Vier expedities werkzaam op het Zuidpoolvasteland Gaat verhuizen? Fransen en Britten geland, Australiërs in aantocht John Radecker, beeldhouwer, in Blaricum begraven Vijftig jaar geleden ENDOCIL '"Hoe is het ontstaan?^ Exposities in Amsterdam Voorbereidingen voor geofysisch jaar 1957/1958 Minister Mansholt naar India 3 Welkom h ormooncrême Kort geding over het Haagse Hopje Ijswoestijn Ijsvrije pieken Kosmische stralen Gezin Haster eindelijk in Canada Verbetering arbeidsvoor waarden in het bouwbedrijf Hoofdambtenaren in beroep tegen ontslag Haagse bloemenweek krijgt twee hoogtepunten F. D AMI A A NS EN ZN. Perzische gastvrijheid i p Kerkelijk Nieuws Dit woord: LOODS V-J Eeuwfeest van bekende effectenfirma Boeiend werk Handigspiritueel Zeker en royaal Roofoverval in rijwielzaak in Amsterdam Uit Haarlems Dagblad van 17 januari 1906 DINSDAG 17 JANUARI 1956 LONDEN (United Press) Twee nieuwe expedities hebben het Zuidpoolvaste land bereikt. In Londen is bericht ontvangen dat de Britse expeditie de kust van Antarctica ten noorden van de Vahselbaai heeft bereikt en in Parijs is gemeld dat de Franse expeditie is geland op de kust van Adelieland. Beide expedities zijn begonnen een kamp in te richten. Onlangs meldde radio-Moskou dat de Sovjet-Russische expeditie op het antarctisch vasteland was aangekomen. De Amerikaanse expeditie was de eerste van de tien die dit jaar de Zuidpool zullen verkennen. Het telegram van de Britse expeditie was afkomstig van luitenant-ter-zee Dalgliesh, de leider van de expeditie, die seinde dat de eerste hindernis was genomen. De ex peditie bereikte het vasteland op 75 graden 35 minuten zuiderbreedte en 26 graden 45 minuten westerlengte. Dalgliesh en zijn mannen vertrokken op 22 november met de Tottan uit Southamp ton. De Franse expeditie van negentien man meldde per radio al 250 ton materieel op Adelieland te hebben uitgeladen na er op 1 januari te zijn geland. Er moest nog honderd, ton uitgeladen worden. Het was bitter koud en het waaide hard. De expeditie heeft onderdak gevonden in een barak die in 1952 door een Franse expeditie werd achtergelaten. Op een tafel in de barak lag een welkomstbriefje. Er stond een vaas met verwelkte bloemen naast en een doos versnaperingen, achter gelaten door de leider van de vorige expe ditie, Mario Marett. De Franse expeditie bereikte het Zuidpoolgebied op het ge charterde Noorse schip „Norsel". Een groep zal tot februari 1957 in Adelieland blijven. Paul Emile Victor, een 47-jarige voor malige soldaat in het Amerikaanse leger en geboren Parijzenaar, hoopt een vooruit geschoven post 450 kilometer landinwaarts van de magnetische Zuidpool te vestigen. Daar zal een kleine groep Fransen over winteren in een hut op een plaats waar temperaturen van honderd graden onder nul heersen en winden waaien van 150 kilometer per uur. Deze groep zal onder leiding staan van Robert Guillard, een 34- jarige Pool-veteraan. Victor zal naar Frankrijk terugkeren en met twintig man terugkomen in oktober 1956 om het daar opvolgend jaar tussen het ijs door te bren gen. De Franse expedities zullen het meest geïsoleerd zijn. omdat het onmogelijk is vliegtuigen te doen landen in Adelieland wegens de hevige winden. Aan boord van de „Norsel" zijn voorraden voor twee jaar geladen. Victor deelde mede dat de expe ditie ongeveer dezelfde onderzoekingen zal verrichten als die van de andere negen landen: de weersgesteldheden op grotere hoogten, kosmische stralen, de stratosfeer en de invloed van het poollicht op radio uitzendingen. Victor zei dat de Fransen in februari 1951 temperaturen doorstonden van 89 graden onder nul op Groenland. een warmére plaats dan Adelieland. Indien het weer het toelaat zal de Norsel pogen langs de weste lijke kust van Adelieland te varen, waar nog nooit een schip is geweest. De Amerikaanse expeditie heeft bericht dat een Neptune van de Amerikaanse ma rine dezer dagen een geslaagde noodlan ding heeft gemaakt in de McMurdobaai na bijna tweeduizend kilometer op een van de beide motoren te hebben gevlogen boven het poolgebied. De Neptune kreeg motor storing tijdens een verkenningsvlucht bo ven Wilkesland. De eerste piloot zond ADVERTENTIE Hormooncrênie ontsluiert de schoonheid van Uw huid Endocilde nieuwe, hormoonhoudende crème, om sluiert de schoonheid van Uw huid. Het in Endocil aanwezige hor moon maakt Uw huid weer gaafzacht, mooi. Reeds na 3 weken kunt U de ver betering constateren. Gebruik Endocil ook als basis voor make-up of poeder. Een cosmetisch product van Organon. Per voordelige tube f 2.90 De president van de rechtbank te 's Gra- venhage heeft uitspraak gedaan in een kort geding over het Haagse Hopje. Er heerste onenigheid tussen een fa briek in 's Gravenhagc en een fabriek in Rotterdam over een circulaire welke door de laatste in Duitsland was verspreid en waarin de hopjes van deze fabriek de -enige echte" en alle andere namaak wer den genoemd. De fabriek in Den Haag vroeg stopzetting van de verspreiding van deze circulaire. De president heeft deze eis ingewilligd. Hij gelastte de Rotterdamse fabriek on verwijld de publikatie, de verspreiding, het doen verspreiden en het ter lezing ge ven van deze circulaire stop te zetten, op straffe van een dwangsom van f 5000 voor elke dag, waarop dit niet is geschied. noodseinen uit en meldde te zullen trachten op de ene motor terug te keren. Zijn opzet slaagde. De expeditie staat onder leiding van admiraal Byrd die zijn vijfde tocht naar de Zuidpool maakt. Ook Australië heeft een Zuidpool-expe- ditie uitgerust. Aan deze derde expeditie sinds Australië in februari 1954 in Mawson, 1200 kilometer van de Zuidpool een per manente basis vestigde, nemen negentien geleerden deel. Zij staat onder leiding van Philip Law, directeur van de Zuidpool- afdeling van het Australische departement van Buitenlandse Zaken. De expeditie zal het onbekende gebied „aan gene zijde van de Zuidpool" verkennen. Nog geen mens heeft ooit deze „ijswoestijn" bezocht, het laatste nog niet onderzochte gebied van de aarde, bijna zo groot als het Australische vasteland. Van de basis in Mawson zal een gezel schap van geleerden tevens een poging wagen de laatste geheimen van het binnen land van het Australische deel van het Zuidpoolcontinent, dat naar men aanneemt een hoge bergketen van drieduizend meter hoogte omvat, te ontsluieren. De expeditie vaart met de gecharterde Deense ijsbreker „Kista Dan". Twee vlieg tuigen zullen gebruikt worden voor ver kenningsvluchten. Aan de landingsgestellen van deze toestellen kunnen zowel ski's als drijvers worden bevestigd. De expeditie bestaat uit een arts, een bioloog, een natuurkundige in kosmische stralen, een radio-natuurkundige, een me teoroloog, een geoloog, twee weerkundigen, een radio-operateur en technicus, een werktuigkundige en een kok. Verder reizen mee twee piloten en twee monteurs van de Australische luchtmacht voor bediening van de vliegtuigen. De meeste leden van de expeditie hebben aan vroegere Zuid- pool-expedities deelgenomen. De enigen die het gebied aan gene zijde van de Zuidpool vanuit de verte hebben gezien zijn Byrd en zijn vliegtuigbeman ning, die bergen zagen van wel zesduizend meter en hoger met ijsvrije pieken. Zuidpool,-onderzoekers vermoeden dat 's werelds hoogste piek in de verborgen uitgestrektheid van het zeven miljoen vier kante mijlen grote continent ligt. Andere belangrijke werkzaamheden voor de Australiërs zullen zijn het vestigen van twee extra weerstations die een 24-uren-* dienst zullen hebben en van een tweede permanente basis op 't Zuidpool-continent. Deze weerstations zullen met de 45 door andere landen geprojecteerde stations ge durende het internationale geofysische jaar (IGY) 1957- 58 een netwerk van meteoro logische buitenposten vormen. Australië's tweede basis zal gevestigd worden in het Vestfold-gebergte. een ijs vrij gebied in Princess Elizabethland. De Vestfolds strekken zich meer dan vijfhon derd kilometer ten oosten van Mawson uit. De expeditie zal beginnen met verkenning van dit gebied. Geleerden van de univeijsi- teit van Sydney willen in 1957 een poging wagen de magnetische Zuidpool te berei ken en haar voortdurende positieverande ring in kaart te brengen. De Australische Zuidpoolpionier Sir Douglas Mawson be reikte deze Pool in 1908 en sinds die tijd is zijn positie in noordoostelijke richting verschoven. De Australische geleerden in Mawson hopen dit jaar inlichtingen te verkrijgen die van betekenis zullen zijn voor de „eeuw van ruimtevaart", die officieel gedurende het internationale geofysische jaar zal wor den ingeluid. Het is mogelijk dat kosmische stralen de plannen in de war zullen sturen, die de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie De Amsterdamse metselaar Johan Haster is met zijn vrouw en kind in Toronto aan gekomen. „Ik kan nog nauwelijks geloven dat we nu eindelijk in Canada zijn", zei Haster. „Ik moet nu wel toegeven dat Canada er geen rassenvooroordelen op na houdt. Onze moeilijkheden waren het gevolg van mis verstanden". Sedert 1952 was hij bezig te emigreren uit Nederland maar pas onlangs kon hij met vrouw en dochter vertrekken, hij zelf kon wel een visum krijgen maar zijn vrouw en zijn tweejarig dochtertje niet omdat zijn vrouw van gemengd Indonesisch-Neder- lands bloed is. De Canadese regering maaakte ten slotte bij een speciaal koninklijk besluit het ver strekken van een visum voor Johan Has- ter's vrouw en kind mogelijk. Nadat onlangs werd besloten de va kantie-uitkeringen in het bouwbedrijf met 12.5 percent te verhogen, zijn de in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf samen werkende werkgeversorganisaties thans met de werknemersorganisaties overeen gekomen ook de door de regering toege stane verruiming van de secundaire ar beidsvoorwaarden met drie percent van het jaarloon te verlenen. Het is de bedoe ling de verruiming gedeeltelijk te hono reren door verlenging van de vakantie. De verplichte vakantieweek zal reeds dit jaar worden uitgebreid met de daaraan vooraf gaande zaterdag en de daarop volgende maandag, met overeenkomstige vakantie toeslag. De rest zal worden besteed ten be hoeve van een weduwenpensioen. voornemens zijn in 1958 ten uitvoer te brengen. Deze plannen beogen het vestigen van aard-satellieten in het luchtruim. Uiterst gevoelige instrumenten zullen de intensiteit van kosmische straling meten. De „Kista Dan" neemt instrumenten mee ter aanvulling van de telescopen voor het waarnemen van kosmische stralen, die reeds in het begin van dit jaar naar Maw son zijn gebracht. De apparatuur omvat 150 Geigertellers en 230 radio-buizen, om wikkeld met lood om te voorkomen dat kosmische straaldeeltjes binnen zullen dringen. Argentinië rust zijn negentiende jaar lijkse expeditie naar de Zuidpool uit, waar aan dit jaar drie schepen en achthonderd man deelnemen. Waarschijnlijk zullen enkele schepen van de Argentijnse marine zich bij de expeditie voegen. Het vlagge- schip is de ijsbreker „Generaal Hernan Pujatos", die door de bevroren wateren van de weinig bekende Vahselbaai, op dui zend kilometer afstand van de Zuidpool zal breken. Het zal de tweede reis van de ijsbreker naar de Vahselbaai zijn, waar zij verleden jaar het „Generaal Hernan Puja- tos"-garnizoen stichtte. Door de bijzondere bouw van de boeg is de ijsbreker in staat het ijs door zijn gewicht te breken. Het vaartuig meet 3640 brutoton en is uitgerust met een dubbelschroef dieselmotor. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft het beroep behandeld van drie tech nische hoofdambtenaren tegen het hun per 31 december 1954 gegeven ontslag uit 's rijks dienst. Voor deze ambtenaren trad op mr. G. van Klaveren, voorzitter van de Raad van Ar beid te Arnhem, die de rechtmatigheid van het ontslag bestreed. De maatregel was ge baseerd op het feit, dat hun functie bij het bureau vaq de waarnemend gevolmachtig de van de republiek Indonesia, waarbij zij gedetacheerd waren, geëindigd zou zijn door opheffing van dit bureau. -Pleiter betoogde, dat de opheffing van een bepaalde instantie, waarbij een ambte naar is gedetacheerd, niet de opheffing van de dienstbetrekking inhoudt. Het mi nisterie van Overzeese Rijksdelen, waarbij zij oorspronkelijk werkzaam waren, had hen na opheffing van het bureau weer in dienst moeten nemen. Dit is gebeurd met een andere ambtenaar. Voorts opperde mr. Van Klaveren be zwaar tegen het aan zijn cliënten gegeven ontslag met terugwerkende kracht. Een dergelijke maatregel wordt algemeen uit den boze geacht en kan slechts in zeer uit zonderlijke gevallen worden toegepast. In dit geval waren daartoe zijn inziens geen termen aanwezig. Mr. M. A. de Bok, administrateur bij het ministerie van Binnenlandse Zaken, betoog de daarentegen, dat het ontslag wel recht matig was," omdat de betrokken' ambtena ren niet gedetacheerd waren bij het bureau van de gevolmachtigde voor de republiek Indonesia, maar ter beschikking van deze instantie waren gesteld. De Centrale Raad zal op 6 februari uit spraak doen. De stichting „Den Haag-Bloemenzee" is van oordeel, dat de bloemenweek behalve het corso nog 'een andere, grotere mani festatie van node heeft, die gedurende de gehele week een bepaald aantrekkingspunt vormt voor stadgenoot en vreemdeling. De gedachten van het bestuur gaan uit naar een grootse bloemenmanifestatie in de Scheveningse Bosjes en het geven van uit voeringen. Naar aanleiding van deze plan nen heeft de gemeenteraad van 's Graven- hage besloten aan de stichting in plaats van het op de begroting geraamde subsidie van 'f 35.000 voor 1956 een subsidie toe te kennen van 50.000 en haar een garantie te verlenen van ten hoogste 15.000. ADVERTENTIE ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 ïCOCOCOOCOOCOCCXXXXDOCOXCCCOCOOCCOCOCOOCOCOOCOCOOOOOCOOOC 8 T Onlangs kwam een Nederlandse elektri-p i cien, wiens kennis van de Engelse taal 8 3 beperkt was, op een Perzisch consulaat'C 3 in de Iraakse hoofdstad Bagdad een 6 3 visum aanvragen voor een reis naar'p Teheran, zo lezen wij in de Londense 3 Times van woensdag. Het formulier dat? hij moest invullen werd van zegels en'< handtekening voorzien, alhoewel de antwoorden niet bepaald juist waren. De vraag naar de burgerlijke staat van de aanvrager (gehuwd, vrijgezel of we duwnaar) was beantwoord met „Ja". Achter: „Onderhoudt u betrekkingen met de een of andere politieke partij?"p en „Vermeldt de namen van de personen van zestien jaar en jonger die afhanke- lijk van u zijn", stond in beide gevallen: „Dwyer and Company Ltd., Baghdad" 8 3 Op de vraag „Wat is het eigenlijke doel8 van uw huidige tocht naar Perzië" 8 luidde het antwoord. „Toelating". 6 De Perzische consul verleende het visum zonder aarzelen. o 50c00000c00cx>00cc00000c00c0000c00000000000cxxxxxx50000c00( Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Bolnes-Slikkerveer-IJsel- monde H. J. v. d. Kwast te Katwijk. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Alphen a.d. Rijn M. C. Tanis te Urk. Bedankt voor St. Jansklooster A. C. Noort te Meppel. Chr. Geref. Gemeenten Beroepen te Vlaardingen G. Salomons te Hoofddorp. Geref. Kerken Bedankt voor Antwerpen A. T. Besselaar te Krabbendijke. Geref. Gemeenten Tweetal te Aagtekerke: H. v. Gilst te Dirksland en Chr. v. Dam te Barneveld; tweetal te Scheveningen: H. Ligtenberg te Rotterdam en J. W. Kersten te Genemui- den, van wie laatstgenoemde is beroepen. Beroepen te Nieuw Beyerland H. v. Gilst te Dirksland. Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Leerdam M. v. d. Kettery te Alblasserdam. Een loods is iemand, wiens taak het is schepen veilig door een bepaald vaar water te brengen. Men zou geneigd zijn het woord in verband te brengen met het werkwoord: loden, dus: door het uit werpen van een schietlood de diepte van een water meten. Er is echter slechts een toevallige gelijkenis. Loods, een af korting van loodsman, is van Engelse oorsprong. In het Angelsaksisch bestond vroeger het woord ladmann, dat: gids beduidde. Het woorddeel: lad hangt sa men met ons werkwoord leiden. Een verwant woord was: leitsage, dat eigen lijk: wegzegger betekent en ook in de betekenis van gids, loods, leidsman werd gebezigd. De vorm ladmann, uitgespro ken laman, is natuurlijk ook de stam vader van het Franse lamaneur dat eveneens: loods betekent. De beeldhouwer John Radecker heeft in de Blaricumse heide zijn laatste rustplaats gekregen. Een twaalftal jonge beeldhou wers-droegen maandagmorgen de baar met het stoffelijk overschot op de Algemene Begraafplaats aan de Meent langs een haag van zeer vele belangstellenden naar het graf, waaromheen zich vrienden van de beeldhouwer hadden geschaard. Aanwe zig waren onder anderen de chef der afde ling Kunsten van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer J. Hulsker, twee leden van het comité Nationaal Monument, mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam en voorzitter van het plaatselijke werkcomité, de refe rendaris van de afdeling Kunstzaken der gemeente Amsterdam, de heer D. A. M. Binnendijk, de directeur der stedelijke musea, W. J. H. B. Sandberg, prof. dr. N. R. A. Vroom, directeur van de Rijksaka- demie van Beeldende Kunsten en prof. O. B. de Kat van deze akademie. Vele bekende Nederlandse kunstenaars woonden de be grafenis bij onder anderen de beeldhou wers Mari Andriessen, Hildo Krop en de dichter A. Roland Holst. „Radecker was een begenadigd kunste naar, die vanuit zijn hart werkte", zei de architect J. J. P. Oud, sprekende als vriend van de familie. „Daardoor was zijn leven en werk één. Dit gaf hem die brede men selijkheid, waarin wij ons allen gekoesterd hebben. Zijn werk blijft, maar ook de her innering aan de vele uren van warmte, die wij met hem hebben doorgemaakt". „Wij moeten de kunstenaars in ons leven dankbaar zijn voor hetgeen zij voor ver rijking van de mensheid bijdragen", aldus burgemeester A. J. d'Ailly. „Radecker schiep voor ons comité onder meer het beeld „De Vrede". Dat Radecker de beelden, waaraan hij zoveel tijd, opoffering en zelfs zijn ge zondheid heeft besteed, niet meer in hun volle glorie zal kunnen zien, vervult mij met ontroering. Voor ons achterblijvenden mag het echter een voldoening zijn, dat het beeld „De Vrede", de afsluiting van zijn prachtige carrière, gereed is.gekomen voor hij stierf en als zijn laatste werk zal blijven herinneren aan zijn grote persoon lijkheid en op het Nationale Plein van ons land de eeuwen zal trotseren". De beeldhouwer prof. P. Esser, hoog leraar aan de Akademie voor Beeldende Kunsten, roemde vervolgens „het eerlijke en eehvoudige beeldhouwershart van John Radecker voor wie Nederlandse beeld houwers bewondering hebben gehad voor het raffinement van de eenvoud die het geheim is van alle grote meesters". Namens de familie dankte tenslotte de directeur van de Amsterdamse Stads schouwburg, de heer J. Bendien, voor de belangstelling. De firma Schrikker en Peereboom te Amsterdam, commissionairs in effecten, heeft gisteren haar eeuwfeest gevierd. Op 16 januari 1856 werd deze firma op gericht door de heren P. J. Schrikker en J. C. Peereboom. Na het overlijden van laatstgenoemde in 1860 zijn uitsluitend le den van de familie Schrikker de firmanten geweest. De heer William Schrikker, de huidige oudste firmant, is sinds 1949 voor zitter van de Vereeniging voor den Effec tenhandel. Op de in Krasnapolsky gehou den receptie kwam een onafgebroken stroom van bezoekers de firmanten geluk wensen. Hoewel Herbert Fiedler, die tot 21 januari in Magdalene Sothmanns Kunstzaal te Amsterdam exposeert, al jarenlang is op genomen in de Nederlandse schildersbent, verloochent hij in zijn werk zijn afkomst niet. En men kan zich voorstellen dat niet een ieder kan dwepen met zijn expressio nistische wijze van uiten, die van Duitse afkomst is. Maar hoe is deze kerel te res pecteren om zijn eerlijkheid, om zijn men selijkheid! Soms is hij enigermate te vergelijken met zijn grote collega Max Beckmann, die ook te Amsterdam werkte en vooral in Amerika een grote bewondering genoot. Beckmann was echter nog positiever en daarmee harder, Duitser zou men zeggen. Fiedler is milder, men kan hem soms een zekere charme niet ontzeggen wanneer hij tafrelen schildert zoals het nu geëxposeer de „Bezoek" bij voorbeeld. Een enkele keer echter ook heeft hij iets van de decor schilder in zijn manier van werken, is hij iets te grof in het neerzetten der dingen dit laatste, geloof ik echter, als een gevolg van een zekere onhandigheid. Zeker is wel, dat Fiedler bewust uiterlijk charmeren vermijdt. Fiedler kent ook humor, gezien zijn dubbelportret van een paar Italianen. Van acteren weet hij ook het een en ander, zegt ons het zelfportret met de vele borrel glaasjes, dat hij „De Drinker" noemde. Hij kan ook demonisch zijn, zoals in zijn „Vleermuizen". Fiedlers werk heeft ruimte nodig en de bezoeker van deze tentoonstelling moet trachten de werken los van elkaar te zien, daar het totaal wat op ons valt, door de grote kracht er van. Gerard Schaperkötter had meer geluk met de voor zijn werk beschikbare ruimte. Tot 30 januari exposeert deze schilder in een zaal van Arti et Amicitiae. Schaperkötter verdient zijn brood met zaken die met de schilderkunst maar wei nig te maken hebben. Voor het schilderen zijn hem slechts de zondagen en de vacan- ties geschonken. Toch mogen we deze figuur niet zien als een zondagsschilder. De ontwikkeling van Schaperkötters techniek is alleen een langzamere geweest. Vroeger werk vertoonde dan ook de bezwaren van een te vlug tot iets willen komen door de angst, dat met zo'n tussenruimte van een week te veel van de aandacht teloor zou gaan. Men constateert dit trouwens nog in de stillevens, die kennelijk op die zondagen gemaakt zijn. Anders is Schaperkötters werk, dat hij maakte in zijn vacanties, die hij doorbracht in Zuid-Frankrijk, waar hij Menton en omgeving behandelde op een wijze, die mij persoonlijk raak genoeg lijkt. Vooral echter zijn portretten bewijzen dat we met een echte schilder te maken heb ben. Schaperkötter ziet zijn modellen als de grote expressionisten dat deden. Men voelt ook een invloed van de schilder Fred Sieèer, die de laatste jaren te weinig liet zien. Voor Schaperkötter was dit een in vloed op de uitdrukkingsmiddelen. Wat hij met die middelen zegt, is van hem zelf. Het is boeiend. Bij Mak van Waay debuteert de schilder Huib van Vugt. Mij werd verteld, dat Van Vugt nog jong is. Als hij de dingen ernstig blijft nemen, dan belooft hij zeker wat. Zijn werk, beïnvloed van alle kanten en iets hebbende van de handigheid van reclame tekenaars, vertoont zeker geest. Spiritueel zijn vooral ook zijn tekeningen. Tezamen met hem exposeert tot 22 januari het pot- Voor Radecker's Nationale monument op de Dam hield de lijkstoet stil. De arbeiders hadden hun werk onderbroken en zich opgesteld op het trottoir om de meester een laatste groet te brengen. Portret door Herbert Fiedler tenbakkerspaar Louise Rubbens en Rijk van Scherpenzeel werk, waarover ik al op waarderende wijze iets mocht zeggen naar aanleiding van een tentoonstelling van St. Lucas. En tenslotte is er in Santee Landweers charmante tuinhuis nieuwe grafiek te zien van de zo bewonderenswaardig werkzame Jeanne Bieruma-Oosting. Zij moest het altijd hebben van het vele doen en men kon haar bewonderen om haar beste zaken en vergaf haar dan graag minder geslaag de dingen. Deze expositie, die tot 1 februari duurt, vertoont zekerheid in alles, een roya liteit van doen in het neerzetten der dingen. BOB BUYS. Bandiet met vrij geringe buit in drukke straat ontkomen In een rij wiel zaak in de Eerste Van Swindenstraat te Amsterdam is maandag een met een pistool gewapende man bin nengekomen, die de drie winkelbedienden onder bedreiging gelastte zich naar de tuin te begeven. Toen de overvaller ontdekte, dat het pand te veel ingesloten lag en onmid dellijk alarm kon worden geslagen, werden de bedienden in een achter de winkel ge legen kantoortje gelaten. Nog steeds onder bedreiging moest het drietal zich ontkleden. Nadat de bandiet de deur had afgesloten en de telefoondraden had doorgesneden, griste hij uit een cassa een bedrag van naar schat ting vijfhonderd gulden en zag kans zich daarmee uit de voeten te maken. De drie bedienden, die uit het kamertje waren ont vlucht, renden in hun ondergoed de straat op, maar van de overvaller was geen spoor meer te ontdekken. Bij een banketbakker heeft een hunner de politie opgebeld. De leeftijd van de man, die niet gemaskerd was, wordt geschat tussen de 20 en 30 jaar. Volgens het winkelpersoneel zou de over valler iemand geweest kunnen zijn, die een poos geleden een artikel op termijnbetaling heeft willen kopen, doch aan wie, na ver kregen slechte informaties, dat toen is ge weigerd. De winkelbedienden hebben de politie een duidelijk signalement kunnen verstrekken. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- holt, zal op 11 februari naar India vertrek ken voor een tien-daags bezoek, op uitno diging van de Indiase regering. Op 24 fe bruari vertrekt de minister uit India naar Oast-Pakistan. In dit gebied zijn, in het kader van de technische hulpverlening, tal rijke Nederlanders werkzaam op het gebied van inpoldering en landaanwinning. Begin maart zal minister Mansholt in Nederland terugkeren. HAARLEM. De afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche On derwijzers heeft aan den Gemeenteraad een adres gezonden, waarin verzocht wordt een maximum vast te stellen voor het aantal leerlingen per klasse der openbare lagere scholen. Betoogd wordt dat een te groot aantal leerlingen een tegenwerkende kracht uit oefent op den arbeid van den onder wijzer. Om te kunnen opvoeden is het noodig dat de onderwijzer van ieder kind het karakter kent en de gebreken en af wijkingen daarvan. Hoe grooter nu de klassen, hoe moeilijker dit wordt en hoe grooter het gevaar wordt, dat de onder wijzer zich, in plaats van op te voeden, aan het karakter der kinderen vergrijpt. De prettige toon en de vroolijkheid zul len uit de school gebannen worden. Het vroolijk houden der leerlingen wordt door deskundigen als een noodzakelijk bestanddeel van toegepaste hygiëne be schouwd. Tenslotte betoogen adressanten dat met het getal zijner leerlingen de som der gemoedsaandoeningen des onderwijzers toeneemt en zijn zenuwstelsel sterker geprikkeld wordt. De afwisseling der ge moedsbeweging, waaraan de onderwijzer steeds is blootgesteld, brengt zijn zenuw stelsel vroeg of laat in een toestand van prikkelbare zwakte.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5