08-15 In Haarlem mogen 's nachts vuilnisemmers buitenstaan Kort en bondig Directe televisie-uitzending In 1955 40 percent meer aanrijdingen Jubileum-revue NRV Tekeningen en etsen van Rembrandt in Teylers Museum STOFZUIGERS Amsterdamse Beurs Vreemd hiaat in Politieverordening: Momenteel weinig klachten maar in principe verkeerde situatie R.K. HBS voor Lisse Afscheidscollege van prof. ir. H. T. Zwiers Oud-Haarlemmer hoofd der BB in Utrecht Ruim 363 bijeengebracht voor de getroffenen Verkeersstatistiek van de Heem steedse politie Examens Vertoning in Haarlem van „50 jaar voor u paraat" Toneelavond in De Princehof Jaarvergadering HPC Bromfietser reed tegen verkeersbord en lichtmast Zuster A. Gertenbach nam afscheid Mozartconcert van N.Ph.O. Bedrijf s-klaver jassen Dieren uit de tuin van Speel naar Tilburg Klaverjastoernooi van Haarlemse scheidsrechters Rijwielhuis WILHELMINA Alles verhopen!!!! Ballet en films in gebouw St. Bavo Burgerlijke Stand van Haarlem V/ O ENS DAG 2 5 JANUARI 195 6 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zoals wij Maandag meedeelden, is bij de behandeling van de begroting voor 1956 in de afdelingen van de Haarlemse gemeenteraad door sommige leden de klacht geuit, dat Haarlem een vuile stad dreigt te worden en dat de medewerking van het publiek aan de reinheid van ons stadsbeeld veel te wensen overlaat. Verschillende lezers kaatsen nu in brieven aan de redactie de bal terug. Waarom, zo vragen sommigen hunner, wordt er van gemeentewege niet strenger opgetreden tegen het euvel, dat de mensen hun vuinisemmers reeds de avond tevoren buiten zetten. Dit is verboden, maar desondanks gebeurt liet veelvuldig. Strengere controle hierop zou niet slechts schonere, maar ook veiliger straten tengevolge hebben. Wij hebben over deze grief ons licht eens opgestoken bij de Haarlemse politie, die blijkens het aantal binnengekomen klach ten, van oordeel is, dat het door onze lezer gesignaleerde euvel tegenwoordig heel erg zeldzaam is. De politie wijst de mensen er overigens wel degelijk op, dat de vuilnis emmers die na het invallen der duisternis op het trottoir staan, een ernstig gevaar voor de veiligheid van het verkeer kunnen opleveren. Indien dit buitenzetten van de emmers echter gebeurt na middernacht op de dag, dat de reiniging het huisvuil pleegt op te halen, dan is er niets tegen te doen. De des betreffende verordening zegt namelijk dat het verboden is, afval, as en huisvuil op de openbare weg neer te zetten, behalve op dagen, dat de gemeentereiniging dit vuil komt ophalen. Dit betekent dus, dat iedereen op de be treffende „ophaaldagen" zijn vuilnisvat rustig de hele dag van een over twaalf 's ochtends tot twaalf uur 's1 nachts bui ten kan laten staan, zonder dat iemand hem iets kan „maken". Dat dit inderdaad een hoogst bedenkelijke situatie is, behoeft geen betoog: voorbijgangers kunnen in het duis ter over zo'n obstakel struikelen en zich ernstig verwonden; kinderen of honden kunnen de emmers omvergooien, waarbij het vuil over trottoirs en rijweg verspreid wordt en wat dies meer zij. In vele andere steden kent men de bepa ling, dat de vuilnisemmers niet voor zons opgang en niet na zonsondergang op straat en trottoir geplaatst mogen worden. Daar mee zijn alle genoemde bezwaren onder vangen. En al is op het ogenblik het aantal klachten over vuilnisemmers-in-de-nacht vrijwel nihil, het is toch niet recht in te zien, waarom de Haarlemse autoriteiten dit voorbeeld van andere steden niet zou den navolgen om de bepaling in de Politie verordening in diezelfde geest te wijzigen. Al was het alleen ter vermijding van de vreemde indruk die de te laat (of te vroeg) geëtaleerde vuilnisbakken op de sightsee- ende vreemdeling moet maken! Een andere lezer, de heer W. van Wijk in Haarlem-Noord, klaagt ons schriftelijk zijn nood over de schoonmakers van de vuilnis emmers, die zo zegt hij bij hun arbeid veelvuldig de trottoirs verontreinigen. De gemeentereiniging deelt ons bij wijze van repliek op deze klacht mede, dat de schoonmakers der emmers, volgens de be palingen van hun vergunning, verplicht ADVERTENTIE DEEC zijn hun werk zo te verrichten, dat er voor de burgerij geen stoornis of overlast uit ontstaat. Zij dienen water met een desin fecterend middel te gebruiken en dit in de straatputten te laten weglopen. Evenmin mogen zij restanten afval op trottoir of rij weg achterlaten. Gebeurt dit toch, dan kan men de Gemeentereiniging waarschuwen die alsdan de betreffende man ter verant woording roept. Blijkt het een ernstig ge val, dan kan dit de man zijn vergunning kosten. ADVERTENTIE „TRESLONG" HILLEGOM door de gezamenlijke omroepverenigingen vanuit „TRESLONG" DINSDAG 31 JANUARI - 8.30 UUR Optr. van France Clery, The Ramblers, The Kings Brothers, Lou Bandy, Her Heierman, Trio Rafaell, Rob van Rijn, The Sunny Boys. Entrée 4.3. Res. K 2520-5347 Bisschoppelijke goedkeuring verleend Naar wij vernemen heeft de stichting Bonaventura in Leiden, aan wie het be stuur van een r.k. middelbare school voor de bollenstreek is toevertrouwd, van de bisschop van Haarlem goedkeuring gekre gen voor de stichting van een r.k. HBS in Lisse. Prof. ir. H. T. Zwiers, wie om gezond heidsredenen eervol ontslag is verleend als hoogleraar in de architectuur aan de Tech nische Hogeschool te Delft, zal vrijdag 27 januari zijn afscheidscollege geven. De heer D. J. A. Westerveld benoemd Tot hoofd Bescherming Bevolking in de stad Utrecht is benoemd, met Ingang van een nog te bepalen datum, de heer D. J. A. Westerveld, gepensioneerd kapitein-ter - zee der Koninklijke Marine en woonachtig te Den Haag. De heer Westerveld werd 5 januari 1903 te Haarlem geboren. In 1922 kwam hij als adelborst op „het instiuut" te Den Helder, in 1925 werd hij officier. Van 19261937 diende hij in Indonesië onder meer bij de onderzeedienst. Na zijn repa triëring als luitenant-ter-zee eerste klasse werd hij chef van de marine gas- en lucht beschermingsdienst in Nederland. Na terug gekeerd te zijn uit Engeland, waar hij in de oorlogsjaren een toevlucht had gevonden werd hij in april 1946 chef-staf van de commandant Maritieme Middelen in Den Helder en daarna chef-staf van de Com mandant Zeemacht Nederland. In 1949 werd hij bevorderd tot kapitein-ter-zee. In Juli 1950 werd de heer Westerveld gedeta cheerd in Fontainebleau als sous-chef Ope raties en Plannen bij de staf van de vlag officier Centraal Europa van de NATO. In augustus 1953 keerde hij naar Nederland terug waar hij op 1 oktober van dat jaar op zijn verzoek eervol werd ontslagen we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Daarna was hij als commer cieel-technisch directeur verbonden aan een technisch bureau te Den Haag dat zich o.m. bezig houdt met de levering van lucht- verversings-en luchtzuiveringsinstallaties voor commandoposten en schuilplaatsen. Daar bleef hij tot 1 Maart 1955. De brand in de Waalstraat Het comité Slachtoffers brand Waal straat 1, deelt ons mede tot en met 23 januari 1956 's avonds 8 uur de volgende giften ontvangen te hebben: Op collecte- lijsten f 274,11, per brief f 2,ontvangen aan huis f 12,Kerkeraad Sionskerk f 50,Noord-Zuid-Holl. Vervoer Mij f 25,—, totaal f 363,11. Daarnaast ontving het buurtcomité 6 stoelen en een tafel, een deken, een sche merlamp, een theemeubel, een bed en ledi kant en nog diverse zaken. 267 mensen hebben op de lijsten getekend, 40 particu lieren en instellingen droegen anderszins bij tot het slagen van deze actie. Dit geeft het comité, aldus de secretaris in zijn ver antwoording, moed te trachten meer dingen tot stand te brengen. Wat hadden de Wa- terbuurters bijvoorbeeld gedacht van een actie voor een speeltuin voor de Water- buurters. Het comité dankt allen, die zo gul gaven. Dit eerste blokje van de vijftig woningen voor bejaarde echtparen, die door de r.k. bouwvereniging St. Joseph gebouwd ivor- den op het voormalige kerkplein achter 'de SI. Bavo-basiliek aan de Leidsevaart, nadert langzamerhand - wat het buitenwerk be treft - zijn voltooiing. Toch zal het nog wel enkele maanden duren, voor de men sen, die voor deze kleine, maar geriefelijke behuizing in aanmerking komen, erin kunnen trekken. Dè tiahneiner wil name lijk, teneinde zo efficiënt mogelijk te kun nen werken; eerst alle 25 dubbele woningen „onder de kap" hebben, alsvorens de stukadoors en de schilders aan de afwer king te laten beginnen. Als het weer mee werkt, kan het gehele complex omstreeks juni klaar zijn. De hier afgebeelde eerste rij woningen zal, als de geprojecteerde doortrekking van het Emmaplein naar de Van Oosten de Bruinstraat een feit is, slechts op enkele minuten gaans van de Tempeliersstraat en het centrum komen te liggen, een verbetering, waar deze hele buurt van Haarlem-West mee gebaat zal zijn. Volgens een verkeersstatistiek van de Heemsteedse politie over het jaar 1955 een statistiek die heel wat somberder re sultaten te zien geeft dan die van 1954 zijn er in de gemeente Heemstede in het afgelopen jaar 335 verkeersongevallen ge beurd, bijna honderd meer dan het jaar daarvoor (238). Vijf er van zijn met dode lijke afloop geweest, in 1954 daarentegen geen enkel. Zwaar gewond werden 51 per sonen (32), licht gewond 82 (59). Wat de belangrijkste wegen betreft had den de meeste aanrijdingen plaats op de Herenweg met zijn kruisingen en wel 102 (75). De Heemsteedse Dreef had er 39 (33), de Cruquiusweg 21 (12) en de Zandvoort- selaan 50 (28). Bij het aantal aanrijdingen op de be langrijke kruisingen neemt het kruispunt HerenwegZandvoortseLanckhorstlaan de eerste plaats in met 14 (18), dan volgt ZandvoortselaanLeidsevaart met 11 (11) en tenslotte RaadhuispleinCamplaan Valkenburgerlaan met 7 (5). Overtreding van de voorrangsregels was de oorzaak van 25 percent van de verkeers ongevallen. Er werden 105 (59) voertuigen zwaar beschadigd en 335 (268) licht. Het minste aantal aanrijdingen had plaats in januari namelijk 10; april spande daarentegen de kroon met 44. Bij daglicht vonden er 283 aanrijdingen plaats, bij duisternis 52. Het totaal ligt 40 percent hoger dan het jaar daarvoor. In vier gevallen was een der betrokken be stuurders onder invloed van alcohol (in 1954 ook vier). Bij 38 (18) ongevallen was een bromfiets betrokken. Verk eersactie Tijdens de tweede periode van de lande lijke verkeersactie werden 133 processen- verbaal opgemaakt terzake van het niet na leven van gedragsregels zoals het geen rich ting aangeven en het geen voorrang ver lenen. Naar aanleiding van het niet naleven van de verlichtingsvoorschriften werden 64 processen-verbaal opgemaakt en voorts tien naar aanleiding van tekortkomingen op technisch gebied. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaats examen Geneeskunde: Sj. Bakker, Haren, Groningen; G. J. Brouwer, Zutphen; H. A. van der Hoeven, Den Haag; P. Ouwehand, Amsterdam; mej. C. W. T eeuwen, Diemen. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen Engels: mej. W. B. Broeze. Kandidaats examen Engels: mej. W. Staf, Amsterdam. Kerkelijk examen: W. v. d. Wolk en S. W. Kok. Over enkele weken is het vijftig jaar ge leden, dat enkele heren in Den Haag bij een kwamen, die het besluit namen tot de oprichting van de Nederlandse Reisvereni- ging. In de loop der jaren is het aantal leden gegroeid tot 125.000 en jaarlijks trek ken vele duizenden er op uit, om onder leiding van de NRV een vakantie in bin nen- of buitenland door te brengen. Er is alle aanleiding het gouden feest te vieren en het hoofdbestuur heeft enige plannen gemaakt, waarbij ook de leden in het land betrokken worden. Een der onderdelen van het feestpro gramma is de vertoning van de jubileum revue „50 jaar voor u paraat", die in de eerste maanden van dit jaar in vele plaat sen van ons land ten tonele gebracht zal worden. Dinsdagavond was de afdeling Haarlem aan de beurt en vele leden van de plaatselijke afdeling waren in het Con certgebouw bijeen gekomen, waar zij dank zij Bob Peters Nationale Revue een ple zierige avond hebben gehad. Dit gezelschap heeft op vlotte wijze de jubileumrevue voor het voetlicht gebracht. De revue, bestaande uit een proloog en twee bedrijven met twintig taferelen, is natuurlijk aan het reizen gewijd. Voor de samensteller was het maken van de revue over dit onderwerp geen moeilijke opgaaf, omdat er veel stof te verzamelen is. Hij heeft echter een goede keuze gemaakt en de toeschouwers een indruk gegeven van de landen, die de leden in het algemeen bezoeken. Daaruit bleek, dat Canada ook op het programma van de NRV staat. Een groot aantal medewerkenden heeft aandeel gehad in het succes van de voor stelling. Sonja van Weerdenburg trad in vele scènes op en zong een aantal liedjes. Zij besteedde aandacht aan bezoeken aan verre streken en werd bijgestaan door Frankly's dancing girls, die op vlotte wijze een aantal dansen uitvoerden. Veel succes oogstte eveneens het paar Duscha Yarosch en Jury Tagunoff, dat op humoristische wijze dansen uitvoerde en daarbij belang stelling vroeg voor het buitenland. Een belangrijke figuur in de revue was Sylvain Poons, als de achterkleinzoon van Phileas Fogg, die gaarne van de gelegen heid gebruik maakte om met de NRV zijn vakantie in het buitenland door te brengen. Ook verleende hij in aardige sketches zijn gewaardeerde medewerking. Behalve een gezelschap onder leiding van Martin Erich, dat uitstekend voor de be geleiding zorgde, namen „De Coritas" een gedeelte van de muziek voor hun rekening. Vooral mevrouw Corita kwam bijzonder goed voor de dag en haar komische num mers waren geslaagd. Tenslotte vermelden wij nog Cor Smit en Kees van Dam, die tot de „Familie Eygenweis" behoorden. Zij meenden zelf hun plannen voor een reis te kunnen ma ken, maar bij het zien van de revue kwa men zij tot de ontdekking, dat de NRV voordelen biedt. Het tweetal bracht vele vrolijke ogenblikken. Het geheel was een groot succes zowel voor het gezelschap, als voor de organi satoren. De Buurt- en Speeltuinvereniging „De Glip" geeft zaterdag 28 januari een feest avond in het nieuwe wijkgebouw „De Princehof' aan de Glipperweg. Aan deze avond wordt medewerking verleend door de r.k. toneelvereniging „Concordia" uit Hillegom, die onder regie van de heer G. Heemskerk een opvoering zal geven van „Kinderen van deze tijd", toneelspel in drie bedrijven door Ab. van der Linden. De herdenking dit jaar van het feit, dat driehonderdvijftig jaar geleden Rembrandt werd geboren, is door Teylers Museum te Haarlem ingeleid met een tot 5 maart te bezichtigen expositie van etsen en teke ningen. Het is een expositie voor fijn proevers en hen, die aanleg vertonen dit te worden. Vele zaken zijn door reproduk- ties overbekend en als zodanig misschien al voldoende te genieten. Toch zal men bij bijvoorbeeld de eerste en de vierde staat van de ets „De drie kruizen" nooit zo ge ïnteresseerd kunnen vergelijken dan met de originele drukken voor zich. De vierde staat van deze ets is bijna abstracter te noemen dan de eerste. De uitdrukkings kracht van dit werkstuk steunt meer op de grafische en als het ware ook schilder kunstige middelen. Grote veranderingen werden aange bracht. Daartoe moesten etsgroeven weer weggevijld worden en de plaat aan de achterkant weer opgeklopt. Op het aldus ontstane gladde vlak kon dan opnieuw ge- etst worden. Voor wie van etsen nog wei nig wist, zij in het kort iets over de tech niek gezegd. Op een koperen (of zinken) plaat wordt een laag was gebracht. Met de etsnaald wordt in deze waslaag ge tekend, de was wegkrabbend tot op de oppervlakte van het metaal. Daarna wordt een bijtend zuur over de plaat gegoten. Hierdoor ontstaan groeven op de plaatsen waar de was werd weggekrabd. Zijn deze groeven diep genoeg uitgebeten naar de smaak van de kunstenaar, dan worden zuur en was verwijderd. De plaat wordt in de inkt gezet. Vervolgens wordt de inkt van de gladde oppervlakte verwijderd. In de groeven blijft de inkt zitten. Het te be drukken papier gaat tegen de plaat tussen twee onder grote spanning tegen elkaar gehouden cilinders. Wanneer het papier van de plaat verwijderd wordt, trekt het de inkt uit de groeven en vertoont de teke ning zich in een licht reliëf op dat papier. Ik sprak daarnet van bijna abstrakt. en bedoel hiermee, dat Rembrandt in zo'n prent boven het onderwerp uitkwam: dat het gebeuren van het onderwerp niet in de eerste plaats indruk op ons maakt, maar dat we geboeid en zelfs ontroerd al zijn door het spel van zwarten en witten, van de lijnen, ons nu daarna pas realiserend waarvan Rembrandt nu eigenlijk precies vertellen wilde. Van het vertonen van Christus aan het volk bijvoorbeeld, een ets die eigenlijk zo modern is, zo boeiend door het strakke ritme van de rechthoekige vlakken van de architectuur als achter grond van de meer barokke beweging der figuurtjes. Hoe groot blijft een Rembrandt in zijn landschappen, die hoewel fijn gedetail leerd zo'n eenvoudige, krachtige strak heid bewaarden. Met hoe weinig middelen riep hij in zijn tekeningen vaak een uit drukking in een kopje op. In de ets van de liggende negerin zie ik in mijn herinne ring aan deze prentkleur, de kleur van een warm, even broeierig interieur. Ik kan me voorstellen dat deze expositie op het eerste gezicht niet direct inneemt in dat zulke vreemde zaken bevattende gebouw. Men verlangt ook eigenlijk een wat paedagogischer voordracht van zo'n expositie, maar de middelen daartoe zul len het hier wel niet toelaten. Het behoeft geen betoog dat men, één keer meegesleept in de beschouwing van dit werk, alles om zich heen vergeet. Ik persoonlijk kan me van de'schilderijen van zoveel later leven de schilders, die boven Rembrandts werk hangen, nauwelijks nog iets herinneren. BOB BUYS Critiek op beleid van KNZB-sportcom missie De Heemsteedse zwem- en poloclub (H. P. C.) hield woensdagavond in het cafetaria restaurant in Heemstede de jaarvergade ring welke zich in een niet bijzonder grote belangstelling mocht verheugen. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer C. A. Schipper, aan de zeer goede resultaten, die op sportgebied door leden van H.P.C. waren behaald, maar ook aan de zware slagen die de vereniging hadden ge troffen door het overlijden van enige leden. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. M. Heerkens Thijssen, bleek dat het aantal leden gelijk is gebleven (240), doch dat het aantal donateurs vooruit is gegaan. Er bleek verder, dat door verschillende moeilijkheden de naam van H.P.C. in het gedrang dreigde te komen en spreker deed een beroep om door het herwinnen van de goede geest de reputatie van H.P.C. opnieuw te herstellen. Uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer J. M. Bakker, bleek, dat er een niet onaanzienlijk batig saldo was. De kascommissie kon zich met het ge voerde beleid, dat uitmuntte door grote nauwkeurigheid, geheel verenigen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat het gehele bestuur werd herkozen. Als nieuw bstuurslid werd mej. A. Balk be noemd. Nadat verschillende bekers waren uitge reikt voor buitengewone prestaties in het afgelopen seizoen, werden de gebruikelijke commissies samengesteld, hetgeen een zeer moeilijke taak bleek te zijn. Niettemin slaag de men daarin toch, dank zij het zeer soe pele beleid van de voorzitter. Bij de rondvraag werd van alle kanten zeer scherpe kritiek uitgeoefend op de hou ding van de sportcommissie van de K.N.Z.B. ten aanzien van het zwemfeest in het Sport fondsenhad op 22 januari ten bate van het Koningin Wilhelminafonds. Deze commissie heeft toen een groep „Robben"-meisjes, wel ke onder leiding van Jan Stender een demonstratie zou geven, verboden te starten. Een der aanwezigen vestigde de aandacht op het zonderlinge feit, dat het orgaan van de K.N.Z.B. „De Zwemkroniek" felle kritiek bevatte op dit zwemfeest. Besloten werd te onderzoeken of het nog mogelijk is, tegen het optreden van deze sportcommissie in beroep te gaan, zo moge lijk in samenwerking met de zwemvereni ging „Haarlem". Dinsdagavond omstreeks kwart voor acht is op de Amsterdamsevaart in Haarlem een 26-jarige veehouder uit Haarlemmerliede, doordat hij waarschijnlijk teveel naar rechts uitweek, met zijn bromfiets in aanraking gekomen met een verkeersbord en een lichtmast. De man is met een zware her senschudding, een hoofdwond en een wond aan de knie naar het Grote Gasthuis in Haarlem vervoerd. De bromfiets is aan de voorzijde geheel vernield. INBRAAK IN WOONSCHIP Tijdens de afwezigheid van de bewoner heeft men dinsdagavond ingebroken in een woonschip aan het Zuider Buitenspaar- ne in Haarlem. Het gehele schip is door zocht, maar er wordt niets vermist De be woner had het schip aan de kant getrokken vanwege de harde wind. Maandagmiddag waren alle zusters van het Haarlemse Diaconessenhuis in de zus- terzitkamer bijeengekomen om het jubi leum te vieren van zuster Nannette Ger tenbach, die na veertig jaar diacones ge weest te zijn tevens afscheid nam, om van een welverdiende rust te gaan genieten in het diaconessenrusthuis Groen en Hout. Aanwezig waren het voltallig bestuur van het Diaconessenhuis, alsmede de genees heer-directeur dr. P. van Paassen. De voor zitter van het bestuur, ir. R. Dufour, schets te het werkzame leven van de jubilaresse in dienst van zieken en herstellenden. „Een groot voordeel is", aldus ir. Dufour, „dat u op zo vele plaatsen hebt gediend, waar door u het werk van zo verschillende kan ten hebt leren kennen". Zuster Gerten bach is in de wijkdienst begonnen in Vlis- singen, daarna kwam zij naar Haarlem in de wijk van ds. G. J. Waardenburg. Verder is zij nog geweest in een kinder tehuis te Lunteren en in Hellendoorn. Ge durende de bezettingsjaren is zij onder meer in een klooster geweest wat waar schijnlijk niet van vele diaconessen ge zegd kan worden. Na de oorlog kwam zij in het Diacones senhuis in Haarlem, waar zij de laatste jaren belast was met de diaconie en de hoogtezonbehandeling. Ir Dufour eindigde met haar, namens het bestuur, zijn beste wensen aan te bieden en sprak de hoop uit, dat zij in het voor haar bekende Groen en Hout nog vele jaren in goede gezond heid zou mogen verblijven. Namens de kring van zusters sprak de besturend zus ter A. L. Saraber, die de jubilaresse har telijk dankte voor het feit, dat zij immer paraat stond en haar tevens verzekerde van de gevoelens van vriendschap nu en in de toekomst. Een stille wens van zuster Gertenbach werd vervuld, toen haar een elektrisch kacheltje werd aangeboden. Tot slot kwam er nog een deputatie van de kinderafdeling: drie meisjes en een jon getje, die op originele wijze een versje voordroegen en enige geschenken over handigden. Dit vormde een aardig slot van een niet alledaags jubileum. Maandag avond is in intieme kring het afscheid met een feestavond gevierd. Aan het Mozartconcert, dat door het Noordhollands Philharmonisch Orkest op dinsdag 21 februari gegeven zal worden, verleent de bekende pianist Stevan Berg- mann zijn medewerking als solist in het Pianoconcert K.V. 491. Op het door Marinus Adam te dirigeren i programma staat verder de Kroningsmis van Mozart, waaraan de sopraan Corry Bijster, de alt Annie Hermes, de tenor Han le Fèvre en de bas Herman Schey mede werken, tezamen met een groot koor, ge vormd uit aangeslotenen bij de Federatie van Zang- en Oratoriumverenigingen in in Haarlem en omgeving. In de Haarlemse Bedrijfs-klaverjas-compe- titie waren de uitslagen in de afgelopen week als volgt: Hoofdklasse: SAC 2—SAC 118-124; DSH GEB 104—114; Figee—PTT 120—112, DKC Stork 120—128. 1 A: Nederland 1L. Coster 104136; VMB —GEB 2 134—110; DSH 2—PTT 2 128—120. 1 B: PTT 4—PTT 3 126—128; Stork 2— Boru 126—'02; Meer Zicht—HSM 134—94; GEB 3— DKC 2 116—138. 2 A: Johez 2—DSH 3 126—110; HSM 2— CPTT 122—132; Figee 2—L. Coster 2 134—108; DKC 3—Hout en Plants. 114—130. 2 B: SAC 3—Stork 3 122—122; OW 1—Ne derland 2 126—120; Boru 2—Figee 3 138— 96; DKC 4—Johez 3 110—126; SAC 3—Meer Zicht 2 114—130; OW—Johez 3 126—110; DKC 4—Figee 3 124—128. 3 A: Nederland 3HAC 122122; Johfez 4 PTT 5 100—128; Meer Zicht 3—Hout en Plants. 2 134114; Haarlems Dagblad—Figee 4 102— 128; VMB 2—DKC 5 96—130; Nederland 3— DKC 5 114—124; PTT 5—VMB 2 114—118; Johez 4Figee 4 116114; Hout en Plants. 2 HAC 114—126; Haarlems Dagblad—Meer Zicht 3 130—118. Dat het ernst is van de heer C. H. Speel te Overveen om té trachten de hokken op Lindenheuvel te Overveen zo spoedig mo gelijk te ontruimen, die op last van het ge meentebestuur van Bloemendaal afgebro ken moeten worden, blijkt uit de mede deling, dat morgen zes grote en kleine die ren naar Tilburg zullen worden overge bracht. Zij zullen worden ondergebracht in het Tilburgs natuur-dierenpark. Onder grote belangstelling vond de eerste ronde plaats van het klaverjastoernooi van de Haarlemse scheidsrechters (K.N.V.B.). De heren bleken ook op de groene tafeltjes best thuis te zijn. Je stand van de eerste tien is na de eerste speelavond: 1. Bon 4834; 2. Bakker 4804 3. De Groot 4779; 4. Verveer 4753; 5. Timme '700; 6. Fabel 4662; 7. Mein 4600; 8. Altena 4413; 9. Merks 4406: 10. Schaafsma 4333. Het toernooi wordt maandag 6 februari voortgezet. T. H. W. Schaffers naar Limburg Bij Koninklijk Besluit is de heer T. H. W. Schaffers arts te Hoofddorp, benoemd tot geneeskundig inspecteur van de Volksge zondheid. met aanwijzing van de provincie Limburg als ambtsgebied met als standplaats Maastricht. ADVERTENTIE HOLLAND ELECTRO en RUTON ƒ1.60 per week KROCHT 6 t.o. HEMA Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 991/ia 99% 3 Nedl. 1962/64 1001/, 1001/,e A. K. U 313 318 Calvé Delft 305 307 Van Gelder Zonen 275'/, 276 K. N. Hoogovens 287% 287 Nederl. Ford 448 450 N. Kabelfabriek 309 310 gew.Philips Gloei!. 330 335 Nieuwe Philips 323 329 pref.Philips Gloeil. 199 199% Unilever 341 347 Wilton Feijenoord 274'/ 274 Dordtsche Petrol. 647 657 Konkl. Petroleum 620% 629 A'dam Rubber 128 130 Holl. Amer. Lijn 211% 214 N. Scheepv. Unie 299'/ 202 Phs. van Ommeren 252 252 H. V. A 137% 140 Verg. Deli Mij en 141% 141 Amsterd. Bank 263 263% Ned. Handel Mij. 245% 247 Rotterd. Bank 250% 250% Twentsche Bank 256% 260 Anaconda Copper 67 68% Bethlehem Steel 152% 157 U. S. Steel 53B/,o 55 General Motors 131% 132% Shell Union 64% 67 33% 33% BINNENLAND Nieuw tijdschrift. „In de Roos" is de naam van een nieuw periodiek van het Ne derlands Instituut voor Efficiency (NIVE), dat organisatie- er efficiency-problemen behandelt voor leiders van middelgrote en kleinere ondernemingen. In zijn inleiding voor het zojuist verschenen eerste nummer noemt de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, de uitgave van dit orgaan een uitermate gelukkig initiatief. „In de Roos" verschijnt om de twee maanden als tijd schrift en in de tussenliggende maanden als publicatie geheel gewijd aan één bepaald onderwerp. „Luymes" in Manilla. Hr. Ms. opne mingsvaartuig „Luymes" van de Hydrogra fische Dienst is voor een bezoek van vier dagen in de haven van Manillla aangekomen. De „Luymes" staat onder commando van de luitenant ter zee der tweede klasse oudste categorie P. H. de Winde. De „Luymes" zal op 27 januari weer uit Manilla vertrekken. Etherpiraat. Het Hoog Militair Gerechts hof heeft de 20-jarige soldaat J. M. L. uit Losser veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf omdat hij clandestiene radio- uitzendingen had verzorgd. De in beslag genomen apparatuur werd verbeurd ver klaard. De krijgsraad had drie maanden ge vangenisstraf opgelegd. Jaarbeursmars. Het personeel der Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht zal ter gelegenheid van het veertigjarige bestaan van de beurs een mars aanbieden, die gecomponeerd is door Jurriaan Andries- sen uit 's-Gravenhage, De mars zal voor het eerst gespeeld worden wanneer de Koningin op 12 maart de nieuwe „Koningin Juliana- hal" zal openen. HAARLEM EN OMGEVING Benoemingen. Bij Koninklijk Be sluit zijn benoemd tot bijzonder lid van het college van beroep voor het bedrijfsleven de heren H. C. Kloet te Haarlem, A. Bloe mendaal en mr. A. A. Vriesendorp te Heem stede en J. S. Wiegersma te Zandvoort. Kinderwagen. De Bloemendaalse politie verzoekt ons mede te délen, dat in de con structiewerkplaats van de firma Hogenbirk in Bloemenitaal reeds enkele maanden een crèmekleurige kinderwagen staat, die inder tijd door twee dames daar gebracht werd ter reparatie. Zij zouden de wagen even later weer komen ophalen, maar zijn tot nu toe nog niet komen opdagen. Er werd in Bloemendaal geen aangifte van vermissing van een kinderwagen gedaan. Dirigent. Het Haarlems Operakoor „II Trovatore" dat op 11 mei 1954 werd op gericht heeft Marinus Adam bereid ge vonden het dirigentschap op zich te nemen. Lezing Mees Toxopeus. Op donderdag avond 26 januari houdt de heer Mees. Toxopeus, oud-schipper van de reddingboot „Insulinde", ri de kleuterschool, aan de Colensostraat voor de hervormde gemeente in Schoten een lezing over het werk van de Noord-Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij. Leren studeren. Vrijdagavond halfacht spreekt prof. dr. F. W. Prins voor leden en leerlingen der Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs en genodigden in de aula van de HBS a te Haarlem over het onderwerp „Leren studeren (psychologische achtergronden van het studieproces)". ADVERTENTIE aan GEERTS. geen gratis taxatie, maar de luiste prijs voor uw inboedel, meubilair, ouderwetse meubelen, antiek, zolderopr. enz. GEERTS - Lanqe Veerstraat 2 Tel 14672 - Sinds 1913 Culturele avond van het Haerlems Studenten Gildt Het Haarlems Studenten Gildt heeft dinsdag met een culturele avond in gebouw St. Bavo in de Smedestraat in Haarlem een begin gemaakt met de viering van het zeventienjarig bestaan. Na een korte ope ningstoespraak door Meesterdeken J. L. Schneider trad allereerst de Amsterdamse studentenballetgroep „Panta Rhei" naar voren, die onder leiding staat van Max Dooyes, die ook de choreografie verzorgt Waar bij deze groep routine en discipline ontbraken hoe kan dit ook anders bi.i een dergelijk amateurgezelschap met steeds wisselende leden werd dit gemis veelal vergoed door het oprechte enthousiasme, dat ongeveer vijftien jonge mensen aan de de dag legden. Vielen in de eerste uitvoering de kleurige costuums te bewonderen, in het tweede (experimentele) werk waren het vooral de combinatie van dans en declamatie en de lichteffecten. Bernard Adolfs zorgde voor een vaardige, hoewel niet steeds per fecte pianobegeleiding. Na de pauze werd deze culturele avond besloten met een tweetal fraaie geluids films, een over het werk van de veelzijdige kunstenaar Leonardo da Vinei en in scherpe tegenstelling daarmee een kleu renfilm over de moderne scheppingen van de Engelse beeldhouwster Barbara Hep- worth, geïnspireerd door het ruige, stake rige landschap van Cornwall. ADVERTENTIE HAARLEM, 24 januari 1956 ONDERTROUWD: 24 jan., J. van der Veer en A. de Jong. BEVALLEN van een zoon: 23 jan., M. Th. J. S. ReinaldaStoelinga; 24 jan., C. Drui venden Das; J. BijnsdorpJansen. BEVALLEN van een dochter: 21 jan., G. M. WeijersKunst; 22 jan., Ch. M. van der Eijnden—Probst; 23 jan., E. M. M. Habraken —Zegwaard; 24 Jan., E. J. M. Mul— Witte- man. OVERLEDEN: 20 jan., P. A. Humelink, 56 j., de Witstraat; 22 jan., A. van den Bos, 67 j., Crayenesterlaan; C. Disseldorp, 8 w., Kamperlaan; 23 jan., C. Groot, 58 j„ Antho- niestraat; B. M. M. VisserVisser, 65 j., Stuyvesantstraat.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10