Romantiek Amerikaans-Brits-Frans beraad over het Midden-Oosten Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Toezicht op handel in het Verre Oosten gehandhaafd 4/ „Ik hoop spoedig persoonlijk met u in contact te komen" Temperatuur in Oost-Europa beweegt zich in stijgende lijn Verklaring van Eden en Eisenhower (fee,'" Prinses Beatrix sprak tot Nederland Hervatting overleg vandaag of morgen Het woord is aan Bromfiets met een twee persoonszadel is een motor A ctie Eigen keus Verzoek Anak Agung: Indonesië antwoordt met een teéenorotest Sovjet-pers meldt afwijzing van Boelganins voorstel HET WORDT MINDER KOUD Gevolgen van de vorst in binnen- en buitenland Afnemende vorst Weerrapport ff 70e JAARGANG No 177 DONDERDAG 2 FEBRUARI 1956 300e JAARGANG No 22 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, TeL 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS bijna achtendertig jaar geleden dat de laatste Tsaar aller Russen, Nicolaas de Tweede, met zijn gemalin en zijn vijf kinderen door de Russische revolutie werd vermoord in een kelder in de stad Jekate- rinenburg. Jarenlang heeft niemand eraan getwijfeld dat het ganse gezin zou zijn uit gemoord. De wereld was niet zeer mede dogend ten aanzien van de Tsaar, onder wiens absolute bewind evenals onder dat van zijn voorgangers de verschrikkelijkste misstanden hadden geheerst. Zij was even min erg begaan met de jeugdige Tsarewitsj, de kroonprins, omdat dit arme kind met een erfelijke ziekte was belast, die hem duurzame levenskansen ontnam. Misschien vond men het lot van de vier meisjes wèl tragisch. De Tsarina werd in die tijd alge meen voorgesteld als het bijgelovig slacht offer van de bedrieger Raspoetin, van wie zij wonderen verwachtte. Nadat deze man was vermoord, nog onder het oude régime, verloor zij de moed en verzette zich minder tegen de willoosheid van haar gemaal. Men kan nu meer medelijden met de Tsaar koesteren, als men aan hem denkt. Volgens allen die hem van nabij gekend hebben moet hij een vriendelijk en goedaardig man geweest zijn, voortreffelijk man en vader, maar totaal ongeschikt voor de taak van alleenheerser over een reusachtig rijk, waartoe zijn afstamming hem geroepen had. Zijn lot had hem tot fatalist gemaakt en dit fatalisme nam in de loop der jaren toe. Tijdens de jaren van de eerste wereld oorlog, die tevens de slotfase van zijn be wind vormden en die zo rampzalig voor Rusland verliepen, gaf hij geen leiding, maar meende dat een vertoornde God het offer van zijn leven eiste en dat hij bereid moest zijn dit op het slagveld te brengen. Hij zocht de dood bij zijn troepen, maar vond hem niet. Jaren na de tragedie van Jekaterinenburg verscheen iemand die voorgaf dat zij een der vier dochters van de Tsaar, grootvorstin Anastasia, was. Zij kon haar bewering evenwel niet met voldoende bewijzen sta ven en het geval ebde weer weg uit het nieuws. Nu is het Amerikaanse blad Coro net met een verhaal gekomen, dat behelst dat de schrijver in december 1949 de groot vorstin Tatiana, tweede dochter van de Tsjaar, te Embden in Duitsland ontmoet heeft. Baron Werner von Biel had hem onthuld dat zij hoofdverpleegster was in een kamp voor displaced persons en ge vraagd had om overplaatsing omdat zij zo slecht was gehuisvest. Zij bleek daar te werken onder de naam Katharina Lumple- saite en door haar buitengewone persoon lijkheid geliefd te zijn bij de ganse kamp bevolking. Maar zij begon met haar af komst met beslistheid te ontkennen. Von Biel herinnerde haar er aan dat hij de historie van haar vlucht uit Jekateri nenburg aan de Engelsen had meegedeeld en las haar die voor. Uit dit verhaal bleek dat drie dagen vóór de moord een priester tot de Tsaar en zijn gezin werd toegelaten om de mis op te dragen. Hij had een nauw keurig ontworpen ontvluchtingsplan voor één der gevangenen bij zich en wilde dat dit de Tsaar zou zijn. Maar Nicolaas de Tweede weigerde zonder zijn gezin te vluchten. Tenslotte werd men het er over eens, dat de toen éénentwintigjarige Tatia na zou gaan en gelukkig slaagde de vlucht. Zij kreeg papieren op naam van een Bal- tische barones en werd naar de Duitse generale staf in Letland gebracht. Eenmaal daar aangekomen was zij veilig. Later ver wierf zij de papieren van de gestorven dochter van een grondbezitter uit Lithauen, die Katharina Lumplesaite had geheten. Toen dit alles haar voorgelezen was, gaf zij toe, maar zei dat zij berouw had van haar verzoek aan de Britse autoriteiten om overgeplaatst te worden. Zij hadden haar ontboden om enige vragen te beantwoorden en zij had geen zin om zich tegenover een aantal nieuwsgierige twijfelaars te ver dedigen en bleef dan maar liever waar zij was. Op onthulling van haar afkomst was zij niet gesteld. Volgens Coronet gaven de Engelsen haar later toch de leiding van een groot kamp in Bremen en is zij nu hoofdverpleegster in een ziekenhuis in de Engelse Midlands. Haar staf bestaat bijna geheel uit Baltische verpleegsters en zij doet voortreffelijk werk. Het Amerikaanse blad merkt op dat zij een bewonderens waardige vrouw is, wie zij ook moge zijn. Deze onthulling doet waarschijnlijker aan dan indertijd de plotselinge verschijning van Anastasia en het zij de journalist ver geven dat hij verblijd en ontroerd is door de houding van iemand, die op allerlei manieren faam, vermaardheid, lawaai, in elk geval de aandacht van de grote massa had kunnen zoeken, en dat niet heeft ge wild. Het is in deze tijd een even verras sende als schone uitzondering. Het is bovendien: de grote stijl. R. P. Uil spraak rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft een 22- jarige Haarlemmer een boete van 3, subsidiair xen dag hechtenis opgelegd wegens het besturen van een motorrijwiel zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Hij had namelijk gereden op een bromfiets met een tweepersoonszadel („buddy-seat") en die moest volgens een beschikking van het ministerie van Verkeer en Waterstaat als een motorrijwiel worden beschouwd. De Haarlemmer stond in hoger beroep van het kantonrechtervonnis terecht, dat een boete van 12,— inhield. De officier van Justitie, die verklaarde het nogal wonder lijk te vinden, dat hier in de vraag of een voertuig, dat zeker 55 a 60 km. per uur rijdt een rijbewijs vereist, wordt beslist door de vorm van het zadel, eiste een boete van 3, WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse en Britse leiders hebben woensdag, aan het eind van hun driedaagse besprekingen te Washington in een gemeen schappelijk communiqué bekend gemaakt, dat het toezicht op de handel in het Verre Oosten moet worden gehandhaafd, doch dat deze controle „wat nieuw aan een onderzoek moet worden onderworpen ten einde hiermee zo goed mogelijk de belangen van de vrije wereld te die omvang betreft periodiek, in het licht der veranderende omstandigheden, op en onderworpen ten einde hie ïje wereld te dienen". In een duidelijke waarschuwing aan het adres van communistisch China zeg gen president Eisenhower en premier Eden, dat zij het er volkomen over eens zijn, dat „aggressieve expansie door middel van geweld of ondermijning" in het Verre Oosten moet worden voorkomen en dat „de vrije naties in dat gebied gesteund moeten worden bij haar zelfverdediging en bij het handhaven van haar binnenlands evenwicht en welzijn". „Na openhartige besprekingen be staan er nog enige meningsverschillen over de vraag hoe deze doeleinden zo doeltreffend mogelijk kunnen worden bereikt", zo wordt hieraan toegevoegd. ADVERTENTIE In het communiqué wordt herhaald, dat de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie „onmisbaar voor onze gemeenschappelijke veiligheid is". Ook wordt de Amerikaanse en Britse politiek ten aanzien van de her eniging van Duitsland bevestigd. Op Israel en de Arabische staten wordt een beroep gedaan de standpunten die zij bij hun ge schillen hebben ingenomen te verzoenen ten einde aan „de dringende behoefte" aan vrede in het gebied te voldoen. In een gezamenlijke verklaring, die tege lijk met het slotcommuniqué werd gepubli ceerd, geven de president en de premier hun opvattingen over „de uitdaging waar voor de vrije wereld zich ziet geplaatst en de beginselen, die naar het ons toeschijnt nodig zijn om er het hoofd aan te bieden". Groot-Brittannië en de Verenigde Staten „staan voortdurend gereed om door onder handeling en verzoening met andere recht streeks betrokkenen te helpen bij het tot standbrengen van rechtvaardige regelingen van de concrete kwesties, die de wereld thans verontrusten". Ook wordt in de verklaring gezegd, dat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten „vastbesloten zijn de overwinning op het atoom te maken tot een pad naar vreed zame vooruitgang en niet tot een weg naar de ondergang". Over het Palestijnse vraagstuk staat in het communiqué, dat de twee landen be reid zijn aan een regeling bij te dragen door financiële steun bij het oplossen van het vraagstuk der vluchtelingen en door de grenzen te waarborgen. Een regeling van het geschil wordt evenwel alleen mogelijk geacht, als de partijen bereid zijn tot ver zoening. Na te hebben herinnerd aan de drie mogendhedenverklaring van 1950, waarby de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankryk zich verplichtten tot actie over te gaan ingeval van schending van de gren zen tussen Israel en zijn buurlanden, mer ken de Amerikaanse en Britse leiders op, dat „erkend moet worden dat het gevaar, dat deze omstandigheid zich voordoet, is toegenomen". „Dienovereenkomstig hebben wij afspraken gemaakt voor gemeenschap pelijke besprekingen over de aard van de actie, waartoe wy zouden moeten overgaan. De Franse regering wordt uitgenodigd aan dit overleg deel te nemen." De wapenleveranties van het Sovjet blok aan landen in het Midden-Oosten heb ben de spanning in dat gebied doen toe nemen en de kans op oorlog vergroot. „Het is ons doel die kans te verminderen", aldus het communiqué. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië zijn het er over eens. dat alles in het werk moet worden gesteld om bronnen van misverstanden tussen het Midden-Oosten en de Westelijke wereld te verminderen". Over het belang van het verdrag van Bagdad zijn de twee landen het eens. „De Amerikaanse regering zal krachtige steun aan de doelstellingen bly- ven geven en haar waarnemers zullen by- BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL 717162 MOTOR- BROMFIETSKLEDING Prinses Beatrix heeft Woensdagavond voor beide Nederlandse radiozenders de volgende toespraak gehouden: „Het is met gevoelens van grote vreugde, dat ik mij vandaag door de radio tot u wend. Ik wil een woord van dank richten tot allen, die aan mij gedacht hebben en van hun goede wensen hebben blijk ge geven. Hetgeen mij het meest getroffen heeft, is, dat zovelen met mij hebben meegeleefd. Het is zo vanzelfsprekend voor een jarige zijn dank te betuigen, dat men de zin ervan vergeet, maar in dit woord „dank" ligt alles opgesloten, wat ik jegens u voel. Ik heb vernomen, dat van vele kanten de wens is opgekomen aan deze dag een wat meer algemeen feestelijk karakter te geven. Maar u zult begrijpen, dat in verband met het drukke schoolwerk van dit eindexamen-jaar en het buitenge woon ongunstige jaargetijde, het mij be ter leek te wachten tot na mijn examen. Ik hoop dat binnenkort hierover na dere bijzonderheden kunnen worden meegedeeld. Met hoeveel genoegen ik uitzie naar de dag, waarop ik persoonlijk met u in contact kan komen, behoef ik u niet te zeggen. Tenslotte hoop ik, dat u mijn dank baarheid, welke ik op deze wijze geuit heb, wilt aanvaarden". dragen tot het werk van de commissies van de verdragsorganisatie". In Zuid- en Zuid-Oost-Azië zeggen de twee leiders volledige steun toe aan de Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisatie. Ook beloven zij met regionale economische organisaties, zoals het plan van Colombo, samen te werken „bij het ontwikkelen van de hulpbronnen en het welzijn van alle deelnemende landen". Voorts getuigen de twee regeringsleiders van hun „blijvende belangstelling voor de veiligheid en het welzijn van Berlijn". „Wij blijven elke aanval op Berlijn, van welke zijde ook, beschouwen als een aanval op onze strijdkrachten en onszelf". „Met grote voldoening" wordt gewag ge maakt van de uitwisseling van gegevens op het gebied van de kernenergie tussen beide landen. Eisenhower en Eden bevestigen hun „besluit om voort te gaan met de op richting, met passende waarborgen, van de internationale organisatie voor de bevorde ring van het vreedzame gebruik van atoomenergie". In de gemeenschappelijke beginselver klaring van acht punten wordt gepleit voor „het grondrecht van volken op regeringen van hun eigen keuze". Het feit, dat in de afgelopen ruim tien jaar zeshonderd mil joen mensen in bijna twintig landen met Amerikaanse en Britse steun zelfstandig zijn geworden, wordt gesteld tegenover het feit, dat „miljoenen mensen van verschil lende afkomst, geloof en tradities met ge weld by de Sovjet-Unie zyn ingelyfd". Bovendien zyn nog vele miljoenen in feite, zo niet altijd formeel, door het Sovjetblok opgeslokt, aldus de verklaring. De Britse en Amerikaanse leiders ver werpen elke gedachte, dat de kloof tussen Oost en West door middel van geweld on gedaan moet worden gemaakt. „Wij zullen nooit beginnen met geweld", zo wordt in punt zes van de verklaring gezegd. „Boven dien zullen wij al onze invloed aanwenden om er voor te zorgen, dat Sovjet-pogingen om oude tegenstellingen aan te wakkeren niet zullen leiden tot een verbreken van de vrede". De leiders van de twee landen beloven, dat zij zullen blijven streven naar een al gemene en doeltreffend te controleren ont wapening. „Intussen moet de gemeenschap van vrije volken de macht behouden om aggressie af te schrikken. Wij erkennen dat een dergelijke macht nooit mag dienen als middel tot nationale verheffing, doch enkel als schild voor ieder lid van de volken gemeenschap". Aan het slot van hun gemeenschappelijke verklaring zeggen de twee leiders, dat zij „gretig elke oprechte gelegenheid zullen aangrijpen om de mensheid te bevrijden van de sluier van angst en onveiligheid, waardoor nu hetgeen een glorierijke toe komst kan zijn. wordt verduisterd". Woensdagmiddag om vijf uur heeft de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo. een bezoek ge bracht aan de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom, op het ministerie van Buitenlandse Zaken, waarbij hij in opdracht van de voorzitter van de Indonesische delegatie een aide-memoire heeft overhandigd. De woordvoerder van het Indonesische hoge commissariaat in Den Haag, heeft verklaard, dat in bovengenoemde aide- memoire is opgenomen dat de voorzitter van de Indonesische delegatie, met het oog op de tijd die reeds verstreken is sinds de Indonesische aide-memoire van 23 januari 1956, nogmaals wil wijzen op de noodzaak tot het vaststellen van een definitieve da tum, waarop hervatting van de onderhan delingen op de basis van de bereikte resul taten en afspraken van 7 januari 1956 zal moeten geschieden. De voorzitter van de Nederlandse delegatie wordt uitgenodigd ermede akkoord te gaan, als datum voor de hervatting vast te stellen donderdag 2 februari of uiterlijk vrijdag 3 februari 1956. opdat de besprekingen tegen het einde van deze week kunnen worden beëindigd, aldus de genoemde woordvoerder. Naar wij vernemen heeft de Indonesische gezant in bijzondere missie, mr. Utoyo Ra. melan, die voornemens was zich woensdag middag naar Genève te begeven, op het allerlaatste moment wegens ..bijzondere bezigheden" ziin reis afgelast. Nadere mededelingen hieromtrent konden niet worden verkregen. (ANP). Rechter Maengkom komt Van Etnpel weer een stapje tegemoet DJAKARTA (United Press) De In donesische regering heeft het Nederlandse protest tegen het niet toelaten van mr. Van Empel tot de verdediging van de Ne derlandse beschuldigingen, verworpen en een tegenprotest ingediend. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat een Nederlandse nota, die dinsdag over handigd was een protest bevatte tegen de Indonesische weigering om mr. Van Em pel tot de verdediging van Jungschlaeger en Schmidt toe te laten. Hij zei dat de In donesische regering een tegen-protestnota had ingediend. Rechter Maengkom heeft ondertussen verklaard dat hij geen bezwaar heeft te gen een „achter de schermen" optreden van mr. Van Empel als raadgever aan me vrouw Bouman. Hij verklaarde dat hij ook niet tegen een eventuele aanwezigheid van de advocaat in de rechtzaal was gekant, mits mr. Van Empel niet op enigerlei wijze aan het proces deelnam. MOSKOU (Reuter) De eerste aanwij zing voor het Russische volk, dat president Eisenhower het voorstel van maarschalk Boelganin voor een Amerikaans-Sovjetrus- sisch verdrag heeft verworpen, is woensdag in de Sovjet-bladen verschenen vier da gen na de Amerikaanse afwijzing van het voorstel. Volgens een Tass-bericht uit Was hington, waarin Westelijke persbureaus worden aangehaald, beschouwen de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië premier Boelganins boordschap aan Eisenhower als „een poging om een wig tussen de Verenig de Staten en Groot-Brittannië te drijven." DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Ieder portret dat met gevoel ge schilderd wordt is een portret van de schilder, niet van degene die geposeerd heeft. ADVERTENTIE Het grootste dc:l van Europa was Woens dag nog in de greep van de koude, maar in de Sovjet-Unie, waar de koudegolf ont staan is, bewegen de temperaturen zich langzaam in stijgende lijn. In Moermansk en Archangel, aldus radio Moskou, is het al boven het vriespunt. In Berlijn, waar het woensdag min 22 graden Celcius was, is „poolsneeuw" gevallen. Men zag bij wol kenloze hemel ijsnaaldjes in de lucht glin steren. In Zweden zijn de temperaturen ongeveer tien graden gestegen en uit het noorden van het land wordt minder koud weer gemeld. Ook Finland wordt warmer. Het vriest nog slechts enkele graden. Onze correspondent in West-Duitsland meldt: In het Sauerland werd op de Kahler As ten, het hoogste punt van Westfalen, een temperatuur van 27,3 graden beneden nul geconstateerd. In Hannover heeft het 25 graden gevroren en in Essen, Düsseldorf en Hamburg ca. 20 graden. In Hof in Beieren was de thermometer tot 26 graden beneden het vriespunt gedaald. De Rijn die nog vrij van ijs is, levert thans een zeer merkwaar dig schouwspel op. Als een gevolg van het reusachtige verschil in temperatuur van het water, dat nog steeds iets boven nul is en de ijzige koude lucht vlak er boven, zijn geweldige waterdampwolken ontstaan, die een haast ondoorzichtige grijswitte sluier over de rivier legden en die de aan de kant liggende boten geheel omhulden. Het Dort- mund-Eems kanaal is thans al door een ijslaag van tussen de 7 en de 15 cm dikte bedekt, zodat het scheepsverkeer hier moest worden stilgelegd. Ook op tal van andere kanaien kunnen geen schepen meer varen. West-Berlijn is niet meer voor sche pen bereikbaar. 150 boten zijn op de water wegen naar Berlijn vastgevroren. De eilan den voor de westkust van Sleeswijk-Hol- stein zijn door een gordel van ijs omgeven. Men kan er van het vasteland niet meer heen varen. Boten met post en met levens middelen voor de bewoners zijn in het ijs blijven steken. Op de Oostzee werden tal van schepen door het van alle kanten op dringende ijs omringd, zodat zij niet meer naar voren of naar achteren konden. In heel West-Duitsland ondervindt het trein verkeer aanzienlijke vertragingen, soms zelfs van ettelijke uren. Seintoestellen en wissels waren bevroren. De 50.000 inwo ners van de stad Minden in Westfalen hebben vijf uur lang zonder gas gezeten, omdat een deel van het gasbedrijf bevro ren was. In tal van grote fabrieken, o.a. m een autofabriek in Rüsselheim moest het werk geheel of gedeeltelijk gestaakt wor den, omdat men geen toevoer meer van in dustrie-gas kon krijgen. Men hoopt, dat de meteorologen het bij het rechte eind heb ben en dat de ergste koude nu achter de rug is. Iets warmere lucht probeert van de Oostzee komende, naar het zuiden door te dringen, maar de kou zal slechts geleidelijk kunnen afnemen. Wenen De laagste temperatuur sinds veertien jaar werd woensdag te Wenen geregis treerd. Het kwik was tot 20 graden onder nul gedaald. Ook elders in Oostenrijk is het buitenge woon koud. In Linz en Retz zijn tempera turen van 25 graden onder nul waargeno men. Twee doden Twee jonge Duitsers zijn om het leven gekomen, toen zij nabij het dorp Obergurgl in Tirol onder een sneeuwlawine bedolven raakten. Gasmoeilijkheden In Amsterdam zijn, evenals elders, veel klachten bij de burgerij gerezen over de onvoldoende gasdruk gedurende de laat ste zeer koude dagen. Het gemeentebestuur deelt het volgende mede: „Op dinsdag is een normale afgifte ge weest van 1.045.000 kubieke meter, hetgeen 25 percent meer is dan de hoogste afgifte van het vorige jaar. In de nacht van dinsdag op woensdag is in de gasproductie zowel te IJmuiden als hier ter stede door de bijzondere weersom standigheden een storing opgetreden. Ten einde een voldoende leverantie gedurende de avondspitsuren van woensdag te ver zekeren had dit tot gevolg, dat de gasdruk in de loop van de ochtend verminderd is moeten worden. De verwachting is gewettigd, dat zowel de gasproductie te IJmuiden als hier ter stede in de komende dagen aanzienlijk zal verbeteren. Nochtans kunnen zich door de bijzonder grote gasafneming voor verwarmingsdoel einden omstandigheden voordoen, die ook bij voldoende beschikbare hoeveelhe den gas een juiste distributie ernstig be lemmeren. Dit houdt verband met de ca paciteit van het ten dele verouderde distri butienet, die in verscheidene delen van de stad voor hoge gasafgifte nog ontoereikend is". Luchtbrug Woensdagmiddag zijn drie vliegtuigen gedaald op het Noorderstrand van Schier monnikoog. Drie passagiers zijn van het eiland vertrokken en een is aangekomen. Er zijn televisie-opnamen gemaakt Woensdag is een onderlosser, die was ingeschakeld bij het onder water baggeren van toekomstige kanalen in de in wording zijnde polder Oostelijk Flevoland vastge raakt in het ijs. De opvarenden, een vijftal mannen, zijn door een helicopter van de marine luchtvaartdienst van boord ge haald. Vier vliegtuigen van de vliegbasis Leeuw arden hebben ook woensdag via de lucht brug LeeuwardenAmeland voor aan- en afvoer van passagiers en post gezorgd. De Waddenzee is vol met ijs, zodat voorlopig de bootdienst Nes-Holwerd is uitgescha keld. Van de zijde van de Noordzee is het eiland Ameland nog geheel ijsvrij. Op het eiland is voldoende voorraad levensmidde len en veevoeder. Het veer Numansdorp-Den Bommel Is wegens ijsgang gestaakt. Het veer tussen Ooltgensplaat en Dintelsas vaart nog, maar de dienst ondervindt stagnatie. Vanochtend liep de tramboot, die om on geveer acht uur het eiland Marken had verlaten, even buiten Marken in het ijs van dé Gouwzee vast. De veertig passa giers hebben de reis naar het vaste land over het ijs lopend voortgezet. Ook de post is zo overgebracht. De boot is naar Mar ken teruggekeerd. De Bilt: De vorst heeft vanmorgen vroeg zijn hoogtepunt bereikt. Op het vliegveld Deelen werd een temperatuur van 19 gra den onder nul gemeten. De koude lucht bereikte ook de Rivièra, waar sneeuw viel bij temperaturen beneden het vriespunt. Door het Rhönedal waaide een ijzige mistral. Zelfs in Rome kwam lichte vorst voor, In de algemene weersituatie zijn voor ons land enkele belangrijke veranderingen gekomen. Het Scandinavische hogedruk- gebied breidde zich over de Britse eilan den naar het Zuidwesten uit. Tegelijkertijd nam het boven de Oostzee in betekenis af, onder invloedvan een storing die van Fin land naar Noord-Duitsland trok. Achter het front van deze storing bevindt zich belangrijk minder koude lucht, die via een omweg langs de Noordkaap van de Oceaan afkomstig is. In deze lucht kwam in Fin land en Zweden maar lichte vorst voor. De minder koude lucht uit het noordoosten zal de komende 24 uur ook ons land lang zaam binnendringen, zodat de vorst zal af nemen. Plaatselijk kan wat sneeuw vallen, maar deze zal niet van veel betekenis zijn. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome sneeuw geheel bew. geheel bew. sneeuw half bew. licht bew. licht bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt sneeuw sneeuw zwaar bew. onbewolkt onbewolkt Poolsneeuw zwaar bew. licht bew. motsneeuw nevel regen nno nno nno n windstil o n zzo no nno n nw w nw nno windstil n nno zo w windstil zw a S 4) "-3 -2 -4 -8 -9 -4 -8 -15 -16 -14 -10 -14 -2 -15 -18 -25 -19 -15 -6 -17 -23 3 BB S "S 4) C Is 0,2 2 0,5 0,1 4 6 0,1 0 0 0 0 0,1 5 0 0 0,2 0,1 0 0 0,1 0,6 1 Den Helder zwaar bew. windstil -10 0 Ypenburg licht bew. zw. no -15 0 Vlissingen onbewolkt mat. no -13 0 Eelde zwaar bew. zw. w -13 0 De Bilt onbewolkt windstil -17 0 Twente onbewolkt windstil -18 0 Eindhoven onbewolkt zw. no -16 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt m. nno -16 0,1 Neerslag laatste 24 uur. AFNEMENDE VORST Z Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van don- derdagavond tot vrijdagavond, opge- maakt om 11.15 uur: Over het algemeen veel bewolking, maar geen sneeuw van betekenis. Zwakke tot matige wind uit noorde- lijke richtingen. Aanvankelijk in het zuiden van het land nog plaatselijk strenge, overigens matige tot lichte vorst. 3 februari Zon op 8.21 uur, onder 17..32 uur. Maan op 1.34 uur, onder 10.43 uur. Maanstanden 3 febr. 17.08 uur: laatste kwartier 11 febr. 22.38 uur: nieuwe maan 19 febr. 10.21 uur: eerste kwartier 26 febr. 2.41 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2 februari Hoog water: 7.45 en 20.03 uur. Laag water: 3.16 en 15.41 uur. Vrijdag 3 februari Hoog water: 8.28 en 20.51 uur. Laag water: 3.58 en 16.26 uur. Z

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1