Zandvoorts raad gaf opnieuw optie voor project-Wij de veld KAAN „de Wolbaal" RHEUMIN IN DE WERELDPOLIT1 EK Vergelijking tussen groot en klein Wapendebat in het Lagerhuis zonder opschudding verlopen Met de wens, dat boulevard niet „overbouwd" zal worden „KNITTAX" Egypte aanvaardt plan van Hammarskjoeld „Svanholm" in veiligheid Eden kreeg veel goede raad mee voor zijn besprekingen met Eisenhower Garantie voor rechten van de heer Pomper Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad Boete geëist tegen onder wijzer wegens slaan Clandestiene zenders EEN BREIMACHINE De reis van Prins Bernhard Motorrijder overleden Zone van El Aoedja kan over een week gepacificeerd zijn GRIEP WEG! Minister von Brentano schorst een van zijn ambtenaren Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Agenda voor Haarlem WOENSDAG 25 JANUARI 1956 De Zandvoortse gemeenteraad heeft dinsdagavond na breedvoerige discussies opnieuw optie verleend verleend aan de Stichting „Recreatieoord Zandvoort" voor het ver wezenlijken van het resterende gedeelte van het boulevardproject der architecten Wijdeveld en Wils. Dat gedeelte behelst, zoals reeds eerder werd gemeld, de beide zijvleugels met de testaurants, de winkels en de torenflats met een maximale hoogte van tien étages, het cinerama-theater en de ondergrondse garages. De uitvoering wordt geschat op f 20 miljoen, dat is één vierde van de bouwkosten, die voor het gehele oorspronkelijke project waren becijferd, waarin ook een groot centraal congresge bouw en twee aaneensluitende pieren van twee verdiepingen met een restaurant waren begrepen. Deze onderdelen waren echter door de stichting zelf geschrapt als voorshands onuitvoerbaar. Uit de langdurige bespreking erover in de raad moest uiteraard wel enig voorbe houd bij de optie resulteren en dat betrof voornamelijk de overbouwing van de bou levard. In een speciaal raadsbesluit, dat al leen met de stem van de heer V'anKuyk (Arb.) tegen, is genomen, werd aan de stichting de wens van de raad bekend ge maakt om de overbouwing van de boule vard met de beide vleugels te doen ver vallen. De optie werd verleend onder voor behoud van de rechten van de heer A. H. Pomper, wiens hotelplan voor een deel van dit terrein destijds niet doorging, doch wiens erfpachtakte voor dit stuk grond nog niet was verleden. Het besluit tot deze erf pachtsuitgifte werd thans ingetrokken, doch door het genoemde voorbehoud voor de Stichting Recreatieoord Zandvoort wilde de raad garanderen, dat de heer Pomper in het nieuwe project kan deelnemen. Voorts werd in het raadsbesluit bepaald, dat de gemeente zich het recht voorbe houdt om de gronden buiten die in het goedgekeurde wederopbouwplan, waarover deze optie wordt verleend, aan andere on dernemers uit te geven. De heer W e b e r (A.Z.B.), die als eerste het woord voerde over het plan, verklaar de, dat zijn fractie gaarne aan een snelle verwezenlijking van dit project wilde medewerken op voorwaarde, dat er geen overbouwing van de boulevard zou plaats vinden, en dat, indien hoogbouw niet direct mocht zijn te verwezenlijken, een rij mid denstandswoningen aan de achterzijde zou worden gebouwd. De heer Tates (WD) verklaarde on aangenaam te zijn getroffen doordat het ADVERTENTIE Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée DAVITAMON-10 per persoon. Een 10 voor gezondheid! ORGANON-OSS Officier: „Aan dat slaan moet een einde komen' De officier van Justitie bij de rechtbanh te 's-Hcrtogenbosch, mr. P. J. M., Pluy- maekers, heeft tegen de 57-jarige hoofd onderwijzer W. M. de V. uit Bakel (N.-Br.) wegens mishandeling van een dertienjari ge scholier een geldboete geëist van f 50, eventueel te vervangen door een hechte nis van twintig dagen. De officier zei in zijn requisitoir, dat de verdachte al vele jaren er om bekend staat, dat hij leerlingen slaat. Een en an der was aanleiding voor de officier om een uitgebreid onderzoek te doen instellen door de recherche van de rijkspolitie en hij had het onderhavige geval van mis handeling aangegrepen om een einde aan die toestand te maken. De raadsman, mr. C. Kager uit Helmond, zei dat bij zijn cliënt er geen sprake is van opzet. Mr. Kager bepleitte vrijspraak. De uitspraak volgt over veertien dagen. Opsporingsambtenaren van de PTT heb ben in samenwerking met de rijkspolitie te Harkemaopeinde een clandestiene zen der die uitzond onder de namen Blauwe Vogel, Pertrix en Vergeetmijnietje opge spoord en in beslag genomen. Procesver baal werd opgemaakt tegen de 32-jarige incasseerder B. N. nieuws over de arrestatie van de interna tionale oplichter, die de burgemeester in diens zoeken naar financiers trachtte om de tuin te leiden, was uitgelekt. Hij onder schreef de wens van de heer W e b e r, dat de boulevard, die reeds door hotel Bouwes onderbroken is, niet nóg eens mag worden onderbroken. De heer V a n K u y k (Arb.) toonde zich teleurgesteld, dat slechts dit deel van het oorspronkelijke project overblijft. Hij wilde overbouwing van de boulevard wel aan vaarden, mits deze een rijstrook van min stens 12 meter zou vrijlaten. Dat de stich ting nu toch met een plan is gekomen, waaraan woningen ten prooi zouden moe ten vallen betreurde deze spreker temeer, omdat haar van het begin af te verstaan is gegeven, dat dit onaanvaardbaar zou zijn. „Er is niets over" „Er is niets van het miljoenenplan overgebleven", zo luidde de conclusie van de heer Koning (AZB), d'ie verklaarde, dat men nu net zo goed woningen langs de boulevard kon gaan bouwen. Niettemin wilde hij zijn goedkeuring aan de optie- verlening niet onthouden op voorwaarde, dat met de wensen van zijn fractiegenoot Weber rekening zou worden gehouden. Een voorstander van de optieverlening toonde zich eveneens de heer Siegers (K.V.P.), die zeide, dat dit plan alle steun verdiende van degenen, die willen, dat deze strook eindelijk eens bebouwd wordt. Hij achtte een doorrij breed te van 12 meter onder de beide vleugels van het project, zoals die door de heer V a n K u y k was verlangd, beslist te weinig en meende, dat dit minstens 20 meter diende te zijn. De heer G o s e n verklaarde zich tegen overbouwing van de boulevard en stelde voor van de Stichting voor de komende optietermijn een garantie te vragen van 15.000 en haar te verplichten, de zaak elk kwartaal over de stand van zaken te be richten. Hij drong aan op respectering van de rechten van de heer Pomper, evenals de heer Breure (WD), die zich voorts uit sprak tegen de afbraak van woningen voor diit project. Er zal echter in de eerste fase van het project geen noemenswaardige sloping behoeven te geschieden. „Het hart is er uit" Daarop volgde het commentaar van de heer L i n d e m a n (K.V.P.), die het be treurde, dat het middendeel, het congres gebouw, dat hij „tegelijk het hart, de nie ren en de longen van het project" noemde, thans niet verwezenlijkt kon worden. Over het al dan niet overbouwen van de zeereep zei de hij geen mening te hebben. De heer Slagveld (P.B.) volstond met op te merken, dat het jaar 1955 doelloos was voorbijgegaan en weet dit voornamelijk aan het ontbreken van een lid in de com missie, de latere stichting „Recreatieoord Zandpoort", die met de plaatselijke toe stand op de hoogte was. Het verheugde de wethouder van Pu blieke Werken en Wederopbouw, de heer Van der Werff (C.H.), dat er althans tegen de optieverlening geen bezwaar be stond. Men diende echter, naar hij zeide, de optie verlening niet afhankelijk te stel len van het al dan niet overbouwen van de boulevard. Deze mening werd gedeeld door de wethouder van Financiën, de heer Kerkman (Arb.). Men kan volgens de voorzitter, mr. Van F e n e m a, niet zeggen, dat 1955 een ver loren jaar was. De stichting heeft in dat jaar veel en goed research-werk verricht en in ieder geval voor de gemeente kunnen vaststellen, wat er onder de huidige om standigheden uitvoerbaar is. Ook de voor zitter 'achtte het wenselijk om de optie te verlenen onder voorbehoud, dat met de rechten van de heer Pomper rekening zal worden gehouden. Hij verklaarde, dat men niet imperatief moet stellen, dat de boulevard niet over bouwd wordt en vond tenslotte een com promis, door dit slechts als' wens aan de Stichting te doen doorgeven, indien de meerderheid van de raad het verlangde. Nadat de raad daarmee accoord was ge gaan, werd de optie met algemene stemmen verleend. ADVERTENTIE verdient zich zelf neem een prijs 270. Demonstratie iedere dinsdag en don derdag 25 uur. Gen. Cronjéstraat 129 - Haarlem-N. Prins Bernhard is dinsdagavond per vliegtuig uit Houston (Texas) in Washing ton aangekomen voor een niet-officieel be zoek van drie dagen. Daarna keert hij naar Nederland terug. Woensdagmiddag zal de Prins aanzitten aan een noenmaal dat aangeboden wordt door senator Monroney van Oklahoma, 's Avonds is Prins Bernhard eregast op een diner dat de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, aan biedt. Andere gasten zullen zijn de minis ter van Marine, Charles Thomas, de direc teur van de Centrale Inlichtingendienst, Alan Dulles, de onder-minister van Bui tenlandse Zaken voor Europese Kwesties, Livingston Merchant, en de voormalige ambassadeur David Bruce. (Reuter) Te Balkbrug is de 49-jarige timmerman aannemer Marten Luinstra uit Balkbrug met zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een paard en wagen. De botsing was zo hevig, dat Luinstra binnen enkele ogen blikken aan zijn verwondingen overleed. De man was op weg naar Witharen om zijn vrouw te halen, die daar op visite was. Op het ogenblik van het ongeluk was de weg niet glad. De wagen was goed verlicht en reed rechts van de weg. De oorzaak van dit ongeval is niet bekend. JERUZALEM (Reuter/A.F.P.) De se cretaris-generaal van de UNO, de Zweed Dag Hammarskjoeld, heeft op een pers conferentie te Jeruzalem, na een onderhoud met de Israëlische premier, David Ben Goe- rion, en de minister van Buitenlandse Za ken, Mosje Sjaret, medegedeeld, dat Egyp-, te zijn plan tot pacificatie van de gedemili tariseerde zone van El Aoedja, waar in no vember zware Israelisch-Egptische grens gevechten zijn geleverd, heeft aanvaard. Het plan van Hammarskjoeld voorziet in het opnieuw vaststellen van de grens, ver wijdering van mijnen en wapens en beper king van het aantal militairen binnen de zone. Hammarskjoeld weigerde te zeggen of hij het huidige ogenblik gunstig acht voor rechtstreekse besprekingen tussen Israel en Egypte. Evenmin zal hij zijn be middeling in het Israelisch-Arabisch con flict aanbieden. Hij zoekt slechts een weg om te komen tot een regeling ter verbete ring van de toestand in het Midden-Oosten. De Canadese generaal-majoor Bums, de UNO-staifchef in Palestina, heeft bekend gemaakt, dat voorstellen tot vermindering van de spanning in het gebied van El Aoedja, over ongeveer een week ten uit voer kunnen worden gelegd. Volgens zijn bekendmaking heeft Egypte zijn strijd krachten reeds uit de zone teruggetrokken. Ook Syrië Uit Damascus wordt gemeld dat Burns aan de Syrische regering nieuwe voorstel len heeft toegezonden die zijn gericht op het verminderen van de spanning langs de Syrisch-Israelieche grens. Men verwacht dat de Syrische regering binnen enkele dagen haar standpunt bekend zal maken. V erworpen De Knesseth, het Israëlische parlement, heeft een communistische motie van wan trouwen in Ben Goerion, wegens het beve len van een vergeldingsaanval op Syrische stellingen in december verworpen. Volgens een communistische afgevaardigde had Ben Goerion, die tevens minister van Defensie is, bevel gegeven tot de aanval zonder voorafgaand overleg met het kabinet. De aanval had Israels „afzondering" in de UNO tot gevolg gehad, zoals gebleken was uit de veroordeling van de aanval door de Veiligheidsraad. De Nederlandse sleepboot „Holland" heeft de „Svanholm" gistermiddag veilig de Theems opgesleept, nadat een dag te voren de tros gebroken was en veel moeite gedaan moest worden om op de onstuimige zee de verbinding te herstellen. (Van onze correspondent in Londen) Dank zy de oppositie is het Lagerhuis debat over het schandaal van de uitvoer naar Israel en Egypte van afgedankt Brits oorlogsmateriaal, waarover overigens na de vele verklaringen en publikaties weinig meer te zeggen viel, uitgebreid tot een debat over de gevaarlijke situatie in het Midden-Oosten. De gedachtenwisseling over de leveranties van overtollig mate riaal zelf, heeft niettemin haar nut gehad. De hiaten in de exportcontrole zullen wor den gedicht. Tanks en gemotoriseerde on derstellen van kanonnen zullen voortaan, alvorens te worden uitgevoerd, als militair wapen volslagen onbruikbaar gemaakt worden. Gaitskell, die als oppositieleider z(jn eerste belangrijke parlementaire rede hield, vroeg waarom Israel en Egypte zich zoveel moeite hadden gegeven dit mate rieel te krijgen, indien het militair geen nut had. De uitvoer van het materiaal naar het Midden-Oosten moest volgens hem worden toegeschreven aan onbekwaamheid en laksheid van de autoriteiten. Hij vroeg waarom dit materiaal wordt uitgevoerd, terwijl Groot-Brittannië dringend behoefte heeft aan oud ijzer, waarvoor het zelfs dollars betaalt. Gaitskell zag het gehele schandaal tegen de achtergrond van het ontbreken van een doelbewuste politiek voor het Midden-Oosten. Hij beschuldigde de regering van halfslachtigheid. Indien Groot-Brittannië inderdaad geen bewape ningswedloop wil, dan moet deze gestaakt worden. De tijd is volgens Gaitskell ge komen, om de Russen in een regeling tus sen Israel en de Arabische landen te be trekken. Het is volgens hem de vraag of de Russen zich een afwijzende houding kun nen veroorloven. Vervolging? Selwyn Lloyd zei dat de regering het instellen van een vervolging overweegt tegen de exporteur van de Valentine- onderstellen, die de regering heeft misleid, maar niet tegen de firma, die Sherman- tanks naar Frankrijk heeft uitgevoerd, welke later naar Israel bleken te gaan. In het debat werd nog opgemerkt dat een oplossing pas mogelijk is wanneer Groot-Brittannië en de Verenigde Staten duidelijk hun politiek voor lange termijn vastleggen. Als vrede onmogelijk blijkt, dan zal men tot internationale politie diensten langs de grenzen dienen over te gaan, zo werd nog opgemerkt. ADVERTENTIE ween Héérlijk zo fit te zijn Ik vóelde aankomen dat ik griep kreeg... maar ik nam gauw een paar Rheumientjes. U weet wel: van Brocades. Die heb ik altijd in huis. Nu is de hele griep voor bij, ik voel me weer zo fit als te voren. Pijn of griep? - Geen nood: kost maar 65 cent per buisje van 20 tabletten Met de wereldwijde ontwikkeling der maatschappelijke verhoudingen tol een situatie, waarin ieder persoonlijk een aandeel heeft gekregen in de beschikking over het ge heel, zowel nationaal als internationaal, is ook de wereldpolitiek „binnen ieders bereik" gekomen. Door het actieve kiesrecht, de vrijheid van meningsuiting en het organisatieleven wordt iedere burger ener democratisch georiënteerde samenleving gconfronteerd met zijn plicht en recht, zich uit te spreken over internationale vraag stukken daardoor mede te werken aan de uitstippeling der koers, die de leiders van de buitenlandse politiek zijner natie volgen. Zeer indirect weliswaar is deze mede werking, doch zij Is er en zij heeft ongetwijfeld een steeds verdergaande interesse van ieder persoonlijk voor de gang van zaken in de wereldpolitiek ten gevolge. En al is ieders werkzaam aandeel nog zo indirect en gering, deze ontwikkeling heeft zeer merkbaar haar invloed doen gelden op het wezen van de politiek, dat in tamelijk overzienbaar tijdsbestek geheel en al veranderd is. Met name is de neiging tot internationale samenwerking er onmiskenbaar door in het leven geroepen, zij heeft het kolonia lisme ontkracht en het imperialisme ge brandmerkt. Doch zij heeft daarentegen andere kwalen, andere kwaden in de wereldpolitiek geïntroduceerd: de strijd der levensbeschouwingen is er wel het meest spectaculair en gevaarlijk van. Dit betekent, dat de persoonlijke bemoeiingen der individuën met de wereldpolitiek voorshands geen vooruitgang is, tenzij deze individuen andere en betere beginselen zouden willen aanvaarden. En nu komen we tot het eigenlijke onderwerp van deze beschouwing: Plein 1956. Plein 1956 is een gesprekcentrum rond om een maandblad, dat enkele jaren ge leden door de katholieke priester S. Jelsma werd gesticht met medewerking van enige katholieken uit verschillende maatschap pelijke takken. Het organiseert contact avonden in Den Haag tussen mensen en groepen van verschillende religieuze en politieke richting en stelt zich ten doel, vruchtbare ontmoetingen te bewerkstelli gen tussen mensen van verschillende over tuiging, waarbij wordt uitgegaan van de overweging dat, bij alle verschillen in levensbeschouwing, men het op vele pun ten volkomen eens kan zijn en op die pun ten tot elkander kan komen. Deze doelstel ling heeft „Plein 1956" nu reeds enkele jaren nagestreefd. Het betekent een door braak van de dorre, vruchteloze isolatie waarin de verschillende groeperingen in ons land zich plegen op te sluiten. „Zonder gesprek van mens tot mens vereenzaamt de menselijke geest," zo zegt de redactie in haar eerste nummer van de derde jaar gang. „Wij stellen ons ten doel (in de eer ste plaats bij onszelf) gemeenschapsbesef te bevorderen. Wij willen anderen ontmoeten, om samen met hen na te denken, te praten en te handelen. Wij willen dat men ons kent en dat wij anderen kennen als be horende tot ónze mensengemeenschap." Dit eerste nummer in 1956 geeft een sprekend voorbeeld van deze doelstelling. Van hun Wil tot ontmoeting en gesprek ge tuigen in dit blad: ds. J. J. Buskes Jr. (Ned. Heiwpredikant), dr. E. Brongersma (katholiek), ds. dr. H. Faber (vrijzinig pre dikant), H. A. A. R. Knap (vrijmetselaar), J Moolenaar (Humanist) en J. Nooy (katholiek vakbondsbestuurder). Zij allen zien in dit gesprekcentrum de vervulling van een dierbare wens tot het leren kennen van hen, die zij van jongsaf als tegenstan ders en zelfs vijanden leerden zien. Ieder op eigen wijze geven zij uiting aan hun pure menselijkheid, die hen verbindt in puur menselijke problemen des tijds. Wat hun levensbeschouwingen betreft, blijven zij hun standpunten onverzwakt hand haven, doch daar komt het ook niet op aan. Plet komt aan op de consequenties hunner levensbeschouwingen, die bij een zuiver en eerlijk contact talrijke parallellen blijken op te leveren, waardoor vruchtbare samen werking op algemeen maatschappelijk en politiek terrein mogelijk wordt. Het is een opmerkelijk feit, dat de tal rijke levensbeschouwingen die de moderne tijd kent, in hun consequenties wel lijken aan te dringen op bundeling. Plet is alsof het individu met zijn diepste roerselen aan religieuze of politieke overtuiging wordt aangespoord tot ontmoetingen met zijn ge waande tegenstanders, die dan in vele be langrijke détails medestanders blijken te zijn. Dit verschijnsel, door Plein 1956 niet alleen bevorderd doch ook geconstateerd, gaat samen met datgene, wat in de aan vang van deze beschouwing werd aange stipt als de persoonlijke bemoeienis van ieder met de internationale gang van zaken. Het is de doorwerking van de diep- doorleefde democratie, die zichzelf komt aandienen bij hen, welke zich totnutoe democraten noemden, doch innerlijk niet waren. De plicht van allen, mede te werken aan de leiding van het geheel, roept een samen gaan op, dat zelfs de meest prikkelende grenzen van achterdocht en vijandschap overschrijden moet. Wanneer men dit maandblad Plein 1956 leest, komen onwillekeurig vergelijkingen op die verwijzen naar het wereldpolitieke forum. Het samenspreken van ongelijk gezinde formaties in de wereldpolitiek is immers reeds jarenlang het ideaal van talrijke idealistische staatslieden geweest, dat ver vuld leek te worden bij de oprichting van de UNO. Wanneer men echter de praktijk der UNO zou toetsen aan de ervaringen van Plein 1956, zou men onmiddellijk op zulke tegenstellingen stuiten, dat er van enige overeenkomst nauwelijks meer sprake zou blijven. Er is in de wijze, waar op men tot de keuze der gesprekspartners op het forum der UNO komt, reeds een zo discriminerende regeling tot gewoonte ge- begrip voor elkander, zoals die aan de Plein worden, dat de opzet tot toenadering en 1956-beweging ten grondslag ligt, reeds bij voorbaat afwezig moet worden geacht. Deze conclusie verbindend aan de over tuiging, dat uiteindelijk de wereldpolitiek de zaak van allen moet worden, kan wor den betoogd dat in wezen de'huidige UNO- praktijk een verouderd uitgangspunt heeft, dat niet meer in overeenstemming mag worden geacht met wat de volken, en de mensen dus, ervan verwachten. Alle ver andering daarin zal echter van de grond af aan moeten worden opgebouwd en be schermd. Daarom is een initiatief als dat van Plein 1956 van groot belang het is grondwerk, dat na lange tijd zal kunnen doorwerken. En daarom is het in deze be schouwing onder de titel „In de Wereld politiek" gesignaleerd. Wil men weten wat de „gasten" van Plein 1956 in hun ver schillende levensbeschouwingen denken van de mogelijkheid tot een samengaan in het algemeen belang? Ziehier dan een kleine bloemlezing, waaruit de politici aan de" UNO-tafel veel zouden kunnen leren D s. J. J. Buskes Jr.: „In het gijze laarskamp van St. Michielsgestel zijn een pater en een dominee voor hun leven vrienden geworden. Die pater is dr. Dor- resteyn van Prinsenhage en die dominee ben ik. Pater Dorresteyn weet, dat ik een overtuigd protestant ben en ik weet, dat hij een niet minder overtuigd rooms-katho- liek is. Wij hebben nooit getracht een syn these tot stand te brengen met verlooche ning van de waarheid. Het heeft geen zin, het verschil tussen ons te bagatelliseren. Het heeft wel zin, dat wij elkander ont moeten en in het gesprek tot ontdekking komen, dat wij broeders zijn." En verder: „Europa is een gebeuren. Europa zijn wij. Wij hebben de dure roeping naast elkaar te staan en samen de geestelijke waarden te laten gelden overal, waar de mens en de menselijkheid bedreigd worden." Dr. Brongersma (r.k.)„Anders denkenden sprekende en ontmoetende zal de katholiek met voortdurende verrassing ervaren, hoeveel katholieks hij zelf daarbij leert van zijn niet-katholieke gespreks partner. De mens is een wezen met on doorgrondelijke mogelijkheden, dat van God de vrijheid gekx-egen heeft eigen be slissingen te nemen en eigen verantwoor delijkheid te di'agen. Het zou ongoddelijke en onchristelijke bemoeizucht zijn als wij wilden proberen ergens een beslissende keuze voor hem te doen." Henri Knap V rij metselaar)„Niets houdt de mensen meer gescheiden dan het misverstand, niets verdeelt hen meer dan het niet weten van elkanders goede bedoe lingen. Een gesprek, waarin men elkander herkent als mensen van goede wil, kan misverstand, haat, vrees en laster uit bannen." PaterS. Jelsma: „Ik geloof dat men pas mens wordt in de ontmoeting met zijn medemensen. Het Evangelie leert mij alle mensen te kennen als medemensen, met wie ik solidair ben en met wie ik samen heb te leven. De chi'istenmens houdt het niet uit in de straatjes, steegjes en dood lopende sloppen, doch is met zijn hele wezen ingesteld op de bevrijdende ruimte van een open plein, waar men elkander kan ontmoeten van mens tot mens." D s. d r. H. F a b e r: „Waar gewone men selijke contacten gaan ontbreken en geen uitwisseling van gedachten en overtuigin gen meer is, verschraalt het geestelijke leven en komen de demonen van achter docht en aggressie om de hoek sluipen." Tot zover de citering uit „Plein 1956." Terwijl in het „groot" in de UNO de poli tieke en levensbeschouwelijke verschillen worden toegespitst in wrevelige verwijten en leugenachtige propaganda-betogen, waardoor de kloven worden verwijd en de wederzijdse vrees woi'dt gescherpt, is hier in het „klein" dus sprake van verstandiger, nuttiger samenspraak. Hoe belangrijk het is, dat het particuliere initiatief zich van de grond der samenleving af instelt op ken nis, contact en begrip ten opzichte van degenen die andere overtuigingen hebben, blijkt zonneklaar uit de negatieve resul taten die in het „groot" worden bereikt en die steeds minder uitzicht bieden op een enigszins gevaarloze ordening der inter nationale zaken J. L. Onmiddellijk na het wapendebat in het Lagerhuis begaven premier Eden en Sel wyn Lloyd zich per auto naar de Queen Elizabeth in Southampton voor de over tocht naar de Verenigde Staten. Het is de gewoonte dat Britse premiers met de boot naar Amerikaa gaan en zich tijdens de zee reis op hun conferenties voorbereiden. Eden en Selwyn Lloyd zullen ook Ottawa be zoeken. Alle brandende problemen zullen ter sprake komen. Londen hoopt dat er na het contact met Eisenhower iets positiefs voor de dag zal komen. Volgens het gezaghebbende weekblad „Observer" zal te Washington een voorstel aan de orde komen om ingevolge de drie- partijenverklaring van 1950 een Ameri kaans-Britse strijdmacht op te richten voor optreden ingeval van oorlog tussen de Arabische staten en Israel. Deze strijd macht zou hoofdzakelijk uit vliegtuigen bestaan voor optreden tegen een aanvaller. Van Britse zijde zouden er waarschijnlijk elementen van reeds op Cyprus gelegerde strijdkrachten aan toegevoegd worden. Gezant Brautigam zou Joden hebben laten vermoorden in Litouwen (Van onze correspondent in Bonn) In Bonn is enige deining ontstaan omdat de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Von Brentano, medegedeeld heeft, dat te gen de leider van de afdeling Oostelijke aangelegenheden op zijn departement, Ot to Brautigam, die de titel van gezant draagt, een officieel ondei-zoek gaande is, omdat hij mede schuldig zou zijn aan de vele moorden, die tijdens het nazi-regiem op bevel van hogei'hand op grote schaal op Joden in Litouwen werden gepleegd. Het had in september al verwondering gewekt waarom Brautigam, die een voor aanstaande post op het ministerie van Bui tenlandse Zaken bekleedde, niet met bondskanselier Adenauer naar Moskou was gegaan. Brautigam behoort tot de voornaamste Rusland-deskundigen in het ministerie. Thans blijkt dat men toen al een en an der omtrent Brautigam's verleden wist. Brautigam heeft tijdens de oorlog onder de ï'ijksminister voor de bezette gebieden in het oosten, Alfred Rosenberg gewerkt. In een onlangs verschenen documentatiewerk „Das dritte Reich und die Juden" wordt een door Bi-autigam ondertekende brief van december 1941 onder het hoofd „ge heime Reichssachen" gepubliceerd, waar in van de Duitse instanties in Litouwen geëist wordt de Joden op te ruimen, zon der rekening te houden met economische belangen. Dr. Menzel secretaris van de Bondsdag- fraëtie van de socialistische partij, heeft deze aangelegenheid aan het rollen ge- bi-acht. Hij heeft Von Brentano gevraagd of de in dat boek vermelde Otto Brautigam dezelfde is als die op zijn ministerie werkt. Dit moest dr. Von Brentano bevestigen. Een paar maanden geleden heeft Brau tigam nog deelgenomen aan de besprekin gen tussen Westduitse en geallieerde des kundigen, die de onferentie van de Grote Vier in Genève voorbereidden. Hij heeft ook deel uitgemaakt van de delegatie van Westduitse waarnemers, die zich tijdens die confei-entie in Genève ophield. Brautigam is sedert het begin van het onderzoek op non-activiteit gesteld. Hij verklaarde, dat hij die brief weliswaar, ge schreven had, doch dat men daaruit niet mocht opmaken, dat hij de Jodenvervol ging steunde. Toentertijd was het onmoge lijk de Joden te steunen in officiële docu menten. Dat kon slechts gebeuren in per soonlijke gesprekken, zo zei hij. Brautigam zei dat hij de kwestie reeds in 1948 aan de Amerikaanse openbai'e aanklager van het pi-oces in München had uiteengezet en dat hij daarop niet vervolgd was doch als ge tuige acharge optrad. Ook een Duits ge rechtshof in Neurenberg bepaalde in 1949, dat vervolging geen zin had, omdat vrij spraak onvermijdelijk scheen te zijn. Op instructie van minis+er Von Brentano stelt Brautigam een uitvoerig verslag op over zijn activiteit tijdens de oorlog. ADVERTENTIE HAARLEM WOENSDAG 25 JANUARI Rembrandt: De glorie van het leven", 18 jaai-, 6.45 en 9.15 uur Minerva: 8.15 uur, Feestavond „Sint Michael", Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jeugdliefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het grote verlangen", 18 jaar, 7 e 9.15 uur. Cinema Palace: „Wien bleibt Wien", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wraak van de vaandrig", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 20 uur, Emi- gratie-voorlichtingsavond over Canada, door het Gew. Arbeidsbureau Haax-lem. Hotel „De Leeuwerik", 20 uur. Optreden van de telepaath-hypnotiseur Ai-iës. Frans Hals museum: 20 uur, Volksuniversiteit. Voor dracht door de heer H. P. Baard in zijn cursus „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden". Café-Restaurant „Kennemer- land": 20 uur, Volksunivei'siteit. Causerie door dr. C. Spoelder over „Een actueel pro bleem: Lichaam en Geest". DONDERDAG 26 JANUARI Rembrandt: „De glorie van het leven", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: De r.-k. toneelgroep „Berkenrode" voert op „Chateau Berzac" van Ben van Eijselstein. Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 2.15 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jeugdliefde", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het grote verlangen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wien bleibt Wien", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wraak van de vaandrig", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw H.J.M.V., Lange Mar- garethastraat: 20 uur, Ned. Ver. voor Sexuele Herv. Dr. L. I. Swaab spreekt over „Pijn- stilling bij bevallingen". Zuiderkapel, 20 uur: Ds. H. F. Huson. Noorderkapel: 20 uur, J. Klein Haneveld. Café-restaurant Brinkmaan: 20 uur. Lezing over Paranormale begaafd heid door mr. A .van Doorninck en dr. K. H. E. de Jong. Wykgebouw Ged. Onde Gracht 104: 20 uur, Ned. Ver. voor Natuurgenees wijze. Spr. mevr. W. L. Hartog—Jans, over: „Het voedingsvraagstuk i. v. m. ziekte en gezondheid".

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5