Prof. dr. J. Kistemaker aanvaardde hoogleraarschap te Leiden „Mogelijke ontwikkeling van bouwen" Auto reed met volle vaart de Haarlemse Kinderhuissingel in Blijspel van Marcel Pagnol Mozartherdenking in Haarlem met veelzijdig karakter Honderden toeschouwers bij het optakelen van gezonken wagen Veelvuldigheid der atoomkernen Sociaal werkster bij gemeentepersoneel Zeldzame kamermuziek 9 „New Orleans Seven" bij Haarlemse Jazz Club Afscheidsreceptie in Diaconessenhuis De dochter van de bronnenmaker Meiuffrouw H. van Amerongen treedt op 1 april in dienst Mozart en Beethoven op N.Ph.O.-concert Zandauto verloor twee achterwielen Optreden door leerlingen van Annie Bonarius Burgerlijke Stand van Haarlem IS De opleiding van vliegers in de Fokker S-14 ZATERDAG 28 JANUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vrijdagmiddag: omstreeks drie uur reden er op de Kinderhuissangel, ter hoogte van de Garenkokerskade, twee auto's achter elkaar, waarvan de achterste bestuurd werd door de 51-jarige monteur P. uit Heemstede. Toen deze de voor hem rijdende auto wilde inhalen, is hij door onopgehelderde oorzaak verder naar links gezwenkt dan nodig was, waardoor hij met zijn bestelauto in het water van de Kinderhuisvest terechtkwam. De auto verdween geheel onder water: slechts het dak lag ongeveer gelijk met de waterspiegel. Enige omstanders maakten reeds aanstalten, hun jasje uit te trekken, toen de monteur boven water verscheen en op het dak van zijn auto klom, waar hij bleef zitten wachten totdat omstanders hem met behulp van een lange haak op het droge trokken. In een huis op de Kinderhuissingel is hij toen in de gelegenheid gesteld weer wat op verhaal te komen. Later in de middag begon men aan het bergen van de verdronken automobiel en dit betekende bovendien voor honderden Haarlemmers het begin van een bijzonder gezellige middag. Door een takelwagen werd een monteur in een lus boven het water gehangen om een haak aan de auto te bevestigen. Nu ging dat niet bepaald gemakkelijk en de 3 uur. Dit was er te zien van de bestel auto, die zo onfortuinlijk was een onvrij willig bad te nemen in het water van de Kinderhuis sing el. 4.15 uur. Eén van de auto-redders in actie. „Veilig" hangend in een lus tracht hij de gezonken auto „in zijn greep" te krijgen. monteur zag zich dan ook genoodzaakt om zich uit de zich steeds strakker toetrek kende lus te bevrijden. Daarbij verloor hij echter zijn laars en tot overmaat van ramp begon de auto, toen de monteur er een maal op stond, weer te zinken. Het gevolg was natuurlijk, dat de monteur tot zijn knieën in het ijskoude water kwam te staan. Er waren inmiddels reeds twee uren verstreken en toen was men eindelijk zover, dat men aan het werkelijke hijsen kon gaan beginnen. Langzaam werd de wa gen uit het water getild, de monteur werd op de kant geholpen en vervolgens takelde men de auto's rustig weer op het droge. Van de zijde van de firma, die zich be last had met het ophijsen van de auto, deelde men ons mede, dat het deze keer een vrij tijdrovende geschiedenis is ge worden omdat men te maken had met een bijzonder moeilijk geval, waarbij boven dien nog diverse personen aanwijzingen aan de chauffeur van de hijskraanwagen stonden te geven. Bij onze informaties bij de brandweer en de verkeerspolitie deelde men ons mede, dat deze beide diensten (nog) niet over een takelwagen beschikken, die eventueel gebruikt zou kunnen worden om in het water geraakte auto's weer op de kant te brengen. Overigens vroeg men zich daar- De Haarlemse Jazz Club heeft vrijdag in dansschool Schroder aan de Raamsingel in Haarlem haar eerste clubavond van 1956 gehouden. Deze avond werd geopend door het huisorkest de „Wanderers" on der leiding van Han Baas, dat onder meer een tweetal composities van de leider speelde, waarvan vooral „Suit for sale" in de smaak viel. Het zeer langzame „Don't blame me" klonk, mede door het gewaagde arrangement, nogal eens onzuiver; beter van afwerking was het snelle „Scrapple from the apple". Daarna volgden twee sessions, waarvan een in oude stijl met als gasten twee leden van de „The Dixieland Syncopaters" uit Amsterdam. De „New Orleans Seven" uit Amsterdam, onder leiding van Hans IJzerdraat, vorm den het gastorkest van deze avond. Zij gaven een uitvoering in perfecte oude stijl van onder meer „Charleston", „Jazz me blues", „Jazz parade" en „Kansas City stomp". Woensdagmiddag 1 februari van half vier tot half vijf zullen in het Diaconessenhuis in Haarlem zuster M. E. Merison en mejuf frouw L. L. M. Bierens de Haan, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd als sociale werksters voor de Haar lemse vereniging van maatschappelijke zorg voor zieken, verbonden aan het Diaconessen huis, per 1 februari het werk zullen neerleg gen, een afscheidsreceptie houden. Koningin Elizabeth van Engeland brengt een bezoek aan Nigaria. De bevolking zal de vorstin een grootse ontvangst bereiden. Foto: de Victoriestraat in Lagos, versierd voor de komst van de hoge gast. „De Zeven Provinciën". De Nederlandse kruiser „De Zeven Provinciën" is de haven van Malaga binnengelopen om een beleefd heidsbezoek te brengen. De plaatselijke autoriteiten werden aan boord ontvangen. De commandant zal zondag een receptie aan boord geven. Eigenlijk is het een heel ouderwetse vorm van toneel, die Marcel Pagnol ons met zijn blijspel „De dochter van de bron nenmaker" voorzet. „Folkloristische schet sen uit de Provence" zou men iets derge lijks vroeger (in de dagen van Daudet en Toergènjev) hebben genoemd. Misschien is „r„„ - het stuk vrijdagavond in de Haarlemse Schouwburg in de door Hans Tiemeijer politie of brandweer behoort. Uiteraard is het wel zo, dat deze diensten direct in actie zullen komen wanneer er mensen of dieren in nood zouden verkeren. Nader vernemen wij nog, dat de ver keerspolitie de te water geraakte auto van morgen aan een nauwkeurig onderzoek is gaan onderwerpen. Bij dit onderzoek heeft men echter niets bijzonders aan de auto kunnen ontdekken. geregisseerde voorstelling van de toneel groep „Theater" niet helemaal tot zijn recht gekomen, omdat het melodramatische element wel wat zwaar op de hand werd genomen. Maar desondanks is er door een buitengewoon goedlachs publiek blijkbaar veel plezier beleefd. Vergelijkt men dit stuk met de enigszins soortgelijke Marseillaanse trilogie van Marcel Pagnol, waarvan vooral „Marius" 99 99 5.50 uur. Dit kreeg men te zien, toen de wagen voor het eerst even boven de waterspiegel uitkwam. Vrijdagmiddag aanvaardde prof. dr. J. Kistemaker in het Groot Auditorium het ambt van bijzonder Leids hoogleraar in ,de, natuurkunde vanwege de Teyiers Stichting als opvolger van prof. dr. A. D. Fokker, die onlangs zijn afscheidscollege! hield. Prof. Kistemaker sprak over dé „veelvuldigheid der atoomkernen". Het betoog van prof. Kistemaker omvat te in hoofdzaak een schets van de ontwik keling van het universum van het ont- staansuur „nul" (vijf miljard jaar geleden) tot de tegenwoordige toestand. De verde ling en samenstelling van de materie m het heelal werden practisch geheel in de eerste honderd seconden na de explosie van de oer-toestand bepaald en de tegen woordige fysici kunnen die vormgeving geheel theoretisch verklaren. Prof. Kistemaker schetste de tijdsduur der ontwikkeling tot het heden, door deze gehele ontwikkeling van dat „uur nul" tot heden samen te vatten in een enkel kalen derjaar; uur nul bij de aanvang van 1 ja nuari en de toestand van thans geprojec teerd op 31 december klokslag twaalf uur op het moment dat het nieuwe jaar in gaat. In een dergelijke tijdsprojectie ontstond het zonnestelsel in de loop van februari, kwam het eerste leven op aarde in november, verscheen de primitiefste vorm van de mens pas op 31 december 23 uur. werd Christus geboren twaalf seconden voor klokslag twaalf op oudejaarsavond en begon de renaissance pas drie seconden voor dit tijdstip. Spreker liet uitkomen, dat de bestaande betrekkelijke eVenwichten tussen materie en energie in het heelal het uiteindelijk produkt waren van de vormingsomstan digheden in de eerste seconden van het universum, waartegenover hij stelde de fantastisch, beangstigend snelle ontstaans- en vormingsperiode van het leven en in he» bijzonder van die uitzonderlijke levens vorm, de mens. Natuurkundig-filosofisch is deze ontwik keling, zoals spreker ook schetste, te ver klaren uit de verdeling van de soorten atoomkernen, die de materiële substantie van het universum uitmaken. Het meest grandioze produkt van die ontwikkeling, het heelal, die vijf miljard jaar geleden inzette, was de mens. Wat Mejuffrouw II. van Amerongen uit Den Haag is met ingang van 1 april van dit jaar benoemd tot maatschappelijk werkster voor het Haarlemse gemeentepersoneel. Zij heeft de benoeming aanvaard. Deze pionierster voor Haarlem is thans in Den Haag maatschappelijk werkster in dienst van de gemeente en daarbij speci aal werkzaam ten behoeve van het sociaal voorzieningsfonds voor het gemeenteperso neel. Ook Haarlem bezit een dergelijk fonds, maar het werk ten behoeve van dit fonds zal hier slechts een bijkomstige taak van mejuffrouw van Amerongen zijn: haar be langrijkste werk zal zijn het geven van voorlichting en advies aan leden van het gemeentepersoneel, die, vooral op het so ciale vlak, met moeilijkheden te kampen hebben. Ook zal zij, waar nodig, optreden als bemiddelaarster bij de hoofden van dienst en het college van B. en W., taken, die tot nu toe door de hoofden van dienst zelf moesten worden behartigd. doet de mens met die plaats en de stof waaruit hij voortkwam? Hoe gebruikt hij de veelvuldigheid der atoomkernen tot zijn nut? Spreker noemde wetenschappe lijke doeleinde#en he£ éne?-- giewinning. ëii èaMiêh van dat laatste Tei*dè;hij er de nadruk op, dat de Nederlandse overheid nauwlettend dient toe te zien op de ont wikkeling van mogelijkheden tot energie winning uit kernsplitsing en wellicht nog meer uit kern-fusie, teneinde onze onder handelingspositie en de basis van onze toekomstige industriële ontwikkeling zo sterk mogelijk te maken. Het concert, dat het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest vrijdag in de gemeen telijke concertzaal heeft gegeven, is ten slotte toch een zij het dan bescheiden en onofficiëel herdenkingsconcert geworden ter ere van het muzikale genie Wolfgang Amadeus Mozart, twee eeuwen geleden te Salzburg geboren. Het valt nochtans te be treuren, dat men de unieke gelegenheid niet heeft aangegrepen om met een inte graal Mozartconcert juist op de herden kingsdag te getuigen van de dankbaarheid van allen, die open staan voor het myste rie der muziek. Op deze avond moesten de klanken van de Haffner-serenade (K.V. 250) en van het Pianoconcert in d (K.V. 466) van Mozart verdrongen worden door de massa der derde Symfonie van Ludwig van Beethoven, het karakteristieke werk, waarin diens persoonlijke geaardheid zo nadrukkelijk wordt getypeerd. De buitengewoon talrijke toehoorders - zelfs op het podium waren zij onderge bracht - hadden zich ook na de pauze moe ten kunnen concentreren op de geest van Mozart, die gisteren eigenlijk het aller meest gesproken heeft bij de uitvoering van de verfijnde Haffner-serenade. Diri gent Marinus Adam besteedds alle aan dacht aan dit schone werk, dat door Mozart op twintigjarige leeftijd ter gelegenheid van het huwelijk van Elisabeth Haffner geschreven werd. Er werd uitstekend spel ten gehore gebracht. Het orkest werd een bijzonder goede achtergrond voor de voor treffelijke solovertolking door de concert meester Jan Hesmerg. Een groot contrast met de onbezorgde serenade was het pianoconcert. Het werd slechts negen jaar na dit blijmoedige werk voltooid, maar in dat korte tijdsverloop had het leven Mozart niet gespaard. De sombere accenten van het pianoconcert ge tuigen hiervan. Toch bleef het concert in de eerste plaats muziek - muziek van diepe inhoud. De pianist Oskar Koebel uit Mün- chen had de vertolking van het concert op zich genomen. Daaruit bleken wel zijn ge voelige muzikale natuur en ook zijn tech nisch kunnen. Maar waarschijnlijk door een innerlijke onrust of nerveuze spanning konden die kwaliteiten slechts ten dele aan de dag treden. De grootste oneven wichtigheid werd gedemonstreerd in de ca densen. De orkestbegeleiding bij de ritmi sche „uitschieters" in het solospel was niet eenvoudig uit te voeren, maar Marinus Adam bleek weer voldoende ad rem om tot aanpassing te komen. P. ZWAANSWIJK hier bekend is geworden, dan mist men bij alle directheid en zuidelijke uitbundig heid toch deerlijk de dichterlijke onder toon. In deze opvoering kon het laag- komieke alleen worden opgeheven door het bijna onmogelijk sentimentele. Misschien zou men die dingen in een Franse ver toning anders zien, al kan ik moeilijk ge loven, dat deze komedie gelijkwaardig is aan vroeger werk van deze menslievende, hartelijke schrijver. Hoe heerlijk is het, aldus schreef Tiemeijer in het programma, voor ons noorderlingen om midden in de winter onder die zuidelijke zon te vertoe ven. Hoe heerlijk zou het zijn, had er beter kunnen staan. Want speciaal in het derde en vierde bedrijf vertoefde men heel wat dichter bij huis, op het Hollandse platte land zoals het door Fabricius ten tonele werd voorgesteld, ondanks de voortreffe lijke, veel warmte en ruimte suggererende decors van Johan Greter, die zijn kansen bij dit gezelschap over het algemeen uit muntend gebruikt. De dochter van de bronnenmaker is een lief en heel aantrekkelijk engeltje, dat haar onschuld verliest na de eerste ontmoeting met een knappe stuntvlieger. Tot kort na de geboorte van haar zoontje waant zij zich door hem in de steek gelaten. Maar aan het slot komt alles goed: er blijkt een brief te zijn achtergehouden van de voorbarige vader, die door iedereen reeds dood was gewaand. Al het doorstane verdriet heeft een zuiverende werking op de gemoederen géhad en hals over kop stort, iedereen zich in het geluk. Er wordt naar oude 'traditie zelfs Sen dubbele: bruiloft gevierd. Deze als een burleske aandoende finale maakte, dat iedereen toch in een prettige stemming het theater verliet. Er was in de opvoering ook veel te waar deren gegeven. In de eerste plaats door Bernhard Droog als de knecht Felipe, de versmade aanbidder van de titelheldin, heerlijk in zijn toegewijde onnozelheid, toch de Franse zwier en luchtigheid be houdend. Iets daarvan was ook Hans Tie meijer als de bronnenmaker aangewaaid, vooral wanneer hij zich in zijn werkplunje door de schijnwerpers liet bestralen. Het was een leuke typering, waarbij de tekst „raak" over het voetlicht kwam een dikwijls zeer geestige tekst. MParijke Bak ker was zeker niet onvoldoende in de vrou welijke hoofdrol, maar zocht onnodig teveel haar kracht in luidheid. Annie Langenaken en Henk Schaer vormden een hypocriet Een met zand beladen vrachtauto van de firma M. uit Leimuiden, die ingescha keld is bij het zandtransport naar de Waar- derpolder, verloor vrijdagmiddag om streeks half drie op het Staten Bolwerk in Haarlem twee van zijn achterwielen. Het buitenste van de twee wielen schoot aan de linkerkant en het binnenste wiel aan de rechterkant het trottoir op. Wonder bo ven wonder veroorzaakten de wegsprin gende wielen geen ongelukken. Een uit de tegenovergestelde richting naderende wiel- rijdster kon een der wielen nog juist ont wijken. De chauffeur, die met matige snelheid reed, kon het „lamme" vehikel op een tien tal meters van het kruispunt Staten Bol werkKruisweg aan de kant van de weg tot stilstand brengen, zodat het verkeer er geen hinder van ondervond. Een flink deel van de nummers, die de leerlingen van de muziekpaedagoge Annie Bonarius vrijdagavond in een der zalen van „Brinkmann" speelden of zongen, waren van de hand van Wolfgang Amadeus Mo zart en dat was natuurlijk geen toeval. Het was een sympathiek idee van Annie Bo narius om haar leerlingen de grote compo nist met het naar vermogen vertolken van liederen en een paar pianostukken te doen eren. Zowel de kleine als de grotere meis jes van de koortjes waren zich bewust van het gewicht van haar taak en dat was merkbaar aan de verdienstelijke zang. En ook de meisjes, die op de piano speelden, weerden zich dapper. Vóór dit Mozart-intermezzo was er al een hele reeks voordrachten van allerlei aard te horen geweest. En daarna werd de gezellige avond besloten met het optreden van pianisten, die met het spelen van aar dige muziek van Gade, Longas, Reeder en zelfs van Chopin's Fantasie Impromptu veel succes verwierven. Vooral het actieve verpleegstertje, dat met de fantasie zo goed voor de dag kwam, werd terecht hartelijk toegejuicht. P. ZWAANSWIJK HAARLEM, 27 januari 1956 BEVALLEN van een zoon: 26 jan., J. H. Jongvan Schie; M. C. C. van Rooden Heilig; J. G. M. OostermeijerSanberg; J. E. Jeeningade Jong; G. A. M. Aafjes van Leeuwen; 27 jan., H. Jongbloed—van der Velde; L. A. Otten—Severing; G. W. van den BergKooiman. BEVALLEN van een dochter: 25 jan., A. J. SpringveldKaptijn, 2 d.; 26 jan., C. Meu- lemanMak; C. Tj. ReichenfeldPrikkel; J. VoogesPérukel; P. Th. HendriksTur kenburg; 27 jan., W. Wijers—Kruizinga. OVERLEDEN: 25 jan., A. Zwemmer, 76 j., Jansstraat; E. Schouten—Planije, 77 j„ Rozenhagenplein; 26 jan., E. Schuite, 78 j., Schoterweg; J. de Bruin, 71 jRozenprieel- straat; G. Brunink, 65 j., Gasthuisvest; J. H. Veenstra—Reinhart, 93 j., Keizer Karelstr. GEHUWD: 27 jan., F. C. M. Stroosnijder en G. S. Weber. De Mozartherdenking in Haarlem, die door de vereniging „Vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest" is voorbereid, zal een veelzijdiger karakter dragen dan die in de meeste andere ste den. In de week van 18 tot 24 februari zullen in een reeks van concerten en an dere uitvoeringen namelijk vooral com posities van „het wonder van Salzburg" op het gebied van de kamermuziek ten gehore worden gebracht. Dat verdubbelt de reden tot waardering voor de organi satoren, maar speciaal voor de leden van het orkest, die voor deze gelegenheid e kleine aQQseoalalsa hebben gevormd liefhebbers'te be- een gedenksteen nam, wordt door een groot koor het „Laudate Dominum" vertolkt. De sopraansolo daarin wordt door Annette de la Bije gezongen. Albert de Klerk bespeelt het orgel. Deze plechtigheid heeft plaats op zaterdagmiddag 18 februari. Des avonds spelen Lorenzo Pappolo en Miep van Luin sonates van Mozart voor viool en piano. Zondagmiddag 19 februari heeft een zeer bijzondere uitvoering in het gemeentelijk Concertgebouw plaats: Albert de Klerk speelt dan de Fantasie in f, die Mozart in zijn laatste levensjaar schreef voor een draaiorgel, dat in een kunstkabinet te We nen stond opgesteld. Verder wordt een zeer zelden vertolkte sonate voor orgel, wij zen:,-hog, grpot een g?nie ook ia-,-..bef- twee violen en cello ten gehore gebracht. om dë ems kleine kan zijn. Om technische redenen moest de bovengenoemde periode worden gekozen. De muziekbeoefening in de tijd van Mo zart speelde zich voornamelijk af aan de talrijke vorstenhoven en in adellijke hui zen. Orkesten waren weinig talrijk en dik wijls onvolledig. Daaraan hebben wij het te danken, dat Mozart een grote schat aan kamermuziek heeft nagelaten, welke wer ken wat betreft hun muzikale schoonheid niet onderdoen voor zijn symfonieën of opera's. In het bijzonder kan men hiervan kennis nemen tijdens de zogenaamde pauzeconcerten, die in de genoemde week op maandag, woensdag en donderdag van 12.30 tot 13.30 uur in de Vleeshal worden gegeven door telkens andere combinaties van instrumenten. Dergelijke pauzeconcer ten (maar toen in het Frans Halsmuseum) ouderpaar, dat door het leed de ware liefde zijn een groot succes geworden in de feest- vindt, Diny Sprock was een vrijgevochten familielid, Piet van der Meulen de mooie veroveraar, Mia Goossen een jongedochter en Jan Verhoeven een kelner in de cantine van het vliegveld, waar zich één der beste scènes afspeelde. Men kan op het spel wei nig critiek hebben, maar het maakte te vaak de indruk zich te voltrekken in een ander klimaat dan dat waarin men zich deze pas torale klucht met nu wat gewild aan doende primitiviteit moest dromen. DAVID KONING week van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging in het afge lopen najaar. De herdenkingsweek wordt geopend met de onthulling van een door de beeldhouwer Jan van Borssum Buisman vervaardigde bescheiden plaquette nabij het orgel van de Grote Kerk, waar Mozart als tienjarig „wonderkind" op heeft gespeeld. De ont hulling zal door de burgemeester 1 van Haarlem geschieden. Onder leiding van Jos. de Klerk, die in een artikel in ons blad het initiatief tot het aanbrengen van WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Prof. ir. H. T. Zwiers te Haarlem, hoog leraar in de afdeling bouwkunde, heeft de Technische Hogeschool te Delft verlaten om zich geheel aan zijn architectenpraktijk te gaan wijden. In aanwezigheid van zeer vele collega's, studenten, leden van de wetenschappelijke staf, gaf hij vrijdagmid dag in de grote vergaderzaal van de af deling bouwkunde zijn afscheidscollege over de mogelijke ontwikkeling van het bouwen. Spreker behandelde de ontwikkeling welke zich tot dusver heeft voltrokken. In hoofdzaak ging dit geleidelijk, maar ook kwamen er perioden voor, waarin een revolutionaire ommekeer zich voordeed. Het gevaar van onze tijd is de eenvormig heid, waartegen ernstig gewaakt dient te worden. Een nieuw Babel zal worden gebouwd, dat slechts in een nieuwe spraak verwarring ten onder zou gaan. Er is slechts een toekomst weggelegd voor die architecten, die weten mee te gaan met de ontwikkelingen op het gebied van de structuur en de bouwtechnieken, zo be toogde prof. Zwiers. Na zijn college werd de hoogleraar toe gesproken door dr. C. H. van der Leeuw, namens het college van curatoren, die prof. Zwiers een integrale persoonlijkheid noemde op het gebied van de architectuur. De Technische Hogeschool is hem zeer dankbaar voor hetgeen hij aan de studen ten heeft meegegeven. De rector-magnificus prof. dr. O. Botte- ma, zei dat in dit afscheidscollege prof. Zwiers zichzelf ten voeten uit heeft ge tekend. Men hoorde een spreker, die zoekt naar het evenwicht van de verschijnselen, welke zich aan hem voordoen. Met hem heeft een voortreffelijk leermeester de Technische Hogeschool verlaten. Als voor zitter van de afdeling bouwkunde sprak prof. C. Wegener Sleeswijk, die prof. Zwiers behalve een groot architect ook een constructeur noemde van bijzondere be tekenis. Op vele terreinen van de bouw kunde heeft hij stimulerend en organisato risch werk gedaan. Velen heeft hij er van kunnen doordringen dat het denken aan het doen moet vooraf gaan. Namens hoog leraren, architecten, studenten, oud-stu denten, leden van de wetenschappelijke staf en 't personeel bood hij de scheidende hoogleraar ruim vijftig grammofoonplaten aan en een bedrag voor een discoteek. Voorts spraken nog ir. J. W. C. Boks, voorzitter van de afdeling bouwkundige ingenieurs van de Vereniging van Delftse Ingenieurs, en ir. A. J. van der Steur na mens de Bond van Nederlandse Architec ten. De eerste Fokker S-14 „Mach-trainer" die door de Koninklijke Luchtmacht voor de opleiding van straaljagervlieger ge bruikt wordt, is dezer dagen op de vlieg basis Woensdx-echt gearriveerd. Binnen kort zullen meer van deze vliegtuigen volgen. De huidige elementaire opleiding van de vliegbasis Woensdrecht zal naar Gilze Rijen worden overgebracht. Het zal echter nog wel enkele maanden duren voordat de Fokker S-ll toestellen (een- motorige lesvliegtuigen met zuigermotor) van Woensdrecht zullen verdwijnen. Met de opleiding van straal jagervlieger zal daar niet voor mei begonnen worden. Annette de la Bije zal het „Et incarnatus est" zingen en verder zullen leden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest een strijkkwintet en een kwintet voor piano, hobo, klarinet, fagot en hoorn doen klin ken. Dinsdagavond 21 febnxari speelt het N.Ph.O. onder leiding van Marinus Adam, met medewerking van de pianist Stevan Bergmann, vocale solisten en een groot koor, de Kroningsmis, een symfonie en een pianoconcert. Paul Chr. van Westering spreekt woensdagavond over het laatste levensjaar van Mozart, waarin deze onder zeer veel meer „De Toverfluit" en het „Requiem" componeerde. Deze lezing wordt verlucht met muziek op grammo foonplaten. Concert in Ridderzaal De herdenkingsweek wordt besloten met een „overzicht van het leven van Mozart" op vrijdagavond in de ridderzaal van het stadhuis. Willem Andriessen zal optreden als pianist-dirigent van een klein orkest, uit leden van het N.Ph.O. bestaande. Onder meer zullen (in costuum) worden uitge voerd het terzet voor Jacquin en de aria Conservati fidele, die Mozart schreef voor prinses Caroline van Nassau-Weilburg, een oudere zuster van Prins Willem V, op wier initiatief de muzikale familie uit Salz burg naar Nederland kwam teneinde luister aan de inhuldigingsfeesten bij te zetten. De vocale solisten zijn: de sopraan Antoinette Tiemessen, de bas Albert van Haasteren, de sopraan Gonne Brinkman, de alt Elly Jens en de tenor Arjan Blan ken, die hun partijen onder leiding van Coby Riemersma instuderen. De beide eerstgenoemden zullen binnenkort als af gevaardigden van het Amsterdams Con servatorium op uitwisselingsconcerten in Milaan en Parijs optreden. Aan het einde van deze avond voeren leerlingen der Kennemer Balletstudio de suite „Les petits riens" uit, die Mozart voor Noverre in Parijs componeerde. Haarlem en Mozart De namen Mozart en Haarlem horen nog op een andere wijze bijeen dan door het feit van de orgelbespeling door eerstge noemde als wonderkind. De drukkerij En schedé gaf in 1766 namelijk „De viool- school van Leopold Mozart" uit. Niet al leen was dit werk van de vader van de componist het eerste echte studieboek op dit gebied, waar nu nog uit te leren valt, bovendien werd er een nieuw systeem van notendruk in toegepast, waarvan men grote verwachtingen koesterde. Deze zijn voornamelijk ten gevolge van de kostbaar heid niet in vervulling gegaan. Het betrof hier het vervangen van etsplaten door gesneden notentypen, die op dezelfde ma nier als letterbeelden in de zetterij konden worden gebruikt. Het voordeel van deze door Fleischmann bedachte en uitgewerkte methode was een grote duidelijkheid. De uitgave werd aan Prins Willem V opge dragen. Hierdoor heeft Haarlem tot het onsterfelijk maken van de naam Mozart bijgedragen. Illustraties hieruit zullen het programma voor de herdenkingsweek ver luchten. Voor deze buitengewoon interessante reeks herdenkingsconcei-ten wordt een grote belangstelling verwacht. Mammoethbeen gevonden. In de uiter waarden bij Roermond is tijdens het bag geren het ï-echte scheenbeen van een mam- moeth gevonden. Deze pre-historische vondst werd afgestaan aan het natuurhistorisch museum te Maastricht, welk museum reeds beschikt over een linkerscheenbeen alsmede kiezen en stoottanden van deze mammoeth.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9