Belastingverlaging niet verantwoord volgens Gedeputeerde Staten PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKK1NGSRE1Z1GER Wereldnieuws De radio geeft donderdag Delfland richt adres aan de Tweede Kamer IVOROL: De Tandpasta van standing Q.'th.Qaritunva m Toch ió Itet zo -J PROVINCIALE STATEN NOORDHOLLAND NOG SLECHTS ENKELE DAGEN IN ONZE OPRUIMING HALFWOLLEN DEKENS 11.98 89.75 WILTON KARPET WOL MOQUETTE TAFELKLEED 140x17019-90 1-pers. WOL MATRAS 1-pers. VERENDE MATRAS 80x190 Onzekerheden in het ontwerp voor het Deltaplan Letterkundige opdrachten Taxichauffeur mishandeld en beroofd Fedde Schurer kandidaat voor de Tweede Kamer Comité Vakantiespreiding zet zijn actie voort Examens Adviescommissie zal in Elten Duitse gemeenteraad vervangen Faillissementen Kerkelijk Nieuws Vechtpartij in stalling Bezuiniging op militair gerief in West-Duitsland Neo Destour wenst meer zelfbestuur in Tunesië Niemand koopt een merkloze fiets. Ontslag directeur AFP nietig verklaard Russische atoomgeleerden bezoeken Noorwegen HOOOTEZON H. 31. M AERTENS N.V, Moderne rekenmachine YV OEN S DAG 25 JANUARI 1956 Nadat in de dinsdagmiddag voortgezette vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland nog enkele leden algemene beschouwingen hadden gehouden over de provinciale begroting 1956 hebben de leden van het college van Gedeputeerde Staten het woord gevoerd. De Commissaris der Koningin, d r. M. J. Prinsen, deelde de heer Baas mee, dat er zoveel mogelijk gedaan wordt, om de leden de voorstellen zo spoedig mogelijk aan te bieden. De voorbereiding vraagt echter veel tijd. Wat de bouw van het ge bouw voor de Provinciale Waterstaat be- treft, merkte spreker op, dat de bouwver gunning nog steeds niet ontvangen is. Daar om kan er niet gebouwd worden. Mogelijk zal er in de volgende of in de zomerverga dering gelegenheid bestaan over het bou wen van gedachten te wisselen. Drs. Van den Donk (KVP) ver dedigde het financiële beleid en deelde mee, dat verlaging van de personele belas ting niet verantwoord is. De toekomstige inkomsten zijn onzeker en nieuwe activi teiten vragen de aandacht. Bovendien zullen hogere bedragen afgeschreven moe ten worden en meer rente worden uitge keerd dan op het ogenblik voor de aanleg van wegen, voor waterstaatszaken en voor verbeteringen van de ziekenhuizen. Spre ker zou graag meewerken aan belasting- ADVERTENTIE 150x200 200 x 280 COCOS, 65 breed 2.79 VITRAGE 90 breed .49 80 x 19028.90 met 15 jaar garantie49.75 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM Telefoon 11491 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Meditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Die Kindheit Jesu, oratorium. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.35 Platen. 12.45 Uit het bedrijfs leven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Olympi sche Winterspelen. 13.30 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Lichte muziek. 14.15 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorspel. 14.45 Sopraan en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld. Uitwisselingspro gramma over Brazilië. 18.00 Nieuws. 18.13 Sportproblemen. 18.25 Cabaret. 18.55 Gespro ken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleu ters. 19.05 Lichte muziek. 19.30 Jazzmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Buitenlands overzicht. 20.15 Radio Philharmonisch Orkest en solist. In de pauze. (20.4021.05); Voordracht. 21.45 Laatste contact, hoorspel. 22.45 Olympische Winterspelen. 23.00 Nieuws. 23.15 Journaal. 23.2524.00 Jazzmuziek. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouwemededelin- gen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Viool en piano. 13 45 Platen. 14.00 Promenade-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Uit de Bijbel. 16.30 Pianotrio. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Amuse mentsmuziek. 18.10 Vocaal ensemble. 18.30 Fries programma. 18.45 Leger des Heils- kwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Pla ten. 19.55 Daar is 'n strijd te strij, toe spraak. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Radioprijsvraag N. O. C. 22.05 Periodieken parade. 22.15 Orgelconcert. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., N.C.R.V.) 11.3013.00 Olympische winterspelen. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Pro gramma over 't wegverkeer in Nederland. 20.18 Tele-foto-tips. 20.33 Flessendans, film. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Dag sluiting. 22.1522.25 Olympische Winter- sluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Operette-aria's. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Pianorecital. 16.00 Orkestconcert. 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinde ren. 18.15 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.00 Verzoek programma. 21 30 Muzikale causerie met illustraties. 22.00 Nieuws. 22.15 Gezongen mis. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzendinig voor Nederland 17.4518.15 Nieuw-, feiten van de dag, en: Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 50 m.). verlaging, omdat het aantrekkelijk is; het is echter niet mogelijk. Eveneens is het aantrekkelijk tot verlaging der tarieven van de bedrijven over te gaan of over schotten van deze bedrijven naar de ge wone dienst der provincie over te brengen. Verlaging hangt af van de omstandigheden en overschrijving van de overschotten is volgens de concessie niet mogelijk. T oewijzing Mejuffrouwmr. RibbiusPele- tier (Arbeid) zeide, dat Gedeputeerde Staten de toewijzing van bouwvolume voor de provincie teleurstellend noemen.. Er was een hoger aantal te bouwen woningen gevraagd, maar de minister van Weder opbouw bezint zich op een ander systeem van toewijzen. Hoe dat zal worden, is nog niet te zeggen. Vertegenwoordigers van de colleges van Gedeputeerde Staten zijn uit genodigd voor een vergadering, waarop de minister een uiteenzetting zal geven. Uitbreiding PEN-centrale De heer Prakken (Arbeid) deelde mee, dat het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf Noordholland over behoorlijke reser ves dient te beschikken. Binnenkort zal de Staten een voorstel bereiken, om een be drag van 90.000.000,beschikbaar te stellen voor uitbreiding van de centrale te Velsen. Later zullen Gedeputeerde Staten cpnieuw 90.000.000,— vragen te voteren voor uitbreiding van netten; dit bedrag zal over enige jaren verdeeld worden. Ook dient regelmatig afgeschreven te worden. Tot verlaging van de watertarieven kan niet worden overgegaan. Als de Water- transportmaatschappij Rijn-Kennemerlana in werking treedt, zal het water duurder worden. Gehoopt wordt, dat de tarieven ongewijzigd kunnen blijven. Het hoogheemraadschap van Delfland heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer over het Deltaplan. In het wetsont werp wordt bepaald dat de Kroon de plan nen vaststelt ter uitvoering van de met na me genoemde Deltawerken, dus ook van de werken die door de beheerders dienen te worden uitgevoerd. Het hoogheemraad schap betreurt deze ingreep in de zelfstan digheid van het waterschap. Een zestal grote waterschappen heeft enige maanden geleden aan de minister van Verkeer en Waterstaat een nota aangebo den met het verzoek de financiering van de aanleg of verbetering van binnendijken onder de werking van de Deltawet te wil len brengen. In de Tweede Kamer heeft de minister medegedeeld dat dit punt de aan dacht heeft. Aangezien echter aan het ver zoek geen gevolg is gegeven, verzoekt het hoogheemraadschap de minister alsnog aan dit verzoek te voldoen. Nu het rijk de ■ontzilting van de Water weg ingevolge de Deltawet ter hand neemt, is het naar de mening van het hoogheem raadschap logisch de bouw van het in 1953 in gebruik genomen inlaatgemaal te Leid- schendam te zien als een schakel in de reeks van ontziltingswerken met als con sequentie volledige restitutie van de stich- tingskosten (ongeveer twee miljoen gul den) door het rijk aan Delfland. Een ander punt is de financiering der Deltawerken. Het wetsontwerp verschuift dit vraagstuk naar nadere wettelijke rege ling. De waterschappen verkeren in onze kerheid, welke financiële offers van hen zullen worden gevergd. De uitvoering der bij Delfland geprojecteerde Deltawerken zouden bij volledige eigen financiering op een uitgave van f 185 miljoen komen te staan. Het hoogheemraadschap legt er de nadruk op, dat de hoofdwaterkeringen van Delfland het gehele komgebied be schermen tussen de Rotterdamse Water weg, de Lek, de Utrechtse en Gooise heu velen, de IJselmeerdijk, de Spaarndam- merdijk en de duinen van Santpoort tot Hoek van Holland. Slechts door ongeveer 5 pet. van de inkomens uit het gebied van Delfland wordt bijgedragen in de kosten van de Delflandse huishouding. Daarom acht het hoogheemraadschap het billijk, dat ook voor de Deltawerken 5 pet. der uitga ven voor rekening komen van Delfland en de overige 95 pet. als subsidie wordt ont vangen. Tot slot wordt nog opgemerkt, dat Delf land ook in de toekomst belast blijft met het onderhoud van de aan hogere eisen te beantwoorden waterkering. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan dr. K. Meeuwes- se te Breda een opdracht verleend tot het verzorgen van een tekstuitgave van Jan Luykens „Jezus en de Ziel" (1678) en aan prof. dr. G. A. van Es te Groningen een opdracht tot schrijven van een studie over Pieter Langendijk (1683/1756) als dramatisch dichter. Beide auteurs hebben de hun verleende opdracht aanvaard. Twee inwoners van Limmen voor de rechtbank De officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar heeft tegen C. W. uit Limmen anderhalf jaar gevangenisstraf geëist en tegen diens dorpsgenoot W. M. een jaar gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, wegens geweldpleging en het toebrengen van zwaar lichamelijk let sel. Beiden hadden in de nacht van 23 op 24 okt. de taxichauffeur L. uit Castricum, die hen, toen zij onder invloed van sterke drank verkeerden, van Castricum naar Limmen zou brengen, laten stoppen, zij hadden hem mishandeld en onder bedrei ging f75 afhandig gemaakt. De verdachte W. was drie weken tevo ren, toen L. hem ook had thuisgebracht, ze ventig gulden kwijtgeraakt. Hij verdacht de chauffeur ervan hem daarvan te hebben beroofd. De verdedigers, mr. H. Scholten en mr. W. Berkhouwer, waren van oordeel dat de verdachten slechts mishandeling ten laste kon worden gelegd en pleitten clementie. Op 7 februari zal de recthbank uitspraak doen. Het ligt in de bedoeling, dat de Friese dichter Fedde Schurer, die onder meer voorzitter van de Raad van de Friese Be weging en hoofdredacteur van het dagblad „Friese Koerier" te Heerenveen is, voor de komende verkiezingen door de Partij van de Arbeid kandidaat zal worden gesteld voor de Tweede Kamer. Hij zal dan op de kandidatenlijst een zodanige plaats inne men, dat zijn verkiezing vrijwel zeker is. De heer Schurer heeft vóór de ooi-log enige tijd deel uitgemaakt van de Provinciale Staten van Noordholland, waarin hij zit ting had voor de CDU (Christelijk-Demo- cratische Unie). Het besluit van het Centraal Werkcomité Vakantie voortaan op de lagere scholen geen beroep meer te doen het begin der schoolvakanties zodanig vast te stellen dat er voor de ouders gelegenheid zou zijn hun vakanties enigszins te spreiden, heeft de indruk gewekt als zou dit comité zijn actie voor vakantiespreiding hebben gestaakt. Het is echter, naar het mededeelt, nog on ophoudelijk bezig te bevoegder plaatse in vloed en druk uit te oefenen om alsnog tot een regeling met betrekking tot de lage- re-schoolvakanties te komen. Grote collec tief sluitende bedrijfsgroepen hebben op eigen initiatief met het Bureau Vakantie spreiding verbinding gezocht om toch tot enige spreiding te komen. Het resultaat daarvan is dat de bouw vakken hun vakanties ondanks de daaraan verbonden moeilijkheden niet in één week over het gehele land, doch in twee ge scheiden weken zullen nemen. De besturen van andere bedrijfstakken (metaal, klein metaal, textiel, confectie), adviseren hun ondernemingen vóór of na de weken der bouwvakken voor vakantie te sluiten. Reeds is dit advies van de zijde van het gehele metaalbedrijf officieel gegeven. Hetzelfde is ook voor de Overijsels-Gelderse textiel industrie geschied. Ook in de confectie-in- dustrie wordt naar opvolging van deze in deling gestreefd. Het Bureau Vakantiespreiding heeft van tal van bedrijven, die niet tot genoemde tak ken behoren maar ook een week geheel sluiten, de schriftelijke toezegging gekre gen dat men bereid is die vakantieweek volgens een ontworpen schema vroeger te plaatsen indien het lager onderwijs hen daartoe in de gelegenheid stelt. Deze aan gelegenheid is thans reeds langer dan drie jaar bij de overheid in studie. Leiden. Doctoraal examen Sociologie: me juffrouw M. O. L. Klein, Oestgeest. ADVERTENTIE In het drostambt Elten bestaat nog altijd de Duitse gemeenteraad van vóór de grens correctie. De minister van Binnenlandse Zaken heeft nu besloten dat de landdrost zich in de toekomst zal doen bijstaan door een algemene commissie van advies. De kandidaatstelling voor deze adviescommis sie zal geschieden op 10 februari, de ver kiezing op 24 maart. De commissie zal door de landdrost wor den gehoord over de begroting, de reke ning, de strafverordeningen, de plaatse lijke belastingverordeningen en andere daarvoor naar het oordeel van de land drost in aanmerking komende onderwer pen. Zij zal ook bevoegd zijn aan de land drost voorstellen te doen betreffende de huishouding van het drostambt. De leden, die thans gekozen zullen worden, treden in september 1960 af. De commissie zal uit elf leden bestaan. De Haarlemse rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard: Th. J. Jordan. Middentuindorplaan 19. Haarlem, handeldrijvende onder de naam firma Jorha. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. S. Groen, advo caat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 55. A. W. de Wit, wonende en zaakdrijvende te Beverwijk onder de firma De Wit's Aan nemersbedrijf, Hoflanderweg 256 aldaar. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. M. L. Swaab. advocaat en pro cureur te Beverwijk, Keunenplein 48. Bij vonnis van de rechtbank is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank waarbij G. de Winter, bloembollenhande laar en -kweker, wonende te Vogelenzang gem. Bloemendaal, Vogelenzangseweg 280, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 92, tot curator. De Bond van Vrije Evangelische Ge meenten in Nederland zal dit jaar zijn 75- jarig bestaan vieren. De herdenking zal geschieden op 21 juni in Zeist in aanslui ting op de 19 en 20 juni daar te houden algemene vergadering. De uitgave van een gedenkboek is in voorbereiding. ADVERTENTIE Een industrieel van de Veluwe beweerde, Terwijl hij steeds gesticuleerde: 'n Vulpen kopen is een zaak van vertrouwen, Maar op Danluma kan je bouwen. Ik reis er expres voor naar Haarlem uit Heerde. Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Foeragehandelaar krijgt een maand gevangenisstraf Het hof in Amsterdam heeft een 24-jarige foeragehandelaar uit Nieuw Vennep, die op 29 november 1954 een bewaker van een fietsenstalling aan een oog blind zou heb ben geslagen veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De procureur-generaal had twee maanden geëist. De verdachte was in hoger beroep gegaan van het vonnis van de rechtbank in Haarlem, waarbij hij tot zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld. De bewaker heeft nadien een civiele eis tot betaling van schadevergoeding voor een bedrag van tienduizend gulden ingediend. BONN (Reuter) Het gerief der thans vier weken onder de wapenen zijnde West- Duitse militairen zal, als gevolg van be zuinigingsmaatregelen, worden verminderd. De soldaten zullen niet langer schuimrub ber matrassen krijgen en zij zullen niet meer aan tafel door diensters worden be diend. Ook de werkvrouwen zullen wor den ontslagen. De soldaten zullen hun eigen vertrekken moeten schoonhouden. Voorts is bepaald dat het niet noodzake lijk is er in de kazernes speciale conferen tiezalen op na te houden. „Wanneer de officieren eten kunnen zij niet beraadslagen en wanneer zij confereren, kunnen zij niet tevens eten, zodat de eetzaal als confe rentiekamer kan worden gebruikt",» al dus heeft een ambtenaar van het West- Duitse ministerie van Defensie verklaard. PARIJS (Reuter) De nationale raad van de gematigd nationalistisch Tunesische „Neo Destour" (nieuwe grondwet)partij heeft Frankrijk in een resolutie opgeroepen spoed te betrachten bij het toekennen van binnenlands zelfbestuur aan Tunesië vol gens de in september gesloten conventies. De raad vroeg Frankrijk „door verkorting van de stadia waarin verantwoordelijk heid zal worden overgedragen en door het beschikbaar stellen van de nodige midde len, de Tunesische regering toe te staan haar verplichtingen na te komen op het gebied van de openbare orde, in het bij zonder door de vorming van een georgani seerde verdedigingsmacht". De resoluttie verwees voorts naar de „nauwe samenhang van historische en politieke factoren in de drie Noordafri- kaanse landen (Tunesië, Marokko en Alge rije) en de noodzaak van beëindiging van de oorlog in Algerije, ten einde een rege ling door onderhandelingen met de werke lijke vertegenwoordigers van het Alge rijnse volk mogelijk te maken". Bij gevechten in Algerije hebben Franse troepen maandag acht rebellen gevangen genomen en wapens en munitie buitge maakt. Bij Batna in het Aurèsgebergte is maandag het lijk van een onlangs uit Frankrijk aangekomen militair aangetrof fen. Hij was door opstandelingen vermoord. 34. Kuchend en rammelend bewoog het oxide vliegtuigje zich door de lucht. Af en toe verloor het wat moeren en boutjes, maar die schenen gelukkig niet zo belang rijk te zijn, want het toestel viel niet in elkaar en bleef in de lucht. Panda genoot. „Dit wordt nu eindelijk een heuse ontdek kingsreis!", riep hij opgewonden. „Het was toch reuze aardig van die handelaar, om dit mooie vliegtuig voor uw oude jeep in te ruilen!" „Mijn jeep was niet zo oud", antwoordde de ontdekkingsreiziger. „Ge loof maar niet, dat hij die zal slopen". Maar hierin vergiste hij zich, want de handelaar was juist bezig, om de restanten van de jeep nog verder in elkaar te tim meren, waarbij hij neef Lodewijk als slo pershamer gebruikte. De boze neef vond dit erg onprettig. „Au! Oef! Stop!!", gilde hij. „Ikhikwist niet, dat die jeep nu van u was! Stop hikstop! Ik hik heb een voorstel!" ADVERTENTIE Als U iets koopt dat goed moet zijn, vraagt U een bekend merk. Doe dat beslist ook als U een middel koopt ter bestrijding van hoofdpijn, rheumatiek en verkoudheid. Eis dan Aspirin*). Samenstelling, zuiver heid en constante kwaliteit worden gegarandeerd door het Baycrkruis op ieder tablet en de naam Aspirin") gedeponeerd handelsmerk PARIJS (AFP/Reuter) De Franse Raad van State heeft het ontslag van Mau rice Nègre als directeur-generaal van het nationale Franse persbureau, AFP (Agence France Presse) nietig verklaard en wel op formele gronden. De heer Nègre heeft vol gens de Raad van State geen tijd gehad om zich te verdedigen voor het desbetref fende decreet en het decreet voor de be noeming van zijn opvolger, Jean Marin, werden gepubliceerd. Het betreft hier het ontslag van 28 september 1954 door de regering-Mendès-France. Volgens Reuter verklaarde men op het kabinet van de premier, dat de verdere regeling van deze kwestie overgelaten zal worden aan de volgende regering. Maurice Nègre verklaarde desgevraagd tegenover Reuter, dat hij uiteraard ver heugd is over de uitspraak. Te zijner tijd zou hij de regering vragen, wat zij in deze voornemens zou zijn te doen. Hij zei reeds vijf maal van AFP „weg gejaagd" te zijn. In 1940 door de regering van Vichy, in 1942 moest hij voor de Gestapo onderduiken (hij werd echter ge vat en kwam in het concentratiekamp van Buchenwald terecht), in 1947 werd hij door de socialistische regering van Ramadier ontslagen, in februari van 1952 door de radicaal Faure en de laatste maal door de regering-Mendès-France. Een arbitrageraad wees hem voor on rechtvaardig ontslag ongeveer 140.000 gul den aan schadeloosstelling toe. Maurice Nègre zei nog, dat hij steeds voorstander is geweest van een statuut voor AFP en hij liet hierbij doorschemeren, dat hij geen willekeurig statuut wenste, doch dat hij een omlijnd denkbeeld hier over heeft. Onder meer dienden buiten landse en binnenlandse cliënten bepaalde garanties te hebben. OSLO (NTB/Reuter/UP) Drie Sovjet- Russische atoomonderzoekers, A. M. Sa- marin, V. V. Vladimirski en A. N. Rylov, brengen een bezoek aan Noorwegen. Zij zullen ongeveer een week in Noorwegen verblijven om er instituten voor atoom onderzoek te bezoeken en Noorse collega's te ontmoeten. Tot dit bezoek zijn zij uit genodigd door het bureau voor culturele samenwerking met het buitenland van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken en het instituut voor atoomenergie. Baas boven baas De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zullen deelnemen aan een tentoonstelling, genaamd „Het vreedzaam gebruik van kernenergie', die midden mei in de Zweedse havenstad Gothenburg wordt ge opend, aldus is in Stockholm bekend ge maakt. Franse en Britse deelneming lijkt onmogelijk geworden, daar de Sovjet-Unie telegrafisch alle nog beschikbare tentoon stellingsruimte driemaal zoveel als de Verenigde Staten hebben gehuurd heeft gereserveerd. In het telegram uit Moskou werd gezegd dat dit de grootste Sovjet expositie op dit gebied in het Westen zal worden. ADVERTENTIE VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 1522f j Afwachten. Het stadsparlement van West- Berlijn heeft zich akkoord verklaard met een voorstel aan de Westduitse Bondsdag om tweemaal per jaar een voltallige vergadering te Berlijn te houden totdat deze stad weer hoofdstad is van een verenigd Duitsland. Het voorstel was afkomstig van dr. Gersten- maier, de voorzitter van de Bondsdag. Neigingen. Jean Kaufman, stichter en voorzitter van het comité Bas Rhin van de beweging van Poujade, is uit het comité getreden uit protest tegen de anti-semietische neigingen van de be weging Gegeven. Sedert de Franse film „Du rififi chez les hommes" in München wordt vertoond de film draait er al acht weken zijn er al tien inbraken ge pleegd die kennelijk op dit filmgegeven geïnspireerd zijn. Lek. Dikke olie, die in een voortuintje in Los Angeles uit de grond omhoog bor relde, hadden bij de eigenaar reeds dromen van ongedachte rijkdom ge wekt, die wreed verstoord werden door dat een auto van een oliemaatschappij kwam voorgereden voor het herstellen van een lek in de pijpleiding. Kiemkraclit. In het oor van een zevenjarige jongen te Rovigo in Italië, die over hevige oorpijn klaagde, ontdekte de spe cialist een tot ontkieming gekomen maiskorrel. Snel. Een „Voodoo"-toestel van de Ameri kaanse vliegtuigfabrieken van McDon nell, heeft een snelheid van meer dan zestienhonderd kilometer per uur be reikt. Het vliegtuig is een twee-motorige jager voor de lange afstand. De „Voo doo" heeft indrukwekkende prestaties geleverd op hoogten van ongeveer vijf tienduizend meter. Gekozen. De opperste Braziliaanse verkie- zingsraad heeft officieel verklaard, dat Juscelino Kubitschek tot president is gekozen en Joao Goulart tot vice-presi dent. De installatie zal volgende week geschieden. Volgens de definitieve uit slagen kreeg Kubitschek bij de verkie zingen op 3 oktober 450.000 stemmen meer dan zijn sterkste tegenstander. Goedkoper. De Volkswagenfabriek heeft het plan tot produktie van „Volkswa gens" in de Verenigde Staten laten varen, omdat in dat geval óf de prijs verhoogd zou moeten worden of de kwa liteit verminderd, wegens het betrek kelijk kleine aantal automobielen, dat vervaardigd zou kunnen worden. Men verwacht dat de uitvoer van Volkswa gens naar de Verenigde Staten dit jaar tot ongeveer zestigduizend stuks zal toe nemen. Gebonden. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland ziet voorlopig af van een vakantie, „met het oog op de parle mentaire situatie." De moeilijkheden die in de regeringscoalitie zijn gerezen, in het bijzonder het conflict tussen de christen-democraten en liberalen over de door de C.D.U. voorgestelde nieuwe kieswet, schijnen dr. Adenauer voor lopig aan Bonn te binden. Op aanraden van zijn dokters had hij aanvankelijk overwogen, vakantie te nemen. Noodzakelijk. De premier van de grootste republiek der Sovjet-Unie, de Russische socialistische federatieve Sovjet-repu bliek, Alexander N. Poezanov, is afge treden en opgevolgd door Michael Jas- nov, burgemeester van Moskou. In zijn ontslagbrief zegt Poezanov onder meer, dat zijn aftreden de noodzakelijke ver sterking van de regering mogelijk moet maken. Jasnov heeft in 1952 een bezoek aan Londen gebracht. Achterstallig. De Sovjet-Unie is bereid weer volledig deel te nemen aan de werkzaamheden der Wereldgezond heidsorganisatie. Zij trok zich in februari 1949 als actief lid terug. Een commissie waarin vijf landen vertegenwoordigd zijn, zal uitmaken hoeveel achterstallige contributie de Sovjet-Unie nog moet betalen. Het is namelijk niet mogelijk de organisatie te verlaten. Vierde. De inspecteur-generaal van de Franse marine, vice-admiraal Ortoli, die tevens bevelhebber van de Franse strijdkrachten in de Indische Oceaan is, heeft in een vraaggesprek te Los Ange les verklaard, dat Frankrijk aan een bouwprogram voor de vloot is begon nen. dat tien jaren vergen zal. Frank rijk gaat grotere schepen bouwen, onder meer twee vliegdekschepen. Frankrijk neemt, evenals voor de oorlog, de vierde plaats in als vlootmogendheid, na de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie. Voor de oorlog stond Japan als nummer drie op deze rang lijst. DE ONTWIKKELING van de reken machines ging in het begin van de 17de eeuw parallel met de uitvinding der loga ritmen. Napier, die de zgn. natuurlijke logaritmen had uitgevonden, ontwierp tevens zijn „benen staven", een rekenma chine van eenvoudige vorm, die we ook rekenstaven kunnen noemen. Gunter vorm toas, kreeg de naam „la pascaline" en werd in die tijd als een regelrecht na tuurwonder beschoxiwd. Toch kunnen we niet nalaten even te onderstrepen dat het inzicht in die tijd van een aanzienlijk gro tere kennis en wijsheid getuigde dan mo menteel aan de oppervlakte komt. Want mevrouw Pascal-Perier, een zuster van de X u f ^UObCf (J Li l O maakte vervolgens in 1620 een staaf met I wiskundige, vertelde in een biografie over logaritmische indeling, waar op met behulp van passer en lineaal logaritmisch kon wor den gerekend. Twee jaar later verzon echter Ougthred de re- kenschuif die we ook thans nog kennen en waarbij twee logaritmische schalen langs V. elkaar glijden. Mocht iemand er bezwaar tegen hebben, dat we deze hulpmiddelen als machines betitelen - zij het dan machines die met de hand worden bediend- we twijfelen er niet aan, of de uitvinding van Pascal zal alle tegenwerpingen wegvagen. U moet dan we ten, dat de vader van Pascal in 1640 was be last met de reorganisatie van de belastingen in Normandië en dat zijn 17-jarige zoon de ondergeschikte ambtenaren moest bijstaan bij uitvoerige berekeningen, die moeizaam met behulp van tel-steentjes werden uit gevoerd (herinnert u zich de abacus?). De jonge Pascal kwam toen op het idee het wiskundige systeem dat aan het optellen en aftrekken ten grondslag ligt door een machine te laten uitvoeren. En ondanks verscheidene vruchteloze experimenten, slaagde hij er toch in reeds na 5 jaar de eerste moderne rekenmachine voor optel len, aftrekken en vermenigvuldigen te ver vaardigen. Dit apparaat, dat slechts 36 cm. lang, 13 cm. breed en 8 cm. hoog, en voor die tijd dus buitengewoon compact van "N haar broer, dat de rekenmachi ne niet alleen alle soorten van berekeningen zonder pen en telsteentjes kon uitvoeren,maar zelfs zonder enige kennis van de regels der rekenkunde. Wellicht vindt u in deze ontboezeming niets opmerke lijks. Indien u echter de moeite neemt deze uitspraak te vergelijken met de mededelingen van moderne uitvin ders, die elektronische apparaten hebben ontworpen, waarvan wordt verteld dat zij kunnen denken en dat zij zintuigen bezit ten, dan getuigt de uitspraak van de zus ter van Pascal toch wel van aanzienlijk méér nuchterheid en gezond verstand! Overigens is het in de 17de eeuw niet bij de rekenmachine van Pascal gebleven, want Morland ontwierp een optelmachine en Leibnitz maakte de eerste rekenmachi ne met een overspringmechanisme, waar door steeds 10 eenheden als één tiental op de volgende schaal werden overge bracht. Eerst twee eeuwen later waren deze machines voor algemeen gebruik ge schikt, omdat de techniek geen gelijke tred had gehouden. „Denkende" wezens wist men overigens ook toen al te maken. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2