DE GENERAALSE EN HAAR JONGELUI Frederick Franck, schilder van menselijkebomen ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Op bezoek te Arnhem in de bejaardensociëteit De tere Japanse kersenbloesem Garnalen in pikante HAM EA Voorwaardelijke straf voor uitvoerder Vliegveld Zestienhoven in september gereed r mayonnaise Belegde toastjes of sandwiches Machinist verdacht van ern stige nalatigheid, die trein botsing tot gevolg had Afwisseling van kaas doet eten Prijsindexcijfer onderging geen verandering voor Da mes handen Examens Dat leuke vlotte kapsel MOLENDIJK voor ui Vader van bruidegom bleek ondergedoken ZAÏtRDAG 21 JANUARI 1956 i*Uoor cle^Urouw Dit gerechtje kan gegeven worden als eerste gaang van een feestelijke warme maaltijd of aan een souper; het kan ook vóór de maaltijd worden opgediend. Het gerecht enige uren vóór het gebruik klaarmaken en op een koele plaats be waren. Voor 8 porties: 200 g. gepelde gar nalen in gelei), 4 eetlepels mayon naise, 4 eetlepels tomatenketchup, een eetlepel citroensap, aroma of pikante saus, peper, 8 kleine glaas jes, schaaltjes of vuurvaste glazen potjes. De garnalen vlug wassen en laten uit lekken. Mayonaise, tomatenketchup en citroensap dooreenmengen. Het mengsel op smaak maken met enkele druppels aroma of pikante saus en desgewenst een weinig peper. De garnalen over de glaas jes of schaaltjes verdelen en bedekken met de saus. Een grote shawlkraag van wit linnen, afgezet met marineblauw, verleent een apart cachet aan dit charmante ruit- pakje. Het jasje heeft één-knoopsslui ting. De rok is slank en eenvoudig van snit. Vroeg in de voorzomer geniet eigen lijk iedereen van de rijkbloeiende Ja panse sierkersen die juist in onze om geving zo veel voorkomen. Het kan een weelde van bloemen zijn, doch dan dient de struik of de boom wel op een liohte plaats te staan. Bij niet vriezend weer kunnen ze nu gepoot worden. De boomkweker zal ze af leveren met zware grondkluiten en het is nuttig die bij het verplanten zo veel mogelijk heel te houden; wanneer die verloren gaan zal hergroei niet altijd verzekerd zijn. Er zijn verschillende soorten Japanse kersen, met enkele en met gevulde bloe men; de gevuldbloemige soorten komen wel het meest voor. Japanse kersen moe ten bij voorkeur wel een iets beschutte Japanse kersenbloesem. standplaats hebben; vroeg in de voor zomer kan het nogal eens hard waaien en dan worden die open bloemen op de volle wind allemaal zwart en dat zou jammer zijn. Indien er gesnoeid moet worden kan men dat direct na de bloei doen, doch in geen geval voor die tijd. Misschien mag ik uw aandacht nog eens vestigen op Prunus subhirtella var- autumnale een kerssoort die momenteel staat te bloeien. Deze kers bloeit al in december en gaat er mee door totdat strenge vorst de open bloempjes bruin kleurt, doch de bloemknopjes komen dan toch nog straks na de vorst open. G. KROMDIJK Een schaal met belegde toastjes of bo terhammetjes zal altijd gretig worden ontvangen, vooral wanneer ze er gezellig uitzien. Met een aardige vorm of versie ring maakt u er iets bijzonders van, zelfs als u ze alleen maar belegt met een plak kaas, gekookte worst, leverpastei, omelet of met een mais maatje. Voor de vorm kunt u gebruik maken van borstplaatvorm, koekjessteker of drinkglas, waarmee u dunne sneetjes brood uitsteekt. Zo'n stukje brood kunt u zó belegd opdienen, het is dan een „enkele" sandwich. U kunt ook de belegging met een ander sneetje bedekken en u hebt een „dubbele" sandwich. Voor de versiering kimt u gebruik ma ken van mayonaise, ketchup en augurk. Ook met peterselie en paprikapoeder zijn aardige resultaten te bereiken. Gemeenteraad Rotterdam voteert krediet van 8.665.000 De gemeenteraad van Rotterdam heeft, met uitzondering van de CPN-fractie, ten behoeve van het in aanleg zijnde vliegveld Zestienhoven een krediet van f 8.665.000 gevoteerd. Er is thans een plan, dat voor ziet in voltooiing van het vliegveld, met uitzondering van de bebouwing. Hiervoor is een kostenraming opgesteld, niet alleen ten behoeve van een startbaan, maar te vens voor wegaansluiting. Voor de ver harde startbaan, die op 7J/2 miljoen gulden is begroot, is reeds een krediet van ander half miljoen gulden beschikbaar gesteld, maar de kosten zullen f 340.000 hoger zijn. De toegangsweg komt op totaal f 700.000. Met inbegrip van de kostprijs voor het rijp maken van het terrein voor bebouwing en voor het gereedmaken van het bij het vliegveld komende aansluitende industrie terrein zijn de totale kosten f 10.165.000. Daarvan is zoals gezegd, dus reeds ander half miljoen beschikbaar gesteld. De werk zaamheden, zo zeggen B. en W., moeten in September gereed zijn. De plannen voor het gebouw fan de rijksluchtvaartschool worden thans uitge werkt, de kosten voor dit gebouw zullen voor het rijk zijn. Een plan voor het sta tionsgebouw zal binnenkort worden aan geboden, aldus heeft de wethouder van Openbare Werken, de heer J. Meertens, medegedeeld. Nationaal en internationaal bekroond. Bespreek tijdig. Schoterweg 45 - Haarlem - Tel. 12540 Vs Drie gewonden en veel materiële schade was het gevolg van de treinbotsing die de 47-jarige machinist T. W. L. uit Rotterdam op 22 februari van het vorig jaar veroor zaakt zou hebben op de lijn Rotterdam Hoek van Holland. Voor de rechtbank te Rotterdam is deze zaak behandeld. Het inrijsein stond op „stop", maar doordat L. de stroomschakelaar niet op de nulstand had gebracht voor hij ging remmen reed zijn trein op een andere. Drie mensen in de slaapwagen van deze trein werden ge wond. „Een grove nalatigheid", noemde de officier van Justitie het feit. Maar om dat de machinist reeds disciplinair gestraft was en om de schrik die hem zijn verzuim toch ook gegeven had, wilde de officier geen onvoorwaardelijke straf vragen. De eis was een maand hechtenis voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd en f 75 boete of 25 dagen hechtenis. De verdediger voerde aan, dat de be stuurder, toen hij het ongeluk zag aanko men, de passagiers in zijn trein nog ge waarschuwd had om naar achteren te lo pen. Verder wees hij op de goede staat van dienst van zijn cliënt, die sedert 1929 in dienst bij de N.S. is. De uitspraak wordt over veertien dagen gedaan. Het voorlichtingsbureau van de voe dingsraad meldt Eet u elke dag kaas? Als deze goede ge woonte nog niet bij u is ingeburgerd, wacht dan niet langer. Iedere dag een plakje kaas (dat is voor elk der gezinsleden tenminste 100 g kaas per week) behoort in een goede voeding thuis Eet kaas op de boterham, geniet er van als een hartige lekkernij tussendoor, geef kaas vóór de warme maaltijd of als besluit ervan. Kaas behoeft niet eentonig te worden. Bepaal u dan echter niet tot een stukje volvette kaas, maar neem ook eens Edam mer (40+), wissel de zoete kaas eens af met komijne en geef smeerkaas en ge raspte Zwitserse kaas een kans. Probeert u eens alles wat uw kaashan delaar op dit gebied voor uw smaak en beurs heeft. De voedingswaarde van alle soorten is hoog: kaas behoort tot onze beste bron nen van kalkzouten, eiwitten en vet. Wat voedingswaarde en voedzaamheid betreft is kaas, behalve als broodbelegging, zeer geschikt om in de warme maaltijd dienst te doen. Hoe dan ook, zorg ervoor, dat u iets meer kaas in huis hebt dan voor een be paald recept nodig is. Is uw kaas weinig pittig van smaak dan hebt u misschien meer nodig, heeft hij een uitgesproken smaak dan kunt u wellicht met minder volstaan. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Tomatenkaasragout 200 g kaas, 4 dl (ruim 2 kopjes) bouil lon of melk, 35 g (4 eetlepels) bloem, boter of margarine, 1 eetlepel toma tenpuree, 1 ui, aroma (peper). De ui fijnsnipperen en in de boter of de margarine fruiten. De tomatenpuree toe voegen en nog even meesmoren. De bouil lon of de melk erbij gieten (de bloem eerst aanmengen met iets van het koude vocht) en aan de kook brengen. Het vocht dan binden met de aangemengde bloem en saus even doorkoken. De kaas in blok jes snijden en enkele minuten in het saus je verwarmen (doch niet zo lang dat de blokjes smelten). Het gerecht, indien nodig, op smaak afmaken met zout en aroma (en peper). Kaaskoekjes voor de aardappelen en groente De massa van de kaaskoekjes enige tijd tevoren koken zodat zij voor de maaltijd geheel afgekoeld is. De koekjes op het laatst bakken. 80 g (6'/2 eetlepel) griesmeel of grut ten, 4 dl melk, ongeveer 200 g ge raspte pittige kaas, zout, aroma, nootmuskaat, bloem of paneermeel, boter, margarine of vet. De melk aan de kook brengen, het griesmeel of de grutten er in strooien en zachtjes gaar koken in ongeveer 10 minu ten. De kaas erdoor roeren en de massa op smaak afmaken met zout of aroma en desgewenst nootmuskaat. De massa laten afkoelen op een platte schaal of in een rechte vorm die met water is omgespoeld. Kort voor het gebruik de kaasgries in stukken snijden en deze door melk en daarna door bloem of paneermeel wen telen. De koekjes vlug aan weerszijden bruin bakken in hete boter, margarine of vet. De koekjes warm opdienen met een mosterd- of tomatensaus. Het gerechtshof in Amsterdam heeft vrijdagmorgen een 39-jarige uitvoerder uit Zaandam veroordeeld tot een gevangenis straf van één maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, omdat hij op 20 september 1954 opdracht had gegeven van een betonnen balkon, dat uitstak bui ten een in aanbouw zijnd huis, de bekisting te verwijderen. Dit "geschiedde tegen het advies van zijn werkgever. De volgende dag is een bouwvakarbeider, na met dat werk te zijn begonnen, met een deel van dat balkon omlaag gestort. Kort daarop is hij overleden. De rechtbank te Haarlem had de uit voerder voor het verstrekken van de op dracht veroordeeld tot een maand onvoor waardelijk. Tegen dit vonnis, waarvan de procureur-generaal veertien dagen geleden de bevestiging eiste, was de Zaandammer in hoger beroep gekomen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft prijsindexcijfers van het levenson derhoud samengesteld per 15 december 1955 op basis 1951 100. Het totaal-indexcijfer onderging tussen 15 november en 15 december 1955 geen wijziging en bleef 105. Ook het indexcijfer voor de groep voe dingsmiddelen veranderde niet. Binnen deze groep vertoonde het indexcijfer voor groenten een lichte stijging. Voor fruit, thee en koffie daarentegen deden zich dalin gen voor. Voor de niet-voedingsmiddeien werden geen prijswijzigingen van betekenis gere gistreerd. ADVERTENTIE Utrecht. Doctoraal examen Geneeskunde: mej. H. J. A. Collette, Zeist; P. J. van Elk, Gouda; W. T. C. Gitzeis, Nijmegen; H. J. Nijzink, Haarlem; F. Schrader, Deventer; H. Smits, Hilversum; H. W. G. Stoffel, Amersfoort. Kerkelijk examen: S. Tichelaar, Den Haag; L. M. Verseput, Zonnemaire; G. Westland, Huizen (N.H.); J. A. Poelman, Utrecht. Rotterdam. Nederlandse Ecoonomische Hoogeschool. Kandidaatsexamen in de Eco nomische Wetenschappen: N. F. M. Kuijpers, Leiden; O. Kann, Wassenaar; T. Hammad, Rotterdam. Wanneer we het houten gebouwtje aan het Roermonds plein te Arnhem betreden, klinkt ons een geanimeerd ge roezemoes tegemoet. In een hoek wordt ijverig gebiljart. Hier zit een oud heertje, zuigend aan zijn pijp, verdiept in zijn boek, daar is een groepje aan het kaarten, terwijl een grijs oud dametje toekijkt. Er is sfeer en gezelligheid. We zijn in de Arnhemse Sociëteit voor ouden van dagen, een instelling, die uniek is in Nederland. We willen hier mee niets af doen aan de activiteiten van U.V.V.-afdelin gen elders. In veel steden, ook in Haarlem, wordt veel gedaan om de zo lang vergeten categorie „ouden van da gen" wat afleiding en troost te bezorgen, maar het gebrek aan financiële middelen en het gemis van een eigen ge bouw scheppen tot nu toe onoplosbare problemen. Hoe kon men dan in Arnhem tot een zo grootse opzet komen? „We hebben altijd een vrolijke stem ming", zegt de generaalse. „Toen we een jubileum vierden, heeft Karei het ge dicht met illustraties gemaakt, dat daar aan de wand hangt". We lezen onder anderen dit couplet: We hebben hier een fijne soos, Gezellig bij elkaar, Drinken koffie en chocola, Voor vijf spie zijn we klaar. Iedere vrijdagmiddag komt de chef van de sociale dienst van Maatschappe lijk Werk op bezoek. Dan vertellen de helpsters van hun ervaringen, opgedaan bij het huisbezoek en de oudjes zelf kunnen ook hun hart uitstorten. Een ideaal contact, dat al vele zegenrijke gevolgen heeft gehad. „Dag Geertje, dag Cootje", horen we van mevrouw Van der Hoef, juist als we vertrekken. Het tekent de vertrou welijke sfeer en de aardige verstand houding tussen de „generaalse en haar jongelui". TINEKE RAAT ADVERTENTIE WE MOETEN hiervoor teruggaan naar de barre winter van 1947, toen de Arn hemse oudjes voorzover zij niet over een eigen verwarmd vertrek beschikten, een beetje beha gelijkheid zochten in de hal van het hoofdpostkantoor. Na de laatste oorlogswinter, waarin Arnhem door de bezetters systematisch werd leeggeplunderd, waren er in de Gelder se hoofdstad zoveel vraagstukken op te lossen, dat dit schrijnende probleem niet aan de beurt kon komen. Gaande weg herstelde zich het normale leven in de gewonde stad en toen vonden de dames van het U.V.V., die al zoveel aan de wederopbouw hadden bijgedragen, een nieuwe taak in de verzorging van de bejaarden. Het gemeentebestuur werkte met veel begrip mee en einde 1949 kon een so ciëteit worden geopend in een oud pa triciërshuis aan de Bakkerstraat. Me vrouw Van der Hoef, die bij de opening door de wethouder de „commandant" van dit actieve „vrouwenbataljon" werd genoemd, had een groot aandeel gehad in de totstandkoming van het tehuis en ze heeft dat nu nog steeds. De verhou ding tussen haar en haar „jongelui" is zodanig, dat zij wel eens gekscherend „de generaalse" wordt genoemd. Toen het pand Bakkerstraat de be stemming van venduhuis kreeg, zat het U.V.V. in zak en as maar niet voor lang. Want in die tijd begcm zich een activiteit te ontwikkelen waarmee de spreekwoordelijke bergen kunnen wor den verzet en dat hebben de dames dan ook duchtig gedaan. De gemeente stelde de directieloods van de Wederopbouw aan het Roermondsplein ter beschik king, benevens een bedrag voor de noodzakelijke verbouwing. Weer groei de men uit de ruimte en toen was het de gehele burgerij die te hulp kwam: spontaan stelden zich talrijke vrijwilli gers beschikbaar voor de werkzaamhe den en heel wat firma's en particulie ren schonken materialen voor het in terieur en hielpen eigenhandig mee aan de bouw ook de oudjes zelf! En ziet, er kwam een gebouwtje tot stand, dat men heden met een gevoel van gro te bewondering bekijkt. De nieuwe so ciëteit, die 9 september 1952 geopend werd, is hiermee een blijvend instituut geworden. Dag in dag uit zijn vijftien leden van het U.V.V. belangeloos in de weer om het de oudjes gezellig te maken. „We openen om negen uur", zegt mevrouw Van der Hoef, „maar tegenwoordig staan ze al om half negen op de stoep". Men kan er iedere dag terecht tot vijf uur. 's Avonds wordt de ruimte verhuurd aan instellingen of voor brid gedrives. Op die manier krijgt men een deel der benodigde gelden binnen. De Biljarten verleren zij niet mogelijkheden. Voor de ontwikkeling van zijn schilderen acht hij de Europese omge ving een noodzaak. Enige jaren geleden exposeerde hij voor het eerst in Amster dam en de ontwikkeling van zijn werk sindsdien geeft hem gelijk. Indertijd was ik al enthousiast over Francks werk, waarin het getuigen zo vooropstond. Erkend moet worden, dat dit getuigen wel eens ge schiedde met een voor ons even hinderlijk Amerikaans accent, een teveel aan kleur, en modernisme in de vormgeving dat van uiterlijker aard was dan dit thans het ge val is, nu Franck de oude omgeving weer heeft kunnen opzoeken. Welbewust is Franck zich gaan beper ken in zijn onderwerp en richtte hij zich op bomen. Niet ongeestig noemde hij zijn expositie in een gesprek met de pers een „tenboomstelling". Men is al vlug over de eerste indruk van een ogenschijnlijke ega- liteit heen, omdat deze doeken boeien door een juist zeer menselijke kant. Een doek als bijvoorbeeld „Olijfbomen in de winter" is als een bijna demonische dans. Francks denken en voelen houdt zich bezig met het menselijke. En zoals hiervoor reeds ge zegd werd ter verbeelding daarvan zocht hij zijn onderwerpen in de natuur, niet dus onder mensen zelf, waarbij hij afgeleid had kunnen worden van eigen voelen en denken door de gedachten van de model len, die allicht zo spoedig op de schilder worden overgedragen. Vrolijk is dit werk, waarbij hij zich ook beperkte tot een gedektè, ingehouden kleurgeving, niet. Het is vooral ernstig, soms dramatisch, soms tragisch. Nooit ech ter afstotend, omdat Franck er vrede in zocht te geven. Tussen de schilderijen en de tekeningen ligt een grote afstand. De tekeningen zijn spontaan gemaakt met het onderwerp voor ogen. Wel kiest Franck direct al partij ten aanzien van het onderwerp. Hij ironi seert, wanneer hij de vakantiegangers aan de „Cöte" ontmoet. De bewoners bekijkt hij met meer warmte. Deze tekeningen lij ken me voor Franck een divertissement, een uitrusten, een genieten. De schilderijen lijken me gemaakt te zijn zonder of met slechts luttele voorstudies. De bomen zijn misschien wel voldoende bestudeerd. Ze dienden toch in de eerste plaats om Francks gemoedsstemmingen en kijk op het leven te verbeelden. Franck kan goed uit het hoofd werken en een levend con tact met de werkelijkheid daarbij bewaren, zoals mij al eens bleek in een schilderijtje van een stukje Amsterdam dat hij in New York schilderde in een bui van nostalgie. Even wat uitzonderlijk is op deze exposi tie het portret van Paus Pius XII, waarin naturalisme en abstraheren nog contraste ren. Het is werk dat aan vroegere schilde rijen van Franck doet denken en zijn winst in de overige hier geëxposeerde doeken dan ook duidelijk helpt maken. Als we Franck tot de Nederlanders mo gen rekenen, geloof ik dat we met één on zer belangrijkste figuren van het moment te doen hebben. BOB BUYS ADVERTENTIE maakt Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4 Het entree der dames in Arn hems dorado voor de bejaar den. sociëteit heeft een gemengd zangkoor, bestaande uit zeventig leden en voor de dames is er iedere Woensdag een hand- werkclub. De heren komen uit in bil jartwedstrijden tegen plaatselijke ver enigingen. Driemaal per week wordt er voor vijfenzeventig cent een warme maaltijd verstrekt, bestaande uit vlees, groente, aardappelen en soep of een toetje in eigen keuken bereid! Thee, koffie of chocola kost het luttele bedrag van vijf cent. De oudjes kunnen in het gebouw allerlei gezelschapsspelen be oefenen of lezen in de boeken van de eigen bibliotheek, terwijl de leestafel ook goed voorzien is met kranten en tijdschriften. Iedere Vrijdagavond is er een ontspanningsavond in de soos en eenmaal per jaar is er een concert van lichte klassieke muziek in Musis Sa crum. 's Zomers gaat men een uitstapje maken met tweehonderd luxe wagens en vijftig autobussen! Het spreekt van zelf, dat de feesten Sinterklaas, Kerstmis, enz. niet worden vergeten; met Pasen krijgt elk oudje vijf eieren. „WE DOEN HIER OP ONZE MANIER aan arbeidstherapie", aldus mevrouw Van der Hoef. „Onze bibliothecaris bindt zelf de boeken in, eigen krachten veranderen de zaal voor een bridge- w.edstrijd of een toneelvoorstelling des avonds. Er zijn er, die hier overdag zo maar eens binnenvallen, maar velen blijven de hele dag. In het geheel zijn er nu al 3500 leden". Het valt ons op, dat de dames in de minderheid zijn. „Dat klopt", zegt de generaalse, „zij zijn nog meer huiselijk in hun eigen gedoetje bezig. Zij houden echter ook van de afwisseling, die de soos brengt. Men ontmoet hier andere mensen en komt eens tot andere ge dachten. Er zijn hier zelfs enkele brui loften uit deze contacten geboren!" We kijken eens rond. Een coquet oud dametje laat een vriendin een nieuwe broche zien en als twee bakvissen be wonderen zij het sieraad. In de hoek klotsen de ballen op de drie biljarts. Anderen luisteren naar de radio er is ook een televisietoestel. Als onderdeel van de expositie „De vijf generaties" in dezelfde zalen van het Ste delijk Museum te Amsterdam, waar Appels verforgiën te zien waren, wordt nu tot 5 februari werk tentoongesteld van een wel heel anders gerichte tijdgenoot, de schilder Frederick Franck. Bij hem een mooi ver zorgde voordracht, een weloverwogen be zetting van het vlak met vormen, kleuren en lijnen, een ingehoudenheid in de kleur, onderwerpen uit de natuur, gezocht ter verbeelding van eigen voelen en denken. Franck woont in New York, is daar tand arts. Wanneer zijn praktijk het toelaat, pakt hij zijn biezen om in Europa, het liefst in het Zuiden, te gaan tekenen en schikleren. Want hier voelt deze in 1909 te Maastricht geboren Nederlander zich toch het meest thuis. Met welversneden scherpe pen heeft hij eens zijn critiek op het geestelijk klimaat, waarin de Noord- Amerikaanse schilderkunst leeft, enige ja ren geleden in De Gids geuit. Hij zal de Verenigde Staten zeker niet ondankbaar gestemd zijn, dank zij de veiligheid tijdens de oorlog en de hem geboden materiële Een niet alledaags voorval heeft zich te Goes afgespeeld. Twee zusjes respectieve lijk 17 en 19 jaar oud zouden tegelijker tijd in het huwelijk treden. De jongste met een Middelburger, de oudste met een Vlissingse jongeman. Toen echter de stoet in de trouwzaal van het Goesse stadhuis was gearriveerd, bleek de vader van de Vlissingse bruidegom te mankeren. Aange zien deze bruidegom 19 jaar is en dus nog toestemming voor het huwelijk van zijn va der moet hebben, trachtte men de vader alsnog te vinden. De gemeentesecretarie van Vlissingen werd opgebeld en daar stuurde men enkele ambtenaren er op uit om de vader te zoeken. Dit lukte niet. Het ongelukkige bruidspaar zag hoe het jongere zusje in de echt verbonden werd. De ambtenaar van de burgerlijke stand heeft de pil nog wat verguld met de mededeling clat men hem, al was het middernacht, nog uit bed mocht bellen. Hij zou dan alsnog het huwelijk sluiten. Maar de vader bleef onvindbaar. Lever deze bon in bij Uw winkelier en U ont vangt in een- aardig etui voor slechts 35 cent 8 proefstiftjes Lipstick in 8 modieuze kleur-nuances Dit is een unieke kans om te proberen, welke kleur U het beste staatI Imp. LAHNEMANN-LAMEVO, POSTBUS 18 Laren N.H. Telefoon 3047 (K-2953) ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9