Het geringe bouwcontingent belemmert in Haarlem de woningbouw - ZE VEN DA GEN HAARLEM Krotopruiming in Haarlem gaat geleidelijk door Beeldjes die je kunt horen Mozart op het Prinsenhof Bouwkaswoningen aan Vlaamseweg, zonder middenstandshuizen Mari Andriessen werkt aan een Mozart-groep Bij een plaquette voor Mozart (10 jaar) in de Grote Kerk Van mensen en dingen one Her de I )amiaatjes 111 Uit kliniek ontsnapt en inbraken hervat 7 Boekhouder zou 1200 hebben verduisterd Vishal wordt bestemd voor Haarlems Bloei Vijftig jaar NRV Coornhert-lyceum won de beker van HSG Mozart en Haarlem Lambertavoor O ostenr ij kerfjes Schemerlampje J. H. van Borssum Buisman en zijn werk Boeke( n)rij Geen drukte na een prachttaak Recidivist onderbrak ter beschikkingstelling" Bezorgdheid over hotelaccomodatie VRIJDAG 2 0 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAM In het hoofdstuk „volkshuisvesting" van de memorie van antwoord op de ontwerp begroting 1956 der gemeente Haarlem zetten B. en W. hun standpunt uiteen ten aan zien van de woningbouw. Met de raadsleden betreuren zij de achterstand van de grote Noordhollandse gemeenten in de bouwactiviteit. De voornaamste oorzaak is het te geringe bpuwcontingent. Het college blijft alles in het werk stellen om meer bouw volume te verkrijgen. Voor 1956 is nog geen extra bouwvolume verkregen, maar B. en W. vertrouwen echter, dat alsnog verstrekking van een extra toewijzing mogelijk zal blijken. Het woningtekort bedroeg op 1 januari j.l. 4100 en de woningnood 2900. Op 1 januari 1955 waren de cijfers 4170 en 2866. Terwijl het woningtekort een dalende beweging vertoont, is in de woningnood een stijging waar te nemen. Systeembouw Gevraagd is of B. en W. de tijd gekomen achten om het woningprobleem meer dras tisch aan te pakken door afsplitsing van de woningdienst van het bouw- en woningtoe zicht; hiervoor zou een afzonderlijke dienst ingesteld dienen te worden, onder leiding van een directeur. B. en W. hebben geant woord, dat zij deze kwestie in onderzoek hebben. Zij zijn van mening, dat meer coördinatie der woningbouwcorporaties op prijs zou worden gesteld; het stimuleren van het teamwork der architecten en de nauwere samenwerking onder de aan nemersbedrijven zal moeilijk zijn. B. en W. zullen nagaan wat ten deze kan worden bereikt. Plannen voor 1956 B. en W. delen mee, dat zij in 1956 aan de raad zullen voorleggen een plan voor de bouw van 320 woningwetwoningen in systeem Rottinghuis (waarover wij reeds mededelingen hebben gedaan) en een plan voor de bouw van ongeveer 200 woning wetwoningen, beide in „Delftwijk". Het complex der 319 woningen aan de Schipholweg is in twee complexen besteed; voor de beide complexen was dezelfde aan nemersfirma de laagste. De vertraging in de uitvoering is inderdaad voornamelijk een gevolg van gebrek aan arbeidskrach ten. Een inmiddels ondernomen poging om bij een ander complex meer dan één aan nemer in te schakelen, is niet geslaagd. Op 31 december waren in aanbouw 897 woningen. Bouwkaswoningen B. en W. merken op, dat aan de N.V. Bouwkas Nederlandse gemeenten in begin sel bouwvolume is toegezegd voor de bouw van 64 woningen nabij de Vlaamseweg. Het betreft een afgerond plan, waarvan het aantal woningen bezwaarlijk kan worden verminderd. De toewijzing is in overeen stemming met het bij de gemeenteraad bekende verdelingsschema van het bouw volume en met het besluit tot toetreding tot de bouwkas. Kopers van woningen, gebouwd door par ticuliere ondernemers kunnen volgens B. en W. voor de garantie-regeling in aanmer king komen. Het aanvankelijk voornemen, te trachten het terrein nabij de Vlaamse weg te bestemmen voor de bouw van uit sluitend middenstands-huurwoningen kon niet worden gerealiseerd. In hotel in Zandvoort Vier maanden geëist Een 66-,iarige ex-boekhouder van een hotel in Zandvoort heeft donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank, gepresideerd door mr. H. J. Fenverda, terechtgestaan, verdacht van verduistering van ongeveer twaalfhonderd gulden ten nadele van dat hotel. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte de verduiste ring bewezen en eiste tegen de Zandvoor- ter een gevangenisstraf voor de tUd van vier maanden. De boekhouder bekende het hem tenlaste- gelegde, desgevraagd antwoordde hij, dat hij het geld had gebruikt voor reparaties aan een auto. Autorijden is namelijk zijn grote liefhebberij. De verduistering werd door de hoofd administrateur en de manager van het ho tel, die als getuigen werden gehoord, be vestigd. Volgens de hoofdadministrateur heeft de verdachte het geld, waaronder een bedrag van vierhonderd gulden dat in een enveloppe in een brandkast lag, weggeno men toen hij in de zomer van verleden jaar de manager, die toen met vacantie was, verving. De administrateur deelde voorts mee, dat de ex-boekhouder voor zover men dat heeft kunnen controleren niet in de boeken heeft geknoeid. De verdachte heeft nog niets van het ver duisterde bedrag terugbetaald, maar gaf voor de rechtbank te kennen dat hij de schulden met zijn pensioen wil aflossen, hetgeen mr. Ferwerda voor onmogelijk houdt. Wel heeft de directie van het hotel f 150 ontvangen: de opbrengst van de auto, die de verdachte in zijn bezit had. De officier van justitie noemde het een tragische omstandigheid, dat een man van dergelijke leeftijd, die nog nooit met de strafrechter in aanraking is geweest, een dergelijk misdrijf heeft gepleegd. Mede met hèt oog op de slechte indruk, die hel over de verdachte uitgebrachte reclasse- ringsrapport maakt, eiste mr. Van der Valk Bouman tegen hem een gevangenisstraf van vier maanden. De rechtbank zal op donderdag 2 februari uitspraak doen. Het ligt in de bedoeling van B. en W. van Haarlem de Vishal voor een belangrijk deel geschikt te maken voor het bureau van Haarlems Bloei. De bestemming van de Hoofdwacht hebben zij nog in overwe ging, aldus heeft het coliege in antwoord op een vraag van een raadslid meegedeeld. Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Nederlandse Reisvereniging houdt de afdeling Haarlem op dinsdag avond 24 januari in het Concertgebouw een feestelijke bijeenkomst, waarop de voor de jubilerende vereniging geschreven revue „Vijftig jaar voor u paraat" ten to nele zal worden gebracht. De revue be staat uit twee en twintig taferelen en wordt onder regie van Bob Peters, direc teur van de Nationale Revue, opgevoerd. Sonja Weerdenburg, Cor Smit, Sylvain Poons, Dick Gabel, de muzikale parodis- ten „De Caritas", Kees van Dam, het ballet „Frankly girls" en het danspaar Duscha Yarosch en Jury Tagunoff verlenen mede werking. Het muzikale gedeelte wordt ver zorgd door Martin Erich en zijn band. Enige raadsleden noemden het verheu gend, dat B. en W. tot de conclusie zijn ge komen, dat systeembouw de leniging van de woningnood kan bevorderen. Over de resultaten delen B. en W. mee, dat voor een complex van 320 woningen, te bouwen in „Delftwijk" in systeem Rottinghuis, bin nenkort prijsopgaaf wordt verwacht. Van deze 320 woningen zijn er 192 aanvaard door de Woningstichting „Patrimonium" en 128 door de Woningbouwvereniging „Zorgvliet". De Federatie van Woning bouwverenigingen had aanvankelijk be zwaren, maar die zijn, volgens B. en W., opgeheven. Het ligt in de bedoeling de op dracht uit te breiden tot totaal ongeveer duizend woningen, waarvan een tweede complex van ongeveer 350 woningen in „Parkwijk" is gedacht en het derde com plex in „Schalkwijk". Het gekozen systeem biedt hetzelfde woongerief als traditionele bouw. B: en W. verklaren, dat zij geen voorstanders van semi-permanente bouw, noch van houtbouw zijn. Of toepassing van systeembouw ook voor Haarlem extra bouwvolume zal betekenen, is bij B. en W. nog niet bekend. Het is echter wel aan de minister gevraagd. Woningen voor schilders „Hebben B. en W. reeds een onderzoek doen instellen naar de mogelijkheid om een aantal atelierswoningen voor de beeld houwers en schilders te doen bouwen?" is gevraagd. B. en W. hebben geantwoord, dat zij in middels besloten hebben in nieuwe woning blokken zo mogelijk een of meer atelier woningen op te nemen. Bij de schaakwedstrijden, gespeeld tussen zestallen van de Haarlemse Lycea en van het Haarlems Schaakgezelschap, behaalden vier scholen, als beste resultaat elk lVè punt, t.w. het Mendel College, het Coornhert-Lyceum, het Eerste Chr. Lyceum en het Mamix van St. Aldegonde-Lyceum. Om tot een resultaat te komen werd een snelschaakvierkamp tussen deze scholen gehouden, waarbij, elke school met 3 spelers uitkwam. Het resultaat was als volgt: Men- del-College en Coomhert-Lyceum elk 4 wedstrijdpunten en 5 bordpunten. Het le Chr. Lyceum en het M. v. St. Aldegonde- Lyceum behaalden 2 wedstrijdpunten en scoorden 4 bordpunten. De beslissingswedstrijd tussen eerstge noemde scholen werd door het Coornhert- Lyceum met 30 gewonnen. Zodoende stel de het zich voor de tweede maal in het bezit van de door het HSG uitgeloofde beker. De voorziter van HSG, de heer Marwitz, over handigde met een toepasselijke speech de beker aan de captain van het Coornhert- Lyceum. Elk der spelers van deze school kreeg een schaakboek. Voorts werden de schoonheidsprijzen uit gereikt aan Duisenburg, Mostertman en D. Vonk, voor bekroonde partijen, gespeeld in het schoolschaaktoernooi. Gezant van Burma. De Koningin heeft op het paleis Soestdijk de nieuwe gezant van Burma, de heer U Vum Ko Hau, ont vangen, voor zijn overhandiging van ge loofsbrieven. Ook het vraagstuk van krotopruiming en onbewoonbaar verklaarde woningen te Haarlem hebben B. en W. behandeld in de memorie van antwoord op de gemeen tebegroting. Het college geeft voorshands de voor keur aan het geleidelijk voortgaan met onbewoonbaarverklaringen in plaats van het uitlokken van de vaststelling van een lagere huur door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, als be doeld in de huurwet. Volgens B. en W. ontstaat in het laatste geval een groep woningen, die ongetwijfeld veel moeilijk heden zal opleveren. Het college geeft dan ook voorshands de voorkeur aan het ge leidelijk voortgaan met onbewoonbaarver klaringen. Het voordeel hiervan is, dat aan het einde van de ontruimingstermijn de onbewoonbaar verklaarde woningen steeds weer opnieuw worden onderzocht, tenein de te kunnen beoordelen of verdere ver lenging toelaatbaar is. Op januari waren 110 van dergelijke woningen nog bewoond. Van deze 110 gevallen zijn er 31 als onhoudbare geval len aan te merken, die op korte termijn Vandaag over een week is het twee eeuwen geleden dat Wolfgang Amadeus Mozart te Salzburg geboren werd. Als slaaf van een muzikaal talent dat tot de grootste ter wereld behoort leefde hij zijn korte, vijfendertig jaren tellende, leven. Na zijn dood werd hij pas, samenvallend met zijn muziek, meester. In dezelfde muziek, waarvan hij een leven lang de niet te bevrijden slaaf was geweest, is Mozart na zijn dood de zachtste heerser geworden die de muziek de mens heid geschonken heeft. Hij regeert alom en onder zijn heer schappij heerst geluk. Geen land kan Mozart voor zich op- - eisen, want MözartTsmuziek RewordedSlëchts 'geografi- sehe bijzonderheden in Mozjirts leven kynn^ landen in hun verhouding tot de persoon van Mozart onderscheiden. In dat opzicht speelt ook Nederland een rol, omdat in 1766 Mozart hier vertoefde. En tijdens dat verblijf was hij in Haarlem. Mqzart en de Haarlemmers in zijn jubileumjaar is een-re latie, die niet terloops dit jaar zal blijken. De festiviteiten in onze stad dragen een zeer eigen karakter. Over de plaats waar Mozart in Haarlem heeft gelogeerd heeft in Haarlems Dagblad Jos. de Klerk al een studie geschreven. In het Haar lems stadhuis zal Willem An driessen een galaconcert diri geren op 24 februari. In de grote Sint Bavo, waar de tien jarige Mozart het Cavaillé Col-1-orgel bespeelde zal een gedenkplaat onthuld worden, vervaardigd door J. H. van Borssum Buisman. En de beeldjes, die hierboven op de foto staan afgebeeld, zijn ook door een Haarlemmer vervaar digd, de beeldhouwer Mari Andriessen. Mari Andriessen heeft nu elf Mozartbeeldjes gemaakt. Hij deed dit niet ter gelegenheid van het jubileumjaar, of in op dracht van een Mozartcomité, niet om ze ten toon te stellen, maar omdat hij Mozart van alle componisten het meest be mint. Om een afbeelding van die beeldjes te krijgen zijn wij naar hem toe gegaan. Toen wij hem vroegen of hij Mozart de grootste componist vindt ant woordde hij met de woorden van Rossini, die op dezelfde vraag eens zei: „De grootste componist is Beethoven". „En Mozart dan?" Mozart is de enige", antwoordde Rossini toen. Er is geen aanleiding van buitenaf geweest, die hettot stand komen van de Mozart- groep heeft bewerkstelligd. „Het heeft niets met het Mo- zartjaar te maken", zegt An driessen. In de groep is Mo zart afgebeeld als dirigent, als violist in een kwartet, en spe lend aan de piano. De beeld houwer wil de beeldjes zelf houden, maar stelt zich voor bij de Italiaanse gieter Valsu- ani in Parijs afgietsels te laten maken. Mari Andriessen zal het niet bij het huidige elftal beeldjes laten. Hij wil er nog enkele aan toevoegen, tot hij zijn bewon dering voor Mozart in een ge sloten groep gevangen weet. Een groep over Mozart die mu ziek geworden is: beeldjes die muziek geworden zijn. Beeld jes die je kunt horen. Het bekende Haarlemse kin dercircus „Lamberta" zal op 1 februari opnieuw zijn „cir custenten" opslaan op het po dium van de grote zaal van gebouw St. Bavo in de Sme- destraat in Haarlem. Er zal die dag een voorstelling wor den gegeven voor buitenland se gasten: de Oostenrijkse kin deren, die hier enige maanden verblijven. Op 11 februari zullen enige leden van „Lamberta" hun medewerking verlenen aan een voorstelling, die dan in het Concertgebouw gegeven wordt ten bate van het her stellingsoord „Unicum" in Heemstede. Op tweede Paasdag, 2 april, zal het circus een laatste uit voering geven ten bate van het medisch kleuterdagver blijf „Margriet" in Haarlem. De VARA-televisie heeft reeds belangstelling getoond voor het succesvolle optreden van deze Haarlemse kinde ren. Wellicht zal dus het cir cus binnenkort zijn opwach ting kunnen maken in de Ne derlandse huiskamers. Van het bestuur van het weldadigheidsfonds „Het Sche merlampje" ontvingen wij de volgende brief: Kerstmis 1955 is weer ach ter de rug en wij kunnen met grote dankbaarheid terug zien op onze steunactie. Wij hebben door de vriendelijke medewerking van zovelen aan de vooravond van Kerstmis f 1710 (zeventien honderd en tien gulden) kunnen uitdelen; 228 gezinnen konden wij ver blijden met een Kerstgave f7.50. Het behoeft dus geen betoog dat wij dankbaar zijn met dit resultaat; het vorig jaar wa ren het 200 gezinnen. Onze dank gaat uit naar her. die dit alles mogelijk hebben ge maakt. Op de ingeslagen weg hopen wij voort te gaan en Wm A4-7Kf-l f f%l|p «-"PW?: - -~»s; ng" Sinds 1780 zijn alle conser vatoren van het Teylers Mu seum kunstenaars. Ook de huidige conservator prof. dr. J. Q. van Regteren Altena en de adjunct-conservator J. H. van van Borssum Buisman. In diens atelier hing aan de wand een voorstudie van een plaquette, voorstellend de tienjarige Mo zart aan het in verhouding tot het kind gigantische Cavaillé Coll orgel in de Grote Kerk. De beeldhouwer zal voor de Grote Kerk een plaquette maken, waarop te lezen staat dat het tienjarige wonderkind in Haarlem speelde en deze plaquette zal dit jaar onthuld worden in de Grote Kerk. Het ontwerp, op de foto te zien, is niet meer voor de Grote Kerk bestemd. De beeldhou wer overweegt een nieuw ont werp, dat hij voor een of andere nis maakt, waardoor in de plaquette een kromming zal komen, die het kinderfi guurtje nog meer relief geeft tegen de hoog oprijzende orgelpijpen. De kop waarmee de beeldhourver op de foto bezig is, is gemaakt naar de schilder Kees Verwey. De nu 36-jarige beeldhou wer, zoon van de bekende schilder en Teyler-conserva- tor Van Borssum Buisman, begon aanvankelijk een studie als architect te Delft. In de oorlog belandde hij in Genève als koerier voor de Neder landse Inlichtingendienst en in die periode overwoog hij beeldhouwer te worden. Na de oorlog werkte hij enige tijd bij prof. Wenckebach, hij kreeg een beurs voor de Ecole des Beaux Arts in Parijs, waar hij bij prof. Soupique werkte en daarna keerde hij naar Haarlem terug. In de Grote Kerk zal dit jaar een plaquette onthuld worden, waarop een sobere mededeling te lezen zal zijn, inhoudende dat de tienjarige Wolfgang Amadeus Mozart op het Cavaillé Coll orgel gespeeld heeft. Het initiatief voor het plaatsen van een gedenksteen is uitgegaan van de Vereniging van Vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, naar aanleiding van een voorstel van de heer Jos. de Klerk. Het is treffend dat dit voorstel uit een georganiseerde kring van muziekminnenden is ontstaan, omdat het, uitgegaan van een beroepsgezelschap of -organisatie, minder duidelijk tot uiting zou brengen hoezeer het voorstel gedragen wordt door de gehele niet te omschrijven groep van Haarlemse muziekminnenden. Op het ogenblik dat het gedaan werd kon het verzekerd worden met de aanhang van een groot deel der burgerij; ongeweten en ongezien. Nu de Kerkvoogdij van de Nederlandse Hervormde Gemeente te Haarlem het initiatief een uitvoering toedenkt die allersoberst te noemen is. past niet de vraag of deze soberheid terecht of ten onrechte is. Immers een gedenksteen in een kerkgebouw blijft vooral zaak van de leden van de gemeente in dat kerk gebouw, ook als dat kerkgebouw een meer algemeen karakter heeft, in dit geval bijvoorbeeld door de stads-orgelconcerten. Die orgelconcerten konden daar namelijk gegeven worden omdat zij strookten met de verlangens van de Kerkvoog dij. Om dat feit kan het alge mene karakter, dat er een ge volg van is, niet gebruikt wor den tégen een beslissing van de Kerkvoogdij op een ander veld. Maar nu die steen een aller- soberste uitvoering krijgt rijst de vraag of hij nog overeen komt met de gevoelens waar uit het initiatief ontstond. Met zekerheid kan men die vraag met nee beantwoorden. Dat de steen, in de Grote Kerk komt. is verheugend, maar de uit voering past niet in een opzet die beoogt Mozart te eren en te herdenken in een stad, die trots is op zijn verblijf. Dat vergt een feestelijker karakter. Dat vergt en dit is een voor stel een wat feestelijker ge denksteen, -beeldje, of pla quette op de plaats waar vroe ger het huis stond, waar Mo zart logeerde: de Grote Markt. - - v Hij werd in het Teyler's Huis geboren en het leven in deze prachtige, uitgebalan ceerde harmonische omgeving, heeft ongetwijfeld zijn stem pel gedrukt op de persoon van de beeldhouwer. Zijn liefde voor de eerste natuurkundige toestellen in het museum is hoewel in schijnbare tegen spraak met zijn kunstenaars schap een kenmerkend fa cet van de beeldhouwer. „Steeds opnieuw word ik er door getroffen; die eerste po gingen in de natuurkunde geven nog de oerkracht van de natuur weer, de verwonde ring zit er nog zo in". Die ver wondering bezit J. van Bors sum Buisman zelf ook; steeds. Die verwondering in het ge mis daaraan zien de cultuur pessimisten een der ken merkendste symptomen van deze tijd maakt deze beeld houwer niettemin een uiterst modern mens. Keren immers tegenwoordig niet talloze kun stenaars terug naar de oer- kernen, naar de oudste drijf veren van het bestaan? Van Borssum Buisman voelt er zich nabij. Hij heeft een verre haast onwezenlijk zachte blik, die het onmiddellijk hem omringende op dezelfde af stand houdt als die, welke de huidige moderne kunstenaars trachten te némen. Slechts als de voortdurende verwondering van deze beeldhouwer een levenswerkelij k onderwerp ziet, is hij „er bij". Dan wordt hij een vief spreker, een be trokkene; dan is de afstand weg. Dan heeft hij weer her kend wat hij in het museum bemint: een oerkracht, een begin als een beginsel. Daar om houdt hij van steen. Daar om hakt hij het liefst in mar mer: een aristocratische steen, een harmonische steen, maar daarom niet minder: steen, de vastheid van de aarde. bij welzijn in de toekomst nog groter resultaat te bereiken. Lijst van aangeschafte boeken door de Stadsbibliotheek die 23 januari 1956 voor uitlening beschikbaar komen. Koinans: Flood, Bracelen: De brug der liefde-.Pilotaz: Een man strijdt alleen;Sytzen: Landgenoten: Miller: Reunion; Jouhandeau: Le saladier. Ontwikkelingsboeken: Coryn: De eeuwige sirene; Overzee van: Het moderne humanisme in Nederland: Haer, van der: Je beroep egn eigen keuze; Cartier: 48 x Ameri ka; Schreurs: Franciscus; de kleine arme van Assisie; Andriessen: De ontwikkeling van de moderne prijstheorie; Snijders-Oomen: Klei ne kinderen worden groot; Melsen, van: Natuurfilosofie; Brouwer: Beurs en effectenhandel; Hop- finger: Tegen de verdrukking in; Lampe: Das Gesamtwerk; Claus: De Oostakkerse gedichten; Bo- mans: Nieuwe buitelingen; Kaste len in nood; Koning: Levend bal let; Paganini; Maas: Tussen Pic colo en contrabas; Pos: Veelbelo vend Rhodesia en machtig Tan ganyika: Oosten, van: Brazilië in vogelvlucht; Scharp: Het einde van Europa: Maandblad voor handwerken. 1954; Popular scien ce. 1955 I. Zuster M. E. Merison en mejuffrouw L. L. M. Bierens de Haan, verbonden aan het Diaconessenhuis als sociale werksters voor de Haarlemse Vereniging van Maatschappe lijke Zorg voor Zieken, gaan op 1 februari afscheid nemen, daar zij de pensioengerechtig de leeftijd bereikt hebben. Bei den hebben dan ruim 31 jaar onafgebroken in de Spaarne- stad gewerkt en voor zeer vele Haarlemmers zijn deze dames geen onbekenden. Zij bezoch ten in deze vele jaren talloze huisgezinnen waar door ziekte ernstige problemen ontstonden en waar hulp van buitenaf noodzakelijk was. Ook zorgden zij onder meer voor de opna me van zieke bejaarden in rust- en verpleeginrichtingen. Zuster Merison en mejuf frouw Bierens de Haan herin neren zich de vooroorlogse cri sisjaren als de moeilijkste tijd toen de grote werkloosheid veel nood onder de mensen bracht. Vol lof vertellen de beide dames over de wijze waarop zij altijd in hun werk steun en medewerking kregen van diverse gemeentelijke, kerkelijke en particuliere in stellingen. Ongetwijfeld zullen de thans vertrekkende sociale werksters nu ook zelf veel lof ontvangen op de middag van de eerste fe bruari tijdens de officiële af scheidsreceptie in het Diaco nessenhuis. Want al hebben zij „al die drukte" niet graag (in de afgelopen dertig jaren zijn de verscheidene jubilea zonder ophef voorbij gegaan), nu zij aan het eind zijn gekomen van hun grote menslievende taak, mogen hun verdiensten ook wel in het openbaar geprezen worden en dit zal dan een uiting van dank zijn namens al degenen die in de loop van de jaren de hulpvaardigheid dezer dames hebben ondervon den. Zuster N. Fledderman zal hen in het Diaconessenhuis op volgen. dienen te worden opgelost. Voor 25 onbe woonbaar verklaarde woningen, die sinds 18 mei j.l. zijn ontruimd is wederom ver vangend bouwvolume aangevraagd bij Gedeputeerde Staten. In het ontwerp-uitbreidingsplan „Park wijk" is een complex van ongeveer zestig woningen opgenomen voor zorgbehoevende gezinnen. Zodra het plan in principe is aanvaard zal opdracht worden verstrekt voor dit complex een plan gereed te ma ken. Over de gedragslijn, die gevolgd wordt bij het plaatsen van gezinnen, die de wo ning wegens krotopruiming moeten ver laten, merken B. en W. op, dat bewoners van dergelijke woningen in het bezit wor den gesteld van een huurmachtiging. Voorts wordt getracht deze bewoners met voorrang aan een passende woning te hel pen. Voor de meeste gevallen dient een oplossing gevenden te worden door middel van opschuiving bij vrijkomen van een gemeentewoning. Een 39-jarige los-werkman uit Enschedé, die na zijn vijftiende veroordeling ter be schikking van de regering was gesteld en in de dr. Van der Hoevekliniek te Utrecht vertoefde voor een therapeutische behande ling knoopte daar betrekkingen aan met een zuster, hetgeen de goedkeuring had van de medische staf. Deze zuster werd echter ontslagen toen drie andere ver pleegden door een nalatigheid van haar ontsnapt waren. Toen ging ook op een middag deze los-werkman er vandoor om dat hij met haar een afspraak gemaakt had bij het station. Maar de verpleegster was in geen velden of wegen te bekennen. De man besloot niet naar de kliniek terug te keren en zwierf via Amsterdam naar Haarlem, waar in de nacht van zijn aan komst op twee plaatsen ingebroken werd, in een huis werden een fototoestel en een regenjas weggehaald en in een ander een portefeuille met een inhoud van ongeveer f 800. De los-werkman, die van beide diefstal len verdacht werd, was door de Belgische gendarme gearresteerd, maar hield vol dat hij slechts op de uitkijk had gestaan bij een der twee diefstallen waarvoor hij f 20 van de verkoopsom van het fototoestel zou hebben ontvangen. De hoofddader was volgens hem een zekere Marcel de Smet met wie hij in Haarlem kennis gemaakt had. Van de portefuille beweerde hij zelfs niets af te weten. De officier van Justitie meende dat de verdachte de beide inbraken had gepleegd maar het uit tactische overwegingen had doen voorkomen als of hij slechts mede plichtige was, mede omdat hij dan ook niet hoefde te zeggen waar het geld gebleven was. Voor deze mening waren naar hij zei- de helaas te weinig objectieve aanwijzin gen, zodat hij hem dit niet ten laste had gelegd. Hij eiste acht maanden met aftrek en stelde" vast dat de ter beschikkingstel ling voortduurt. Mishandeling door Belgische gendarme De verdediger, mr. K. H. C. Arts, herin nerde eraan, dat de verdachte uit een vol komen asociaal milieu komt en al vroeg het huis uit was geschopt om te gaan ro ven. Plij was voorbestemd voor de misdaad. Maar in de genoemde kliniek was hij een zeer gewilde figuur, getuige het feit, dat hij van alle huisgenoten in het Huis van Bewaring een kaart toegestuurd kreeg. De raadsman vroeg voorts er rekening mee te houden dat de man in België al een ge voelige straf had gehad, omdat een paar gendarmes hem daar na zijn arrestatie met gummiknuppels zouden hebben be werkt, hetgeen een hersenschudding ten gevolge had. Uitspraak op 2 februari. ADVERTENTIE Deelneming der gemeente in stichting of exploitatie Leden van de gemeenteraad van Haar lem hebben met bezorgdheid geconstateerd, dat de hotelaccommodatie in Haarlem in de loop der jaren zowel kwalitatief als kwan titatief schijnt te verminderen. Gevraagd werd, wat het aantal beschikbare hotel bedden betreft, hoe groot het tekort is in de zomer en hoe groot het overschot is in de winter. Zijn B. en W. niet van mening, dat zo nodig een breed gemeentelijk initia tief op dit terrein moet worden overwogen? B. en W. antwoorden, dat zij de bezorgd heid delen. Het aantal thans beschikbare hotelbedden bedraagt 386. Over het tekort in de zomer en het overschot in de winter zijn moeilijk exacte betrouwbare cijfers te geven. Afgezien van de enkele topdagen kan met enig voorbehoud gezegd worden, dat de gemiddelde bezetting volgens de gegevens van de stichting Haarlems Bloei in de zomermaanden, waaronder verstaan dient te worden de tijd van begin april tot half september, zich beweegt om de 75 Voor de wintermaanden kan moeilijk een schatting worden gemaakt, aangezien de hotelreserveringen gedurende deze tijd buiten de gezichtskring van de stichting vallen. Het college voegt er aan toe, dat het zich reeds met het vraagstuk heeft be zig gehouden en dat het er op uit is, de hotelaccommodatie der stad te verbeteren en te verruimen.. Onder meer hebben B. en W. reeds overwogen of het wenselijk en uitvoerbaar is, dat de gemeente finan cieel in de stichting of exploitatie van ho tels zou deelnemen. Voorts overwegen zij terzake een commissie in te stellen, die het college nader van advies zou kunnen die nen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11