ZWIÏSARUB Agenda voor Haarlem ÏOOkostenf2.90. Wat- kosten dan 150.V Japan bereid tien miljoen dollars smartegeld aan Nederland te betalen Wereldnieuws Eden-Eisenhower-conferenties in Washington begonnen Nederlandse ministerraad nam geen beslissing over Genève PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKK1NGSREIZ1GER Sir Anthony vindt de afwijzing van Boelganins plan „bewonderenswaardig" H. en J. LAMP De radio geeft woensdag Antwoord op Indonesische nota wordt waarschijnlijk woensdag overhandigd Voor buitensporig leed door burgers in Japanse kampen doorstaan TocU ió Uet zo J DINSDAG 31 JANUARI 1956 2 Prinses Beatrix 18 jaar Brandkast met inhoud van 25.000 gestolen Ministerraad feliciteert Koninklijk Gezin Examens Bootdienst Enkhuizen Staveren gestaakt Den Haag wenst tóch dat mr. Van Empel zal pleiten Blijde gebeurtenis in Lelystad Verbruikscoöperaties steunen regeringsbeleid WRUF KOU WEG I.WJ.f.'llgfgM een Zw it sols VERGETEN KIST WASHINGTON (Reuter). Sir Antho ny Eden en president Eisenhower zijn op het Witte Huis na een bespreking: van de vraagstukken in het Midden-Oosten tot de slotsom gekomen dat de verschillen in op vatting tussen beide landen slechts zeer ge ring zijn, zo heeft een officiële woordvoer der in Washington meegedeeld. Nadat de Britse premier en zijn minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd gedurende twee uur met minister Dulles over de toe stand in het Midden-Oosten, met inbegrip van het geschil tussen Israel en de Arabi sche staten en het conflict tussen Groot- Brittannië en Saoedi-Arabië over de oase Boeraimi, van gedachten hadden gewisseld, voegde Eisenhower zich bij hen voor de verdere behandeling van dit onderwerp. Volgens de woordvoerder is men nog niet tot besluiten of gevolgtrekkingen gekomen, daar de genoemde vraagstukken in de loop van de conferentie van drie dagen nog ver der besproken zullen worden. Op de vraag of er speciale voorstellen zijn gedaan, ant woordde de woordvoerder ontkennend. De vier staatslieden hebben ook in het algemeen gesproken over de taktiek en de politiek van de Sovjets, zoals die zich in de afgelopen maanden hebben ontwikkeld. Hierbij kwam ook de uitwisseling van boodschappen tussen Eisenhower en pre mier Boelganin ter sprake. Op dit punt be staat er volkomen evereenstemming. Eden heeft het afwijzend antwoord van Eisen hower op Boelganins plan voor een niet- aanvalsverdrag bij zijn aankomst „bewon derenswaardig" genoemd. De twee ministers van Buitenlandse Za ken zetten 'hun besprekingen vandaag voort in het „State Department". Eden en Eisenhower ontmoeten elkaar vanmiddag weer in het Witte Huis. Instemming Edens commentaar op Eisenhowers af wijzing van Boelganins voorstel (bewonde renswaardig) is in officiële Amerikaanse kringen met instemming ontvangen als een bewijs er voor, dat een poging van de Sov jet-Unie om aan de vooravond van Edens ADVERTENTIE Toen onze Koningin 18 jaar werd heeft „De Porceleyne Fles" te Delft een blauw Delftsch bord vervaardigd als herinnering aan deze gebeurtenis. Nu Prinses Beatrix 18 jaar wordt, is het zeer zeker een aantrekkelijke ge dachte, zowel voor collectionneurs als voor diegenen, die nog niet met ver zamelen hebben kunnen beginnen, dat de „Porceleyne Fles" ook nu éen twee tal borden heeft ontworpen, ter blij vende herinnering. Een groot bord, met het wapen van H.K.H. heeft een diameter van 25 cm, wordt geleverd tegen de prijs van 50.—. kleiner bord, diameter 22 cm, Een de z.g. „Hol de prijs van heeft als hoofdmotief landsche tuin", tegen 34.-. Beide borden-dragen de inscriptie: Beschijn steeds gul, Oranjezon; De toekomst, die vandaag begon. De oplaag van de borden is beperkt. Gaarne worden uw bestellingen inge wacht door de agente van de Kon. Delftsch Aardewerkfabriek te Haar lem: Barteljorisstraat 18 - Telefoon 10626 Alleenverkopers van het enige echte blauw Delftsch besprekingen met Eisenhower tweedracht te zaaien tussen Londen en Washington, gefaald heeft. Progressief Voorts zinspeelde de Britse premier op de mogelijkheid van een gemeenschappe lijke Amerikaans-Britse verklaring waaraan men in officiële Britse kringen grote waarde zou hechten ter weerleg ging van communistische aantijgingen als zouden Groot-Brittannië en andere Weste lijke mogendheden zich aan imperialistisch kolonialisme schuldig maken. Groot-Brit- tannnie en de Verenigde Staten zouden het duidelijk moeten maken, dat zij ge meenschappelijke doelen nastreven in hun politiek ten aanzien van het groeiende na tionalisme in Afrika en Azië en de progres sieve ontwikkeling naar zelfbestuur in die werelddelen. Brutale inbraak in warenhuis in Venestraat in Den Haag Maandagmorgen omstreeks half zes heb ben inbrekers zich toegang verschaft tot het warenhuis V. in de Venestraat in Den Haag, waar zij een brandkast, inhoudende 25.000 gulden, hebben gestolen. De inbre kers verschaften zich toegang tot het kan toor op de eerste étage, pakten daar de brandkast, sleepten die de trap af en brach ten haar via de expeditieruimte naar de achteruitgang aan het Achterom, waar een auto stond te wachten. De mannen gooiden de brandkast in de kofferruimte en reden ijlings weg. Een agent van politie, die in de Grave- straat surveilleerde zag in het Achterom de auto staan, en keerde terug om een onder zoek in te stellen. Hij zag hoe de brandkast in de kofferruimte werd gegooid. De man nen sloten de kofferruimte niet af, spron gen in de auto en terwijl de portieren nog open stonden reed de auto vol gas weg. De achtervolgende agent zag hem rijden van het Achterom via Kettingstraat. Vene straat, Wagenstraat en Gedempte Gracht in de richting van het Spui. Met gierende banden reed de wagen, die geen licht op had, door de bochten. Het was een donkere personenauto van oud model. De minister-president heeft heden aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden namens de ministerraad een telegrafische gelukwens met de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix gezonden. De minister-president heeft namens de minis terraad een bloemstuk met zijn schrifte lijke gelukwensen aan de jarige prinses doen toekomen. De mannen van het postkantoor tegen over het paleis Soestdijk waren vanmorgen om 5 uur al in touw om de stroom van schriftelijke felicitaties voor prinses Bea trix te verwerker). Hondérd kilo post werd na enige uren aangedragen. Daar waren bijna 9000 prentbriefkaarten van kinderen bij en dat was nog pas de eerste bestelling! Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen Economie: W. L. van Peursen, Zeist. Kandidaatsexamen Rechten: mej. M. C. Nijenhuis, Amsterdam; G. J. Leibbrand, Amsterdam; T. Fransen, Nieuw Weerdinge. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Hans Ykema: Colombia ontwaakt, tweede lezing. 11.30 Ge varieerd programma. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instrumentaal kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dans muziek. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Pla ten. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Instrumentaal trio. 17.00 Hammond trio. 17.20 Roemeens orkest. 17.50 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee: Jeugduit zending. De brievenbus gaat open. Cor- respondentieclub o. 1. v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. S .T. Bok: Hoe werkt ons zenuwstelsel? Tweede lezing. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 De mogelijkheden werden en worden ons geboden, toespraak. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Commen taar. 20.15 Gevarieerd programma voor de militairen. 20.55 John Gabriël Borkum, hoor spel. 22.20 Lichte muziek. 22.45 Het verleden van onze damkring, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.30 Orgel. 23.40—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Lichte muziek. 10.05 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.15 Ik weet waar Gij woont, hoorspel. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.50 Platen. 15.40 Vo caal ensemble en soliste. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Oude Franse muziek. 18.35 Platen. 18.45 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven, causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Koperensemble. 19.30 Bui tenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Evangelisatie-uitzending. 21.30 Platen. 21.40 Zang en piano. 21.55 Platen. 22.10 Platen. 22.20 Volksmuziek. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuit slagen. 23.2024.00 Psalmen. TELEVISIE (N.T.S., K.R.O., A.V.R.O.) 15.3017.00 Olympische Winterspelen. 17.0017.30 Voor de kinderen. 20.00—22.00 Maria Stuart, treurspel. 22.15—22.25 Olym pische Winterspelen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Promenade-orkest. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 NieuWs. 13.15 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 16.02 Koorzang. 16.15 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Koorzang. 17.25 Voordracht. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.25 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano recital. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland 17.4518.15 Nieuws, feiten voor de dag, en: Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 50 m.). DINSDAG 31 JANUARI Minerva: Eerste concert door het N. Ph. O. onder auspiciën van de Heemsteedse Kunst kring, in de Mozart-cyclus, 8.15 uur. Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vom Teufel eejagt", 18 jaar, 8 uur. LuxOr: „Tussenlanding in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ik wil mijn kind terug", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Satanseiland", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tweede deel 08/15", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouw burg: „20 uur, Abonnementsvoorstelling van „Bekentenis", van Ronald Miller door het Rotterdams Toneel. Ged. Oude Gracht: 20 uur, Engelse Bijbellessen. WOENSDAG 1 FEBRUARI Minerva: 14 uur, Kindermatinee circus Fraank Andor. 20.15 uur: De r.-k. toneel vereniging „H.A.T." voert op „De man in de rolstoel" van W. van der Berg. Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Terug uit de hel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vom Teufel gejagt", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tussenlanding in Parijs", alle leeft., 2. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ik wil mijn kind terug", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Satanseiland", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tweede doel 08/15", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 20 uur, Concert door de Marinierskapel, ten bate van het mariniers-sanatoriumfonds. Ge bouw H.K.B., Tempelerisstraat: 20 uur, Film avond voor a.s. emigranten. Ameland geïsoleerd De bootdienst Enkhuizen-Staveren v.v. is vanochtend om half negen gestaakt wegens ijsgang op het IJsselmeer. De ijzel afzetting waarmee de spoorwegen gisteren te kampen hadden, leverde vanmorgen niet zulke inoeilijkheden meer op. Alleen op het emplacement Alkmaar ontstond vertraging wegens ijzelafzetting op de wissels. Ver traging was er ook op de Zaanlijn, de Gooi- lijn en de Zeeuwse lijn wegens vastgevroren wissels. Door een draadbreuk op de Moerdijk- brug was het treinverkeer vanmorgen om streeks 6 uur ernstig vertraagd. Men kon er slechts over een spoor rijden. De binnen landse lijnen DordrechtLage Zwaluwe moesten enige tijd worden opgehouden om drie D-treinen te laten passeren. De reizi gers zijn zoveel mogelijk met deze D- treinen vervoerd. Door de stormachtige zuidoostenwind is de waterstand op de Wadden buitengewoon laag, waardoor de postboot „Waddenzee" ook deze dag niet zal kunnen varen, zodat Ameland voor de tweede dag is geïsoleerd. In het vaarwater tussen Ameland en de vaste wal zet zich bovendien reeds veel ijs vast. Waarschijnlijk zal vandaag de lucht macht worden ingeschakeld voor het ver voer van passagiers en post. Gelukkig heeft men op het eiland voldoende wintervoor raden opgeslagen. ADVERTENTIE U dacht 4,35? Mis! 150 dragees Actifral-10 vitaminen kosten maar 3,75. Dat is de voordelige gezinsverpakking Actifral-10 van Pltilips- Roxane. Elke dag één dragée en we blijven de winter de baas. De ministerraad heeft zich maandagmiddag bezig gehouden met de stand van zaken op de Nederlands-Indonesische onderhandelingen. Daarbij kon worden beschikt over het antwoord van de Indonesische regering op het verzoek van de Nederlandse regering om op een aantal punten opheldering te willen verschaffen. De Nederlandse regering bestudeert thans nog de Indonesische nota, die zondag in Djakarta aan de Nederlandse Hoge Commissaris is overhandigd en het valt te verwachten, dat de Nederlandse regering deze nota op korte termijn zal beantwoorden, aldus vernemen wij van de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Uit het feit, dat de Nederlandse regering nog geen definitief standpunt heeft be paald ten aanzien van een hervatting van de Nederlands-Indonesische besprekingen wordt in politieke kringen in Den Haag afgeleid, dat het diplomatieke overleg tus sen Den Haag en Djakarta, dat is begonnen met het Nederlands verzoek om inlich tingen, nog niet is afgesloten. In dit sta dium achtte men het dan ook onmogelijk iets te zeggen over een voortzetting van de conferentie. In politieke kringen in Den Haag wordt inmiddels niet verheeld, dat van Indone sische zijde met teleurstelling kennis zal worden genomen van deze ontwikkeling, waar immers algemeen werd verwacht, dat het tot een beslissing zou komen over het verdere verloop van de conferentie. Zo verklaarde de Indonesische minister van Voorlichting nog onlangs, dat de Indone sische regering „niet gaarne zou zien, dat de besprekingen nog langer worden uitge steld". Er wordt echter op gewezen/ dat eerst de vorige week maandag een aan wijzing is gekomen, dat men van. Indone sische zijde het gesprek wilde hervatten. Het was voorts op Indonesisch verzoek, dat de Nederlandse delegatie op 14 januari te elfder ure haar terugkeer naar Genève uit stelde om het op 7 januari afgebroken ge sprek waartoe gezamenlijk werd beslo ten ter raadpleging van de regeringen voort te zetten. Er zijn echter zo zeide men verder in de periode van 14 tot 23 januari allerlei wijzigingen in de omstan digheden gekomen zoals de verandering in de samenstelling van het Indonesische kabinet en verklaringen afgelegd, die de Nederlandse regering er toe hebben ge bracht op een aantal punten opheldering te verzoeken en het antwoord hierop, kon eerst maandag in de ministerraad ter spra ke worden gebracht. Overigens vroeg men zich in politieke kringen in Den Haag af, of het doel van de conferentie de verbete ring van de betrekkingen tussen Neder land en Indonesië door de ontwikke lingen niet enigszins op de achtergrond is geraakt. Inmiddels vernemen wij, dat het Nederlands antwoord op de Indone sische nota waarschijnlijk woensdag in Djakarta zal worden overhandigd. Van Nederlandse zijde zal men er op blijven aandxüngen, dat mr. Van Empel in staat zal worden gesteld de verdediging van Jungschlaeger op zich te nemen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag verklaard naar aanleiding van berichten uit Djakarta, dat de Indonesische regering geen bezwaar heeft tegen het verlenen van een visum aan mr. Van Empel voor een kort bezoek aan Indonesië. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de Nederlandse regering verdere diplomatieke stappen zal nemen om tot dit doel te geraken. Mr. Van Empel zal zich naar Djakarta begeven zodra hem het bezoekersvisum is verleend. Ten huize van de heer A. M. Boerman in Lelystad is een spaarbankboekje met een bedrag van 50.namens het openbaar lichaam en een bedrag van 10.namens de Nutsspaarbank aangeboden. Jannigje Margaretha, dochter van de heer en me vrouw BoermanPloois is de eerstgeboren baby sinds Lelystad is ingedeeld bij het nieuwe openbaar lichaam de Zuidelijke IJselmeerpolder en voor die eerste baby moest er een spaarbankboekje zijn. Het bestuur van de Centrale van Neder landse Verbruikscoöperaties heeft naar aanleiding van de intrekking van de Han delsmargebeschikking 1955 en het beroep, dat de regering op het bedrijfsleven doet om de huidige prijzen te handhaven, aan de plaatselijke coöperaties medegedeeld, dat het het prijsstabiliteitsbeleid van de rege ring ten volle steunt. Tegen het einde van 1956, aldus het be stuur van de Centrale, zal rekening moeten worden gehouden met de invoering van de ouderdomsvoorziening en de huurver hoging, die hun invloed op het loonpeil niet zullen missen. Het is daarom volgens het bestuur duidelijk, dat 1956 van allen, in wier handen de verbruikscoöperatieve bedrijfsvoering is gelegd, strikte zelfbe heersing op het punt van prijsstelling wordt geëist, alsmede aller inspanning op het gebied van arbeidsproduktiviteit. Tenslotte doet het bestuur een beroep op de leden om op grond van de belangrijk heid van handhaving van het prijspeil voor de welvaart van het gehele volk het huidige prijsniveau te handhaven, ook indien prijs verhogingen op bedrijfseconomische gron den wellicht gemotiveerd zouden zijn. Het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag maakt thans gelijktijdig met het Japanse ministerie van Buitenlandse krijgen wegens het ondergaan van buiten sporig leed in de kampen. Nadat gedurende ruim 2 jaar diplomatieke besprekingen Zaken te Tokio, het volgende bekend: „De hadden plaats gehad, zijn in oktober 1955 te -pokio door een Nederlandse delegatie besprekingen gevoerd. Een aantal tot dus ver bestaande principiële meningsverschil len kon tijdens deze besprekingen worden opgelost, doch het van Japanse zijde ge dane bod was niet zodanig, dat reeds tij dens deze besprekingen overeenstemming kon worden bereikt. Voortgezette bespre kingen op diplomatiek niveau leidden uit eindelijk tot een Japans bod, dat de Neder landse regering heeft gemeend in het be lang van de voormalige burgergeïnterneer den als minimumbedrag te moeten aan vaarden. Het uit te keren bedrag draagt het karakter van smartegeld en niet van compensatie van geleden verliezen tijdens de oorlog. onderhandelingen tussen de Nederlandse en Japanse regering over de ten uitvoerleg ging van de „Yoshida-Stikker"-briefwisse- ling ten tijde van het vredesverdrag van San Francisco in 1951 hebben tot overeen stemming geleid. De Japanse regering is bereid aan de Nederlandse regering ter be schikking te stellen 10 miljoen Am. dollars, uit te betalen in sterling in vijf jaarlijkse termijnen. Regelingen met betrekking tot de ondertekening van het protocol, dat een einde zal maken aan de sinds lange tijd hangende kwestie tussen Nederland en Ja pan, worden binnenkort venvacht". Van Nederlandse zijde wordt hierover nog de volgende toelichting gegeven. Zoals bekend werden in het vredesverdrag met Japan geen voorzieningen getroffen ten bate van de burgergeïnterneerden in Ja panse kampen. De bij het vredesverdrag getroffen voorzieningen in verband met het tijdens de oorlog door geallieerde onder danen ondergane leed waren vervat in ar tikel 16 en hadden uitsluitend betrekking op de krijgsgevangenen. Omdat Nederland het enige land was, waarvan grote aantallen burgers op eigen grondgebied door de Japanse bezetter wer den geïnterneerd, werd door de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, vóór de ondertekening van het vredesverdrag het sluiten van een „gent leman's agreement" met de toenmalige mi nister-president, Shigeru Yoshida, bewerk stelligd. Deze zogenaamde Yoshida-Stikker Agree ment opende de mogelijkheid om in na volging van hetgeen in het vredesverdrag met Japan voor de krijsgevangenen was bepaald ook voor de burgergeïnterneer den een uitkering van „smartegeld" te ver- 39. „Echt gemeen van uw neef, om al dat zand op ons te gooien", zei Panda even op zijn schop leunend. „Ja, hij is vaak hinder lijk", beaamde de ontdekkingsreiziger. „Maar laten we nu niet praten. We moeten voortmaken. De bewoners van deze woes tijn hebben een hekel aan vreemdelingen. Zo lang we hier hulpeloos aan de grond zitten, zie ik ze liever niet verschijnen" Maar de boze neef Londewijk, die hoog door de lucht cirkelde, wilde juist WEL graag wat van die woeste woestijnbewo ners zien. Naarstig speurde hij rond, tot hij eindelijk enkele krijgshaftig uitziende ruiters achter een heuveltje ontdekte. „Ha!", gromde hij met een duivelse grijns, „dat stel ziet er uit, alsof maar een klein zetje nodig is, om hun vreemdelingenhaat aan te wakkeren". En dat zetje gaf de snoodaard ook promptDe hoofdman, die slaperig met zijn lans zat te spelen, werd plotseling door een neersuizende zandzak getroffen, die hem met een smak uit het zadel wierp ADVERTENTIE met de genezende warmte van Gift. De Tsjechoslowaakse gezant in Cai ro heeft aan premier Nasser van Egypte een tweemotorig vijfpersoons vliegtuig overgedragen als gift van de Tsjecho slowaakse regering. Rechtstreeks. De Amerikaanse militaire missie in Pnompenh heeft aan de auto riteiten van Cambodja pantserwagens en jeeps ter waarde van 800.000 dollar overgedragen. Dit was de eerste recht streekse levering van Amerikaanse mi litaire hulp. Voorheen werd deze hulp via Frankrijk geleverd. Begin. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekendgemaakt dat een begin is gemaakt met proefnemin gen met ontwerpen van atoommotoren voor vliegtuigen. De proefnemingen worden gedaan in het proefstation van de commissie te Arco in de staat Idaho. Vergaan. In een zware storm is aan de ingang van de Zwarte Zee een klein Turks schip vergaan. De vijf opvaren den worden vei-mist. Voox-ts wordt het 4000 ton metende Italiaanse vracht schip „Gennaro Ievoli" vermist, dat za terdag noodseinen uitzond. Het schip heeft een bemanning van achttien kop pen. Menselijk. Te Rome is tnaandag een in ternationale conferentie begonnen die zich bezig houdt met de menselijke ver houdingen in de industrie. Aan de be sprekingen nemen vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Groot-Brit tannië, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Nederland, België, Luxemburg, Dene marken, Noorwegen, West-Duitsland en Oostenrijk deel. Actie. De politie van Tunesië heeft tot nogtoe ruim honderd personen geai-res- teerd in haar actie tegen aanhangers van de exti-eem-nationalistische lei der Salah Ben Joessef. Er werden ook wapens en munitie buitgemaakt, alsmede belangwekkende documenten. De kantoren van alle afdelingen van Ben Joessefs organisatie zijn doorzocht en gesloten. Aanvaring. Het 23.719 ton metende Ame rikaanse passagiersschip „Constitution", dat in de haven van New York is aan gekomen, is op zijn x-eis ter hoogte van Genua in aanvaring gekomen met een walvis van twee ton. Het dier, dat een lengte van twaalf meter had, wei-d ge dood. Het kadaver bleef enkele uren voor de boeg zitten. Het schip liep geen schade op. Ontslag. Uit protest tegen het besluit van de Indiase regering om de stad Bombay onder het gezag van de centrale over heid te Nieuw Delhi te stellen hebben 23 socialistische en twee onafhankelijke gemeenteraadsleden van deze stad ont slag genomen. Vorige maand had de raad een x-esolutie aangenomen, waarin werd gevraagd, de stad op te nemen in de geprojecteerde staat Maharasjtra, waar het Marathi wordt gesproken. Vastbesloten. De Zweed Dag Hammar- skjoed, secretaris-genex-aal van de UNO, heeft in Karatsji (Pakistan), aan het eind van zijn reis door het Midden- Oosten, vex-klaard, dat alle betrokkenen in dit gebied het belang van het berei- 'kêff'Vaff ëëA' regeling' erkennen en dat' •zij^bun vastbeslotenheid hadden te ken nen gegeven om zich t'e onthouden van' vijandige handelingen of aggx-essie.Ham- marskjbëld heeft Cairo, Jeruzalem (het Ix-saëlische deel), Amman, Beiroet, Da mascus en Bagdad bezocht. Bedreiging. De Zuidafrikaanse regering heeft bij het pax-lement te Kaapstad een wetsvoorstel ingediend, dat beoogt het beginsel van de apax-theid ook in de vakbeweging toe te passen. Voorts zou den bepaalde soorten werk uitsluitend door negers of blanken verricht moeten worden en zouden ook de bepalingen ten aanzien van de registratie van werknemers- en werkgeversorganisa ties herzien worden. De Verenigde (op positie) partij heeft het wetsvoorstel „een bedreiging voor de vrije democra tische vakbeweging en de economische vooruitgang" genoemd. Bewezen. Aan de hand van een serie fo to's die zijn genomen op de universiteit van Californië is het bestaan bewezen van een nieuw deeltje in de atoomkern, het anti-px-oton, aldus de Amerikaanse fysicus dr. Owen Chamberlain in een rapport aan de vereniging van Ameri kaanse fysici. Dr. Chambei-lain was één van de groep geleex-den, die in de afge lopen herfst de ontdekking van het an ti-proton bekendmaakte. Hij zei in zijn ï-apport dat de foto's een anti-proton tonen dat in een geweldige ontploffing zichzelf en een deel van een atoom ver nietigt. OP DE PLAATS waar het oude Byzan tium lag, heeft sidtan Mohammed II het zgn. serail gebouwd, een hele stadswijk van paleizen en tuinen die de luisterrijke verblijfplaats der Turkse sultans is ge weest. Sedert de revolutie zich in Turkije heeft voltrokken, is hier uiteraard wel het een en ander veranderd, want een deel der parken is in een openbare umndelplaats veranderd en de vroegere pa leizen verkeren in vervallen staat. Reeds vanaf het midden van de vorige eeuw hadden de Turkse heersers hun zetel naar andere paleizen verlegd, maar het serail werd tenminste nog bewoond, al gebeurde dit dan uitsluitend door afgedankte hoogwaardigheidsbekleders en sultans die buiten functie waren geraakt. Thans zijn het stille en levenloze gebouwen die bin nen de ommuring en in de schaduw der zware platanen een sombere en eenzame indruk maken. Hier bevond zich het beroemde Pavil joen van de Schatkist, eenmaal een der wonderen van het serail, waar onvoorstel bare schatten waren opeengehoopt. Mid den in de eerste zaal stond de gouden troon, bloedend van robijnen, waartussen de groene smaragden contrasteerden. El ders stond gouden vaatwerk, nappen, kom men, schalen en vazen boordevol mét ro bijnen en smaragden, turkooizen en dia manten, als waren het erwten uit een grut- terswinkel. Hier hing een paardetuig, royaal met paarlen geborduurd, ginds stond een toiletstel van lapis lazuli, waar in de gouden sterren en diamanten op het blauwe fond schitterden als wilden zij wedijveren met het firmament. Behalve allerlei andere kostelijkheden, den; met waren hier ook de statiekostuums der vroegere sultans te bezichtigen. Netjes op een rij stonden in glazen kasten de wezen loze poppen opgesteld, getooid met gewa den-zoals nergens ter wereld worden ge vonden. Met hun mantels van goudbrokaat, kostbare gordels, diamanten gespen, met edelstenen bezette zwaarden en ponjaar- hun txdbanden fonkelend van driedubbele snoeren robijnen en pantserhemden, schitterend van edelstenen, stonden daar de Mohammeds, Moestapha's en Achmeds, en keken wezen loos de bezoekers aan, die even wezenloos terug keken, verbluft van zóveel weelde en overdaad. Deze schatten zijn gedurende de eerste wereldoorlog in kisten gepakt en in veilig heid gebracht, maar daarna weer naar de hoofdstad terug gebracht, waarbij voor zichtigheidshalve de kisten niet werden uitgepakt. Bij het in veiligheid brengen van de inventaris tijdens de oorlog kwa men ook nog wat vergeten spulletjes aan het licht, want men vond ergens een kist, die uit nieuxvsgierigheid maar eens werd geopend en toen ruim 2000 stuks Chinees porcelein van zeldzame merken en in uit nemende staat bleek te bevatten. Wegens de prachtige vormen van dit porcelein, de kleur en verscheidenheid van smaak, zou een geheel museum haar tentoonstellings ruimte gaarne hiervoor hebben beschik baar gesteld. Maar in het van schatten zwelgende serail kon zo iets in een kist rustig worden vergeten! Vanuit het land der Turken kunnen we ons wel eens naar de berg Ararat begeven. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2