Amsterdamsche Bank Nu ook Memorie van Antwoord van B. en W. van Heemstede verschenen Heemsteeds bouwvolume uitgeput The Typhoons na gemakkelijke zege op Leathernecks weer bovenaan KUIPERS A tsualHU) Warnet? Mozartherdenking voor de jeugd met „Bastien en Bastiënne" Zo lijkt het U misschien Bevolkingsonderzoek op tuberculose De basketbalcompetitie Amerikanen verre in de minderheid: 67-36 ^Brieven aan de redactie 6 College wil woekeren met mogelijkheden tot gedifferentieerde stroomtarieven Gaswater en stroom Gedroogde Spinnekopjes i POTTER'S LINIA Linnaeushof en belasting op vermakelijkheden Weer een voetbrug over Van Merlenvaart Weinig animo bij bouwverenigingen om zelf plannen te laten ontwerpen en uitvoeren WASSERIJ DUYN Rectificatie Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlems Bach-ensemble Verkoop sigaretten uit automaten Geslaagd jaarfeest van „De Straalpijp" CHU-vergadering op woensdag 25 januari Voorlopig geen koopavond in Haarlem ZATERDAG 21 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - UTRECHTE HAARLEMSCHECOURAM Voor de eerste keer heeft Heemstede de begrotingsbehandeling in de openbare raads zitting doen voorafgaan door een behandeling in de (twee) afdelingen van de raad. Rapporteurs van de beide afdelingen waren de heren Th. Verhoeven en mr. dr. J. Van Bruggen. Het verslag van de rapporteurs is thans verschenen, tegelijk met de Memorie van Antwoord van Burgemeester en Wethouders. Uiteraard is in deze schriftelijke gedachtenwisseling o.a. ruime aandacht geschonken aan de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Algemeen was ook de Heem- steedse raad van oordeel dat deze verhouding onbevredigend geregeld was. In een tijdperk van hoogconjunctuur als thans beleefd wordt, zouden de uitkeringen uit het gemeentefonds aan de gemeente voldoende armslag moeten geven om zonder tot be lastingverhoging te moeten overgaan noodzakelijke kapitaalsuitgaven als die voor de rioolwaterzuiveringsinstallatie te kunnen financieren. De wijze van bedeling met gelden der gemeenten door de centrale overheid, in het bijzonder door middel van subjectieve uitkeringen achten vele leden een gevaar voor de gemeentelijke autonomie. Opge merkt werd nog dat industriegemeenten zich thans door de werking van de finan ciële verhouding ruim kunnen bewegen terwijl anderzijds gemeenten met een ka rakter als Heemstede in financiële moeilijk heden zijn geraakt. Gemeend werd dat verbetering van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten dan wel uitbrei ding van het eigen belastinggebied behoor de te worden toegestaan. B. en W. merken hierover op, dat deze opmerkingen door hen ten volle worden onderschreven. Over de mogelijkheid tot uitbreiding van het gemeentelijk belasting gebied wijst het College nog op het voorstel van de Commissie-Oud, dat de mogelijk heid van een eigen woonplaatsbelasting be oogt maar voorshands is niet te verwach ten dat deze gedachte in de nabije toekomst verwezenlijkt zal worden. Ook met betrekking van de kosten van wegen, ten aanzien waarvan er op gewezen was dat de toeneming van het zware ver keer kostbare eisen aan het onderhoud stel de, verwijst het College naar een rapport van meergenoemde Commissie-Oud. In antwoord op gemaakte opmerkingen over een regionale voorziening inzake de distributie van gas, water en elektriciteit zegt het College van mening te zijn dat al thans voorlopig dezé distributie door de gemeente zelve behoort te worden ver zorgd. Niettemin volgt het nauwlettend hetgeen zich op dit gebied in groter ver band aan het voltrekken is. Zodra de tijd daarvoor rijp mocht blijken zal het de raad zeker inlichten en eventueel de nodige voorstellen doen om wijziging in de be staande toestand te brengen. Zodra de financiële uitkomsten van het ADVERTENTIE Diedrich Landplaegh, eerbiedwaar dig schout in de 17e eeuw placht een zakje gedroogde spinnekopjes op zijn borst te dragen. Voortref felijk middel tegen keelpijn en ver koudheid beweerde hij steeds Wij in de 20e eeuw dragen liever een doosje Potter's Linia bij ons. Een Pottertje op de tong geeft al dadelijk weldadige verzachting bij hoest en keelpijn. in handige platte doos jes bij alle Apoth. en Drogisten a 55 cent. POTTER'S LINIA \~v'zZare 'l 1 werking- I Der ociepa""- I werking^ Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM Heemstede en Bennebroek delen de opbrengst' Burgemeester en Wethouders van Heem stede berichten thans aan de raad dier ge meente dat het in de bedoeling van parti culiere ondernemers ligt op een gedeelte van de buitenplaats „Hertenduin" en op het ten zuiden daarvan liggend terrein een bloementuin te exploiteren onder de naam „Linnaeushof". Het terrein is deels op ge bied van Heemstede, deels op gebied van Bennebroek gelegen. De ondernemer van de bloementuin zou zonder meer zowel aan de gemeente Heemstede als aan de gemeente Bennebroek vermakelijkheids belasting verschuldigd zijn, indien een be zoeker tegen betaling de bloementuin be treedt op het gebied van beide gemeenten. Evenals het gemeentebestuur van Ben nebroek is ook dat van Heemstede van ge voelen dat, teneinde de moeilijkheden te voorkomen die daaruit ongetwijfeld zouden voortvloeien, het gewenst is een gemeen schappelijke regeling aan te gaan. Deze gemeenschappelijke regeling, waar toe B. en W. de raad een voorstel doen, beoogt, dat de gemeente Heemstede de vermakelijkheidsbelasting zal heffen en de helft ervan aan Bennebroek zal uitkeren. Voor de algemene kosten van heffing en invordering zal een V» pet. van de totale opbrengst worden gekort terwijl tevens de werkelijke kosten van controle in re kening zullen worden gebracht, tot een maximum van 1 pet. der opbrengst. De regeling zal alleen werken gedurende de maanden dat Linnaeushof voor het pu bliek geopend is. Worden buiten die ter mijn in het restaurant uitvoeringen e.d. gegeven, waarvoor belasting verschuldigd is. dan zal de opbrengst daarvan geheel aan Bennebroek ten goede komen. waterbedrijf dit mogelijk maken zal de grens van hetgeen voor huishoudelijk ver bruik geacht wordt nodig te zijn, worden verhoogd. Ten aanzien van het elektriciteitscontract met Haarlem zegt het College van B. en W. o.a.: „Korte tijd geleden hebben wij ons weder tot het gemeentebestuur van Haar lem gewend om aan te dringen op een ver betering der voorwaarden voor de elektri citeitslevering aan Heemstede. Wanneer de onderhandelingen hierover in een daar toe geschikt stadium zijn gekomen zal door het College gewoekerd worden met de gedane suggesties om gedifferentieerde tarieven mogelijk te maken naar gelang van de aard van het gebruik". Herstel van vroegere toegang tot Groenendaal De houten voetbrug over de Van Merlen vaart tegenover de Clusiuslaan is tijdens de oorlogsjaren op last van het bezettings leger afgebroken. Hiertoe is een toegang tot Groenendaal, die voor vele wandelaars zeer praktisch gelegen was, vervallen. B. en W. willen thans een nieuwe voet brug doen aanbrengen in de nabijheid van de Burgemeester van Doornkade. Deze plaats wordt beter geoordeeld dan de vroe gere wegens de na de oorlog ter plaatse ge bouwde bungalows en omdat zij zich ook beter eigent als toegang voor de bewoners van de in de toekomst te bouwen wijk tus sen de Kerklaan en de Van Merlenlaan. Voor de brug is thans een bedrag nodig van tienduizend gulden, waarvan zes duizend gulden terug wordt ontvangen als oorlogsschade. ADVERTENTIE Soms kruisen de sporen elkaar, clan weer vloeien ze samen of lopen in een brede waaier uiteen. Voor de oningewijde een warnet van lijnen, wissels en seinen, waar hij geen wijs uit wordt De internationale handel vormt een net van lijnen, dat de gehele aardbol omspant. Ook hiér moet dikwijls een wissel worden omgelegd, ook hiér moeten seinen worden bediend. Door deskundigen. De Bank, centrum van het zakelijke en financiële wereldverkeer, heeft zijn ervaren experts, voor wie de internationale handel geen geheimen heeft. Wie op hun adviezen vertrouwt, houdt zijn „zakentrein" op het goede spoor! 218 kantoren in 179 plaatsen Het N. Ph. O.-concert voor scholieren, dat vrijdag tweemaal gegeven werd in het Haarlemse Concertgebouw, gold als Mo- zartherdenking. Marinus Adam, die de mu zikale leiding had, beperkte zijn pedagogi sche inleiding tot een beknopte uiteenzet ting van het programma. Maar in het gra tis verstrekte programma vond het jeug dige publiek een goede samenvatting van Mozarts leven en werk, geschreven dooi de heer Piet Vincent, voorzitter van het comité der jeugdconcerten. Men kreeg eerst te horen de zo populair geworden „Kleine Nachtmuziek" voor strijkorkest, een werk uit Mozarts laatste levensjaren. Daarna kon men genieten van een welverzorgde opvoering van het zang spel „Bastien en Bastienne" - gecompo neerd toen het wonderkind amper twaalf jaar oud was. Dat Mozart op 31-jarige leeftijd een zo aantrekkelijk stuk als dc „Kleine Nachtmuziek" schreef, is geen mi rakel te noemen, tenzij dan, dat hij met volmaakte technische beheersing kinderlijk eenvoudig wist te blijven, zodat de prille frisheid van zijn vroegrijpe jeugd in dit werk weerspiegeld wordt. Maar wel mag het een wonder heten, dat een twaalfjarige In de memorie van antwoord op het af delingsverslag over de begroting voor 1956 zeggen B. en W. van Heemstede dat zij uiteraard alles in het werk stellen om op korte termijn tot de bouw van een zo groot mogelijk aantal woningen in de gemeente te kunnen komen tot vermindering van het ook hier nijpende woningtekort. Daarvoor zal echter de verkrijging van extra bouw volume in feite het enige middel zijn nu het voor de lopende periode (1954-56) toe gekende contingent zo goed als uitgeput is. Ten aanzien van de bouw van 39 maand- huurwoningen in de vrije sector ten oosten van de Glipperweg zullen de belangen van de Heemsteedse woningzoekenden bevor derd worden. Hoe, door wie en onder welke voorwaarden deze woningen zullen worden gebouwd, staat nog niet vast. Dit plan be hoeft allerminst er toe te leiden dat de volkswoningbouw, waartoe de gemeente zich nu eenmaal niet kan en mag beper ken, in het gedrang zou komen. In ieder geval zal de beoogde bouw niet gaan ten laste van het toch reeds zo beperkte bouw volume. Opgemerkt was dat ten behoeve van be drijfjes en bedrijven steeds meer woon ruimte aan haar bestemming werd onttrok ken. Sommige leden drongen aan op uiterst spaarzame medewerking hieraan, anderen evenwel waren van mening dat aan nood zakelijk gebleken uitbreidingen medege werkt diende te worden. Burgemeester en Wethouders zijn van oordeel dat te dezen opzichte uiterste voorzichtigheid moet wor den betracht maar dat elk geval op zich zelf beoordeeld zal moeten worden. Aangedrongen was te bevorderen dat de woningbouwverenigingen weer zelf plan nen zouden ontwerpen en uitvoeren. Hier over zeggen B. en W. dat hun de laatste jaren van belangstelling van de zijde der bouwverenigingen om zelf tot bouw van woningen over te gaan weinig was geble ken. Dit is te begrijpen omdat de keuze der huurders vrijwel geheel aan het gemeente bestuur moet worden overgelaten. Het is daarom doeltreffender wanneer gemeente vooralsnog de woningbouw in handen blijft houden zoals dit sedert 1925 het geval is. ADVERTENTIE A.MSTEROAMSK VAART 20 TM.. 11053 MANGELWAS KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour In de rubriek „Zeven Dagen Haarlem" van gisteren, vrijdag 20 januari, is tot twee maal toe vermeld dat W. A. Mozart ge speeld heeft in de Grote Kerk op het Ca- vaillé-Coll-orgel. Dit moet zijn „op het Christiaan Müller-orgel". Het momenteel in het concertgebouw zijnde Cavaillé- Coll-orgel bestond in Mozarts tijd nog niet. ONDERTROUWD: 20 jan., A. J. Driessen en P. van der Reep; B. Coster en M. Bremer. BEVALLTN van een zoon: 19 jan. C. M. PaapVoorbaak; G. M. JonkerDiesveld. BEVALLEN van een dochter: 20 jan., C. C. Stijnman—Overbeek; Y. Steeman— Duursma. OVERLEDEN: 16 jan., J. J Becker, 75 j., Leidsevaart; N. BeckerRemmers, 84 j., Leidsevaart; 17 jan., G. StamKaper, 87 j., Westerhoutpark; 18 jan., C. W. J. Wagner, 74 j., Kleverparkweg; A. F. J Sodekamp, 59 j., Oudeweg; C. M. ^,r vers—Baas, 60 j„ Laurierstraat; 19 jan., J. F. Hoogerbeets, 89 j., Veenbergplein; E. J. Baaij—Bos, 80 j., Tempeliersstraat. Wel worden de door de gemeente gebouwde woningen aan de verenigingen in beheer gegeven, waarmede op zich zelf reeds een sterk in omvang toenemende taak in han den van deze corporaties is gegeven. Het ligt ongetwijfeld in het voornemen met onbewoonbaarverklaring van daarvoor in aanmerking komende huizen voort te gaan. Het feit dat onbewoonbaar verklaarde woningen als pakhuis worden gebruikt, vormt op zich zelf geen grond voor ont eigening. ADVERTENTIE Het ligt in de bedoeling van het gemeen tebestuur een nieuw bevolkingsonderzoek op tuberculose in de loop van het jaar 1956 te doen instellen. De plannen voor de bouw van een con sultatiebureau voor de tuberculosebestrij ding aan de Orionweg te Haarlem-Noord zijn klaar. Het wachten is echter op de goedkeuring van het rijk, die wegens de prioriteit van de woningbouw slechts in uitzonderingsgevallen wordt verleend. Andere ziekten B. en W. hebben in antwoord op vragen van leden van de gemeenteraad meege deeld, dat een bevolkingsonderzoek naar de omvang van de reuma in Haarlem naar de mening van deskundigen geen zin zou heb ben en geen directe invloed zou hebben op de bestrijding en de behandeling. Er zijn plannen, teneinde te komen tot een inrichting voor de verpleging van chronische zieken. Deze inrichting zal dan een voorbeeld kunnen vormen voor het verbeteren in den brede van de verpleging van dergelijke patiënten in de overige ver pleeghuizen. knaap een theatermuziek schreef, die in menig opzicht vooruit wees naar wat hij op dit gebied in de toekomst zou leveren. Als wij Mozarts zin voor het komische niet zo beslist kenden uit zijn jongensbrie- ven aan zijn zusje en op latere leeftijd aan zijn nichtje, zouden wij kunnen twijfelen aan de authenticiteit van de grappige aria van de waarzegger „Digga, daggi, schurry, murry" of aan menige andere komische wending in de muziek van het operaatje. Maar wat dan te zeggen van de prachtige melodie voor „Meiner Liebsten schone Wangen" van Bastien, waarin een rijpheid van sentiment zit, die verre boven de kin derleeftijd van de componist moest liggen? Voor meerdere ariettes van Bastienne geldt hetzelfde. En niet minder wekt het verba zing wat de knaap op het gebied van het tragikomische bereikte, bijvoorbeeld in de tweezang „Geh hin!" en vooral in het be geleidende recitatief, waar Bastien voor wendt levensmoe te zijn: hier heeft hij al de echte dramatische stijl te pakken. Zo gaf de componerende knaap voortdurend het bewijs, dat hij de situatie van het spel volkomen begreep en hij niet zo maar een stuk of wat aardige melodieën bij de ge geven tekst schreef. Hij toonde zich een geboren dramaturg. Het twaalfjarige won derkind was op dit gebied trouwens niet aan zijn proefstuk, want toen de Mozarts in 1766 na de grote driejarige kunstreis in Salzburg terug waren, werd Wolfgang di rect aan het werk gezet voor het compone ren van een geestelijk zangspel in drie be drijven. Het jaar daarop schreef hij de mu ziek bij een latijnse comedie en in 1768 ontstond op verzoek van keizer Jozef II te Wenen de opera „La finta templice" in drie akten, die echter wegens tegenwerking niet direct tot, ui£vp,ering,.k,wggj. Maar on dertussen maaktë de jorige'"Mozart nog gau.w .-de partituur van „Bastien en Bas tienne" klaar, die toen zonder verwijl door een particulier ensemble van een rijke liefhebber, onder leiding van de twaalf jarige componist, tot vertoning werd ge bracht. Men vermoedt dat hij reeds één of twee jaar tevoren begonnen was met de compositie van het leuke zangspel. De tekst ervan is een omwerking van „De dorpswaarzegger" van Jean Jacques Rous seau en de Mozarts hebben het stuk heel waarschijnlijk in 1766 te Parijs met mu ziek van Favart zien opvoeren. En met het doel het in een Duitse vertaling voor eigen compositie te gebruiken, heeft men die Franse tekst weten te bemachtigen en werd, bij de thuiskomst in Salzburg, de huisvriend Sacher opgedragen er een pas send libretto van te maken. Deze is er in ieder geval mee begonnen en schreef on der meer de dialoog in recitatiefstijl, die Mozart ook gecomponeerd heeft, doch oie meestal bij de opvoering door een gespro ken dialoog vervangen wordt. Vertolkt door drie uitnemende krachten: de sopraan Corry van Beckum, de tenor Iienk Meyer en de bas Otto Couperus, met een prima orkest onder de veilige leiding van Marinus Adam, was het een prettige belevenis dit jeugdwerkje van Mozart te zien en vooral te horen. En aan de geest driftige reactie van het auditorium was te merken hoezeer het bij onze jeugd in de smaak viel geconfronteerd te worden met het onbegrijpelijke kunstvermogen en de vroegrijpe vakkennis van een knaap van hun jaren of zelfs ruim daar onder. Men zal nu wel begrepen hebben waar om de gehele wereld het muzikale wonder van Salzburg met liefde herdenkt. JOS. DE KLERK In de deze week gehouden vergadering van de leden van het vocaal en instrumen taal Bach-ensemble onder leiding van George Robert, aanvaardde ds. G. J. Waar denburg het voorzitterschap. De plannen voor 1956 tot uitvoering van een zevental cantates in Grote- en Nieuwe Kerk te Haarlem, werden besproken en door de dirigent toegelicht. Besloten werd onder leiding van een voorlopig bestuur over te gaan tot het samenstellen van statuten en reglement. „Wordt handhaving van het verbod om tabaksartikelen in automaten te verkopen nog steeds gewenst geacht?" heeft een lid van de Haarlemse gemeenteraad gevraagd bij de behandeling van de gemeentebegro ting. B. en W. hebben geantwoord, dat het verbod om tabaksartikelen in automaten te verkopen in rechtstreeks verband staat met het verbod om aan kinderen beneden de 16 jaar tabaksartikelen af te leveren. Zo lang dit laatste verbod gehandhaafd blijft, is er naar de mening van B. en W. geen aanleiding om het automatenverbod in te trekken. UITSPRAAK IN EEN VERKEERS-APPèLZAAK Van de uitspraken der Haarlemse recht bank in verschillende verkeers-appélza- ken, is er één, betrekking hebbende op een vertegenwoordiger uit Haarlem, die, met zijn auto van de Schoterweg de Kle verlaan inzwenkend, een bromfietser had gesneden, onjuist weer gegeven. De recht bank heeft het vonnis van de kantonrech ter wel bevestigd maar met uitzondering van de daarin opgelegde straf. Zij veroor deelde de vertegenwoordiger tot een boete van f 75.De kantonrechter had ook de bijkomende straf van drie maanden ont zegging van het rijbewijs opgelegd. Donderdagavond had in het verversings. huis „Groenendaal" in Heemstede het jaar feest plaats van de Heemsteedse brand weervereniging „De Straalpijp". Onder de aanwezigen waren de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, wethouder E. J. v. Lent en de oud-secretaris, de heer N. Vos, met hun dames. De burgemeester hield een korte toe spraak waarin hij onder meer zei, dat er in het afgelopen jaar geen enorme brand is geweest, voornamelijk „omdat de leden van „De Straalpijp" er altijd zo razend snel bij zijn". De spreker vond het jammer dat er thans nog geen gelegenheid voor de leden van de vereniging bestaat, zich na het bestrijden van een brand waarbij men er door rook, roet en water niet altijd schoner op wordt, te verfrissen. Hij zei, over dit punt reeds met wethouder Van Lent gesproken te hebben en dat het vast staat dat hier in de toekomst verande ring in zal komen. De artisten Jenny v. Elsloo, Joop Boeree en Geraldini. de laatste met zijn goochel toeren, zorgden voor een uitstekend pro gramma dat werd afgewisseld door enige ronden kien om een groot aantal aardige prijsjes, welke sympathiserende ingezete nen aan de vereniging hadden geschonken. Tijdens de vergadering van de afdeling Haarlem van de C.H.U. op woensdagavond 25 januari in het wijkgebouw Molenaer- straat 18 in Haarlem,zal luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeyer spreken over het onderwerp „De militair-politieke betekenis van Nederland in de huidige wereld". De agenda vermeldt verder onder meer de samenstelling van de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. Zoals reeds verwacht heeft het Haarlemse herenteam van The Typhoons in de gewes telijke districtsklasse van de basketbalcom petitie door een overtuigende grote zege tegen het Amerikaanse The Leathernecks (Den Haag) wederom de leiding genomen. De zege werd op bijzonder gemakkelijke wijze behaald, aangezien de gaste' op alle onderdelen de minderen waren van hun Haarlemse tegenstanders, welke spelers be halve door een grotere techniek ook uit blonken in productiviteit. Gelukkig was deze laatste wedstrijd van d-^ Amerikanen in het Haarlemse Krelagehuis prettiger dan de vorige ontmoetingen, zodat zjj ondanks hun zeer wonderlijk spelletje basketbal toch nog een redelijke indruk achter lieten. De grote man bij de Amerikaanse gasten was ongetwijfeld Haggerthy, die niet alleen de meeste punten van zijn team voor zijn rekening nam (25), doch bovendien opviel door zijn uitstekende spel. Bij de Haarlemse ploeg was deze avond vooral Henk Argeloo bijzonder productief met 18 punten, die hij vooral in het begin van deze slappe ontmoe ting behaalde. Het zag er in deze ontmoeting zeker niet naar uit dat de gasten met een dergelijke 6736 nederlaag huiswaarts zouden keren, want reeds na enkele minuten hadden de Amerikanen een 40 voorsprong genomen. Deze achterstand kon de Haarlemmers echter geenszins verontrusten en door bijzonder zwak verdedigen van de gasten braken de ADVERTENTIE 1VW11 ZIJLSTRAAT HAARLEM (Verkort weergegeven) Holland-Nautic. Nog steeds is het voor het voormalig personeel van de Holland- Nautic een raadsel, dat een gebouwen complex van deze waarde bijna twee jaar renteloos staat. In uw artikel van 18 januari wordt een tip van de geheftnzin- nige sluier opgelicht en daaruit blijkt over duidelijk, dat het B. en W. indertijd nim mer ernst is geweest met de toezegging aan de personeelscommissie van de Hol land-Nautic, dat alles gedaan zou worden wat in hun vermogen lag om de Holland- Nautic als werkgelegenheid voor Haarlem te behouden. Nu blijkt immers, dat alle pogingen om het complex weer tot leven te brengen af ketsen op de wens van het college het uit breidingsplan voor die omgeving, waarin een zwembad en speelgelegenheid zijn op genomen, te verwezenlijken. Sluiting van de Holland-Nautic was B. en W. dus ook een welkome aanleiding om deze plannen te realiseren. Ik voel alles voor de bouw van zwem baden en de aanleg van speelterreinen, maar ik vraag me af of het terrein van de Holland-Nautic daar nu juist het eerst voor in aanmerking komt. Als het gebouwencomplex van de Hol land-Nautic weer gebruikt zou kunnen worden, zou dit een uitbreiding van de werkgelegenheid in Haarlem met duizend tot vijftienhonderd man kunnen betekenen, hetgeen velen heel wat door heen en weer reizen verloren uren zou kunnen besparen. Ik ben dus van oordeel, dat het belang van de gemeente niet gediend wordt met de maatregelen van B. en W. die de ver koop van de Holland-Nautic aan andere industrieën onmogelijk maken. H. COHEN RODRIGUES, Oud-voorzitter van de Commissie tot behoud van de Holland-Nautic (Zolang de Holland-Nautic nog bestond hebben B. en W. met terzijdestelling van andere belangen aan het behoud van deze industrie gewerkt. Nu de Holland-Nautic toch is verdwenen wordt de kwestie van de daardoor ontstane toestand uit bekeken. Of de huidige opvatting van B. en W. de juiste is, blijft natuurlijk voor discussie vatbaar. - Red.) Opleving? Hoera voor de Eindhovens aandoende voortvarendheid waarmee de vestiging van een nieuw farmaceutisch bedrijf in Haarlem geregeld werd! Is dit het begin van een nieuw tijdperk; het begin van een periode waarin de vreemdelingen in massa's naar de bloe menstad trekken, omdat er ook zaken ge daan kunnen worden? Is de ondoelmatigheid van goodwillreizen om vreemdelingen naar een stervende stad te trekken, eindelijk gebleken? Nu komen er zeker ook wat groene blaadjes in de industriewijken? En wat bloemen; en een prettig plaveisel? Verrijst nu de bij de eerste naoorlogse gemeenteraadsverkiezingen door een der grote partijen beloofde brug over het Noor der Buitenspaarne toch nog voordat de industrieën van de westelijke oever zijn verjaagd? Gaan we nu ook de vijf „industriehallen" van wijlen Holland-Nautic gebruiken? (bij voorbeeld voor de bodediensten). Wordt er nu eindelijk tot de terugkomst van de „Adriaan" besloten? Moge door bevestigende berichten in uw blad spoedig blijken dat onze stad inder daad opleeft. E. KöRBER. (Wij hebben nooit de indruk gehad, dat Haarlem een stervende stad is of was, al kunnen we het met inzender eens zijn wanneer hij bedoelt, dat er in de eerste jaren na de bevrijding wellicht op sommige onderdelen van het gemeentelijk beleid een groter activiteit ontwikkeld had kunnen worden. De voortvarendheid waarmee ge handeld werd bij de vestiging van Merck wettigt evenwel de beste verwachtingen voor de toekomst. En het komt ons voor, dat inzender misschien wat te licht denkt over de materiële beperkingen die bijvoor beeld de bruggenbouw en de herbouw van de „Adriaan" in de weg staan. - Red.) Typhoons-aanvallers keer op keer door de Amerikaanse verdediging. Vooral Argeloo was in deze periode op schot en hij bezorg de zijn team dan ook spoedig een grote 13—4 voorsprong. Hierna ging de strijd ge durende enkele minuten vrijwel gelijk op, doch de Haarlemse ploeg nam weer het initiatief geheel in handen en dank zij uit stekende. snelle aanvallen ging de rust reeds in met een veilige 34—18 voorsprong van de Haarlemmers. Doorzetten Ook de tweede helft begon goed voor de gasten, die er in slaagden wederom het eerst te scoren (3420), waarna voorlopig al het kruit verschoten bleek. De Haarlem mers kwamen weer flink opzetten en hoe wel enige basisspelers aan de kant zaten, slaagden de Typhoons er toch in de voor sprong na elf minuten spelen op 5930 te brengen, waarmede de zege uiteraard reeds zeker was. Het pleit voor de gasten dat nu de moed niet werd opgegeven en het heil gezocht werd in „onsportieve show". Integendeel, de Amerikanen bleven, ondanks de techni sche minderheid, dapper doorspelen, zodat het einde behoorlijk spel te zien gaf, waar bij Typhoons een verwachte en volkomen verdiende overwinning behaalde. De stand in de kopgroep is thans: The Typhoons (Haarlem) 7—12 S.S.D. (Den Haag) 812 The Arrows (Rotterdam) 7—10 In de eerste klasse dames B was ook de tweede ontmoeting tussen Exercitia (Vel- sen) en Sportclub Har lem weer bijzonder spannend. Werd de eerste wedstrijd door de Velsensc dames gewonnen (2423) thans bleven de Sportc'ub dames met het kleinst mogelijke verschil in de meerderheid (25—24). 'De volledige uitslagen waren: Dames: Exercitia—SC Haarlem 2425; Tramvogels—RCH 14—15. Heren: ExercitiaBlack Pirates 2 3715; Exercitia 2Aurora 2 1931; HOC 2Tram vogels 20 (regl.); TyphoonsLeathernecks (Den Haag) 67—36; SC Haarlem 2—Old Boys 31—29. Maandagavond zal in het Krelagehuis de competitie worden voortgezet, waarbij de belangstelling vooral uitgaat naar enkele be langrijke eerste klasse dames-ontmoetingen. Het volledige programma hiervoor luidt: Dames: HOC 3—SC Haarlem 3; SC Haar lem 2Antilopen 2; AntilopenHOC (20.40 uur); TyphoonsWhite Stars (20.40 uur); IHJ—ZBVS. Heren: Schoten GiantsRapiditas '31; An tilopen 3Typhoons 3; Typhoons 2White Stars 2. B. en W. van Haarlem zijn van mening, dat zij vooralsnog geen voorstel bij de ge meenteraad moeten indienen tot het in stellen van een koopavond. Zij merken op, dat weliswaar een belangrijk deel van het kopend publiek, alsmede de meerderheid der winkeliers uit het centrum met de in stelling van een koopavond zouden instem men. Ook geloven zij, dat een koopavond tot gevolg zou hebben dat nog meer koop kracht uit de aangrenzende gemeenten en met name ook van forensen in Haarlem besteed zou worden. Uit onlangs gepubli ceerde gegevens leiden B. en W. echter af, dat de meerderheid uit de Haarlemse winkelstand de instelling van een koop avond niet wenst.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8