TRIPJE Training in Hamar alleen is niet meer voldoende Nog weinig uitvallers na kalme tocht over vrij goede wegen A De gele kamer Ster rit naar Monte Carlo Toewijzing protesten hockeyclubs Meer oefenwedstrijden Nederlands elftal Gemengde competitie Amsterdam-Haarlem FEUILLETON Afstandschot besliste White Stars-HOC Gaat Nederland wereld kampioenschappen houden? HPC versloeg DJK en speelde gelijk met Het IJ Astrid Sandvic en Sailer wonnen in Kitzbühel NEDERLANDSE HARDRIJDERS IN DAVOS Tulpenrally niet veel anders dan het vorig jaar Voor volleybalteams Volleybalprogramma Lokomotiva komt naar Amsterdam door Mary Roberts Rinehart De basketbalcompetitie Oostduitse „sportmeesters" verloren hun titel Zwemmen Nieuw Nederlands record voor Lenie de Nijs Lorraine Grapp vestigde twee wereldrecords UliNSDAG 17 JANUARI 1956 1 Volgens de officials van de Rally de Monte Carlo zijn gisteren in totaal 308 wagens in zeven Europese steden gestart voor de autosterrit van vele duizenden kilometers naar de hoofdstad van Monaco. Overal in Europa werd vanmorgen over het algemeen goed weer gemeld en de or ganisatoren menen dan ook, dat een groot aantal rijders zonder strafpunten in Monte Carlo zal arriveren. In Oslo kwamen 63 ploegen zonder strafpunten door. Hier hoorde men, dat de Zweden Swenson en Berge motorpanne hadden gekregen en de strijd hadden gestaakt. De rijders uit Glasgow bleken het in Schotland zwaar te stellen te hebben ge had met de zware sneeuwval. De oud wereldkampioen sprint, Reg Harris, had bovendien de remmen van zijn Jaguar niet in orde kunnen krijgen. Hij kwam 33 minuten te laat in Barnby Moore. Kort daarna besloot hij zich uit de sterrit terug te trekken. Van de wagens uit Lissabon kwam de Simca van de Fransman Grail het eerst aan de controle in Madrid. De rijders had den het niet gemakkelijk gehad op de door hevige regenbuien overspoelde Spaanse wegen. Op weg naar San Sebastian zouden zij de bergpassen sneeuwvrij vinden, zo werd meegedeeld. Gatsonides, die het met zijn co-equipier, de Fransman Becquart uitstekend maakte in de „standard," was hierover bijzonder verheugd. „Dat zal ons in staat stellen, een goede tijd te maken," zei de Nederlander. De regen had deze ploeg niet veel gedeerd en van vermoeid heid was nog geen sprake. De equipe Gat sonides verliet als laatste van het contin gent Lissabon, de Spaanse hoofdstad. Voor zijn start had Gatsonides verklaard: „Wij zullen al het mogelijke doen om te winnen, maar er zijn 50 of 60 potentiële winnaars, die hetzelfde zullen doen. De anderen rijden alleen maar voor de aar digheid mee." De Spaanse ploeg Lopez Foet kwam niet op tijd aan de controle. Strafpunten De deelnemers, die in Athene waren gestart, kregen het hoe langer hoe moei lijker met de mist. Geen van hen slaagde er in, op de slechte Joegoslavische wegen binnen de vastgestelde tijd van de eerste controlepost, Skoplje, naar de tweede Nis te komen. Uit Bari werden van de automobilisten, die uit Rome waren vertrokken, geen bijzonderheden gemeld. De lucht was be wolkt, maar het weer was goed te noemen. Tot Gap was er ook van de in P a r ij s vertrokken deelnemers nog geen bijzonder nieuws te vertellen. Uit M n c h e n wordt nog gemeld, dat daar bij de 48 equipes uit acht landen, ook is vertrokken de Fransman Quinlin, win naar van 1937. Hij rijdt samen met een broer van de bekende Franse coureur Behra. In Stuttgart kwam de rode Mercedes van de Duitser Becker het eerst aan de controle. De anderen volgden met tussen pozen. Slechts een van hen liep strafpunten Öp, de Fransman Aury met Aston Martin, die zeven minuten te laat arriveerde, door dat hij in de stad de weg kwijt raakte. Alle wagens verlieten Stuttgart weer na een kort oponthoud. Rijders met startplaats Stockholm staken vandaag van Zweden naar Denemarken over bij Helsingborg en gingen na aan komst met de pont onmiddellijk door naar Kopenhagen. Pechvogels Twee Nederladse ploegen, die van Das sen en Hertzdahl met Porsche en de Fiat rijders HulskerDuyzings lieten per on geluk hun paspoort in Zweden achter, maar bereikten Denemarken toch zonder vertraging. Een andere Nederlandse ploeg De technische commissie van de Kon. Ned. Hockeybond heeft enige voor hockey teams uit Kennemerland gunstige beslissin gen genomen op ingediende protesten. Het protest van Alliance tegen het toekennen van een strafbully, waaruit een doelpunt werd gemaakt, aan het Gooi in de op 27 November gespeelde wedstrijd werd toege wezen. Hierdoor werd de uitslag nader be paald op tweeeen in het voordeel van Alliance I. Het protest van Alkmaar tegen het toe kennen van een doelpunt aan DEM in de op dezelfde datum gespeelde wedstrijd Alkmaar IVDEM II (heren) werd toegewezen, zo dat de oorspronkelijke zege van DEM werd veranderd in een gelijk spel van een—een. Strawberries krijgt er in de competitie een punt bij, omdat de commissie het protest van dit elftal toewees tegen het toekennen van een doelpunt aan de tegenpartij. Daardoor wordt de uitslag van de op 11 december ge speelde wedstrijd bepaald op een—nul in het voordeel van de hockeyers uit Velsen. De uitslag van de op 18 december gespeelde wedstrijd Eechtrop—Kraaien blijft gelijk (tweetwee). Het protest van Kraaien tegen het toekennen van een strafhoekslag aan Eechtrop, waaruit een doelpunt werd ge maakt, werd afgewezen. heeft de passen opgepikt en ze in Kopen hagen aan hun landgenoten overgegeven. Pechvogels zijn de Engelsen Mitchell en Hastie van de groep Glasgow, die nog geen tweehonderd meter gereden hadden, toen hun Wolseley in botsing kwam met een autobus. Alhoewel monteurs dadelijk aah het werk togen, bleek de schade zo aan zienlijk, dat herstel op korte termijn niet mogelijk was en de ploeg de nauwelijks begonnen tocht moest staken. Tijdens de sterrit van het vorig jaar was Mitchell in een greppel gereden, nog voordat hij Schotland uit was. Deze telefoto uit Parijs toont de start van de Franse equipe Roze (achter het stuur) en Dubessay in een Citroen op de Place Vendome in Parijs. De bestuurderen en commissieleden van de Internationale Schaatsenrijdersfederatie zijn vrijwel allen in Davos tezamen geko men om verscheidene actuele vraagstuk ken, zij het in officieuze zin, aan te snijden. Men wacht in Davos echter op de inschrij vingen voor de Olympische wedstrijden in het hardrijden, die uit Cortina moeten komen, maar nog steeds niet zijn gearri veerd. De Koninklijke Nederlandse Schaatsen- rijdersbond, opgericht in 1882, bestaat in 1957 75 jaar. Het bestuur van de K.N.S.B. wil dan gaarne ter gelegenheid van dit jubileumjaar het daarheen leiden, dat de wereldkampioenschappen in het hardrijden aan Nederland worden toegewezen, welke dan in Hamar" zouden worden gehouden. Het bestuurslid de heer H. Roos zou in Davos besprekingen voeren met de Noorse officials teneinde medewerking op dit punt te verkrijgen. Slagen deze voorbesprekin gen, dan zal het bestuur van de I.S.U. eer der genegen zijn de wedstrijden om de wereldtitel aan ons land te geven. De wat er polocompetitie Door in het weekeinde een overwinning te behalen op DJK en gelijk te spelen tegen Het IJ heeft HPC zich in afdeling A van de centrale wintercompetitie opgewerkt tot de middenmoot. Het deze winter in de watér- polocompetitie debuterende ZBVS heeft de eerste overwinning geboekt. In de ontmoe ting HVGBHaarlem hebben de HVGB'ers het onderspit moeten delven. De Haarlem dames hebben in een felle strijd de eer moe ten laten aan ZIAN. In de waterpolowedstrijd HaarlemZIAN, die voor de centrale wintercompetitie dames zaterdagavond in het Sportfondsenbad werd gespeeld, bezorgd Corry Holm bij een duel voor het ZIAN-doel Haarlem de leiding. Door een overtreding van Elly Flolsken verkreeg ZIAN een speelstersmeerderheid welke werd uitgebuit door Gerde van der Boogaard (eén- één). In de tweede helft verkreeg ZIAN we derom een speelstersmeerderheid na een .overtreding. ,van Nanny,Franke, die op de kant mocht toezien hoe de Haarlem-verde diging lange tijd stand hield. Elly de Kok scöorde tenslotte v'oof ZIAN het winnende doelpunt (twee-één). Heren ZBVS bond de strijd aan tegen De Water vrienden. Met de stand twee-twee werd aan de tweede helft begonnen, waarbij ZBVS met een vier-drie overwinning uit de strijd kwam. In de ontmoeting HPC—DJK waren de Heemstedenaren door hun snelheid vooral in de eerste helft van de wedstrijd de Amster dammers de baas. Uit een hoekworp door Prins nam HPC door Geurtsen de leiding. Na keurig samenspel van Tiebbes. Wiers en Geurtsen had HPC met het ingaan van de rust een voorsprong van twee-nul. In de tweede helft werden de DJK-aanvallers pro ductiever en Rijn Prins werkte de achter stand weg. Tenslotte hielp B-udi Prins met het nemen van een strafworp HPC aan de zege (drie-twee). Het duel Haarlem 2—HPC 2 werd door de Heemstedenaren met vier-drie gewonnen, na dat zij met het ingaan van de rust een drie één voorsprong hadden. In het trekken tussen HVGB en Haarlem begonnen de HVGB'ers de strijd goed. Direct na het begin schoot Meulenberg voor HVGB raak. Na eerst de stand op gelijke voet te hebben gebracht deed Paanakker de balans in het voordeel van Haarlem overslaan. Ook na de rust bleef 'Haarlem de meerdere in het veld en door Bijlsma en Paanakker werd de Haarlem-overwinning op vier-één ge bracht. HPC—Het IJ Zondag werd voor de centrale wintercom petitie de inhaalwedstrijd HPCHet ij in het Sportfondsenbad in Haarlem gespeeld. In de eerste helft van de strijd werd een goed op gezette HPC-aanval op keurige wijze door Wiers afgewerkt. Jansen scoorde de gelijk maker en kort daarna Kon Smit de HPC- verdediging doorboren. Met een prachtige boogbal biacht Verleur de ruststand op twee twee. Ook in de tweede helft heeft het aan spanning niet ontbroken. Direct na het begin kwam Het ij snel opzetten en na een schot van Smit had Het ij wederom de leiding. HPC had direct een antwoord klaar. Geurtsen ging alleen op het. doel af en kon de ij- keeper passeren (drie-drie). Tenslotte ver kreeg Het ij weer een voorsprong door Vriend, maar uit een hoekworp, genomen door Wiers werd door Geurtsen de eindstand op vier-vier gebracht. Het trainingsprogramma voor het Neder lands voetbalelftal is met het oog op de interlandwedstrijden van dit seizoen met enkele ontmoetingen aangevuld. Behalve de reeds aangekondigde oefenwedstrijd tegen de London Combination op 29 februari in Amsterdam, zal behoudens goedkeuring van de betrokken club op 28 maart in Rot terdam worden gespeeld tegen de Franse eerste divisie-kampioen Stade de Reims, die ook vorig jaar als sparringpartner voor het Nederlands elftal optrad in het Olympisch stadion. De Franse club heeft echter nog geen bevestiging gezonden. Op 2 mei komt de Belgische kampioens- ploeg Anderlecht definitief naar de Maas stad voor een oefenpartij. Vastgesteld is reeds, dat ook op 23 mei nog een oefenwed strijd zal worden gehouden, maar er is nog geen tegenstander gevonden. Het is nog niet bekend, waar op 8 april Oost-Nederland—Noord-Oost-Frankrijk zal worden gespeeld. Voor de ontmoeting Oost- Nederlandr-AV.est.-Duitslandpp .9. mei .is Nijmegen gekozen. De plannen voor 13 juni Noord-Ned erland-p^Noord-rDuitsland zullen waarschijnlijk 'moeten* worden uit gesteld. Het Nederlands zaterdagmiddag-elftal ont moet op 28 april, op het terrein van Quick- Boys in Katwijk, de zaterdagploeg van Frankrijk. Op 21 mei speelt het Neder lands zaterdagmiddag-elftal een uitwedstrijd tegen België, maar het staat nog niet vast, waar de ontmoeting zal worden gehouden. De internationale afdalingswedstrijd voor dames, welke in Kitzbühel is gehouden en welke een lengte had van 2.5 km. met een hoogteverschil van 600 meter, is gewon nen door de West-Duitse Sonja Sperl in 2 min. 48 sec. Op de tweede plaats eindigde Lucy Wheeler (Canada) met 2 min. 48.2 sec. Voor Katy Rodolph, een van de leden van de Amerikaans Olympische skiploeg heeft deze wedstrijd een bijzonder onpret tige afloop gehad. Zij brak namelijk een halswervel en hierdoor werd zij niet alleen uitgeschakeld voor deze wedstrijd, maar tevens zal zij niet in staat zijn om aan de Winterspelen in Cortina deel te nemen. In dezelfde wedstrijd heeft de Joegoslavische loopster Sonja Antic en enkel gebroken. De afdalingswedstrijd voor heren over 3,2 km. met een hoogteverschil van 780 meter eindigde in een overwinning voor de Oostenrijker Sailer. Zijn tijd bedroeg 2 min. 57,8 sec. Tweede werd de Ameri kaan Werner in 3 min. 0,5 sec. Het zeventienjarige Noorse ski-loopster- tje Astrid Sandvik, dat op de eerste dag van de Hahnenkamm-wedstrijden bij de afdaling op de vijfde plaats was geëindigd, maakte op de tweede dag zulk een *?oede slalom, dat zij zowel deze wedstrijd als de combinatie voor beide evenementen won. De Oostenrijker Sailer bevestigde zijn superioriteit, door - na de afdaling, bij de heren ook de slalom en tevens de combi natie te winnen. De zes Nederlandse liardryders hebben onder leiding van coach Schenk en trainer Holleboom maandag op de baan van Davos een begin gemaakt met de ystrai- ning, een voortzetting van de schaatstrai- ning in Hamar, maar onder omstandighe den, die vrywel dezelfde zyn als die van Misurina, waar de Olympische wedstrij den over tien dagen zullen worden gehou den. Het plan om Davös als overgang te nemen van Hamar naar Misurina stond reeds by het begin van de voorbereiding vast. Dat de inzichten van de Nederland se officials juist waren, büykt duidelyk uit het feit, dat de gehele internationale schaatsenrydersploeg deze week in Davos tezamen is gekomen en niet alleen de No ren, de Russen, de Zweden, de Finnen, de Tcjechen en de Oostenrijkers hebben de hoge luchtlagen van de Zwitserse winter sportplaats opgezocht, maar ook de Ame rikanen en de Japanners. Zo is het elke dag op de baan van de internationale Schlittschuhklub Davos een drukte van belang en moeten zelfs bepaalde uren voor de training op de afzonderlijke afstanden worden vastgesteld, wil de organisatie vlot verlopen. Maandagmorgen waren de omstandig heden bijzonder gunstig voor de rijders. De föhn, die enkele dagen de temperatuur had doen stijgen terwijl een frisse wind het verblijf op de baan niet bepaald aan genaam maakte, was verdwenen en een heerlijk zonnetje deed de omliggende zwaar besneeuwde bergtoppen glinsteren. Het ijs was door de nachtvorst glad ge worden. Geen wonder dus dat alle hard rijders deze gelegenheid aangrepen om de schaatsen onder te binden. En zij niet al leen, want op de binnenbaan reden de kunstrijdsters en -rijders hun figuren. De Nederlandse rijders deden het kalm aan. De organisatoren hadden hun trai ningsmogelijkheden moeten regelen, ten einde te voorkomen, dat de liefhebbers elkaar zouden hinderen. Zo was er een half uur voorgeschreven voor de training op de 5000 meter, een half uur voor de 1500 meter en een half uur voor de sprint. Bij de eerste periode, waarin ook onze jongens op het ijs stonden,*gaf Klaas Schenk order enkele ronden op tijd te rij den. Broekman stelde onmiddellijk een conditie: „Niet te snel, Klaas, laten we in de buurt van de 40 sec. blijven". Maar zelf was hij een van de eersten, die met een tijd van 33,4 sec. de 400 meter reed. Ook de anderen bleven ver beneden de door Broekman voorgestelde tijd, zodat gemiddeld de rondetijden tussen de 34 en 35 lagen. Maarse noteerde zelfs 32,5 sec. De wedstrijden Over de kansen, die de Nederlanders bij De Tulpenrally 1956. die van zondag 6 tot en met zaterdag 12 mei verreden wordt, verschilt in grote trekken niet veel van die van het vorig jaar. Het handicap-systeem wordt gehandhaafd. Een nieuw .element in de 8ste Tulpenrally is de indeling der deel- nemersfin- tiyee klassen: een rally-klasse, waarin hoofdzakelijk gereden wordt voor de bekende plaquettes, en een kampioens klasse, waarvan de resultaten meetellen voor het Europees rally kampioenschap van de FIA. Gestart wordt in Noordwijk, Brussel, Parijs, Londen, München en Hamburg. Het rally-comité overweegt bovendien nog Milaan en Barcelona aan de lijst van start plaatsen toe te voegen. De gemiddeld 850 km. lange aanloop routes voeren naar Champagnole in de Franse Jura, waar het ongeveer 2500 km. lange gezamenlijke traject naar Noordwijk aan Zee begint. Dit gezamenlijke traject bestaat uit twee delen, gescheiden door een rust van een nacht in Monte Carlo. tie voor-Olympische wedstrijden in Davos maken, wilde Schenk zich niet uitlaten. Op de 500, 1500 en 5000 meter zullen alle zes rijders starten. Voor de 10.000 meter zijn zij ook ingeschreven, maar het hangt van de organisatoren af hoeveel er zullen mogen meerijden. Wel hoopt Schenk, dat Gerard Maarse een kans krijgt op de 10 km. Als het weer bestendig blijft, ziet het er naar uit, dat de wedstrijden goede tijden zullen opleveren. Maar men dient hierbij niet te vergeten dat ook de rijders van de andere -landen moeten acclimatiseren en het is nog niet te voorspellen, hoe dit pro ces verloopt. De Nederlandse ploeg hoopt deze moeilijkheid op te vangen door des morgens en ook in de avonduren een flin ke wandeling te maken, ongeveer 200 me ter hoger en daar hun conditietraining te doen. Mocht de overgang van klimaat zo wel bij onze landgenoten als bij de bui tenlandse rijders van invloed zijn op de prestaties bij de voor-Olympische wed strijden, dan heeft men er in elk geval toch mee bereikt, dat de volgende week, in het 200 meter hoger gelegen Misurina, iedereen aan de ijlere lucht is gewend. Reeds lang bestaat het verlangen in de afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybalbond om tot een gemengde com petitie voor de topteams met de afdeling Amsterdam te komen. De besprekingen zyn nu zover gevorderd dat nog dit seizoen, bij wijze van proef, een gemengde competitie tussen de ploegen uit Haarlem en Amsterdam kan worden gespeeld. Men hoopt in begin maart met deze competitie te beginnen. Woensdagavond zullen voor de volleybal competitie de meest aandacht vragen de wedstrijden voor de eerste klasse heren: LeonidasRapiditas (acht uur) en HBC Haarlem (negen uur). Bij de dames kan Die Raeckse een stap dichter bij het kampioen schap komen door een zege op Rapiditas (negen uur). Het volledige programma luidt: Heren: LeonidasRap., HBCHaarlem, Haarlem 2—PWN. WIK 2—BWT, Spaarne- stadOSS, Gios 3Boru, Velox 3OVRA 2, Raeckse 4Blinkert, Blinkert 2Velox 2, OG—Gios 2, Ready 2—VVSH, Ready—AW. Dames: Rap.—Die Raeckse, Velox 2 MHBS, GiosRap. 2, PSVH 2Haarlem, OVRA 2Raeckse 5, AW 2Haarlem 4. Donderdag 19 januari zal in de Apollohal in Amsterdam, een treffen plaatsvinden tus sen de Amsterdamse volleybal-stedenteams en de dames- en herenploegen van de Joego slavische spoorwegpersoneelsvereniging „Lo komotiva" uit Zagreb. Een gedeelte van deze wedstrijd zal worden uitgezonden door de Nederlandse Televisiestichting (VARA- programma van 20,35„.tot 21.00 uur)r De wedstrijden in de Apóllohal beginnen om 19.45 uur. NederlandBelgië De interland-volleybalwedstrijd Neder landBelgië, die op 25 februari 1956 in de Dierentuin in Den Haag gespeeld zal wor den, wordt in zijn geheel uitgezonden door de Nederlandse Televisiestichting. Deze wedstrijd wordt door de Vlaamse omroep gereyaleerd HUDDERSFIELD. De club Huddersfield Town, die in degradatiegevaar verkeert, heeft de 20-jarige Zweedse keeper Hans Johnson als amateur aan haar spelers toe gevoegd. Johnson heeft een werkkring in de plaatselijke textiel-industrie. Toen Tripje zo bezig was met het schoonmaken van de loop, keek hij opeens ver rast, toen er een opgerold stuk papier uit kwam „Wat is dat nou?", mompelde hij verbaasd. Het was een stuk heel oud en vergeeld papier. Toen hij het open rolde en bekeek, gaf hij een uitroep van verbazing. „Dat isdat is een oude landkaart!", zei hij. Ja, dat was het. Er stond een eiland op getekend. Wel was de inkt erg verbleekt, maar je kon toch nog best zien, wat er stond. 42) Hij verwenste op dat moment Tim, die geweigerd had, met het vliegtuig terug te komen. Hij liet de ladder liggen, waar hij haar gevonden had en liep terug naar de auto. Alex sliep en dit verhoogde zijn ge ïrriteerdheid. Je hebt zeker niemand hier in de buurt gezien, is 't niet?, zei hij, terwijl hij achter het stuur ging zitten. U heeft me zélf gezegd, dat ik maar moest gaan sla pen, antwoordde Alex ontstemd. Wie zou trouwens op een nacht als deze hier rond dwalen? Dane reed zo snel mogelijk naar huis en belde direct na aankomst het ziekenhuis op. Carol vertelde hem, dat Elinor een bloedtransfusie had gekregen. Greg was als donor opgetreden. De dokter heeft me gezegd dat ze er wel weer bovenop zal komen. Ze is sterker dan ze er uit ziet. Mooi! En hoe gaat het met u? Met mij? O, uitstekend. Maar ik ben natuurlijk wel bezorgd. Ik geloof dat ik nu maar terugkom om me te verkleden. Luister nu eens goed, zei Dane ern stig. Ik zou het bijzonder op prijs stellen, als u tot het aanbreken van de dag in het ziekenhuis zou willen blijven. Als u dat echter liever niet wilt, dan kom ik u halen. Ik wil geen enkel risico met u lopen! Carol meende een klank in zijn stem op te merken, die ze nog niet eerder ge hoord had, een beschermende tederheid. Ze voelde zich een beetje gelukkiger. Sedert Don's dood, had ze niet veel liefde en aanhankelijkheid gekend, terwijl Don zélf ook nooit een man was geweest, waar ze steevast op kon bouwen. Haar liefde had hij bijkans nimmer met dezelfde in tensiteit beantwoord. Gelooft u, dat er een maniak rond loopt?, zei ze na enkele ogenblikken. Ik heb u al eens gezegd dat de eerste moord het moeilijkst is! Na nog enig heen en weer gepraat, be rustte ze er in om in het ziekenhuis te blij ven. Dane was tenslotte gerustgesteld en ging eindelijk naar bed. Hij sliep echter niet direct. Hij dacht na over wat hij ont dekt had in de gele kamer en wat daar wel - indien de aanwijzingen tenminste juist waren - verborgen kon zijn geweest. Plotseling moest hij aan mijnheer Ward denken, die kleine, oude en steeds op zijn hoede zijnde man, die hem verteld had dat hij nóóit met geruchten naar de politie liep en daarna vrij abrupt het onderhoud had geëindigd. Hij had Dane zelfs geen hand ten afscheid willen geven. Dane zou hoogst verbaasd zijn geweest, als hij geweten had dat op ditzelfde mo ment Ward zijn auto in de garage reed, er zorg voor dragend, zo min mogelijk lawaai te veroorzaken. En Dane zou on getwijfeld nog verbaasder zijn geweest als hij tevens geweten had, dat Ward daarna naar zijn kleedkamer was gelopen, een revolver uit zijn zak had gehaald en deze zorgvuldig onder een stapel rok-overhem- den had verborgen. Omstreeks acht uur zondagmorgen was Dane al weer uit de veren. Het regende niet meer en behalve Maggie, die van de kerk terugkwam, was er niemand te zien in de buurt van Crestview. \Iij wachtte totdat zij naar binnen was gegaan, en liep toen snel door het bos naar de top van de heuvel. Langzaam en scherp naar de grond kijkend liep hij vei-volgens weer naar beneden. Niemand was vóór hem in dezelfde richting gegaan. Hij knarsetand de en sloop verder door de verbrande bos- sage's. Scherp hield hij de grond in het oog. Plotseling stuitte hij op een klein on diep gat. Het was pas kort geleden gegraven. Er stond water in. Een tuinschopje lag enkele meters verderop. Dane onderzocht de kuil nauwkeurig. Zij was slechts een centime ter of dertig diep en even breed. De grond er om heen was aangestampt. Hij kreeg de stellige indruk dat er snel gegraven moest zijn. Met een zakdoek nam hij het schopje op. Het handvat was nog vrij schoon en hij wikkelde dit voorzichtig in het schone lin nen. Hij liep hierna verder en kwam even later uit op het gedeelte van de oprijlaan, De grote stryd in de dames-eerste klasse van de basketbalcompetitie is thans weer gestreden en door een verrassende 18-17 zege van White Stars tegen de HOC-kam- pioensploeg is de spanning in deze klasse voorlopig nog gehandhaafd. Het zag er overigens in deze belangrijke ontmoeting niet naar uit dat de Stars zouden winnen van het technisch ongetwijfeld betere HOC, welk laatste team vrijwel de gehele wed strijd een veilige voorsprong had. Pas in de laatste seconden slaagden de Stars er in deze achterstand nog door een fraai af standschot om te zetten in een kleine voor sprong, die niet meer uit handen werd gegeven. Reeds in de eerste minuten van deze spannende en snelle wedstrijd bezorgde Janny Huigen HOC een 5-0 voorsprong, welke zelfs uitgroeide tot een 11-4 voor sprong bij het aanbreken van de rust. Hoe wel de Stars felle tegenstand boden was het toch HOC dat het eerst scoorde door Hiltje Pompe, die feilloos twee strafwor- pen inschoot en met een fraai doelpunt de HOC voorsprong nog op 15-4 bracht. Hierna kwam de volledige kentering in de strijd en door doelpunten van Van Veen en v. d. Hoeden werd de achterstand weer teruggebracht tot, 15-10 en dankzij enige punten van dezelfde speelsters gingen de laatste drie minuten in met een 17-16 voor sprong van HOC. Deze laatste minuten brachten nog sen satie, want de HOC-ploeg zag kans in deze laatste belangrijke minuten, waarin niet minder dan vier time-outs werden opgeno men, een zestal strafworpen ongebruikt te laten. Met nog slechts zes seconden te spelen, kreeg de vrijstaande Ali Rip de bal nog toegespeeld en zowaar slaagde zij er met haar fraaie afstandschot nog in White Stars de zege te bezorgen, welke iets ge flatteerd was. In de dames eerste klasse B klopte Scho ten Giants het team van Rapiditas '31 met 18-8, waardoor de Rapiditas-ploeg nog steeds in de gevaarlijke zone bleef. Bij de heren was de strijd in de tweede klasse tussen Black Pirates 2 en de reserve-ploeg van Typhoons bijzonder spannend. Het duel eindigde met een kleine zege van de Pirates-ploeg. De uitslagen waren: Dames: TramvogelsZBVS 2 20-8: Rapi ditas '31Schoten Giants 8-18; SC Haar lem 2—ZBVS 20-23; Antilopen 2—IHJ 14- 23; HOC—White Stars 17-18. Heren: Black Pirates 2Typhoons 2 35- 28; AuroraTyphoons 3 21-9; Old Boys— Tramvogels 24-5. Vijf Oostduitse „meesters van de sport" zijn deze eretitel kwijtgeraakt, wegens „ge dragingen die in strijd zijn met onze sport- beweging". In Westduitse kringen wordt beweerd, dat de vijf sportlieden de vorige week hadden getracht, naar het westen te te vluchten. Het betreft Gerhard Giera, oud- zwemkampioen van de studenten; Kurt Kampf, een motorrijder, Ewald Scthröder, atleet; Karl Bodinger, zwemkampioen op de 200 meter van Oost-Duitsland en Emil Reinecke, een wielrenner, die in het begin van 1955 van West- naar Oost-Duitsland was gevlucht, omdat hij naar hij zei niet in het Westduitse leger wilde dienst nemen. In het overdekte zwembad aan de Kapel straat in Hilversum heeft de Robben-zwem ster Lenie de Nijs tijdens onderlinge wed strijden met succes een aanval gedaan op het Nederlandse record 3 x 100 meter wis selslag persoonlijk. Haar totaaltijd bedroeg 4 min. 13 sec., hiermede bleef zij 4,9 sec. onder het officiële record, dat met 4.17,9 sedert 25 oktober 1950 op naam staat van Geertje Wielema, eveneens in Hilversum gemaakt. Mary Kok noteerde 4.14,1 eveneens een betere tijd dan het officiële Neder landse record van Geertje. Het Australische zwemstertje Lorraine Crapp blijkt in bijzondere vorm te zyn. De vorige week verbeterde zy het wereld record op de 440 yards vrye slag en tijdens wedstrijden in Sydney, welke zaterdag zijn gehouden, slaagde zy erin twee wereld records op haar naam te brengen. Voor de 880 yards vrije slag noteerde Lorraine Crapp 10 min. 34,6 sec. en voor de 800 meter vrije slag 10 min. 30,9 sec. Het oude officiële record op de 880 yards stond sedert 25 jni 1954 op haar naam met 11 min. 0,2 sec., doch op 18 augustus van het vorig jaar liet onze landgenote Lenie de Nijs in Utrecht 10 min. 58,1 sec. af drukken. Deze prestatie werd evenwel nog niet officieel als wereldrecord erkend. Valeria Gyenge (Hongarije) was houd ster van het wereldrecord op de 800 meter vrije slag sedert 28 juni 1953 met een tijd van 10 min. 42,4 sec. waar hij de vorige avond Elinor had gevon den. Het schopje had hij niet in zijn zak gestoken, doch in de hand gehouden. De weg was modderig en de zware regen had alle sporen uitgewist. Eén voetspoor was echter nog vrij duidelijk te onderkennen. Hij mat de afdruk met die van zijn eigen schoen en kwam tot de conclusie dat zij door een vrij lange man gemaakt moest zijn. Hij stond nog steeds over de afdruk gebogen, toen hij iemand achter zich hoor de. Het was mijnheer Ward. Hij droeg een overjas de ochtend wind was nog koel maar was bloots hoofds. Instinctief keek Dane naar zijn schoenen. Zij waren vrij klein. Ward zag Dane's blik en glimlachte koeltjes. Ze zouden best van mij kunnen zijn, zei Ward. Ik loop hier vaak. Maar deze afdrukken lijken me toch wel iets te groot voor de mijne. Ja, inderdaad, antwoordde Dane, ter wijl hij weer rechtop ging staan. Gister avond heb ik hier nog bloedsporen ge zien, maar die zijn nu door de regen helaas verdwenen. Heeft u het schot soms ge hoord, mijnheer Ward? Het rpoet ongeveer op deze plek zijn afgevuurd. Wie let daar tegenwoordig nog op, re pliceerde Ward, met al die knallende uit laten van auto's en motorfietsen! Nee. Ik heb niets gehoord. Ik zal op dat moment wel geslapen hebben. Ik weet trouwens niet eens wanneer geschoten is. Pas enkele ogenblikken geleden heb ik het gehoord De melkboer is onze lopende krant. Hij zag er echter niet uit alsof hij ge slapen had. Hij gaf veel eerder de indruk, uitgeput te zijn. Zijn gezicht was bleek weggetrokken en zijn sterk geaderde han den trilden. Hij keek naar het schopje, dat Dane nog in zijn hand had. Ik zie dat u wat gevonden hebt, majoor. Dane wikkelde zorgvuldig de zakdoek open en mijnheer Ward kwam een stapje dichterbij om beter te kunnen kijken. Een tuinschopje! riep hij uit. Wat heeft dat te betekenen? We hebben allemaal van die dingen. Waar heeft u het gevonden? Ergens op de heuvel, antwoordde Dane. Ik vroeg me juist af of het iets zou kunnen betekenen. Dane verzweeg echter dat hij ook een kuil had ontdekt. Hij zou er trouwens geen gelegenheid voor gehad hebben, want juist op dat moment begon Ward onvast op zijn benen te staan. Hij greep Dane bij een arm, zodat het schopje in de modder viel. Nog dagen daarna vroeg Dane zich af of dit van de oude man nu opzet was geweest of niet. Ward zag er op dat moment echter inderdaad bijzonder slecht uit. Hij was het toonbeeld van een man, die zo juist een onverwachte klap had gekregen. Het duur de enkele ogenblikken, voordat hij iets kon zeggen. Het spijt mij, mompelde hij. Ik ben te oud voor dit alles, geloof ik. Over een paar ogenblikken ben ik wel weer wat op geknapt. Dane hield hem met beide armen vast. Hij greep zijn pols en voelde dat deze zwak was. Het is het beste, als ik u even thuis breng, zei Dane. Of, als u hier even op die bank gaat zitten, ga ik wel iemand ha len. Ward stak echter protesterend een hand op. Maakt u mijn vrouw liever niet on gerust, zei hij. Ik knap wel weer op. Wilt u me soms even naar de bank brengen? Het schopje lag nog steeds op de grond. Dane geleidde Ward naar de bank en pakte het toen pas op. Een deel van het handvat was met modder bedekt. Hij vloekte bin nensmonds. Toen wikkelde hij het ding weer in zijn zakdoek. Ward scheen er geen acht op te slaan. Hij had de ogen gesloten, maar de kleur kwam langzamerhand weer op zijn gezicht terug. Het spijt me geweldig, zei hij zacht jes. Ik ga zelden uit voor dat ik ontbeten heb, maar toen ik hoorde wat Elinor over komen was, besloot ik om te gaan vragen of ik soms ergens mee zou kunnen helpen. Het zou waar kunnen zijn, wat hij ver telde. Hij was komen aanlopen over het pad, dat beide huizen verbond. Maar Dane meende dat de oude man een schok had ge kregen, toen hij hem daar had aange troffen. Heeft u vaak van zulke duizelingen? Nu en dan. Maar het heeft niets met mijn hart te maken. Mijn middenoor waar schijnlijk. Hij zag er nu al heel wat beter uit. Met een zakdoek bette hij het voorhoofd. Laat ik u niet ophouden. Ik blijf hier nog even zitten. Ik ben zo dadelijk weer helemaal de oude. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6