Uitgaan in Haarlem Vijftig foto's over Israel wicks GROEN Co. Vijftig jaar geleden Brits witboek over export overtollig oorlogsmateriaal Avicultura geopend in Houtrusthallen Militair evenwicht in Midden-Oosten werd niet verstoord Felle brand in Haagse fabriek /'"Hoe is het ontstaand vVapoRub Inbreker woonde halve maand in Haagse villa Agenda voor Haarlem Bezoek van Koningin Juliana S.A. stichtte brand in het Rijksdaggebouw in 1933 Anti-Britse godsdienstige leider in Perzië gepakt Twee gewonden door explosie gascylinder Kerkelijk Nieuws „Willem Ruys" vertrokken naar Indonesië Beesten in Emmens dieren park aan de dood ontsnapt Dit woord: ONDERTROUWEN Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Uit Haarlems Dagblad van 20 januari 1906 VRIJDAG 20 JANUARI 1956 In de Moderne Boek handel aan de Leid- sestraat in Amster dam exposeert de (van-'h'Uiis-uit Bul gaarse) fotograaf Ariel'li tot 31 januari een vijftigtal foto's van land en volk in Israel. Technisch en compositorisch knap werk, missen deze fraaie „blonde" ver grotingen echter veel al één belangrijk ele ment: zij zijn niet bij uitstek karakteris tiek voor de harde realiteit van het leven in de jonge Joodse staat. Arielli, vóór alles fotograaf, heeft zich lichtelijk dood- gestaard op de schil derachtige muurtjes, hoekjes en straatjes In oud-Jeruzalem en Jaffa en de zondoor- drenkte glorie van het weidse landschap. Hij „riet, denkt en werkt in termen van fraaie lijnwenkinig en lichtval en maakt een ruim gebruik van effectfilters en derge lijke technische hulp middelen om het „ro mantische" in zulke onderwerpen te ac centueren. Wanneer het erom gaat, de psychologische ach tergronden van zijn onderwerpen tot uitdrukking te brengen, faalt hij echter meestal. Het resultaat is, om een term van onze goede vriend Dick Boer te gebruiken, een serie foto's zonder „inhoud", fijn van toon- waarden en een lust voor het oog, maar dikwijls bijna zoetelijk aandoend. Een uit zondering hierop vormt alleen de serie portretten, close-ups van markante koppen, waarin het lage opnamestandpunt en de perspectivische overdrijving de fiere zelf bewustheid van deze jonge Joodse mannen en vrouwen prachtig ondersteunen. Wat ontbreekt en wat men node mist zijn foto's, waarin de tragiek en de trots, de levensmoed en levensvreugde van de Jood se natie-als-collectiviteit worden uitge beeld: de militante grenswachters op hun kleine paarden, de harde samenleving van de mannen en vrouwen op de nederzettin gen in de woestijn, de opbouw van hyper moderne „parksteden" als Tel Aviv on derwerpen die, naar andere fotografen aan getoond hebben, in het nieuwe Israel voor het grijpen liggen. Arielli heeft die kans gemist. Na tien jaar in het Nabije Oosten rondgezworven te hebben, vestigde hij zich in Parijs, dat hij kennelijk veel beter „aanvoelt" dan de Orient. Enkele sfeerrijke foto's uit de licht stad (onder andere een prachtig tegen- lichtje van de Place de l'Opéra), die men op zijn expositie bewonderen kan, leveren daar het bewijs van. H. C. ADVERTENTIE Deze aangename zalf verlicht méér, omdat ze geconcentreerd isl Hè! Wat een opluchting, wanneer U tegen bedtijd Vicks VapoRub op Uw borst, keel en rug wrijft! Het ademen gaat gemakkelijker en het benauwende slijm komt los, terwijl U de medicinale dampen inademt. Tegelijkertijd verlicht de verwarmende pleister werking vlug de be nauwdheid in de borst. De 29-jarige bouwvakarbeider Arie S. uit Rotterdam, tegen wie de officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage een gevangenisstraf van een jaar en ter beschikkingstelling van de regering eiste, heeft vorige zomer veertien dagen lang, in alle gemoedsrust, gewoond in een villa aan de Parklaan in Den Ilaag, toen de bewo ners met vakantie waren. Arie S. voelde zich er helemaal thuis. Hij gebruikte de levensmiddelenvoorraad en dronk zo nu en .dan een glaasje. Voorts stal hij op zijn gemak twee radio's en zeven koffers vol goederen. Als een koffer hem te zwaar was, belde hij om een taxi. Deze ver-grijpen pleegde S. terwijl hij voorwaardelijke gratie had gekregen van een gevangenisstraf. Het psychiatrisch rap port over S. concludeert dat hij verminderd toerekeningsvatbaar is. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. VRIJDAG 20 JANUARI Rembrandt: „De glorie van het leven", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „De pur peren vlakte", 14 jaar, 8.15 uur. Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Nachtclub Triana", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het grote ver langen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wier bleibt Wien", alle leeft., 7 en 9,15 uur. Roxy: „Paniek in Gibraltar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Willielminastraat 22: 20.15 uur, Ver. van spir. „Het Licht". Con certgebouw: 16.15 en 19.30 uur. Concert voor de schooljeugd door het N. Ph. O. o. 1. v. Marinus Adam, ter gelegenheid van de Mozart-herdenking. ZATERDAG 21 JANUARI Rembrandt: „De glorie van het leven", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „De purperen vlakte", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Ge vaarlijke overtocht", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Nachtclub Triana", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het grote ver langen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wien bleibt Wien", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Paniek in Gibraltar", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, De Nederlandse Comedie voert op „De koppelaarster" van Wilder. 8 Steegje in oud-Jaffa; een typisch voor- p 8 beeld van Arielli's „romantisch- pi realistische" fotokunst. OOOOCCOOOCCOOOGCCCCOCOOCCOOOOCCOOSOOOCOOOOOOOOOCCCCCCOO De minister van Landbouw ad interim ir. C. Staf heeft hedenmorgen in de Hout rusthallen in Den Haag de tentoonstelling Avicultura geopend. De expositie zal drie dagen geopend zijn, 20, 21 en 22 januari. De fraaiste krielkip van deze tentoon stelling zal van zijn eigenaar een gelukkig man maken want deze zal door haar in het bezit komen van de kostbare Sèvres-vaas, die door de president van de Franse Repu bliek ter beschikking wordt gesteld. Koning Boudewijn van België schenkt verder een gouden medaille voor de mooiste Neder landse kip, en koningin Juliana, die heden middag om half drie een bezoek bracht aan deze tentoonstelling van pluimvee en ko nijnen, stelt een medaille ter beschikking voor de fraaiste Nederlandse kropper. Ver der zullen meer dan 2000 ereprijzen worden „uitgestrooid" over de 600 kippen, 1000 krielkippen, 2000 sierduiven en 400 ko nijnen die worden geëxposeerd. Engeland en België nemen met 500 duiven en ko nijnen aan deze tentoonstelling deel. In verband met de beperkende bepa lingen ter voorkoming van de verbreiding van pluimveeziekten moest de buitenlandse inzending beperkt blijven. De eieren, die tijdens de duur van de tentoonstelling wor den gelegd, ook die van de krielkippen, zul len onder de Haagse ziekenhuizen worden verdeeld. Ook H.M. de Koningin ontving bij haar bezoek aan de tentoonstelling een mandje eieren. Avicultura werd reeds in 1886 opgericht en viert met deze tentoon stelling dus haar 70-jarig bestaan. Op Curasao. De Nederlandse parlemen taire delegatie is donderdagmiddag te Wil lemstad op Curagao aangekomen. In de avond werden de delegatieleden door de landsregering van de Nederlandse Antillen ontvangen. (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering is van oordeel dat het overtollige oorlogsmateriaal, dat via de particuliere handel zijn weg naar het Mid den-Oosten heeft gevonden, het militaire evenwicht tussen Israel en Egypte niet heeft verbroken. Bovendien was het ge zondene van geringe omvang, verouderd en vrijwel waardeloos voor oorlogvoering. Uit het onderzoek is gebleken dat het af gelopen jaar ongeveer vijftig afgedankte en ontmantelde Sherman-tanks, waarvoor een uitvoervergunning naar Frankrijk was verstrekt, Israel hebben bereikt, en dat 151 oude Valentine-gevechtswagens zonder vuur-grendels, die bestemd waren voor export naar België, in Egypte terecht zijn gekomen. De Valentine-tanks die reeds in 1942 waren verouderd, werden in 1944 in dienst gesteld en aan het einde van de oor log afgeschaft. Israel ontving tevens twin tig ontmantelde Mosquito-vliegtuigen. Dit is bekend gemaakt in een witboek van de Britse regering, dat het „tank schandaal" tot nuchtere verhoudingen te rugbrengt. in regeringskringen gelooft men dat hiermede de socialistische oppositie, die tot de aanval was overgegaan, voordat de feiten vaststonden, de wind uit de zeilen is genomen. Het was overigens de plicht van de oppositie de regering tot actie over deze pijnlijke aangelegenheid te bewegen. Of er nog meer aan het licht zal komen, moet worden afgewacht. Plet witboek dient als grondslag voor het dinsdag te houden Lagerhuis-debat over de tank-leveranties. Uit het witboek blijkt dat de Britse re gering geenszins roekeloos met overtollig oorlogsmateriaal omspringt. Oude wapens worden alleen verkocht als daartegen poli tiek en strategisch geen bezwaren aanwezig zijn. Pas dan komt de vraag aan de orde of de wapen—verkoop de export-positie ten goede komt. Met een duidelijke toespeling op de Sovjet-praktijken zegt het witboek dat vele landen wapens aan andere leveren en dat zij niet altijd hun internationale verantwoordelijkheid in acht nemen zoals het geval is met Groot-Brittannië en zijn bondgenoten. De Britse regering tracht een bewapeningswedstrijd in het Midden-Oos ten te voorkomen. Waarborgen Afgedankt militair materiaal wordt nog steeds van de hand gedaan, maar op gerin ge schaal, daar de grote voorraden vrijwel uitgeput zijn. De algemene regel is, dat materiaal pas als overtollig wordt be schouwd wanneer het door modernere uit rusting kan worden vervangen en wanneer noch het Gemenebest noch de verbonden of bevriende regeringen het wensen te kopen. De overtollige wapens worden als regel onbruikbaar gemaakt voor militaire doeleinden. Kopers van tankgeschut zijn verplicht dit te doen smelten. De regering nam onmiddellijk maatrege len toen gebleken was, dat er exporteurs waren, die de uitvoervoorwaarden over traden. Een tiental export-vergunningen werd ingetrokken. Van het ogenblik af dat er twijfel rees over de uiteindelijke be stemming van de Valentines, die naar Bel gië geëxporteerd werden, werden nog slechts uitvoervergunningen verstrekt in dien de regeringen van het land van be stemming de verzekering gaven, dat het materiaal niet opnieuw in een vorm, ge schikt voor militair gebruik zou worden uitgevoerd. De Belgische regering kon de vereiste waarborgen niet geven, waarop drie verzoeken om uitvoervergunningen werden geweigerd. Nederland gaf wel waarborgen voor achtduizend ton onder delen van gevechtswagens voor gebruik als landbouwwerktuigen en andere burgerlijke doeleinden. Opbrengst In de laatste tien jaar bracht de verkoop van overtollig oorlogsmateriaal meer dan achthonderd miljoen pond sterling op. Hiertegenover wordt geplaatst de op brengst van 200.000 pond sterling van de Sherman- en Valentine tanks, die het on derwerp waren van critiek. Een precies bedrag van de uitvoer van surplus-mate- riaal kan niet worden gegeven, omdat de statistieken niet volledig zijn en omdat er alleen al voor de laatste vier jaar honderd duizend documenten zouden moeten wor den doorgesnuffeld Vele Sherman-tanks zijn indertijd ver anderd in landbouwtractoren onder de naam Shervicks. Toegegeven wordt dat sommige onderdelen ervan voor militaire doeleinden zouden kunnen worden ge bezigd, maar onderdelen voor Sherman- tanks zijn volgens het witboek in vele lan den verkrijgbaar. Er worden 51 Shervicks gebruikt in Israel, voor landbouwdoelein den. Tussen december 1954 en augustus 1955 werden 398 Shervicks aan de Belgi sche firma Jef Peeters geleverd. De Bel gische regering heeft de verzekering ge geven dat heruitvoer naar enig niet tot de NAVO behorend land niet is toegestaan, noch in de vorm van tractors noch van onderdelen. Middelen van Van der Lubbe waren volkomen ontoereikend BONN (DPA) Dr. Richard Wolff, die onder de republiek van Weimar (Duits land vóór Hitier) hoofd van de Duitse persdienst was, schrijft in het weekblad „Das Parlement" dat de bi-and waardoor in de nacht van 28 februari op 1 maart 1933 het gebouw van de Duitse Rijksdag te Ber lijn werd vernield, door de S.A. werd ge sticht. Ook Goering zou hiervan op de hoogte zijn geweest. De Nederlander Van der Lubbe heeft weliswaar in dezelfde nacht gepoogd het gebouw „met volkomen ontoereikende middelen" in brand te ste ken, doch S.A.-lieden waren volgens Wolff de hoofddaders. Dr. Wolff, die na het aan de macht ko men van Hitier naar de Britse Afrikaanse kolonie Kenia uitweek en de Britse natio naliteit verwierf, baseert zijn bewijsvoe ring op twee stukken. Een document van dr. Kempner de Amerikaanse aanklager in het proces dat te Neurenberg tegen Goering is gevoerd en een verklaring van het huidige hoofd van de Berlijnse brand weer Wissell. De aanstichter was volgens Wolff de toenmalige minister van Propaganda, dr. Goebbels, die ook de voorbereidingen voor het doen uitbreken van de brand zou heb ben getroffen. De brandstichting zou zijn geschied onder leiding van de toenmalige S.A.-leider Karl Ernst, die van Goering toestemming zou hebben verkregen ge bruik te maken van een onderaardse gang tussen zijn ambtswoning (Goering was destijds premier van Pruisen) en het Rijksdaggebouw. Diels, een toenmalige Gestapo-chef, deel de dr. Kempner in een verhoor mede dat „Goering er volledig van op de hoogte was, dat er brand in het Rijksdaggebouw zou komen". Diels had tevoren lijsten opgesteld van anti-nazi's, die na het uitbreken van de brand in hechtenis moesten worden ge nomen. In de verklaring van Wissell wordt ge zegd dat een der brandweerlieden, die des tijds de brand in het Rijksdaggebouw moest bestrijden, verklaarde dat personen in gloednieuwe politie-uniformen hem hadden belet zijn werk behoorlijk te ver richten. TEHERAN (Reuter) De autoriteiten van de Perzische veiligheidsdienst van het leger hebben de religieuze leider van de sekte der Fadajan Islam, Ayatollah Kasjani voor ondervraging in hechtenis genomen, wegens de moord in 1951 op premier Ali Razmara. De 75-jarige Kasjani, die toen lid van het parlement was, juichte de moord toe als een „verwijdering van een verra der". De premier was voorstander van een voorzichtige politiek ten aanzien van de nationalisatie van de Perzische olie. Ongeveer veertien vroegere politieke lei ders worden door de militaire veiligheids- autoriteiten voor verhoor vastgehouden. Kasjani wordt door zijn vijanden „de gekke moellah" genoemd. Deze fanatieke religieuze anti-Britse leider bereikte het toppunt van zijn macht tijdens de rege- ring-Mossadeq in 1953. In 1954 zei hij: „Ik heb zo veel premiers ten val gebracht Abdoel Nadjir (vermoord in 1949), Ali Razmara (vermoord in 1951), Gavam es Soel'taneh (verbannen tijdens het regiem van Mossadeq) en Mossadeq (gevangen ge nomen op beschuldiging van verraad) en nu is het Zahedfs beurt". Zahedi is inmid dels opgevolgd door Hoessein Ali. Kasjani is in 1949 na een aanslag op de Sjah naar de Libanon verbannen geweest. Van kwart voor zes tot acht uur donder dagavond heeft een felle uitslaande brand gewoed in een groothandel in motor onderdelen aan de Orionstraat, gelegen in een industriewijk van 's-Gravenhage. Ten gevolge van het zeer felle vuur ontplofte een gascilinder, waarby twee toeschou wers, die te dicht bij het vuur stonden werdeh gewond door rondvliegende stuk ken. De GGD heeft ze naar een zieken huis vervoerd. Het gebouw, waarin de brand is ontstaan is van beton, evenals het belendend perceel, waarin een meubel fabriek is gevestigd. Het vuur werd door de brandweer met zes stralen bestreden. Door de felle wind was de rookontwikke ling zeer sterk. Het vermoeden is gerezen, dat de brand buiten het fabrieksgebouw van de groot handel is ontstaan, misschien door kort sluiting, waardoor buiten opgeslagen bus sen met terpetijn en celluloselak in brand zouden zijn geraakt. Door de grote hitte zou een acetyleenfles zijn ontploft, waar door alle ruiten van het fabrieksgebouw van de groothandel gesprongen zijn. Het vuur kon daardoor het gebouw binnen dringen. In het gebouw stonden op de be gane vloer kisten rubber en een zolder- verdiepinkje was volgepakt met embal lage (karton en papier). De brandweer heeft in het dak ruiten van gewapend glas stuk geslagen om bij de fel brandende zolder te kunnen komen. Omstreeks 8 uur meende de brandweer te kunnen melden, dat men het vuur mees ter was. De schade is zeer aanzienlijk, maar de eigenaar is verzekerd. De twee personen die door scherven in het dijbeen werden getroffen, zijn de 56- jarige N. O. en de 23-jarige W. M. van de K. Zij werden in het ziekenhuis aan het Westeinde behandeld, waarna zij naar huis konen gaan. Het vuur woedde in het kantoor, het magazijn en het schaftlokaal. Een naast de groothandel gelegen emailleerbedrijf liep glasschade op tengevolge van de ont ploffing. De totale schade wordt geschat op 35 duizend gulden, de oorzaak is nog onbe kend. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Alkmaar R. Boonstra te Franeker. Geref. Kerken Beroepbaarstelling. De heer G. v. Halse- ma, kand. te Hilversum, stelt zich beroep baar. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-W. B. Bijleveld te Noordeloos; te Opperdoes W. de Joode te Ede (accl.). Rem. Broederschap Mej. da E. B. A. Poortman, Rem. pred., zal met ingang van 1 augustus 1956 haar ambt als predikante van de Rem. Geref. Gem. te Leiden neerleggen. Zij zal aan de dienst der Rem. Broederschap verbonden blijven voor algemeen werk. Daarnaast krijgt zij een functie bij een uitgeverij. De „Willem Ruys" is donderdag zijn 49e reis naar Indonesië begonnen. De vader landse driekleur verving ditmaal de rederij- vlag ter gelegenheid van de 13e verjaardag van prinses Margriet. Zodra de Noordzee werd bereikt is namens bemanning en pas sagiers, deze laatste 818 in getal, een tele gram van gelukwens naar Soestdijk ge zonden. Het Noorder Dierenpark te Emmen is voor een catastrofe bewaard gebleven, dank zij de oplettendheid van een keurmeester van de vleeskeuringsdienst te Emmen. Het vlees van een koe, bestemd voor de voeding van de dieren in het park, bleek besmet te zijn door miltvuur, een zeer besmettelijke veeziekte. Gebruik van dit vlees voor de voedering zou in vrijwel alle gevallen de dood van de dieren in het park tot gevolg hebben gehad. Juist op tijd kon worden voorkomen, dat het vlees werd uitgedeeld. In uitdrukkingen als: onder elkaar drukt het voorzetsel: onder het begrip van wederkerigheid uit. Men vindt dit ook in een woord als: onderling. In samenstelling met werkwoorden had vroeger ook het bijwoord: onder dezelf de kracht. Men kon zeggen: hem onder minnen voor: elkaar liefhebben, hem ondercussen: elkaar kussen enz. Van al deze werkwoorden zijn er slechts twee overgebleven: onderhandelen en: ondertrouwen. Ondertrouwen is dus: in onderlinge trouw verbinden, met elkaar in het huwelijk verenigen. Na de mid deleeuwen is het werkwoord gebezigd voor de voorlopige huwelijksverbinte nis, de verloving en daarna in het bij zonder voor: de handeling waarbij de aanstaande echtgenoten verklaren een huwelijk met elkaar te willen sluiten, ^dus: de aangifte bij de burgerlijke stand.j ADVERTENTIE MUZIEK Vrijdag 20 januari, Concertgebouw, 16.15 en 19.30 uur: Onder auspiciën van de Commissie ter bevordering van de cul turele en esthetische vorming van de rijpere schooljeugd voert het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam een Mozart-herdenkingsconcert uit. Solisten zijn Corry van Beckum, sopraan, Henk Meijer, tenor en Otto Couperus, bas. Uit gevoerd worden de serenade voor strijk orkest „Eine kleine Nachtmusik" en „Bas- tien en Bastiene" (komische opera in één akte). Zondag 22 januari, Concertgebouw, 20 uur: Concert door „Het Nederlands Studenten Orkest" onder leiding van Jan Brussen, met als solist Herman Krebbers, viool. Uitgevoerd worden het Concerto grosso van Handel, het Vioolconcert in D van Mozart, de Suite voor orkest van Mengel berg en de „Jena"-symfonie van Beet hoven. Maandag 23 januari, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters. Donderdag 26 januari, Concertgebouw, 20.15 uur: Concert door het N. Ph. O. onder lei ding van Marinus Adam voor het perso neel van het Provinciaal Elektriciteits bedrijf Noordholland. Als soliste treedt op Nelly Groenevelt, sopraan, die liederen van Schubert en Grieg zal zingen. Voorts vermeldt het programma de Onvoltooide Symfonie van Schubert en het scherzo „De Tovenaarsleerling" van Dukas. Vrijdag 27 januari, Concertgebouw, 20.15 uur: Zesde V-concert door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam, met solistische medewerking van Oskar Koe bel. Ter gelegenheid van het feit dat Wolfgang Amadeus Mozart op deze dag tweehonderd jaar geleden geboren werd zullen in afwijking van het oorspronke lijke programma van Mozart worden uit gevoerd: „De Haffner-serenade en het Pianoconcert in D. Voorts wordt uitge voerd de Derde Symfonie („Eroïca") van L. van Beethoven. GELOOF EN WETENSCHAP Vrijdag 20 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Prof. dr. F. J. J. Buitendijk houdt een voordracht geïllustreerd met lichtbeelden over „Het dierlijk geluid en de menselijke taal". Maandag 23 januari, liotel De Leeuwerik, 20 uur: Eerste van de twee voordrachten getiteld „Naar primitieve volkeren" door dr. A. Melchior. Deze avond spreekt hij over schoonheid en bijgeloof in Oost- Afrika. Ter illustratie wordt een film gedraaid. DIVERSEN Vrijdag 20 januari, Minerva Theater, Heem stede, 20 uur: Voor de Heemsteedse Kunst kring houdt de heer dr. J. B. de la Faille een lezing over Joegoslavië. Dinsdag 24 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De politie personeelsvereniging voert op „Goud en Antiek". Dinsdag 24 januari, Concertgebouw, 20 uur: Feestavond ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Nederlandse Reis- vereniging. Onder regie van Bop Peters wordt opgevoerd de revue „Vijftig jaar voor U" waaraan medewerken het dans paar Duscha Yarosch en Jury Tagunoff, Son ja van Weerdenburg, Cor Smit en vele andere bekende cabaret-artisten. Dinsdag 24 januari, Minerva Theater, Heem stede, 20.15 uur: In de wereldreizigers- serie zal thans dr. Paul Julien spreken over „Onder de wilden van het Bauchi- plateau" waai-bij tevens een film vertoond zal worden. Woensdag 25 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging St. Genesius voert op „Mrs. Patterson's chauffeur". Woensdag 25 januari, Concertgebouw, 14 uur: Kinderfeesten met filmvertoning ge organiseerd door de afdeling Haarlem van het N.V.V., ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan. Woensdag 25 januari, Minerva Theater, Heemstede, 20.15 uur: Film- en concert avond gegeven door de r.-k. harmonie „St. Michaël". Donderdag 26 januari, Rembrandt Theater, 9.15 uur: Onder auspiciën van de Haar lemse Kunstgemeenschap vertoning van de film „Herrliehe Zeiten". DIVERSEN Lido: Zondagochtend, 11 uur: „De grote Caruso". Studio: Zondagochtend, 11 uur: „De witte droom". Cinema Palace: Zondagochtend, 10.30 uur: „Morgen begint het leven". TONEEL EN DANS Zaterdag 21 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie voert op „De koppelaarster" van Thornton Wilder in de vertaling van Bert Voeten. In de hoofd rollen: Mary Dresselhuys, Mimi Boesnach, Jacqueline RooyaardsSandbèrg, Joan Remmelts, Onno Molenkamp en regisseur Henk Rigters. Décors: Friso Wiegersma. Zondag 22 januari, Stadsschouwburg, 14 uur: Schoolvoorstelling van „Gysbreght van Aemstel" van Joost van den Vondel, door de Nederlandse Comedie onder regie van Johan de Meester. Met Ank van der Moer, Hen Bentz van den Berg of Johan Schmitz, Ko van Dijk, André van den Heuvel, Wim van Sierenberg de Boer, Frans 't Hoen en anderen. Zondag 22 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Johan de Meester voert de Nederlandse Comedie op „Gysbreght van Aemstel" van Joost van den Vondel. Met Han Bentz van den Berg of Johan Schmitz in de titelrol. Maandag 23 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Eric van Ingen voert het Rotterdams Toneel op „Het eeuwig misver stand" van Sir James Barrie. In de hoofd hollen: Ann Hasekamp, Adolf Rijkers en Marianne Rector. Décors: Friso Wiegersma. Donderdag 26 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: „Het Nieuw Operette Gezelschap" geeft een uitvoering van „Een walsdroom", operette in drie bedrijven, met muziek van Oscar Straus. Vrijdag 27 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" voert op het blij spel ,.De dochter van de bronnenmaker" van Marcel Pagnol, onder regie van Hans Tiemeyer. In de titelrol: Marijke Bakker. Vertaling: Auty Westerling décor: Johan Greeter. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur, des zondags van 1315 uur. Teylers Museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen, historische natuurkunde-instru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1115 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Teyelers Museum: Expositie van etsen en tekeningen van Rembrandt. Tot 5 maart. Geopend iedere werkdag, behalve maan dag, van 11—15 uur en de eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10—17 uur, des zondags van 13—16 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vryburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9—12 en van 14—16 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 1517 uur. Schotersingel 17 a: Palestina-diorama's (Bij belse voorstellingen). Gopend op aan vraag, ieder uur van de dag. Zondags ge sloten. Museum „Het Huis Van Looy": Op zaterdag 21 januari, 15 uur, opening van de tentoon stelling van reproducties van schilderijen van schilders uit de tijd der impressionis ten. Dagelijks geopend van 9—12.30 en 13.30 —17 uur. Tot 20 februari. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 1417 uur en donderdags van 1012.30 en van 13.30—17 uur geopend. De Waag: Tot 30 januari ere-tentoonstel- ling van werken van mevrouw E. L. H. Woutersen-Van Doesburgh onder auspi ciën van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel". Geopend dagelijks van 1017 uur. Zondags van 13—17 uur. VOLKSUNIVERSITEIT De bijeenkomsten worden gehouden in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum Ingang Klein Heiligland Aanvang 20 uur. Maandag 23 januari: Tweede voordracht door prof. dr. G. Stuiveling in zijn serie over moderne prozaïsten. Hij spreekt thans over „Psychologie en pessimisme". Dinsdag 24 januari: Muziekcursus door Paul Chr. van Westering ter inleiding van de concerten van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest. Woensdag 25 januari: Voordracht door de heer H. P. Baard in zijn cursus „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden". Woensdag 25 januari, café-restaurant „Ken- nemerland", 20 uur: Causerie door dr. C. Spoelder over „Een actueel probleem: lichaam en geest". INST. VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING Vrp'dag 20 januari, Wjjkgebouw Molenaer- straat, 20 uur: Ir. H. A. Wormgoor houdt zijn tweede lezing over het Deltaplan. Hij spreekt thans over „Het grote plan". Vrijdag 20 Januari, hotel De Leeuwerik, 20 uur: Begin van de nieuwe cursus mo derne dansen. Vrijdag 27 januari, Wijkgebouw Molenaer- straat, 20 uur: Derde en laatste voordracht door ir. H. A. Wormgoor over het Delta plan. Hij spreekt over „De uitvoerings mogelijkheden". ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 HAARLEM. B. en W. hebben den gemeenteraad voorgesteld afwijzend te beschikken op het verzoek van den heer A. Resink, die f500 subsidie heeft ge- vraagt voor een verbinding met Renard- automobieltreinen tusschen Haarlem— OverveenBloemendaalSantpoort. B. en W. gronden hun afwijzend advies op het motief dat bij inwilliging van het verzoek ook aan andere verkeersmidde len als omnibussen, stoomtrams en elec- trische trams subsidie verleend zou moe ten worden, indien daarvoor aanvragen inkwamen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5