zich blijvend hier te lande gevestigd hadden. In totaal waren op 31 december 679 mannelijke en vrou welijke vreemde arbeidskrachten in het gewest werkzaam. Op 31 december van het jaar tevoren was dat aantal 696. Thans stijging Op 31 december j.l. was in het gewest Haarlem het aanbod mannelijke arbeids krachten 870 en in het rayon 628; een jaar tevoren waren de cijfers 1399 en 989. In de laatste dagen is het aanbod in het ge west gestegen tot 1037. Dit is niet onrust barend, omdat door het aflopen van het werk in de suikerindustrie en vermindéren van werk in de bouwbedrijven in de win ter velen' ingeschreven worden. Geldboete geëist te Maastricht tegen Duitse ingenieur Voor de rechtbank te Maastricht is tegen de 44-jarige ingenieur M. P. H. uit Ober- maubach (Duitsland) 500 gulden boete of 60 dagen hechtenis geëist wegens het ver werven van een aantal ampullen met ver dovende middelen op vervalste recepten in apotheken te Heerlen, Maastricht, Sittard en Vaals. De verdachte erkende deze manipulaties; hij had recept-formulieren laten drukken met „dr. med. Fred. Schmitz, praktischer artzt", en daarop ter verstrekking van hoeveelheden verdovende middelen ge fingeerde namen gesteld en deze „recepten" vals ondertekend met de naam Schmitz. De Duitse ingenieur gebruikte deze verdoven de middelen tegen pijnen als gevolg vart oorlogsver won d ingen De officier liet bij zijn eis in aanmerking komen, dat verdachte de verdovende mid delen niet gebruikte voor handel in narco tica maar daar stond tegenover, dat de man deze middelen na een ondergane medische behandeling, volgens getuigenis van de dok ter, niet meer nodig had. Twee Maastrichtse jongens, een van twaalf en een van veertien jaar, hebben met twee gestolen auto's door Limburg ge toerd. Met een auto reden zij van Maas tricht naar Schimmert en lieten hem daar staan, omdat de benzine op was. Met de auto van de burgemeester van Berg en Ter- blijt reden zij van Houthem naar Nieuw- stad. Daar werden zij door de politie aan gehouden. Zij verklaarden naar Amsterdam te hebben willen rijden. Tijdens een persconferentie in het UW- kantoor heeft de student R. J. Stuart, se cretaris van het bestuur van de Stichting Nederlands Studenten Orkest, mededelin gen gedaan over het aanstaande tournee van het orkest, dat ook te Haarlem zal concerteren. Het uit 70 leden bestaande Nederlandse Studenten Orkest zal nu voor de vierde maar een concerttournee maken. Negen concerten zullen in Nederland worden ge geven en één in Leuven. Ook dit keer komt de opbrengst ten goede aan het Nederlands Studenten Sanatorium te Laren N.H., be halve die van. het in Leuven te houden concert. De baten hiervan vallen ten deel aan het Belgisch Studenten Sanatorium te Eupen. In principe heeft men besloten met de opbrengst, bestemd voor het Nederlands Studenten Sanatorium, de kosten te bestrij den van de opname van een aantal vluch- teling-studenten afkomstig uit de kampen voor „displaced persons". Het is echter nog niet zeker of dit plan uitvoerbaar zal zijn. De opbrengst beweegt zich ieder jaar in opgaande lijn. Bedroeg die in 1953 6000 gulden, in 1954 was het ruim 9000 gulden en het vorig jaar kon het bestuur van het N.S.O. 12.500 gulden aan het sanatorium overdragen. Het orkest, dat sedert 5 januari in het vormingscentrum „De Haaf" in Bergen N.H. onder leiding van de dirigent Jan Brussen dagelijks aan het repeteren is, zal op woensdag 18 januari in de „De Rusten de Jager" te Bergen zijn eerste concert ge ven. Herman Krebbers treedt als solist op. Op donderdag 19 januari komt Groningen aan de beurt, 20 januari Utrecht, 21 ja nuari Rotterdam, 22 januari Haarlem, 23 januari Amsterdam. 25 januari Heerlen, 26 januari Leuven (België), 27 januari Eindhoven en 29 januari Arnhem. Het con cert in Utrecht zal een enigszins officieel karakter dragen. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Nederlandse Stu denten Raad zullen hierbij namelijk tal van academische autoriteiten en vertegen woordigers van de Nederlandse studenten wereld aanwezig zijn. Het orkest studeert momenteel het volgende programma in: Handel Concerto Grosso Op. 6 No. 6; Mozart Vioolconcert in D gr. t. K.V. 218; K. Mengelberg Suite voor Orkest (eer ste openbare uitvoering in Nederland); Beethoven „Jena"-symfonie. Herman Krebbers, eerste concertmeester van het Residentie-Orkest zal als solist optreden bij Mozarts vioolconcert. Karl May's verhalen worden op het landgoed Maurick werkelijkheid De plannen om de veidialen van de indi anen-fantasie-schrijver Karl May te doen herleven zijn in vergevorderd stadium. Old Shatterhand zit zijn zilverbuks reeds op te poetsen. Winnetou is zich weer aan het oefenen in het uitspreken van zijn „Oef, bleke broeder", het trekken van een stalen gezicht en het roken van de vredespijp, die hij enige jaren geleden door sigaretten ver ving. De echte indianen waar het hier over gaat zijn op het ogenblik werkzaam bij een Frans circus. Het is niet bekend of het Apachen, Comanches of Zwartvoeten zijn. Zij schitteren echter in behendigheden op het gebied van paardrijden, tomahawk- werpen, lasso slingeren en schieten. Van scalperen hebben zij afgezien. Het indianenspel zal zich gaan afspelen in Midden-Brabant op het landgoed Mau rick van de familie Van Lanschot. Men overweegt een honderdtal Ambonezen aan te werven voor het gereed maken van het 4,5 hektaren grote terrein, het bouwen van wigwams en van onderkomens voor mede spelenden en bezoekers. Wedstrijden in het spoorzoeken, het snijden van totempalen en dergelijke onder leiding van de echte indianen staan op het programma. NICOSIA (Reuter) Het hoofdkwar tier van de Britse luchtmacht in het Na bije- en Midden-Oosten zal in de komende maanden gereorganiseerd worden tenein de de samenwerking der verschillende on derdelen te verbeteren. Onder meer zullen vliegtuigen met een basis in West-Europa meer gebruik maken van vliegvelden in het Midden-Oosten om de mogelijkheid van het zenden van versterkingen van het ene gebied naar het andere te verbeteren. Het opperbevel op Cyprus zal het bevel voeren over Jordanië, Irak en Libië en het gebied van het Suezkanaal. De zuidelijke vleugel (Kenia), de bases langs de Perzi sche Golf en in Pakistan zullen onder het opperbevel van Aden komen. Protest ADVERTENTIE Hebt U pijn Loop er dan niet langer mee door! Dat is helemaal niet nodig. Een Rheumientje - van Brocades - en uw pijn is weg! Vraag echter nadruk kelijk Rheumin, als U een betrouw bare, snelle pijnstiller wilt hebben. Er is zoveel verschil, (ook in prijs) en u weet het: en kost maar 65 ct. per buisje M van 20 tabletten t'. Groot-Brittannië heeft bij De Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al", die tot dusverre alleen een vracht- dienst tussen Schiphol en Israël exploiteer de, zal op 28 februari tussen onze nationale luchthaven en die van Tel Aviv een weke lijkse passagiersdienst beginnen. Iedere dinsdag zal een toestel van Schip hol vertrekken. Uit Israël zal iedere maan dagavond een passagiersvliegtuig op Schip hol arriveren. De Israëlische luchtvaartmaatschappij zal begin 1957 drie Bristol Britannia's Mark 300 in gebruik nemen die zij zal gebruiken op haar transatlantische luchtlijn naar de Verenigde Staten. „El Al" zal de eerste luchtvaartmaat schappij uit de oude wereld zijn, die dan met turbo-propeller-toestellen zonder tus senlandingen over de Atlantische Oceaan zal vliegen. Overwogen wordt enkele van deze vluchten via Amsterdam te leiden. BOMBAY (Un. Press) Acht personen werden gewond van wie één ernstig toen de politie van Bombay het vuur open de op een menigte, die protesteerde tegen het besluit van de Indiase regering om de stad onder het centrale bestuur te plaat sen. De communisten hebben geëist, dat de stad Bombay opgenomen zal worden in een voorgestelde en nog te vormen staat Majarasjtra. De politie, die bevreesd was voor een herhaling van de hevige door communisten uitgelokte relletjes over de toekomstige status van Bombay in november, heeft meer dan vierhonderd communistische lei ders en linkse opruiers van hun bed ge licht en naar plaatsen in de omtrek van Bombay overgebracht, waar zij ingevolge de wet op de preventieve hechtenis wer den vastgehouden. Bij één gelegenheid gooiden duizend be togers met stenen naar trams en bussen. Elders werd geprobeerd een gebouw in brand te steken. GENèVE (Un. Press) De mogelijkheid bestaat dat vakantiegangers tegen Pasen met een nieuw document voor hun auto de Europese grenzen kunnen passeren. Dit document zal het autotoerisme eenvoudiger en goedkoper maken, en het niet meer noodzakelijk maken, dat iedere automobi- licht lid wordt van een automobielvereni ging. Het is niet de bedoeling dat het nieu we autopapier dat gemakkelijk verkrijg baar zal zijn, het tegenwoordige carnet of triptiek vervangen zal, maar dat er voor de automobilisten, die slechts een of twee keer per jaar de grens overgaan, een een voudige regeling komt. Het nieuwe document is goedgekeurd door een internationale groep van experts op het gebied van douanezaken van de Economische Commissie voor Europa van de UNO. De regeringen van de leden-lan den zal verzocht worden hun goed- of afkeuring vóór 15 februari uit te spreken, zodat het nieuwe stelsel voor sommige lan den nog vóór Pasen in werking kan treden. De volgende landen hebben reeds van hun voorlopige instemming doen blijken: de Scandinavische landen, Israel, Groot-Brit tannië, West-Duitsland, Italië, de Benelux- landen, Oostenrijk, Tsjechoslowakije en Joegoslavië. Het nieuwe document werd vorig jaar aan de „ECE" voorgesteld door de World Touring and Automobile Association. Afschaffen! geprotesteerd tegen de critiek die presi dent Tito op het pact van Bagdad heeft ge uit. Tito zei bij zijn aankomst in Belgrado na zijn Afrikaanse reis, dat het verdrag van Bagdad een nieuwe bron van onrust vormt en geen bescherming tegen wat dan ook geeft. De commissie van Binnenlandse Zaken van de Westduitse Bondsdag heeft de regering te Bonn verzocht de controle van paspoorten van vreemdelingen die West- Duitsland bezoeken, af te schaffen, des- Joegoslaviënoods eenzijdig. Het Westduitse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat in het vervolg de paspoorten van buitenlanders alleen bij het binnen komen van West-Duitsland afgestempeld zullen worden. Visa voor reizen van de meeste Westeuropese landen naar West- Duitsland zijn reeds afgeschaft. De politie te Laren heeft een 29-jarige Hilversummer aangehouden, die tot 1 de cember van het vorig jaar pompbediende was bij een benzine-tankstation aan de rijksweg te Laren. Hij wordt ervan ver dacht in anderhalf jaar tijd ongeveer 15000 liter benzine gestolen te hebben. Geruime tijd werden grote tekorten ge constateerd. De Larense recherche verze gelde de tellers van de pompen om knoeien onmogelijk te maken. Maar er bleef op een onverklaarbare manier benzine verdwijnen. De 29-jarige Hilversummer, die bij het pompstation bediende was, ging op 1 de cember in militaire dienst. Toen bleek dat hij de benzinediefstallen gepleegd moest hebben. Reeds in 1954 waren de tellers van de pompen verzegeld. Daarna bleek dat er een lek in een leiding zat. Toen dit hersteld was bleven er echter nog tekorten. De recherche ontdekte daarna dat de pompbediende het geld nogal flink had laten rollen. Hij werd aangehouden en be kende lange tijd met de tellers te hebben geknoeid. Na de verzegeling was dit niet meer mogelijk. Hij ontdekte echter een andere mogelijkheid ongemerkt benzine af te tappen. WASHINGTON (AFP) De gouver neur van de Amerikaanse staat Utah, Bracken Lee, heeft geweigerd zijn inkom stenbelasting over 1955 te betalen, omdat het volgens hem onwettig is, dat de belas tinggelden gebruikt worden voor hulp aan het buitenland. Hij hoopt, dat de staat een proces tegen hem zal beginnen, zodat de kwestie voor het gerecht kan worden uitgezocht. Knowland's veto Senator William Knowland, leider van de republikeinse minderheid in de Senaat, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat naar zijn mening de regering een fout zou begaan, indien zij het Congres zou ver zoeken een plan goed te keuren, om gedu rende tien jaar economische en militaire hulp aan het buitenland te'verlenen. Know land sprak zich hiermee evenals de» demo cratische senator Geórgë, voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken, uit tegen het voorstel van president Eisen hower voor een hulpprogram op lange ter mijn voor het buitenland. Knowland voor spelde dat het verzoek om 4.500 mil joen dollar, dat de regering van plan zou zijn in te dienen, hevige oppositie zou ont moeten. De republikeinse afgevaardigde Smith heeft gezegd, dat het communisme in Frankrijk sterker is geworden „ondanks ongeveer twaalf miljard dollar hulpver lening in tien jaar tijd". Dit toont volgens Smith „de ongerijmdheid aan van de wens droom om met dollars een land te redden, dat niet te kennen geeft, gered te willen worden" Hij vond het schokkend dat de Poujadisten onder de leuze van het af schaffen der belastingen 52 zetels hadden gewonnen. „Blijkbaar gelooft deze groep, wejke 2y2 miljoen Fransen vertegenwoor digt, dat de Amerikaanse belastingbetaler de rekening zal blijven betalen", zo zei hij bitter. 27. Onbewust van het feit, dat er een bom onder zijn auto was gelegd, trachtte de ontdekkingsreiziger te starten. Maar dit ging niet gemakkelijk, want de auto was tot aan de assen in het mulle zand weggezakt. De wielen tolden rond, wolken zand opwerpend, zonder dat de wagen een centimeter vooruit kwam. „We zullen een steen onder een der wielen moeten leg gen", zei de ontdekkingsreiziger, „dat zal ze houvast geven voor een afzetje". Op hetzelfde ogenblik echter, kwam het lin kerachterwiel al vanzelf in aanraking met een voorwerp, dat houvast bood, zodat de jeep met een ruk vooruitschoot. Het voor werp werd weggeslingerd en rolde naar neef Lodewijk, die nog steeds met oren en ogen dicht op de ontploffing stond te wachten. Zodoende merkte hij niet, dat de jeep ongeschonden heen reed en dat HIJ nu bedreigd werd. Want het voor werp, waarop de jeep een afzetje had ge vonden en dat nu in zijn richting rolde, was niets anders dan de bom, die hij zelf onder de jeep had geplaatst. nVFRTFIu-riF Bij HOEST, KEELPIJN EN BRONCHITIS HELPT DIRECT Brutaal. De wolven in de bossen van het Gatineau-park bij Ottawa in Canada zijn zo brutaal geworden en hebben zo veel herten gedood, dat de federale commissie besloten heeft de bescher ming, die de dieren genieten, op te heffen. Geheel. In de afgelopen twee weken heb ben de Oostduitse autoriteiten veertien leden van de stationszending van de Evangelische kerk gearresteerd. Vijf der gearresteerden zijn weer vrijgelaten. Kerkelijke leiders zijn van mening, dat de arrestaties tegen de stationszending als geheel zijn gericht en niet tegen bepaalde personen. Nadruk. De Japanse minister van Buiten landse Zaken, Sjigemitsoe, heeft op een conferentie van Japanse diplomaten te Tokio verklaard, dat Japan dit jaar de nadruk zal leggen op de ontwikkeling van nauwere banden met de andere Aziatische landen. Hij zette zijn opvat ting omtrent een „economische diploma tie" uiteen, waardoor Japan weer in de kring der Aziatische landen hoopt op genomen te kunnen worden. Verliezen. In een overzicht, opgesteld door Japanse diplomatieke missies in Azië wordt gezegd, dat de communistische landen handelsverliezen aanvaarden ten einde vaste voet te krijgen in Aziatische landen. Zij kopen boven en verkopen onder de wereldprijzen en bereiken tot in zekere zin hun doel, aldus het over zicht. Tabak. De Belgische minister van Econo mische Zaken heeft, daar hij niet tevo ren geraadpleegd was over een plan der tabaksindustrieën om de prijzen van sommige soorten rooktabak, sigaretten en cigarillo's te verhogen, onmiddellijk een ministerieel besluit uitgevaardigd, waarbij de prijzen op hun vroeger peil worden gehandhaafd. Herroepen. Gouverneur-generaal Soustelle van Algerije zal geen ontslagaanvragen meer aanvaarden van Mohammedaanse leden van gekozen gemeentelijke en parlementaire organen. Reeds ingewil ligde ontslagen moeten als herroepen worden beschouwd. Van Franse zijde is meegedeeld, dat de opstandelingen dit weekeinde 71 man aan doden hebben verloren. Er zijn er 54 gevangen geno men. Missie. Een particuliere Franse missie, be staande uit 24 vertegenwoordigers van bankwezen, handel en industrie, is naar Peking vertrokken. Het doel van de missie is de handelsbetrekkingen met communistisch China te versterken. De missie heeft de volle steun van de regering. Veemgericht. Volgens welingelichte krin gen in Rabat zijn in Casablanca en an dere Marokkaanse steden geheime tri bunalen van het anti-Franse „bevrij dingsleger" opgericht voor het berechten van „verraders". Verscheiden Marokka nen zijn in de laatste dagen dood aan getroffen, met de handen op de rug samengebonden, op braakliggend land in de inheemsenwijk van Casablanca. Men gelooft, dat de slachtoffers door de tribunalen ter dood waren veroordeeld. Afvalligen. De Westduitse socialistische partij heeft twee leden uit haar rangen gestoten, omdat zij blijk hadden gegeven van communistische gezindheid. De een had een manifest voor een nieuwe so ciaal-democratische partijpolitiek met een communistische inhoud ondertekend. De andere had een bezoek aan Oost- Duitsland gebracht en daar op vergade ringen geageerd tegen de socialistische partij. Vlees. Het Sovjet-ministerie van Defensie heeft in het afgelopen weekeinde voor militaire attachés van de buitenlandse diplomatieke missies te Moskou in de bossen ten noorden van de hoofdstad een elandenjacht georganiseerd. Iets dergelijks was nog nooit voorgekomen. Zondagavond werd bij de maaltijd, naar Russische traditie, lever van de gescho ten dieren opgediend. Alle deelnemers kregen een stuk vlees mee naar huis. Laatste eer. De nabestaanden der vijf Amerikaanse zendelingen, die vorige week door Auca-Indianen in Ecuador werden vermoord, hebben in een Ame rikaans militair vliegtuig boven de plek, waar de vijf slachtoffers begraven lig gen, de laatste eer aan de doden be wezen. De weduwen keken vanuit de lucht naar de vijf graven, terwijl de dodendienst gelezen werd. ER ZIJN gelukkig nog steeds mensen die zich de tijd gunnen een idee uit te werken en hun hele leven aan de uitvoe ring daarvan te besteden. Zulk een man was de Deen Jens Olsen, die een bijzon dere aanleg voor wiskunde en constructie tekenen had, maar als slotenmakersleerling zijn carrière aanving. Via dit bedrijf werd hij instrumentmaker en kreeg hij veel met uurwerken te maken die zijn bijzondere belangstelling hadden. Vooral het beroem de sterrenuurwerk van de klok te Straatsburg trok hem erg aan en hij rustte niet voor hij het mechaniek hiervan in alle onderdelen persoonlijk had onderzocht. Toen rijpte bij hem het plan het ingewikkelste uurwerk te maken dat ter wereld denkbaar is. Dat was in het begin van deze eeuw, toen Olsen ongeveer dertig jaar oud was. Het uurwerk dat de jonge Deen zich voorstelde te vervaardigen, moest om te beginnen natuurlijk de plaatselijke tijd aanwijzen, vervolgens de tijd van Centraal- Europa, de sterrentijd, de juiste zonnetijd de tij dsv er evening, de zons- op en onder gang volgens de middelbare en de zonne tijd en de plaatselijke tijden op verschil lende punten der aarde. Maar dat was nog lang niet alles, want ook de zons- en maansverduisteringen, de tijd van opkomst en ondergang der sterrenbeelden en de declinatie van de hemelpool moesten door het uurwerk worden aangegeven, evenals de naamdagen, datum en naam van de maand, het jaartal, de wisselende feest dagen van het jaar en de schijngestalten van de maan. In de twintiger jaren was Olsen gereed met de ontelbare berekeningen die nood zakelijk zijn om al deze wisselende cosmi- sche gegevens in een uurwerk onder te brengen, en de hoogste autoriteiten op sterrekundig gebied aan wie hij zijn plan nen voorlegde, erkenden dat zijn ontwerp zowel van astronomisch als van technisch standpunt bezien van een zó veelzijdige bekwaamheid getuigde als slechts zelden in één persoon wordt aangetroffen. Toen konden de middelen worden bijeengebracht om de verwezenlijking van de theoretische grondslagen te beproeven, waarna Olsen zich aan de ontzaggelijke taak zette de werktekeningen te vervaardigen voor de meer dan 14.000 onderdelen die het uurwerk moesten tellen. In 1944 was hij hiermee zo ver gevorderd dat met de vervaardiging kon worden begonnen, maar in het vol gende jaar overleed Olsen, weliswaar zonder de voltooi ing van zijn werk te mogen aanschouwen, maar met de wetenschap dat de taak waaraan hij bijna 50 jaren van zijn leven had besteed in een onvergelijke lijk astronomisch uurwerk zou worden verwerkelijkt. Kort geleden is dit uurwerk officieel in werking gesteld. Om een kleine indruk tegeven van de veelzijdigheid van het mechanisme, vesti gen we de aandacht op de feestdagen kalender, die op klokslag 12 van het Nieu we Jaar rpordt ingeschakeld en dan alle veranderlijke feestdagen voor het komen de jaar aangeeft, waarvoor het mechaniek op 570.000 verschillende wijzen moet func tioneren. En denk eens aan het raderwerk dat de declinatie van de hemelpool aan geeft en dat één omwenteling per 25.700 jaar moet maken). Dit is het traagst lopen de rad op aarde. En weet u wat de grootste snelheid is die met menselijke spierkracht kon wor den bereikt? Ruim 175 km. per uur! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2