Ernstige stagnatie gevreesd voor het scheepvaartverkeer Gasverbruik dreigt leverings capaciteit te boven te gaan Matrassenfabriek in oud pand volkomen uitgebrand HAARLEM IN DE KOU Matigheid geboden Druk werd uit voorzorg reeds stuk verlaagd; hier en daar geen gas Felle brand in Amsterdam-Centrum Vertragingen door vorst bij spoorwegen ^Brieuew aan de redactie Amsterdamse Beurs Ook moeilijkheden met bussen en trams; kleine vertragingen bij de spoorwegen De veerdiensten Vlotte „radio-revue" in Concertgebouw Rode Kruis bood vreugde aan invaliden Storing in tramverkeer Extra-uitkering voor gesteunden Italiaans schip zonk na aanvaring met de „Prins Maurits" Tuinbouwkundige E. van der Laan onderscheiden „Veilig door uzelf" aan insigne herkenbaar Diefstal van vleeswaren uit een auto „Weten en Werken" Wielrijder brak na aanrijding een been Fabriek te Deventer geheel uitgebrand Kapitale boerderij geheel uitgebrand A. A. Milne overleden Vorst hinderde blussings- werkzaamheden Weer draadbreuk op brug bij Moerdijk Friese week in Amsterdam Britse dienstplichtigen ook naar Cyprus WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het treinverkeer van en naar Haarlem verliep vanochtend, ondanks temperaturen van -11 tot -13 graden, heel wat gunstiger dan de beide voorgaande dagen. Wel liepen vrijwel alle treinen uit Amsterdam, de kop van Noordholland en Rotterdam nog met vertraging binnen, maar het euvel was nu veel minder ernstig dan maandag en dinsdag. Gemiddeld lag men ongeveer tien minuten op de vertrek- en aankomsttijden volgens het spoorboekje achter, maar overigens kon de dienstregeling normaal worden afgewerkt, omdat het niet meer nodig bleek, treinen op de tussenstations te laten omkeren. Dit is voornamelijk te danken aan het feit dat de lucht nu veel minder vochtig was dan gisteren en eergisteren, zodat het euvel van ijsafzetting op de bovenleidingen zich vrijwel niet meer voordoet. Het aantal zieken onder het stations- en technisch personeel personeel itionschef alle hoop heeft, ook bij aanhoudende strenge vorst Koning Winter met succes is niet abnormaal groot voor deze tijd van het jaar, zodat de hoofdstationschef op heeft, ook bij aanhoudende het hoofd te kunnen bieden. Minder gunstig is het beeld, dat het scheepvaartverkeer vanmorgen bood. Direc teur J. H. W. Scholte van Haven- en Marktwezen vreest, dat de zuidelijke wa terwegen naar Haarlem hel complex kanalen en vaarten dat de Spaarnestad via Leiden en de Ringvaart met de ros», van het land verbindt wellicht reeds mor gen geheel dicht zullen komen te liggen. Per schip zal Haarlem van het zuiden «m oosten uit dan alleen nog „om de Noord", dat wil zeggen langs de omweg via Amster dam-Rijnkanaal, Noordzeekanaal en Noor der Buitenspaarne (dat doorgaans veel lan ger weerstand biedt aan de vorst) bereik - baar zyn. Kleine vertragingen in de aan- en afvoer van industrieprodukten, grond stoffen, kolen en andere scheepsladingen zullen dan wellicht onvermijdelijk zijn, hoewel een belangrijk deel van dit vervoer natuurlijk juist zoals dit in de strenge winter van 1953 geschiedde door de spoorwegen en het wegvervoer overgeno men kan komen. Vanmorgen heeft nog een zware sleep boot, die hiervoor speciaal gebouwd is en een motorvermogen van 160 pk bezit', geprobeerd, de vaarweg naar Leiden open te breken. Het schip is met moeite tot Bennebroek gekomen, maar moest zijn po ging toen als hopeloos opgeven. Via Haar lem is de sleper naar Zaandam terugge keerd. Hoe hard de vorst toesloeg, blijkt wel uit het feit dat vanochtend in alle vroegte zelfs een deel van het Noorder Buiten spaarne dat gistermiddag nog open wa ter was dichtgevroren bleek te zijn. Gelukkig heeft een flinke tankboot, die bij de Shell moest lossen, nog een geul door het ijsdek gebroken, die men nu met man en macht tracht open te houden. Ook het dwarsverkeer over het Spaarne heeft al moeilijkheden ondervonden. De motorboot van veerman Zekveld, die de verbinding met de woonschepenhaven on derhoudt, lag vanmorgen zo vast in het ijs, dat havenwerken eraan te pas moest komen om hem uit zijn kluisters te bevrij den. Dit is echter niet gelukt; het veer naar de woonhaven heeft vanmiddag dan ook de dienst geheel moeten staken. De normale personeelsveerdiensten van de Haarlemse Scheepsbouw en Stork Hijsch hebben, zij het met moeite, kunnen varen omdat een sterke sleepboot van de sleepdienst Kalvela reeds om vier uur van ochtend begonnen is met het ploegen van een vaargeul. De personeelsponten van Hilarius en Figee hebben tot nu toe geen last gehad. Iets ten zuiden van de woonschepenhaven is vrijwel tot aan de spoorbrug nog een groot stuk open water, hetgeen te danken is aan de warmwaterlozing van Tijdens feestavond van Haarlemse afdeling A.N.G.B. Ter gelegenheid van het negentig jarig bestaan van de Algemene Nederlandse Grafische Bond en het gouden jubileum van het N.V.V. had de afdeling Haarlem van de A.N.G.B. voor haar leden een feest avond georganiseerd, die dinsdagavond in bet Concertgebouw gehouden werd. Nadat de heer H. W. van Arnhem namens het Bondsbestuur een toespraak had ge houden trad het radio-revue-ensemble onder leiding van Rens van Dorth voor het voetlicht met de revue „Voor U." De aanwezigen werden onthaald op een bonte stroom van elkaar vlot opvolgende schetsjes, door Rens van Dorth, Truce Speyk, Dick Binnendijk. Tonny Huygen, Sylvia Sylvestra, muzikale intermezzo's met Cas Oosthoek aan de vleugel en Ted Valerio, accordeon, het optreden van het Dicola-danstrio, korte pakkende „shows" en grappige schetsjes, vele liedjes en „wereldmelodieën." Het zou te ver voeren van elk der programmapunten iets te ver tellen. Het ensemble heeft de aanwezigen een genotvolle avond met humor en hier en daar een scheutje levenswijsheid laten meemaken, waarvan een ieder ongetwijfeld zeer plezierige herinneringen mee naar huis genomen heeft. Onder leiding van mervouw M. A. Göt- zen-Lodder, leidster van de Welfare-afde ling van het Rode Kruis, zijn op en ter gelegenheid van de verjaardag van Prin ses Beatrix een twintigtal invaliden ont haald op een prettige, middag in het ge bouw van het Rode Kruis aan de Pavil joenslaan te Haarlem. Daar werden zij na mens het bestuur Haarlem en omstreken van het Rode Kruis welkom geheten dooi de heer G. de Boer. De invaliden, wier leeftijd varieerde van vijftien tot ruim vijfentwintig jaar hebben een prettige middag gehad, die zij niet gauw zullen vergeten. Een aantal ambte naren van de gemeente Heemstede waren in de gelegenheid gesteld een programma van volksdansen uit te voeren en een van hen, mejuffrouw Rita Loeffen, verleende muzikale medewerking. De heer W. van Houten bewees dat hij goed jongleren kon. Tot slot van de bijeenkomst vertelde de heer G. Götzen een verhaal van de Konink lijke bereden politie. industrie in de Waarderpolder, die hier in het Spaarne uitmondt. Daarvan profiteert dus ook de gemeen telijke veerdienst ter hoogte van de Droste- fabriek. Wel kon deze pont door een klein mankement aan de motor (dat eveneens op rekening van de koude komt) pas om acht uur inplaats van klokke zeven gaan varen, maar overigens functioneert hier alles naar wens. De strenge vorst is ook de oorzaak ge weest van vertragingen in het tram- en busverkeer. Op de Herenvest brak gisteravond om tien uur door bevriezing een bovenleiding tengevolge waarvan het tramverkeer tus sen de Kampervest en de Amsterdamse vaart stil kwam te liggen. De passagiers werden met autobussen langs dit traject vervoerd totdat omstreeks twaalf uur de bovenleiding hersteld was. Ook elders, zo als bijvoorbeeld op de Leidsevaart bij het Schouwtje, moest de tram geruime tijd wachten omdat de oovenleiding bevroren was. Uiteraard had de vorst ook invloed op het busverkeer omdat van diverse wagens de olieleidingen of luchtleidingen bevroren. De NZHVM-dienst naar Marken ging vanmorgen nog normaal door, maar uiter aard zal dit bootje bij aanhoudende vorst de tocht door het ijs niet meer kunnen volbrengen. Over de toekomst kon men zich nog niet uitlaten. Men doet natuurlijk al het mogelijke om de tram- en busverbindingen normaal te laten functioneren, maar uiter aard kan men niet van te voren bekijken hoe het materiaal zich zal houden. In zijn vergadering van gisteren heeft het college van B. en W. van Haarlem besloten, met het oog op de felle kou, in de week van -6 tot en met 11 februari aan allen die delen in de gemeentelijke steunregelingen, een extra uitkering te geven van 4.— voor gehuwden en alleen- wonenden, en van 2.50 voor de kamer bewoners. Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring op 11 oktober van het vorig jaar in de Noordzee ter hoogte van Vlieland tus sen het 1287 brt. metende Nederlandse s.s. „Prins Maurits" van de Oranjelijn en het Italiaanse s.s. „Vittorio Z". Het Italiaanse schip brak kort na de aan varing in tweeën en zonk. De 20 leden van de bemanning werden gered door het Fran se s.s. „Klebèr". De kapitein van de „Prins Maurits", de heer H. V. uit Rotterdam, verklaarde, dat hij die namiddag in mistflarden het andere schip op de radar kreeg. Hij dacht aanvan kelijk, dat het een meeliggend schip was en bleef op volle kracht varen. Toen echter enkele minuten later bleek, dat het schip uit tegenovergestelde richting kwam, is ka pitein V. van koers veranderd en heeft vaart laten verminderen. Toen de „Prins Maurits" het Italiaanse schip midscheeps aan stuurboord ramde, had het Nederlandse schip naar schatting van de kapitein nog een vaart van ongeveer 2 mijl. Hij had na de aanvaring van de tweede stuurman van de „Vittorio Z" gehoord, dat dit schip op volle kracht was blijven varen. Na de aanvaring verdween het Italiaanse schip. Het kwam na zeven minuten weer aan bakboordzijde opdagen, schuurde langs de boeg van de „Prins Maurits", brak in tweeën en zonk. De heer H. A. Broere, lid van de raad, zei tegen kapitein V., dat hij door van koers te veranderen dwars op het vaarwater is ge komen en dat hij van geluk mag spreken, dat hij de Italaan heeft aangevaren en dat niet het omgekeerde is geschied. „U moet veel harder hebben gevaren dan u opgeeft, want beide schepen hebben in acht minu ten samen een afstand van 4'/3 mijl afge legd en het oude Italiaanse schip kon niet zo hard varen. Als u niet van koers was veranderd was er waarschijnlijk niets ge beurd." J. Metz, merkte op dat kapiteins denken De inspecteur van de scheepvaart, de heer met behulp van de radar in de mist op volle kracht te kunnen blijven varen. Hij vond een bereik van vijf mijl voor de radar on der dergelijke omstandigheden wel wat weinig en zei, dat men goed en snel moot kunnen reageren op de gegevens, die men via de radar verkrijgt. De heer Metz achtte kapitein V. mede schuldig aan de aanvaring en vroeg de raad zijn diploma in te houden voor de tijd van twee weken. „Daarmee wil ik niet zeggen, dat aan boord van de „Vittorio Z" geen fou ten zijn gemaakt", aldus de heer Metz. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is aan de heer E. van der Laan met ingang van 1 februari eervol ontslag verleend als wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de afdeling Tuinbouw bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Tijdens een afscheidsbijeenkomst heeft de directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. van der Plasse, de heer Van der Laan ervan in kennis gesteld dat het H. M. de Koningin heeft behaagd hem te benoemen tot officier in de orde van Oranjc-Nassau. De heer Van der Laan heeft door zijn baan brekend wetenschappelijk werk bij de or ganisatie van het Tuinbouwkundig Onder zoek de grondslag gelegd voor het hoge peil van ontwikkeling, waarop dit onder zoek thans is gekomen. De eerste leden van de bond „Veilig door uzelf" („Veduze") rijden nu met het insigne van de bond. „Ik erken uw belang" staat er op. De heer H. A. J. Klusman, op richter van Veduze, heeft dit in Den Haag medegedeeld. Eén rijwiel, één bromfiets, één motor, één scooter en één auto voeren het insigne. De heer Klusman meent dat het een bond moet worden van „doodgewone Ne derlanders, die zich er van bewust zijn, dat zij fouten maken" en die daarom willen doen wat zij in het algemeen belang als mens verplicht zijn. De veiligheid op de weg, aldus de oprichter, ligt in het vertrou wen, dat het begrip voor veiligheid iemand schenkt en dat hij stelt in de omstandig heden waaronder en de middelen, waar door hij zich veilig voelt en kan voelen. Het vertrouwen dat iedere weggebruiker heeft en wekt in en ten opzichte van zijn mede-weggebruiker is de ziel van de al gehele veiligheid, zegt de heer Klusman. De bond wil de erkenning, naleving en be scherming van de wet bij iedere wegge bruiker aankweken en doen leven. De open brief van de heer Klusman aan het Nederlandse volk heeft reacties opge wekt.Ongeveer duizend betuigingen van instemming heeft de oprichter ontvangen. Ook uit België ondervond men belangstel ling. De voorzitter van het hoofdbestuur wordt baron d'Aumale van Hardenbroek uit Leersum. Het hoofdbestuur zal vijf leden tellen, evenals het dagelijks bestuur en de plaatselijke besturen. Het centraal se cretariaat is voorlopig gevestigd aan de Zoeterwoudsesingel 56a te Leiden. Het gasverbruik is dinsdag als gevolg van de strenge kou zozeer toegenomen, dat er reden tot bezorgdheid is over de leve ring, zo vernamen wij van de directeur van het Gemeentelijk Energiebedrijf, ir. J. II. Kouwenhoven. Reeds dinsdag moest met het oog op de zeer snel slinkende gasvoor raad de druk worden verlaagd, zodat ver scheidene verbruikers bijna of in bet ge heel geen gas kregen <*n de straatverlich ting hier en daar uitviel. Dat het gas hier en daar in het geheel niet doordrong ofschoon er overal wel eni ge druk bleef, kan voor een deel worden toegeschreven aan de toestand der leidin gen. Bij normale druk worden eventuele weerstanden daarin overwonnen, maar als de druk sterk afneemt kunnen deze er oor zaak van zijn, dat er helemaal geen gas komt, al zet men de kraan nog zo wijd open. Het is vooral in deze dagen van on gelijke druk zeer gevaarlijk om het gas te laten branden, zo zeide de heer Kou wenhoven voorts. Het kan daardoor gebeuren, dat de vlam uitgaat, doordat er op een moment geen of vrijwel geen aanvoer is, maar dat later het gas weer in grotere hoeveelheid toestroomt, zon der dat er dus nog verbranding plaats vindt Het is dus geraden, de gaskranen af te sluiten een regel, die uiteraard altijd geldt, maar nu in het bijzonder. Het verbruik is zo abnormaal, dat de Hoogovens, die behalve aan andere ge meenten, ook gas aan Haarlem leveren, zich in haar leveranties ook al beperkten, hetgeen de toestand nog moeilijker maak te. Niet alleen Haarlem ondervond dus de inconvenienten van een lagere gasdruk, ADVERTENTIE Want achtergelaten Doordat in een auto, waaruit vleeswaren ge stolen waren, een want was blijven liggen, is het de Haarlemse recherche gelukt spoedig een diefstal tot klaarheid te brengen. Twee verdachten zijn dinsdagavond in het bureau van politie ingesloten. Een Amsterdamse vleeswarenfabrikant arriveerde gisteravond op de Kampervest en zette daar zijn auto neer teneinde een café te bezoeken. Toen hij later in zijn auto wilde stappen bleek hem. dat vleeswaren, ter waarde van zeventig gulden, verdwenen waren. Een want werd gevonden. De recher che werd gewaarschuwd en informeerde in het café, waar de Amsterdammer vertoefd had, of men wist van wie de want was. De naam van de vermoedelijke eigenaar werd genoemd en de recherche begaf izch naar het opgegeven adres, waar een negenentwin tigjarige bankwerker woonde. Deze gaf toe, dat hij met een zevenentwintigjarige los werkman de vleeswaren uit de auto had gehaald. Donderdagavond om 20 uur spreekt in het (verwarmde) gebouw van de Vrijzin nig Hervormden, in de Jacobstraat te Haarlem de Nederlandse gedelegeerde bij de UNO, het lid van de Tweede Kamer, de heer Jacq. Kadt voor de vereniging „We ten en Werken" over het onderwerp „Tien jaar UNO". Een eenenzeventig] arige Haarlemmer fietste dinsdagavond omstreeks halfzeven op de Wagenweg te Haarlem en bij de Spruit en Bosstraat wilde hij de weg oversteken. Achter hem reed een auto en een aanrijding ontstond. De wielrijder brak een been en is naar het Sint Elisabeths Gasthuis overge bracht. Het rijwiel was zwaar beschadigd. maar ook Zandvoort, Bloemendaal, Heem stede en Haarlemmerliede, waaraan Haar lem levert. Het feit, dat enige onderdelen van een paar generatoren waren bevroren, heeft naar de direteur ons mededeelde weinig invloed op de levering gehad. Hedenmorgen was er weer een voorraad gevormd, maar men vreesde, dat de moei lijkheden zich zullen herhalen, indien het verbruik zo bijzonder omvangrijk blijft. Vandaar, dat de directeur van het Energie bedrijf een dringend beroep op de afne mers doet, om zich waar dat mogelijk is te beperken. Hij wist bijvoorbeeld van mensen, die in hun keukens de gasfornuizen rustig la ten branden alléén om een beetje warmte in deze ruimte te krijgen. Mede met het oog op het geringe effect van fornuizen voor dit doel, komt dit neer op verspilling. En zo zijn er meer vormen van gasver bruik, die de verbruikers zelf van weinig nut zijn maar gezamenlijk een grote hap in de voorraad betekenen. Door tot nu toe onbekende oorzaak is er brand ontstaan in het vrij grote en vrij staande fabrieksgebouw van Jutex, een matrasdekken-fabriek en zakkenhapdel te Deventer. Het vuur verspreidde zich snel, ondanks hard werken van de brandweer, die met groot materiaal optrad. Het vuur had in zeer korte tijd nagenoeg het gehele hoofdgebouw van de fabriek verwoest. Grote voorraden, voornamelijk bestaande uit kapok, jute en dergelijke materialen, werden een prooi der vlammen. Een bij gebouw bleef voor het vuur gespaard. Van het gebouw bleven alleen de muren over eind. Het dak was vrij spoedig ingestort. De schade is groot, doch kan nog niet wor den geschat. De blussing ondervond door de felle vorst en de snijdende ijskoude wind veel hinder. In de fabriek werken naar schatting 20 tot 30 mensen. Aangewakkerd door een stormachtige oostenwind is omstreeks zes uur dinsdag avond de kapitale boerderij van de veehou der P. Donker aan de Woudsedijk onder de gemeente Woubrugge afgebrand. De schuren, stallen en al het materiaal gingen in vlammen op. Het vee kon tijdig worden gered. De brandspuiten van Wou brugge en Leijmuiden konden geen water geven doordat de slangen bevroren. Ver moedelijk is brand ontstaan doordat een stormlantaarn is omgevallen. Ruim vijftig koeien konden nog bijtijds gered worden; een varkensschuuur bleef al leen behouden. De brand woedde nog lang in de grote voorraden stro en graan. De muren van de boerderij zijn ingestort. De schade bedraagt een paar ton. De eigenaar was verzekerd. De Engelse schrijver Alan Alexander Milne, onder meer door zijn kinderboek „Winnie-the Pooh" over de gehele wereld bekend geworden, is dinsdagavond op 74- jarige leeftijd in zijn woning te Hartfield in Sussex gestorven. Milne was de zoon van een Londense onderwijzer. Hij ging na zijn middelbare opleiding in de journalistiek en werd in 1906 plaatsvervangend hoofdredacteur van Punch, het bekende Engelse weekblad, waarin hij talrijke artikelen schreef, die later gebundeld in boekvorm verschenen. Van zijn kindergedichten zijn „Christopher Robin" en „They're changing the guard at Buckingham Palace" bijzonder populair geworden. Van zijn talrijke toneelstukken heeft speciaal „Mr. Pim passes by" de aandacht getrokken, ook in ons land, waar het nog dikwijls door amateurs wordt ge speeld. Sinds 1952, toen hij een hersenoperatie moest ondei-gaan, was Milne gedeeltelijk verlamd. j" IPls iü ill ill?;i!j MMÏ&ïd Vanmorgen kort voor half negen is een felle brand uitgebroken in de matrassen- fabriek BEWO, gevestigd in een smal pand in de Warmoesstraat 14 te Amsterdam. Hoog laaiden de vlammen al uit het smalle dak op, toen de brandweer met groot ma terieel verscheen. Aan de zijde van het Damrak spuit de drijvende motorspuit Jan van der Heyden tonnen water in de vuur zee. In de Warmoesstraat wordt via de ladder en de daken der belendende percelen met vele stralen het vuur van alle zijden ingesloten. Onder persoonlijke leiding van commandant J. B. Schuitemaker is de strijd tegen het vuur gaande. Kort na half elf kon commandant Schui temaker het sein „brand meester" geven. Vier verdiepingen aan de Damrakzijde en het dak van het pand (toebehorende aan Woltering's Meubilering Mij. N.V.) zijn vol komen uitgebrand. Hierin waren gevestigd de matrassenfabriek, een stoffeerderij en het magazijn. In januari van het vorig jaar heeft een felle brand gewoed in het er naast gelegen pand no. 12, „Oost Vrieslant" daterende uit 1740. De dakverdieping daarvan is toen niet meer opgebouwd en aan de Damrakzijde was alleen de historische dakgevel blijven staan. De met veel vlammen en dikke witte rookwolken gepaard gaande brand trok tijsfflmism I uiteraard vele kijkers. Het was voor de brandwachts, wier helmen en uniformen door het snel bevriezende bluswater van ijzelgarnering werden voorzien, geen ge makkelijk karwei. Temeer, daar het ge rucht liep, dat op de bovenverdieping vaten benzine zouden staan. Twee stralen, die verlegd moesten worden en waarvan daar om de straalpijp werd afgesloten, bevroren onmiddellijk en hingen doelloos van de daken der belendende percelen. Voor het pand was de straat spiegelglad en moest door het strooien van zand beloopbaar worden gemaakt. Omdat de druk op de in deze buurt lig gende kleine waterleidingbuizen niet zo groot is en het bluswater zeer hoog moest worden opgevoerd, werden twee motor spuiten op het water van de nabij gelegen Oude Zi.ids Voorburgwal geschakeld. Aan de Damrak-kant werd het waterkanon van de Jan van Ier Heijden op de vuurhaard gericht. In totaal werd met negen slangen water gegeven. Ijspegels hingen aan de kozijnen der uitgebrande ramen aan de Damrakzijde van het pand. Ook no. 12 kreeg aan de zijde van het Damrak brand schade. Een lichtkoker stortte in, waardoor het vuur ineens opnieuw boven de daken naar buiten kwam. De firma Woltering is tegen brand verzekerd. Naar de oorzaak stelt het brandpiket van de politie een onderzoek in. De officier van Justitie, mr. W. P. Backhoven, de substituut-officier mr. J. F. Hartsuiker en de hoofdcommissaris kwamen de brand in ogenschouw nemen. Vannacht omstreeks half twee is weer een draad gebroken van de elektrische bo venleiding op de Moerdijkbrug. De herstel werkzaamheden namen geruime tijd in be slag, waardoor enige tijd over enkel spoor gereden werd en een pendeldienst onder houden werd tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe. In beide plaatsen moest worden overgestapt. De draadbreuk was vanochtend om 11 uur hersteld. Sindsdien vindt het trein verkeer hier normaal doorgang. Nog steeds is men er niet in geslaagd de moeilijkheden op de Waalbrug op te los sen, zodat hier nog steeds over enkel spoor moet worden gereden, hetgeen een aan zienlijke vertraging met zich meebrengt. Enkele bevroren wissels zijn inmiddels weer hersteld, doch elders in het land heeft men opnieuw te kampen met vast zittende wissels. De Friese studentenvereniging aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam en die aan de Vrije Universiteit zullen een „Friese week" houden. Zondag 5 februari is er 'n kerkdienst voor hen in de Doopsge zinde Kerk aan het Singel. Voorganger ds. R. Bijl van Haarlem. Voorts vermeldt het programma een toneelavond op 7 februari in de Doelenzaal, waar het toneelgezel schap Barend van der Veen een Fries stuk zal opvoeren. Voorts worden gastcolleges gehouden in de aula van de gemeentelijke universiteit; op 9 februari door prof. dr. W. G. Hellema („Taal en Kind) en dr. H. G. W. van der Wielen („Friesland en de Europese economische integratie"). In de Vrije Universiteit op 10 februari door prof. dr. H. Smitskamp („De Nederlandse Natie") en prof. dr. K. Fokkema („De oud-Friese literatuur"), alsmede een forumsymposium in de aula van de gemeente-universiteit op 9 februari. Dit forum zal het onderwerp „De positie van kleinere landen en cul tuurgemeenschappen in de huidige ont wikkeling naar een federaal Europa" be handelen. Burgemeester mr A. J. d'Ailly zal 7 februari in de hal van de openbare lees zaal aan de Keizersgracht een tentoon stelling openen van Friese literatuur. Sovjet-Unie tegen gebed voor bijeenkomsten der UNO De Sovjet-Unie heeft zich tegen een Amerikaans voorstel verklaard, om in de toekomst bijeenkomsten van de UNO-As- semblée door een priester, die een gebed zegt. te doen openen. De Sovjet-Russische UNO-vertegenwoordiger Sobolev heeft aan de Amerikaanse UNO-afgevaardigde Lodge geschreven, dat een dergelijk voor stel „overbodig" is, omdat „elke afgevaar digde de gelegenheid heeft zich op de ope nings- en de sluitingszitting van de Alge mene Vergadering aan gebed of mediatie te wijden". Sobolov merkte ook op, dat een speciale UNO-commissie in 1949 tot de slotsom was gekomen dat het onmoge lijk was een openbaar gebed te doen zeg gen, dat aanhangers van alle gezindten zou bevredigen en geen hunner aanstoot zou geven. LONDEN (Reuter). - De Britse regering heeft een voorstel van het socialistische Lagerhuislid Allaun, om geen dienstplich tigen naar Cyprus, Kenya of Malakka te sturen, verworpen. Allaun had gesteld dat het „uiterst immoreel" was jongelieden van achttien jaar, die nog geen stemrecht bezaten, naar overzeese gebiedsdelen te zenden, om daar „te doden of gedood te worden". In Kyrenia, een havenstad aan de noord kust van Cyprus, hebben politie en mili tairen met traangas en charges moeten op treden tegen opstandige scholieren. Ver scheidene Britse soldaten werden gewond door stenen. Ook vijf betogers liepen ver wondingen op. (Verkort weergegeven Onbegrijpelijk. Naar aanleiding van de beslissing van de minister, om militairen, die geen mobilisatie-bestemming hebben, op te roepen voor indeling bij mobiele co lonnes van de B.B., is mij de vraag gere zen: Waarom worden alle buitengewoon dienstplichtigen, en zij die door de oorlogs jaren nóóit hun dienstplicht hebben ver vuld, niet opgeroepen? Is het niet meer dan billijk, nu het leger het land verdedigt, deze mensen het volk verdedigen, door verplichte inschakeling bij de Bescher ming Burgerbevolking? Mij dunkt, dat onze jongens, die drie jaar en meer gediend hebben óf in Nederland, óf in Indonesië hun plicht wel hebben vervuld! Ik hoop op zeer veel reacties. ABONNÉ 3-3 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99% 100% 320 307 272 293%" 447 309 334 326% 199 341 275 666 640% 129% 216 202% 265 142 145% 267 248 249% 258 670/,,. 154% 54% 128% 69% 33% Openings koersen 100% 321%, 308 272 293 445 310 334 326 199% 343 275 674 648 129 217 202% 265 141 145% 267 248 249% 258 68% 155% 55 129 69% 33%

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7