Parlementariërs en vakbondsleiders dringen aan op „Euratom" Blocker's Cacao Oost-Duitsland legaliseert zijn nationale volksleger W.-Duitsland krijgt modernste luchtmacht in Europa Kritieke situatie na ernstige ongeregeldheden in Bombay Resolutie na Par ijse conferentie tot Europese samenwerking op atoomgebied »lnfraphil« Nieuwe partij opgericht Ministerie van Defensie ingesteld Peking toont ongeduld jegens Washington Vloot van 1200 gevechtsvliegtuigen Nieuwe C.A.O. voor bloembollenbedrijf Politie vuurde op betogers: 27 doden Zeer bevredigend jaar voor Rotterdamse Bank Agenda voor Haarlem Rechter Maengkom tegen toelating van pleiter Automobilist veroordeeld tot.maximum snelheid „Nationale Unie op algemeen christelijke grondslag" Ministers van Buitenlandse Zaken moeten beraadslagen Kerkelijk Nieuws Hogere lonen en drie extra-vacantiedagen Twee weken voor hardhandige bokser Roofoverval te Hulsberg; dader snel gearresteerd Himalayabeer maakte Apeldoorner wakker DONDERDAG 19 JANUARI 1956 7 PARIJS (United Press) De door Mon- net bijeengeroepen vergadering van parle mentaire en vakbondleiders uit zes Euro pese landen heeft in een slotcommuniqué, dat na twee dagen vergaderen is uit gegeven, de vorming van een supranatio naal Europees atoom-orgaan voor gemeen schappelijke ontwikkeling van de kern splitsingsindustrie voor vredelievende doel einden aanbevolen. De gedelegeerden uit socialistische christelijk democratische en liberale kringen in Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg tekenden eenstemmig het be sluit, dat ter kennis van parlementen en regeringen zal worden gebracht. De slotverklaring beveelt een supra nationale commissie aan, aan welke de regeringen enige van hun bevoegdheden overdragen welke een rigoureuze controle zal uitoefenen over de eigendom van splitsbare materie, alsmede toezicht op de bouw en exploitatie van bedrijven, waar atoomenergie wordt geproduceerd. De commissie zal zich tot de vreedzame doel einden van het kernsplitsingsvraagstuk beperken. De commissie, aldus de aanbeveling, moet alle splitsbare materie in eigendom hebben en deze eigendom tijdens het pro- duktieproces behouden. De commissie zal splitsbare materie aan de ondernemingen en bedrijven toewijzen, rechtvaardig en zonder discriminatie. Parlementaire controle over de com missie zal worden uitgeoefend over de al gemene assemblée der Europese Kolen- ADVERTENTIE met Philips „Lnfraphil" ook bij: spierkramp, spier- rheumatiek, verstuikingen, verwondingen, steenpuisten en verkoudheid. DONDERDAG 19 JANUARI Roxy: „Het schot in de nachtclub", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The left hand of God", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: Ondér auspiciën van „Bijzonder Kerkewerk Herv. Gem. Heemstede", Vertoning van „Verboden spel", 14 jaar, 8.15 uur. Studio: „Heuvel 24 antwoordt niet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Doctor at sea", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Carla, de zonda res van het eiland", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geen liefde duurt eeuwig", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Les nuits de Montmartre", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: 20.15 uur, onder auspiciën van de „Haarlemse Kunstgemeenschap" optreden van het ballet van de Nederlandse Opera, o. 1. v. Frangoise Adret. Zuiderkapel: 20 uur, Afscheidsavond Kees Glas. Frans Halsmu seum: 20 uur, Concert onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamermuziek. Vestestraat 1: 20 uur, Concert door Ans Bouter, Jan Hesmerg en Eduard Biele voor de ver. „Weten en Werken". Ged. Oude Gracht 47: 20 uur, Gem. van Christus, Bij bellezing. Nutsgebouw, Lange Veerstraat: 20 uur, Spir. ver. „Het hoger leven", intieme séance-avond. VRIJDAG 20 JANUARI Rembrandt: „De glorie van het leven", 18 jaar, 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „De purperen vlakte", 14 jaar, 8.15 uur. Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 2.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Nachtclub Triana", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het grote verlangen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wien blijft Wien", alle leeft, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Paniek in Gibraltar", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Wilhelminastraat 22: 20.15 uur, Ver. van spir. „Het Licht". Concertgebouw: 16.15 en 19.30 uur, Concert voor de school jeugd door het N. Ph. O. o. 1. v. Marinus Adam, ter gelegenheid van de Mozart-her- denking. en Staalgemeenschap. Geschillen komen voor het gerechtshof der E.G.K.S. Een raadgevende commissie samenge steld uit arbeiders, werkgevers en ver bruikers wordt opgericht om de atoom commissie te adviseren. Alle landen die willen toetreden, kun nen dit doen. Bijzonderlijk de toetreding van Enge land of althans een vorm van nauwe sa menwerking moet mer kracht worden na gestreefd. De commissie 'zal het enige or gaan zijn, dat de bevoegdheid heeft met niet aangesloten staten te onderhandelen en overeenkomsten te sluiten, ten aanzien van alles wat nodig is om het doel te be reiken in bijzonder ten aanzienvan de aankoop van splitsbare materie. De leden hebben zich verplicht, de reso lutie zo spoedig mogelijk aan hun parle menten voor te leggen zodat de regeringen snel het noodzakelijke verdrag tot uitvoe ring van het plan kunnen uitwerken. Op 5 april a.s. komt het actie-comité opnieuw bijeen om kennis te nemen van de goed-of afkeuringen der diverse parle menten, indien die dan reeds bekend zijn. Dan zal beraadslaagd worden over welke maatregelen nodig zijn om de regeringen te steunen bij de tenuitvoerlegging van de resolutie van Messina, speciaal wat be treft de geleidelijke invoering van een ge meenschappelijke markt. (De resolutie van Messina dateert van 2 juni 1955 en is aan genomen door de ministers van Buiten landse Zaken der zelfde zes landen. Zij beoogt de vorming van een verenigd Eu ropa door de ontwikkeling van gemeen schappelijke instellingen, de geleidelijke onderlinge afstemming van de economie der verschillende landen op elkaar en de invoering van een gemeenschappelijke markt, alsmede geleidelijke aanpassing van de sociale politiek der verschillende lan den.) In Nederland. Wat Nederland betreft, verklaarde de fractieleider van de Partij van de Arbeid, de heer Burger, tegenover de speciale cor respondent van het A.N.P., dat de Tweede Kamer zich reeds zeer spoedig na 1 febru ari met dit onderwerp zal kunnen bezig houden. Hij verwachtte,- dat, tenzij de V.V.D. of de Christelijk-Historische Unie hier onverhoopt bezwaar tegen zouden hebben, de kwestie aan de orde zou kun nen worden gesteld in de vorm van een motie, uitgaande van het seniorenconvent. De conferentie heeft in een bijzonder harmonische geest plaatsgehad, zo ver zekerden verscheidene deelnemers. De enige moielijkheid van betekenis werd ver oorzaakt door de vertegenwoordiger der Italiaanse liberalen die de mogelijkheid van de produktie van atoonmbommen niet geheel uitgesloten wilde zien. Maar ook hij verenigde zich tenslotte met de bepaling dat er alleen sprake mocht zijn van vreed zaam gebruik van atoomenergie. Verzekeringen. Nog een andere Parijse conferentie heeft zich deze week beziggehouden met de pro blemen der atoomenergie. Het was de bij eenkomst van de Europese verzekerings commissie, die maandag en dinsdag heeft gesproken over de verschillende nieuwe vraagstukken die voortvloeien uit de ont wikkeling van de industrie op atoomge bied en het steeds toenemende gebruik van radio-actieve isotopen. De deelnemers waren het er over eens, dat deze ont wikkeling ook de verzekeringsmaatschap pijen voor nieuwe problemen stelt. Ze zijn daarom overgegaan tot de oprichting van een „Europees centrum ter bestudering van het verzekeren van risico's, verbonden aan het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doeleinden." P voces-Jungsclilaeger Mevrouw Boumon vervult haar taak op bevredigende wijze (Van onze correspondent te Djakarta) Rechter Maengkom in het proces Jung- schlaeger, deelde vandaag in de 54ste zit ting voor het Landgerecht te Djakarta mede, dat hij de komst van mr. Van Empel in Indonesië met het doel als pleiter op te treden voor de Nederlandse verdachten verwerpt. Hij huldigt het beginsel, dat een vreemdeling uit het buitenland niet als pleiter kan worden aanvaard. Dit staat los van de persoon van mr. Van Empel. De afwijzing is mede gegrond op de overweging, dat het proces zijn voltooiing- nadert. Hij hoopt het nog deze maand ten einde te brengen. Inmenging van een nieuwe pleiter zou het slechts langer rek ken. De rechter zei hiermede zijn stand punt voorgoed duidelijk te hebben gemaakt. Hij deelde dit mede naar aanleiding van een brief van de verdedigster, mevrouw Bouman, waarin zij een uitspraak van de rechter vraagt, daar mr. Van Empel reeds twee weken in Bangkok wacht op een visum, hangende de beslissing van de rech ter. De verdedigster bepleitte toelating van mr. Van Empel, onder meer op grond dat zij als niet-juriste niet in die mate op de hoogte is als een rechtskundige en dus steun bij mr. Van Empel zou vinden. De rechter antwoordde een onbevoegdheid niet een onvoldoende grond te achten. Naar zijn mening vervult de verdedigster haar taak naar beste kunnen en vervanging is daarom niet nodig. Hij voegde er aan toe, dit niet als kompliment te bedoelen. Premier Harahap heeft enige dagen ge leden verklaard, dat de visum-aanvraag voor mr. Van Empel nog in behandeling is. Het voormalige hoofd van de Nederland se militaire missie, generaal-majoor Pe- reira noemde als getuige a décharge de verklaringen van de getuigen Amiruddin, Manoppo en Manoch over geheime verga deringen van de militaire missie, waarop zowel Pereira als Jungschlaeger aanwezig zou geweest zijn en over illegale activitei ten van de missie gefantaseerd en gelogen. Onder-luitenant Koenders, wiens ont kenning in de vorige zitting, dat hij getui ge Manoppo de vorige week in het ge rechtsgebouw de hand geschud had, aan leiding was tot schorsing van die zitting, verklaarde thans, dat hij Manoppo had aangezien voor een oude bekende van een Nederlands bedrijf in Djakarta en hem in die hoedanigheid de hand had geschud. Het verhoor van de leden van de Neder landse militaire missie is afgesloten, uitge zonderd van majoor Van Tuin en sergeant Verschoor. Pereira en de anderen kunnen desgewenst naar Nederland terugkeren. Merkwaardig vonnis van politierechter te Groningen Voor de politierechter te Groningen heeft de zaak gediend tegen de vertegen woordiger D. B. uit Leeuwarden, die in september van het vorige jaar aan de Vis markt te Groningen met zijn auto een wielrijder had aangereden en nadien was doorgereden. Het slachtoffer werd vrij ernstig gewond. De officier van Justitie eiste honderd gulden boete en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De politierechter legde de verdachte, die niet was verschenen, een merkwaardige straf op. Ili.j veroordeelde hem tot honderd gulden boete, subsidiair veertig dagen hechtenis, ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van twee jaar voorwaar delijk, met een proeftijd van drie jaar. Ge durende de proeftijd mag de veroordeelde niet harder rijden dan 65 km per uur. Een afschrift van de kennisgeving van de voorwaardelijke ontzegging zal moeten worden gehecht aan zijn rijbewijs door middel van een zegel van de officier van Justitie. Dit afschrift moet aan het rijbe wijs gehecht blijven en moet bij elke wet telijke aanhouding worden getoond. Het comité van actie ex-K.N.P. deelt mede, dat in een vergadering welke op 7 januari te Utrecht is gehouden, het be sluit werd genomen tot oprichting van een nieuwe partij, op basis van acht hoofd punten. Deze hoofdpunten zijn: 1. Stimulering van de nationale ge dachte, tot uiting te brengen door een meer fiere houding op internationaal terrein en door meer respect voor de Grondwet als bij verscheidene gelegenheden werd ge demonstreerd; 2. een betere behartiging van de belangen van door de oorlog ge dupeerden, zowel hier ten lande als in Indonesië en een nakomen van de erkende morele verplichtingen tegenover deze per sonen; 3. herziening van het zelfs door de Staten-Generaal niet voldoende beoordeel bare, excessieve en extreme belastingbe leid; 4. bestrijding van de bestaande uit holling van de privaat-eigendom en het daadwerkelijk bevorderen van voor de hand liggende bezitsvorming bij brede groepen, onder meer door verhoging van de curveprijs voor woningwetwoningen, belangrijke verruiming, althans verzach ting van het contingenteringsstelsel, her ziening van het arbeids- en loonbeleid in de bouwvakken en aanzienlijk versnelde aanpassing van de huren (met compensatie voor de huurders) tot een rendabel huur- peil; 6. een middenstandsbeleid dat door drongen is van de betekenis van de mid denstand als essentiële sector van de soci aal-economische structuur van de westerse maatschappij; 7. efficiënt en krachtig in grijpen in de hand over hand toenemende verkeerschaos; 8. mogelijkheden te schep pen voor de leden van de Staten-Generaal zich beter dan tot nu toe te oriënteren om trent belangrijke internationale en natio nale vraagstukken door uitrusting van deze parlementaire colleges met onderzoek-or- ganen. zoals in K.N.P.-kring als sinds medio 1953 herhaaldelijk is gesuggereerd. De nieuwe partij zal de naam dragen van „Nationale Unie op algemeen christe lijke grondslag". Tot de toevoeging „op algemeen christe lijke grondslag" werd besloten teneinde te doen blijken, dat de partij open staat voor allen, d:° het uitdragen van de christelijke gedachte in de praktijk van het politieke en maatschappelijke leven willen na streven, dus zowel katholieken als niet- katholieken. Een voorlopig bestuur werd benoemd, waarvan de functies van voor zitter. vice-voorzitter en secretaris- pen ningmeester respectievelijk worden waar genomen door lr. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel, G. H. Mulder en dr. J. M. E M. A. Zonnenberg, Carel Reinierszkade 171, 's- Gravenhage. Het voorlopig bestuur stelt zich als eer ste taak de organisatie van de partij in zo danige mate te verwezenlijken, dat mede hierdoor een succesvolle deelneming aan de Kamerverkiezingen zal kunnen worden bereikt. Het verklaart dat berichten, waar bij relaties tussen figuren als Westerling e.d. en de Nationale Unie werden gesugge reerd, van elke grond zijn ontbloot. ADVERTENTIE geurig - gezond en.,. Carton a 100 gram f 0.65 Carton a 200 gram f 1.20 BERLIJN (Reuter) De Oostduitse Volkskamer heeft de oprichting van een „nationaal volksleger" en een ministerie van Defensie goedgekeurd. Vice-premier Willi Stoph, die naar men gelooft minister van Defensie zal worden, heeft de Volks kamer meegedeeld, dat voor het ogenblik geen dienstplicht nodig is, omdat de om vang van het leger beperkt kan zijn tot wat nodig is voor de bescherming van het land. Geallieerde waarnemers in Berlijn me nen, dat er in feite geen verandering komt in de huidige Oostduitse strijdkrachten, die reeds jaren bestaan onder de naam „geka zerneerde volkspolitie". HONGKONG (Reuter) Communis tisch China heeft voor de tweede maal in deze maand, een beroep op de Verenigde Staten gedaan om het verbod op het ver voer van bepaalde goederen naar China op te heffen en in te stemmen met besprekin gen tussen de wederzijdse ministers van Buitenlandse Zaken, om tot vermindering van de spanning in het gebied van Formo sa te geraken. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Za ken, die voor radio-Peking sprak, beschul digde de Verenigde Staten ervan de be sprekingen, die te Genève door de weder zijdse ambassadeurs worden gevoerd, te „rekken". „De bezetting van Taiwan (For mosa) door de Verenigde Staten" is een dispuut op internationaal plan, doch „de bevrijding door het Chinese volk van zijn gebied Taiwan is een zaak van bin nenlandse aangelegenheid". Deze „zaak" kan derhalve geen onderwerp vormen van de Amerikaans-Chinese besprekingen. Het is voor China onaanvaardbaar „de Ameri kaanse bezetting van Taiwan" als statufu quo te aanvaarden. Deze kwestie is de oor zaak van alle spanning en is een obstakel bij de besprekingen over uitwisseling van burgers, aldus de woordvoerder. Propaganda De Amerikaanse afgevaardigde bij de Amerikaanes-Chinese onderhandelingen te Genève, ambassadeur Johnson, zei desge vraagd dat beide partijen zich volgens af spraak zouden onthouden van propaganda en dat slechts mededelingen over de ge maakte vorderingen zouden worden ge daan. De Chinezen hadden met de verkla ring echter propaganda beoogd. In zekere zin aldus Johnson, duidt het Chinese communiqué op vooruitgang bij de besprekingen betreffende het Amerikaanse standpunt volgens hetwelk China zich dient te onthouden van geweld bij het bereiken van zijn doelen. Het poogt tevens het feit, dat de Chinezen de overeenkomst, cm alle Amerikaanse burgers terug te zenden niet zijn nagekomen te verdoezelen. In welingelichte kringen te Washington is men van mening, dat China allereerst de dertien Amerikanen dient uit te leveren en moet afzien van geweld bij het regelen van zijn internationale vraagstukken, alvorens de Verenigde Staten kunnen ingaan op ^et Chinese voorstel tot het houden van een conferentie van ministers van Buiten landse Zaken. PARIJS (United Press) Welingelich te bronnen hebben onthuld, dat West- Duitsland de modernste luchtvloot van West-Europa zal krijgen die terzfjnertijd 1.200 toestellen zal tellen, op enkele tien tallen transporttoestellen na alle uiterst supersonische toestellen, die de Verenigde Staten ter beschikking zullen stellen. Door deze Amerikaanse leveranties zal West- Duitsland geen hinder hebben van de stag natie in de aflevering van straaltoestellen, waarmee Frankrijk en Groot-Brittannië kampen door moeilijkheden in de pro duktie. De kern van de nieuwe Luftwaffe zal be staan uit zes Wings van ieder 75 „Thunder- streak" jachtbommenwerpers, die tactische atoombommen kunnen vervoeren. Het commando over deze 450 supersonische jachtbommenwerpers zal naar verwacht wordt de ex-stukacommandant kolonel Kuhlmey krijgen. Kuhlmey, die in de oor log werd onderscheiden met het ridder kruis van het ijzeren kruis, wordt op het ogenblik in de Verenigde Staten geoefend in het vliegen van straaltoestellen. Verder zullen de Duitsers naar schat ting vijfhonderd „all-weather"-straal- jagers van een type Sabre krijgen. Dat be tekent, dat zij tevens de beschikking krij gen over een van de modernste jachtcom- mando's in de Westelijke wereld. Slechts de F100 Supersabre, die de Amerikaanse luchtmacht zelf nog maar in kleine aantal len ontvangt, is sneller. De commandant van dit jachtcommando zou de voormalige kolonel Steinhoff worden, die in de tweede wereldoorlog meer dan honderd geallieerde toestellen neerschoot. Ook Steinhoff, die destijds onderscheiden werd met het zwaard en eikenloof behorende bij het ridderkruis van het ijzeren kruis, wordt in de Verenigde Staten opgeleid als straal jagerpiloot. Deze sterke nieuwe Luftwaffe zal ver der bestaan uit drie Wings van elk 54 „Thunderflashes", de snelste verkennings- en fotovliegtuigen ter wereld. Voorts ko men er twee Wings van ieder 54 transport toestellen, waarschijnlijk van het type „vliegende verhuiswagens". Binnen veertien dagen zal de aflevering van de eerste twee jachtbommenwerpers geschieden. Deze toestellen zullen gebruikt worden voor opleidings- en proefdoelein- den. De toestellen zijn in Marseille uitge laden en verscheept naar een Amerikaans militair depot in West-Duitsland. De overi ge toestellen zullen geleverd worden zo gauw er voldoende Duitse piloten zijn. De Duitsers beweren, dat zij tegen het einde van dit jaar zes honderd piloten voor straaltoestellen zullen hebben opgeleid. Dat betekent, dat zij nog vóór 1957 achttien escadrilles kunnen bemannen. Zij zullen worden opgeleid op de Amerikaanse luchtmachtbases Landstuhl en Fürstenfeld- brück in West-Duitsland, totdat zij over eigen vliegvelden beschikken. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Bant met stand plaats Creil C. F. J. Antonides, kand. te Amsterdam. Geref. Kerken Tweetal te Vlaardingen: J. P. Haspels te Goënga en W. v. d. Meulen te Sleeuwijk, Aangenomen naar Mechelen (België) C. J. Honig, kand. te Amsterdam, die be dankte voor Kamerik. Geref. Kerken art. 31 K.O. Tweetal te Aldergrove (Can. Ref. Church) K. Bruning te Rijnsburg en G. Zomer te Vrouwenpolder, van wie eerstgenoemde is beroepen. Beroepen te Appingedam-Garrelsweer J. Goudswaard, kand. te Den Haag. Bedankt voor Rotterdam-Charlois J. J. Arnold te IJmuiden. De verwijzing van Stoph naar de beperk te omvang van het Oostduitse leger legt volgens hen de nadruk op het bekende feit, dat Oost-Duitsland, met of zonder dienst plicht, niet veel meer dan honderdduizend man kan oproepen voor volledige militai re dienst, gezien het tekort aan arbeids krachten. Bij de strijdkrachten zouden wel de honderd tot honderdvijftig duizend man territoriale vrijwilligers ingelijfd kunnen worden, die in hun vrije tijd een militaire opleiding krijgen en die uitgerust zijn met karabijnen en machinepistolen. Verrassend snel De legerwet is verrassend snel door het parlement behandeld. Slechts drie dagen geleden werd op een massademonstratie voor de eerste maal de leus voor een „volksleger" aangeheven. Woensdag maak te de voorzitter van de Volkskamer, Dieck- mann bekend, dat er twee agendapunten bijgekomen waren: de legerwet en een wet inzake nieuwe legeruniformen. In de legerwet staat, dat het leger zal bestaan uit leger, marine, luchtmacht in beperkte omvang voor zuiver defen sieve taken en dat het ministerie van De fensie onder toezicht zal staan van de mi nisterraad en de Volkskamer. In de wet op de uniformen worden de uniformen niet omschreven. De leden van de Volkskamer hebben de modellen in de Kamer kunnen bekijken. Naar verluidt zijn zij traditioneel grijs, afwijkend dus van de huidige uniformen van de Volks politie, die Russisch aandoen. Tevoren had premier Grotewohl in een redevoering in de Kamer West-Duitsland uitgenodigd voor besprekingen over her eniging van Duitsland, een collectief Euro pees veiligheidspact, vermindering van buitenlandse troepen op Duits gebied en beëindiging van propaganda en voorberei ding van een atoomoorlog door middel van verklaringen waarin Oost- en West-Duits land de atoombom veroordelen en afzien van de produktie van atoomwapens. Leugens en tactiek Een regeringswoordvoerder in Bonn verklaarde dat in Oost-Duitsland reeds een kader voor een leger was opgericht nog vóór West-Duitsland zich bij de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie (NAVO) aansloot. De persdienst van de christen democratische. regeringspartij, verklaarde, dat het gelogen zou zijn als de Oostduitse regering haar besluit zou voorstellen als een gevolg van de heroprichting van een Westduits leger. Volgens de persdienst van de socialisti sche (oppositie)partij hebben de commu nisten slechts om tactische redenen met de oprichting van een Oostduits leger gewacht op de opstelling van de eerste Westduitse NAVO-eenheden. Na vele onderhandelingen door verte genwoordigers van de organisaties van werkgevers en werknemers in de bloem- bollenbedrijven is men gekomen tot een concept voor de nieuwe C.A.O. ingaande met het nieuwe seizoen. Het concept, dat thans bij de werkge vers- en werknemersorganisaties met hun leden in behandeling wordt genomen, ziet er als volgt uit: a.. Het grondloon voor vaste arbeiders wordt f61.50, dat voor losse arbeiders f64 in de zomer- en f 62.50 in de wintermaan den. b. Aan de werknemers zal een produk- tietoeslag worden uitbetaald, welke ge middeld 7 zal bedragen. Het totaal van de per onderneming uitbetaalde produk- tietoeslagen mag niet meer bedragen dan gemiddeld 7 van de totaal uitbetaalde grondlonen. De individueel toe te kennen toeslag zal ten hoogste 12 van het con tractloon mogen bedragen en moet binnen het raam van de 7 %-regeling blijven; bij accoordwerk wordt geen toeslag gegeven. c. Ter realisering van de door de over heid toegestane uitbreiding van de secun daire arbeidsvoorwaarden wordt het aan tal vakantiedagen per contractjaar van twaalf op vijftien gebracht, terwijl een vakantietoeslag zal worden vastgesteld van 4 voor vaste en 2 voor de losse arbei ders. Dit betekent voor de vaste arbeider een vakantietoeslag gelijk aan twee week- -contract)lonen plus vaste toeslagen en voor de losse arbeider een verhoging van de vakantiebon van f 3.80 tot f 6. De 48-jarige bokser B. van K. is vanmor gen door de Rotterdamse rechtbank ver oordeeld tot twee weken gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen, dat hij een Surinamer had mishandeld. Van mishande ling van een jongetje, dat bij dit gevecht ook een klap had opgelopen, werd hij vrij gesproken. De eis was vier weken, waar van twee weken voorwaardelijk, met 'wee jaar proeftijd. Lifter mishandelde automobilist en beroofde hem van zijn geld De 55-jarige E. H. uit Valkenburg, eige naar van een bioscoop te Heerlen, is in de afgelopen nacht omstreeks twee uur op een stille landweg te Hulsberg in zijn auto overvallen en beroofd van ongeveer 200. De heer H. had met degene die hem heeft overvallen eerder in Heerlen kennis ge maakt en liet hem in zijn auto meerijden naar Valkenburg. Onder de gemeente Huls berg werd de heer H. plotseling aangeval len en werd hij gedwongen te stoppen. Hij werd ernstig mishandeld, de aanrander trachtte hem te wurgen en beroofde hem van zijn portefeuille. De aangevallene wist te ontvluchten en deed aangifte bij de Rijkspolitie te Valkenburg, die de auto op de plaats van de overval aantrof. De dader van de roofoverval is in de afgelopen nacht omstreeks drie uur door de Rijks politie van Valkenburg in zijn woning van zijn bed gelicht en gearresteerd. Het is de 20-jarige J. T. uit Valkenburg, die reeds door de politie werd gezocht wegens het plegen van verscheidene misdrijven. Enkele maanden geleden was hij uit de gevangenis ontslagen. teruggekeerd voor overleg met burger lijke en militaire autoriteiten. Het uit gaansverbod is in drie industriële distric ten voor 24 uur van kracht verklaard. In het noorden van midden-Bombay heeft de politie gevuurd op betogers, die winkels en openbare gebouwen aanvielen. Er werden 27 politiemannen gewond, toen zij poogden de aanvallen op winKeis en openbare gebouwen te beletten. De beto gers staken een glasfabriek in brand. In de bedrijven in noord- en midden- Bombay wordt niet gewerkt. Scholen en andere onderwijsinstellingen zijn gesloten. Volgens traditie is de Rotterdamsche Bank N.V. weer de eerste van de grote banken, die haar jaarstukken over het af gelopen jaar gereed heeft. De balanscijfers, aldus de directie, ver tonen wat betreft de debiteuren een zekere stabiliteit: f319.634.442 (v.j. f317.395.494). Het cijfer van de aan de bank toevertrouw de gelden is aanmerkelijk gestegen: credi teuren f 1.001.123.976 (v.j. f953.289.668). De resultaten van 1955 stemmen tot te vredenheid. Hoewel het onkostencijfer een verdere stijging vertoonde: f21.826.009 (v.j. f 19.655.125), werd deze meer dan goed gemaakt door de grotere inkomsten: rente en wissels f25.085.183 (v.j. f 24.051.826), provisie f 17.082.929 (v.j. f 15.467.241), ef fecten f2.570.396 (v.j. f 1.057.144). Een verdere stijging van het onkostencijfer is te verwachten. In 1955 heeft het bestuur kunnen vast stellen welk bedrag van de reserves de fis cus als agioreserve aanmerkt. Aangezien het mogelijk is uit deze reserve een be lastingvrije uitkering aan aandeelhouders te doen, wordt voorgesteld deze agioreser ve grotendeels uit te keren door een beta ling in contanten van f 20 per aandeel van f 200, hetgeen neerkomt op een belasting vrij dividend van 10 percent. Uit de winst wordt dan f 5.000.000 gestort in de open reserve, zodat deze ongewijzigd blijft. Over 1954 werd eveneens 10 percent uitgekeerd, met dien verstande, dat dit dividend be- BOMBAY (Reuter) Bij de onlusten in Bombay naar aanleiding van de medede ling dat de stad rechtstreeks onder het centrale bestuur te Nieuw Delhi zal komen te staan en geen deel zal uitmaken van de eentalige Mahasrasjtra-staat, zijn 27 de monstranten door de politie, die herhaalde lijk het vuur moest openen, gedood. Er zijn 89 personen door de politie gewond. Een ongeteld aantal heeft blessures opgelopen bij knuppelcharges. Meer dan 250 personen hebben verwondingen opgelopen door stenen, afkomstig van de demonstranten. Laat in de avond nam het aantal ge welddaden toe. In de industriebuurten ten noorden van de stad kwamen enige wijken in het donker te liggen, doordat demonstranten de leidingen vernielden. Ook de telefoonverbinding tussen het noor. en het zuiden van de stad werd verbroken. In het donker ontstonden gevechten tus sen oproerkraaiers en politie die bekogeld werd met stenen en met zuur gevulde elektrische lampen. Vele kiosken en ook winkels werden in brand gestoken. De politie arresteerde on geveer 500 personen, zodat ongeveer 1500 personen vastgehouden worden. Under hen bevindt zich S. A. Dange. de leider dei- communisten in Bombay. Uitgaansverbod In de stad is, van zonsondergang tot zonsopgang, een uitgaansverbod afgekon digd. Twaalfduizend man politie hebben in de gehele afgelopen nacht slag geleverd met woedende betogers. De toestand is slechter geworden. Legereenheden zijn aangezegd zich gereed te houden om de orde te herstellen. De premier van de staat Bombay, Mo- rarji Desai, die op reis was, is met spoed Het zal je maar gebeuren, dat je 's nachts gerucht hoort bij de achterdeur van je woning en dan, tijdens een verkennings tocht om inbrekers te ontdekken, plotse ling oog in oog komt met een flinke Hima layabeer. Dit overkwam de heer T. aan de Zwolseweg te Apeldoorn, die bij zijntaald werd uit de winst en dus belastbaar ontdekking meteen de deur dicht gooide en de politie belde. De beer, die door het omhoog drukken van een dakplaat van zijn nachtverblijf in een dierenpark te Apeldoorn de weg naar de vrijheid had gevonden, liet zich met een hoeveelheid voer door de politie en de eigenaar ge makkelijk „lijmen" en sliep even later onbewust van de schrik, die hij had ver oorzaakt, de diepe slaap van een goed gevoede beer. was. De balanstelling is toegenomen van f 1.248.924.893 tot f 1.388.671.172. De balans wijst voorts aan: prolongatie en voorschot ten tegen effecten f 24.705.096 (v.j. f 16.852.882), debiteuren f319.634.442 (v.j. f317.395.494). Het kapitaal bleef onveran derd op f 50.000.000. De resultaten over 1955 worden, vooral in aanmerking nemend de stijging der onkosten, zeer bevredigend genoemd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11