Hervormde Vrouwendienst houdt bespreking over huishoudelijke zaken Heemsteedse raad schrapt post f v voor Humanistisch Thuisfront lKort en hond's Mozartcyclus door N. Ph. O. in Heemstede begonnen Verhoging straatbelasting en tarieven gas, water en elektriciteit Gereformeerd Tehuis voor bejaarden 30 jaar Alle ijsbanen geopend Rondom huis en hof' Weekeinde van JOVD op Teylingerbosch Lichtere straf voor koetsier uit Spaarnwoude Tweemaal dezelfde aanr Rode Kruis ontving gasten uit Bennebroek Kampioenschap hoofdklasse Iibre district Haarlem „Achter wallen en poorten" in „Meer en Bosch" Faillissementen Burgerlijke Stand van Haarlem WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OFRtiGiï'i h I i A AKI EMSLIIE GOl RAM Dc gemeenteraad van Heemstede heeft din sdagmiddag één van de op de ontwerp-ge- meentebegroting 1956 gestelde posten geschrapt; met 12 tegen 7 aanvaardde de ver gadering een voorstel van mr. dr. Van Bruggen, om aan de Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront geen subsidie (voorgesteld was f 100) te verlenen. De begroting werd goedgekeurd en dat hield in, dat ingesfemd werd met verhoging van de straatbelasting en verhoging van de tarieven van gas, duinwater en elektriciteit. Enkele leden verklaarden, zich tegen verhoging van het vastrecht voor muntmeters. Bij de replieken op de algemene be schouwingen merkte de heer Scheer 'V. V.D.) op, dat hij, het niet eens was met de burgemeester, die verklaard heeft, dat de autobusdienst der N.Z.H. naar behoren werkt op spitsuren, als er moeilijkheden bij het vervoer door ongelukken of ongunstig weer zijn ontstaan. Dé service voor de nor male passagiers, die enige malen per dag gebruik maken van de bus, is dan onvol doende. Volle bussen gaan haltes voorbij en kunnen geen reizigers opnemen. Spreker beval namens vele Heemstedenaren ver betering aan. Mr.VanBrugge n (Prot. groep) en de heer R e ij n d e r s (Arbeid) drongen aan op deelneming aan de onderhandelingen tussen Haarlem en het P.E.N. over het leveren van elektriciteit. Laatstgenoemde wilde er zelfs toe overgaan rechtstreeks te onderhandelen met het P.E.N. De heer Zegwaart (K.V.P.) onder schreef de klachten over het vervoer per autobus. Vermoedelijk maken B. en W. te weinig gebruik van de bus, om te kunnen oordelen. Ook had spreker bezwaren tegen de nieuwe bussen; bij bevatten te weinig zitplaatsen. De voorzitter gaf toe, dat het bus- senvervoer op spitsuren moeilijkheden op levert en was bereid namens B. en W. overleg te plegen met de directie der N.Z.H. Naar aanleiding van een mededeling van mr. Van Bruggen, dat de kerken ingescha keld kunnen worden bij het verkrijgen van woonruimte, verzocht de vooi'zitter de raadsleden deze suggestie door te geven. Wethouder mr. V a n W ij k (A.R.) deelde mee, dat het college zich bij Haarlem uit genodigd heeft deel te nemen aan de on derhandelingen tussen Haarlem en het P-E. N. over de levering van elektriciteit. De gastheer heeft zich tot heden niet royaal getoond. Middenstand De heer Hopstak er (K.V.P.) brak een lans voor die middenstanders, die elektri citeit betrekken voor hun bedrijven; kan tot verlaging der trieven worden overge gaan? Wethouder Van W ij k wilde dit punt aan de orde stellen, als overeenstemming met Haarlem is bereikt. Dan kunnen alle tarieven aan een beschouwing worden onderworpen. Systeembouw De heer Kooymans (A.R.) bracht bij het hoofdstuk „volkshuisvesting" de systeembouw ter sprake. Verdient deze bouw aanbeveling om in korte tijd de be schikking te verkrijgen over een aantal woningen? Nadat een aantal leden het voor en het tegen hadden besproken, merkte wethou der Van Lent (K.V.P.) op, dat wat ge bouwd wordt goed moet zijn. Met systeem bouw is dat niet altijd het geval. Het heeft nog niet voldaan. Binnenweg In antwoord op een vraag van de heer D ij k s t r a (C.H.) op de Binnenweg, waar Het Gereformeerde Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Lange Herenvest 80 be staat vandaag 1 februari, dertig jaar en om dat men bij het 25-jarig bestaan van een jubileumviering heeft afgezien, zal aan dit feit een feestelijk tintje worden gegeven. Na een dankdienst in het tehuis, onder lei ding van ds. L. Hoorweg, die door alle 27 bewoners zal worden bijgewoond, zullen de bejaarden op een gezellig feest bijeen blij ven. Morgenavond is er een bijeenkomst in de consistoriekamer van de Gereformeerde Zuid-Oosterkerk, waar de bewoners van het Tehuis en de omliggende huisjes met auto's heengebracht worden. Daar zal hun een feestelijk programma worden aange boden. Nog vóórdat het tehuis op deze plaats aan de Lange Herenvest gesticht werd, be stond er al een complex be jaarden wonin gen rondom een binnenplaats sinds 1923: Haarlems jongste hofje, zou men kunnen zeggen. Drie van die zeventien huisjes van het door de diaconie der Gereformeerde Kerk in het leven geroepen hofjes, werden in 1926 aaneengevoegd tot een tehuis, toen de eis van verzorging zich sterker deed gel den. Thans worden in het tehuis tien men sen verzorgd en in de omliggende veertien huisjes wonen 17 mensen. Het is wel duidelijk, dat dit, gezien de omvang van het bejaardenprobleem, ook voor deze kerkelijke richting, slechts een druppel op een gloeiende plaat is. Er wordt dus ook van Gereformeerde zijde hard ge werkt aan het ontwerpen van plannen en het zoeken van contacten voor een groot complex voor ouden van dagen. Nadat zuster L. Roos lange tijd de leiding van het tehuis had gehad bevindt zich deze thans in handen van zuster J. L. Coeprie, die hiervoor hoofd van de huishouding van het Gereformeerd Rusthuis in Den Haag- Oost is geweest. Zij vertelde ons dat, naast alle nadelen van de geringe capaciteit van dit tehuis, deze toch ook het voordeel bracht van gemoedelijke onderlinge ver houdingen en gezelligheid. Geen uitzicht De gezelligheid wordt echter nog steeds verstoord door een nabijwonende hande laar, die ondanks vele smeekbeden en pro testen nog altijd allerlei oude wagens, die voor de handel bestemd zijn, pal voor het rusthuis parkeert en daarmee vele oudjes, die toch graag eens wat voor hun ramen zitten kijken, de blik verspert. Vooral 's zomers is dit zeer hinderlijk. Ook in ons blad is er al eens over bericht en de diaco nie heeft al eens naar B. en W. geschreven, of hier niets aan te doen viel. Het is alle maal echter zonder resultaat gebleven. De handelaar schijnt geen enkele reden te hebben om ook nog rekening te houden met een belangrijke ontspanning voor be jaarden namelijk: voor het raam naar bui ten kijken. Daar zou alle gelegenheid toe zijn, indien de wagens wat verder op de Lange Herenvest werden gezet. brede trottoirs zijn, parkeerhavens te ma ken, omdat er vooral op zaterdag veel auto's geplaatst worden, zegde de voorzitter een onderzoek toe. Haven De heer Verspoor (Arbeid) gaf B. en W. in overweging het aanzien van de haven te verfraaien door in de omgeving bomen te plaatsen. De voorzitter voelde er meer voor de haven te dempen. Dan ontstaat goede bouwgrond. Humanistisch Thuisfront Naar aanleiding van de post, evenals vorig jaar een sulosidie van 100 beschik baar te stellen aan de Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront, stelde de heer Van Bruggen voor de post te schrappen. De heren Verhoeven en Weijers steunden het voorstel. De heer Re ij n d e r s (Arbeid) merkte op, dat er misverstand heerst in protestantse binnenland 102-jarige. De weduwe G. TripNiks, wonende Gasselterstraat 18 in Stadskanaal hoopt vrijdag 3 februari 102 jaar te worden. Zij werd geboren te Drouwencrmond en stamt uit een gezin van elf kinderen. De nu bijna 102-jarige is nog behoorlijk kras, al heeft zij wat last van doofheid. Kerkenbouw. De onlangs ingestelde commissie kerkenbouw is door de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, geïnstalleerd. Deze commissie, onder voorzitterschap van het Eerste Kamerlid mr. E. M. J. A. Sassen, heeft tot taak advies uit te brengen over de vraag of het aanbeveling verdient richtlijnen op te stellen voor de subsidiëring van de bouw van kerken. Diefstallen. In de Kalverstraat en in de Haarlemmerstraat te Amsterdam zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag grote win kelruiten ingegooid. In de Haarlemmer straat werden twee scheerapparaten ter waarde van 179 gulden ontvreemd. In de Kalverstraat werd een damesjasje van 170 gulden weggenomen. Uit een auto, die op het Raamplein te Amsterdam stond werd een koffer weggenomen, die diverse costuums, een koffertje met toneelbenodigdheden, dameskleding en een winterjas bevatte. De totale waarde is duizend gulden. haarlem en omgeving Beëdigd. Als makelaar in onroerende goederen werd dinsdag door de Haarlemse rechtbank beëdigd de heer A. Teeuw, Mei- doornweg 53, Badhoevedorp. Gymnastiek-uitvoering. Op donderdag 2 februari om half acht geeft de r.-k. gym nastiekvereniging „Hercules" in Haarlem een uitvoering in het Gem. Concertgebouw. en katholieke kringen over het doel der 1 Aangereden. Een Haarlemse monteur, stichting. Zij wil de jeugd, die niet naar de kerk gaat, opvangen. De stichting verdient, evenals de r.k. en de protestantse militaire tehuizen, steun van de overheid. Mr. Zeelenberg (V.V.D.) was van meping, dat de confessionele groepen op de verkeerde weg zijn, als zij aan de stichting geen bijdrage willen verlenen, omdat het haar idee niet is. Het pogen, om militairen van de straat te houden, dient gesteund te worden. Al kan spreker zich niet met het doel van het Humanistisch Verbond vereni gen, toch meende hij, dat er een taak ligt de militaire tehuizen steun te verlenen. De voorzitter zeide o.a. dat het Humanistisch Verbond zich de mening aanmatigt, dat het gelijk staat met de religie. Wethouder Dissel koen (Arbeid) zeide dat men het wel een beetje bont maakt met het Humanistisch Verbond. In de militaire tehuizen wordt niet gepreekt; de jongens, die zich in de kerk niet thuis voelen, wor den opgevangen en worden niet de straat op gestuurd. Het voorstel, om geen subsidie te ver lenen, werd aangenomen met 12-7 stem men; tegen stemden vier leden van de V.V.D. (mevrouw Van Nispen stemde voor) en de drie leden van de Partij van de Arbeid. die dinsdagmiddag om drie uur de Bloemen- daalseweg te Overveen wilde over steken, werd door een achter hem rijdende auto aangereden. Ernstig gewond aan een der knieën is hij naar het Marine-hospitaal overgebracht. Overal in Haarlem en omgeving zijn de ijsbanen weer geopend. In Haarlem zijn dit de banen van Eindenhout aan de Wa genweg en de gemeentelijke ijsbaan aan de Kleverlaan. Deze laatste baan was tot- nutoe alleen geopend voor houders van abonnementen. Vanmiddag zou men be slissen of de baan vanavond ook voor het publiek, dat niet in het bezit is van een dergelijke toegangskaart, geopend zou wor den. In Santpoort kan men onder meer schaat sen op de ijsbanen Brederode en in Heem stede is vanmiddag tot vijf uur en van avond na zeven uur de (verlichte) baan van de „Volharding" open. Bij Halfweg kan men de schaatsen on derbinden op dé nieuwe baan achter de speeltuin „De Zoete Inval" aan de Am sterdamsevaart. 99 „Rondom huis en hof" is het onderwerp van een bespreking op donderdag 23 fe bruari in het wi.jkgebouw aan de Gedemp te Oudegracht 104 te Haarlem, uitgaande van de Hervormde Vrouwendienst en de C. J. V. F. Verscheidene onderwerpen zul len aan de orde komen en mevrouw ir. M. Waardenburg-Lindeyer. lid van de lande lijke commissie en presidente van de afde ling Haarlem van de H.V.D., verwacht hiervoor grote belangstelling. Reeds vele jaren houden de gezamen lijke protestantse kerkgenootschappen in het najaar een gezinsweek, om de beteke nis van een gezond, normaal gezinsleven telkens weer voor ogen te houden, ver telde mevrouw Waardenburg ons. De verhouding ouders en kinderen, of de verhouding man en vrouw of de verhou ding der kinderen onderling waren daar bij menigmaal onderwerpen van gesprek. Zelfs van een forumgesprek, waarbij een aantal „deskundigen" de belangrijkste pro blemen het gezinsleven betreffend aan de vergadering voorlegden of wel omgekeerd: uit de vergadering werden aan het forum allerlei vragen gesteld. Wie echter het gezinsleven van binnen uit .kent, het samenwonen in één huis "of zelfs, maar in een déél van een huis, dat verder nog door anderen bezet is, die weet dat naast de geestelijk-zedelijke proble men ook technisch-economische liggen, ja, dat deze onlosmakelijk met elkaar ver weven zijn. Huishoudelijke arbeid De Hervormde Vrouwendienst heeft te Haarlem hierop al eens eerder de aandacht gevestigd, toen deze een forumgesprek hield over „De waarde van huishoudelijke arbeid". 1-Iet succes van de levendige, ten slotte „algemene" bespreking, was aanleiding voor de Hervormde Vrouwendienst in deze i-ichting verder te gaan, omdat een ge- zinsbelang op het spel staat. Mevrouw Waardenburg herinnerde er aan, dat in de „maand voor de bouwnijver heid" het Bouwcentrum te Rotterdam een tentoonstelling op huishoudelijk gebied houdt samen met de Nederlandse Huis- houdraad, waarbij speciaal de verlichting- in-huis, de was-aan-huis, de praktische keukeninrichting en de bergruimte volle aandacht krijgen. Bovendien was er 's och tends ook een forum, waarbij huisvrouwen, professoren en architecten trachtten door „samen bouwen" de ideale woning te be reiken, die aan alle functies van het gezin en de gezinsleden zou kunnen voldoen. Honderden huisvrouwen, leraressen van het Nijverheidsonderwijs, vele gemeente raadsleden en bouwdeskundigen waren ge boeid bij dit. forumgesprek betrokken. Reeds enkele jaren werken de huisvrouwen uit de Nederlandse Huishoudraad en de ingenieurs en architecten van het Bouw centrum samen. Natuurlijk mét honderden bouwdeskundigen daarbuiten, die allen trachten niet alleen kwantitatief de wo ningnood na de oorlog op te lossen, maar ook kwalitatief, zodat hoge reparatiekosten op korte termijn vermeden worden. Bo vendien een dusdanige ruimteverdeling e.d. aan te brengen, dat de huishoudelijke taak niet onnodig verzwaard wordt. Samenspel der gezinsleden Immers de huishoudelijke hulp is zó schaars geworden, dat elke huisvrouw zich zelf moet weten te behelpen, vervolgde mevrouw Waardenburg. In een gezin met opgroeiende kinderen kunnen deze al spoe dig een aardige handreiking doen met ta feldekken, omwassen, bedden opmaken, el kaar aankleden, enz. Het oog en de stem van moeder verrichten dan wonderen, ter wijl zij zelf met de baby bezig is. Toch worden hierbij aan de huisvrouw dusdanig hoge eisen gesteld, dat zij niet onnodig bijv. vaak trappen klimmen moet om boodschappen aan te nemen. Trappen klimmen n.l., onderzocht mevrouw prof. Willinge Prins-Visser van de Landbouw hogeschool te Wageningen, geeft enige honderden percenten méér vermoeienis dan horizontaal lopen! Ten slotte zijn kleine karweitjes in huis duur, als zij door vaklieden moeten worden gedaan èn men moet vaak lang op hen wachten. Als het nu om kleine dingen gaat, kunnen èn vader èn opgroeiende jongens soms onmiddellijk herstellen waar men anders veel ongerief van heeft. Een en ander heeft de Hervormde Vrou wendienst in samenwerking met de Chris ten Jonge Vrouwen Federatie doen beslui ten op donderdag 23 februari in het wijk- gebouw Gedempte Oude Gracht 104 te Haarlem een middag- en avondsamenkomst te houden onder de titel „Rondom huis en hof". Des middags zal dan spreken me vrouw L. B. Buning-Weyers over „Het belang van elektriciteitstoepassing in de huishouding" waarbij een kleine tentoon stelling van elektrische apparaten zal zijn. Een inleidend woord spreekt daarbij me vrouw R. v. d. Noord-Magré, presidente der afdeling Haarlem van de Nederlandse Vrouwen Elektriciteitsvereniging. Des avonds spreekt een binnenhuis- architekte, mevrouw N. Bakker-De Ruiter uit 's-Gravenhage over „Samen bouwen". De architect ir. W. Ph. van Harreveld zal een inleidend woord spreken. Twee leden der Tweede Kamer voerden het woord De Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie (J.O.V.D.) hield dezer dagen een districtssamenkomst op „Teylinger bosch" in Vogelenzang. Zaterdagavond sprak na ingeleid te zijn door de heer H. H. Souwerbren, voorzitter van het dis trict Noordholland, het Tweede Kamerlid drs. Ii. A. Korthals over het onderwerp „Wij hebben iets te zeggen". Spreker had hiermede de bedoeling slechts een aantal gedachten naar voren te brengen. Als wij vragen waar wij staan als politiek-vrij- zinnigen, dan moeten we eerst naar ons uiterlijk, dan naar ons innerlijk zien. Naar het uiterlijk zien wij, aldus drs. Korthals, er welvarend uit, zowel de ouderen (V.V.D.) als de jongeren (J.O.V.D.). De partij gaat goed vooruit en de jongeren organisatie bloeit. Voorts besprak het Tweede Kamerlid de geschiedenis van het liberalisme en van veel onderlinge strijd, zoals in de eerste plaats de strijd tegen Thor'oecke, die jarenlang onbetwist leider der liberalen was (al was er geen partij), terwijl er na 1862 moeilijkheden kwamen. Door het algemeen kiesrecht hebben de vrijzinnigen zich zelf niet gediend. Hun invloed daalde en in 1918 kregen drie vrij zinnige partijen samen vijftien zetels. Daarnaast waren er veel snipperpartijen. Na de oorlog was er in augustus 1945 een oproep om te komen tot een gesprek met de J.O.V.D. De in maart 1946 opge richte Partij voor de'Vrijheid werd in 1948 de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie. Dat het uitelijk goed ging bewezen de zetels in de Tweede Kamer: 6 in 1946, 8 in 1948 en 9 in 1952. Met vreugde wilde drs. Horthals vaststellen, dat de J.O.V.D. onder bekwame leiding goed groeit en dat de verhouding tussen de partij en de jon geren-organisatie goed is. Men heeft in de afgelopen jaren wel eens tegenstellingen willen constateren tussen partij en jonge ren, maar dit kwam omdat de taak van de jongeren verkeerd werd gezien. Spreker drong aan op verzamelen der jongeren in een gelijkgestemde en aangenaam milieu, scholing door kadercursussen en weekends, het vormen van een strijdgroep, verdie ping, en daaruit onmiddellijk voortvloeien de het ronduit zeggen van zijn eigen me ning, ook en vooral tegenover de ouderen. Dit laatste is vooral van belang, omdat de jongeren vertolken wat er in de opkomen- generatie leeft en het is van onmetelijk be lang dit te weten. Uit het gesprek tussen ouderen en jongeren kunnen dan de resul taten naar voren komen. De partij heeft het geluid der jongeren verstaan en dit is en geweldig winstpunt, dat ouderen en jongeren nu 'in volledige harmonie zijn. Na deze behandeling van het uiterlijk, zei drs. Korthals over het innerlijk, dat de vrijzinnigen in de afgelopen jaren onom wonden hebben kunnen tonen wie zij zijn. Wij hebben afstand gehouden van de con servatieve mopperaars en hebben volko men objectief en zakelijk het regeringsbe leid beoordeeld. Wij hebben de regering en de regeringspartijen voortdurend de spiegel van het geweten'voorgehouden. Is het liberalisme groeiende Nadat zondagmorgen onder leiding van de heer H. H. Jacobse een forum was ge houden sprak in de middaguren het Twee de Kamerlid mevrouw mr. J. M. Stoffels- Van Iiaaften uit Haarlem. Deze meende dat in de opbouw van de maatschappij de individuele vrijheid op de voorgrond moet staan. De liberaal meent, dat de maat schappijstructuur van onder af moet wor den bereikt. Er bestaat bij hem in beginsel vaak enige tegenzin tegen groepsvorming. Toch zal men een dergelijke groepsvorming moeten aanvaarden, om de liberale begin selen in vervulling te doen gaan. Verschil lende andere partijen hebben liberale be ginselen overgenomen, maar deze beginse len zijn nimmer grondslag geweest Spreek ster noemde het mandement van de bis schoppen te betreuren, omdat dit aan de katholieken de vrijheid ontneemt op poli tiek terrein zelf te beslissen. Alleen een democratische staatsvorm maakt de vrij heid van de individuen mogelijk. Werkelij ke vrijheid betekent een verantwoordelijk heid tegenover anderen. De handelings onbekwaamheid van de gehuwde vrouw dient, aldus zei mevrouw Stoffels, spoedig te verdwijnen. Het is onaanvaardbaar, dat de gehuwde vrouw thans geen rechtshan delingen mag verrichten, anders dan ten behoeve van de huishouding. De jongere heeft op de oudere voor, aldus spreekster, dat hij de zaken ziet zonder de vooroorde len, die aan bepaalde zaken historisch ge koppeld zijn. Daarom ook rust op de jon geren een belangrijke taak in de politiek, aldus spreekster. Een 21-jarige koetsier uit Spaarnwoude, die veertien dagen geleden voor het hof in Amsterdam in hoger beroep terecht stond terzake van het besturen van een auto onder invloed van alcohol, in juli van het vorige jaar, is dinsdagmorgen veroor deeld tot een week gevangenisstraf en een jaar ontzegging motorvoertuigen te bestu ren. De procureur-generaal had bevesti ging van het vonnis van de politierechter in Haarlem geëist: een maand gevangenis straf en twee jaar ontzegging. De koetsier had bekend, op een avond in juli in Haarlem bier en citroen jenever te hebben gedronken. Snerpende wind noch ijzige kou kon de jeugd er gisteren van weerhouden, de schaatsen onder te binden. Een groepje enthousiasten in actie bij de Buitenrustbrug in Haarlem. Het initiatief van het Noordhollands Philharmonisch Orkest en de Heemsteedse Kunstkring om met een drietal concerten in het Minerva-theater het Mozartjaar te vieren, is blijkbaar in goede aarde geval len. De belangstelling voor de eerste avond van de cyclus bewees dit. Marinus Adam dirigeerde een program ma van alom bekende werken: de ouver ture tot „De Toverfluit", het vioolconcert in A (het vijfde) en de Jupiter-symfonie. Ik vraag mij echter af of de Mozart-her- denking niet een gerede aanleiding zou dienen te zijn om het Mozart-repertoire van het orkest met enige minder bekende werken van de meester uit te breiden. Wij wachten nog steeds op de Serenade voor tien blazers, die ons verleden jaar beloofd werd en ook wordt het tijd dat het publiek van de N.Ph.O.-concerten eens kennis maakt met de concertante Post hoorn-serenade. Ik noem slechts deze twee composities uit talloos vele die, door aard en bezetting, uiterst geschikt zijn om de dreigende routine van het concertbedrijf te doorbreken. Dit zij gezegd met alle respect voor de meesterwerken, die dit keer op het programma stonden. De te Rotterdam wonende Hongaarse violist Thomas Magyar gaf een klank- schone en beheerste vertolking van het juveniele Concert in A, uit Mozarts negen tiende levensjaar. Wel was het jammer dat zijn kennelijke tendens naar metrische pre ciesheid nu en dan in conflict kwam met. een zwierigere opvatting van de dirigent, zodat het samenspel nogal eens schommel de. Ondertussen liet het onopgesmukte en niettemin sierlijke spel van Magyar de beste indrukken na. Op 26 october 1954. 's morgens om 10.40 uur, had op de hoek Dr. C. A. Gerkel straat-Willem Draijerstraat in Zand- voort een aanrijding plaats tussen een bestelauto, bestuurd door de heer H. G uit Zandvoort en een bakfiets, bereden door de heer J. A. uit Haarlem. Beide voertitigen werden daarbij ernstig be- j schadigd. De verkeersagent, die proces verbaal opmaakte, stelde vast, dat de be- stuurder van de bakfiets teveel naar links was uitgeweken, waardoor de aanrijding ^oas ontstaan- Op 31 januari werd, wederom om 10.40 uur en op precies dezelfde plaats, een aanrijding gemeld. Dezelfde verkeers- agent kreeg opdracht, ook dit geval te gaan onderzoeken. Wie schetst zijn ver- bazing, toen het bleek, dat hierbij pre- cies dezelfde personen betrokken waren, onder precies dezelfde omstandigheden, terwijl ook van de politieman omtrent l de vermoedelijke schrddige de conclusie J dezelfde was als die van zijn proces- l verbaal van 26 october 1954. Een veertigtal inwoners van Bennebroek heeft een samenkomst gehad met enige le den van de commissie „Ledenwerving" van de afdeling Haarlem en Omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis in het af delingsgebouw aan de Paviljoenslaan te Haarlem. Bij deze samenkomst is het ge bouw bezichtigd, waarna de heer J. Schip pers een voordracht hield over de verschil lende taken van de afdeling. Vervolgens werd een tweetal films ver toond, een over de bloedtransfusiedienst en een over de boottochten van de „Kasteel Staverden" met chronische zieken en inva liden aan boord. De gasten zegden toe, propaganda voor de aanmelding van nieuwe leden voor de afdeling te zullen maken. Het biljartkampioenschap hoofdklasse- libre, district Haarlem, dat georganiseerd wordt door „Hof van Holland" en gespeeld wordt in hotel ,,'t Hof van Holland" in Haar lem is gisteren begonnen. De uitslagen waren als volgt: Oud president Harry S. Truman, gefotografeerd, terwijl hij poseert voor de beeldhouwer Rene Shapshak. Bosse 250 26 65 9.61 2 v. Hemert 114 26 28 4.38 0 Ketel 250 29 71 8.62 2 141 29 30 4.86 0 92 26 14 3,53 0 250 26 43 9.61 2 Luiten 250 25 48 10.00 2 Hoek jr 235 25 49 9.10 0 Hoek sr 250 28 39 8.92 2 Oomen 187 28 26 6.67 0 Schol ten 250 33 50 7.57 2 221 33 37 6.69 0 113 15 31 7.53 0 250 15 93 16.66 2 Partij OomenKetel afgebroken. Tot de merkwaardigste reminiscenties in de muzieklitteratuur behoort het hoofd thema van Mozarts „Toverfluif'-ouverture, dat de componist waarschijnlijk in het hoofd was blijven hangen, nadat hij Cle- menti diens sonate in Bes had horen ver tolken, die precies zo begint als het Alle gro van zijn voorspel. Maar bij de kern van dit gegeven blijft het dan ook, want wat heeft Mozart daar allemaal niet mee uitgevoerd! Na de tweede maat neemt de meester uit Salzburg zijn vrije loop en dat is dan nog maar het begin van een streng contrapuntische ontwikkeling, die haar evenwicht vindt in een sonatevorm, ter wijl Clementi na vier maten zijn kruit al verschoten had. Toch meende deze bij de uitgave van zijn sonate op het feit te moe ten wijzen, dat Mozart zijn thema had overgenomen. Uiteraard vertelde hij er niet bij, dat deze hem geleerd had hoe uit zo'n kleine kern een grandioos geheel kon worden opgebouwd. Wat Mozart als muzikaal architect kunstenaar betekende, heeft hij bovendien vooral in de finale van de Jupiter-sym fonie getoond. En het was verblijdend, dat Adam daar de teugels van zijn directie strak hield, zodat het zo moeilijk te reali seren stuk in alle klaarte tot ons spi'ak, als een der wonderen van de muzieklittera tuur. 'JOS DE KLERK Jan van Dams historisch toneelspel „Achter wallen en poorten" werd voor het eerst gespeeld ter gelegenheid van het ze venhonderd jarig bestaan van Haarlem én nadien nog vele keren door amateurver end - gingen, ook in Ostende als onderdeel van een uitwisselingsprogramma. Aan deze reeks is thans een opvoering toegevoegd door een ensemble, samengesteld uit on derwijzend en verplegend personeel van de stichting „Meer en Bosch" te Heemstede, welke hier dinsdagavond in gebouw „Ire ne" voor de patiënten van deze inrichting heeft plaats gehad. Vex-heugend waren de grote zorgen, die men aan de aankleding heeft bedeed. Zo hebben de patiënten de speciale decors bij wijze van arbeidstherapie zelf vervaar digd. De costuums vormden hieimee een kleurige combinatie. De spelers hebben een grote ernst en toewijding aan de dag ge legd en deze moeilijke opgave tot een be vredigend einde te brengen. Het juiste in zicht van regisseur C. Spaans bleek vooral uit de beheerste, natuurlijke manier, waar op de rol van Kenau Hasselaer wex-d ver tolkt. Verder zagen wij een markante Rip- perda, die met een krijgshaftige Johan van Duivenvoorde en een sympathieke Pieter Hasselaer het soldatenelement vertegen woordigden. Ursula Talesius was een dik wijls ontroerende, verzoenende geest tussen de elkaar zo tegengestelde partijen. Deze voox'stelling gold als generale repe titie voor de opvoeringen, die dit ensemble nog verder op het programma heeft. Vooral de rolkennis zal nog verbeterd moeten wor den. Broeder de Vries bracht na afloop de grote dankbaarheid van de toeschouwers onder woorden. De Haarlemse rechtbank heeft op dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens eebrek aan actief werd opgehe ven het faillissement van: J. E. Lünzaad. vishandelaar, wonende te Haarlem, Barendsestraat 39. Rechter-com- missax-is: mr. N. Smtis. Curator: mr. G. H. Veenhoven, advocaat en procui-eur te Haar lem, Kenaupark 30. Bij beschikking van de rechtbank is in de faillissementen van: A. A. v. d. Sijde, administrateur te Haar lem. Prinsessekade 45, J. V. J. Bei-tholea, kellnex-, wonende te Haarlem, Amsterdamsevaart 170 d. en J. Stroo. los ai-beider. wonende te Haar lem, Gasthuislaan 24, wegens vertrek van mr. T. Koopmans in diens plaats tot curator benoemd mr. L. S. Römelingh, advocaat en procureur te Haar lem, Zijlsti-aat 47 rood. HAARLEM, 31 januari 1956 ONDERTROUWD: 31 jan., L. J. Derksen en C. J. van Heugten. GEHUWD: 31 jan., H. Lammers en C. A. Ris. BEVALLEN van een zoon: 29 jan., C. A. E. Verweij—Abspoel; J. Bekker—Raveslein; 31 jan., W. MeijepGodvliet. BEVALLEN van een dochter: 28 jan., H. van der Hoevenvan Reijn; 30 jan., J. S. KoeseKloos; M. L. Kelderhuis-Lle jong; 31 jan., M. W. Bakkei-van Deursen; T. LukkienWinter. OVERLEDEN: 28 jan., A. Lancee, 85 j., Korte Annastraat; C. A. Balemans, 31 j., Hagestraat; C. van LawickVersteeg, 64 j„ Gasthuisvest; 29 jan., K. Smit, 80 j„ Hof dijkstraat; M. C van GastelenJukes, 76 j., Haitsma Mulierstraat; 30 jan., G. H. Kune- man, 54 j., Hazepaterslaan; G. A. van Ak keren— Fiege, 89 j., Velserstraat.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11