Overeenkomst met Haarlem gevraagd over de elektriciteitstarieven Endocil TRIPJE Burgemeester mr. ridder van Rappard opnieuw voor zes jaar benoemd Fa. J. DE GRAAF I Haarlemse kantonrechter legde verkeerszondaars zware straffen op De gele kamer UW gaat volgende week warm eten aan bejaarden bezorgen Heemsteedse gemeenteraad Actie „Tafeltje-dek-je" Begin van voorziening in een zeer dringende behoefte Kostbare werktuigen uit bouwketen gestolen FEUILLETON BELANGRIJKE MEDEDELING voor Wielrijders en Bromfietsers Gaat u verhuizen? F. DAMIAANS EN ZN. Chr. Historische Unie Winterkou in den lande PUROL op lip en handen Voor een waarde van f 2000 Gelukwens-telegram aan Prinses Beatrix Burgerlijke Stand van Haarlem door Mary Roberts Rinehart DINSDAG 31 JANUARI 1956 Alvorens de gemeenteraad van Heem stede hedenmorgen begon aan de behande-r ling van de gemeentebegroting 1956 sprak burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rap pard over de achttiende verjaardag van Prinses Beatrix. De raad besloot een tele gram van gelukwens aan de jarige Prinses te zenden. Ingekomen was een Koninklijk besluit, vermeldende de herbenoeming van burge meester mr. ridder van Rappard. De heer Reijnders wenste namens de raad de burgemeester en de gemeente ge luk met de herbenoeming. Welvaart De heer Verhoeven (KVP) opende de algemene beschouwingen; deze besprak de huidige welvaart en was van mening, dat er gevaren voor een gemeente aan ver bonden zijn. Daarbij dacht hij aan de be- zoLdiging voor het gemeentepersoneel, dat minder verdient dan zij, die in het vrije bedrijf werkzaam zijn. Sprekende over de financiële toestand der gemeente zeide spreker geen voorstander te zijn van uit breiding van het belastinggebied (foren senbelasting mag b.v. niet terugkeren), maar getracht moet worden een hogere uit kering te verkrijgen. Van belang zijn ge differentieerde tarieven van gas en water. Daarbij is het nodig akkoord te geraken met de gemeente Haarlem, die als leveran cier optreedt. De onderhandelingen duren te lang en in het belang van vele bewoners dient zo spoedig mogelijk een oplossing te worden verkregen. Spreker merkte op, dat het prettig is over een reserve te beschik ken. Een gemeente mag echter niet tot doel hebben overschotten te bereiken. Voorts besprak de heer Verhoeven het te kort ami woningen en hij drong aan op uitbreiding van het bouwvolume. Voor jetiid en bejaarden Mevrouw Van N i s p e nV an W e 1 y (WD) hield eerst een beschouwing over de maatschappelijke toestand in het algemeen en herinnerde vervolgens aan de nieuws- jaarsrede van de burgemeester over de wo ningnood. Daaruit bleek diens bewogen heid. Hiermede komen wij er echter niet. Er zijn daden nodig en spreekster hoopte op de medwerking van de bewoners. Voorts sprak zij over de problemen voor de jeugd en bejaarden. Het werk dient gesteund te worden. Het gemeentebestuur geeft een goed voorbeeld door de subsidies voor het jeugdwerk te verhogen. Verhoogde activi teit ten behoeve van de jeugd zal in de toekomst vruchten afwerpen. De eigen be lastingen leveren weinig inkomsten op en de gemeente is afhankelijk van de inkom sten der centrale overheid. Daaraan is ech ter een bezwaar verbonden. Zij betreurde eveneens het feit, dat er nog geen resultaat bereikt is over de elektriciteitstarieven met Haarlem. De Zandvoortselaan dient verbe terd te worden, ook al-zal-er in de toekomst een nieuwe weg in Aerdenhout komen. Voor het lokale verkeer is de Zandvoortse laan van belang. Tenslotte deelde spreek ster mee, dat het parkeerverbod op de Heemsteedse Dreef uitstekend voldoet. „Op korte termijn Mr. dr. VanBruggen (Prot. fractie) merkte op, dat de verhouding met de om liggende gemeenten goed is. Jammer is het, dat er nog steeds geen redelijke oplossing verkregen is met de gemeente Haarlem over de elektriciteitstarieven en hij hoopte, dat de wethouder voor de bedrijven er in zal slagen op korte termijn de zaak in orde te maken. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat er plannen bestaan voor een nieuw postkantoor; het ontsierende gebouw aan de Binnenweg zal spoedig verdwijnen. Is het mogelijk te bevorderen, dat er op het station Heemstede-Aerdenhout een be schutting komt voor wachtende reizigers? Spreker vroeg verbetering te verkrijgen in de regeling der autobusduensten op lijn 1 tij dens spitsuren. Kunnen er meer beschut- ADVERTENT1E In verschillende bladen is er al op gewezen, dat de wielrijders en vooral de bromfietsers, zuinig moeten zijn op hun gezondheid. Zij moeten zorgen voor kleding die afdoende beschermt tegen ons gure en natte klimaat. Het beste dat wij u kunnen raden is een Indianajas. een fabrikaat van topklasse LEDERVINYL vanaf 80.50 Kleverparkweg 2a Haarlem tende wachtplaatsen aangebracht worden? Uitvoerig besprak mr. Van Brag gen de autonomie der gemeenten. De gemeenten dienen zelf de verantwoording te dragen. Laat de Vereniging van Nederlandse ge meenten trachten het verloren terrein zo veel mogelijk terug te winnen. Woningnood blijft nog de volksvijand en het probleem moet de aandacht blijven behouden. Te lage winsten De heer Reijnders (Arbeid) was van mening, dat op de begroting de winsten uit de bedrijven te laag geraamd worden. In het verleden zijn de uitkomsten gunstiger geweest dan de ramingen. Hij vond het jammer, dat de financiële uitkering van de centrale overheid to laag is en dat het bouwvolume te gei-ing is. Sprekende over de aanstaande verkiezingen sprak de heer Reijnders de wens uit, dat de partijen op eerlijke wijze en op waardige toon de strijd zullen voeren. Zijn fractie zal daaraan mee werken. Spreker bracht dit ter sprake, om dat een der partijen reeds uit de toon is gevallen door de uitgifte van het z.i. on waardige pamflet O. 56. Ook bracht hij de toetreding van de heer Weijers (vroeger KNP) als lid van de KVP ter sprake en herinnerde daarbij aan een uitspraak van mr. Welter, die gezegd heeft dat de KVP conservatief of niet-conservatief is. Voor het laatst De heer W e ij e r s (Onafh.) zeide voor het laatst aan de behandeling van de ge meentebegroting deel te nemen als verte genwoordiger van de vroegere KNP. Hij verheugde zich over hetgeen de burge meester gezegd heeft voor jonge mensen, die geen woning kunnen krijgen. Kan een deel der reserve gebruikt worden voor de woningbouw? „Bouw zo veel mogelijk en haal desnoods de werkkrachten achter het ijzeren gordijn". Wegzuiging werkkrachten De voorzitter bracht het woning probleem ter sprake. Er zijn plannen tot een nieuwe verdeling van het bouwvolume over te gaan. Het schijnt in het voornemen te liggen het meeste te bouwen in die om geving waar voldoende arbeidskrachten gevestigd zijn. „In mijn hart heerst daarom grote onrust, omdat wij dicht bij Amster dam en Haarlem wonen. Arbeidskrachten zullen weggezogen worden ten nadele van kleine gemeenten," aldus spreker en hij hoopte, dat Heemstede, als de regeling tot stand komt, er niet de dupe van zal wor den. Anders gaat Heemstede bij de woning bouw achteruit in plaats dat de gemeente er in slaagt de achterstand in te lopen. De Zandvoortselaan zal pas verbeterd worden als bekend is hoe de situatie wordt in de omgeving van het station Heemstede- Aerdenhout. De voorzitter kon de klachten over de NZH niet delen. Er wordt alles ge daan om het vervoer in goede banen te leiden. Natuui'lijk ontstaan er stagnaties bij ongevallen of sneeuwstormen. De directie der NZH zorgt zo mogelijk voor reserve-materiaal. Maatregelen zijn nodig Wethouder Van Houten (VVD) be treurde het, dat door gemis aan eigen be lastingen de gemeente op financieel gebied aan banden wordt gelegd. Het gevolg is, dat er steeds ernstig geknaagd wordt aan de gemeentelijke bevoegdheden. Daarom wordt met de nodige voorzichtigheid ge werkt. De uitkering van het rijk moet hoger worden, anders komt het verzor- gingspeil in gevaar. Het college van B. en W zal trachten al het mogelijke te doen, om een hogere uitkering te verkrijgen. Op het ogenblik moet het college rekening houden met de bindende voorschriften van de minister van Binnenlandse Zaken. Daar om moeten maatregelen voorgesteld wor den, zoals verhogen straatbelasting, gering verhogen van de tarieven voor gas, water en elektriciteit en putten van een bijdrage uit de reserve. B en. W. zijn gedwongen de bevolking extra te belasten. Spreker zeide, dat er geen overschotten gekweekt worden; ze ontstaan doordat er later uit keringen komen, die bij de samenstelling der begroting niet voorzien waren. Het is niet mogelijk een juiste raming te maken van de winsten uit de bedrijven. De reserve moet niet geheel gebruikt worden voor allerlei doeleinden, anders wordt de finan ciële toestand précair. Woningbouw Wethouder Van Lent (KVP) was het met mevrouw Van Nispen eens, dat de Zandvoortselaan verbeterd moet worden. Er bestaan plannen, waarvoor grote bedra gen uitgetrokken moeten worden. De Heem steedse Dreef is reeds verbeterd en zal later veranderd worden ten behoeve van wielrijders. Voor het maken van een be schutting op het station bestaan plannen. Spreker was van mening, dat aan de wo ningbouw gedaan wordt hetgeen mogelijk is. Opgemerkt is de reserve te bestemmen voor woningbouw. Dat is volgens een cir culaire van de regering niet mogelijk, anders zouden B. en W. de mogelijkheid reeds onderzocht hebben. Tenslotte deed de wethouder mededelingen over de plan nen woningen te bouwen ten westen van de Glipperweg en ten oosten van de Heren weg. Haarlem en P.E.N. Wethouder m r. Van W ij k (A.R.) her innerde er aan, dat de kolenprijs verhoogd is en dat het gevolg ervan is, dat de tarie ven verhoogd moeten worden .Dit geldt niet alleen voor Heemstede, maar ook voor andere gemeenten. Het doel van de ver hoging der tarieven is niet meer winst te boeken, maar de begroting in evenwicht te brengen. Enkele leden hebben gevraagd mee te v/erken aan een nieuw contract met Haar lem over de levering van elektriciteit. Er zijn bezwaren aan verbonden, omdat Haar lem op het ogenblik in onderhandeling is met het PEN. Zolang dat het geval is, kan Haarlem aan Heemstede geen voorstel doen. Onderhandelen met het PEN valt niet mèe. Dit bedrijf streeft er immers naar zoveel mogelijk stroom in de provin cie te leveren. Dat is de laatste weken ge bleken, toen zes zogenaamde destribueren- de gemeenten uit Noordholland aan het PEN gevraagd hadden de tarieven te ver lagen. Het PEN had bezwaren, maar thans is de aangelegenheid in behandeling bij de Provinciale Staten. Het is een doorn in het oog van het PEN dat de zes gemeenten „het hoofd niet op het blok" leggen, door zich niet aan te sluiten bij het bedrijf. Ge deputeerde Staten hebben toegezegd het verzoek der zes gemeenten nader te be studeren. De mogelijkheid bestaat, dat Haarlem niet in staat zal zijn een eigen bedrijf te blijven exploiteren en dat stroom van het PEN betrokken wordt. Het is eigenlijk jammer, dat Heemstede niet mee onder- nandelt. Haarlem bult zich in vaagheid en deelt niet mee, wat er zal gebeuren. In de middagvergadering is de behande ling van de begroting voortgezet. ADVERTENTIE ZIJLVEST 41 Telefoon 12456 - HAARLEM 14155 - 22279 De Kamerkring Haarlem van de CHU kwam dezer dagen in vergadering bijeen. Het bestuur werd gecompleteerd door de benoeming van de heren J. J. Huizinga en ir. J. M. van Duyn, beiden te Haarlem. In de plaats van de heer E. de Groot die het secretariaat 29 jaren had beheerd, werd be noemd de heer K. C. van der Mije Pzn te Zandvoort. Mr. J. W. van Gelder, advocaat en pro cureur te Amsterdam hield een rede over actuele vraagstukken. Hij voorspelde een scherpe verkiezingsstrijd vooral tussen P. v. d. A. en K.V.P. doch bepleitte voort zetting der synthetische gouvernementele houding van de CHU. De brede basis, waar op het kabinet rust was zijns inziens voor alsnog de meest gewenste koers. ADVERTENTIE De schoonheid van uw huid ontsluierd Endocil hormooncrcme wekt de huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaafheden verdwij. nen. Endocil is dag- en nachtcrème en dient overdag als basis voor poeder of make-up. hormoonerëme van Organon Per tube f 2.90 Haarlem is de eerste gemeente in Neder land, die zeer binnenkort in een grote be hoefte gaat voorzien door warme maal tijden rond te brengen bij bejaarden. Er bestaat in veel gevallen wel een maaltijden verstrekking voor bejaarden, zoals in Haar lem in de Zoetestraat, maar daarvan kun nen vele bejaarden geen gebruik maken, omdat hun lichamelijke condititie hen niet meer veroorlooft het eten te halen. Er wordt met ingang van maandag, 6 februari door de UW een veelbelovend begin gemaakt met een bezorgingssysteem van warme maaltijden aan alleenwonende bejaarden, waarbij deze alleen de tafel maar hoeven te dekken. Het eten wordt door vrijwillig sters gebracht èn opgediend, zodat de naam van deze actie terecht kan luiden „Tafeltje dek je". Het is nog maar een bescheiden begin, omdat men de omvang van de behoefte nog wat nauwkeuriger wil bepalen en ook de uitvoerbaarheid van dit bezorgsysteem wil berpoeven. Het begin in een wijk van Haarlem, die ligt tussen Schotersingel en Zaanenstraat, waar sociale werksters en ADVERTENTIE Voor de Haarlemse kantonrechter moes ten maandagmiddag weer talrijke wegge bruikers verschijnen, die op de een of an dere wyzc gezondigd hadden tegen de ver keersregels. De meeste verdachten waren niet verschenen, hetgeen overigens wel te merken was, want in dergelijke gevallen sprak de kantonrechter, mr. Th. F. Raedt, direct na de eis van de ambtenaar van het Openbaar Ministerie zyn „conform" uit, terwijl hy, wanneer de verdachten wèl ver schenen waren, in de meeste gevallen reke ning hield met verzachtende omstandig heden. Een bromfietser, die op 2 september van het vorig jaar bij de Melkbrug in Haarlem geen voorrang verleend zou hebben en vervolgens met zijn onverlichte fiets ver der was gereden werd conform de eis ver oordeeld tot veertien dagen hechtenis, waarvan een week voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar met de bijzondere voorwaarde, dat hij in dat jaar geen brom fiets mag berijden. Bovendien kreeg hij nog vijfentwintig gulden voor het ontbre ken van een deugdelijke verlichting. Een Haarlemse koopman, die op 20 augustus met zijn vrachtwagen op de Zee weg te Bloemendaal niet voldoende rechts had gereden, terwijl hij bovendien niet in het bezit was van een kentekenbewijs werd veroordeeld tot f115 boete en de in trekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. Op 1 september had een Haarlemse auto mobilist voorts bij het kruispunt tussen de Steenbokstraat en de Orionweg in Haar lem-Noord geen voorrang verleend aan een andere personenauto en daarom werd hij gestraft met honderd gulden boete en ne gen maanden ontzegging van de bevoegd heid om motorvoertuigen te besturen. Een Haarlemse bedrijfsleider, die op de Houtbrug in botsing gekomen was met een voor hem van rechts komende auto hoor de tot'zijn grote schrik door de ambtenaar van het Openbaar Ministerie f 75 boete en een half jaar intrekking van het rijbewijs eisen. 1-Iij deelde daarbij echter mee, dal hij zeker niet te hard had gereden en dat Werkelijkze hadden een zware, heel oude kist opgegraven; een kist vol koper- beslag en met een zwaar slot erop! Tripje en Plop keken elkaar vrolijk aan. In die kist moest de schat geborgen zitten. „Kom, nu moeten we dat zware ding naar buiten zien te krijgen!", zei Tripje. Het was zwaar, maar ze kregen het ding eindelijk de gang uit. Toen de kist in het zonlicht stond, moesten ze eerst een poosje uitpuffen, want allemensen, wat een warm karweitje was dat! „Nou zullen we proberen, of we dat ding kunnen open krijgen", zei Tripje. de weg bovendien bijzonder glad geweest was. De kantonrechter wilde de verdachte niet zien als een wegpiraat en legde alleen de gevraagde boete op. Een marktkoopman uit Arnhem werd veroordeeld tot honderd gulden boete en zes maanden intrekking van het rijbewijs omdat hij zonder op of om te kijken de Generaal Cronjéstraat was overgestoken met zijn wagen, waarbij hij prompt in bot sing was gekomen met een voor hem van rechts komende auto. De enige, die opgewekt afscheid nam van de kantonrechter was een buschauffeur, die op 24 augustus van het vorig jaar bij het kruispunt Wagenweg-Schouwtjeslaan in aanrijding gekomen was met een per sonenauto. Deze laatste wagen was door het afslaan van de motor midden op de Wagenweg tot stilstand gekomen. Perti nent verklaarden de buschauffeur, als ver dachte, en een Haarlemse kunsthandelaar, als getuige, dat 't voor de autobusbestuur der vrijwel onmogelijk was geweest om een aanrijding te voorkomen. De chauffeur remde wel nog uit alle macht en draaide bovendien zijn stuur naar rechts, maar dit alles kon toch niet voorkomen, dat er een overigens weinig ernstige aanrijding ont stond. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie kon niet bewijzen, dat hier sprake was van enige schuld en vroeg, vrijspraak, waarmee mr. Raedt het voor de zoveelste keer deze middag eens., was. Tussen zaterdagmiddag en zondagoch tend zyn de deuren van twee bouwketen aan de Schipholweg geforceerd. Er is voor een waarde van f 2000.aan apparaten ontvreemd. Onder meer worden vermist een elektri- elektrische hamer, electrische hamer. Andere inbraken Op zondagavond negen uur werd een der voorruiten van het perceel Nicolaas Beets- straat 2 met een fietspomp kapotgeslagen en er drong iemand binnen, die zeker zijn slag zou hebben geslagen indien de buren niet eens even waren komen kijken, wat er aan de hand was. Daarop nam de in breker ijlings de benen. In de Romeinenstraat zag een inbreker zaterdagavond wèl kans een huis binnen te dringen door het slot van de achterdeur te vernielen. Hij heeft het hele huis door zocht doch niets meegenomen. In al deze zaken heeft de politie nog geen aanwijzingen omtrent de daders. Op de verjaardag van Prinses Beatrix heeft het gemeentebestuur het volgende telegram gezonden aan onze oudste Prinses: „Op de dag waarop de Grondwet U be voegd verklaart als derde in de rij te tre den van de eminente Vrouwen wier regering ons vaderland als zo zegenrijk heeft mogen ondervinden, is het ons een behoefte U namens bestuur en burgerij dezer gemeente onze warme gelukwensen aan te bieden. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN HAARLEM" artsen de UW ongeveer vijftig bejaarden hebben opgegeven, die voor deze maal tijden in aanmerking komen. Het eten wordt bereid in het. Tehuis voor Bejaarden aan de Schotersingel, waarvan de keuken tóch een grotere capaciteit heeft dan nodig voor de bediening van de eigen inwoners. Omstreeks half twaalf beginnen dames van de UW met het overscheppen van het eten in deze keuken in speciale verzend- pannen, zoals deze ook worden gebruikt door diner-bedrijven. Deze plannen worden door de dames in eigen auto's rondgebracht en de inhoud ervan wordt bij de bejaarden aan huis overgeschept in schalen, zodat deze onmiddellijk met de maaltijd kunnen beginnen. Daartoe zullen van maandag af iedere dag volgens een rouleersysteem ongeveer zeven vrijwilligsters van half twaalf tot half twee in touw zijn. In het totaal kan de UW voor dit werk op de medewerking van ongeveer veertig dames rekenen, die hiervoor geen vergoeding wensen, ofschoon zij die wel kunnen krij gen. Daaruit blijkt wel duidelijk, dat men steeds beter doordrongen raakt van de nood onder vele bejaarden, die ook wat de voedselvoorziening aangaat groter is dan men denkt. Uit een enquête onder 3000 van de 16000 Haarlemse bejaarden, die op initiatief van de Bejaardencommissie werd gehouden, is wel komen vast te staan dat er ongeveer 800 bejaarden zijn, die weinig of geen warme maaltijden meer genieten. Het is dus wel te verwachten, dat behalve de bejaarden die op aanwijzing van sociale werksters en artsen warme maaltijden be zorgd krijgen, ook vele anderen dolgraag voor deze voorziening in aanmerking ko men. „Deze opzet is nog maar voorlopig. Wan neer het werk over de hele stad wordt uitgebreid, dan zullen we het met deze middelen natuurlijk niet meer afkunnen", zo zeide ons de secretaresse van de UW, mevr. M. D. Eickholz-de Wijs, „wij kunnen voor dit begin putten uit enige particuliere fondsen, maar bij een verdere uitbreiding zal er natuurlijk subsidie nodig zijn. Maar dan is het juist zo nuttig, dat dit werk zo ongeveer drie maanden aan de gang is, omdat we dan ook beter kans zien met een enigszins reële begroting te komen." Per dag wordt aan 25 bejaarden een maaltijd bezorgd op zulk een manier, dat de vijftig om wie het hier gaat drie keer per week een warme maaltijd hebben. Iedere keer zal daar vlees of vis of een ei bij zijn en soep of een „toetje". Zo'n maal tijd kost per persoon f 0,70 en per echtpaar f 1,20. Uit de reacties van deze bejaarden is wel reeds gebleken, dat. deze voorziening als geroepen komt. In Engeland is er ook al een voorziening als deze, daar heet zij „Meals on wheels" (maaltijden op wielen) en hier heeft men er de kernachtige en zeer toepasselijke naam „Tafeltje dek je" van gemaakt. EXAMENS VOETVERZORGING Aan het Haarlems Instituut tot opleiding van voetkundigen slaagden voor het exa men algehele voetverzorging: mevr. Fr. C. Vorst-Van Dok (Haarlem), mej. E. v. d. Vis (Haarlem), mej. L. Burghouwt (IJmui- den), mevr. G. v. Lieren-Snel (IJmuiden), mej. E. B. Smit (IJmuiden), mej. M. W. Schippers (Haarlem). ADVERTENTIE „TRESLONG" HILLEGOM Woensdags „Dancing by Candlelight" m. medew. v internationale artisten HAARLEM, 30 januari 1956, ONDERTROUWD 30 jan.: C. B. Lucasius en W. C. H. Lemmers. BEVALLEN van een zoon 28 jan.: Th. M. A. Moison-Janssen, H. W. Kroes-Verdam, R. C. Boogaard-Bijster, J. L. J. Koning-Ge daan, A. C. van Kordelaar-Van Dansik. 29 jan.: E. M. van der Veen-Harder, M. C. Th. van den Bogaard-Vermeijs, P. Stienstra-De Jong, W A. Coops-Van Veen. 30 jan.: J. Ko- ning-Jongejan. BEVALLEN van een dochter: 27 jan.: A. M. Bartelingh-Wienkamp. 28 jan.: H. de Graaff-Heddema, J. Flipphi-Janssens. 29 jan.: J. Heijtink-Boone, 2 dochters, H. Schaffer- Bodeman, B. Koel-Elzer, C. M. Rauwers-Van der Ploeg. 30 jan.: A. A. van de Klashorst- De Wolf. OVERLEDEN: 26 jan.: L. A. H. M. Dor- landt, 4 j., Van Olststraat. 27 jan.: W. Groe- nier, 63 j., Maerten van Heemskerkstraat, G. van Bijsterveld-De Jager, 82 j., Kamper laan, J. C. M. van der Valk-Ketelaar, 62 j., Raadhuisstraat. 28 jan.: A. Smit-Hugtenburg, 58 j„ Pontianakstraat, Th. Th. Philippo-Sala, 84 j„ Kenaupark. .29 jan.: J. C. F. Weide, 71 j., Colensostraat, A. S. Piazza, 66 j., Lange He renstraat 44 zw., A. L. Hoogteiling-Struik, 72 j., Olmenstraat. 54) Wie bent u eigenlijk?, zei mijnheer 1-Iart verontwaardigd. De tegenwerking, die Dane de laatste weken ondervonden had en zijn onge rustheid over de gehele affaire, ontlaad den zich plotseling in een nijdig antwoord. Mijn naam is Dane, mijnheer. Voor zover ik gehoord heb, zegt u dat echter niets. Als u overigens begint met aan te nemen, dat Spencer schuldig is, stel ik u voor om maar het eerste vliegtuig terug te nemen. Hij is er dan zonder u beter aan toe! Hart was kennelijk verbluft. Hij zette zijn bril op en bekeek Dane aandachtig. Ik zie het, zei hij. Allebei officier. Men neemt het in de dienst kennelijk voor elkaar op. Dane deed een stap in zijn richting, waarop Hart direct achteruit week. Goed, goed, zei hij toonloos. Ik trek mijn woorden in. Ik ben nogal van mijn st.uk gebracht. Vannacht heb ik niet kunnen sla pen en ik heb een hekel aan vliegtuigen. En nu ik met een moord geconfronteerd word. Gepleegd door één of meer nog on bekende personen, vulde Dane aan. Nog stééds onbekend, mijnheer! De advocaat verliet nijdig de biblio theek, waarschijnlijk op weg naar het hotel om Hilliard op te zoeken. Dane, die zich wel enigszins beschaamd gevoelde, vertelde Carol tenslotte het nieuws over de gevonden kleren van Marguerite. Kalm luisterde ze naar zijn woorden. Maar dat bewijst toch nog niets tegen Greg? Hij was hier op dat moment toch helemaal niet.... Nee, maar in andere opzichten staat hij er niet goed voor. Dane kon de zaken niet langer verzwij gen. Hij vroeg Carol om in een gemakke lijke stoel te gaan zitten en vertelde toen alles wat hij wist. Hij liet niets weg, maar gaf haar alleen de feiten en kwam niet met theorieën. Onafgebroken keek Carol hem aan. Toen hij tenslotte uitgesproken was, knikte zij. Ik begrijp nu waarom ze hem hebben gearresteerd, Jerry. Maar ik begrijp heus niet waarom jij nog steeds denkt dat hij het niet gedaan heeft. Natuurlijk is hij onschuldig! Mooi! En nu moet je eens nadenken, góéd nadenken, Carol. Hoe staat het met Terry Ward? Hij werd hier verwacht, maar hij is niet komen opdagen. Dat is toch juist? Ja, maar als je probeert, hèm te be schuldigen Hij moet er op een of andere manier bij betrokken zijn. En heus niet zo'n klein beetje! Hij zit nu ergens aan de West-kust, maar ik heb nog niet kunnen ontdekken of hij deze richting is uitgekomen. Misschien was hij verleden jaar wel bij het gezel schap, waarin Greg verzeild is geraakt. Best mogelijk ook dat hij zélf op dat meisje verliefd is geworden. Wie zal het zeggen? En wat is er met de Wards op het ogenblik aan de hand? Greg's arrestie, of iets anders, heeft hen duchtig aange grepen. De dokter is zojuist gekomen. Carol dacht op dat moment alleen maar aan Terry. Hij was nog jong en opgewekt en hield dolveel van zijn grootouders. Met Don Richardson was hij dik bevriend ge weest en ze herinnerde zich het verhaal, dat zij beiden enkele jaren geleden er eens met Greg's vliegtuig vandoor waren ge gaan. Greg was toen geweldig nijdig ge worden en had ze met de gevangenis ge dreigd. Maar dat zei toch niets! Dat was een kwajongensstreek geweest, meer niet. Terry zou nóóit iemand kunnen vermoor den! Dane ging hier niet op in. Hij vertelde niet dat Terry veranderd was, dat hem geleerd was te doden. Hij ging er wat ge makkelijker bijzitten en dacht er aan wat het voor haar zou betekenen, als ze van hier wegging, als ze haar neurotische moe der zou verlaten, haar egoistische zuster en Greg, die zichzelf steeds in moeilijk heden wist te brengen Toen ze Don Richardsons naam had ge noemd, herinnerde ze zich plotseling wat 'Maggie haar over de kolonel had verteld. Er is hier de laatste tijd ook zóveel ge beurd, ging ze verder, dat ik helemaal vergeten ben, je Maggie's beleven nissen te vertellen. Ze heeft me bij hoog en laag verzekerd, dat ze de kolonel enkele minu ten na het schot gezien heeft! Hij liep volgens haar notabene hard! Ik vermoed, dat hij toevallig langs kwam. En hij zal wel hard gelopen hebben omdat het zo regende. Hij blijft vaak tot heel laat schaken bij de Wards. Dane vroeg haar geen verdere bijzonder heden. Hij probeerde haar over te halen nog wat te gaan slapen en ging toen Maggie opzoeken. Haar verhaal was veel sensatio neler dan dat van Carol. Uitvoerig wijdde zij uit over zijn hardlopen, zijn wapperende witte haren, de kamerjas, die hij aan had gehad en het dichtslaan van de voordeur van zijn huis. Hij was het écht, daar twijfelde ik geen moment aan!, zei ze heftig. Morgen ga ik naar Floyd, om hem dit te vertellen! Dane raadde haar echter aan om dit niet te doen. Hij had zélf een idee en daar om 'was het beter als ze de geschiedenis nog even voor zich hield. Maar Maggie was moeilijk over te halen. Ze was er van overtuigd, dat de kolonel na Don's dood zijn verstand had verloren.... De ma nier, waarop hij juffrouw Carol steeds lastig valt met zijn praatjes merkte ze nog op. Na veel heen en weer gepraat gaf Maggie echter tenslotte toe, waarop Dane de keu ken verliet. Hij wist nog niet precies, wat hij er van moest denken. Iedereen zou het wel op een holletje hebben gezet als er vlak bij hem een revolver was afgevuurd, maar het was vrij vreemd, dat de kolonel hier nog nooit over gesproken had. Hij liep langzaam naar huis en wist eigenlijk niet meer, hoe hij de zaak ver der moest aanpakken. Als Floyd iets be langrijks tussen de eigendommen van het meisje gevonden had, zou hij dit waar schijnlijk niet te weten komen vóór de aanvang van het proces. Er was overigens één facet, dat hij tot nu toe verwaarloosd had. Na enige aarzeling schreef hij dat punt onderaan znij lijst. 14) Als Marguerite getrouwd was ge weest vóórdat zij met Greg huwde, wie was dan die man? Op dat moment kon hij hier echter geen onderzoek naar laten instellen. Hij zou wel zelf naar de westkust moeten gaan om dat uit te zoeken. Eén ding stond voor hem echter als een paal boven water. Hij moest Elinor spreken, ondanks het feit, dat ze door het ziekenhuis-personeel geïsoleerd werd gehouden en ondanks het legertje mannen, dat haar naar aller waarschijnlijk heid wel zou bewaken. Toen hij bij het ziekenhuis kwam, zag hij dat het heel eenvoudig was. Nu Floyd Greg had gearresteerd, waren de bewakers teruggetrokken, terwijl de verpleegster, die dienst had, in geen velden of wegen te bekennen viel. Daar het nogal warm was, stonden alle deuren open, zodat hij gemak kelijk Elinor's kamer vond. Ze lag vorste lijk aangekleed in bed. Een kostbare shawl bedekte haar schouders, haar kapsel was tot in de puntjes verzorgd, terwijl een zijden sprei het bed bedekte en talrijke kleurige kleine kussens her en derwaarts verspreid lagen. Kennelijk waren al deze dingen van Newport afkomstig. Het was Elinor nog steeds aan te zien, dat ze pijn had geleden en dat de nachte lijke overval haar zenuwen danig had ge schokt. Ondanks de zorgvuldige make-up merkte Dane toch op, dat ze nog steeds angstig was. Ze maakte bijkans een lucht sprong, toen ze hem zag. Het spijt me, zei hij geruststellend glimlachend. Ik wilde u niet aan het schrik ken brengen. Mag ik even gaan zitten? Ik wilde graag over uw broer praten. Die dwazen, viel ze direct uit. Om Greg te arresteren! Hij heeft dat meisje niet vermoord! Nooit en te nimmer! Dane trok een stoel tot dicht bij het bed. Nee, antwoordde hij. Dat geloof ik ook. Maar het zal waarschijnlijk wel een rechtzaak worden. Te veel mensen ver tellen niet alles, wat zij weten. Wie bedoelt u? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6