GOLDEN FICTION De Libanon: zonnig paradijs tussen blauwe zee en besneeuwde bergen Vijftig jaar geleden SINAASAPPELEN EN BOUGAINVILLES De „Zwitser van het Midden-Oosten" is nooit schoenpoetser, altijd chèf-schoenpoetser Labour-motie tegen mogelijke storing van radio-Athene BUCKLEY'S MIXTURA ^"Hoe is het ontstaand Opruiing tussen bondgenoten gaat de perken volgens de regering te buiten 3 Prof. dr. G. Mannoury overleden Onder ons gezegd: toch maar liever Bus met schoolkinderen verongelukt Kerkelijk Nieuws Uit Haarlems Dagblad van 31 januari 1906 Dit woord: BAZELEN Reistijden zijn geen overuren Handelshartstocht Aardolie in Wassenaar Nieuw kabinet in Brazilië; president geïnstalleerd Bonn heeft plannen voor brigades boven divisies Bekende mensen over een bekende sigaret (7) Boete voor vervalsing van doktersrecepten DINSDAG 31 JANUARI 1956 Mag een ambtenaar, die buiten zijn standplaats woont, de reisduur van en naar zijn standplaats als overuren in rekening brengen? Op deze vraag heeft onlangs het Ambtenarengerecht te 's-Hertogenbósch ontkennend geantwoord. Aanleiding daar toe was een door de minister van Justitie afgewezen declaratie van een wachtmees ter van de rijkspolitie te 's-Hertogenbosch, die destijds van de gemeente Etten-Leur naar Den Bosch werd overgeplaatst, maar die niet terstond een woning in de Bra bantse hoofdstad kon vinden. Dus reisde hij elke dag op en neer, waardoor hij van 's-morgens zeven tot 's avonds negen uur in touw was. Hij meende te zijn gerechtigd de reistijd dagelijks als overuren in rekening te kunnen brengen. Dit werd echter door zijn superieuren, in hoogste instantie door de minister van Justitie, afgewezen. De wachtmeester ging in appèl bij het Bossche ambtenarengerecht, dat hem ech ter in het ongelijk stelde. Van deze uit spraak ging hij in beroep bij de Centrale Raad van Beroep te Utrecht. Deze deelde het standpunt van het Bos sche ambtenarengerecht en wees de aan spraken van de wachtmeester af. In de ouderdom van 88 jaar is te zijnen huize in Amsterdam overleden prof. dr. G. Mannoury, oud-hoogleraar aan de univer siteit van Amsterdam. Van 1917 tot 1937 doceerde hij aan de gemeentelijke universi teit de geschiedenis en wijsbegeerte der wiskunde. Daarna bewoog hij zich in het bijzonder op het gebied van de significa, over welk onderwerp hij een standaard werk schreef.. Prof. Mannoury werd in 1867 te Wor- m er veer geboren. Hij doorliep de hbs en was van 1886 tot 1917 werkzaam bij het lager en middelbaar onderwijs en als ac countant. Van 1903 tot 1915 was hij privaat docent aan de universiteit van Amsterdam en doceerde de logische grondslagen der wiskunde. Na een jaar buitengewoon hoog leraar te zijn geweest, was hij van 1918 tot 1937 gewoon hoogleraar te Amsterdam in de meetkunde, theoretische werktuigkunde en wijsbegeerte der wiskunde. In 1946 werd hem een ere-doctoraat aan de ge meentelijke universiteit verleend. Hij schreef talrijke wetenschappelijke werken. Een gulden genieting voor 80 ct ADVERTENTIE BIJ HOEST. KEELPIJN EN BRONCHITIS H E LPT DIRECT Een schoolbus, waarin vijftien kinderen zaten, is op een gladde weg in Dwingeloo geslipt en tegen drie bomen gereden. Daar na draaide de auto een slag om zijn as. De chauffeur, tevens eigenaar van de bus, B. van V. werd uit de auto geslingerd en met zware verwondingen aan het hoofd, als mede een hersenschudding opgenomen. De kinderen kregen builen en schram men, doch kwamen overigens met de schrik vrij. Het waren kinderen uit Lhee en Lheebroek, die de Gereformeerde School in Dwingeloo bezoeken en elke dag per bus van en naar school gaan. Geref. kerken Aangenomen naar Apeldoorn J. P. Has pels te Goënga; naar Winsüm (Fr.) A. Prins kand., die bedankte voor Zwarte- waal, Hijken en Krabbendam/'s-Graven- zande. Bedankt voor Nieuwe Pekela: R. J. Beu- kema te Berkum die bedankte voor Vlaar- dingen. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar Amsterdam: O. J. de Vuyst te Vlissingen die bedankte voor Nijmegen. MODERAMEN NED. HERV. KERK Het nieuwe moderamen dat door de Ge nerale Synode der Nederlands Hervormde Kerk tijdens haar zitting te Zeist gekozen werd, bestaat uit: ds. G. de Ru, Rotterdam, ds. L. Kievit, Woerden, ds. J. Vink, Sloot- dorp, en ds. A. A. Koolhaas, Amersfoort. HAARLEM. De staf van onze brand weer, bestaande uit de heeren J. C. Cramer, J. W. Daudeij Hzn., J. J. Bec- cari en D. P. Zuithof, heeft haar ontslag aangevraagd, nu de gemeenteraad het voorstel van B. en W„ een slangenwagen aan te schaffen, getrokken door een paard, heeft afgewezen. Deze verwerping is een gevolg van een rapport van de Commis saris van Politie, die onder meer heeft aangevoerd dat de staf van de Brandweer geen feiten had genoemd, waaruit bleek dat het noodig is om vlugger op het ter rein van de brand te zijn. De leden van den staf verweren zich hiertegen en de opmerking, dat elke brand zoo'n feit is, want iedere brand weer komt altijd te laat. Men had aan vankelijk aan een brandweer-automobiel gedacht, maar deze werd door de Am- sterdamsche brandweer in een des gevraagd advies ontraden, omdat men niet aan één automobiel genoeg heeft, daar steeds een tweede in reserve gehou den moet worden. Het weigeren van den motor komt namelijk nogal eens voor en ook zou men een depót van belangrijke onderdelen moeten houden, teneinde defecten terstond te kunnen herstellen. Verder 3 chauffeurs, één voor den dag, één voor den nacht en één in reserve. De bestrijders van het voorstel in den Raad hebben hun oppositie gegrond op de voortreffelijkheid van onze brandweer, welke huns inziens niet ver beterd zou behoeven te worden. snel zijn puriteinse hart aan dit kleine stukje paradijs tussen de Syrische woestij nen en de lauwe Middellandse Zee, gelief koosd door de zon, gevormd uit het stof van oude beschavingen. Hij mag het be treuren dat de befaamde eeuwenoude ce ders vrijwel alleen nog op de rood-wit- rode vlag van dit land te vinden zijn, maar hij vindt er wel de gastvrijheid van het „bayti baytak" mijn huis is het uwe in deze oase van rust en beminnelijkheid in het door fanatisme en haat geschroeide Midden-Oosten. (Van onze reisredacteur) BEYROET. Een smalle strook land van nog geen tweehonderd kilometer lang, die zich ook in januari nog in de warme zonneschijn koestert, waar tussen het blauw van de Middellandse Zee en het blinkend wit van de besneeuwde bergen, die het van Syrië scheiden, oranje sinaasappelen en paarse bougainvilles groeien, dat is het stukje aards paradijs, dat de Libanon heet. Er wonen anderhalf miljoen mensen, die zich niet alleen baden in het azuren water, dat tegen hun kust spoelt, maar tevens in een aanzienlijke welvaart. Voor het Midden- Oosten dan. Omdat hun land klein, neutraal en welgesteld is en omdat er zoveel sneeuw op de hoge toppen van de bergketen Libanon ligt, noemen de Libanezen zich wel de Zwitsers van het Midden-Oosten. Dat gaat niet helemaal op, want de beschavingen van Egyptenaren, Foeniciërs, Grieken, Romeinen en Arabieren hadden elkaar in de Libanon al rendez-vous gegeven, toen de Zwitsers pas het jodelen en het koehoornblazen onder de knie begonnen te krijgen. Vandaar dat de Libanezen de later arriverende kruisvaarders bepaald als boerenkinkels beschouwden. Met enig recht, want vandaag nog geven de ruïnes van het stadje Byblos in kort Lestek aan schouwelijk college over zesduizend jaar historie. Uit al die bescnavingen-op-doorreis hebben de Liba nezen zich tenslotte een eigen levenswijze vergaard en nu vragen zij: „Laat ons verder met rust om ons eigen tuintje tot bloei te brengen". Van al die onuitgenodigde volken, hebben er twee het duidelijkst hun stempel op het land gedrukt: de Ara bieren en de Fransen. De Arabieren kwamen er in hun glorietijd, toen hun rijk zich uitstrekte van Marokko tot de Perzische Golf, toen Spanje een Arabische provincie was, toen de veel miskende Arabische bijdrage tot wis kunde, sterrenkunde, architectuur, letteren en wijsbe geerte aan de Europese beschaving geleverd werd. Van- daag-den-dag nog beschouwt de Libanon zich als een Arabisch land, hoewel in feite zijn enige zuivere Arabieren de renpaarden op het hippodroom van Beyrout zijn. Maar goed, er wordt Arabisch geschreven en gesproken en de Libanon is lid van de Arabische Liga, hoewel de Christelijke (en invloedrijkste) helft van de bevolking voor verdere opneming in de „Arabische natie" bijzonder kop schuw is. De ruïnes van de Romeinse tempel bij Baalbek in Oost-Libanon, Dat de Libanon niet alleen in het grote oost-west-conflict, maar zelfs in de bittere verdeeldheid van de Arabische Liga ziin strikte neutraliteit heeft kunnen bewaren, bewijst dat de Zwitsers op dit hun specia le domein nog aanzienlijk van de Libane zen kunnen leren. Sterker nog. hoewel de Libanon jegens Israel de Arabische solida riteit betracht (mede omdat het de mede dinging van deze nabuur vreest en omdat het 110.000 stakkers van Palestijnse vluch telingen herbergt) is het aan de Libanees- Israelische grens altijd rustig geweest. Nog geen haan heeft daar in een grensincident het leven hoeven te laten. De Franse invloed is van jonger datum: de bevrijding van het Turkse juk in de eerste wereldoorlog bracht een Frans man daat, en daarmee dat merkwaardige men gelmoes van kortzichtig en arrogant be stuur, grootscheepse technische verrichtin gen en onweerstaanbare Franse cultuur, dat de koloniserende Fransen en trou wens niet alleen in de Libanon gehaat heeft gemaakt, zolang zij er waren en tot boezemvrienden verhief, zo gauw zij een maal vertrokken waren. Niet alleen van wege de uiterlijke gelijkenis tussen Zuid- Frankrijk en de Libanon, voelt men in Beyroet die „présence frangaise" nog heel duidelijk. Spotters mogen dan beweren, dat het wel zal komen omdat er zoveel nachtclubs in de Libanese hoofdstad zijn: aantrekkelijk gecapitonneerde tijger- kooien, waar brave zakenlieden-van-over- zee de „entraineuses" in het geparfumeer de oor fluisteren, dat zij zo slecht door hun echtgenoten begrepen worden, om vervol gens de onkostenrekening van hun firma met de paar honderd gulden te belasten, die zo'n avondje gauw kost. Nee, het zijn eerder de Franse paters en zusters, die de helft van het Libanese onderwijs in han den hebben, die zorgen dat Parijs niet ver geten wordt. En dan is er natuurlijk het politieke spel. Want evenals de stad aan de Seine heeft ook Beyroet zijn parlemen taire kegelclub, waar het ene kabinet na het andere onder het vrolijk geroep „alle negen" ondersteboven woi'dt geworpen. Maartzo redeneert memn, het gaat Liba non zó goed, dat men zich wel een slechte regering kan veroorloven! Gezien het feit, dat de versplintering al leen op godsdienstig gebied al zo ver reikt, dat er naast drie soorten Moslims (Soen- ni's, Sjaa's en Droezen) ook nog een stuk of tien Christelijke sekten (van Griekse, Armenische, rooms-katholieke en protes tantse herkomst voorstellen, dat klagen, dat de zijn, kan men zich wel de Libanese regeerders Libanezen onregeerbaar zijn. Een Beyroets blad protesteerde daar dezer dagen tegen: „De Libanees is zeer wel regeerbaar. Zo goed, dat hij zichzelf geheel alleen voortreffelijk regeert". Men moet 'het de Libanon nageven, dat het temidden van de militaire dictaturen en feodale regeringsklieken in andere Ara bische landen een vrije democratie heeft kunnen behouden, met een vrije pers en een onafhankelijk parlement. Al moet bij vrijwel iedere zitting van de Libanese ka mer haastig hel quorum bij elkaa- worden getelefo neerd De parlements leden hebben hei, evenals al hun an-, dere landgenoten doorgaans te druk met zaken doen. De handel is de hartstocht van iedere Libanees. Hij handelt in al les en nog wat en overal naar toe. Een doorvoer- transactie van Moskou naar Pa- tagonië, dat is iets naar zijn hart, „switchen" en andere inge wikkelde deviezentransacties evenzo. Waar de Libanees vermoedelijk 's we relds handigste handelaar is, waar er tien duizenden geëmigreerde Libanezen over alle windstreken en vooral in de beide Amerika's verspreid zitten, die elkaar het balletje toegooien, waar Beyroet een geheel vrije geldmarkt heeft, met een door genummerde rekeningen verzekerd bank geheim en belastingvrijheid voor interna tionale kapitaalsmanipulaties, waar de Li banon het grootste deel van de handel op het Midden-Oosten in handen heeft, daar begrijpt men, dat er hier wel wat omgaat. Zo verrijzen er steeds meer nieuwe kantoorgebouwen en luxueuse hotels in deze modernste stad van het Midden-Oos ten en lopen er steeds meer knappe don- kerogige Libanese meisjes, naar de laatste Parijse mode gekleed, over Beyroets zon nige boulevards. Nochtans is de Libanese economie een vreemde, want het land heeft vrijwel geen natuurlijke rijkdommen en de waarde van de invoer overtreft die van de uitvoer vijf maal. Volgens alle eco nomische wetten moet het land in feite al geruime tijd bankroet zijn. Derhalve heeft een Libanese regering eens het advies van de Belg Van Zeèland gevraagd. Dat luidde: „Gij verkeert economisch in een volmaakt onmogelijke positie. Het gaat echter zo goed, dat ge er volstrekt niets aan moet veranderen". Een zonnige middag, een spelletje tric-trac onder het wakend, oog van de minaret. Het leven in Libanon is nog zo kwaad. niet. Ziedaar zo ongeveer de bekoorlijke Li banezen, evenals wij bewoners van een klein land aan een grote zee, al zijn hun klimaat en temperament wat warmer dan het onze, dat van enige guurheid niet vrij is. De Nederlander zal zich wel stoten aan het Libanese aanpassingsvermogen, dat hij mogelijk als onbetrouwbare draaierij ziet, maar dat hier als „souplesse" wordt ge prezen. Wat wil men. Als men zoveel vreemde overheersingen te verduren heeft gehad, moet men wel eens de huik naar de wind hangen om op de been te blijven. Dat nu heeft de Libanees geleerd. Hij komt in de moeilijkste situaties altijd weer boven drijven, handig en wereldwijs. Hij is nooit schoenpoetser, maar altijd chef schoenpoetser. De Nederlander verliest derhalve toch De N.V. Nederlandse Aardoliemaat schappij heeft meegedeeld dat bij haar verkenningsboring te Wassenaar de aan wezigheid van aardolie is aangetoond. Deze boring is verricht in de polder gelegen ten Zuidoosten van de Bezuidenhoutseweg te genover Marlot. Bazelen behoort tot de zogenaamde frequentatieven, dat zijn werkwoorden die een herhaling uitdrukken van de werking genoemd in een verwant werk woord. Zo is wiegelen: voortdurend wie gen, bibberen: voortdurend beven en bazelen: voortdurend bazen. Bazen ken nen wij alleen nog in de samenstelling verbazen. Verder is het verouderd. Ba zen betekende: ijlen, raaskallen. De grondbetekenis van de woordfamilie waartoe behalve bazen ook: beuzelen en: bezig behoren, is: zich levendig be wegen, zich drukmaken, in woord of daad. Bij uitbreiding is bazelen: onzin praten, kletsen. Twee Droezen-meisjes in hun bonte kledij flaneren over Beyroets promenade langs de zee. Het bij bazen behorende zelfstandig naamwoord bazing: krankzinnigheid is ^geheel uit de taal verdwenen. LONDEN (Reuter/A.F.P.) De Britse regering is bereid als uiterste maatregel over te gaan tot storing van de uitzendin gen van radio-Athene voor Cyprus. Zij hoopt echter, dat de besprekingen die op het ogenblik gaande zijn, zullen leiden tot beëindiging van die uitzendingen. Dit heeft de Britse minister van Koloniën, Lennox- Boyd, in het Lagerhuis verklaard naar aan leiding van vragen van Labourzijde. Vol gens Lennox-Boyd maakt radio-Athene zich schuldig aan opruiing in een mate als nog nooit is voorgekomen tussen bondge noten. Tegen een eventuele storing van radio- Athene is in Groot-Brittannië oppositie ge rezen. Zelfs tijdens de oorlog werden bui tenlandse radio-uitzendingen niet gestoord. Een Labourafgevaardigde verklaarde in het Lagerhuis, da.t storing van de uitzen dingen van radio-Athene een „vernederen de erkenning van falen" door de Britten zou zijn. Hij vroeg uitstel tot Sir Anthony Eden uit Washington terug zou zijn. James Griffiths, de voormalige Labourminister van Koloniën, drong er op aan, dat niets gedaan zou worden dat de besprekingen van gouverneur Sir John Harding met aartsbisschop Makarios zou kunnen scha den. V Labourafgevaardigden dienden een motie m, waarin er bij het Lagerhuis op wordt aangedrongen „het besluit van de regering, om het storen van uitzendingen van buiten landse zenders toe te staan, te betreuren". De regering wordt verzocht „de traditionele Britse aanvaarding van het beginsel van vrije meningsuiting, in welke vorm ook, op nieuw te bevestigen". B eraadslagi ngen Wanneer zelfbestuur tot stand gekomen is zal de Britse regering bereid zijn tot een schikking te komen met de Cyprioten over hun politieke opvattingen, als de Turken hierin toestemmen. Overleg De voorzitter van de Turkse partij op Cyprus, Koetsjoek, en de voorzitter van de bond van Turkse verenigingen, Kaymak, zijn op verzoek van de Turkse regering naar Ankara gegaan voor overleg over de toekomst van het eiland. Maandagavond voerden zij, met andere vertegenwoordi gers van de Turkse gemeenschap, bespre kingen met Sir John. Volgens een officiële bekendmaking toonde de gouverneur de Turkse vertegenwoordigers een beleids verklaring van de Britse regering ten aan zien van de toekomstige grondwettelijke ontwikkeling van Cyprus, waar de Turken twintig percent der bevolking uitmaken. RIO DE JANEIRO (Reuter). Samen vallend met de installatie van Juscelino Kubitschek als president is een nieuw kabinet in Brazilië gevormd. Hierin heeft generaal Teixeira Lott, die in November twee staatsgrepen van het leger leidde om te verzekeren dat de wettig gekozen Kubitschek ook inderdaad als president zou worden geïnstalleerd als minister van Defensie. De generaal bekleedde deze functie ook in het vorige kabinet. Dr. Nereu Ramos, die in november als vice-president werd beëdigd, is tot minis ter van Justitie benoemd. Macedo Soares zal de portefeuille van Buitenlandse Zaken beheren. In Bonn verluidt, dat het Westduitse ministerie van Defensie plannen opstelt voor een brigade luchtlandingstroepen. De ze zouden een afzonderlijke legergroep vormen en buiten de voorgenomen twaalf Duitse NAVO-divisies opgesteld worden. Ook zouden plannen gemaakt worden voor brigades alpenjagers. Het zou nog niet uit gemaakt zijn, of de luchtlandingstroepen ook parachutisten zullen omvatten. ADVERTENTIE Ko van Dijk (als de Bode uit de Gijsbrecht van Aemstel) •met Ko van Dijk (als Ko van Dijk). Aartsbisschop Makarios, leider van de Cyprische beweging voor aansluiting bij Griekenland, heeft vergaderd met de Griekse etnarchische raad ter bespreking van zijn antwoord op nieuwe Britse voor stellen over de toekomst van Cyprus. Vol gens Atheense bladen houden deze in, dat de Britse regering instemt met het beginsel van zelfbeschikking, zoals omschreven in het UNO-Handvest. Zij acht dit beginsel echter op het ogenblik niet uitvoerbaar met het oog op politieke en militaire verdrags verplichtingen. Daarentegen biedt de Brit se regering Cyprus zelfbestuur aan. Als de Cyprioten oprecht medewerken zal het eiland tenslotte volledig zelfbestuur berei ken, dat evenwel verenigbaar moet zijn met de verplichtingen die Groot-Brittannië met zijn bondgenoten heeft aangegaan. leyroet doet voor de Rivièra niet onder: links een van de modernste hotels, echts de stad aan de blauwe baai. Op de achtergrond kijkt een van de besneeuwde toppen van de Libanon uit over de heuvels, tvaar sinaasappels en bananen groeien. Conform de eis van de officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht is de 44-jarige ingenieur M. P. H. uit Aken veroordeeld tot f 500 boete, subsidiair 60 dagen hechtenis, wegens vervalsing van recepten om aan verdovende middelen Di- laudid en Novolaudon te komen. De man had daarvoor receptformuliex-en doen drukken ten name van dokter F. Schmitz. Hij had de preparaten ontvangen bij apotheken te Heerlen, Maastricht, Sittard en Vaals en deze in strijd met de opiumwet vervoerd en uitgevoerd naar Aken. Ter zitting, veer tien dagen geleden, was gebleken, dat ver dachte de preparaten had gebruikt als pijnstillend middel in verband met een oor logsverwonding.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5