Veelgewraakt Bagdad-pact Noeri Pasja krijgt de wind van voren Tekort aan werkkrachten in noordelijk Noordholland Arabische afkeer en Israëlische beduchtheid; Westelijke twijfel en communistische agitatie TUSSEN EUFRAAT EN TIGRIS Industrieën in IJmond en Zaanstreek zuigen veel arbeiders weg Britse bijdrage tot de defensie van Z.-Afrika Kastenwand voor radio- en televisietoestellen Geleidelijke groei Persoonlijk overwicht K Twee conflictsferen Oprechte poging Rapport Kamers van Koophandel Kom op de 1 bors-i tl 8 i '7 - O i— i j 1 Jubilea bij de PEN Onderzoek naar behoefte aan logiesgelegenheid Zuid-Afrika zal helpen bij de verdediging van Midden-Oosten Canada heeft emigratie bepalingen verruimd Er reed een bus naar Tirol l Importeur van myxomatose niet aansprakelijk gesteld ZATbRDAG 28 JANUARI 1956 (Van onze reisredacteur) BAGDAD. In een wijde ka mer van Bagdads wat vervallen „serail" zetelt een grijze, 67-ja- ricre Arabische staatsman, een zelvig, nors, doof aan één oor, vader van het meest omstreden verdrag van het Midden-Oosten. Hij is Noeri Pasja Es Said, pre mier van Irak. Het verdrag, één uit een reeks van overeenkom sten, waarmee het Westen een defensie-keten poogt te leggen om de Sovjet-Unie en haar sa tellieten, is het pact van Bag dad. Dit bondgenootschap tus sen Groot-Brittannië, Irak, Per- zië, Turkije en Pakistan, dat in het Nederlands MOVO (Mid- denoostelijke Verdragsorganisa tie) zou moeten heten, heeft hevige beroering en grote twij fel verwekt. De Arabische lan den, onder aanvoering van Egypte, verzetten zich ertegen omdat zij van een bondgenoot schap met het Westen gebonden handen in het geschil met Israel duchten. Israel zelf daarentegen tekent protest aan, omdat het zich verzet tegen iedere be wapening van een Arabisch land en tevens omdat het vreest dat de Arabie ren juist als geallieerden van het Westen een sterkere onderhandelingspositie zou den innemen. Frankrijk mokt, omdat het niet mede uitgenodigd is en verdere verzwakking van zijn, overigens denkbeeldige, invloed bij de Syrische en Libanese naburen verwacht. De Sovjet-Unie liet opzienbarende (Tsje chische) wapenleveranties aan Egypte en Syrië op de sluiting van het verdrag volgen. Een vreemde coalitie van tegenstanders, hetgeen kort geleden werd aangetoond bij een, overigens onhandige poging van Groot-Brittannië om Jordanië mede in het pact te brengen. Deze stuitte op een miniatuur-opstand, ten uitvoer gelegd door Palestijnse refu giés, die er hun haat jegens de mede opponent Israel mee luchtten en aan gezet waren door Egyptische en commu nistische agenten, die putten uit fondsen ter beschikking gesteld door het feodale Saoedi-Arabië, dat deze op zijn beurt weer verkreeg uit Amerikaanse olie-royalties. Het commentaar in enige Franse bladen was niet vrij van triomfantelijkheid! Ir aks premier: Noeri Pasja Es Said. De meest omstreden politicus van het Mid den-Oosten, draagt de „sidarah", een zwarte kwartiermuts, door wijlen koning Feisal I ingevoerd ter vervanging van de Ottomaanse fez. democratische en communistische landen en dat tussen Arabieren en Israëliërs) over elkaar vallen, hebben twijfel gewekt, ook in sommige Westelijke kringen, aan de deugdelijkheid van dit nieuwe clubhuis. Was het verstandig de bestaande rivali teit tussen Irak en Egypte op de spits te drijven en Gamal Abdel Nasser zo te prikkelen dat hij communistische wapen leveranties aanvaardde? Had men Irak niet op andere wijze kunnen helpen: het in een positie van welwillende neutraliteit brengen? Ware het niet juister geweest, daarmee de gunst van het volk te winnen, in plaats van achterdocht te wekken in Irak zelf, die gevoed wordt door een gevoel van ver eenzaming in de Arabische wereld? De politiek van technische of economische hulp op voorwaarde van een militair bond genootschap is immers kortzichtig geble ken. Hoe kortzichtig, blijkt uit het recente Brits-Amerikaanse, aanbod tot financiering van de Nijldam bij Assoean waarom Nas ser jarenlang tevergeefs had gezeurd. Het komt nu, na de aanvaarding van de com munistische wapens, als mosterd na de maaltijd, erger, als een premie op slecht gedrag. Al deze moeilijk heden doen de vraag rijzen, waarom dat Bagdadpact dan wel gesloten is. Wel, het leek in de eerste aan leg duidelijke voor delen te bevatten. Ook thans wordt het vooral door Britse en Amerikaanse diplo maten trouwens nog als een wezenlijke versterking van net Westen gezien. Irak was door olie-connec ties en zijn technisch ontwikkelingspro gram toch al met het Westen verloofd. Het ligt vlak bij de Sov jet -Unie en er was Sovjet-infiltratie via Perzië. Noeri Pasja, iet wachten op een daadwerkelijke, ster ke Arabische eenheid moe, wilde steun van de enige krachtige mogendheid in het De glimmende installaties van het olieveld in Kirkoek, een Midden-Oosten: Tur- van de hoofdredenen, waarom het Westen zoveel belang- lc'Je- Ter bestrijding stelling voor Irak koestert. Dit fabuleus rijke veld ligt op zevenhonderd kilometer van de Russische grens. hoewel Irak door zijn noordelijke berg ketens, waardoor slechts vier gemakkelijk af te schermen passen lopen, strategisch beschut wordt. Het Israëlische geschil ver traagt echter de wapenleveranties en het Iraakse legertje lijkt in een moderne oor log geen factor van beslissende betekenis. Vandaar ook dat de Britten plotseling begonnen zijn met het beklemtonen van de economische zijde van het pact en met groot vertoon ministers naar Bagdad laten opdraven om over stoutmoedige onder werpen als het vreedzaam gebruik van atoomenergie te fluisteren. Waar men in Bagdad voorlopig nog moeite genoeg heeft met het elektrische licht, lijkt dat wat voorbarig. Meer dan wat extra-voordelen voor de Britse handel zitten er nauwe lijks in. Rest de politieke kant, de bezegelde vriendschap tussen Irak en het Westen, iets waar niemand wat op tegen heeft, be halve dan wat achterdochtige Iraki's zelf. Men kan lang speculeren over de vraag hoe groot die oppositie tegen Noeri Pasja in zijn eigen land is en of de bovenge noemde vriendschap zijn mogelijk aftreden of verscheiden lang zal overleven. Bemind is de oude Pasja bepaald niet, zijn persoon lijk overwicht is echter groot genoeg om iedere politicus in Irak te maken of te breken. Hij leidde niet voor niets vijftien van de 54 kabinetten, die Irak sinds de eerste wereldoorlog heeft gehad. Hij begint thans echter alle moeilijke eigenschappen te vertonen, die ook Churchill in zijn slot periode kenmerkten. De jongere politici worden ongeduldig. Zijn mogelijke opvol gers, zoals Kannah, Jamali en zelfs zijn grote tegenstander Salih Jabr zeggen aan hangers van het Bagdad-pact te zijn, maar men moet betwijfelen of zij voldoende moed van de oude Pasja bezitten om die belijdenis in moeilijker dagen gestand te doen. Het grootste gevaar voor het pact zal zelfs Noeri niet kunnen bezweren. In een eventueel gewapend conflict tussen Ara bieren en Israëliërs zal Irak niet achter kunnen blijven. In dat geval zou de garantie-verklaring van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk voor Israels huidige grenzen wel eens een scheve situatie tussen de Bagdadse bondgenoten kunnen scheppen. Deze eventualiteit leidt, zoals alle politieke bespiegelingen over het Midden-Oosten, weer tot het kernpunt: het voortduren van het Arabisch-Israelisch geschil. Niet het veelgewraakte Bagdad-pact is aanleiding tot de huidige spanning, Rus sische manoeuvres zijn onvermijdelijk, zo lang de vrees en de haat in het Heilige Land voort blijven zweren en leiden tot stoot en tegenstoot. ADVERTENTIE U hij een hele heer, maar met een van onze klnderbrillen blijft hij „een echte jongen Grole Houtstraat 137 Haarlem - Tel. 11640 OPTIEK mm v Oud-Bagdad: de huidenkoopman maakt het zich gemakkelijk. Hij gebruikt een grote stapel vellen van pas geslachte geiten als zadel voor zijn Arabische merrie, waarmede hij opgewekt door het drukke verkeer galoppeert. Er zitten nóg een paar tragi-komische kanten aan dit pact van Bagdad. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, die defensie-pacten verzamelt als waren het postzegels, was zeer in zijn schik met de nieuwe bondgenoot tegen het opdringend communisme, te meer daar zijn wereldkaart tussen het gebied van de Noordatlantische Verdragsorganisatie en Balkan-pact enerzijds en dat van de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie an derzijds, nog een maagdelijke leemte ver toonde. Zijn geestdrift wordt echter getemperd door het feit, dat de Verenigde Staten Irak uit pro-Israelische overwegingen niet zo veel wapens kan geven als het uit anti communistische beweegredenen wel zou wensen. Irak wil wel gaarne tegen het communisme beschermd worden, maar het schaart zich in het Israëlisch conflict zon der voorbehoud in de Arabische gelederen. De invitatie aan Washington tot het pact toe te treden werd dan ook beantwoord met bedremmeld gekuch en de stelling dat de Verenigde Staten het nieuwe bondge nootschap wel steunen, maar het een betere dienst menen te bewijzen door er voorals nog buiten te blijven Hetgeen, vrij ver taald, betekent dat er in de Verenigde Staten presidentsverkieizingen op komst zijn en niemand er voor voelt de vaak beslissende pro-Zionistische stemmen te verspelen door een verdrag aan te gaan met een van Israels doodsvijanden! Al deze verwikkelingen, veroorzaakt door het feit, dat het Bagdad-pact een gebied raakt waarin twee conflicten (dat tussen van de communisti sche infiltratie zocht hij samenwerking met Perzië. Hij wilde bo vendien af van het onpopulaire restant van het Britse mandaat en het daarop volgende Brits-Iraakse verdrag, waarbij Irak verplicht was Britse bases in Haba- niyah en Basra te dulden. Zo groeide uit het aanvankelijke Turks-Iraakse verdrag geleidelijk aan het huidige Bagdad-pact. Het Westen wilde wel (vooral Groot-Brit tannië dat zijn economische belangen op gezonder grondslag bestendigd zag), omdat het mét Noeri geloofde, dat uitbreiding met enige Arabische landen mogelijk zou zijn. Men dacht aan het onder Britse invloed staande Jordanië en hoopte dat daarna de Libanon, en wie weet Syrië, zouden volgen. Een mogelijkheid, die door het jongste Britse échec in Jordanië voorlopig grondig is getorpeteerd. Noeri's poging om de Arabische landen tot gebundelde samenwerking te krijgen, is zeker oprecht geweest. Hij heeft geen ver raad aan de Arabische zaak voor ogen gehad, ten hoogste een prominenter rol voor Irak. Dit heeft Egypte's „junta" zo gestoken, dat na verhitte discussies over het al of niet meegaan tenslotte afwijzend werd beschikt. Daarop volgde de hevig emotionele campagne tegen „het verraad van Noeri". Een ongefundeerde beschuldi ging, want Egypte heeft zich bij verdrag verplicht tot Britse herbezetting van de zone van het Suezkanaal ingeval van agressie in het Midden-Oosten en in het even luidruchtig-neutrale Saoedi-Arabië zijn bij Dahrahn Amerikaanse luchtbases gevestigd! Wat is nu de werkelijke waarde van het nieuwe pact? De militaire is niet groot, Reeds jaren ondervindt het bedrijfsleven in noordelijk Noordholland moeilijkheden bij de personeelsvoorziening tengevolge van het wegzuigen van arbeidskrachten dooi de industrieën van IJmond en de Zaanstreek, zo wordt verklaard in een door de Kamers van Koophandel te Alkmaar en Hoorn uitgebracht rapport. Uit een onder zoek bleek bij 71 bedrijven een wegzuiging van arbeidskrachten tot een totaal van 485 werknemers of 7 percent van het totaal aantal werknemers dier bedrijven. Dit aantal is echter nog groter, omdat het verschijnsel zich ook bij tal van niet-geënqueteerde bedrijven voordoet. Dit wegzuigen van arbeidskrachten naar de industriële centra verkeert, naar in het rapport wordt verondersteld, nog in een beginstadium, want de hoogovens zullen, om haar uitbreidingsplannen te kunnen verwezenlijken, nog 2500 nieuwe arbeidsplaatsen moeten bezetten. Verwacht wordt, dat een groot deel van deze werknemers uit noor delijk Noordholland zal worden aangetrokken. Een commissie uit beide Kamers van Koophandel, aangevuld met werknemers- en werkgeversvertegenwoordigers uit de agrarische sector en vertegenwoordigers van de gewestelijke arbeidsbureaus te Hoorn, Alkmaar en Den Helder, heeft de oorzaken van het verschijnsel onderzocht en de middelen aangegeven, die ertoe zou den moeten leiden, dat de door de wegzui ging ontstane spanningen op de arbeids markt worden verzacht of opgeheven De commissie had een onderzoek ingesteld bij 276 particuliere bedrijven op het gebied van de industrie en de groothandel. Hier van verleenden er 145 hun medewerking. Van deze 145 bedrijven hadden er 107 (74 pet.) moeilijkheden bij de personeelsvoor ziening. Deze moeilijkheden betroffen bij 31 ondernemingen geschoold personeel, bij 17 ongeschoold personeel en bij 61 beide categorieën van personeel. Bij 71 bedrijven (49 pet.) werd een weg zuiging van arbeidskrachten gesignaleerd tot een totaal van 485 werknemers, of 7 pet. van de gezamenlijke personeelssterkte. Het aantal open plaatsen voor geschoold personeel bedroeg bij deze bedrijven 593 of 12 pet., voor ongeschoold personeel 742 of 37 pet. Dit betreft zowel mannelijk als vrouwelijk personeel. Met name had de confectie-industrie behoefte aan 102 ge schoolde en 174 ongeschoolde werkkrach ten, de voedings- en genotmiddelen indus trie aan 76 geschoolde krachten. De hui dige personeelssterkte in deze 71 bedrijven bedraagt globaal 7.1000, waarvan 4800 ge schoolde. 2000 ongeschoolde en 300 seizoen werknemers. Het onderzoek in de agrarische sector wees uit, dat naar schatting 1000 arbeiders uit deze sector thans in de industrie werk- r-T^rrMTjp. De heren P. C. Kuiper te Beverwijk en C. F. van Swaaningen te Haarlem, respectie velijk hoofdcommies C en hoofdcommies A bij het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van NoordhoLland, zullen woensdag 1 februari een kwart eeuw bij genoemd bedrijf in dienst zijn. zaam zijn. Er was een tekort van 250 vaste arbeiders (vooral melkknechten) in de landbouw. Loonverschillen De directies van de meeste bedrijven, die aan de enquête deelnamen, waren van mening, dat financiële aspecten als de voornaamste oorzaken van het wegtrekken van de werknemers naar de industriecen tra dienen te worden beschouwd. Een vrije loonvorming in plaats van de door het ge meenteclassificatiesysteem opgelegde loon verschillen werd daarom in vele gevallen aanbevolen. Hoewel de commissie een vrije loonvorming niet kon aanbevelen, was zij van oordeel, dat, al zijn de loonverschillen gering, dit instituut behoort te worden afgeschaft. Vooral voor een gezonde ont wikkeling van de landbouw wordt gelijk stelling van de agrarische lonen met de industriële lonen voor gelijkwaardige ar beid noodzakelijk geacht. Het rapport geeft voorts in overweging door toepassing van toeslagsystemen bin nen de legale mogelijkheden de lonen te verhogen. De thans elders werkzame ar beiders willen gaarne werk in of dichtbij hun woonplaats aanvaarden, indien daar gelijke arbeidsvoorwaarden worden aan geboden. Vele ondernemers keren zich tegen het door de grootbedrijven verstrekken van buitensporige emolumenten, zoals het vergoeden van reiskosten en het te gen gereduceerde prijs beschikbaar stel len van gebruiksgoederen en brandstof fen. Hierdoor wordt enerzijds de positie van de middenstand geschaad, doch an- derzijds wordt hierdoor de arbeidsvoor ziening van het middelgrote en kleinbe drijf bemoeilijkt, aldus de commissie. De betere secundaire voorzieningen in het grootbedrijf blijken voor vele arbei ders aanleiding te zijn daar een werkkring te aanvaarden. Hoewel bij vele bedrijven in noordelijk Noordholland een uitstekende personeels zorg bestaat, aldus het rapport, geven nog vele ondernemers blijk van een te geringe sociale progressiviteit. Sociale voorzieningen, eventueel te tref fen door combinaties van bedrijven, wor den in overweging gegeven. Tenslotte bepleit het rapport een roya lere woningpolitiek voor het agrarisch be drijf, terwijl het zowel voor de industrie als voor de agrarische sector een ruimere toewijzing van bouwvolume noodzakelijk acht om de werkvoorziening in beide sec toren te verbeteren. De staatssecretaris van Economische Za ken heeft het bedrijfschap Horeca ver zocht advies uit te brengen over de toekom stige behoefte aan logiesgelegenheid in ons land. De staatssecretaris acht het daarbij van belang, dat wordt nagegaan hoe de logiesaccommoda.tie.aan.de ontwikkeling van de vormen van toerisme zal moeten worden aangepast.. Daar de voor hotelbouw beschikbaar ge stelde tegenwaardefondsen zijn uitgeput en de nieuw ontworpen garantiekredietrege- ling met aflopend karakter gezien moet worden als een overgangsvorm naar nor male financiering van hotelbouw, zal voorts nader moeten worden onderzocht op welke wijze normale financiering van ho telbouw kan worden bevorderd. Het vraagstuk der logiesgelegenheid zal niet alleen landelijk, maar ook regionaal en plaatselijk worden bezien. KAAPSTAD (Reuter) Groot-Brittan nië heeft de verplichting op zich genomen strijdkrachten te leveren voor de verdedi ging van Zuid-Afrika, aldus heeft de Zuid- Afrikaanse minister van Defensie, Erasmus, in het parlement in Kaapstad verklaard. Deze verplichting vormt een onderdeel van bepaalde overeenkomsten, die de minister in juni met de Britse regering is aangegaan. Erasmus verklaarde, dat het volgens de overeenkomsten de Britse politiek is, met strijdkrachten bij te dragen tot de verdedi- gig van Afrika, waaronder Zuid-Afrika, en het Midden-Oosten. De Zuidafrikaanse politiek is strijdkrachten bij te dragen om een vijand zover mogelijk weg te houden van de grenzen van Zuid-Afrika. „In andere woorden" voor de verdediging van Zuid-Afrika en de toegang van het Mid den-Oosten tot Afrika. Erasmus deelde voorts mee, dat hij in het buitenland overeenstemming had bereikt over een conferentie, waarvoor alle landen met belangen ten zuiden van de Sahara zouden kunnen worden uitgenodigd. Hij zei te hopen, dat er dit jaar iets gedaan kan worden, maar hij kon nog geen bijzonder heden vertellen. Een andere overeenkomst betreft de verdediging van de zeewegen rond Afrika, waaronder de weg voor olie verschepingen naar Afrika. Zuid-Afrika bouwt een speciale strijdmacht op, die bui ten Zuid-Afrika tegen aggressie van bui tenaf kan worden gebruikt, aldus Erasmus. Hij zei, dat, als onderdeel van de over eenkomst met Groot-Brittannië, Zuid- Afrika in de Britse zuidatlantische strate gische zones een eigen gebied zal hebben waarvoor het verantwoordelijk zou zijn. Het gebied zou zich uitstrekken van de punt van Zuid west-Afrika tot de Delagoa-baai. De Canadese onderminister voor immi gratie, luitenant-kolonel Laval Fortier, is voor een bezoek van enkele dagen in ons land gearriveerd. Hij maakt een reis door de Europese landen waaruit Canada emi granten ontvangt. Na Londen en Parijs te hebben bezocht blijft hij tot 29 januari in ons land. Hij gaat volgende week naar Brussel en daarna naar Duitsland, Oosten rijk, Zwitserland en Italië. Canada hoopt dit jaar weer vele Nederlandse emigranten te verwelkomen, zo zei hij. Voor zijn land is 1955 het beste economische jaar na de oorlog geweest met een maximum aan werkgelegenheid. Vandaar dat Canada de immigratiebepalingen belangrijk heeft ver ruimd. Het systeem van de scherp begrensde beroepenlijst is losgelaten. Immigranten worden thans aanvaard op grond van ge schiktheid en hun vermogen tot aanpas sing. Zo groot zijn op het ogenblik de eco nomische mogelijkheden in Canada, dat ieder, die tot werken bereid is, goede toe komstkansen heeft, aldus de minister, die verklaarde dat het streven erop gericht is de bevolking uit te breiden zoveel als met het oog op de economie van het land maar mogelijk is. In 1955 is het aantal Nederlandse emi granten naar Canada als gevolg van be richten over werkloosheid in 1954, terug gelopen tot 7000 tegen 16.000 in het jaar daarvoor.. Het aantal aanmeldingen in januari 1956 is echter reeds het dubbele van dat in januari 1955. Op een vraag over de toelating van niet- blanke immigranten zei de minister: „Wij kennen geen rasbarrière. Maar er is een bepaling volgens welke Aziaten slechts kunnen worden toegelaten als echtgenoot, vrouw of ongehuwd kind beneden de 21 jaar van een in Canada woonachtige staatsburger of staatsburgeres. ADVERTENTIE is de titel van Louis van Orden's nieuwste roman, met de publi catie waarvan in Libelle van 4 Febr. een aanvang wordt gemaakt. 'De lezer maakt in dit knap geschreven, boeiende vervolgverhaal kennis met de „volgelingen" van reisleider Wessels, die zijn gezelschap per autobus naar en door het schone toeristenland Tirol voert. Dit feuilleton is echter veel meer dan een reisverhaal alleen! In dit nummer o.a. een interessan te reportage over Josephine Baker's kinderdorp ergens in Zuid-Frankrijk Over de tournée door Nederland van de groots opgezette Libelle-mode- show wordt u in dit nummer uitvoerig ingelicht. Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem PARIJS (Reuter) Een Frans hof van beroep heeft bepaald dat de schade, die de 81-jarige Franse geleerde professor Ar- mand Delille veroorzaakte door het inen ten van twee konijnen op zijn landgoed in Normandië met het myxomatose-virus, hetgeen deze moordende ziekte voor ge noemde knaagdieren in geheel Frankrijk en andere Westeuropese landen (ook Ne derland) deed uitbreken, is goed gemaakt door het verminderen van de schade, die de konijnen aan gewassen aanrichtten. Het hof kende de boer Michel Loriot een schadevergoeding van vijf duizend francs (ongeveer vijftig gulden) toe, in plaats van het gevraagde miljoen (onge veer tienduizend gulden). De schadever- goedingseis van mevrouw Marie Girard, een konijnenfokster, tot een bedrag van tweehonderdduizend francs (ongeveer tweeduizend gulden) werd verworpen. Deze rechtsgedingen werden als proef processen beschouwd. Indien de schade- vergoedingseisen waren ingewilligd, zou den er wellicht andere, tot een totaal be drag van vele miljoenen francs, zijn ge volgd. De mogelijkheid bestaat echter, dat degenen, die inkomsten uit de jacht trek ken (jachtclubs, wapensmeden, patroon makers en fabrikanten van vilten hoeden) schadevergoedingseisen jegen professor Delille zullen indienen. Ter gelegenheid van de maand van de bouwnijverheid, die in het Bouwcentrum te Rotterdam wordt gehouden, heeft ir. L. C. Kalff uit Eindhoven een lezing gehouden over „Elektriciteit in de woning". Hij zeide dat in 1955 het aantal ingeschreven radio toestellen in ons land gestegen was tot 1.954.000 en dat over tien jaar het aantal televisietoestellen op een miljoen geschat mag worden. Thans zijn er 55.000. Tussen 1947 en 1955 steeg in Nederland het aan tal koelkasten van 50.000 tot ruim 80.000, het aantal wasmachines van 347.000 tot 543.000 en het aantal stofzuigers van 1.316.000 tot 1.938.000 stuks. Bij de bouw van woningen zal hiermee rekening gehou den moeten worden. Thans zijn radiotoe stellen, pick-ups, bandrecorders en televi sietoestellen vaak „sta-in-de-wegs". Een oplossing is gezocht in een diepe kasten wand, die genormaliseerd is in cellen van 50 tot 100 cm. breedte. Deze cellen kunnen dan weer onderverdeeld worden in de diepte in kasten van 60 en 30 cm. en in de hoogte op 180, 210 en 250 cm. van de vloer. Verscheidene onderdelen van de cellen kunnen naar wens en behoefte met deuren worden afgesloten. Tenslotte pleitte ir. Kalff voor uitbreiding van de elektrische installaties in woningen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5