Zucht Geen ongemotiveerde onevenredigheid concluderen loondeskundigen Tekort aan onderwijzers zal in 1959 opgeheven zijn Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT cJee MORRIS iehwyoulm! Particuliere en overheidslonen Beloningsstelsel van de overheid is voor verbetering vatbaar Minister Cals verwacht: Pas in dat jaar kan leerlingenschaal zeer geleidelijk verlaagd worden Het woord is aan Ongekènd strenge winter in Rusland en Europa Noren brengen Russische vissersvaartuigen op Op de fiets naar school Minister Donker had hartaanval Vorst neemt nog toe Weerrapport 70e JAARGANG No 175 DINSDAG 31 JANUARI 1956 300e JAARGANG No 20 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur! Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman de jongste „uitvoeringsregeling" van de jongste spellingswet bezorgt niet alleen de dagbladen in hun dagelijks werk ge duchte overlast. Ook de scholen. Ook enfin ieder, die zich dit ingewikkelde werk stuk eigen moet of wil maken en min of meer genoopt is het toe te passen. De n.r.c. heeft er nu een schoon verhaal aan gewijd. Ik laat het hier onverkort volgen. „Op 1 januari jl. hebben de meeste Ne derlandse dagbladen de nieuwe spelling ingevoerd, zoals die is geregeld in de wet van 14 februari 1947 en haar uitvoerings regelingen. Tot welke soms komische con sequenties deze spelling aanleiding geeft, blijkt uit het nu volgende verhaal, dat zonder enige moeite driemaal zo lang had kunnen worden. De criticus, die zijn werk goed doet en dus veel kritiseert moet bij tijd en wijlen voor een korte wijle de nieuwe spelling onder de loep nemen. Van nature sceptisch zal zijn skepsis over het gebrek aan logica toenemen en ten einde raad zal hij zich bedrinken aan bessesap of vergetelheid zoeken in bessenjam, gemengd met een enkel kippeëi. Is zijn produktie van fouten zo groot geworden dat van overproductie kan worden gesproken, dan kan hij nog slechts, al is hij christelijk, antikrist wor den. Een ander laatste middel is ratten kruit, vooral als hij geen rattekruid in de tuin heeft geplant. Maar dan zullen zonder twijfel de verpleegsters van het Nederland- sche Roode Kruis, onderafdeling van het Internationale Rode Kruis, hem te hulp snellen. Deze E.H.B.O.'sters, gekleed in mooie kostuums, komen immer op tijd, mits zij niet meer behoeven te maken dan een achturendag. In het geval van onze over werkte criticus, die moest zorgen voor een luxe vrouw met een luxeauto en die zucht te onder extrabelasting, kwamen zij te laat. Wat overbleef was een korpus en toen na een deurwaardersexploot de officier van justitie requisitoir hield sprak hij van corpus delicti. Het pleidooi van de advocaat was niet sterk; er zat geen ritme in en het geleek veel op een atleet met reumatiek. De rechter was echter een practicus en het was zeer praktisch dat hij de begrafenis op de volgende dag, woensdag 29 februari, vaststelde. Tijdens de begrafenis regende het, zodat vele dames bescherming zochten onder een tompoes en vele boeketten bloe men verlepten. Gedurende de begrafenis maaltijd aten allen een lekkere toumpouce, terwijl de kelner wijn serveerde met een verrukkelijk bouquet. Het quantum wijn was groot, maar de kwantiteit van de tompouces was gering. Toch was iedereen tevreden, al was het niet de begrafenis van een miljonair. De vrouwelijke criticus is een critica en ook een hele Ka. Zij is indertijd getrouwd met een hereboer, die destijds een heren hoed had, welke hij soms afnam doch meestal ophield. Hij woont in Noordholland in een lindenlaan, zij in Zuid-Holland in een laan met lindebomen. Zijn vader komt uit Drenthe, haar moeder is een Drentse. Hij zegt altijd goedendag en zij goedemid dag. Als hij met zakenvrienden in de stad gaat eten spreekt hij over een diner, als zij met hem wil gaan eten heeft zij het over een dineetje. Hij is een echte jansalie, een janklaassen, geen jongen van Jan de Witt, en toen zij samen eens ruzie hadden, zette zij hem de prullenmand omgekeerd op zijn krullebol. Het resultaat van de echtelijke ruzie was, dat zij een sjieke roze japon van hem kreeg, maar zij was nóg niet tevreden, omdat er geen rozenmotief in zat. Maar toch koketteerde zij met haar nieu we jurk, toen het echtpaar, nadat de elek trisch gekookte kapucijners niet gaar ble ken te zijn, in de stad ging eten. Eerst gingen de echtelieden naar een lekespel kijken, maar dat verveelde hen, omdat de lekenmoraal hun ontging. Bovendien zat aan de kassa een knappe caissière, hetgeen mevrouw verdroot. Maar later kreeg zij haar revanche, want in het restaurant speelde een sextet, dat bijzonder veel sex- appeal had voor de andere sekse. Alleen was de akoestiek in de zaal slecht, zodat de sirenenzang van de „lady crooners" meer geleek op sirenegeloei, terwijl men ook de akkoorden van het accordeon niet kon horen. Maar te zien was er des te meer, o.m. ministers Kals, die de voordelen van de nieuwe spelling probeerde uit te leggen, hetgeen hij moeilijk telepathisch kon doen, omdat hij nu eenmaal geen telepaat is. En dan te bedenken dat de bedoeling was het taalonderwijs te vereenvoudigen." Ik heb hier „Zucht" boven gezet omdat die zo duidelijk klinkt in de slotzin van onze Rotterdamse collega: En dan te be denken dat de bedoeling was, het taal onderwijs te vereenvoudigen. Die gedachte moet bij allen, die ermee te maken hebben, de laatste tijd wel zijn gaan leven. Vereen voudigen! Men heeft in de jongste uitvoerings regeling nu ook de z.g. bastaardwoorden betrokken: woorden afkomstig uit andere talen, die bij ons burgerrecht en vaak een Nederlandse uitgang hebben gekregen. On der de geleerde aandacht en het geleerde snoeimes is daarbij een aantal buitenlandse woorden gevallen, dat geheel onveranderd wordt gebruikt. En men is die ook maar gaan veranderen. Straks, als de kinderen dit moeizaam hebben aangeleerd en velen van hen zijn aan onderwijs in vreemde talen toe, kunnen zij weer gaan afleren hoe zij een aantal woorden daarin verkeerd spellen. Dergelijke uitstapjes zijn een ken nelijk gevolg van de nagestreefde overeen stemming met de Belgen. Die is slecht ge lukt: er is een warwinkel uit ontstaan. De uitvoerings-regeling als geheel is slecht gelukt en het tegendeel van een vereen voudiging, namelijk een verzwaring. De enige troost die zich voordoet is, dat in de oractijk dit geval gewijzigd zal worden. Een aantal dingen zal in brede kring een voudig niet aanvaard worden en niet wor den toegepast. Dat blijkt nu ook al in de dagbladen; wij zullen daaromtrent binnen kort wel eens preciseren. En dan zullen wij het later nog wel eens, of meermalen, moe ten doen. Het zal geruime tijd duren eer de gevolgen van deze uitvoerings-regeling djn weggenomen; dat hebben de samen stellers aan zichzelf te wijten. Zij zijn ge noeg gewaarschuwd en er is veelvuldig geprotesteerd. Maar wie waagt het nu ook, zich te verzetten tegen Deskundigen? Er is een ander soort deskundigheid, namelijk die der mensenkennis. Niemand, al heeft hij er zich ten uiterste op toege- De op 2 juni van het vorig jaar door minister Beel ingestelde commissie van loondeskundigen, die tot taak kreeg te onderzoeken of tussen de beloning van de lagere en middengroepen van het overheidspersoneel (werk- en vak lieden en de lagere en middelbare ambtenaren) volgens de destijds door het kabinet voor deze categorieën aanvaarde salarisregeling en de feitelijke, rech tens toelaatbare beloning van het daarmede wat functie betreft vergelijkbare ersoneel in het particuliere bedrijfsleven, een ongemotiveerde onevenredigheid estaat, heeft thans haar rapport uitgebracht. De loondeskundigen zijn tot de conclusie gekomen, dat in algemene zin van een ongemotiveerde onevenredig heid tussen de betrokken groepen van het overheidspersoneel en van de over eenkomstige groepen werknemers bij het particuliere bedrijfsleven niet kan worden gesproken. Wel zijn er naar de mening van de commissie een aantal bezwaren in het beloningsstelsel van de overheid aan te wijzen, die tezamen het gevoel van onbevredigdheid en achterstelling in de hand werken. De commissie bestond uit mr. J. A. Ber ger, voorzitter van het College van Rijks bemiddelaars, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de Vrije Univer siteit, prof. dr. D. B. J. Schouten, hoog leraar aan de Katholieke Economische Hogeschool, en mej. mr. J. C. Rutgers, se cretaris van het College van Rijksbemid delaars. Ten aanzien van het overheidspersoneel verklaart de commissie onder meer: De indeling van de werknemers in de onderscheiden loongroepen en salarisscha len berust niet op werkclassificatie-gege- vens. Naar te verwachten is, zou een her ziene indeling op basis van werkclassifi- catie voor bepaalde groepen van personeel een verschuivng meebrengen, waardoor voor hen een meer bevredigende indeling bereikt zou worden. In tegenstelling met het particuliere be drijfsleven biedt het beloningssysteem bij de overheid slechts weinig mogelijkheden voor afzonderlijke beloning, in de vorm van toeslagen voor bepaalde ongemakken, die de functie meebrengt, zoals onregel matige dienst, ploegarbeid, vuil-werk-toe- slag en dergelijke. Het is de commissie echter bekend dat aan dit punt reeds aan dacht geschonken wordt en dat de invoe ring van een ongemakkentoeslag voor be paalde groepen van personeel voorbereid wordt. Pérsootilijke waardering Een beloningssysteem, dat niet of nau welijks ruimte laat voor persoonlijke waar dering, zal bij de betrokkenen altijd een gevoel van onbevredigdheid achterlaten. De ondeugdelijkheid op dit punt van het overheidssysteem beschouwt de commis sie als een van de voornaamste oorzaken, waaruit het gevoel van onevenredige be handeling kan zijn ontstaan. Verbetering zou gevonden moeten wor den zo zegt de commissie in invoe ring of uitbreiding van de mogelijkheden tot persoonlijke waardering, in de vorm van tariefstelsels waar zulks mogelijk is, van premie-regelingen of andere vormen van persoonlijke waarderingstoeslagen. Het verdient hierbij aandacht, zo wordt in het rapport opgemerkt, dat verbeteringen van deze aard, willen zij het gewenste re sultaat opleveren, gedragen moeten worden door het vertrouwen van de betrokkenen. Een zorgvuldige voorbereiding en intro ductie is daartoe onmisbaar en hiervoor is tijd nodig. Van een snelle oplossing, aldus de commissie, kan hier geen sprake zijn. Voorsprong gaat gaandeweg verloren De commissie van loondeskundigen had ook tot opdracht in haar onderzoek met secundaire arbeidsvoorwaarden rekening te houden, zoals bijvoorbeeld bepalingen omtrent vakantie, kort verzuim, pensioen, wachtgeld en gratis verstrekkingen. Ook bijzondere kinderbijslagregelingen worden ertoe gerekend. Volgens de commissie is nog een zekere voorsprong voor het overheidspersoneel in deze te constateren. Deze voorsprong is echter in de loop der jaren gaandeweg ge ringer geworden. Bij het particuliere be drijfsleven zijn op dit gebied in de laatste tien jaren aanmerkelijke verbeteringen aangebracht. De verschillen, die er nog bestaan, hebben daardoor aan betekenis ook aan psycho logische betekenis ingeboet. Anderzijds bestaan bij het particuliere bedrijfsleven voorzieningen, die bij de overheid niet of nauwelijks voorkomen, zoals winstdelingsregelingen of gratis ver strekkingen in natura. De commissie neemt dan ook aan dat aan de voorsprong, die op dit gebied nog voor het overheidspersoneel aanwezig is, een sterk afnemende betekenis moet worden toegekend. legd en ten beste de wijsheid der jaren verworven, kan er zich op voor laten staan dat hij dit vak beheerst. Er bestaat ook geen eigenlijke vaklitteratuur in en er zijn geen professoren die het doceren. Maar het is toch van het grootste belang en nie mand kan zich veroorloven, het te ver onachtzamen. Helaas gebeurt dat vaak, ook door lieden op verantwoordelijke posten, en in ons land wordt dat bevorderd door de neiging tot perfectionnisme. Die speelt ^en onmiskenbare rol in het steeds-maar- weer-hannesen met die taal. Laat haar toch aan zichzelf over en aan het volk, in al zijn lagen, dat haar spreekt! Het zal op den duur zekere wijzigingen en toevoegingen vergen. Goed, breng die aan. Maar laat het volk dat doen en forceer het niet. Wat de Belgen betreft: ik geloof niet dat dit pro duct de moeizame groei en de innerlijke verstandhouding in Benelux ook maar in de geringste mate bevorderen zal. Er zijn grote volken, met een oneindig veel groter taalgebied dan het onze, die zich zorgvul dig van spellingwetten onthouden. Men zou eens kunnen gaan vragen, waarom. Men zou er allicht iets van leren. R. P. De instelling van de commissie van loon deskundigen is indirekt een gevolg geweest van het feit dat destijds de besprekingen in de centrale commissie voor georganiseerd overleg zijn vastgelopen. Behandeld wer den toen de consequenties voor het rijks personeel van de verhoging der richtlijnen voor het particuliere bedrijfsleven met 6 procent, de zogenaamde welvaartsronde. De verschillende ambtenarencentrales maak ten toen de opmerking, dat bij hen ook nog andere wensen leefden ten aanzien van de salarispositie van het overheidspersoneel. Door twee dezer centrales werd daarbij naar voren gebracht de wenselijkheid van gelijktijdig verder gaande nivellering van de salarissen der middelbare en hogere ambtenaren. Spoedig na de invoering der 6 procent loonronde werd door de regering een des betreffend voorstel gedaan, waarmede de centrales zich konden verenigen, maar een aantal hunner knoopten hieraan het ver langen vast, dat tegelijk over de gehele linie de salarispositie van het rijksperso neel, en met name die der laagst bezoldig den, onder het oog zou worden gezien. Door verscheidene centrales werden daarop onderling nogal uiteenlopende voorstellen voor zulk een herziening ingediend. Uitvoerige besprekingen zijn daarop ge volgd, maar zij leidden niet tot overeen stemming. Het kernpunt van deze discussies wac van het begin af de verhouding van de door de overheid betaalde lonen en salarissen tot de in het vrije bedrijf geldende be loningen. Uit de kringen van de centrales werd voortdurend de nadruk gelegd op de achterstand, die naar hun mening de over- heidssalarissen vertonen ten opzichte van de beloningen in de particuliere bedrijven. De regering bestreed aan de hand van cijfermateriaal deze stelling. Zonder het aangevoerde cijfermateriaal als zodanig aan te tasten, werd van de zijde der centrales echter betoogd, dat daarin niet voldoende de werkelijke verdiensten in het bedrijfs leven tot uitdrukking kwamen. Als uitvloeisel van de behandeling in de Eerste Kamer van de begroting van Bin nenlandse Zaken en van vragen, in de Tweede Kamer gesteld, werd tenslotte de commissie van loondeskundigen ingesteld. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 EXCLUSIEVE SKIKLEDING LONDEN (Reuter/AFP) In een groot deel van Europa was het maandag bitter koud en uit verscheidene delen van het vasteland wordt de zwaarste sneeuwval van deze winter gemeld. In Stockholm vroor het 20 graden Celsius, in Lapland plaatselijk zelfs 40 graden. In Noorwegen varieerde de temperatuur van min 14 graden in Oslo tot min 37 gra den in het noorden. Het gevaar bestaat, dat de Oslofjord zal dichtvriezen. In West-Duitsland ondervond het weg verkeer maandag veel last van sneeuw en ijs. De inhammen van de Oostzee bij Flensburg en Hadersleben zijn dichtgevro ren. In de Italiaanse Alpen is veel sneeuw gevallen, evenals in Zwitserland, waar ge vaar voor lawines is ontstaan. In Oosten rijk was het weer over het algemeen goed, doch ook hier bestaat lawinegevaar in de bergstreken. Parijs genoot maandag van een lentezon netje. In Engeland was het weer goed, doch in Glasgow, Edinburgh en langs de kust van Norfolk belemmerde een dikke mist de scheep- en luchtvaart. Voor de tweede maal sedert het begin van december vroor het in Moskou 36 gra den. Alle scholen van de hoofdstad zullen vandaag gesloten blijven. Sedert meer dan dertig jaar heeft Moskou niet zulk een strenge winter gekend. OSLO (Reuter) Twee Noorse motor torpedoboten hebben maandag waarschu wingsschoten gelost op Russische vissers schepen die binnen de Noorse territoriale wateren visten. Vier Russische haring schepen en een depotschip zijn door de torpedoboten opgebracht naar Aalesund. Andere Russische vissersvaartuigen ont snapten. A Vertrouwder beeld van de prinsessen zou den wij u op de verjaardag van prinses Beatrix niet kunnen bieden: hier ziet men Margriet en Beatrix, op de fiets naar school. Met zorgen om haar huiswerk schijnen zij niet bezwaard! De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de Staten- Generaal de tweede vervolgnota aangeboden over de toekomstige behoefte aan onderwijzers bij het gewoon, het voortgezet gewoon en hpt uitgbreid lager onderwijs en de voorziening in die behoefte. De minister zegt daarin dat het tekort aan onderwijzers waarschijnlijk minder groot zal zijn dan in vorige onderwijsnota's werd verondersteld, hoewel de situatie in de eerstkomende jaren nog zeer zorgelijk zal blijven. Voor 1956 wordt een tekort van 975 onderwijzers geraamd. Dit aantal zal waarschijnlijk voor 1957 295 en voor 1958 635 onderwijzers bedragen. Het jaar 1959 zal, naar het zich thans laat aanzien, het eerste jaar zijn waarin de tekorten zijn opgeheven. Volgens de cijfers van de vorige nota's zou dit pas in 1963 het geval zijn geweest. Bij deze berekeningen zijn de verlaging van de leerlingenschaal en een verlenging van de leerplicht buiten beschouwing gebleven. Pas na 1959, zo zegt minister Cals, zal met een zeer geleidelijke verlaging van de leerlingenschalen kunnen worden begon nen. Het zal niet vóór 1967 mogelijk zijn een klassegemiddelde van 30 volledig te verwezenlijken. De problemen, verbonden aan een ver laging van de leerlingenschaal bij het la ger onderwijs, zijn door een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de A.N.O.F. en enkele ambtenaren, bestu deerd. Deze commissie heeft reeds een rap port opgesteld, dat de minister binnenkort zal worden aangeboden. De minister wil in het najaar een nieu we prognose opstellen, onder meer omdat dan bekend is in welke mate de derde leerkring der kweekscholen zal worden gevolgd. In de nota wordt een overzicht gegeven van de maatregelen welke op korte ter mijn het onderwijzerstekort moeten ver minderen. In 1954 en 1955 is aan ongeveer 1000 oudere aktebezitters fictieve diensttijd toegekend. Deze regeling zal worden uit gebreid, waardoor aan iedere onderwij zer, die vóór 2 december 1956 naar het onderwijs overgaat of terugkeert, fic tieve diensttijd zal worden toegekend Door deze maatregel, waarvan ook cur sisten van de spoedopleiding zullen pro fiteren, zal. naar de minister hoopt, het aanbod van onderwijzers nog iets kun nen worden verhoogd. De deelneming aan de spoedcursussen heeft de verwachtingen ver overtroffen. Deze cursussen tellen ruim 1900 leerlingen. De resultaten zijn tot dusverre zeer bevre digend. Verwacht mag worden, dat onge veer 1800 cursisten in 1956 de akte van be kwaamheid als onderwijzer zullen beha len. In 1954 is aan 865 onderwijzers vrijstel ling van militaire dienst verleend. In 1955 is aan 128 aktebezitters uitstel toegestaan. Door deze maatregelen kon het tekort aan leerkrachten tijdelijk met ongeveer 1000 worden verminderd. De minister heeft nagegaan of het moge lijk is nog andere maatregelen te nemen, die op korte termijn belangrijk resultaat kunnen opleveren. Hij heeft daarbij ge dacht aan onderbreking van de studie na de tweede leerkring van de kweekschool en de inschakeling van het kleuteronder wijs. Tegen onderbreking van de studie na de tweede leerkring van de kweekschool heeft de minister vooral dit bezwaar, dat door deze maatregel diegenen, die nimmer van plan waren de derde leerkring te gaan bezoeken, zich daarvoor zullen aanmelden, indien zij in staat worden gesteld deze leerkring met behoud van hun salaris als onderwijzer te volgen. Geen kleuterleidsters als onderwijzeres Aan een regeling, volgens welke aan kleu terleidsters tijdelijk de bevoegdheid zou worden gegeven onderwijs te geven in het eerste en tweede leerjaar van de school voor gewoon lager onderwijs, zijn zo ern stige bezwaren verbonden, dat zij niet dan in uiterste noodzaak zou mogen worden getroffen. Door deze maatregel zouden de bekwaamste leidsters aan het kleuteron derwijs worden onttrokken. Het denkbeeld de kinderen een jaar later dan thans het geval is tot de lagere scholen toe te laten en hen gedurende dat jaar ver plicht kleuteronderwijs te doen volgen, acht de minister op korte termijn niet uit voerbaar. Geen ontslag aan gehuwde onderwijzeres Wel is de minister bereid, een wijzi ging van de Lager Onderwijswet 1920 te bevorderen, zodat de huwende on derwijzeres niet ontslagen behoeft te worden en de gehuwde onderwijzeres in vaste dienst aan worden aangesteld, zonder dat daardoor de aanspraak op rijksvergoeding in gevaar komt. Hij heeft een desbetreffend voorste] bij de bijzondere commissie voor georgani seerd overleg voor het lager onderwijs aanhangig gemaakt. De minister verwacht echter niet dat deze maatregel het aantal onderwijzeressen in belangrijke mate zal doen toenemen, te meer niet omdat hij in het afgelopen jaar reeds een algemene dispensatie heeft ver leend op grond waarvan gehuwde onder wijzeressen ook voor langere duur, in tij delijk dienstverband kunnen worden aan gesteld. Tenslotte zegt de minister, zich volledig bewust te zijn van de zeer zware taak die vele onderwijzers dagelijks in overvolle klassen verrichten. Het stemt hem echter tot dankbaarheid dat het tot dusverre mo gelijk is gebleken het lager onderwijs uit sluitend door bevoegde leerkrachten te doen geven. Bij de nota is een staatje gevoegd, waar uit blijkt dat de ramingen van het onder- wijzerstekort in vorige onderwijsnota's aanmerkelijk ongunstiger waren dan die, waartoe de minister thans is gekomen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Jean-Jacques Rousseau: Om rechtvaardig te zijn tegenover anderen moet men eerlijk zijn tegenover zichzelf. De minister van Justitie, mr. L. A. Don ker, is zondag ziek geworden ten gevolge van een hartaanval. Hij zal waarschijnlijk geruime tijd rust moeten houden. De mi nister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, zal als minister van Justitie ad interim optreden. Minister Donker is een harde werker. Reeds enige keren is in het parlement de vraag gesteld of deze bewindsman, die nu 56 jaar is, vooral wat voorbereiding van wetsontwerpen betreft, niet teveel hooi op zijn vork neemt. De juridische specialisten in de Tweede Kamer hebben er al eens over geklaagd dat zij met werk werden overladen als gevolg van de snelle opeen volging van initiatieven van minister Don ker. Vijf jaar geleden heeft mr. Donker ook geruime tijd rust moeten houden, omdat hij zich had overwerkt als voorzitter van de Parlementaire Enquêtecommissie. Door de ziekte van minister Donker zal vertraging ontstaan in het parlementaire werk. Deze week zou in de Tweede Kamer het wetsontwerp inzake de opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de ge huwde vrouw aan de orde komen. Dit zal echter voorlopig van de agenda moeten worden afgevoerd. DE BILT: Het hogedrukgebied boven Scandinavië handhaaft zich onverminderd. Het centrum ervan heeft zich nu naar Midden-Zweden verplaatst, waar vanmor gen een temperatuur van 43 graden onder nul voorkwam. Een depressie, die gisteren ten westen van de Golf van Biscaye tot ontwikkeling kwam, heeft zich vrij sterk uitdiepend naar Frankrijk verplaatst, waar door de luchtdrukverschillen over ons land aanzienlijk toenamen. Krachtige tot storm achtige winden voeren zeer koude lucht uit Duitsland en Polen aan. In Polen en de randstaten vroor het van morgen plaatselijk 31 graden. In Duitsland kwamen temperaturen van rond 20 graden onder nul voor. De koude lucht stroomt over de Noordzee naar de Britse Eilanden. Boven het warme Noordzeewater vormen zich sneeuwbuien, die in Oost-Engeland tot langdurige sneeuwval aanleiding geven. Boven de Oostzee is een zwakke storing in ontwikkeling, tengevolge waarvan de wind van het noorden uit gaat afnemen. De vorst neemt nog toe. De afgelopen nacht daalde de tempera- tuu in Oost-Siberië tot 59 graden Celsius onder nul, zo meldt radio-Moskou. Een plaats in Noord-Zweden meldde hedenochtend een temperatuur van 46 graden onder nul. (van hedenmorgen 7 uur) weers- c d M ■c A C Ol c 41 toestand .5 "3 S ar 41 z 5 Helsinki onbewolkt nno -31 0 Stockholm onbewolkt ono -21 0 Oslo onbewolkt o -22 0,3 Kopenhagen licht bew. no -14 0 Aberdeen sneeuw zo -1 11 Dublin zwaar bew. wzw 1 0 Londen regen o 5 17 Amsterdam zwaar bew. o -8 0 Brussel sneeuw ono -4 1 Parijs geheel bew. o 4 0 Bordeaux licht bew. w 7 6 Grenoble regen windstil 3 2 Nice geheel bew. nnw 7 0 Berlijn onbewolkt ono -16 0 Frankfort geheel bew. o -9 4 München sneeuw o -12 9 Zürich nevel ono -2 6 Genève regen windstil 1 0 Locarno geheel bew. zzo 3 0 Wenen onbewolkt n -16 0 Innsbruck nevel ozo -7 28 Rome nevel windstil 1 7 Den Helder onbewolkt harde o -8 0,1 Ypenburg geheel bew. harde o -7 0,1 Vlissingen motsneeuw kracht, o -4 5 Eelde licht bew. vr. kr. o -11 0,1 De Bilt half bew. kracht, o -0 0,1 Twente onbewolkt mat. o -11 0,6 Eindhoven geheel bew. kracht, o 7 2 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. harde o -5 0,6 Neerslag laatste 24 uur. VORST NEEMT TOE, WIND AF Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dins dagavond tot woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Weinig bewolking, maar vanavond in het uiterste zuiden van het land wel licht nog wat sneeuw. Aanvankelijk nog nu en dan stormachtige, later langzaam afnemende wind tussen oost en noordoost. Matige tot strenge en morgenochtend plaatselijk zeer strenge vorst. 1 februari Zon op 8.24 uur, onder 17.28 uur. Maan op onder 9.54 uur. Maanstanden 3 febr. 17.08 uur: laatste kwartier 11 febr. 22.38 uur: nieuwe maan 19 febr. 10.21 uur: eerste kwartier 26 febr. 2.41 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 31 januari Hoog water: 6.16 en 18.32 uur. Laag water: 1.59 en 14.20 uur. Woensdag 1 februari Hoog water: 7.00 en 19.18 uur. Laag water: 2.37 en 15.00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1