Haarlemse Dierenbescherming richt zich tot B. en W. Strenge straffen kantonrechter bij van Haarlemse „verkeerszitting" Hoge Raad behandelt kwestie Haarlemse sigaretten-automaat Het dagboek in de litteratuur Mr. J. Roggeveen lichtte aantal cassatie-middelen toe „Laat de dieren niet de dupe van het geschil worden" Drukbezochte receptie van P. C. van der Maas Raam in Montessori- kleuterschool onthuld 7 Het dierenpark-Speel KLM verwacht In juli rechtstreekse luchtlijn Amsterdam- Los Angeles Woningbouw in noordelijk deel van Bloemendaal B. en W. van Amsterdam hebben niets voorzien Lezing van Madeleine Davy voor „Les conférences francaises" Wielrijder in botsing met auto te Heemstede Tentoonstelling van De Luchtbode G. Hazelhoff overleden Meineed in het proces- Jungschlaeger? Drs. Van Alkemade spreekt voor Haarlemse onderwijzers Waterpolozeventallen voor zondagavond Dr. J. Slikboer benoemd aan Bijzondere Faculteit Burgerlijke Stand van Haarlem Zinken dak(-goot) werd man te heet DINSDAG 17 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 De kwestie van het al of niet plaatsen van automaten voor de verkoop van sigaret ten te Haarlem is vandaag weer actueel geworden door de behandeling van het be roep in cassatie voor de Hoge Raad te Den Haag van de zaak tegen de Haarlemse sigarenwinkelier P. J. Schoen, die in hoger beroep door de Haarlemse rechtbank ver oordeeld is tot een geldboete van f 1, subsidiair één dag hechtenis, wegens overtre ding van artikel 224 der Haarlemse politieverordening, waar onder het hoofdstuk „openbare gezondheid en reinheid" staat, dat het hebben van een sigarettenautomaat strafbaar wordt gesteld. Op 29 maart van het vorig jaar had de heer Schoen een proefproces uitgelokt door gedurende enkele minuten een automaat voor zijn winkel aan de Spaarnwouderstraat te plaatsen. Twee voorbijgangers hebben sigaretten na betaling uit de automaat gehaald, waarna de politie proces-verbaal opmaakte. Het bestuur van de Vereniging: tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken heeft zich met een brief tot bur gemeester en wethouders van Bloemen- daal gewend met het dringend verzoek de ontruiming van het dierenpark van de heer Speel uit te stellen tot het tijdstip waarop deze ontruiming, met het oog op de weers omstandigheden voor de dieren geen na delige gevolgen kan opleveren. Het bestuur heeft geschreven: „Met ver ontrusting heeft de Vereniging tegen het Na de maandagmorgen gehouden huldiging in het gebouw van de dienst van Publieke Werken in Overveen recipiëerde de heer P. C. van der Maas, hoofd van de plantsoen dienst in de gemeente Bloemendaal, ter ge legenheid van het feit, dat hij veertig jaar in gemeentedienst was, des middags in zijn woning aan de Bentveldsweg in Bentveld. Daar hebben velen, vertegenwoordigers van verenigingen, zowel als particulieren, de heer en mevrouw Van der Maas hun geluk wensen aangeboden. Onder hen was ook bur gemeester dr. D. H. Peereboom Voller van Bloemendaal. die des morgens verhinderd was geweest de bijeenkomst op Publieke Werken bij te wonen. Dit gold ook voor wet houder mej. dr. M. E. Nolte, die de heer Van der Maas in zijn woning bezocht. Van de raadsleden merkten we de nestor van de Bloemendaalse gemeenteraad, de heer C. Schulz, op. Hij vertegenwoordigde tevens met de heer A. Roos, de woningbouwver eniging Bloemendaal-Noord. De heren H. L. A. van de Pavert en H. Stadtlander kwamen gelukwensen aanbieden als bestuursleden van de Politie Sportclub Bloemendaal. Er werden nog twee toespraken tijdens de receptie gehouden. De heer W. C. Bier deed dit namens de Vereniging van Oud-Illegale Werkers in Bloemendaal, waarvan hij voor zitter is en die hij met zijn plaatsvervanger drs. A. P. W. van der Ham vertegenwoor digde, en mr. E. J. W. Top als voorzitter van de afdeling Bloemendaal van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Mr. Top bood de jubilaris na mens het hoofdbestuur van „Tuinbouw en Plantkunde" de legpenning met ere-diploma aan, als bewijs van erkenning voor de vele werkzaamheden in zijn veertigjarige ambts periode. De heren A. Jager en J. de Groot waren er namens „Floralia", de heer J. A. Dorresteyn, directeur van Hout en plantsoe nen in Haarlem, kwam met de heer J. W. van Hezel en mevrouw N. L. de Boom na mens de Natuurbeschermingscommissie Ken- nemerland-Zuid. Behalve hoofden en leden van het personeel van verschillende takken van gemeentelijke diensten bood de heer W. Jongejan zijn gelukwensen aan als voorzit ter van de Sportraad. Ook enkele hoofden van openbare scholen waren aanwezig, zoals de heren Buijs en Kuijs. Bovendien hadden vele van de bijna honderd afgevaardigden bloemstukken en manden met fruit gezon den. Des avonds ontvingen de jubilaris en zijn echtgenote in intieme kring in het Jeugdhuis aan de Sparrenlaan de leden van gemeentediensten-.- Naar men weet zijn Prins Bernhard, en enkele dagen later ook de heer I. A. Aler, president-directeur der KLM, onlangs naar de Verenigde Staten gereisd om daar be zoeken te brengen aan de vliegtuigfabrie ken van Douglas en Lockheed, aan Texas en mogelijk aan Washington. Het doel van het bezoek van de heer Aler is onder meer, zich in Los Angeles en in Houston (Texas) te oriënteren over mo gelijke rechtstreekse verbindingen Los An gelesMontrealAmsterdam en Mexico CityHoustonMontrealAmsterdam. Het is de bedoeling, dat Prins Bernhard op enkele bijeenkomsten in Los Angeles en Houston anwezig zal zijn. Zoals bekend is, streeft de KLM er al ja ren naar, landingsrechten buiten New York in de V.S. te krijgen, onder andere aan de westkust. Tot dusverre bestaat nog geen luchtvaartverdrag tussen de V.S. en Ne derland en alle KLM-vluchten aldaar moeten thans op speciale vergunning van de V.S. worden gemaakt. Men wil nu trachten te komen tot een verdrag, waar voor de besprekingen binnenkort in Washington beginnen zullen. mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken uit de dagbladen kennis geno men van de binnen veertien dagen ver langde ontruiming van het dierenpark van de heer Speel. Het bestuur wenst zich uiteraard buiten het geschil te houden, doch het heeft uit sluitend de belangen van de betrokken dieren op het oog, die de dupe dreigen te worden van dat geschil. Volgens op eigen waarneming gegronde mededelingen van een der inspecteurs van de Nederlandse Vereniging tot bescher ming van dieren alsmede volgens inlichtin gen verkregen door onze eigen inspecteur laten de huisvesting en de verzorging der dieren bij de heer Speel niets te wensen over. Speciaal in dit jaargetijde is een ontrui ming zonder dat in de onderbrenging van de dieren volgens in redelijkheid daaraan te stellen eisen is voorzien naar de be scheiden menig van het bestuur uit het oogpunt van dierenbescherming niet ver antwoord te achten. Op grond van een en ander moge het be stuur dan ook een dringend beroep op uw edelachtbaar college doen de ontruiming uit te stellen tot het jaargetijde voor de af voer van de dieren geen bezwaar meer op levert, tenzij voor die tijd een oplossing mocht zijn gevonden". Ten oosten van de Noordlaan in Bloe mendaal-Noord zullen binnenkort vieren twintig woningen kunnen worden gebouwd. Er zal daarvoor een weg van viereneer.- halve meter breedte worden aangelegd, die aan beide zijden uitmondt op de bestaande Noordlaan aan weerszijden van de Wietze Noormanlaan. In de vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal van 15 december werd vastgesteld een ontwerp voor een partieel uitbreidingsplan in onder delen „omgeving Noordlaan". Van de mo gelijkheid tot het indienen van bezwaren tegen dit ontwerp welke mogelijkheid tot en met het afgelopen weekeinde open stond is geen gebruik gemaakt. De behoefte aan woningen laat zich nog steeds voelen. In Bloemendaal-noord heeft men wel in het bijzonder behoefte aan kleinere woningen. Een oplossing om deze woningen te bouwen heeft men gevonden op het terrein tussen Schapenduinen en het St. Joseph-gesticht De Goede Herder". De oppervlakte van het terrein is 1,4 hectare en bij de woningbouw zal zoveel mogelijk met de bestaande bosschage worden rekening gehouden. Het wegprofiel zal door parkeer havens op enkele plaatsen minder strak worden gehouden. Het huidige heuvelach tige duinterrein, begroeid met eiken hak hout, waar tussen opgaande beuken-, eiken en dennenbomen, biedtgelegenheid voor het ontstaan van een landelijke woonwijk. De woningen zijn in hun groepering zo ge vormd, dat de bomen zo veel mogelijk be houden kunnen blijven. Ontworpen zijn zes blokken van twee huizen en vier blok ken van drie woningen. De provinciale pla nologische dienst heeft zijn goedkeuring aan het plan verleend en ook de woning wetcommissie heeft gunstig geadviseerd. De zes blokken hebben twee eengezins woningen met een minimale inhoud van twee honderd kubieke meter. Bij de vier blokken wordt een combinatie gevormd van twee woningen met éen minimale in houd eveneens van twee honderd kubieke meter en een perceel met een minimale inhoud van drie honderd meter. Er is in het plan rekening gehouden met een ruime bebouwing ter bescherming van het be staande natuurschoon. Zou op een open terrein over een zelfde hoeveelheid grond zijn beschikt, dan zouden ongetwijfeld meer woningen zijn ontworpen. Met de bouw van de vierentwintig woningwetwoningen kan worden begonnen zodra Gedeputeerde Staten hun goedkeuring daarvoor hebben verleend. Getracht wordt nog in de loop van dit jaar met de bouw te beginnen. In de dr. Maria Montessorischool aan de Pleiadenstraat in Haarlem-Noord heeft de gemeentelijke inspecteur van het lager onderwijs, de heer E. J. Lodewijks, bij ont stentenis van wethouder Geluk, die door ziekte verhinderd was, het kleurige glas in loodraam onthuld, dat daar dezer dagen in de hal is aangebracht. Het raam, waar van wij in ons blad van vrijdag een af beelding gaven, is vervaardigd door de Brabantse glazenier F. G. W. Nols, en ver tolkt de Montessori-gedachte „Alles leeft en groeit". In tegenwoordigheid van een aantal ge meentefunctionarissen, onderwijzeressen, ouders en andere belangstellenden nodigde het hoofd van de school, mevrouw M. E. Neudorfer-Meijer, de heer Lodewijks uit tot de onthulling over te gaan en deze be schreef ten eerste de grote betekenis van dit kunstwerk voor de sfeer van de school. Het levenverwekkende element in het Montessori-onderwijs is duidelijk door de kunstenaar weergegeven en het zal dege nen, die dit onderwijs geven, dagelijks inspireren. Het houdt tevens een opdracht in voor allen, die werken in het belang van de jonge persoonlijkheid. Nog vaak wordt de aandacht te eenzijdig op vaar digheid en kundigheid gevestigd. Er is méér: men moet de kinderen brengen op die plaatsen in de maatschappij, die hen tot volwaardige leden der Nederlandse samenleving maken, ook moreel. Na de onthulling sprak namens de ou dercommissie mevrouw S. H. Kooijman, die nog eens even herinnerde aan de tijd waar in zij de kleuterschool bezocht, toen dit instituut het moest doen met afgedankte banken van de lagere school. Het gunstige verschil van de hedendaagse toestand met die van vroeger stemde haar bijzonder dankbaar, vooral omdat haar bleek, dat de gemeente het niet bij woorden liet, maar ook daden stelde. Het hoofd, mevrouw Neudorfer felici teerde de aanwezige glazenier, de heer Nols, met dit werk en zei dat hij genoten zou hebben indien hij de reacties van de kinderen had gezien. Zij hoopte, dat de gedachte van dit raam voor deze school in vervulling zou blijven gaan, namelijk dat de kinderen, die leven en groeien, zich keren naar het licht, naar de zon en naar het geluk". Na de onthulling serveerden enige kleu terleidsters thee. Merck, Sharp en Dohme Antwoord op vragen van raadslid B. en W. van Amsterdam hebben op de door het raadslid de heer H. A, Douqué gestelde vragen over het besluit van de N.V. Merck, Sharp en Dohme Nederland om zich niet in Amsterdam maar in Haar lem te vestigen, thans geantwoord, dat zjj niet kunnen voorkomen dat een bepaald bedrijf aan vestiging elders de voorkeur geeft. De op het laatste ogenblik onver wachte wending, die deze zaak heeft ge nomen, hebben B. en W. van Amsterdam niet kunnen voorzien. In het antwoord staat verder, dat het onlangs ook B. en W. bekend is geworden, dat de leiding van Merck, Sharp en Dohme Nederland N.V. boven het in optie gegeven terrein aan de nieuwe Hemweg de voor keur gaf aan een ander terrein, waar min der diep zou behoeven te worden gefun deerd. Een ander bruikbaar terrein, eveneens gelegen aan de Nieuwe Hemweg, heeft men, naar thans is gebleken, niet willen aanvaarden. Voor het vestigen van grote bedrijven, zijn, aldus B. en W. overigens terreinen beschikbaar in de Amsterdammer polder. B. en W. zijn van oordeel, dat de hierbij betrokken gemeentelijke diensten niets valt te verwijten: zij zijn met de nodige activi teit en waakzaamheid opgetreden, (Wij tekenen hierbij aan, dat de .bespre kingen tussen de farmaceutische fabriek Merck, Sharp en Dohme en de gemeente Amsterdam anderhalf jaar hebben geduurd zonder dat men tot een goed einde kwam, het overleg in Haarlem vergde nauwelijks een maand. Deze constatering ontbreekt in het antwoord van B. en W. van Amster dam. - Redactie.) Mr. J. Roggeveen te Haarlem heeft voor de Hoge Raad een aantal cassatie middelen toegelicht en gevraagd het von nis van de Haarlemse rechtbank te ver nietigen. Pleiter herinnerde er aan, dat de rechtbank in het vonnis van 27 oktober jl. met betrekking tot de strafbaarheid van P. J. S. in cassatie geheel de motivering van het vonnis van de kantonrechter te Haarlem heeft overgenomen. Daarom be schouwde hij dit vonnis als uitgangspunt. De kantonrechter heeft o.a. overwogen, dat de desbetreffende bepaling onder het hoofdstuk „openbare gezondheid" valt. Volgens mr. Roggeveen is de gemeentelij ke wetgever de onderlinge mededinging van de sigarenwinkeliers gaan regelen en niet, zoals de systematische indeling van het artikel onder het hoofdstuk „openbare gezondheid en reinheid" ook aangeeft de zorg voor de volksgezondheid. Mr. Roggeveen ging de totstandkoming van artikel 224 na en deed mededelingen over de discussies, die in februari 1932 in de Haarlemse gemeenteraad zijn gevoerd. Tevoren hadden de drie vakbonden van tabakshandelaren aan de raad te kennen gegeven, dat de meerderheid van de Haar lemse winkeliers zich had uitgespro ken voor een verbod sigarettenautomaten te plaatsen. Tijdens de debatten in de raad is gebleken, dat B. en W. het voorstel tot invoeren van een verbod hadden gedaan ter regeling van de winkelsluitingswet en dat de economische overwegingen de be slissende rol hebben gespeeld. Vervolgens herinnerde mr. Roggeveen er aan, dat de Hoge Raad zich op 13 februari 1933 heeft uitgesproken over de verbin dendheid van een automatenverordening in Amsterdam. Bij de winkelsluitingswet was toen de materie van verkoopautoma ten overigens niet zo uitvoerig geregeld als in de thans geldende winkelsluitings wet 1951. Pleiter zette als zijn standpunt uiteen, dat de bepaling in de Haarlemse verorde ning in strijd is met artikel 194 van de gemeentewet. Daarbij besprak hij enige arresten van de Hoge Raad. Voorts herinnerde mr. Roggeveen er aan hoe het onderhavige geval behandeld dient te worden, als men toch de belangentheo- rie de grondslag acht voor het positieve recht. Daarbij memoreerde hij het consi derans van de winkelsluitingswet, waarin staat, dat in samenhang met 't stellen van regels aangaande de tijd gedurende welke het verboden is een winkel voor het pu bliek geopend te houden, regels gesteld kunnen worden betreffende de verkoop door middel van verkoopautomaten. Ener zijds geeft de winkelsluitingswet vrijheid van regelen, aldus mr. Roggeveen, maar anderzijds is het gebied van deze vrijheid precies afgebakend en ook onder vigueur van de huidige winkelsluitingswet is het duidelijk, dat de rijkswetgever buiten de delegatiebevoegdheid geen vrijheden wenst. Spreker besloot met te zeggen, dat de onvei'bindendheid van de bepalingen ui't de verordening geconstrueerd kan worden. De procureur-generaal zal op dinsdag 31 januari concluderen. Maandagavond om half zeven wilde een 29-jarige wielrijder uit de Haarlemmer meer met zijn fiets de Herenweg in Heem stede oversteken. Hij liet daarbij enkele auto's uit de richting Bennebroek passeren maar kwam toch in botsing met een wa gen, die uit de richting Haarlem kwam. Het voorwiel van de fiets werd volkomen vernield en de wielrijder moest met een lichte hersenschudding naar zijn woning vervoerd worden. De auto werd aan de linker voorzijde licht beschadigd. De Haarlemse kantonrechter mr. Th. F. Raedt en de ambtenaar van het openbaar ministerie mr. H. Lagerwaard zijn tijdens de „verkeerszitting" van maandagmiddag van leer getrokken tegen een groot aan tal verdachten, aan wie ten laste was ge legd, dat zij hadden gereden zonder rij bewijs, geen voorrang hadden verleend, roekeloos hadden gereden of op andere wyze de veiligheid van het verkeer in ge vaar hadden gebracht. De tentoonstelling van de postduivenver eniging De Luchtbode werd evenals vorige jaren een succes, met een groot aantal prij zen. De schoonste vogel van de tentoonstel ling alsmede de schoonste jonge doffer wa ren in het bezit met Kapl. Wenneker, de schoonste jonge duif was van M. van Gennip en de schoonste oude doffer van N. Dekker; de schoonste oude duif was van de heer P. Jansen. De Hokprijzen werden als volgt gewonnen: 1. Kapl. Wenneker 726 pnt.; 2. M. van Gen- nip 722% pnt.; 3. G. Meulenbroek 721% pnt.; 4. P. Jansen 718% pnt.; 5. F. Wezenaar 719% pnt.; 6. J. Loerakker 717% pnt.; 7. N. Dek ker 717 pnt.; 8. J. J. v. Duyn 715 pnt.; 9. H. v. d. Broek 714 pnt.; 10. B. v. Heyningen 713% pnt.; 11. J. Wolff 712 pnt.; 12. L. la Fleur 711 pnt.; 13. Th. Dollé 707% pnt.; 14. H. Voorderhaak 707 pnt.; 15. J. Diepgrond 704% pnt. De prijs in de damesklasse werd gewon nen door de heer B. van Heyningen met 91 punten. Zondag is in de leeftijd van 57 jaar over leden de heer G. Hazelhoff, wonende te Heemstede, in leven gezagvoerder bij de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maat schappij N.V. te Amsterdam. De heer Ha zelhoff kwam op negentienjarige leeftijd als stuurmansleerling in dienst van de KNSM en werd opgeleid tot gezagvoerder. Hij maakte talrijke reizen en kon terugzien op een prachtige staat van dienst. Het laatste schip, dat onder het bevel van de heer Hazelhoff voer was de „Mentor". De begrafens is bepaald op donderdag 19 januari om twaalf uur op de algemene begraafplaats te Heemstede. DJAKARTA (United Press). Na een rumoerige zitting is vandaag het verhoor van de Nederlandse getuigen a décharge in het proces tegen Jungschlaeger verdaagd ten einde te achterhalen of één van hen een valse verklaring had afgelegd. De voorma lige luitenant J. Koenders vroeger deel uitmakende van de Nederlandse militaire missie, zei tijdens een kruisverhoor dat hij zich niet kon herinneren een der getuigen a charge, Manoppo, ooit tevoren te hebben gezien. Generaal Cronjéstraat een veertienjarige jongen op een fiets had aangereden, had zich te verantwoorden. Verdachte had, naar hij zelf zei, niet erg snel gereden, on geveer 30 a 35 kilometer per uur. „Dat is anders een behoorlijke snelheid", vond de kantonrechter, „in aanmerking genomen, dat u daar de Dr. Leijdsstraat moest over steken". De aanrijding had plaats, toen verdachte bij het passeren van een gepar keerde tankauto voor zich uit plotseling een jongen zag rijden, die hij niet meer kon ontwijken. Op een vraag van de amb tenaar van het openbaar ministerie, mr. 1 Lagerwaard, bevestigde de schilder, dat hij, althans de verzekering, de schade had ver goed. Bovendien bleek, dat hij van het onge luk zó geschrokken was, dat hij een vei lig verkeer-cursus voor bromfietsers was gaan volgen. „De bromfietscursus van ad judant Van Zijl", vroeg de ambtenaar ver rast. Dit bleek zo te zijn. En hij was ervoor geslaagd ook. Mr. Lagerwaard vond dit een optimistisch geluid. „Ik zal daaróm mijn oorspronkelijke eis halveren". Hij vorderde 25 gulden, subsidiair vijf dagen hechtenis. Ook de kantonrechter vond het volgen van de bromfietscursus een ver standig beshiit en veroordeelde de schil der tot twintig gulden of vier dagen. Te snel Vervolgens stond een negentienjarige automobiliste uit Heemstede terecht, die op 28 augustus met een te grote snelheid van de Jacob van Lenneplaan de Midden laan zou zijn opgereden. Daarbij was zij in botsing gekomen met een voor haar van links komende auto. Bij de politie had de verdachte verklaard, dat zij zestig tot ze ventig kilometer per uur had gereden, maar voor de kantonrechter beweerde zij ten stelligste, dat haar snelheid niet boven de vijftig kilometer gelegen had. De amb tenaar van het openbaar ministerie vond dit echter al veel te veel en hij eiste dan ook een geldboete van honderd gulden en de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. Na het pleidooi van de raadsman, mr. J. G. Bettink, die er op wees, dat zijn cli ënte sinds het ongeluk niet meer achter het stuur had gezeten, veroordeelde de kantonrechter de verdachte tot honderd gulden boete en de intrekking van het rij bewijs voor de tijd van acht maanden. Reactiesnelheid Aan de reactiesnelheid van een Zaanse vrachtwagenbestuurder was het te dan ken, dat twee agenten van de Haarlemse politie gisteren als getuigen voor de kan tonrechter konden verschijnen in de zaak tegen een bedrijfsleider uit Velsen, die op 8 augustus van het vorige jaar bijzonder gevaarlijk over de Rijksstraatweg gereden zou hebben. De bedrijfsleider passeerde namelijk een klein vrachtwagentje, dat bestuurd werd door een Zaandammer en hij raakte daarbij op de linker rijbaan, juist op het moment dat er van de andere kant. een motor met zijspan van de Haar lemse politie aankwam. De Zaanse vrachtautochauffeur, die het gevaar zag remde uit alle macht en gaf daarbij de bedrijfsleider de gelegenheid om nog net langs de motoragenten naar de rechterkant van de weg te schieten. Gisteren eiste de ambtenaar van het openbaar ministerie een week hechtenis en twee jaar intrekking van het rijbewijs. De kantonrechter veroordeelde de be drijfsleider tot een boete van 75 gulden en twee jaar ontzegging van de bevoegdheid om een auto te besturen. Naar wij vernemen zal drs. G. P. J. van Alkemade, hoofd van het Bureau voor school- en beroepskeuze, voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Onderwijzers vereniging op donderdag 26 januari in de Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum een inleiding houden over de school als tweede opvoedingsmilieu. Aan deze inleiding gaat de vertoning van de film „Preface to a life" vooraf. De heer Aler verwacht, dat het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en de Amerikaanse raad voor de burger luchtvaart het verzoek van de KLM tegen april zullen inwilligen. Drie maanden daarna zou dan, naar zijn mening, een rechtstreekse dienst AmsterdamLos An geles met twee vluchten per week worden geopend. Allereerst zal gebruik worden ge maakt van Lockheed „Superconstellations", waarna in 1957 zal worden overgeschakeld op Douglas DC-7's. Misschien zullen in 1960-'61 de straalvliegtuigen van het ty pe DC-8 in gebruik worden genomen. Ook de mogelijkheid van de turbine propeller-aandrijving wordt bestudeerd en mogelijk zullen Lockheed „Electra's" of Britse „Vanguards" worden aangekocht. Prins Bernhard en de heer Aler zullen vandaag dinsdag en morgen de fabrieken van Lockheed en Douglas bezoeken. De opstelling van de waterpolozevental len, die zondagavond 22 januari in het Sport- fondsenbad in Haarlem tegen elkaar spelen in het zwemfestijn ten bate van het Ko ningin Wilhelmina Fonds, zijn als volgt: Nederlands militair zevental: Van Dorp (AZ en PC), Ruimschotel (HZ en PC), Wever (GZC, Gouda), Spaans (Zwemlust, Utrecht), Moolhuyzen (Neptunes, Arnhem), Arnold (ZIAN, Den Haag), v. d. Water (SVH, Schie dam). Haarlems zevental: Vrugt (HPC), Tjebbes (HPC), Diepersloot (Haarlem), Bijlsma (Haarlem), Geurtsen (HPC), Paan akker (Haarlem) en Prins (HPC). Scheids rechter is de heer G. Voogd. Zoals wij reeds eerder meldden komen op deze avond verder uit Mary Kok, Lenie de Nijs, Atie Voorbij, Atie Kroon, Nellie Wie- gers en Judith de Nijs (allen De Robben) met zwemdemonstraties, Els van Breda Van der Hom (Het IJ, Amsterdam), Lenie LantingKeiler (Amsterdam) en Jan Paan akker (Haarlem) met een demonstratie schoonzwemmen en de kunstzwemploeg van de zwemclub Haarlem. Maandagavond sprak in de aula van het gymnasium te Haarlem mevrouw Made leine Davy voor „Les conférences francai ses" over de rol van het dagboek in de lit teratuur. In haar met zeer veel geest voorgedragen betoog kwam mevrouw Davy achtereenvol gens tot een omschrijving van het wezen van het dagboek, de betrekking tussen dag boek en karakter en temperament van de schrijver daarvan, de verhouding tussen het dag-boek en de tijd waarin het werd ge schreven en tenslotte de plaats van het dag boek in de litteratuur. Spreekster ging er daarbij van uit, dat het plan om een dagboek bij te houden als regel opwelt op een ogenblik van verdie ping en inkeer, terwijl men geen mogelijk heid heeft zich te uiten tegenover derden. Wanneer men het dagboek van de psycho analytische zijde benadert blijkt dat de mannen, die het bijhouden, enigszins vrou welijk van aard zijn en vaak bijvoorbeeld overgevoelig; de vrouwelijke dagboek schrijvers verraden mannelijke karakter trekken: zij schrijven dan ook vaak om zich tegen iets of iemand te verweren. Over gangsvormen van het dagboek benaderen de kroniekv bijvoorbeeld het oorlogsdag boek of het reisjournaal. Mensen die alleen d<e buitenzijde van dingen en verschijnse len registreren, komen moeilijk tot het bij houden van een dagboek, dat in feite een „innerlijke geschiedenis" vormt, welke zo als Denys Amiel schrijft, een grote wils kracht vergt om van dag tot dag geschre ven te worden. In de dagboeken van verschillende schrijvers bestaat een zekere eenheid uit een oogpunt van gemoedgesteldheid: zij weerspiegelen melancholie, trots, egoïsme of sentimentaliteit, maar vormen vooral een poging om tot zelfkennis te komen. Me vrouw Davy trok hier een vergelijking met het masker .dat de mens in vele vormen kan opzetten omdat hij niet wil dat hij in zijn ware gedaante wordt herkend. Het dagboek nu stelt de mens in staat het mas ker af te werpen en zichzelf te zijn. Intussen komt hier voor beroepsschrij vers de moeilijkheid van de publikatie bij. Een dagboek, aanvankelijk voor eigen ge bruik begonnen, kan later toch voor open baarmaking worden bestemd, ook al omdat de drang tot communicatie met anderen te sterk wordt. Julien Green heeft verklaard, dat hij alle passages die anderen persoon lijk aanstoot kunnen geven dan schrapt. In het geval van het reeds in Engeland ver schenen dagboek van Nicolai Berdiaieff blijft de Franse uitgave reeds enige jaren achterwege omdat de uitgever Albin Mi chel de verschijning op dit ogenblik nog niet aandurft, gezien de vele opmerkingen over Franse persoonlijkheden welke erin voorkomen. Aan de andere kant, zo zei spreekster niet zonder ironie, zijn er heel wat lieden die het heerlijk vinden als zij bijvoorbeeld in het dagboek van Gide maar genoemd worden, zelfs al is het in weinig vleiende zin. Mevrouw Davy ging vervolgens de ken merken na van een aantal befaamde dag boeken, zoals van Amiel, Maine de Biran, Kierkegaard, Jaspers en Heidegger. Green, Charles Dubost, Simone Weil, Valéry, Ka- therine Mansfield en Paule Régnier. Al deze dagboeken hebben een gezamenlijk kenmerk: zij geven de golfbeweging weer van een mens dde zijn eigen ziel zoekt, het geen in wezen het zoeken naar God bete kent. Dit laatste is de ondergrond van alle grote dagboeken ook in dat van Gide welke door de oppervlakte met de ego centrische bespiegelingen, de belachelijke intimiteiten, de opgeblazen kleinigheden of de geestelijke oorvegen heen schijnt. De atheïst is in deze dagboeken trouwens vaak dichter bij God dan de gelovige omdat hij nog ontdekken kan wat bij de gelovige dik wijls schuil gaat achter reeds vastgelegde vormen. Maar het voortdurend onderzoek en de vurige wens om tot de waarheid te komen stempelen de dagboeken veelal tot het beste wat de letterkunde voortbrengt, zo besloot mevrouw Davy haar intensief gevolgde voordracht advertentie „TRESLONG" - HIILEGOM Woensdags „Dancing by Candlelight" m. medew. v. internationale artisten Van „Stichting Neoreligie" Dr. J. Slikboer te Aerdenhout is benoemd tot hoogleraar in de Psychodiagnostiek aan .de Bijzondere Faculteit van de Stichting voor Neoreligie te Haarlem. Hieraan is verbonden de functie van hoogleraar-direc teur van het Psychologisch Instituut der Bijzondere Faculteit, gevestigd te Haarlem, Gedempte Oude Gracht 90. Prof. Slikboer werd in 1913 te Rotterdam geboren. Hij studeerde aan de Rijksuniver siteit te Leiden, eerst in de letteren, later in de psychologie. In 1952 promoveerde hij aldaar op het onderwerp „Grafodiagnos- tiek". Voordien was hij van 1944 tot 1952 directeur van het Algemeen Psy chotechnisch Laboratorium te Amsterdam, dat hij tot grote bloei wist te brengen. Sedertdien was hij werkzaam als zelfstan dig bedrijfspsycholoog. Met zijn publicaties over de practisohe psychologie, gedeeltelijk ook bestemd voor een algemeen publiek, verwierf hij zich grote bekendheid. Bovendien is hij een vooraanstaand grafoloog en ais zodanig re dacteur van het Nederlands Tijdschrift voor Grafologie. Het Decanaat van de Bijzondere Facul teit voegt hier een beschrijving aan toe van het nieuwe psychologisch instituut, dat een intensief contact met het bedrijfsleven zal hebben. Het beoogt ook de nascholing, die volgt op de sedert 1946 bestaande oplei ding tot curiëntoloog, de nieuwe derde richting in de praktijkpsychologie, naast psychotechniek en psychotherapie. „Zij noemt zich een „zielzorgelijke" benadering van de medemens in zijn psychomorele moeilijkheden. Hierbij dient echter met te worden gedacht aan kerkelijke functiona rissen op dit gebied. Het betreft een gees telijke bijstand op het psychologische vlak, waarbij strikt godsdienstige problemen buiten beschouwing blijven", aldus de mededelingen van het Decanaat. HAARLEM. 16 Januari 1956 ONDERTROUWD: 16 jan.. E. de Groot en C. J. Rutte. BEVALLEN van een zoon: 13 jan., T. van der Zalm—Wijland; J. M. L. Kemp—Jong bloed; L. J. WeberImmink; 14 jan., M. Th. Evertse—Dupont; M. Dekker—van der Voet; H. C. Meijlis—Ulsamer; A. M. L. Schuite makerMaas; 15 jan., T. DostPestman; H. J. Calandt—Lensen; 16 jan., C. E. van VessumFielmich. BEVALLEN van een dochter: 14 jan., M. J. A. UijtingBroekman; T. de Jongvan der Reijden; G. C. Mentiox—van den Broek; W F. Schön—Hartog; 15 jan., Y. J. Steen kenvan Steenbrugge; A. M. S. Hoeker— van der Vlugt; G. W. Antonisse—Tauber; 16 jan., P. Pronk—de Vos. OVERLEDEN: 13 jan., G. J. van Baaren, 71 j„ Kamperlaan: E. West—Blanken, 8o j., Jansstraat; 14 jan., J. M. Welters, 80 j., Kamperlaan; M. D. J. SweertsBruijnen, 77 j„ Kleine Houtstraat; D. Rademaker— Kuijl, 71 j., Rijksstraatweg; A. M. Hoeper mans—Peres, 80 j., Saenredamstraat; 15 jan., E. Terol, 56 j., Gasthuisvest. Zo had een jeugdige varensgezel maan- •mtipMQSg'- voor "a^^-Hd'aTlémse kanton rechter moeten verschijnen, maar omdat, hij op het ogenblik ter walvisvangst in het Zuidpool-gebied verblijft, was zijn vader komen luisteren, hoe het zijn zoon op het kantongerecht zou vergaan. Een machinelasser verklaarde als getui ge, dat hij op een dag in Augustus, toen hij met zijn motor reed op het kruispunt Jan Nieuwenhuyzenstraat-Brouwersstraat in Haarlem, was aangereden door de ver dachte, die hem op een motor met een vaart van wel zestig kilometer van links v/as genaderd. Door de schok was een klein meisje, dat achter op de motor van de ge tuige zat, op straat gevallen, waarna het een week lang in een ziekenhuis verpleegd had moeten worden. De getuige vertelde verder, dat volgens „de verzekering" de schade aan zijn motorfiets f 168 bedroeg. „Waarom reed uw zoon zo hard?", wilde de kantonrechter weten, die vervolgens in lachen uitbarstte, toen hij het antwoord vernam: „Hij werd achterna gezeten door een hond". De ambtenaar van het openbaar ministe rie wist niet, dat ook honden een snelheid van zestig kilometer per uur kunnen be reiken en eiste een boete van vijftig gul den, benevens twee jaar ontzegging. Mr. Raedt. vond veertig gulden en twee jaar niet rijden voldoende. Geen rijbewijs Een onderaannemer uit Haarlem, die ver volgens terecht stond, was met een auto op 29 juni van het vorige jaar op de Schoter- weg in Haarlem tegen een stilstaande auto gereden. Toen een onderzoek werd inge steld, bleek, dat de man geen rijbewijs had. De onderaannemer bekende tegenover de kantonrechter, dat hij toen nog geen rijbe wijs bezat, maar dat hij al wel examen had afgelegd. Kort na het ongeval had hij be richt gekregen, dat hij gezakt was.Hij voer de nog ter verontschuldiging aan, dat het gaspedaal en de rem in de bewuste auto slechts een centimeter van elkaar verwij derd zijn, zodat hij, toen hij de stilstaande auto gewaar werd, eerst gas had gegeven, toen hij wilde remmen. Mr. Lagerwaard eiste voor de aanrijding een boete van f 25 en voor het rijden zon der rijbewijs een van f 75. De kantonrech ter veroordeelde de man tot f 25 en f 50. Bromfietscursus Ook een 37-jarige schilder uit Haarlem, die op 1 september met zijn bromfiets in de Vrijdagavond ontwaarde de bewoonster van een huis aan het Spaarne in Haarlem een vreemde man in haar dakgoot die er na haar verwonderde uitroep: „Wat doet u hier" ijlings van door ging. De bewoonster verzuimde de politie van deze vreemde ont moeting in kennis te stellen, hetgeen de recherche tenzeerste spijt. De politie wil weliswaar niet meteen verband leggen tus sen dit voorval en het navolgende, maar zij vindt het toch wel toevallig, dat in de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in een zeer nabijgelegen confectiebedrijf. Men heeft zich daar toegang verschaft via een luchtkoker en een wc. Wat er eventueel is weggenomen, kon nog niet worden vast gesteld. De burgerij wordt daarom door de politie ten dringendste verzocht, ieder geheimzin nig voorval onmiddellijk aan te geven, ook indien men van mening is, dat het „toch niets te betekenen heeft."

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9