„Detailhandel krijgt te kampen met nijpend tekort aan personeel" piï v.Empelen Tegen keldermeester van melkfabriek een jaar geëist Directeur Economisch Instituut voor de Middenstand sprak in Haarlem Nu is het tijd „Lied van de klok" in Spaarndam RIJWIELEN Rijwielhuis Wilhelmina Eis van tien maanden tegen slijter Meer speelgelegenheid voor de jeugd Rechtbankvonnissen in verkeers-appèlzaken Bloemendaal Amsterdamse Beurs 11 Busconducteur bestolen, geld in België verteerd Brandstichter kreeg tien maanden Bromfietser bij aanrijding gewond Data wandeltochten Kampioenschap Haarlem- Noord voor thuisdammers „De Spooktrein" Prijs voor Otto de Kat Burgerlijke Stand van Haarlem Volgens bestuur is alles koek en ei „Om de waarheid" Haarlemse Bloemenmeis jes ovef de grenzen Elf maanden geëist tegen verpleegster GEKNOEI MET FLESSEN MELK Amsterdamstraat vierde feest in concertgebouw DONDERDAG 19 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op uitnodiging van de r.-k. midden stands vereniging in Haarlem heeft de di recteur van het Economisch Instituut voor de Middenstand, de heer G. S. Scheltema, woensdagavond in restaurant Brinkmann in Haarlem gesproken over „Structuur wijziging in ambacht en handel". De spre ker stelde vast, dat zich in de loop der jaren in ambacht en handel in Nederland revolu tionaire wijzigingen hebben voorgedaan: tal van ambachten zijn verdwenen, maar andere hebben zich na de industriële revo lutie in de tweede helft van de achttiende eeuw ontwikkeld tot kleine, in sommige gevallen zelfs grote industrieën. Bovendien zijn er vele nieuwe ambachten ontstaan, bijvoorbeeld door toepassing van de elek triciteit. Volgens de spreker heeft de detailhandel zich in de loop der jaren enerzijds geken merkt door een sterke specialisatie, maar anderzijds weer door branchevervaging, ge tuige het ontstaan van de vele warenhuizen. Op het ogenblik is er in Nederland een sterke vraag naar arbeidskrachten, waar door ook op dit punt een stevige concurren tie is ontstaan tussen grote en kleine be drijven; bij het winnen van personeel leg gen de grote bedrijven zich vooral toe op het scheppen van betere sociale voorwaar den, terwijl de kleine vaak hun toevlucht nemen tot het middel van de zwarte lonen. In het algemeen valt bij deze concurrentie een personeelsverloop van de kleine naar de grote bedrijven te constateren, aldus de heer Scheltema, die van mening is, dat de detailhandel eerstdaags met een nijpend te kort aan personeel te kampen zal krijgen. ADVERTENTIE om met VAN EMPELEN te praten over aanleg of verandering van uw tuin Tuinbouwbedrijf Binnenweg 18 Telefoon 38080 Heemstede De componist Andreas Romberg (1767 1821) heeft een groot aantal werken op zijn naam staan. Hij schreef onder andere zes symfonieën, vier vioolconcerten, ongeveer dertig strijkkwartetten, veel stukken voor allerlei instrumentale combinaties en voor zang. Maar ondanks dit indrukwekkend omvangrijke oeuvre zou Romberg in onze dagen vrijwel onbekend zijn geweest, in dien hij niet muziek voor Schillers „Lied van de Klok" gecomponeerd had. Het is het enige werk van de nijvere, bekwame kunstenaar, dat de strijd tegen de tijd heeft kunnen doorstaan, al is daarbij het appre- ciatiegebied wel ingekrompen. Wat men ook ter zake van muzikaal conservatisme tegen deze koorcompositie kan inbrengen en welk bezwaar men mag hebben tegen het opvallende epigonisme, men zal toch toe moeten geven, dat Romberg de popu laire tekst van Schiller met zijn muziek niet overwoekerd heeft, ja, dat hij zich bescheiden op de achtergrond hield en het gedicht in alle eenvoud van een sfeer en situatie aanduidende muziek voorzag. Men zal in dit „Lied van de Klok", vergeefs zoeken naar een overdreven gevoelsaccent of effect, want van het later geschreven gelijknamige werk van Max Bruch zeker niet in alle opzichten gezegd kan worden. Eerlijke eenvoud doet Rombergs compo sitie voor zich innemen en telkens weer kan een uitvoering ervan onze sympathie opwekken. „Spaarndams Gemengd Koor" bracht het werk op een concert, dat dins dagavond in de Nederlands Hervormde Kerk te Spaarndam gegeven werd. Betrek kelijk korte tijd had de dirigent Ernst van 't Kaar aan de voorbereiding van de uit voering kunnen geven, maar niettemin kwam het koor al behoorlijk voor de dag. Ei vielen wel een paar oneffenheden te constateren. Zoals het te vroeg invallen van een paar sopranen, die blijkbaar haast wilden maken met het inwijden van de gegoten klok. En voorts zou ik er op willen wijzen, dat een scherper, duidelijker ge articuleerde uitspraak als noodzakelijk ge voeld werd. De zangers van het koor maakten een extra goede beurt met een speciaal voor hen bestemd fragment. En afgezien van enkele scherpe tonen, lieten de sopranen en de alten zich evenmin on betuigd, waarbij opviel, dat de dirigent de klankexpansies voorzichtig en verstandig binnen bescheiden grenzen hield. Met de solisten had men het goed getrof fen. De sopraan May Oranje-den Uijl zorgde voor een verrassing. Met 9tralende, fraai getimbreerde stem, in alle liggingen gaaf klinkend en treffend door een uitne mend beheerst mezzo voce, zong zij haar aandeel in Rombergs koorwerk. Later op de avond schonk zij nog veel vocale schoon heid en warme expressie met de vertol king van Mendelssohns beroemde aria „Höre, Israel" uit het oratorium „Elias". De zang van de alt Ans Wiersema Eruins trof door overdachte voordracht. Die uitdrukkingskracht bracht ook haar solo- vertolking na de pauze van „Weh i'hnen" en „Sei stille dein Herrn" uit „Elias" op belangrijk niveau. Amrny Roggeveen Suyk was de sympathieke mezzo-sopraan, die haar betrekkelijk bescheiden taak op innemende wijze volbracht. Goed werk hebben ook de tenor Ger Moeton en de bariton Henk Snoek geleverd. De bas Kees Krammer zong voor het laatst op Ne derlandse bodem. Morgen vertrekt hij als emigrant naar Nieuw-Zeeland. Zijn af- soheidszang in de „rol" van de meester- klokkengieter was waarlijk indrukwek kend van klank en voordracht. Ten slotte moet van de medewerkenden de pianiste Justine Koot worden genoemd om haar door en door muzikale begelei ding van koor en solisten. Aan haar was het mede te danken, dat de uitvoering van Gallia" van Gounod aan het slot van de avond voor het koor een succes werd. In dit werk onderscheidde zich wederom de sopraan May Oranje door uitmuntende zang. Er was in het kerkgebouw uiteraard geen applaus. Maar op voorstel van de voorzitter, de heer G. Klomp, verhieven de vrij vele toehoorders zich als uiting van hun waardering van hun zitplaatsen. P. ZWAANSWIJK Verandering van arbeidsmethode zal daar om in vele gevallen noodzakelijk zijn; een der middelen om het personeelstekort het hoofd te bieden is het overgaan tot het zelf bedieningssysteem, dat weliswaar, aldus de spreker, zeer bepaalde eisen stelt aan de ondernemer, maar toch in vele gevallen zeer goed kan voldoen. In het tweede gedeelte van zijn lezing behandelde de heer Scheltema de struc tuurwijziging van ambacht en handel in de Verenigde Staten. Hij beschreef de op komst in dat land van de zelfbedienings zaak een uitvinding uit 1912 van twee kruideniers in Californië. Als voorbeeld van een hedendaagse „supermarket" schet ste de spreker een gigantisch bedrijf met een vrijdragend dak boven een vloer van tienduizend vierkante meter en een par keerruimte voor elfduizend auto's. Van de grote bedrijven zijn er sommige in het bezit van de middenstand, andere in het bezit van het groot-filiaalbedrijf. Verder besprak de heer Scheltema nog vele andere staaltjes van efficiency in de Verenigde Staten, zoals de bedrijven, waar men alle artikelen koopt via automaten, bedrijven, waarbij in de laatste jaren een enorme stijging van de omzet is gecon stateerd. De spreker verduidelijkte zijn betoog met een overvloed van cijfermateriaal en voorts met een drietal films, waaronder een over het zelfbedieningssysteem. De Haarlemse rechtbank heeft vandaag nog geen vonnis gewezen tegen de 38-ja- rige Haarlemse machinebankwerker, tegen wie twee weken geleden een gevangenis straf van een jaar met aftrek van geëist, omdat hij zijn medebewoner, een N.Z.H.- konducteur had bestolen. De rechtbank achtte het onderzoek niet volledig, schorste de behandeling en stelde de stukken op nieuw in handen van de rechtercommissa ris. De verdachte had uit de tas van de konducteur ruim honderd gulden wegge nomen en daarvan in Brussel en Antwer pen goede sier gemaakt. De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen de 23-jarige Haarlemmer, die op het bevrijdingsfeest van het vorig jaar het huis van zijn verloofde in de Arnulfstraat in brand stak als wraakoefening jegens zijn ex-verloofde, veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. Deze ter beschikkingstelling geschiedde conform de eis van de officier van justitie. De zaak was ook op 7 Juli van dit jaar al behandeld doch toen geschorst voor een onderzoek naar de geestvermogens van de verdachte. Hedenmorgen omstreeks negen uur had op de Herenweg bij de ingang van het wan delbos Groenendaal te Heemstede een aanrijding plaats tussen een personen auto en een bromfietser. De bromfietser, de 21-jarige J. H. T. v. R. uit Bennebroek, reed over het oostelijke rijwielpad in de richting van Haarlem. Uit tegenoverge stelde richting kwam de personenauto, be stuurd door een 61-jarige koopman uit Haarlem. Deze wilde naar links de weg naar Groenendaal inrijden en zag de brom fietser niet aankomen. Beide voertuigen kwamen met elkaar in aanrijding waarbij de bromfietser viel. Hij kreeg een vermoe delijke linkerbeenbreuk. De bromfiets werd zwaar beschadigd, terwijl de auto aan de rechterkant werd ingedeukt. Het slachtoffer is per GGD-auto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem overgebracht. De dertiende avondvierdaagse van de Nederlandse Wandelsportbond, die oorspron kelijk was vastgesteld in de tweede week van juni, zal echter in de eerste week van deze maand worden gehouden, van woens dag 6 tot en met zaterdag 9 juni. Voor hen, die door werkzaamheden op zaterdagmid dag verhinderd zijn kan de afstand van die dag (20 kilometer) reeds dinsdagavond worden gewandeld. Het wandelseizoen 1956 wordt op 3 en 4 maart ingezet met propaganda-wandeltochten van uit verschillende plaatsen in deze pro vincie. De afdeling Noordholland van de NWB houdt op 24 en 25 maart een wandel tocht over 25 kilometer van Bloemendaal uit. In tegenstelling met vorige jaren worden in het voorjaar twee lange afstand wandel tochten in deze omgeving gehouden in plaats van een. Voor beide tochten wordt een par cours van zestig kilometer uitgezet. Door de vereniging „Onder Door" in de nacht van 28 op 29 April in Haarlem en door de lange afstand tippelaars in de nacht van 12 op 13 mei van Santpoort af. De damvereniging „KNC" (Kijk-Uit- Noorden-Combinatie) in Haarlem houdt in gaande maandagavond 23 januari om 8 uur in haar clublokaal gebouw „De Reisduif", Achterweg 2 hoek Pijnboomstraat, dans wedstrijden om het kampioenschap van Haarlem-Noord voor thuisdammers. Het be stuur rekent op een flinke deelname van allen die niet in clubverband het damspel- beoefenen. A mateurtoneel Af en toe davert nog „De spooktrein" over de planken en steeds blijkt dat Arnold Ridleys griezelhistorie niets van haar aan trekkelijkheid voor de toeschouwers heeft verloren. De laatste maal dat ik de trein zag rijden was in een schoolvoorstelling van het christelijk lyceum. Woensdagavond zag ik haar weer, ditmaal met Frans Iies- merg als regisseur-machinist en leerlingen van het Kennemer lyceum als passagiers. Het werd een heel aantrekkelijke rit, want Hesmerg bleek mans genoeg om deze super-Bello langs alle gevaarlijke banen te kunnen laten rijden. Het ensemble-spel vooral viel op. De individuele prestaties hangen af van de meerdere of mindere mate waarin de jeugdige spelers voor het toneel geschikt zijn. De eenheid in ver scheidenheid, waarin zij moeten samen smelten, is een kwestie van de regie. Bleek die regie dus doeltreffend, er waren persoonlijke vertolkingen, die ons geanimeerd naar het stuk deden kijken. De grapjas, die Teddy Deaken heet, kreeg bij voorbeeld een passend jasje aangemeten, waardoor al £ijn opmerkingen net dwaas genoeg waren om de aandacht van de ver borgen bedoeling van zijn verschijning af te leiden. Hij was de favoriet van de zaai en niet ten onrechte. Bepaald dramatisch talent liet ook de speelster van Julia Price haar figuur wedervaren. Het pasgetrouwde paartje dat zo'n vertederend effect heeft in het stuk, kon ook al bogen op frisheid en natuurlijkheid van spel: kordaat de man nelijke en lief-angstig de vrouwelijke helft. Helemaal in zijn rol en die van zijn col lega's bleek de vertolker van Charles Mur- dock op te gaan. Wat te fel kwam mij zijn toneelechtgenote voor. Men kan van de stationschef geen Jan Musch-creatie ver langen. De jongeman, die deze rol speelde, zal wel ervaren hebben wat het zeggen wii te moeten spelen met de stilte. Het schur- kenstel Herbert Price en Sterling was vooral in de persoon van Price raak ge troffen. Een aardige typering viel er voorts nog op te merken van de beverige miss Burne. Een goede oefening deze voorstelling in de toneeltechniek. Want alle differentiaties en nuanceringen, die van „De spooktrein" groot toneel maken, blijven bij zo'n school voorstelling vrome wensen. Men mag op hun vervulling niet staan. Ik nam er noch tans toch een gezellige indruk van mee naar huis. P- W. FRANSE Ter gelegenheid van de opening van de jubileumtentoonstelling ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Hollandse Aquarellistenkring, die woensdagavond plaats had in het Stedelijk Museum te Am sterdam, is een bijzondere prijs, beschik baar gesteld door het Prins Bernhardfonds, uitgereikt. Deze „Aquarellistenprijs" ten bedrage van vijfhonderd gulden is verdeeld tussen'prof. Otto B. de Kat te Overveen voor zijn aquarel „Les Sables d'Olonne" en Jan Groenestein voor zijn gouache „Pica dor." ADVERTENTIE WILHELMINA, SIMPLEX en BALAKO v.a. ƒ2.50 p.w. zonder vooruitbetaling KROCHT 6 t.o. HEMA HAARLEM, 18 januari 1956 ONDERTROUWD: 18 jan.. W. Veldman en E. J. Oldenburg; J. J. M. Kuijpers en H. H. van der Werff; J. O. O. Hoeke en E. Kroes; W. S. Koedijker en J. P. J. Kok: M. C. Ruijzenaars en A. Verboom; J. Belksma «n H. P. Boeré; J. G. van Dijke en W. C. Daal- man; G. A. Hulsegge en J. M. de Jager; J. M. Opdam en A. M. van Assema; J. Th. van Iersel en E. A. M. Entken: H. J. Kooij en J. F. Smit; C. J. Sweijen en J. M. Lubbers; P. van Berkel en M. de Vries; D. Hazekamp en M. Boon; R. van den Aakster en E. Mollema; C. G. B. de Haard en G. M. The- sing; C. Schenk en Th. C. J. van de Wete- rink; R. Biel en L. Zwiers. GEHUWD: 18 jan., J. G. M. Spijker en E. J. M. Versluis; L. L. Milatz en A. A. Smit; F. J. Goossens en R. A. Th. Veraart: G. Th. Bult en J. W. E. Abels; H. van dei- Haar en A. J. Four; J. Verhaaff en E. A. M. Holtkamp; J. J. Bais en S. Kunst; L.Vermeule en F. J. de Vries; G. C. Habich en M. M. van Holland. BEVALLEN van een zoon: 16 jan., A. G. Vermeidenvan der Leek; 17 jan., G. B. OosteropHansel; Chr. C. FeijeMeinders; M. R. H. Sanberg—Kuiper; J. C. Groenen- berg—Ki ert. BEVALLEN van e'en dochter: 17 jan., M. J. Th. StriekwoldKoch; W. Th. H. Mulder —Uitman; J. Verwer—Horselenberg. OVERLEDEN: 17 jan., C. F. J. Gombault, 73 j„ Westerhoutpark; H. van Paradijs— Schwarze, 30 j., Roemer Visscherstraat. In de werkplaats tot herstel van antieke textiel te Haarlem is het tapijt „Het Konijn" gerestaureerd. Aan het tapijt, dat 2.75 X 1.50 m. groot is, werd gedurende zevenentwintig maanden door één persoon gewerkt. Herstel antiek textiel Mejuffrouw dr. G. T. van IJsselsteyn denkt er anders over Zowel de voorzitter, wethouder A. J. M. Angenent. als de secretaris, de heer D. H. Suerink, hebben zich gehaast om te ver klaren, dat hen van moeilijkheden bij de stichting Werkplaats voor herstel van an tieke textiel niets bekend is. Ten aanzien van het ontslag van mejuf frouw dr. G. T. van IJsselsteyn meent het bestuur dat het geheel buiten deze kwestie staat. Immers, zo redeneert het, mejuf frouw Van IJsselsteyn had van de gemeen te Nijmegen welke tezamen met de ge meenten Maastricht en Enkhuizen de her stelwerkplaats indertijd heeft opgericht een opdracht en de gemeente Nijmegen heeft voor het in werking treden van de stichting laten weten, dat zij deze opdracht als geëindigd beschouwde. Hierbij dient wel te worden opgemerkt, dat de gemeente Nijmegen ook deel uitmaakt van het hui dige stichtingsbestuur. Intussen is ons uit een gesprek met me juffrouw dr. Van IJsselsteyn gebleken, dat deze niet akkoord gaat met die opvatting. Zij wilde echter met het oog op de grote culturele en sociale waarde van de herstel werkplaats voor antieke textiel zich nergens over uitlaten, zodat zij in dat opzicht de secretaris van het stichtingsbestuur aan haar zijde vindt, die ons verklaarde „dat het belang van de werkplaats in de eerste plaats komt". Wel verklaarde mejuffrouw Van IJsselsteyn, dat de zaak haar even ge compliceerd als onsmakelijk voorkwam. De heer G. Zijlstra deelde ons in aan sluiting op zijn mededeling van woensdag mee, dat er over zijn verklaring een mis verstand is ontstaan. Hij is tijdelijk zake lijk leider van de werkplaats en ambieert niet zijn leven lang de functie te vervul len. Daarom heeft hij de wens te kennen gegeven binnenkort zijn taak te Haarlem te eindigen. De heer Zijlstra is ambtenaar van de gemeente Nijmegen en werkt daar drie dagen per week en drie in Haarlem. Er is thans een oproep verschenen voor een nieuwe directeur en als een nieuwe functionaris benoemd is, zal de heer Zijl stra zijn werk in Nijmegen, waaraan hij de voorkeur geeft, volledig opnemen. Over de gang van zaken in het verleden wenste hij zich niet uit te laten. Wel verklaarde hij, dat er een goede verhouding bestaat met het tegenwoordige bestuur. Friezen uit Hoorn speelden toneel in Haarlem De toneelgroep van de Friese vereniging „Troch de tael forbaun" uit Hoorn was Woensdagavond te gast bij de Haarlemse zustervereniging „Gysbert Japicx", voor wier leden zij in gebouw St. Bavo het to neelstuk „Om de Wierheit" van Hein Groe- neveld voor het voetlicht bracht. Het is een „boerendrama" in drie bedrijven, dat, vooral in het laatste bedrijf, nogal sterk appèlleert aan de sentimenten van de toe schouwers. De auteur gebruikt daarvoor soms grove toneeleffecten, zoals donder en bliksem in het eerste bedrijf, een gees teszieke oude baas, die tijdens noodweer met de geldkist van zijn boer naar buiten loopt en daar op een niet nader toegelichte manier de dood vindt, een rechercheur die zijn woorden kracht bijzet door met een revolver te dreigen en zo meer. Die re chercheur verschijnt ten tonele om de geldkist op te sporen, die spoorloos ver dwenen blijkt te zijn. En aangezien deze politieman twee bedrijven lang getrouwe lijk zijn bevindingen relateert, weet de toe schouwer al lang voor het einde dat de boer zelf de schuldige is en de geldkist heeft verdonkeremaand om de verzeke ringspenningen in handen te krijgen. Maar de boer bekent dat pas aan het slot onder veel tranen. Een nogal drakerig gegeven dus. Men zou van dit stuk nog wel wat kunnen ma ken door het om te werken tot een soort detective-verhaal, waardoor de spanning tot het laatste moment erin gehouden zou kunnen worden. De Hoornse toneelgroep heeft zich echter dapper door de onvolkomenheden van het stuk heengeslagen. In het eerste bedrijf was men nog niet zo goed op dreef en werd er te weinig geacteerd. Maar het tweede en derde bedrijf maakten veel goed en hoewel de verrassende climax ontbrak, was iedereen toch wel onder de indruk van de - vooral door de heer S. Hiemstra als de boer en de heer F. Nieuwenhuis als de rechercheur - zeer sterk gespeelde slot scène. S. K. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling, dat het in het aanstaande voorjaar de propaganda voor Haarlem als Bloemenstad door Haarlems Bloei opnieuw, gezien het grote succes van een jaar geleden, mede gevoerd wordt door middel van een gezel schap bekoorlijke bloemenmeisjes. Gezien de weerklank die deze charmante vorm van propaganda verleden jaar vooral in het buitenland heeft gevonden, heeft de directeur van Haarlems Bloei het plan op gevat de bloemenmeisjes nu ook buiten de grenzen Haarlems roem te laten verkondi gen. In overleg met reisbureaux en andere toeristische organisaties is een voorlopig programma opgesteld, waarin bezoeken door de bloemenmeisjes zijn opgenomen aan Dusseldorp, Bonn, Keulen en Brussel. Op de route tussen Keulen en Brussel wordt ook Maastricht aangedaan. Het ligt in de bedoeling, dat de Haarlem se bloemenmeisjes waarvan er dit jaar 25 zullen worden uitgekozen, dus ongeveer de helft minder dan verleden jaar in haar fleurig rood-wit costuum op de voor naamste straten en pleinen van de genoem de steden voorjaarsbloemen uit Haarlem en omgeving aan de voorbijgangers zullen aanbieden. De advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's-Hertogenbosch heeft tegen de 34- jarige verpleegster Th. II. M. uit Eindho ven, die ervan wordt verdacht ongeveer f 16.000 ten nadele van het Wit-Gele Kruis ie 's-Hertogenbosch te hebben verduisterd, een gevangenisstraf van elf maanden ge vorderd. De rechtbank had haar indertijd veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden. Zuster M., die afde'ings- hoofd was bij het Wit-Gele Kruis te 's-Her togenbosch, werd er van beschuldigd ge durende enkele jaren te hebben gefrau deerd. Zij ontkent dit ten stelligste. Het gerechtshof zal op 1 februari arrest wijzen. De Haarlemse rechtbank, gepresideerd door mr. H. J. Ferwerda, heeft hedenoch tend de op 10 november van het vorige jaar geschorste behandeling van de zaak tegen een vijftigjarige Haarlemse kelder meester-controleur in dienst van een Haar lemse melkinrichting en een 53-jarige Haarlemse melkhandelaar voortgezet. De behandeling was indertijd stop gezet voor het inwinnen van voorlichtingsrapporten over beide verdachten. De keldermeester wordt er van verdacht, in 1954 en 1955 ongeveer tienduizend fles sen melk, die toebehoorden aan de melk fabriek, waar hij werkzaam was, te heb ben verduisterd. De melkhandelaar zou de flessen in ontvangst hebben genomen en het hierdoor extra verdiende geld in zijn zaak hebben geïnvesteerd. Beide verdachten gaven tijdens de zit ting in november het tenlastegelegde toe, al bedroeg het aantal flessen naar hun me ning aanzienlijk minder dan de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, meende. De keldermeester had destijds verklaard, dat hij zijn aandeel in de buit had gebruikt om andere mensen, die in financiële moei lijkheden, verkeerden, te helpen. De president deelde vanmorgen mee, dat volgens het over hem uitgebrachte rapport hij het geld grotendeels te eigen bate zou hebben besteed. „Van liefdadigheid was geen sprake", aldus mr. Ferwerda. Ook de officier van justitie was heden morgen van mening, dat de verdachte al thans het grootste gedeelte van het geld voor zichzelf heeft besteed. Hij achtte de verduistering bewezen en eiste een ge vangenisstraf van twaalf maanden, waar van acht onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest en de overige vier voorwaarde lijk met toezicht. De raadsman van de verdachte, mr. S. Groen, was er van overtuigd, dat de ver dachte in het huis van bewaring waar beide verdachten gedetineerd zijn - reeds zwaar geboet heeft en dat hij zo spoedig mogelijk in de huiselijke kring dient terug te keren. Mr. Groen deelde mee, dat hij namens zijn cliënt stappen heeft ondernomen om met de melkfabriek de schade te regelen, maar dat de directie daarover niet van gedachten wenste te wisselen. Volgens de raadsman is het betreffende bedrag niet nauwkeurig vast te stellen; hij vroeg de rechtbank de verdachte zo mogelijk reeds bij de uitspraak over veertien dagen in vrijheid te stellen. De melkhandelaar verklaarde heden morgen, tot de hem ten laste gelegde han delingen te zijn gekomen uit medelijden met de keldermeester, „die in moeilijk heden zat". Hij had hem eens een bedrag van 25 gulden geleend, waarna de kelder meester hem een kratje melk had aange boden, hetwelk hij had aanvaard. Nadien waren er meer kratjes gevolgd, zo vertelde deze verdachte. Volgens mr. Van der Valk Bouman heeft de melkhandelaar een groot aandeel in de knoeierijen gehad. Hij eiste tegen hem een iets lagere straf dan tegen de keldermees ter, die een vertrouwenspositie bij de fa briek had bekleed: tien. maanden gevange nisstraf, waarvan zes maanden onvoor waardelijk met aftrek van voorarrest en vier maanden voorwaardelijk onder toe zicht. Als raadsman voor deze verdachte trad op mr. A. D. P. V. van Löben Seis, die er de rechtbank mededeling van deed, dat uit de afrekeningsstaat van de fabriek over november, december en half januari Het ligt in de bedoeling van B. en W. van Haarlem om bij de dienst voor de licha melijke opvoeding, de sport en de jeugd zaken een nieuwe kracht aan te stellen, die meer in het bijzonder belast zal worden met het contact met de jeugdorganisaties. In overleg met het Haarlems speeltuinver- bond en de r.-k. vereniging voor het gezin is een plan opgesteld voor de aanleg van een aantal speeltuinen, zowel in de oude als in de nieuwe wijken. Het aanleggen van tuinen aan de Jac. van Looystraat, de Pladella- straat, de Delftstraat en de Heussensstraat is reeds in behandeling. Het ligt in de bedoe ling. in 1956 deze tuinen te doen aanleggen. Ten aanzien van de openbare pleinen is een plan in voorbereiding, dat een verruiming van de vrije speelgelegenheden beoogt. Deze pleinen zullen zoveel mogelijk van een tegelverharding worden voorzien zodat daar op verschillende sporten kunnen worden beoefend. Het plan bestaat om voor de aan leg van vier van deze pleinen binnenkort een kredietaanvraag bij de gemeenteraad in te dienen. Voorts delen B. en W. mede, dat het aan tal aanwezige schoolwerktuinen zeker on voldoende in de behoefte voorziet en daarom zijn dan ook zowel in noord als in oost nieuwe complexen ontworpen. De winkeliersvereniging uit de Amster damstraat in Haarlem-Oost heeft Woensdag avond in de gemeentelijke concertzaal haar kopers de eerste van een tweetal feest avonden aangeboden en uit de enorme be langstelling is wel gebleken, dat de klanten van de winkeliers uit de Amsterdamstraat het bijzonder op prijs stellen eenmaal per jaar op kosten van hun bakker of melkboer, drogist of kruidenier eens gezellig uit te gaan. Ook de vooi-zitter van deze straatvereni ging, de heer S. N. Verstraten, was bijzon der verheugd, dat de klanten uit „de Kal- verstraat van Haarlem-Oost" weer een jaar lang zo prettig gewinkeld hadden in de Amsterdamstraat en hij vertrouwde ons toe, dat men wellicht het volgend jaar drie avonden moet geven om alle gegadigden te vreden te stellen. Dit jaar had men „The Topliners" onder leiding van Tom de Vries uitgenodigd om de avond muzikale luister bij te zetten en deze musici zijn daar zonder enige twijfel in alle opizchten in geslaagd. Zij verrasten de aanwezigen eerst met een potpourri van alleraardigste Franse liedjes, die bovendien zeker niet onverdienstelijk gezongen werden en later op de avond brachten zij een Zuid- Amerikaans programma ten gehore, dat kennelijk in de smaak viel. Voorts werkten enkele komieken in een paar vrij flauwe toneelstukjes mee en het programma werd voltooid met het optreden van drie zingende jongens, die kennelijk nog niet zo lang in het vak waren en ondanks de goede wil de Engelse taal op een onmogelijke manier ten gehore brachten. Hoe het ook zij, dit alles kon niet verhin deren dat de aanweizgen zich uitstekend vermaakten en zich waarschijnlijk na afloop stellig voornamen ook het volgend jaar weer present te zijn. jongstleden blijkt, dat in deze periode eveneens veel meer flessen bij de fabriek zijn binnengekomen dan er werden afge leverd. Mr. Van Löben Seis achtte het ten lastegelegde aantal van tienduizend flessen aanmerkelijk te hoog; naar zijn mening zullen het er ongeveer 5500 zijn geweest. Hij vroeg voor zijn cliënt, die bereid is, de zaak financieel met de fabriek te rege len, onmiddellijke invrijheidstelling, juist ook omdat hij al ruim vijf maanden in voorlopige hechtenis zit. Dit verzoek werd door de rechtbank na een korte bespreking in raadkamer afge wezen. De rechtbank zal in beide zaken uit spraak doen op 2 februari. De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in verscheidene appèlzaken, die de vorige week werden be handeld. De 59-jarige Amsterdamse koop man, wiens wagen met zes personen er in op de rijksweg in de Haarlemmermeer over de kop was geslagen na een tweede poging om met 120 km per uur een reeds inhalen de auto te passeren, werd veroordeeld over eenkomstig de eis tot drie maanden ge vangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs. Bij de kantonrechter waren hem twee weken hechtenis en drie jaar ontzegging opgelegd, doch daartegen waren zowel hij als de ambtenaar O.M. in beroep gegaan. Een vertegenwoordiger uit Haarlem, tegen wie in de appèlzitting 25 boete en ontzegging van de rijbevoegdheid was ge- eist wegens het couperen van een brom fietser bij het inrijden van de Kleverlaan, hoorde ais uitspraak: bevestiging vonnis van de kantonrechter. Hij had zijn fout tegenover de bromfietser hersteld en hem nog net de kans gegeven, erlangs te komen en de ambtenaar O.M. was begonnen met hem een transactie voor 20 aan te bieden. Hij was daar echter op het advies van een politieman onder zijn kennissen niet op in gegaan. Een expediteur uit Woudenberg werd hedenmorgen door de rechtbank veroor deeld tot vier dagen hechtenis. De officier van justitie had een week geleden beves tiging van het vonnis van de kantonrech ter, die hem deze straf had opgelegd, ge- eist. Bij een technisch onderzoek van een vrachtwagen met aanhangwagen van deze expediteur was gebleken, dat er aan deze aanhangwagen nogal het een en ander mankeerde. Diefstal In de zaak tegen de achtendertigjarige Haarlemse machine-bankwerker, die reeds negen vonnissen achter de rug heeft en verdacht werd terzake diefstal van een be drag van 103 en verduistering van een fiets, die hij in huurkoop had gekocht, is nog geen uitspraak gedaan. De zaak werd verwezen naar de rechtercommissaris voor het instellen van een nader onderzoek. Van een conducteur van een vervoermaatschap pij, die in hetzelfde huis als verdachte woonde, heeft hij 't bedrag uit diens tas ge stolen. Een aantal kaartenhoekjes had ver dachte in een voortuintje weggegooid. Het geld is in een vermaakcentra te Brussel en Antwerpen verteerd. De eis luidde een ge vangenisstraf van een jaar; Brandstichting De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een drieëntwintigjarige Haarlemmer veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden en ter beschikking stelling van de regering. Hem was brandstichting in de Arnulfstraat te Haarlem ten laste ge legd. Op 5 mei wilde hij zich wreken op zijn vroegere verloofde en toen hij wist, dat het meisje en haar ouders afwezig waren, heeft hij brand gesticht in de wo ning. Óp dat ogenblik waren twee kinderen in huis. Een van hen heeft de brand ont dekt en dank zij hem is alleen de woon kamer uitgebrand. De rechtbank besliste op 7 juli een nader onderzoek naar de geest vermogens. Dit is geschied door de Utrech tenaar prof. dr. Baan, die van mening was, dat verdachte verminderd toerekenings vatbaar is. Hij beval voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering aan. De officier van justitie eiste veertien dagen geleden een onvoorwaardelijke ter beschik king stelling. GEBOORTEN: E. GroeneveldDonker, z.; H. Wijers—Schoenmaker, d.; H. A. Dui- vemanDorlandt, z.; H. Dorsmanvan der Plas. d. ONDERTROUWD: P. H. Soeters en L. de Vries Robbé; H. W. van Welij en M. H. Tim merman; H. J. van Tongeren en C. C. M. Kersten. GEHUWD: A. Boerrigter en A. J. M. Rutte; J. A. A. Th. van der Heijdt en G. M. Vreenegoor; A. J. M. Franssen en C. A. M. Starck van Schijndel; H. Kuiper en M. G. den Ouden. OVERLEDEN: J. Schot, 54 j.; mej. J. de Grooth, 74 j.; J. G. van der Kruk, 81 j. 3-3 Nederl. 47 3 Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ómmeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem SteeJ U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 997/ia 100% 324 312 277% 465 314 339% 332 199 360% 273 663% 635% 130% 220% 206% 265% 141 143% 269% 250% 275 262 70Vio 157% 55 134% 65% 35 Openings koersen 99% 100% 318% 308 277 290 465 312 334 326 199 356 273 654 626 129 219 204 265 139 141 269 251 275 262 68% 154% 54 134 65% 34%

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7