Ingenieur, die Niger en Benuwe hielp temmen, zal ook pieren moeten bouwen BUISMAN Eerste Kamer aanvaardt wet telijke regeling van adoptie Chefarine .4 E r TRIPJE Zeventien Ambonezen veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf De gele kamer Problemen in de IJmond op Waterstaatkundig gebied vele en velerlei 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! WISSELING VAN HET COMMANDO SMAAK EN GEUR EERSTE KAMER Zij erkennen echter de uitspraak van de politierechter niet Aanleg van wegen bij Haarlem FEUILLETON WOENSDAG 25 JANUARI 1956 5 Overgangsmaatregel maakt ook adoptie mogelijk van meerderjarige pleeg kinderen tot hun 30ste jaar Kerkelijk Nieuws Nog geen rijksbijdrage Drie mensen gedood door gasvergiftiging door Mary Roberts Rinehart TUSSEN DE HAARLEMSE JANSSTRAAT en zijn toekomstig werkterrein in de directe omgeving van de IJ-monding is ir. L. van Bendegom nu al moeilijk te vangen. Het wil na veel geduld wel eens lukken in het kantoor van de Rijks waterstaat aan de IJmuidense De Wetstraat, eigenlijk halverwege in het grote rayon, dat hij als opvolger van ir. J. Volkers met ingang van de eerste der volgende maand onder zijn beheer krijgt, maar wil er dan ook nog een gesprek van komen, dan zal het gauw moeten gebeuren. Het overnemen van de functie, die zulk een veelomvattende werkkring vertegenwoordigt, is geen sinecure en voor het verhaal uit de bewogen loopbaan van de heer Van Bendegom is de tijd dan ook feitelijk te kort. Toch even: Nigeria. En de Po-vlakte. Want als „natte ingenieur", die van meet af aan op, langs of in het water tot zijn voornaamste werkdomein vond, heeft hij dat grillige element altijd van zeer dichtbij gezien: op de bovenrivieren, in Hoorn en op de Waddenzee en later bij de Rijnkanali satie. Hij zal het blijven zien in zijn nieuwe arrondissement, dat voor de naaste toekomst zulk een enorme ontwikeling gaat doormaken, met over enkele tien tallen jaren wellicht een stel nieuwe pieren voor IJmuiden, wellicht een tweede kanaal parallel aan het Noordzeekanaal en daarenboven legio voorzieningen, samenhangend met de intensivering van de scheepvaart op Amsterdam, de tunnel, de industrialisatie en het hele complex van veranderingen, dat eigenlijk al inzette bij het doorgraven van Holland op zijn Smalst. £0c000<x>3000ci0c0000c«0a>000cxxxx>000000000c00c000000000a „In de vlucht" hebben wij gisteren de nieuwbenoemde hoofdingenieur in het arrondissement Noordzeekanaal van de Rijkswaterstaat, ir. L. van Bendegom enige ogenblikken kunnen spreken, sa men met de man, die tot nu toe de scep ter zwaaide over dit arrondissement, ir. J. Volkers. Deze laatste gaat over naar de op te richten Deltadienst van de Rijkswaterstaat. Uit het gesprek is wel gebleken, op welk een belangrijk mo ment van de geschiedenis van de IJmond zich deze commandowisseling voltrekt: in de naaste toekomst staan hier grote dingen te gebeuren op waterstaatkundig terrein. In bijgaande reportage vertelt een onzer redacteuren daar het één en ander van. OCOCXDOOOOOOOOOOOCOOOOOOCOCXXXXX»OOOCOCCCOOOOOOOOCOOCCCC< Hij heeft het ook buiten zijn directe werkkring altijd overvloedig kunnen aan schouwen: zowel het groezelige water van de Po, die in 1951 met rampzalige kracht buiten haar oevers trad en de Italiaanse delta een tweede catastrofe bezorgde en later het nog ongebonden water van de Niger en zijn zijrivier de Benuwe op wier vork midden in Afrika een Nederlandse nederzetting ontstond, waar ir. Van Bende gom menige voetstap heeft achtergelaten in een vreedzaam gevecht. Nederlands dort in de rimboe In opdracht van de Netherlands Engi neering Corporation, een samenvloeiing van verschillende waterstaatkundige- en over heidsinstanties, die optreedt als een zelf standig ingenieursbureau, is ir. Van Bende gom dus een maand lang „uitgeleend" aan Italië, waar hij de mogelijkheid onderzocht om in de toekomst de Po te kunnen breide len en in 1953 kwam de opdracht van het. gouvernement van Nigeria los, om een vooronderzoek in te stellen naar de moge lijkheden van verbeteringen in de rivieren de Niger en de Benuwe. Kamperende en zich vaak tot het uiter- «te behelpend hebben de technici daar in de hete Afrikaanse rimboe hun terrein ver kend. Na dit vooronderzoek kwam een uit gebreidere opdracht, die nu in uitvoering is en waar ir. Van Bendegom ook in de toekomst nog wel eens een kijkje bij zal moeten nemen, omdat hij tenslotte door kneed is1 geraakt in de listen en lagen van die beide samenstromende Afrikaanse oer woudrivieren. Er ontstond daar een zo goed als Nederlands dorp met radio en water leiding aan periferie van de Sahara, een nederzetting voor 26 mensen bij Lokoa. De ene opdracht lokt in zulke gevallen meestal de andere uit en aangezien Nigeria geleerd heeft vertrouwen te stellen in het handje vol werkers uit het koude Nederland, die kennelijk wel eens meer water hebben ge zien, zal de taak daar voorlopig nog wel niet ten einde zijn. Het Nigeriaanse geld gelukkig ook niet, want deze zich langzaam-aan vrij makende republiek produceert enorme hoeveelheden grondnoten en tin, waaruit een deel van het kostbare waterstaatsonderzoek bekos tigd kan worden. Op deze wijze wordt ook al de haven van Escravos verbeterd en is men bezig met de haven van Lagos, zulks naar modellen, die in de Noordoostpolder ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl De 4 geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, zelfs wanneer andere midde len falen. hun nut en leergeld al dubbel en dwars hebben opgeleverd. Ook hier grootse projecten Nu neemt deze ingenieur de taak van de heer Volkers rond het Noordzeekanaal en havens over eveneens een veelomvat tende aangelegenheid. Er staan ook hier grootse projecten op stapel. De problemen van de buitenhaven, van de verzilting door het kanaal, van de nieuwe pieren en het eventuele laterale kanaal voor de binnenscheepvaart zijn min stens even omvangrijk als het gevecht tegen het Niger-water. Of tegen de kolkende stroom van de Po. De toegang tot het Noordzeekanaal en daarmee de toeganke lijkheid van Amsterdam voor de wereld- ADVERTENTIE HET ZENUWTONICUM scheepvaart wordt een probleem van natio nale orde. Nieuwe pieren zullen naar alle waar schijnlijkheid niet te omzeilen zijn en er is reeds een modelonderzoek naar voorgesteld. Nieuwe pieren het urgentst Deze nieuwe havenhoofden zijn, naar men verwacht, de meest urgente kwestie. Een moeilijkheid is echter steeds weer in dit dichtbebouwde en verder expanderende westen het bezetten van de nodige ter reinen. Een tweede overweging in de hoofden der Rijkswaterstaatsingenieurs geldt een tweede kanaal, parallel aan het Noordzee kanaal, om de kleine scheepvaart en de zeeschepen gescheiden te kunnen houden. Daarbij speelt natuurlijk direct ook de ver zilting van de omliggende Noordhollandse polders mee. De aanslibbing tussen de pieren van 300.000 kubieke meter zand per jaar en de verbreding va,n het Noordzee kanaal bij de Papierfabriek in Velsen, wil daar de spuistroom op den duur betere geleid kunnen worden. Het is nog allemaal weinig luide toe komstmuziek. Maar^het zal niet lang meer duren, voor het Rijkswaterstaatorkest zal kunnen gaan stemmen voor de ouverture, die onder meer te horen zal zijn in het structuurplan voor de IJimond-Zuid, de vergroting der Vissershavens en de vele, vele andere projecten, welke rond de IJmuidense havenkom in de eerstkomen de decennia te gebeuren staan. ADVERTENTIE Smaak en geur van de koffie worden verbeterd wanneer U r,e met BUISMAN zet. Bovendien bespaart U op dure koffie door het gebruik van BUISMAN. Eigenschappen die over de gehele wereld worden gewaardeerd en waardoor bet gebruik van BUISMAN steeds toeneemt. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet - 'n beetje BUISMAN (Van onze parlementaire redacteur) Evenals de Tweede Kamer op 29 juni, heeft de Eerste Kamer met algemene stemmen het wetsontwerp aangenomen dat het aannemen van een kind, met dezelfde rechten als een eigen kind, mogelijk maakt. De adoptie kan alleen geschieden door een uit spraak van de rechtbank op verzoek van een echtpaar. Het verzoek kan alleen worden ingewilligd indien de adoptie kennelijk in het belang is van het (minderjarige) kind, want de adoptie is bedoeld als een maatregel van kinderbescherming. Indien het kind 14 jaar of ouder is, moet de rechter ook de mening van het kind vragen. Ieder van de twee pleegouders moet ten minste achttien jaar zijn en ten hoogste vijftig jaar ouder zijn dan het kind. Voorts is de voorwaarde gesteld, dat de pleegouders ten minste vijf jaar met elkander gehuwd zijn, reeds meer dan drie jaar het kind ver zorgen en opvoeden en dat een van beiden voogd van het kind is. Het is verboden een pleegkind op te nemen beneden de leeftijd van zes maanden. De mogelijkheid is geopend dat de rechter de adoptie kan herroepen op verzoek van het kind als het 23 jaar is geworden, maar nog geen 24 jaar is. Dat verzoek kan alleen worden toege wezen indien de herroeping in het kennelijk belang van het kind is en de rechter van de redelijkheid der herroeping overtuigd is. Als overgangsmaatregel is ook adoptie mogelijk van meerderjarige pleegkinderen tot hun dertigste jaar, maar ook dan is voorwaarde dat de pleegouders ten minste achttien jaar zijn en ten hoogste vijftig jaar ouder zijn dan het „kind". n BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 ct. Zeventien Ambonezen, allen leden der Partai Nasional Maluku Selatan, die op oudejaarsavond de in aanbouw zijnde ge zinskeukens in het woonoord aan de Na- dorstweg te Middelburg vernielden en wier zaak op 14 januari werd verdaagd om hun gelegenheid te geven een eigen advocaat uit New York voor de verdediging van hun belangen naar Middelburg te doen overkomen, zijn door de politierechter te Middelburg, veroordeeld tot elk drie maan den gevangenisstraf. De advocaat aan wiens bestaan de politierechter overigens twijfelde was er niet. Stuk voor stuk wezen de zeventien Ambonezen de aan geboden steun van de Nederlandse advo caat mr. M. A. Terwoert, die ter zitting aanwezig was, met verontwaardiging van de hand. „Al moeten wij één jaar of tien jaar in de gevangenis blijven, wij nemen slechts met onze eigen advocaat genoegen", zo merkte de leider van de groep, H. Mar- wa, op. Het bleek, dat hij een brief naar New York had geschreven, maar daarop taal noch teken had gehoord. Naar het oordeel der Ambonezen was de politierechter niet bevoegd een veroor deling uit te spreken. Zijn uitspraak wen sten zij dan ook niet te erkennen. Op de vraag van de politierechter, of zij opnieuw de keukens gaan afbreken wanneer zij weer vrij zijn, wilden zij niet ingaan. Hun leider verklaarde eerst antwoord te wensen op twee vragen, die hij ook op 14 januari had gesteld aan de heer W. Schols, de in specteur voor de Ambonezenzorg. Hij vroeg of de heer Schols opnieuw keukens ging bouwen en of hij ervoor wilde zorgen, dat de Ambonezen onmiddellijk naar Ceram konden terugkeren. Op de eerste vraag antwoordde de heer Schols, dat hij geen keukens bouwt, maar afhankelijk is van opdrachten der regering. De tweede vraag wenste hij niet te beantwoorden. De leider der Ambonezen, Marwa, verklaarde nu, dat de heer Schols veroordeeld diende te wor den, omdat hij artikel 64 van het regle ment op de Landstrijdkrachten had over treden. Uit deze behandeling bleek nogmaals, dat deze Ambonezen, die zich beschouwen als onderdanen van de republiek der Zuid- Molukken, de Nederlandse wetten en in stellingen niet wensen te erkennen, omdat de Nederlandse regering hun republiek niet erkent. Zij menen, dat de kwestie der gezinskeukens een politieke zaak tegen hen is. Hun vernielingsdaad zien zij als een politieke tegenzet. Het was de politie rechter niet mogelijk hen ervan te over tuigen, dat dit een zeer laakbare manier van politiek bedrijven is. Hij voegde daar aan toe de duidelijke waarschuwing, dat zij tot langduriger gevangenisstraffen ver oordeeld kunnen worden, als de Ambo nezen op de ingeslagen weg zouden voort gaan. Geref. Kerken Beroepen te Fijnaart G. v. Halsema, kand. te Hilversum; te Jutrijp-Hommerts C. Padmos, kand. te Amsterdam. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Amsterdam C. W. de Graaff Giessendam. Bapt. Gemeenten Beroepen te Deventer E. G. Huizing, kand. te Ter-Apel. Aangenomen naar Leeuwarden C. v. Wier te Hoogezand. Mr. DeVos van Steenwijk (WD) bracht minister Donker hulde voor de in diening van het ontwerp. Jammer vond hij het echter, dat bij de behandeling in de Tweede Kamer, de minister nog een wijzi ging had ingediend, waardoor op de regel van de onherroepelijkheid der adoptie een enkele, beperkte uitzondering mogelijk zal zijn en dat onwettige kinderen niet ge adopteerd kunnen worden. Bezwaarlijk noemde deze senator het dat adellijke titels niet op een geadopteerde overgaan en dat een kind, geboortig uit een addellijk ge slacht bij adoptie in een niet adellijke familie zijn titel verliest. Prof. mr. Diepenhorst (A.R.) was het met zijn fractie wel met het ont werp eens, al vond hij adoptie een zeer ernstige rechtshandeling, die dan ook alleen bij harde noodzaak in noodgevallen dus moet worden toegepast, namelijk als het falen van de ouders overtuigend is ge bleken. Aarzelend neigde hij tot het stand punt, dat de door de minister aangebrachte wijziging, waardoor toch nog in zijn 24ste jaar de geadopteerde de adoptie eventueel kan doen herroepen, aan het wetsontwerp ten goede was gekomen. Over de adellijke titels was deze senator het met mr. De Vos van Steenwijk eens, evenals mr. Kolff (CH) Mr. Witteman (KVP) betreurde de verwerping door de Tweede Kamer van het amendement van zijn partijgenoot mr. Van Rijckevorsel, waarbij inzake de her roepbaarheid in het 24ste levensjaar de beslissing niet louter afhankelijk van de rechter zou zijn gemaakt. Daartegenover betoogde mejuffrouw m r. Tjeenk Willink (P. v. d. A.), dat alleen dank zij die verwerping het ontwerp voor haar aanvaardbaar was. Zij achtte het met mr. De Vos van Steenwijk voor de overgangstijd bezwaarlijk, ten opzichte van reeds bestaande pleeggezinnen de wette lijke eis te doen gelden, dat tussen pleeg kind en pleegouders, wil adoptie toelaat baar zijn, het leeftijdsverschil niet meer dan 50 jaar mag zijn. Hier was ook haars inziens een nadere wettelijke regeling nodig. Mejuffrouw Tjeenk Willink ver zocht de minister zorg te dragen voor des kundigheid op psychiatrisch en sociaal-psy chologisch gebied in de Adoptieraad. Antwoord van minister Donker Minister Donker herinnerde er in zijn antwoord aan, dat in 1838 de adoptie, die toen echter een ander karakter had, uit onze wetgeving was verdwenen. Pas na de tweede wereldoorlog kwam deze aange legenheid op 't tapijt. Wat nu in de Neder landse wet komt, onderscheidt zich in tal van opzichten van hetgeen dienomtrent elders bestaat. Hier vindt aansluiting bij ons kinderrecht plaats met zijn eigen ka rakter van ontwikkeling. Bij een incidentele aangelegenheid als de adoptie zou het onjuist zijn ten opzichte van onwettige kinderen af te wijken van hetgeen algemeen in onze wetgeving geldt, zo kreeg mr. De Vos van Steenwijk te horen. Voor de door hem bedoelde catego rie is langs andere wegen de positie van wettige kinderen bereikbaar. Duidelijk bleek hierna, dat de minister later de be perkte bepaling inzake herroepbaarheid van de adoptie in zijn ontwerp heeft opge nomen aangezien zulks in overeenstem ming was met een sterk in de Tweede Daar stonden Tripje en Plop dan op het strand van het eiland. Nu moesten ze dan maar zien, dat ze de plaats van de begraven schat opspoorden, die op de oude kaart stond aangegeven Maar eerst moesten ze zien, dat ze ergens onder dak kwamen. Ze zochten een be schut plekje uit aan het strand, onder de palmen; daar spanden ze hun tentzeil tussen twee stammen. Hier konden ze slapen en hun koffers bergen. Voor kou behoefden ze niet bang te zijn, want in die streken is het snikheet. Kamer gekoesterde wens. Bovendien is de onherroepelijkheid gedurende de minder jarigheid volledig gehandhaafd. Het grote gevaar van herroepelijkheid zou juist zijn geweest, dat er gedurende die periode onrust in het pleeggezin zou kunnen ont staan. De meerderjarige, die herroeping van de adoptie kan vragen, is 23 jaar, kan derhalve vrouw en kinderen hebben. Daar om is het wel beter, dat de herroeping niet van de wil van de geadopteerde, maar van de beslissing door de rechter afhangt. Aan het verlangen van mejuffrouw Tjeenk Willink, in de overgangstijdbepaling dus voor de eerste paar jaar na inwerking treding van de wet de eis te laten ver vallen, dat er niet meer dan 50 jaar ver schil in leeftijd tussen de geadopteerde en de ouders of een hunner mag bestaan, wil de de minister niet tegemoet komen. Ten opzichte van de samenstelling van de Adoptieraad kreeg mejuffrouw Tjeenk Willink echter wel de door haar gevraagde toezegging. Het geadopteerde kind komt alleen in burgerrechtelijke zin met de andere kinderen gelijk te staan. De adoptie van adellijke titels ligt op publiekrechte lijk gebied, dus niet op dat van de minister van Justitie, maar van een zijner ambtge noten, namelijk van degene onder wie de Hoge Raad van Adel valt. Het wetsontwerp werd met algemene stemmen aangenomen. Interpellatie-Gerretson De Kamer besloot, dat de interpellatie van prof. Gerretson zal worden gehouden op dinsdag 7 februari. De interpellatie be treft een zijns inziens onbevredigend ant woord van minister Luns op vragen, die de minister op 26 april door prof. Molenaar zijn gesteld „nopens een niet geheime, nochtans niet overgelegde overeenkomst, de Deltawateren belangende." De heer P. Blaauboer heeft In de dins dagmiddag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland na mens Gedeputeerde Staten mededelingen gedaan over de stand van zaken over de aanleg van wegen ten westen van Haar lem. Hij verklaarde, dat men eigenlijk nog niet veel verder is gekomen, omdat de be slissing over de financiële bijdrage van het rijk nog niet bekend is. Nadat het besluit in de vergadering van de Provinciale Staten in augustus gevallen was werd verondersteld, dat spoedig een beslissing te verwachten zou zijn inzake de rijksbijdrage. Dit is niet het geval. Kort geleden hebben de Commissaris der Ko ningin, in de provincie Noordholland en. de heer Blaauboer in een audiëntie met de minister van Verkeer en Waterstaat ,de aanleg van wegen nabij Haarlem bespro ken. De minister heeft meegedeeld, dat hij nog overleg pleegt met zijn ambtgenoot van Financiën over de bijdrage. De heer Blaauboer was van mening, dat de maanden na augustus niet als verloren voorbij zijn gegaan. De Nederlandse Spoor wegen hebben voorbereidingen getroffen inzake de aanleg var twee tunnels nabij de Zandvoortselaan te Heemstede. Ver moed wordt, dat in het voorjaar met het werk begonnen zal worden. Het rijk zal zorgen voor de aanleg van de weg Zijlweg- wagenweg (ten westen van Haarlem); dat houdt o.a. in het maken van een tunnel in het noordelijk deel. De provincie zal aan dacht besteden aan de weg ZijlwegHeus- sensstraat (begin Delftlaan). Er liggen in dit gedeelte twee tunnels van de Neder landse Spoorwegen. De Provinciale Water staat heeft reeds overleg gepleegd met de Nederlandse Spoorwegen. De heer Blaau boer verwachtte, dat spoedig goede resul taten geboekt kunnen worden. Ten gevolge van gasvergiftiging zijn in Heiloo drie mensen om het leven gekomen. De heer P. D., wiens vrouw juist gisteren een operatie heeft ondergaan in het Cen trale Ziekenhuis te Alkmaar, werd sedert enkele dagen verzorgd door een zwager en een schoonzuster, de familie W. uit Krom menie. Een bezoekster trof omstreeks kwart over vijf de drie mensen levenloos aan in de keuken. Het gas stroomde vrij de keuken in doordat de slang van het gastoestel was geschoten. Dit moet reeds zijn gebeurd omstreeks het middaguur, want het middageten stond onaangeroerd op tafel. De direct ontboden geneesheer constateerde bij alle drie de dood. De heer D. was 70 jaar en de heer en mevrouw W. beiden 60 jaar. 49) Dane knikte onverstoorbaar. Precies! Tot die conclusie ben ik ook gekomen! Op die treinreis zou ze langs bruggen zijn ge komen, rivieren en verlaten vlakten. Maar toch werden die kleren ergens op de heu vel verborgen! Als ze echter hulp heeft gehad, liggen de zaken echter heel anders! Beiden vervielen weer in een langdurig zwijgen. Tenslotte verbrak Greg de stilte. Wie beweert dat ze haar auto heeft gezien? Onder anderen mevrouw Ward. Ze keek uit naar haar man. Hij schijnt slecht te kunnen slapen, zodat hij 's nachts wel eens gaat wandelen. Maar Marcia Dalton heeft de auto óók gezien toen ze haar hond uitliet. Het lijkt er op alsof die nacht ieder een aan het wandelen was! zei Greg som ber. Hij begon zich eindelijk aan te kleden. Dane keek hem koel aan en overpeinsde wat Greg hem zojuist verteld had. Hij stond op, toen Greg zijn overhemd aan deed. En hoe staat het met jouw alibi toen je vrouw werd vermoord? vroeg hij. Donderdags heb je Washington al verla ten, dat ben ik toevallig te weten gekomen. Je zult er dus verstandig aan doen als je precies vertelt wat je nadien gedaan hebt! En je kunt je er niet vanaf maken door te zeggen dat je dat niet meer weet. Je móét dat precies weten! Greg begon plotseling te lachen, alhoe wel niet van harte. Ik wil je het wel vertellen, Dane. Donderdag ben ik naar het Gotham Hotel gegaan. Je kunt dat gemakkelijk nagaan. Elinor, die op dat moment in Newport was, heb ik van daar uit opgebeld. Dat kun je óók controleren! Daarna heb ik mijn auto gehaald en ben naar Newport gereden om Virginia en mijn familieleden op te zoe ken. Maar je kunt tot mijn spijt niet na gaan wat ik vrijdag en het grootstè deel van de zaterdag heb gedaan. Dat weet ik zelf namelijk nauwelijks. Ik had die brief van Marguerite gekregen en je weet wat dat voor mij wilde zeggen. Ik begon stevig te drinken. Meestal kan ik daar best tegen, maar ditmaal ging het mis met me. Ik ver zeilde ergens in New York en werd be roofd. Tegen een uur of twaalf zaterdag middag kwam ik in mijn hotel terug. Je kunt de mensen daar vragen hoe ik er toen uitzag. Dat is geen alibi, en dat weet je zélf ook wel! zei Dane scherp. Die brief van Marguerite kon je niet in die toestand ge bracht hebben, Greg! Wat heeft mevrouw Hilliard je donderdag tijdens dat telefoon gesprek verteld? Daar ben je zo overstuur van geraakt, is 't niet? En wie heeft je zuster beschermd, toen ze hier vrijdag nacht was? Jou, Greg! Wederom vervielen beiden in een lang durig zwijgen. Greg piekerde zwaar. Toen hij weer begon te spreken, beantwoordde hij niet Dane's vragen. Ik kan me on mogelijk voorstellen, dat Elinor hierin be trokken is! Het is een idioot idee, dat zij iemand heeft vermoord en daarna die kle ren heeft begraven! We hebben allebei de laatste jaren genoeg moeten graven om te weten dat zoiets helemaal niet gemakke- Daarin heb je gelijk, antwoordde Dane. En de grond was die nacht hard. Het had lange tijd niet geregend. Maar hoe wist ze dat het meisje naar hier zou komen, Greg? Want dat wist ze toch? Greg ontweek een direct antwoord. Dane begreep dat Greg scherp op zijn hoede was. Hij stond op en voelde zich ver moeid. Goed dan, Spencer; je weet nu hoe ik over alles denk. Maar hoe moeten we verder? Ondervraag Elinor, antwoordde Greg kortaf. Ze móét ditmaal over de brug ko men of ik word nog gek! HOOFDSTUK XX Elinor sprak die dag echter niet, noch de volgende dagen. Ze was ziek geworden en niemand mocht op haar kamer komen, zelfs haar familieleden niet. Hilliard kwam 's maandags. Hij had en kele verpleegsters en een dokter meegeno men. Dane ontmoette hem in het zieken huis. Het was een gezond uitziende, stevig gebouwde man, enigszins aan de kleine kant. Het schot, dat op Elinor gelost was, beschouwde hij zowel als een ongeluk als een persoonlijke belediging. Die schurkachtige jagers!, zei hij vuurrood van verontwaardiging. Ze wa ren natuurlijk buiten het seizoen om op de hertenjacht! Als mijn vrouw niet eens meer veilig en wel haar huis kan ver laten Hij slaagde er in, Elinor volkomen te isoleren, alhoewel de arts, die met hem meegekomen was, zich generlei zorgen over haar scheen te maken. Ze mankeert nagenoeg niets, zei deze tot dr. Harrison. Een beetje koorts, dat is alles. Hij glim lachte fijntjes. Drie verpleegsters nota- bene, terwijl er toch al zo'n tekort is! Maar ja, zij is nu eenmaal zijn vrouw. En als hij er voor wil betalen, moet hij het zelf maar weten. Dat zijn mijn zaken niet. Hij keek dr. Harrison onderzoekend aan. Waar is ze overigens zo bang voor? Dr. Harrison keek verrast op. Bang? Waarom denkt u dat? Dat zie je duidelijk aan haar. Iedere keer dat de deur van haar kamer open gaat, springt ze op. Daardoor zal ze ook wel die verhoging hebben. Weet ze wie op haar geschoten heeft? Zou dat het soms kunnen zijn? Ik heb er geen notie van. Ze houdt daar haar mond over. Misschien is dat ook wel het beste. Tim kwam terug op de dag, dat Greg eindelijk gesproken had. Hij kon Dane ech ter nauwelijks nog enig nieuws vertellen. En daar was hij bepaald nijdig over. Waarom heb je me in hemelsnaam het halve land doorgestuurd nu je alles al weet? Ik heb mijn nek geriskeerd, ver geet dat niet! De koffer had ook al niet veel opgeleverd. Er bleken wat kleren in te zitten van uitstekende kwaliteit en een foto'tje van een ongeveer twee weken oude baby. Je weet wel, van het bekende soort. Op een vacht. Was wel een grappig joch. Ze had een kind. Wat? O, dat verklaart dan die foto. Tims goede humeur verdween echter als sneeuw voor de zon, toen hij hoorde, dat hij Carol Spencer moest gaan bewaken en Maggie, die nu alleen was, in de keuken moest helpen. Verontwaardigd zocht hij Alex, die in de keuken bezig was, op. Wat scheelt hem op het ogenblik? vroeg hij naar Dane wijzend, die in de tuin stond. Begint hij gek te worden? Of is hij verliefd geworden op dat meisje? Hij zal in ieder geval flink moeten dokken voor dat borden wassen van mij! Over geld maakt hij zich geen zorgen, merkte Alex rustig op. Hij heeft genoeg, z'n moeder tenminste. Zijn vader was se nator. Tim zweeg even. Hoe zit dat nu pre cies met mevrouw Hilliard? De kranten staan er vol van. Was iemand aan het ja gen? Natuurlijk! zei Alex, terwijl hij een biefstuk inzoutte. Midden in Juni, in het holst van de nacht terwijl het stortregent! Tim floot. Misschien heeft Dane wel gelijk met betrekking tot dat vriendinnetje van hem. Wil je me één van je schorten lenen? Ik moet de hele dag afwassen en 's nachts mag ik niet naar bed. Slapen is er kenne lijk niet meer bij! Dane wist niet wat hem op dit moment te doen stond. Elinor was onbereikbaar. Hij had overigens langzamerhand de vaste overtuiging gekregen, dat Elinor niet al léén was geweest in de nacht, dat Margue rite was vermoord. Floyd was nog steeds aan het graven op de heuvel en ondanks zijn scepticisme had hij op Pine Hill een onderzoek ingesteld. Waarschijnlijk was hij er nu ook achter gekomen, dat de letter in de trouwring een „G" was, zodat hij wel druk aan het telegraferen zou zijn om te ontdekken of Greg inderdaad getrouwd was. En in het centrum van het mysterie stond Carol, die iedere dag magerder en nerveuzer begon te worden. Hij las zijn aantekening nog eens door en schreef tenslotte het volgende op: 1) Het lijk in de linnenkast. Lag op de vloer. Bontjas niet geheel aan. Slechts één arm in een der mouwen. Wat dit vóór of na haar dood gedaan? 2) De trouwring. Ondanks de ingegra veerde letters beweert Greg deze nooit ge zien te hebben. (Kan misschien in Los Angeles nagegaan worden). (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7