sanatogen Belangen der volksgezondheid moeten van economische gescheiden worden ■QevAArilyA PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKKINGSRE1ZIGER Wereldnieuws ^ocU ió Itet zo J Als het vriest in Nederland Plotselinge koude bedreigt het leven der vogels Rapport van Maatschappij ter bevordering der Pharmacie Ü.lh.danSunfr De radio geeft donderdag De mens meet het heelal' Oproep aan alle natuurvrienden WETSONTWERP GENEESMIDDELENVOORZIENING Êi Unesco-tentoonstelling in Den Haag Fraude hij Stedelijk Museum te Amsterdam berecht ABDIJSIROOP/, Dertig „Friendships" in Amerika besteld Hulp aan rampgebied in Columbia Examens Weinig ontspanning op de geldmarkt Prof. Baschwitz 70 jaar Verduistering van 13.000 te Amsterdam berecht Inbraak in kasteel Soelen te Arnhem berecht Regering van alle partijen in Soedan DE ARARAT WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 z Dezer clagen is de memorie van antwoord van de regering verschenen over het wets ontwerp op de geneesmiddelenvoorziening. Na een periode van bijna twee jaar het voorlopig verslag verscheen begin 1954 zal dus thans de openbare discussie in de Tweede Kamer over dit ontwerp voortge zet kunnen worden. Dit is voor de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Pharma cie aanleiding haar standpunt kenbaar te maken over dit wetsontwerp. Het hoofd bestuur merkt op dat het opvalt, wanneer men de reacties op dit wetsontwerp van de verschillende erbij betrokken groepen nader beziet, dat van geen enkele zijde warme instemming is betuigd. Dat de apothekers tevreden zouden zijn met de voorgestelde regeling, wordt ont kend. Verklaard wordt, dat zij slechts be reid zijn in het ontwerp te berusten, indien de andere betrokkenen dit ook zullen doen. Te betreuren zou het echter zijn, aldus het hoofdbestuur, indien het huidige ont werp de weg van zijn voorgangers zou op gaan. De geneesmiddelenvoorziening van onze bevolking wordt een te kostbaar goed geacht dan dat economische belangen tegenstellingen de totstandkoming van een moderne regeling daarvan zouden mogen beletten. Het sparen van gevestigde be langen mag volgens het rapport niet zo ver gaan, dat het primaire terwille van het secondaire in de waagschaal wordt gesteld. Het wetsontwerp is een compromis tus sen de belangen van de volksgezondheid en die van een aantal maatschappelijke groepen, zoals apothekers, drogisten, apo- theekhoudende artsen, groothandelaren, in dustriëlen en verenigingen van ziekenhui zen. Inmiddels worden verschillende acties gevoerd om een bepaald onderdeel van het ontwerp nog verder in de economische sfeer te trekken. Zou men aan al deze ver langens tegemoet komen, zo wordt door de Maatschappij ter Bevordering der Phar macie gesteld, dan zou dit ertoe leiden, dat het uitgangspunt der volksgezondheid ge heel zal zijn verdwenen en dat men er slechter aan toe zal zijn dan onder de thans nog geldende wet van 1865. De apthokers, zo zegt het hoofdbestuur, beseffen zeer goed, dat in ons land toe standen zijn gegroeid, die men niet meer ongedaan kan maken en waardoor het niet mogelijk zal zijn de farmaceutische ver zorging van onze bevolking op een zo hoog mogelijk peil te brengen als bijvoorbeeld in de Scandinavische landen is geschied. Daar levert de groothandel uitsluitend aan apothekers, die op hun beurt de patiënten, artsen en ziekenhuizen voorzien. In ons land levert de groothandel niet alleen aan ADVERTENTIE Een onderwijzeres uit Ingen Kan haar zanglust niet bedwingen, Ze heeft bij DANTUMA een vulpen gekocht, Is daar nu zó erg aan verknocht, Dat ze steeds zijn lof moet bezingen. Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 de apothekers, doch ook aan apotheekhou- dende artsen, ziekenhuizen, drogisten en kruideniers. Voorts zijn er fabrikanten, die rechtstreeks aan wederverkopers leveren. De apothekers menen, dat een oplossing niet zozeer moet worden gezocht in een vermenging van de belangen van volks gezondheid en economie, maar juist in de scheiding daarvan, waardoor de bij de ge neesmiddelenvoorziening betrokken belan gen kunnen worden beschermd in de sek toren, waarin zij thuishoren. De zogenaamde monopolie-positie is, zo wordt met nadruk verklaard, met opzet en in het algemeen belang geschapen. In de tuchtrechtspraak ligt bovendien een be langrijke waarborg tegen misbruik. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, causerie. 11.15 Orgel. 11.45 Een Hindoestaanse bruiloft in Suriname, causerie. 12.00 Metropole-orkest. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.35 Platen. 12.45 Uit het bedrijfsleven, toespraak. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Platen. 14.25 Nieuw licht in de zaak Dreyfus?, cau serie. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de zie ken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Kamer muziek. 17.45 Regeringsuitzending: Neder land en de wereld: Het maandelijks overzicht van de werkzaamheden der Verenigde Na ties. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Cabaret. 19.25 Lichte muziek. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Hercules, muzi kaal drama. Iri de pauze (plm. 21.2021.30): Radiojournaal. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Hercules derde bedrijf). HILVERSUM I. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Hoogmis. 9.50 Platen. 9.55 Voor de vrouw. 10.09 Platen. 10.30 Morgen dienst 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Fluitrecital. 13.45 Platen. 14.00 Metropole orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Militaire Kapel. 18.15 Lichte muziek. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal Perspectief. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Tijdschriften kroniek. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (NTS., V.P.R.O.) 16.00—17.30 Olympische Winterspelen. 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Vragen- bcantwoording. 20.24 Masker en Gelaat, documentair programma, 20.50 Pauze. 20.55 Tweesprong, TV-spel. 22.1522.25 en 23.00 23.30 Olympische Winterspelen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Amerikaanse muziek. 12.00 Amuse mentsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelrecital. 13.30 Platen. 13.45 Orgelrecital. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Studentenorkest. 16.02 Kinderliederen. 16.15 Koorzang. 16.30 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 19.50 ditieke causerie. 20.00 Platen. 20.30 Ver- '/<-.ekprogramma. 21.30 Jazmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Gewijde muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag, en: Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 50 m.). ADVERTENTIE SANATOCEN Voorkom ziekte, zwakte en moe heid, die U telkens weer trachten te ondermijnen. Bestrijdt deze kwalen door regel matig gebruik van het zenuw tonicum, dat onontbeerlijk is voor het behoud van gezondheid en vitaliteit tf I 9 9 Wr hei zenuwsterkend tonicum De directeur-generaal voor de Kunsten en voor de buitenlandse culturele betrek kingen, mr. H. J. Reinink, heeft in het Ne derlands Postmuseum in Den Haag de ten toonstelling „De mens meet het heelal" geopend. Deze tentoonstelling is de vierde, door de Unesco georganiseerde rondreizen de wetenschappelijke tentoonstelling. De expositie is nu uit Spanje gekomen en zal tot en met 4 maart in het Postmuseum te bezichtigen zijn. Deze tentoonstelling vestigt de aandacht op het meten van afstanden en afmetingen als basis van alle exacte wetenschap. Op een aantal panelen langs de wanden van het museum zijn schematische voorstel lingen en foto's ongehangen. Ook is een groot aantal wetenschappelijke instrumen ten op de expositie opgesteld. De tentoonstelling leidt de bezoekers echter niet alleen de wereld van de kleine afstanden binnen, er wordt ook aandacht besteed aan metingen binnen ons zonne stelsel in astronomische eenheden, aan de afstanden tussen de sterren in lichtjaren en tenslotte van ver verwijderde melkweg stelsels. Wetenschappelijke en industriële instellingen in negen landen hebben aan deze tentoonstelling meegewerkt. Bijzondere aandacht trekt op deze ten toonstelling de radar-installatie, waarom heen in grote bogen een vliegtuigmodel cirkelt, voorts de Wilson-kamer voor het deeltjes, de Geiger-Müller-teller voor het meten van radio-actieve straling en veie soorten microscopen. De rechtbank te Amsterdam heeft de zes verdachten van het proces betreffende de fraude bij het Stedelijk Museum te Am sterdam ieder vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar opgelegd. Tegen bewakers, kassiers en suppoosten van het museum, die in complot fraude hadden gepleegd met de toegangsbiljetten, had de officier van Justitie veertien dagen geleden vier maanden onvoorwaardelijk geëist. De strafbladen van de zes verdach ten waren nog blanco. S^1936'37 130 "39 %0 %1 '43 '45 '46 '47 '4fl %9 '50 51 '52 153 I9W Het kan in ons land zeer hard vriezen. De grafiek toont dat wel heel duidelijk aan. Het jaar 1942 spant de kroon want toen bleek het mogelijk te zijn dat het in ons land bijna 28 graden C kan vriezen. Ook de koude van 1940 viel ons zeer „fris" op het dak want niet minder dan 24 graden C moesten wij noteren als hoogst gemeten temperatuur. Gelukkig hebben wij in de toen volgende jaren praktisch niet meer zulk een lage temperatuur gemeten. Ook de afgelopen winter van 1954/1955 was er een met matige vorst. Als wij nog verder terug gaan kijken ko men wij in de geschiedenis van de „echte" Hollandse winters tegen zoals in 1435 toen het van januari tot eind juni „scrickeiyck kout" schijnt te zijn geweest. Ook de win ter van 1845 was er echt een uit grootva ders verhalen. Toen vierde men Pasen op het ijs! Velen van ons kunnen zich uit eigen on dervinding nog wel de beruchte winter van 1929 herinneren toen de vorst zo heel Met het oog op de huidige strenge vorst vraagt de Vereniging tegen het mishaidelen van dieren voor Haarlem en omstreken de bijzondere aandacht voor de vogels. De ver eniging treft zelf natuurlijk alle maatrege len, maar dit is uitraard niet voldoende. Zij roept dan ook ieders hulp in om de vogels tegen de gevolgen van de koude te bescher men. Men kan bijvoorbeeld met vetbollen vele vogels naar zijn tuin lokken. Hoe kou der weer, hoe drukker het bezoek van aller lei soorten vogels zal zijn. Sommige vogels, die hun voedsel op de grond plegen te zoeken, kan men het beste helpen door het voer op de grond te strooien, liefst nadat de sneeuw daar weg geveegd is. In de buurt mogen zich geen struiken bevinden, van waarachter een kat ze kan bespringen. Toch is een doorn achtige heg of struik soms gewenst om de vogels als schuilplaats te dienen als een sperwer hen plotseling overvalt. Heeft men een voedertafel, dan kan men voor mezen, roodborstjes, spreeuwen en mussen aller lei afval strooien. Ontbreekt het dak van de voertafel, dan krijgt men er ook wel vinken en merels op, maar met regen en sneeuwval is dit ontbreken van een afdak voor het gestrooide voer een bezwaar. Mochten de huismussen alle andere vogels van de voertafel weren, dan spanne men zwarte draadjes op ongeveer 5 tot 10 cm hoogte rondom de tafel, te bevestigen aan rechtopstaande stokjes in de hoeken. Mus sen zijn hier bang voor en blijven dan weg. Door vorst verzwakte vogels kan men helpen, door ze het voer diep in de bek, zelfs in de keel te duwen als ze het niet zelf kunnen oppikken. Men voere zee vogels, reigers, fuuten en meeuwen met ADVERTENTIE voor keel en lucht wegen. In een ver- - standig gezin staat -nu een fles AKKER SIROOP visjes of niet te grote stukken visafval, meerkoeten en eenden met kleine stukjes brood, geplette granen en gekookte groen te. Verzwakte exemplaren van reigers, roerdompen van Jan-van-Genten, die ge vangen kunnen worden, kunnen gevaar lijk zijn voor uw ogen, waarna ze dikwijls pikken. In de regel heeft men bij het voederen hulp nodig omdat het voer met een rond stokje als spateltje naar binnen geduwd moet worden, waarbij de vogel allicht tegenspartelt. Vergeet u dan ver der het drinkwater en als het kan en op een vorstvrije plek is het badwater niet voor deze verzwakte vogels. Een zevental Amerikaanse luchtvaart maatschappijen heeft besloten tot aankoop van Fokker F. 27 Friendship-vliegtuigen over te gaan. In totaal zijn hiermede dertig vliegtuigen gemoeid, bovendien is op een tiental nog optie genomen. De vliegtuigen zullen door Fairchild gebouwd worden, die o'e rechten hiertoe van Fokker hebben ver worven. Ten gevolge van de overstromingen in Columbia, waardoor 110.000 mensen dak loos zijn geworden, zijn de plaatselijke bronnen van hulpverlening spoedig na de ramp uitgeput geraakt. Vele duizenden daklozen zijn daardoor aangewezen op buitenlandse hulp. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft teams ter assistentie gezonden en de Liga van Rode Kruisverenigingen heeft uit haar magazijn te Marseille 50 kisten kleding stukken ter waarde van 15.500 dollar naar Columbia gestuurd. In Nederland heeft het Bedrijfschap voor Zuivel 50 ton magere melkpoeder ter waarde van f 50.000,ter beschikking gesteld van het Nederlandse Rode Kruis. In samenwerking met de re gering heeft het Nederlandse Rode Kruis voorts nog 3744 blikjes „cornedbeef" ter waarde van f 3000,aangekocht. Deze goederen zullen door de Kon. Ned. Stoombootmij. gratis worden verzonden met het op 9 februari van Amsterdam naar Barranguilla vertrekkende motorschip „Delft". Nijmegen. Doctoraal examen Engels: Pater J. H. L. Kengen SSCC, St. Oedenrode. Kan didaatsexamen Engels: Mej. E. A. Builen, Nijmegen. Weekstaat Nederlandsche Batik De belangrijkste mutatie op de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 30 januari is te vinden bij het saldo van het Rijk, dat met 218 miljoen is verminderd, tot 333,7 miljoen. Deze verlaging houdt verband met de drie maandelijkse betaling van de staat aan de gemeenten, waarmee ditmaal naar schatting een bedrag van 240 miljoen gemoeid is geweest. Dit bedrag is in eerste instantie bij de handelsbanken ge komen, die het daarna wegens de ultimobe- hoeften voor een groot deel in circulatie hebben gebracht. De chartale geldhoeveelheid is met ƒ116 miljoen toegenomen tot 3.876,6 miljoen. Tevens hebben de banken de hun verleende voorschotten tot het meer normale bedrag van 32 miljoen teruggebracht. Bovendien hebben zij van de gelegenheid gebruik ge maakt schatkistpapier aan te kopen en wel tot een bedrag van 54,5 miljoen. Men neemt aan, dat dit hoofdzakelijk 5- jarige schatkistbiljetten geweest zijn. De desbetreffende post is hierdoor verminderd van 307,2 miljoen tot 252,7 miljoen. Ook slaagden de banken er in hun eigen saldo met 37 miljoen te versterken tot 525 miljoen. Dit is ongeveer het bedrag dat zij verplicht zijn bij de Centrale Bank aan te houden. Ondanks de grote betalingen van het Rijk is van een eigenlijke verruiming op de geldmarkt nog geen sprake. De toestand hier blijft wisselvallig en daggeld doet nog steeds 1 percent. De zilvervoorraad heeft in verband met het verder in omloop brengen van de „har de" guldens een daling van ruim 2,1 mil joen ondergaan en bedraagt thans 40,6 miljoen. De goudvoorraad bleef onveran derd op 3.275 miljoen. De netto deviezen reserve onderging wederom een stijging en kwam van 1.456 miljoen op 1.477 mil joen. Donderdag 2 februari zal prof. dr. K. Baschwitz hoogleraar in de persweten schap en massa-psychologie aan de Uni versiteit van Amsterdam, zijn 70ste ver jaardag vieren. Prof. Baschwitz reci- pieert die dag te zijnen huize, Prinsen gracht 644, tussen 3 en 5 uur. Conform de eis heeft het gerechtshof te Amsterdam de 30-jarige boekhouder H P J. uit Utrecht wegens verduistering van f 13.000 veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. In eerste aanleg was deze verdachte door de rechtbank te Utrecht negen maan den opgelegd. Aangezien de verdachte reeds zes maanden in voorarrest heeft doorgebracht zal hij niet opnieuw behoe ven te worden opgesloten. Het geld was verduisterd ten nadele van een houtindus trie in Utrecht, waarbij de verdachte als boekhouder in dienst was. 40. „Migam balalaika!", brulde de hoofd man, „welk galgebrok heeft deze zak op mij neder gesmeten! Spreek op! Ik verteer van woede!" „Dat deed een westerse worm in een vliegende machine, o hoogverheven sheik", antwoordde een der ruiters. „Ginds zoeft de verachtelijke grappenmaker door de lucht!" „Bij de baard van AU Baba, daar zal hij voor boeten!", gilde de hoofd man schel, „vooruit, te paard! Achtervol gen wij het duivels vliegend mechanisme! En verpletteren wij elke westerse worm, die wij onderweg tegen komen!" Maar hoewel zij op snelle paarden reden, hadden de woestijnbewoners toch weinig kans, om de straaljager te pakken. Neef Lodewijk maakte zich dan ook geen zorgen over deze achtervolging; integendeel, dit strook te juist met zijn boze plannen. Hij vloog laag over de plaats, waar Panda en de ont dekkingsreiziger bezig waren het zand uit hun vliegtuig te scheppen. „Kijk, daar gaat uw neef weer", zei Panda. „Onbelang rijk", antwoordde de ontdekkingsreiziger. „Ernstiger is, wat DAAR aankomt". En hij wees naar de bende razende ruiters, die over de heuvel kwamen aan galop peren. onschuldig pas in .december inviel. Steeds strenger werden echter de temperaturen, waarbij 20 graden C heel gewoon was. Deze winter duurde tot in maart. Wat de lengte betreft duurde de winter van 1946/ 1947 nog net iets langer door in half de cember te beginnen en aan te houden tot in maart. Hoewel het een lange winter was,was de vorst toch niet zo streng als in de voorgaande jaren. Trouwens het lijkt wel, als wij zo de grafiek eens bezien, dat het de laatste jaren lang zo koud niet meer wil worden. De Arnhemse rechtbank heeft vonnis ge wezen in de zaak tegen de Amsterdammers, die worden verdacht van de geruchtma kende inbraak in het kasteel Soelen ie Zoelen op 24 maart van het vorig jaar Voor een enorm bedrag aan effecten cn kostbaarheden namen de inbrekers mee. Doordat de inbrekers over de verdeling van de buit verschil van mening kregen, kon de Amsterdamse recherche, samen werkend met de Rijkspolitie te Zoelen, op het spoor van deze verdachten komen. De officier van justitie had op 17 januari tegen de initiatiefnemer, de 30-jarige schil derijenhandelaar J. V., vier jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist en tegen zijn medeplichtigen, de 39-jarige koopman A. C. H. van O. en de 34-jarige koopman P. H. Z. twee jaar gevangenisstraf, alle straffen met aftrek van preventieve hech tenis. De rechtbank veroordeelde J. V. nu tot vier jaar gevangenisstraf. A. C. H. van O. tot drie jaar en P. H. Z. eveneens tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De 32- jarige Poolse chauffeur-monteur W. R., ge wezen huisknecht op het kasteel, werd wegens het uitlokken van de inbraak ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. De eis tegen hem luidde een jaar en twee maanden met aftrek. KHARTOEM (Reuter). Premier Ismail el Azjari, van Soedan, heeft zich bereid verklaard een regering te vormen uit ver tegenwoordigers van alle partijen, omdat een crisis in zijn eigen partij zijn krappe meerderheid in het parlement bedreigt. Aan drie ministers die zondagavond hun ontslag indienden, zal verzocht worden in functie te blijven. De ministers van On derwijs, Financiën en Economische Zaken en Volksgezondheid zeiden te zijn afgetre den omdat El Azjari een lijst van ministers voor een kabinet op de breedst mogelijke basis niet aanvaard had. Een week geleden leed de regering de nederlaag bij een stemming over een tech nisch punt tijdens het begrotingsdebat. De regering die niet behoefde af te treden kreeg de volgende dag een vertrouwens votum met een overwicht van slechts drie stemmen. ADVERTENTIE TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGEUIKS VOOR STEM EN KEEL Zuivere plantaardige stoffen zijn de bestanddelen van Wybert, het doelmatige middel ter bescher ming van de keel. Onmisbaar voor een ieder die zijn stem veel moet gebruiken. Betoging. Bij een betoging in de Frans- Marokkaanse haven Casablanca, waar aan meer dan vierduizend demonstran ten deelnamen zijn vier personen ernstig gewond. Troepen herstelden de orde. De betoging was door winkeliers georga niseerd uit protest tegen de moord op een handelaar en diens echtgenote voor hun woning door een twaalftal gewa pende mannen. Een der gewonden, een Spanjaard, werd door een woedende menigte van zijn motorfiets getrokken, met benzine begoten en vervolgens in brand gestoken. Afgewezen. De Amerikaanse federale rech ter te San Francisco heeft een verzoek van Caryl Chessman om voor een nieuw verhoor te worden voorgeleid, afge wezen. Als dit verzoek was ingewilligd had Chessman, die sinds 1948 strijdt voor herziening van zijn doodvonnis, de gevangenis van San Quent kunnen ver- lateh. Chessman heeft tot dusver steeds uitstel van executie weten te krijgen. Door de afwijzende beschikking is het laatste besluit om hem uitstel te ver lenen, ongedaan gemaakt. Chessman kan nu opnieuw in beroep gaan bij het Hof van Appèl van San Francisco en zich nog weer eens wenden tot het Hooggerechtshof van de Verenigde Staten. Om de Kaap. Franse troepentransport schepen, die troepen van het vreemde lingenlegioen uit Indochina naar Noord-Afrika brengen, zullen voortaan om de Kaap varen in plaats van door het Suezkanaal om de mogelijkheid van desertie uit te sluiten. In het Suezkanaal zijn de laatste tijd herhaaldelijk militai ren van Franse Iroepentransportschepen ontsnapt. Verzoek. Communistisch China heeft de Britse zaakgelastigde in Peking ge vraagd, de autoriteiten te Hongkong te verzoeken om vasthouding van een Chinese nationalistische Sabre-straal- jager. die op het vliegveld Kai Tak in Hongkong een noodlanding heeft ge maakt. Volgens het persbureau „Nieuw China" heeft het toestel het communis tische vasteland beschoten en is naar Hongkong gevlucht toen het werd na gezeten door communistische jacht vliegtuigen. Afzijdig. De Jordaanse premier, Samir Rifa'i, heeft in de Jordaanse Tweede Kamer verklaard, dat de regering niet van plan is, zich bij het verdrag van Bagdad aan te sluiten. De regering kreeg het vertrouwen van 34 van de 40 afgevaardigden na een debat over de buitenlandse politiek. Rifa'i zei nog: „Onze politiek is de algemene politiek, die alle Arabische staten hebben goed gekeurd". Goodwill. Westduitse bankiers, indus triëlen en journalisten zijn voor een goodwill-missie naar Latijns-Amerika vertrokken. Het doel der missie is de economische betrekkingen met de lan den van Latijns-Amerika te versterken. Ronde-tafel. De vakverenigingen van ha venarbeiders in Australië hebben een uitnodiging aanvaard van de minister van Arbeid, Holt, voor een ronde-tafel- conferentie. De havenarbeiders zijn reeds acht dagen in staking. Men ver wacht, dat de bond van reders het voor stel eveneens zal aanvaarden. Minister Holt heeft verklaard, dat de regering een stagnatie van de scheepvaart voor onbepaalde tijd niet kan dulden en ge noodzaakt zou zijn tot het nemen van drastische maatregelen. Aanhalen. Prins Norodom Sihanoek, de premier van Cambodja, is naar de Phi- lippijnen vertrokken voor een officieel bezoek, dat ten doel heeft de vriend schapsbanden nauwer aan te halen. Naar van welingelichte zijde vernomen wordt, zou de prins in februari een bezoek aan Peking willen brengen. Gevaar. De Oostduitse regering heeft de Verenigde Staten er van beschuldigd het luchtverkeer boven Oost-Duitsland in gevaar te brengen door het oplaten van grote ballonnen met fotografische en radiouitrusting. Enkele ballonnen, al dus een verklaring, zijn de laatste paar dagen neergehaald. Zij bevatten inge wikkelde toestellen, zijn „zeer groot" en wegen een ton. De ballonnen waren op gelaten uit West-Duitsland en Scandi navische landen, aldus de Oostduitse verklaring. Aardbeving. Dinsdag is er een krachtige aardbeving geweest in Ilirska Bistrica (Joegoslavië), ten zuidoosten van Triëst, zo meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg. Er is aanzienlijke schade aan gebouwen aangericht, maar van per soonlijke ongelukken is geen melding gemaakt. ARARAT IS oorspronkelijk, niet de naam van een bepaalde berg, maar van een ge hele landstreek. In het Oude Testament staat duidelijk dat de zonen van Sanherib na de moord op hun vader naar het land van Arabat vluchtten (2 Kon. 19:37 en Jes. 37 :38) en Jeremia spreekt van het koninkrijk van Ararat (51 27). Hiermee is de passage, die in het Zondvloedverhaal (Gen. 8:4) de landing van de Ark „op de bergen" van Ara rat beschrijft, absoluut niet in tegenspraak. Maar de conse quentie van het een en ander is wél, dat de juiste landings plaats in de bergen van Ararat onbekend blijft. Men heeft V hiervoor de hoogste top in Ar- menië aangewezen en hem Ararat ge noemd, maar met deze willekeurige plaats aanduiding laat'de geschiedenis zich uiter aard niet dwingen. Zij voegt zich niet naar ons, maar wij dienen ons naar hddr te richten. En wanneer het Zondvloedver haal van „de bergen van Ararat" spreekt is het onjuist één bergtop uit te kiezen en deze met de naam Ararat te tooien, waar door volgende geslachten lelijk in de war roken. De Ararat (zoals we die aangewezen plaats maar zullen blijven noemen) vormt een uitgestrekt bergland, dat in twee berg toppen culmineert, t.w. de Grote Ararat, die een hoogte van 5156 m. bereikt, en de in overeenstemming, dat men vanuit de vlakte geen idee van deze geweldige hoog ten heeft, noch iets vermoedt van de grote afstand. De Grote Ararat is een enigszins afge ronde, reusachtige kegel, die aan de voet een doorsnede van 40 km. heeft en met zijn geweldige koepel van eeuwige sneeuw 4300 m. omhoog stijgt. Hij bestaat uit vul- v kanische gesteenten en moet als vuurspuwende berg vroe ger vreselijk gewoed hebben, zoals duidelijk blijkt uit de basalt en lavamassa's. De plan tengroei is op de hellingen zeer schraal, en alleen op de bergrug tussen beide berg toppen groeien wat berkebo men en schriele jenever- en mispelstruiken Heel deze streek is een wereld op zich zelf, die het middelpunt vormt van de oude overleveringen uit de vroege geschiedenis der mensen. Hier, aan de voet van de Ararat, ligt een dorpje, waar volgens de verhalen Noach na de Zondvloed uit de Ark zou zijn gestapt, en in de nabijheid van Erivan wordt de vreemdelingen de plek gewezen waar hij de eerste wijnstek zou hebben geplant. Sterker nog dan de geheel eigen sfeer die hier hangt en de bekoring die van de grootsheid van dit land uitgaat, blijft de berg Ararat zelf als een magneet de mensen aantrekken die op zoek zijn naar de ark, althans naar de Kleine Ararat die ruim 1000 m. lager is. T®daarvan- Ter geruststelling Beide toppen zijn verbonden door een ruim n„ we u yeTZe^eren> dat er al vele 2600 m. hoge bergrug ter lengte van 87 km., zodat beide toppen door een aanzien lijke afstand gescheiden zijn. En toch zijn alle verhoudingen zó volkomen met elkaar .arken" gevonden zijn. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2