Prinses Beatrix Onenigheid over Midden-Oosten tussen Fransen en Britten Weerbericht Londen ontkent heftig druk te hebben uitgeoefend OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Oost-Duitsland vraagt plaats in Oosteuropees opperbevel Parijs tegen uitbreiding van Bagdad-pact Kleiber overleden Eerste aardsatelliet in 1957 wereldruim in Premier Harahap: „Geen tijdslimiet bepaald Het woord is aan.. Anti-vredesstromingen in Verenigde Staten en andere Westelijke landen" S.E.R. nog niet gereed met loonruimte-rapport Nieuw overleg op Cyprus met Makarios Amerikaanse expositie van landbouw in Moskou? Verbolgenheid Wrijving Noors verzet tegen douane unie in Scandinavië Bol van halve meter omvang van lichtweerkaatsend materiaal Dreiging? Veroordeling Waarschuwing tegen lawine-gevaar in Oostenrijk Weerrapport Neerslag 70e JAARGANG No 173 ZATERDAG 28 JANUARI 1956 300e JAARGANG No 18 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DINSDAG A.S., op 31 januari, wordt prinses Beatrix achttien jaar en dat luidt haar meerderjarigheid in: tenminste in zo verre, dat als op dit moment de troon vacant was zij op deze datum koninklijk meerderjarig geacht zou worden en dus onmiddellijk de troon bestijgen. Haar groot moeder viel dit lot ten deel: koning Willem III was in 1890 gestorven, toen zijn dochter pas tien jaar was. Na een achtjarig regent schap van koningin-moeder Emma werd het jonge koninginnetje in 1898 ingehul digd. Niet gekroond, want het gebaar ener kroning komt er niet aan te pas. Na vijftig jaar heeft koningin Wilhelmina afstand van de troon gedaan en is haar dochter prinses Juliana haar opgevolgd. Prinses Juliana, niet de kroonprinses, want die titel passen wij ook niet toe in Nederland. Evenmin wordt de troonopvolger of volg ster expresselijk erkend in de titel Prins of Prinses van Oranje, ofschoon dat ongetwij feld bijzonder decorum zou verlenen. Maar het burgerlijke Nederland heeft zich nooit tot dit soort hoogte kunnen opwerken; misschien schrok het in de negentiende eeuw ook nog steeds een beetje van zijn eigen invoering van een koningschap, nadat het toch eeuwenlang met stadhouderschap had kunnen volstaan. Prinses Beatrix wordt nu volgens de wet lid van de Raad van State, een zeer hoog, zeer eerwaardig en bij traditie zeer bejaard college, waarin zij met haar achttien jaren als een frisse windvlaag zal binnenwaaien. De oudste staatsraden zullen ook wel pein zend de venerable hoofden schudden en die taaie ouwe gemeenplaats „Waar blijft de tijd?" uiten. Want zij zullen zich herin neren hoe zij in 1898 de inhuldiging van de achttienjarige koningin Wilhelmina hebben meegemaakt en hoe die ook zo blij en jeug dig was. Toch had zij wel een gans andere opvoe ding ervaren: veel minder vrij en ruim dan die van haar dochter prinses Juliana, die in Leiden heerlijke studiejaren heeft gekend, en noch veel minder vrij en ruim dan die van haar kleindochter prinses Beatrix, die steeds temidden van kinderen uit velerlei rang en stand heeft verkeerd. Gelukkig voor haar; grote zorg en inzicht van haar ouders hebben begrepen wat zij voor hun dochters moesten doen. Ook de positie van het constitutionele koningschap heeft zich sinds de negentiende eeuw gewijzigd, men zou willen zeggen: niet tot zijn nadeel. Het heeft een tijdvak gekend waarin menigeen het alleen nog als symbool zag. Het is meer dan dat behalve in zijn officiële staats rechtelijke functies. In ons land vertegen woordigt het ook nog steeds dat Huis, waarin een door de eeuwen gegroeid ver trouwen wordt gesteld: het Huis van Oranje. En de grote belangstelling der koningin op alle maatschappelijk gebied heeft erkenning gevonden; men is daar dankbaar voor en altijd verheugd over en trots op haar tegenwoordighei 1. Ook stelt zij in haar privé leven een voorbeeld, dat men bewondert en komt in haar redevoe ringen een hoogst intelligente en sterke persoonlijkheid tot uiting, zoals men die van een Oranje verwacht. Want schier alle Oranjes, die geregeerd hebben, zijn scherp zinnige en markante persoonlijkheden ge weest. Blijkbaar zal de jonge prinses Beatrix deze traditie getrouw blijken te zijn. Dat is wel de mening van de (nu nog) niet velen, die haar jarenlang van nabij hebben kunnen observeren. Zij zal, gewichtiger leeftijd bereikt hebbend, haar moeder wel licht meer steun kunnen verlenen in een veeleisende taak. Maar zij gaat eerst nog eindexamen doen en dan studeren in Lei den: sociologie. Moge zij nog veel van haar jeugd genieten. R. P. NICOSIA (Reuter) Veldmaarschalk Sir John Harding, de Britse gouverneur van Cyprus, heeft vrijdagavond in Nicosia opnieuw besprekingen gevoerd met de lei der van de Cypriotische beweging voor aansluiting bij Griekenland, aartsbisschop ^Makarios. De gouverneur is donderdag uit Londen teruggekeerd en zou een nieuw plan hebben meegebracht om de politieke vraagstukken op het eiland tot een oplos sing te brengen. Enkele uren voor het begin van de besprekingen hebben zich te Nicosia wan ordelijkheden voorgedaan, waarbij scholie-' ren Britse troepen met stenen bekogelden. De E.O.K.A., de ondergronds werkende or ganisatie, heeft aartsbisschop Makarios ge waarschuwd dat zij haar strijd, ongeacht het al of niet tot stand komen van een overeenkomst met Groot-Brittannië, zal voortzetten „totdat de misdadigers, die Cyprioten hebben gemarteld, om hen tot bekentenissen te dwingen, zijn gestraft". Van Britse zijde is ontkend, dat geweld jegens gevangen genomen Cyprioten is ge bezigd. In de E.O.K.A.-pamfletten werd verder verklaard dat de gemaskerde mannen, die Britse militairen bij invallen vergezellen en gezochte personen aanwijzen, „als ver raders terecht zullen worden gesteld". NEW YORK (United Press) - De Sovjet- Unie heeft, zo verluidt in New York, toe stemming gegeven aan een New Yorkse za- kencömbinatie om deze zomer in Moskou een Amerikaanse landbouwtentoonstelling te houden. De Amerikanen zouden de be schikking kunnen krijgen over vier ten toonstellingsgebouwen, waar zij de nieuw ste Amerikaanse landbouwmachines en -gereedschappen zouden kunnen tentoon stellen. De New Yorkse zakengroep, die interna tionale tentoonstellingen verzorgt, heeft via de Sovjetambassade in Washington een telegram van de Russische regering gekre gen, waarin dit werd medegedeeld. De groep heeft enige tijd geleden een vertegenwoordiger, de New Yorkse advo caat McDuffie naar Moskou gezonden. Deze kreeg van Kroesjtsjev mondeling de toezegging dat de zaak in orde zou komen. Een andere vertegenwoordiger van de groep zal binnenkort naar Moskou vliegen om de tentoonstelling voor te bereiden. Men wil de belangrijkste Amerikaanse fa brikanten van landbouwmachines bewegen aan de expositie deel te nemen. PARIJS (Reuter/A.F.P.) In gezaghebbende bron in Parijs is vernomen, dat aan de de Britse en de Amerikaanse regering een Franse „aide-mémoire" is overhandigd, waarin de Franse regering haar standpunt ten aanzien van de vraagstukken in het Midden-Oosten bepaalt. De Franse regering verklaart hierin, dat de bedreiging van de vrije wereld meer van economische en politieke, dan van militaire aard is. Uitbreiding van het pact van Bagdad, waardoor ongerustheid in vele Arabische landen is ontstaan, dient voorkomen te worden. Uitbreiding van het pact kan slechts het neutralisme bevorderen en de spanning tussen de Westelijke mogendheden en Egypte vergroten. Het Westen mag niets verzuimen om Egypte van een anti-Westelijke politiek af te houden. De Franse regering spreekt zich uit voor boodschapper, die terecht staat op be- een economisch hulpprogram in het Mid den-Oosten, buiten het pact van Bagdad om. Voorts moet gestreefd worden naar een regeling voor het Israelisch-Arabische geschil. Daarbij mogen echter niet alleen van Israëlische zijde concessies gevraagd worden. De Franse regering is bereid met Londen en Washington concrete voorstellen om een regeling uit te werken. In officiële kringen te Londen was men verbolgen over de publikatie van het Franse memorandum. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in krachtige bewoordingen gestelde verklaring, het ver drag van Bagdad verdedigd en ontkend, dat er op andere landen druk zou worden uitgeoefend om tegen hun wil tot deze organisatie toe te treden. Dat de Fransen hun zienswijze, die reeds in grote trekken bekend was, in de vorm van een memorandum ter kennis van de Amerikaanse en de Britse regering hebben gebracht, acht men te Londen een geoor loofd diplomatiek gebruik. Het besluit van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken om de inhoud van het stuk bekend te maken, wo-dt Parijs echter zeer kwalijk genomen. O "iële kringen in de Britse hoofdstad zijn van oordeel, dat hierdoor niet alleen de argumenten van die Arabi sche staten, die zoals Egypte, sterk tegen het verdrag van Bagdad zijn gekant, zul len worden versterkt maar ook een kloof tussen de Westelijke mogendheden aan het daglicht komt, waarover Moskou zich zal verheugen. Premier Nasser van Egypte heeft aan gekondigd dat zijn regering een spoedbij- eenkomst van de Arabische liga zal vragen ter bespreking van de „beschuldigingen, die de regering van Irak jegens Egypte heeft geuit". Deze „beschuldigingen" had den ten doel Egypte de diplomatieke be trekkingen met Irak te doen verbreken. Egypte, aldus Nasser, zal het Iraakse volk echter nooit in de steek laten, wat zijn re gering ook doet. Nasser zei, dat Ali Isa (de aan de Egyp tische ambassade in Bagdad verbonden KOPENHAGEN (Reuter) De Noorse ministerpresident Einar Gerhardsen, heeft in de bijeenkomst van de Noordse raad te Kopenhagen medegedeeld, dat er in Noor wegen sterke tegenstand tegen de voorge stelde Scandinavische douane-unie be staat. Tijdens de bijeenkomst van de Noordse raad in het kasteel Christiansborg, die acht dagen zal duren, is het plan voor de douane-unie een belangrijk punt van bespreking. Een bijzondere commissie heeft voorgesteld, dat Denemarken, Noor wegen en Zweden een douane-unie zouden vormen, waaronder voorlopig 45 percent van hun onderling handelsverkeer zou val len. In de Noordse raad hebben Denemarken, Noorwegen, IJsland, Zweden en sedert kort ook Finland zitting. De vergadering wordt bijgewoond door dertig ministers en 69 parlementsleden uit deze vijf landen. De drie communisten in de Finse delegatie zijn de eerste communisten die aan de raadsvergadering deelnemen. Het tweede punt van de agenda gaat over samenwerking bij de ontwikkeling dei- kernenergie voor vreedzaam gebruik. De Noordse raad heeft geen wetgevende bevoegdheid, maar kan slechts aanbeve lingen doen. Op de agenda staan 29 voor stellen betreffende economische, sociale, juridische, culturele en verkeersproblemen van gemeenschappelijk belang. De bekende Oostenrijkse dirigent Erich Kleiber is vrijdagavond op 66-jarige leef tijd te Zürich overleden. Hij zal aldaar maandag worden begraven. Hij verbleef in Zwitserland voor het houden van een rust kuur. Kleiber, die te Wenen is geboren, kreeg in Praag zijn muzikale opleiding. Hij was achtereenvolgens dirigent aan de opera theaters te Darmstadt, Elberfeld-Barmen, Diisseldorf, Mannheim en Berlijn (1923 1931 en 1933—1935). Van 1930 tot 1932 was hij tevens muzikaal leider van het Phil- harmonisch Orkest van New York. De laatste twintig jaren heeft hij geen vaste positie meer aangenomen. Hij leidde vooral concerten als gastdirigent in Europa en Amerika, maar ook vele opera's. Neder land leerde hem het eerst kennen bij uit voeringen van de Wagnervereniging. Na de oorlog heeft hij zowel het Concertgebouw- Orkest als het Residentie-Orkest onder zijn leiding gehad, voornamelijk op con certen in het Holland Festival. schuldiging van samenzwering tegen de veiligheid van Irak) het enige slachtoffer is „dat het imperialisme heeft kunnen vastzetten in de grote gevangenis van het verdrag van Bagdad, bedoeld voor alle Arabieren". „Isa zal in de gevangenis ge lukkiger zijn dan al degenen die hun han den steken in de boeien van het imperia lisme", aldus Nasser. Eerder in de week heeft Egypte bij Irak geprotesteerd tegen wat het noemde de „ongegronde beschuldigingen" jegens Isa en ook tegen berichten in de Iraakse pers dat de Egyptische ambassade in Bagdad diplomatieke valiezen zou hebben gebruikt WASHINGTON (United Press) Vol gens een bekendmakingvan dr. Joseph Kaplan, de voorzitter van de Amerikaanse IGJ-commissie, zal de eerste kunstmatige aardsatelliet voor 30 september 1957 het luchtruim worden ingeschoten. Naast de rol, die de Verenigde Staten in I.G.J. internationaal geografische jaar, een gezamenlijk door 42 landen onderno men wetenschappelijke poging om nieuwe kennis omtrent de aarde te vergaren spelen, zullen zij bovendien nog tien aard- satellieten lanceren. Deze satellieten zul len tot op de drempel van de stratosfeer worden opgelaten en elk anderhalf uur een omwenteling rond de aarde maken. De eerste aardsatelliet zal op de lucht basis Patrick in Cocoa aan de oostkust van Florida worden afgeschoten. Deze satelliet zal in oosteliike richting onder een hoek van 40 graden met de evenaar rond de aarde vliegen. Deze baan werd speciaal gekozen opdat bijna alle 42 landen die aan het geografische jaar deelnemen de satel liet kunnen waarnemen met het blote oog dan wel met behulp van instrumenten. Wanneer de satelliet zich in de lucht be vindt zullen de Verenigde Staten periodie ke mededelingen doen omtrent haar posi tie. De omvang van de satelliet zal onge veer 60 cm. bedragen en het gewicht on geveer zeven a acht kilogram. Tijdens haar verblijf in het luchtruim ongeveer twee weken tot verscheidene maanden, waarna zij in de stratosfeer zal verdwijnen zal de satelliet een radio-signaal uitzenden, waarmee haar positie kan worden be paald. De satelliet zal worden vervaardigd van lichtweerkaatsend metaal en zal het ge makkelijkst met het blote oog bij zonsop- en zonsondergang kunnen worden waar genomen. De Indonesische premier, Burhanuddin Harahap, heeft tegenover de pers ontkent, dat de voorzitter van de Indonesische dele gatie bij de Nederlands-Indonesische be sprekingen, Anak Agung Gde Agung hem telefonisch had verzocht een tijdslimiet vast te stellen, waarop Nederland geant woord zou moeten hebben op het Indone sische aide memoire. Harahap zei, dat hem van zulk een verzoek niets bekend was. Hij had wel een gesprek gevoerd met Anak Agung Gde Agung, maar dit onderwerp was niet ter sprake gebracht. Na de kabinetszitting van vrijdag had de Indonesische minister van Voorlichting, Sutan Makmur, reeds medegedeeld, dat er over een tijdslimiet niet gesproken was. Berichten over de mogelijkheid van een tijdslimiet circuleerden in politieke kringen in Djakarta sedert donderdag, nadat her vatting van de besprekingen in Genève op woensdag, zoals door de Indonesische dele gatie was verzocht, niet was doorgegaan (ANP) In kringen van de Indonesische delegatie te Genève toonde men zich vandaag ver stoord over de Nederlandse nota, die deze week in Djakarta is overhandigd. Deze nota wordt in Indonesische kringen „ondiploma tiek" genoemd, omdat de Nederlandse re gering in krachtige bewoordingen het gezag en de stabiliteit van de huidige Indonesi sche regering in twijfel scheen te trekken. Men noemde de nota „zonder, precedent in normale betrekkingen tussen regeringen." Zelfs de oppositiepartijen in Indonesië zelf gaan niet zover, aldus deze zegslieden. „Zij zijn natuurlijk tegen de regering ge kant, maar zij erkennen niettemin dat zij een regering is, welke gerechtigd is in internationale onderhandelingen voor het land op te treden." Ook het feit dat Nederland de nota in Djakarta overhandigde in plaats van aan de Indonesische delegatie te antwoorden op de maandag in Den Haag aangeboden aide-memoire, heeft Indonesische delega tiekringen hier onaangenaam getroffen (UP). smokkelen Isa, die in om handgranaten binnen te voor vernietigingsdoeleinden. Bagdad een niet-diplomatieke functie be kleedt, is een van de drie mannen die voor een rechtbank in Bagdad beschuldigd zijn van plannen om de ambassades van de le den van het pact van Bagdad op te blazen. Hij heeft dit ontkend. Drieduizend man troepen van Saoedi- Arabië, voorzien van tanks en kanonnen, zouden zijn samengetrokken in de buurt van de Golf van Akaba, bij de Jordaanse havenstad Akaba en de Israëlische haven Elath. Zij zouden zijn aangevoerd door vrachtauto's van de „Aramco", de Ameri kaanse petroleummaatschappij die in Ara- bië werkt. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Defensie zijn deze berichten „in grote trekken" juist, maar in bevoegde Jordaanse kringen is geen officiële bevestiging van deze berich ten verkregen. In sommige Londense krin gen meent men evenwel, dat de troepen concentratie bedoeld kan zijn als drukmid del om Jordanië af te houden van toetre ding tot het pact van Bagdad. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat Jordanië niet gevraagd heeft om meer Britse militaire hulp „met het oog op Ara bische troepenbewegingen nabij de zuide lijke Jordaanse grens". Premier Tsjoe en Lai van communistisch China heeft in een vraaggesprek met het Egyptische blad „Al Goemhoeria" ver klaard, dat China de „rechtvaardige strijd van de Arabische landen" steunt. De Ver enigde Staten koloniseren Israel", aldus Tsjoe, „om daardoor hun imperialistische invloed over het gehele Midden-Oosten uit te breiden". Tsjoe noemde Egypte de „wer kelijke pionier op het Afrikaanse vaste land". Hij veroordeelde het pact van Bag dad als een onmiskenbaar instrument voor aggressie. Tsjoe sprak zich uit voor nauwe vriendschappelijke betrekkingen tussen communistisch-China en Egypte. Hij deel de mede, dat persbureau „Nieuw China" een permanente correspondent in Ca'iro vestigen zal, die nauw zal samenwerken met Egyptische persbureau. INNSBRUCK (United Press) Een he vige sneeuwval en stijgende temperaturen hebben volgens de Oostenrijkse politie het gevaar voor sneeuwlawines in de provin cie Tyrol verhoogd. Het weerbureau ver spreidde vrijdag waarschuwingen voor toeristen. De politie deelde mede, dat verschillen de wegen, zoals de Arlberg-route, door sneeuw zijn geblokkeerd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ De Montesquieu: Alle regeringen zijn te gronde gegaan door het misbruik van hun beginselen. Dinsdag viert prinses Beatrix haar 18e verjaardag. Jongste door M. C. Meyboorn gemaakte foto van de nrinses. PRAAG (Reuter-AFP) Het politiek raadgevend comité van het verdrag van Warschau, waarbij acht Oost-Europese landen zjjn aangesloten, bespreekt in Praag „gemeenschappelijke maatregelen", voort komend uit het veiligheidsverdrag, dat in mei 1955 in Warschau getekend werd. Waarnemers geloven, dat een der voor naamste doelen van de conferentie is het geprojecteerde Oostduitse leger onder te brengen bij het verenigde opperbevel der Oosteuropese landen onder de Sovjet maarschalk Ivan Konjev. De conferentie wordt gehouden in het zeventiende-eeuwse Czernin-paleis, waar het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken geves tigd is. Volgens een bericht van het Oostduitse persbureau ADN heeft de Oostduitse vice- premier en eerste secretaris van de com munistische partij, Walter Ulbricht, aan gedrongen op opneming van Oostduitse vertegenwoordigers in het gemeenschappe lijke opperbevel. Gewéldige spandoeken in de nationale kleuren van de leden-staten hingen tegen de muren van het paleis, dat op een heuvel staat, vanwaar men uitziet over de stad. Tientallen Tsjecholowaakse en buiten landse journalisten stonden bij het paleis, waar de ministers in hun auto's aankwa men. Deze laatsten spoedden zich, met ge- De Sociaal-Economische Raad heeft vrij dag vergaderd ter bespreking van een door zijn commissie voor lonen en prijzen voor bereid ontwerp-rapport inzake de econo mische situatie van Nederland. De minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid had namens de regering aan de raad ge vraagd, een diepgaand onderzoek in te stellen naar de economische situatie van ons land met het oog op naar voren ge komen wensen op loongebied. Dit zeer omvangrijke en gecompliceerde vraagstuk, waarin op verzoek van de regering tevens moesten worden betrokken de zes percent loonsverhoging van oktober 1954, de verwachte economische ontwikke ling in 1956, de toegestane ruimere moge lijkheden terzake van secundaire arbeids voorwaarden, de geprojecteerde ouder- domsverzekering per 1 januari 1957 en een verdere verhoging van de huren met circa 25 percent, heeft uiteraard tot uitvoerige beraadslagingen aanleiding gegeven. De S.E.R. is daarom niet met de vaststel ling van zijn rapport gereedgekomen. Dit vindt zijn oorzaak in de ingewikkeldheid van het vraagstuk en de behoefte, welke in de raad leeft, klaarheid te verkrijgen omtrent punten waarover in de commissie van voorbereiding nog onenigheid bestond. In de vrijdag gehouden vergadering zijn dan ook geen beslissingen genomen. De raad komt over een week opnieuw bijeen om de inhoud van het rapport defintief vast te stellen. bogen hoofden wegens een sneeuwbui, naar ^binnen. Tien minuten kregen fotografen gelegenheid opnamen te maken. De Tsje choslowaakse generaal Cepicka hield een begroetingstoespraak. De Albanese premier nam vervolgens plaats in de voorzitters zetel. Generaal Cepicka zei onder meer: „Een zekere vermindering van de internationale spanning kan de laatste tijd worden waar genomen. Voornamelijk dank zij het ge weldige vredes-initiatief van de Sovjet- Unie. In sommige Westelijke landen, in het bijzonder in de Verenigde Staten, zijn er opnieuw duidelijke stromingen om de vreedzame ontwikkeling tegen te houden. In strijd met de wil der volken worden er pogingen gedaan om de „koude oorlog" te hernieuwen", aldus de Tsjechoslowaakse minister van Defensie. Met het oog hierop, zei hij, moet het poli tieke raadgevende comité de huidige inter nationale toestand opnieuw onderzoeken en kwesties en gemeenschappelijke maatrege len, die uit het verdrag voortvloeien, be spreken. De agenda omvat twee punten: organisatie en gemeenschappelijke maat regelen voortvloeiend uit het pact. De premiers van Albanië. Hongarije, Bulgarije en Roemenië spraken hun vol doening uit over de verbeteringen van hun betrekkingen met Joegoslavië en andere landen, zoals Griekenland en Turkije. Ul bricht veroordeelde de herleving van een „wraakzuchtige weermacht" in West-Duits- land en beloofde, dat het nieuwe Oostduitse leger in de voorste gelederen zal strijden voor het behoud van de vrede. Ook de Poolse premier, Cyrankiewicz, wees op „het gevaar van het Duitse militarisme" en verklaarde, dat zijn redering bereid is alle middelen ter versterking van vrede en veiligheid te steunen. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. BOLSTR: 48 A'DAM - TEL 717162 Sturka Teddy gev. Windjackets (van hedenmorgen 7 uur) De Bilt: Boven Scandinavië heeft zich m het afgelopen etmaal een hogerdrukgebied ontwikkeld, waarvan het zwaartepunt zich in ongeveer zuidoostelijke richting ver plaatst. Onder invloed er van nam vannacht de bewolking af, terwijl de naar oostelijke richtingen gedraaide wind, koude, conti nentale lucht aanvoerde. Het heeft daar door vooral in het Oosten van het land ge vroren. De laagste temperaturen werden uit Groningen gemeld, waar nog wat sneeuw lag: min 6 graden. In noordwest Duitsland, waar nog een dikkere laag verse sneeuw lag, heeft het vannacht zelfs 12 graden gevroren. Onder invloed van drukstijgingen in Zuid-Duits- land en drukdalingen op de Britse eilanden draait de wind in ons land naar het zuiden. Daardoor krijgt boven Frankrijk de aan wezige zachte Oceaanlucht de gelegenheid naar ons land toe te stromen. Het zuid westen van het land zal eerder bereikt worden dan het noordoosten. Boven de Britse eilanden bevindt zich het front van een diepe Oceaandepressie, waarvan het centrum tussen IJsland en Groenland ligt. Dit front wordt begeleid door een neer- slagzóne, die langzaam in onze richting opdringt. weers- 00 .5 ei eo C n S 2a toestand c -C •a o o OJ sr CJ ZS Helsinki sneeuw wnw -13 0,3 Stockholm geheel bew n -6 0 Oslo nevel windstil -18 0 Kopenhagen onbewolkt w -7 0 Aberdeen geheel bew. zo 4 4 Dublin geheel bew wzw 8 4 Londen geheel bew zo 6 0 Amsterdam licht bew. ozo -2 0 Brussel geheel bew z 1 0,3 Parijs geheel bew. ozo 5 0 Bordeaux zwaar bew. w 11 5 Grenoble licht bew. windstil 3 0 Nice onbewolkt nw 6 0 Berlijn nevel nnw -3 0,1 Frankfort licht bew. ono -5 0 München geheel bew nno -2 10 Zürich geheel bew. ono 2 7 Genève mist windstil 0 4 Locarno onbewolkt windstil 8 2 Wenen geheel bew nw -2 16 Innsbruck sneeuw windstil 0 21 Rome mist ono 5 0 Den Helder licht bew. matige zo -1 0 Ypenburg geheel bew. mat. ozo -1 0 Vlissingen geheel bew. matige zo 2 0,2 Eelde licht bew. zw. ozo -5 0,1 De Bilt licht bew. mat. ozo -2 0 Twente licht bew. mat. ozo -5 0 Eindhoven licht bew. mat. ozo -1 0,6 VIv. Z.-Limb. geheel bew. zwakke zo 0 1 Neerslag laatste 24 uur. OK<XXXOCCCCCOOCXXX«X»OCCCCOCCCCOOOCCOOCOOC>CCCCODCOOOC< X STIJGING VAN TEMPERATUUR Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zater dagavond tot zondagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met in het westen van het land mogelijk wat regen. Overwe gend matige zuidelijke wind. Stijging van temperatuur. 29 januari Zon op 8.28 uur, onder 17.23 uur. Maan op 20.30 uur, onder 8.52 uur. 30 januari Zon op 8.27 uur, onder 17.24 uur. Maan op 21.50 uur, onder 9.13 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 28 januari Hoog water: 4.06 en 16.19 uur. Laag water: 12.09 en uur. Zondag 29 januari Hoog water: 4.49 en 17.02 uur. Laag water: 0.32 en 12.54 uur. Maandag 30 januari Hoog water: 5.33 en 17.48 uur. 53 Laag water: 1.17 en 13.39 uur. >=CC0K>0CC0C00C>000C00C0(>300COlXXaao^.,.xxx

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1