Uitbreidingsplan Eindenhout: Stads- aanleg van indrukwekkende allure Kort en bondig JOH. A. SUYKERBUYK n.v. Nieuw Lyceum „Sancta Maria: halschool in parkaanleg Langendijkherdenking leidt tot herstel van rederijkerstraditie ff! v. isnpelen Radio Moors Landjuweel en „haegchspelen" onder auspiciën van Trou moet blycken Oproep tot staking op de loggervloot Per Inter flor a 10 Sociografisch rapport voor toekomstige school Bijeenkomst met zieken in Begijnhofkapel Faciliteiten bij de bouw van kerken ZATERDAG 21 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gisteren, vrijdag, heeft de afdeling Stadsontwikkeling van Openbare Werken van Haarlem de schets voor een nieuw uitbreidingsplan „Eindenhout" voltooid, waar binnen enkele jaren het nieuwe R.K. Lyceum „Sancta Maria" zal verrijzen. Het uitbreidingsplan, dat nieuwbouw, wegenaanleg en nieuwe sportterreinen bevat, is in opzet zeer belangrijk en de verwezenlijking ervan zou voor Haarlem een stadsdeel opleveren, dat uniek voor Nederland zou zijn. De voor bereidingen tot het uitbreidingsplan die vrijwel zonder stagnatie zijn verlopen hebben enkele jaren gevergd en zijn zo grondig geweest, dat het plan zoals het nu in een schets is vastgelegd, een maximum aan inzicht gepaard aan een uiterst deskundige uitwerking verraadt. Zoals elke stads uitbreiding van kaliber is het plan „Eindenhout" ontstaan uit een zorgvuldig opgelost en met elkaar in verband ge bracht worclen van problemen van architectonische, socio grafische, economische en psychologische aard; en waar het kernpunt in dit uitbreidingsplan een school is, vooral van onderwijskundige aard. Toen in september 1954 in Haarlem drie nieuwe scholen werden geopend, waarvan twee vrijwel voltooid, is over die problematiek in dit blad uitvoerig ge schreven. Daarbij viel de nadruk op de moeilijkheid voor principalen zowel als voor de architecten om in een tijd van wezenlijke onderwijsvernieuwing gebouwen te plaatsen, die ook in de toekomst als die vernieuwing geresulteerd zal hebben in een systeem even dienstbaar moeten zijn als in het wankele heden. De vierde nieuwe school, die Haarlem nu zal krijgen, schijnt in ontwerp namelijk uit de problemen die zich bij de andere drie voordeden een oplossing te zijn. Zij die dit bereikten zijn de principalen, het curatorium van het Lyceum met als voorzitter de heer Th. Iloffscholte, en de architecten ir. Th. Taen en dr. ir. Thomas Nix, welke laatste een uitgebreide ervaring hebben op het gebied van moderne scholenbouw (zij ontwierpen, onder andere, scholen voor Eindhoven, Valkenswaard, Nij megen, Utrecht en Den Haag). Het karakter van hun ont werp heeft in belangrijke mate het karakter van het gehele uitbreidingsplan bepaald; een architectuur van een huis of een school heeft immers noodzakelijkerwijs in deze tijd een onverbrekelijke samenhang met die van de stad. Dezelfde grondigheid van voorbereiding tot het ontwerp der school kenmerkt ook de schets, die Stadsontwikkeling maakte voor het uitbreidingsplan „Eindenhout": nieuwbouw die er voor de toekomst is mag niet lijden aan bouwjaar-proble matiek, die hoe moeilijk ook te overkomen is. Vooruit ziendheid en gedegenheid zijn bij het plan „Eindenhout" duidelijk de belangrijkste factoren. Het gebied van het uitbreidingsplan wordt begrensd door de Wagenweg in het Oosten, de Leidsevaart in het westen, de Van Hogendorpstraat in het noorden (die tot aan de Leidsevaart verlengd zal worden) en in het zuiden door de nieuwe Van Oldenbarneveltstraat, die de grote weg naar Zandvoort zal worden, en waarvan aan de zuidzijde het Coornhertlyceum zal grenzen. Deze weg is zeer breed geprojecteerd. Het plan omvat de bouw van een nieuw lyceum „Sancta Maria", een niet nader genoemd gebouw op het gebied waar nu de tennisbanen Eindenhout liggen, vier sportvelden en negen nieuwe tennisbanen met bijbehorende opstellen, een speelplein, een gazon, een plantsoen en een speelweide. Het gazon komt naast de boerderij (die naast de tuin van het Huis met de Beelden is); naast het gazon en eveneens aan de Wagenweg komt het speelplein; achter de boerderij dus vrij wel centraal in het uitbreidingsplan komt het plantsoen en daar- naast (achter de tuin van het Huis met de Beelden) de speelweide. Aan de Leidsevaartzijde komen de vier sportvelden en achter het huis van de beeldhouwer Andriessen en de daarnaast gelegen villa komen de negen tennisbanen, enkele tientallen meters achter de beide genoemde huizen. Bovendien is in het plan nog een kleutertuin geprojecteerd aan de Leidsevaartzijde. Zou het plan verwezenlijkt worden, dan zal het zozeer een overwegend groen karakter hebben, dat het een natuurlijke harmonie met de Hout zal hebben. In het plan zijn ongeveer drie hektaren eigendom van het Curatorium van het Lyceum Sancta Maria: het terrein achter de huidige tennisbanen tussen Wagenweg en Leidsevaart. „Sancta Maria" is een school, die sinds 1931 in Haarlem is, toen de zusters Fran ciscanessen van Heythuyzen in de school aan de Koningstraat een gymnasium be gonnen. Na een jaar werd het perceel Dreef 22 aangekocht, enkele jaren later ook Florapark 2. Toen werd ook de af deling MMS aan de school toegevoegd. Het perceel Dreef 26 werd tenslotte nog bij het Lyceum gevoegd. In 1948 kochten de zusters het terrein Eindenhout, over wegend dat het gebied een zeer gunstige ligging heeft voor een school, die leerlin gen uit Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en andere randgemeenten heeft. In 1954 nam het curatorium de school van de zusters over, die niet talrijk genoeg zijn de sterk gegroeide school zelfstandig te blij ven leiden. De school telt thans 400 leer lingen en de drie panden bieden nog slechts een primitieve mogelijkheid voor onderwijs aan zo'n grote groep. Bovendien zijn die gebouwen niet functioneel op on derwijs berekend. Het curatorium beraamde terstond plan nen voor nieuwbouw op Eindenhout en gaf drs. F. A. Vissers opdracht om een socio grafisch rapport op te stellen, waaruit zou moeten blijken op welke schaal gebouwd moet worden en welke onderwijsrichtingen er aan verbonden dienen te zijn. De be langrijkste resultaten van dat rapport luid den: in 1970 zal de school 600 leerlingen hebben waarvoor nodig zullen zijn een lyceum met 1-jarige (momenteel is die nog 2-jarig) onderbouw, waarboven een 5-jarig gymnasium, 5-jarige HBS (momenteel heeft Sancta Maria geen HBS) en een 4- jarige Middelbare Meisjes School (MMS). Reeds in maart 1955 werd dit plan inge diend bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat er volledig mee akkoord ging en toestemming gaf bouwplannen te ontwerpen. In juli werd reeds een schema ingediend, waarin 26 klaslokalen, 12 vaklokalen waaronder twee gymnastiekzalen (een ervan in te richten als toneelzaal), overblijflokaal, docenten kamer en bibliotheek, leerlingenbiblio theek en leeszaaltje, kamers voor rectrix, conrector en directrice MMS, dokters- en verpleegsterskamer en een conciërgewo ning geprojecteerd waren. Ilal-school Over de vormgeving van het gebouw heeft het curatorium lang beraadslaagd. Tenslotte heeft het zich laten leiden door maatschappelijke en sociale factoren, die uiteindelijk het onderwijs bepalen. Aan passing aan zich vernieuwende onderwijs methodes vergt een ruimte, waarbinnen die aanpassing soepel kan worden ver wezenlijkt. Het curatorium koos het type „Hal-school", waarin geen of zo min mo gelijk gangen voorkomen, en waar alle lokaliteiten van de school rondom één grote hal gegroepeerd zijn. Het curatorium meent dat in de hal- school het meest efficiënt het beginsel van de leer- en leef-school in één te verwezen lijken is, een overbrenging van kennis die tevens opvoedkundig werkt. Het school gebouw is buiten het lesrooster als een voortzetting van het gezinsmilieu betrok ken bij de opvoeding van het kind. Het gebouw als zodanig is een belangrijke fac tor waar het kind dat als scholier leeft tussen opvoeders en opvoedkundigen zichzelf kan zijn. De leerlingen ondergaan de halschool als een eenheid, omdat zjj niet in afdelingen is gesplitst. Omdat iedere docent zijn eigen lokaal heeft wisse len de leerlingen elk uur, wat de concen tratie verhoogt en de leraar in staat stelt zijn lokaal zeer persoonlijk in te richten en eigen te maken. De verantwoordelijk heid van de docent in opvoedkundig op zicht wordt hierdoor groter. De meeste lokalen kunnen met ongeveer de helft wor den vergroot door gebruik te maken van de galerij rondom de hal; dit geschiedt ook bij het Dalton-systeem. C o-educatie Dank zij een zeer voorbeeldige en ter zake doende samenwerking van rijk en gemeente met de bouwheren, is men met de voorbereidingen voor de bouw in een vrij ver stadium, al heeft uiteraard de bouwstop ook op dit plan directe invloed. Dit heeft ondermeer tot gevolg dat het curatorium niet wacht tot de nieuwe school gereed zal zijn met het plan een HBS-afdeling aan het Lyceum toe te voegen. Dit zal vermoedelijk reeds in sep tember geschieden. Een zeer bijzonder aspect van de nieuwbouw zal zijn, dat de school zo is ingericht dat, indien tezqner- tijd zou blijken dat er in Haarlem behoefte bestaat aan katholiek onderwijs op grond slag van co-eductie, dit onmiddellijk kan worden doorgevoerd. Het hierbij afgedrukte ontwerp van het schoolgebouw, als het ware gezien van de Van Hogendorpstraat, geeft een indruk van het architectonische karakter van het nieuwe „Sancta Maria. De vorm van de school wordt bepaald door de hal, die ach ter de hoofdingang ligt en aan de achter zijde een elf meter hoge glazen wand heeft. De hal wordt omsloten door drie vleugels, waarvan de hoofdvleugel (met ingang) parallel loop met de Wagenweg, aan de plantsoenzijde de klassenvleugel, daartegenover de vleugel met de vak lokalen met op de bovenste etage de kapel, op het ontwerp rechts boven zichtbaar. De glazen halwand geeft uitzicht op de gym nastiekzalen en daarachter de Leidsevaart. Alle lokalen, vier vaklokalen uitgezonderd, zijn gesitueerd op het zuiden of het oosten zodat ze alle zon krijgen. De hal: een congreszaal De grote hal, de plaats biedt aan 1200 personen, zou voor Haarlem tijdens school vakanties een ideale mogelijkheid bieden als congresruimte. Het interieur, de architectuur van het gebouw, de materialen en kunstwerken, geraffineerde oplossingen voor specifieke schoolbouw-problemen, de schijnbare luxe zoals liften en een zonnebalcon op het Het ontwerp van het nieuwe lyceum „Sancta Maria" zuiden, beiden stof voor 'n artikel-apart, dat een gerede aanleiding zal krijgen geschre ven te worden als met de bouw een aan vang wordt gemaakt. Tot slot zij vermeld dat aan de ver lengde Van Hogendorpstraat een aantal villa-flats gebouwd zal worden, waardoor mogelijk voor docenten en concierge een gelegenheid zal ontstaan nabij de school te wonen. Een extra-voordeel is dat door deze flats het achteraanzicht van de wo- ningrij van de Eindenhoutstraat wordt weggenomen. Als het Eindenhoutplan door gang vindt zal Haarlem een parkschool rijk worden en een zeer fraaie aanleg daarom heen. De school zal temidden van het groen ruimtelijk en vrij liggen, nabij aan vier belangrijke wegen en toch ervan af gesloten. En door de zeer ruime sport-, speel- en kinderrecreatiemogelijkheden zou dit nieuwe gebied wel eens de zomeruit- gaanshoek van Haarlem kunnen worden. ADVERTENTIE [PHILIPS] fnVoYol van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM HAARLEM EN OMGEVING Botsing. Vanmorgen om negen uur reed een automobilist met zijn wagen achteruit de inrit bij zijn woning aan de Heemsteedse Dreef in Heemstede uit. Op de rijbaan kwam hij daarbij in botsing met een uit de richting Haarlem komende personenauto. Van de eerste wagen werden het achterlicht en het achterspatbord beschadigd en van de andere auto werd de voorzijde ingedrukt. Oud-Haarlemmer geridderd. De heer W. Zeeman, vroeger woonachtig te Haarlem, thans als inspecteur werkzaam te Hamburg bij de Verenigde Nederlandse Scheepvaart maatschappij, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau; de Nederlandse consul te Hamburg heeft hem de onder scheiding uitgereikt. Feestavonden voor bejaarden. De af deling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft voor haar leden een tweetal feestavonden georganiseerd, die op woensdagavond 25 en donderdagavond 26 januari in het gebouw Sint Bavo te Haar lem gehouden zullen worden. Tijdens deze avonden zullen optreden het Vermaats cabaretgezelschap en Vermaat's „Stuwband", met medewerking van Wim Lichtendahl, pianist accordeonist en mevrouw Thea Tan- ninga, sopraan. Geen spreekuur. De wethouder van Huisvesting en Sociale Zaken in de gemeen te Bloemendaal, mr. J. C. C. W. Hijszeler, is verhinderd op dinsdagavond 24 januari zijn wekelijkse spreekuur te houden. Betje regeert. Het blijspel „Betje re geert" zal door de toneelgroep van de Heem- steedse Christelijke Oratoriumvereniging worden opgevoerd in de aula van het Ken- nemer Lyceum in Overveen voor de leden van de personeelsvereniging van de gemeen te Bloemendaal op vrijdagavond 27 januari. Stormschade. Tijdens de harde wind vlagen van vrijdag zijn enkele dakpannen van de gemeentelijke kleuterschool in de Smedestraat in Haarlem op het glazen dak van een nabijgelegen rijwielzaak gewaaid. Vier ruiten met een totale waarde van hon derd gulden zijn vernield. Gemeenteraad Heemstede. De Heem- steedse meenteraad houdt een openbare vergadering op donderdag 26 januari, des middags 4 uur. Herziening uitbreidingsplan. Een her ziening van het uitbreidingsplan wordt voor bereid voor de terreinen, die in Heemstede gelegen zijn westelijk van de Herenweg, zuidelijk van de buitenplaats Ipenrode, noordelijk van de Manpadslaan en oostelijk van de Leidsevaart. Padvindersverblijf. B. en W. van Heem stede vragen aan de Raad een krediet van f670 om het padvindersverblijf op het ter rein van het nieuw te bouwen postkantoor te verplaatsen naar het wandelbos Groe- nendaal. Pensioen wethouders. De burgemeester van Heemstede stelt aan de Raad voor, de 2 pet. pensioenkorting, die de wethouders van hun wedde aan de gemeente betalen, te doen vervallen o.a. omdat de wethouders niet de status van ambtenaren hebben. Opvoeding tot burgerzin. Met betrek king tot de opvoeding tot burgerzin delen B. en W. van Heemstede mede, dat momen teel een boekje over de gemeente in bewer king is. dat naar gehoopt wordt binnenkort kan worden uitgegeven. Géén uniforme vuilnis-emmers. Van B. en W. van Heemstede is voorshands geen voorstel te verwachten om tot aanschaffing van uniforme vuilnisemmers over te gaan, o.m. omdat hiermede een belangrijk be drag gemoeid is en de verplichte aanschaf fing van dergelijke emmers voor vele ge zinnen moeilijkheden zou opleveren. Verlichting van waarschuwingsborden. B. en W. van Heemstede kondigen een kre dietaanvrage aan voor de verlichting van daarvoor in aanmerking komende waar schuwingsborden Winkeldiefstal. In een zelfbedienings winkel in de Generaal Cronjéstraat in Haar lem is vrijdagmiddag een 63-jarige vrouw aangehouden, die er van wordt verdacht, voor onge-eer vijf gulden aan kruideniers waren te hebben gestolen. De politie heeft proces-verbaal tegen haar opgemaakt. De herdenking van de tweehonderdste sterfdag van de Haarlemse toneelschrijver Pieter Langendijk zal niet beperkt blijven tot een herdenkingsrede en een krans- legging, maar dank zij een initiatief van de Stichting „Haarlems Bloei" aanleiding zijn tot een landjuweel van het Nederlands amateurtoneel. Daarmee zal men trachten de traditie van de oude Nederlandse rede rijkerskamers te hervatten in de geest van de „haegchspelen", „refereynenfeesten" en welsprekendheidswedstrijden. De reden hiervan is, dat Langendijk zelf jarenlang factor is geweest van de 453 jaar geleden opgerichte (Jamer van Khetoryca „L»e Pe- licaan" onder het blazoen-devies „Trou moet blycken" te Haarlem, die nog steeds bestaat. Het landjuweel zal thans onder auspiciën van deze oude rederijkerskamer worden gehouden, in zeer nauwe samen werking met de Nederlandse Amateur To neel Unie en het werkverband Katholiek Amateurtoneel. Het toneelfestival zal bestaan uit een „landjuweel" en drie „haegchspelen" waaraan nationale toneelwedstrijden ver bonden zijn. De deelneming aan het land juweel geschiedt slechts op uitnodiging door maximaal 12 verenigingen, waaron- dèr de drie winnaars van de haegchspelen, die worden georganiseerd voor de kringen Nederland Noord, Nederland Zuid en voor de kring Kennemerland. Aan de haegch spelen zullen (eveneens op uitnodiging) ongeveer vijftig Nederlandse amateurver enigingen kunnen deelnemen. Het landjuweel wordt van juni 1956 tot mei 1957 gehouden, maar de „haegchspe len" een illustratieve naam voor de wedstrijden, die buiten Haarlem worden gehouden beginnen weldra reeds: Op 26 januari begint de Rooms Katholieke Toneelgroep „Berkenrode" met Chateau Berzac van Ben van Eijselstein in Minerva. Belgische deelneming Uit België, waar men grote belangstel ling voor dit voornemen in Nederland koestert, zullen drie gezelschappen buiten mededinging aan het Landjuweel deelne men met stukken van Molière en Langen dijk. Daarvoor zijn drie Kennemer gezel schappen teruggevraagd om op dezelfde wijze deel te nemen aan het sinds 1922 in België jaarlijks plaats vindende landju weel. De Souvereine Hoofdkamer van Rheto- ryca „De Fonteine" uit Gent, onder wier auspiciën het juweel in België plaats vindt en waaraan krachtens de traditie ook voor dit Nederlandse landjuweel toestemming gevraagd moet worden, zal op de openings zitting voor het landjuweel tegenwoordig zijn. Ter gelegenheid van deze opening zal door het beroepstoneel een serie voorstel lingen van het blijspel „Krelis Louwen" worden gegeven, waarvan de eerste in Haarlem. Voorts zal er een herdenkings plechtigheid worden gehouden met een kranslegging bij het woonhuis van Langen dijk in de Korte Houtstraat te Haarlem, alsmede een toneeltentoonstelling in de Vleeshal. De sterfdatum Om de tweehonderdste sterfdag van Pieter Langendijk te herdenken, is men wel terecht in het jaar 1956. naar de juiste datum van zijn dood heeft Haarlems Bloei lang moeten zoeken. In twee encyclope dieën en in een proefschrift las zij 18 juni, maar zodra zij daaraan bekendheid gaf, gaven andere instanties met de hand op een andere encyclopedie te kennen, dat de sterfdag 18 juli was. Toen wendde men zich tot het gemeente archief. dat kon aantonen, dat Langendijk op 14 juli was begraven en toen wist men dadelijk dat geen van beide in de encyclo pedieën genoemde data juist kon zijn. In een oude Haarlemse biografische encyclo pedie op het gemeente-archief stond de sterfdatum als 9 juli aangegeven en deze datum houdt men nu maar aan. ADVERTENTIE Adviezen voor haar- en huidverzorging Coiffures - Créations Thorbeckestr. 11 - Tel. 3382 - Zandvoort HET EERSTE stakingsbulletin van de Commissie van vertrouwensmannen uit de stakende trawlervissers te IJmuiden is gis termiddag verschenen en bevat ondermeer een oproep aan alle Nederlandse vissers op de loggers om de schepen ook aan de kant te laten liggen en het werk neer te leggen. „Laten we gezamenlijk", aldus de oproep, „een einde maken aan de verouderde toe stand op de loggervloot". „De glorie van het leven" (R e m- brandt) De regisseur Stanley Kramer heeft naar de roman van Morton Thomp son een stellig boeiende film gemaakt over het bijzonder moeilijke leven van een pas- beginnend dorpsdoktertje. Het zit allemaal vrij simpel in elkaar. Een student in de medicijnen wordt door een niet meer zo erg jonge verpleegster uit de financiële moeilijkheden geholpen en uit dank vraagt hij haar ten huwelijk. Zij accepteert dit voorstel met beide han den en weer met behulp van hèèr geld vestigt het paar zich in een klein dorpje. Al spoedig blijkt, dat de jonge, bijzonder begaafde geneesheer het huwelijk met de oud-verpleegster nu niet bepaald als het hoogtepunt van zijn leven beschouwt en wanneer er nog een tweede vrouw in het spel komt stapelen de moeilijkheden zich op. De jonge arts richt zich daarna vol komen op zijn beroep, waarbij de regis seur de gelegenheid heeft aangegrepen om het werk in de operatiekamer, compleet met een hartoperatie, van alle kanten te belichten. Daardoor wordt het een boeien de film, hetgeen vooral te danken is aan het prachtige spel van Robert Mitchum en in iets mindere mate van Olivia de Havil- land. In de bijrollen ziet men onder meer Frank Sinatra, Gloria Grahame en Char les Bickford. H. d. G. „Het glazen muiltje" (Studio) Leslie Caron en Michael Wilding spelen de rollen van Assepoester en haar prins in deze altercharmantste film, die van het sprookje alleen het gegeven heeft meege kregen maar niet het mysterie. Al is het dus geen sprookje meer, „Het glazen muitje" heeft een verkwikkende luchtig heid, die in sommige delen der film over tuigender heerst dan in andere. De film begint vrjj traag en weinig boeiend, maar krijgt door beeldgeworden dromen van de ingenue acterende Leslie Caron een steeds strakker ritme, dat aan het einde der film vrij abrupt in een te kort slot resulteert. Is de film als geheel niet sterk, in bijna elke scène heeft zij toch iets bijzonder aantrekkelijks, hetzij door de kleuren, camerawerk, spel of de uit muntende dialogen van de beschermster van Assepoes, de kol uit het sprookje. Roland Petit en zijn balletgroep dansen met Leslie Caron enkele fraaie balletten, die vooral door hun surrealistische décors spannend zijn. Het glazen muiltje zij van harte aanbevolen. N. „Nachtclub Triana" (Frans Hals). Deze Franse film die rijk is aan elkaar snel opvolgende sensationele gebeurtenissen be gint met een woedend telefoongesprek van een chef-redacteur van een Parijs blad met een zijner verslaggevers die zegt in Venetië „iets op het spoor te zijn", maar al geruime tijd geen verhaal heeft opgestuurd. Dit is overigens te begrijpen als men ziet met welk een vaart deze reporter van het ene hachelijke avontuur in het andere ge stort wordt. Het begint allemaal in de nachtclub „Triana" waar „de Griek" een van de drie bendeleiders die dit verhaal mede spannend weten te maken, de scep ter zwaait. Er wordt flink in geschoten, pijlsnelle motorboten gieren door de mooie Venetiaanse kanalen en de overvallen zo wel door politie als door de boeven volgen elkaar regelmatig op en daartussendoor z:et de reporter kans drie dames tegelijk het hof te maken. Een van hen, een lid van de Parijse recherche blijkt natuurlijk fa voriet wanneer de anderen zich ontpoppen als gevaarlijke helpsters van een der gang sters. Van de vier partijen, twee benden en de politie, die tezamen deze woelige cock tail vormen blijft tenslotte de laatste over en heeft dus de gerechtigheid ook hier ge zegevierd. Een spannende rolprent met vele komische situaties, die in staat is de bezoe ker anderhalf uur plezierig >n spanning te houden. H. S. „Terug uit de hel" (Li do). Audie Mur phy speelt de hoofdrol in deze film, die zijn heroïsche verrichtingen tijdens de tweede wereldoorlog in beeld brengt. Murphy is de meest gedecoreerde soldaat van het Amerikaanse leger. Zijn wapenfeiten zijn dan ook uniek. De film laat ze ons zien. We blijven gelukkig verstoken van dat kwalijk soort heldenverering, dat deze film op slag onsympatiek gemaakt zou hebben. Vermoe delijk is het feit, dat Murphy persoonlijk in de film optreedt, oorzaak van een zo een voudig en oprecht mogelijke schildering van zijn glorieuze daden. Er staat tegenover dat hel hele geval nogal tam is. Net alsof men, zich hoedend voor overdrijving, nu de dap pere Murphy tekort doet. Als historische documentatie kan men „Terug uit de hel" nog het best genieten. Ze boekstaaft in ieder geval de moed van een goed mens en dapper soldaat. Fr. „.Paniek in Gibraltar" (Roxy) - Ruim tien jaar na het einde van de tweede we reldoorlog worden er nog steeds films ver toond, die één of meer episodes uit deze oorlog behandelen. Men kan hier vrede mee hebben, zolang deze films tenminste beantwoorden aan eisen, die de vertoning èn de verfilming voldoende rechtvaardi gen. Deze rechtvaardiging kan liggen op het gebied van de filmkunst zelf, maar ook kan het gegeven en de daaruit voortko mende menselijke verhoudingen dermate boeiend zijn, dat alleen op grond hiervan de verfilming van bepaalde oorlogsgebeur tenissen toegejuicht zou kunnen worden. „Paniek in Gibraltar" is van Italiaanse makelij en wij moeten hieraan toevoegen, dat deze film door geen van de hier ge noemde factoren uitblinkt. De film is op gedragen aan de Italiaanse marine en be handelt één van de weinige oorlogsfeiten, waarin deze marine een waarlijk heldhaf tige rol heeft gespeeld: het tot zinken bren gen van twee slagschepen in de haven van Alexandrië door middel van kleine, door twee man bemande torpedo's. Wij maken de oprichting van de voor dit doel opge leide eenheid marinemensen mee, en zien deze groep, alvorens naar Alexandrië te vertrekken eerst „oefenen" op een gealli eerd convooi nabij Gibraltar. Hier treedt een met de haren erbij gesleepte juffrouw op, die de orders voor de groep van een geheimzinnige chef ontvangt en die later dan ook gedood wordt. De film werkt dui delijk naar een climax toe: het ogenblik, waarop de beide slagschepen in de lucht vliegen. Maar door een tè trage handeling daarvóór wordt het beoogde effect gemist. Het verhaal is zonder humor, patetisch en hier en daar sentimenteel. De verhoudin gen tussen de leden van de gevechtsgroep en de beweegredenen, waarom zij (vrij willig) dergelijk gevaarlijk werk ambiëren wordt onvoldoende toegelicht. Wèl neemt de film een overdreven chauvinistisch standpunt in en dat is bepaald geen winst, na de voortreffelijke zelfspot, waarvan vele Engelse oorlogsflms zo vaak getuig den. f. D. „De purperen vlakte" (Minerva). Gre gory Peck vertolkt in deze fraai gekleurde film, waarin de Birmaanse vlakte als decor dient, de rol van een oorlogsvlieger, die sedert de dood van zijn vrouw tijdens een bombardement op Londen een grote on verschilligheid ten opzichte van het leven aan de dag legt. Gestationneerd op een vooruitgeschoven RAF-post in de bran dend hete rimboe van Birma, waar deze post Japanse stellingen moet trachten te vernietigen, komt hij in contact met een jonge Birmaanse vrouw, die al spoedig verandering brengt in zijn onverschillig heid. Voor hij evenwel met haar een nieuw leven kan beginnen, krijgt hij eerst nog een slopende opgave te vervullen: zijn vliegtuig stort op hem volkomen onbekend terrein neer; samen met een aan een been gewonde navigator en een passagier begint hij de afmattende tocht, terug naar zijn basis. Onderweg wordt de derde man waanzinnig van de brandende hitte en pleegt zelfmoord. Met zijn overgebleven gewonde collega bereikt de oorlogsvlieger tenslotte het doel. Maandagavond keeren Gina Lollobrigida en Vittoria de Sica terug met „Brood, liefde en fantasie". N. R. K. „Wien bleibt Wien" (Cinema Palace) De ontelbare romantische verhalen uit het Wenen uit de tijd van keizer Franz Joseph vormen de blijkbaar nooit opdro gende bron, waaruit de filmproducenten de gegevens voor hun rolprenten putten. Dat zij daarbij vaak in herhalingen ver vallen deert hun blijkbaar niet; een han dige scenarioschrijver levert wel een nieuwe variatie op een reeds veel gebruikt thema en het resultaat is een film als „Wien bleibt Wien", charmant, hoewel een beetje zoetelijk, met een lach en een traan en veel Weense walsen en militaire marsen. Paul Hörbiger ziet men als een vriendelijke keizer, Hans Moser als een hypernerveuze kapper. Magda Schnei der als een kordate winkelierster, naar dochter Romy Schneider als een lieftallig nichtje, dat terwille van haar geliefde diens composities in de voor de keizer be stemde broodjes stopt. En omdat de keizer zo'n echte gemoe delijke Wener is, loopt alles zoals het in dit soort verhaaltjes moet lopen: een ge lukkig slot voor alle partijen. Oog en oor komen niets tekort bij deze genoegelijke film. S. K. „Het grote verlangen" (Luxor) Een genoegelijke filmkomedie, waarin regisseur Carol Reed ons kennis laat maken met het bonte leventje rond Petticoat Lane - een vermaarde „vlooienmarkt" in een der Londense volkswijken. Een oude Poolse kleermaker deelt daar zijn magere bestaan met een tarzan-achtige knecht, een ver eenzaamde jonge vrouw en haar zesjarig zoontje en zoals alle kleine scharrelaars in deze armoebuurt, hebben ook zij hun geheime wensen en verlangens. De vrouw hoopt tegen beter weten in op een beetje voorspoed van haar naar Afrika ge- emigreerde echtgenoot, de welgevormde knecht verbeeldt zich, eenmaal de titel van „mr. World" te zullen veroveren en de goedhartige kleermaker droomt al jaren van een machinale broekenpers. Zulke luchtkastelen zijn het enige dat nog wat kleur geeft aan hun trieste bestaan, maar aan de vervulling van die wensen geloven zij eigenlijk zelf niet meer. Totdat het zoontje van de jonge vrouw ech ter een misbakken geitje opdiept, waar van hij vast gelooft dat het een mytholo gisch „eenhoorndier" is, dat alle wensen en verlangens kan vervullen. Om het kind niet te ontgoochelen, sterken de volwasse nen hem in dit geloof en dan gaan er plotseling wonderlijke dingen gebeuren in Petticoat Lane. De ijdele jonge Tarzan ziet in, dat hij hersenschimmen nagejaagd heeft en gaat een nuttiger gebruik van zijn spierballen maken. Hij wordt worstelaar, vloert in een verrukkelijk „cat.ch-as- catch-can"-gevecht zelfs een gorilla achtige beroepskrachtpatser (Primo Car- nera!) en verdient daarmee voldoende geld, om alle onbereikbare hartewensen te kunnen honoreren. Zelf kan hij zijn uit gestelde bruidje (Diana Dors) trouwen, de kleermaker krijgt zijn vurig-begeerde broekenpers en ook de eenzame jonge vrouw hervindt met man en kind het ge luk. Carol Reed heeft deze op zichzelf nog al magere intrige omringd met een serie tragi-komische details en typeringen, die bij al hun karikaturale overdrijving dik wijls ontroerend-menselijk aandoen. Een kostelijke rolprent, waaraan men stellig zijn plezier beleven zal. De kleuren Eastmancolor zijn bizonder geslaagd. H. C. ADVERTENTIE verzorgen wij uw bloemengroet in geheel Nederland en over de gehele wereld. Bloemsierkunst Binnenweg 18 Telefoon 38080 Heemstede Maandagavond om acht uur spreken dr. C. L. Beerman de Roos kinderarts te Rot terdam, gn dr. S. T. Heidema zenuwarts te Rotterdam opnieuw voor het Interkerke lijk Evangelisatie Comité in de Begijnhof kapel. Zij zullen evenals de heer F. Stroet- hoff, directeur van „Het Heil des Volks" te Amsterdam, de aandacht vestigen op het gebed voor de zieken. Het comité heeft ook zieken voor deze bijeenkomst uitgenodigd. Enkele leden van de gemeenteraad van Haarlem hebben blijkens de memorie van antwoord op de gemeentebegroting, aan B. en W. de vraag gesteld, of zij bereid zijn in studie te nemen het verlenen van facili teiten bij kerkbouw. Het antwoord luidt, dat zij deze zaak in studie hebben, maar dat zij hun standpunt nog niet hebben bepaald. Heemstede gaat 1 miljoen lenen In de gemeenteraadszitting van a.s. donderdag komt een voorstel van B. en W. aan de orde om van de Rijkspostspaarbank op onderhandse schuldbekentenis een be drag van één miljoen gulden te lenen tegen de koers van 100 pet. en tegen een rente van 3»/i6 pet.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10