Hervatting gesprek te Genève op basis „eerst klaarheid dan overleg' Weerbericht j OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Molotov bepleit houden van meer top-conferenties (jee MORRIS iefowyouiuyf Eerst kleine, dan grote vraagstukken Geen tijdelijk opvolger van minister Donker? Telegramwisseling voorkwam vertrek van Indonesische delegatie Oostenrijk verbiedt het Wereldvakverbond Auto te water; vier personen verdronken Mr. v. Empel toegelaten in Indonesië Twee doden bij hotel brand te Helmond Het woord is aan Interimaat tot aan de verkiezingen waarschijnlijk Crematie mr. Donker woensdag te Westerveld Koffers weer uitgepakt Standpunt ongewijzigd Jhr. Loudon herdacht in Parijse Gité Universitaire Communistische organisatie in Wenen ontbonden verklaard Uitwisseling gevangenen Drie Helmonders en een Duitser bij Heeswijk omgekomen Vliegtuig vermist van de Zuidpoolexpeditie der V.S. Lijk van politieman in droge sloot aangetroffen Visum verleend voor „bezoek" Hotel „Sint Lambert" tot de grond toe afgebrand Bejaarde man door trein aangereden en gedood Wederzijds vlootbezoek NederlandRusland Aanhoudende vorst W eerrapport 70e JAARGANG No 180 MAANDAG 6 FEBRUARI 1956 300e JAARGANG No 25 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie. Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.- Losse nrs 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Schilderachtig beeld van winters Neder- land. In een open stukje water drommen de zwanen bijeen. Op het ijs vermaakt zich de jeugd. Foto genomen op de Spijkersloot bij Hoogmade. (Van onze correspondent in Londen) De Sovjetrussische minister van Buiten landse Zaken, Molotov, heeft in een onder houd met de correspondent van de Britse „Sunday Times" te Moskou verklaard, dat de Sovjetregering haar pogingen zal voort zetten tot afsluiting van vriendschapsver dragen met de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk. Molotov zei voor stander te zyn van meer conferenties van staatshoofden, mits deze langs diplomatieke weg worden voorbereid. Dergelijke confe renties zouden eerst kleine problemen uit de weg moeten ruimen en daarna de grote vraagstukken aanpakken. Het doel van de Sovjet-Unie is uitsluitend op vredelievende wijze met het Westen te wedijveren. Molotov zei verder dat de Russen de hoop niet heben verloren op een betere verstand houding met Washtington en Londen. Hij oefende critiek uit op de „Verklaring van Washington" en zei niet te kunnen begrij pen dat daarin wordt gezegd dat de Sovjet- Unie geen reden heeft zich te bekommeren om het lot van andere volken, omdat zij de eigen bevolking te kort doet. Molotov gaf toe dat de Russen zelf in vele opzichten niet zo goed leven als zij wel zouden wen sen, maar dat het nieuwe vijf-jarenplan een belangrijk vooruitzicht opent op ver hoging van de levensstandaard en het cul turele peil van de Sovjet-bevolking. De (Van onze parlementaire redacteur) Het overlijden van de minister van Justi tie doet de vraag opkomen, of men nog naar een opvolger zal uitzien. Aangezien binnen vijf maanden dit kabinet door de dan te houden verkiezingen demissionair wordt, zal het niet gemakkelijk zijn iemand bereid te vinden voor zo'n korte tijd een ministersportefeuille te aanvaarden. De kans dat hij ook in het nieuw te vormen kabinet opgenomen zou worden, is zeer onzeker. De kring, waarbinnen een keuze zou moeten worden gedaan is vrij beperkt. Het ligt voor de hand dat men iemand zou aanzoeken die tot de Partij van de Arbeid behoort, althans de P.v.d.A.-beginselen deelt en voorts iemand, die wat de nog te behandelen aangelegenheden betreft, de door mr. Donker aangehangen zienswijzen zou delen. Waarschijnlijker is dat het reeds door prof. Beel, de minister van Binnenlandse Zaken, op zich genomen interimaat van Justitie, verlengd zal worden en dat het grote werk, dat mr. Donker gaarne nog vóór de verkiezingen met de Kamer had willen afdoen, thans zal blijven rusten. Dat zal vermoedelijk het geval zijn met het wetsontwerp tot opheffing van handelings onbekwaamheid van de gehuwde vrouw. Daaraan zijn mede enige principiële kwes ties verbonden. Zelfs indien de minister van Justitie ad interim zich bij de verdedi ging van een dergelijk voorstel door een hiervoor tot regeringscommissaris aan te wijzen figuur zou laten bijstaan, zou mi nister Beel in een wat moeilijk parket kun nen komen. Binnen het kabinet telt thans de Partij van de Arbeid één stem minder. Maar be halve, dat het in de bijeenkomsten van de ministerraad slechts zelden tot een stem ming komt, verdient ook nog de aandacht, dat omtrent de beginselen van het in de komende maanden nog te voeren beleid in het algemeen de beslissingen reeds geval len zijn. Mogelijk is, dat toch nog eens een beginselkwestie aan de orde komt. Dit neemt niet weg, dat toch in twijfel valt te trekken, of men thans nog in de vacature- Donker zal menen te moeten voorzien. Herdenking in Tweede Kamer en ministerraad De crematie van het stoffelijk overschot van mr. L. A. Donker, minister van Justi tie, is thans bepaald op woensdagmiddag te half drie op Westerveld. In de Tweede Ka mer zal minister Donker dinsdagmiddag bij de aanvang der vergadering worden her dacht. De voorzitter dr. Kortenhorst zal een herdenkingswoord spreken, waarna de mi nister-president, dr. Drees, het woord zal voeren. Wegens de crematie zal de Tweede Kamer woensdag niet in het openbaar ver gaderen. In de ministerraadzaal van het departe ment van Justitie is zaterdagochtend een interne herdenking gehouden naar aanlei ding van het overlijden van de minister van Justitie. Daarbij waren aanwezig de naaste medewerkers van wijlen minister Donker. Secretaris-generaal mr. J. C. Ten- kink sprak een korte herdenkingsrede. Koningin Juliana heeft in een telegram aan de familie van mr. L. A. Donker haar deelneming betuigd. Aan het begin van de partijraad van de Partij van de arbeid, die zaterdag bijeen kwam om de kandidatenlijsten voor de Tweede Kamerverkiezingen vast te stellen, heeft de partijvoorzitter Evert Vermeer in bewogen woorden het overlijden van minis ter mr. L. A. Donker herdacht. Aan het begin van de heden gehouden vergadering van de ministerraad heeft mi nister-president Drees mr. Donker her dacht. Dr. Drees heeft daarbij de grote be tekenis, die de thans ontslapene heeft ge had voor het land en voor het kabinet, ge schetst. De Nederlands—Indonesische ministerconferentie is, dank zij het in de Nederlandse delegatieleider, mr. J. M. A. H. Luns, even voor het grijpen oeslisse van leslissende vertrek van de Indonesiscche delegatie uit Genève, weer in het goede spoor terecht gekomen. De Indonesiërs bleven. De beide delegaties zullen zich name lijk morgen opnieuw rondom de conferentietafel in het Batiment Electoral te Genève scharen om de „sinds de schorsing van de conferentie gerezen menings verschillen tot klaarheid te brengen". In Den Haag verwacht men dat de mis- verstanuden nu vrij snel uit de weg zullen worden geruimd, zodat het overleg nog deze week kan worden hervat. De Indonesische delegatieleider, mr. Ide Anak Agung Gde Agung, heeft zelfs verklaard dat de besprekingen nu spoedig met succes zullen worden afgerond. Nog slechts enkele uren scheidden de In donesische delegatieleider van zijn vertrek, toen het ijltelegram van minister Luns hotel „Des Bergues" bereikte. De inhoud hiervan gaf blijkbaar een zo verrassende wending aan de zaak. dat Anak Agung de opdracht gaf de officiële Indonesische ver. klaring over de „mislukking van de con ferentie" in te trekken en na rugge spraak met zijn collega's een a ntwoord- telegram opstelde, dat minister Luns een uur later in zijn bezit had. De Nederlandse delegatieleider verklaarde zich daarop be reid het gesprek te hervatten, zij het onder de bekende conditie: eerst klaarheid, dan confereren. De koffers werden uitgepakt, de vlieg- passages afgeboekt. De Zwitserse autori teiten ontvingen de mededeling dat het afscheidsdiner dat zij vorige week in het beroemde Chinese restaurant van Genève „Au Dragon d'Or" hadden genoten, in feite geen afscheidsdiner is geweest. De speciale assistent van de Nederlandse regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden mr. B. M. Smulders, is vandaag reeds naar Genève vertrokken om de voorbereidingen voor het gesprek te treffen. Men verwacht dat de Nederlandse ministers Luns en Zijlstra morgen met de regerings-Dakota naar Zwitserland zullen vliegen. Of de minister van Financiën, de heer J. van de Kieft. die zojuist is terug gekeerd uit de West. ook van de partij zal zijn stond vanochtend nog niet vast. DJAKARTA (United Press) Van de zijde der Indonesische autoriteiten was vandaag geen commentaar te verkrijgen over het bericht dat de Nederlanders te elfder ure het aanbod hadden gedaan de Nederlands-Indonesische onderhandelingen ADVERTENTIE BARTEL)0R1SSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 7171*2 Veulen lederen Jassen ƒ175.- In het Nederlandse College in de Parijse Cité Universitaire is zaterdag een bijeen komst gehouden ter nagedachtenis van jhr. Loudon, die van 1913 tot 1918 Nederlands minister van Buitenlandse Zaken was en daarna zijn land meer dan twintig jaar in Frankrijk heeft vertegenwoordigd. De Franse diplomaat André Frangois Poncet herinnerde er aan hoe jhr. Loudon, die in december te Wassenaar overleed, tot het einde van zijn leven de vriendschap tussen Nederland én Frankrijk heeft be vorderd. De bijeenkomst werd bijgewoond door de Nederlandse ambassadeur, mr. C. G. W. H. baron Van Boetzelaer van Ooster hout, leden van de ambassade en de Ne derlandse kolonie en door talrijke vrien den van Nederland en studenten uit het college. in Genève te hervatten. Wel legden de autoriteiten er de nadruk op dat het In donesische standpunt geen verandering had ondergaan. Het bericht uit Genève over het Neder landse aanbod verwekte verrassing in of ficiële kringen in Djakarta. Tevoren had men aangenomen dat de Indonesische dele gatie zich huiswaarts zou begeven zonder een verdere ontmoeting met de Nederlan ders. De Indonesische regering had de Neder landers kort geleden laten weten dat zij slechts een zitting wenste ter parafering van de overeenkomsten welke tot nu toe zijn bereikt. Het werd aan de Nederlanders overgelaten dit te doen of te laten. Sedert 7 januari zijn de onderhandelingen ge schorst. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken weiger, de commentaar te verstrekken op de be richten uit Genève, maar verklaarde met klem dat het standpunt van zijn regering ongewijzigd bleef. Deze woordvoerder, Suwito Kusumowidagdo, zei dat elke her- WENEN (Reuter/AFP/UP) Het Oos tenrijkse ministerie van Binnenlandse Za ken heeft het Wereld vakverbond, dat te Wenen is gevestigd, op drie gronden voor ontbonden verklaard: 1. de organisatie waarvan de leiding in handen van commu nisten is, heeft haar activiteit uitgebreid buiten de grenzen, die in de statuten zijn bepaald; 2. zij handelt in strijd met de be langen van de Oostenrijkse staat en 3. zij beantwoordt niet meer aan de voorwaar den, waarop zij indertijd toestemming heeft gekregen in Oostenrijk te zetelen. Deze uitspraak komt neer op een verbod in het land op te treden. In 1951 vestigde het Wereldvakverbond zijn hoofdkwartier in de Sovjet-zone van Wenen, zulks onder krachtig protest van de Oostenrijkse regering. Toen de Russen het land ontruimden, moest het verbond zich schikken naar de Oostenrijkse wetten en zijn statuten ter goedkeuring voorleg gen. Deze goedkeuring werd in het laatste kwartaal van het vorige jaar verleend. Verweer Louis Saillant, de secretaris-generaal van het Wereldvakverbond, heeft in een verklaring die het Oostenrijkse nieuws agentschap bekend heeft gemaakt, gepro testeerd tegen de ontbindingsverklaring. „Het zal onze werkzaamheden niet beïn vloeden. De voor dit jaar beraamde con gressen zullen volgens programma worden gehouden. Niemand is in staat paal en perk te stellen aan het werk van een or ganisatie met 85 miljoen leden", aldus Saillant, die niet mededeelde waar de con gressen nu zullen worden georganiseerd. De federatie werd uit Frankrijk verban nen in 1951. Het heeft de hand gehad in bijna alle arbeidsonrust die sinds de twee de wereldoorlog in Frankrijk, Italië, Noord- Afrika en sommige andere landen heeft geheerst. Het is een organisatie die haar agenten overal heeft gevestigd. Zij wordt vanuit Moskou geleid. Ook de Nederlandse Eenheidsvakcentrale (EVC) behoort tot de wereldfederatie. vatting van de besprekingen gebaseerd zou moeten zijn op de resultaten, zoals die be reikt waren tot de 7e januari. Hij voegde eraan toe dat de minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agung Gde Agung, over vol ledige bevoegdheden beschikte. Naar aanleiding van in de pers versche nen berichten omtrent een voorstel tot uit wisseling van Indonesische gevangenen in Nieuw Guinea tegen Nederlandse arrestan ten in Indonesië, heeft een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken het volgende medegedeeld: „Begin januari 1956 werd te Gnève van ge zaghebbende Indonesische zijde de ge dachte omtrent bedoelde uitwisseling ge opperd. Hierover is destijds van Neder landse zijde overweging toegezegd en kort daarna in positieve zin gereageerd. Een nadere overweging door beide regeringen werd afgebroken. Blijkens recente mededelingen namens de Indone sische regering is het niet uitgesloten, dat dit plan kans van slagen heeft", aldus de Nederlandse woorvoerder. Zondagmiddag zijn drie Helmonders en een Duitser verdronken, toen hun auto in Ileeswijk te water geraakte. Zij waren met een personenauto op weg naar Vlaardingen. waar zjj een voetbalwedstrijd wilden bij wonen. Onder Heeswijk moesten zij uit wijken voor een tegenligger. Hierdoor kwam de auto in het water. De vier man nen slaagden er niet in zich uit de wagen te bevrijden en kwamen allen om 't leven. De slachtoffers zijn de 46-jarige P. B., gehuwd, vader van een kind; de 52-jarige Duitser A. D., gehuwd en vader van vijf kinderen; de 44-jarige J. L. der L., gehuwd en vader van zeven kinderen, en de 27- jarige A. van de W., gehuwd en vader van een kind. De brandweer van Schijndel heeft de auto later uit het kanaal getakeld. De rijkspolitie deelt mede, dat de toe dracht niet geheel bekend is. Zij verzoekt de bestuurder van een personenauto, merk Opel, die vlak na het ongeval op aanwij zing van een fietser in een café de politie telefonisch van het gebeurde in kennis heeft gesteld, en die op weg was naar Uden en Boekei, zich te meldei. bij de politie van zijn woonplaats of telefonisch bij de rijks politie te Schijndel. NEW YORK (Reuter) De „New York Times" meldt dat een één-motorig vlieg tuig van de Amerikaanse Zuidpoolexpedi tie, op een vlucht van het bergachtige Marie Byrdland naar de basis Liitle Ame rica „V" vermist wordt. Er zijn noodseinen opgevangen van het toestel, dat acht man aan boord had. Het vliegtuig had enige leden van een verkenningsgroep van zeven man opge haald, die op het Rockefellerplateau waren gestrand doordat hun voertuigen bevroren waren. De groep was midden-januari van de basis vertrokken om een veilige route af te bakenen naar de plaats waar een observatorium gebouwd zal worden, een route over een afstand van duizend kilo meter. De groep strandde op vierhonderd kilometer van haar doel. Volgens de Amerikaanse marine in Washington had het toestel zeven man aan boord. De 35-jarige wachtmeester der rijkspo litie H. V. is dood aangetroffen in een droge sloot langs de weg Nieuw Balinge- Witteveen. Zijn fiets lag op de kant in de nabijheid van het ontzielde lichaam. Op het stoffelijk overschot zijn geen verwon dingen geconstateerd. Het onderzoek is gaande. De heer V. behoorde tot de groep Westerbork van de rijkspolitie en woonde i in Nieuw'Balinge. I Russen zouden, volgens Molotov, met vreugde zien, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië hun productie in gelijke mate zouden vergroten. De geVblgen van de Tsjechische wapen leveranties aan Egypte zijn volgens Molo tov sterk overdreven om de verantwoorde lijkheid voor de situatie in het Midden- Oosten op de Sovjet-Unie af te schuiven. Molotov acht overeenstemming mogelijk over de onmiddellijke oprichting van groe pen wapeninspecteurs op vliegvelden, spoorwegkruispunten en in zeehavens. Deze internationale inspectie mag echter niet worden losgemaakt van de kwestie van de afschaffing zelfs indien deze geleidelijk zal geschieden van militaire bases in het buitenlahd. De Sovjet-regering is niet bang voor deze bases, maar ze vormen een be dreiging voor de Sovjet-Unie. Hij scheen het met de vragensteller eens te zijn, dat de Verenigde Staten geen plotselinge aan val op de Sovjet-Unie zouden ondernemen. Er waren echter in het verleden Hitiers en er kunnen ook in de toekomst weer Hitiers opstaan, die met behulp van deze bases hun doel zouden willen bereiken, aldus Molotov. Critiek Het officiële orgaan van de Russische communistische partij, de Pravda, heeft in een critiek op de „Verkfaring van Washing ton" gezegd dat het Amerikaanse Congres geheel onder de invloed van de „Big busi ness" zou staan en dat er 21 miljoen Ame rikanen zijn „onderzocht op loyaliteit". „Wat betreft het recht van een volk om een regering van eigen keuze te hebben", aldus de Pravda. „waarom weigeren de Verenigde Staten aan 600 miljoen Chinezen het recht hun regering te kiezen en erken nen zij inplaats daarvan de vluchtelingen- regering van Tsjang Kai Tsjek?". Volgens het blad doen Eisenhower en Eden een poging om Brits-Amerikaanse verschillen te bedekken door vijandigheid tegen Rus land. (Van onze correspondent te Djakarta Mr. Van Empel, die door de Nederland se regering is aangezocht in Djakarta als verdediger op te treden in de processen te gen de Nederlandse arrestanten, is uit Bangkok in Djakarta aangekomen. Hij vertoefde reeds enige weken in Bangkok in afwachting van een visum voor Indo nesië. De heer Maengkom, de rechter in het proces tegen Jungschlaeger, heeft ge weigerd mr. Van Empel als verdediger toe te laten, onder meer op grond van de over weging dat het optreden van een nieuwe pleiter de gang van het proces, dat tegen het einde loopt, zou vertragen. De Indone sische regering, die de beslissing inzake mr. Van Empels toelating als verdediger had overgelaten aan de rechter, bleek wel bereid hem een visum voor een kort bezoek te verlenen. Rechter Maengkom heeft er geen bezwaar tegen dat mr. Van Empel de rechtzittingen als toehoorder zal bijwonen, doch hij zal, naar hij verklaard heeft, niet toestaan dat de verdedigster, mevrouw Bouman, tijdens het proces met hem over leg pleegt. Wel heeft hij oogluikend toegelaten dat de verdedigster ruggespraak hield met mr. Bonn, die de zitting bijwoont als juridisch adviseur van het Hoge Commissariaat. Pleidooi Mr. Van Empel zal de verdedigster ver moedelijk ter zijde staan bij de voorberei ding van haar pleidooi. Dit wordt verwacht op 6 maart, nadat de officier van Justitie Sunarjo, op 21 februari zijn requisitoir zal hebben gehouden. Mr. Van Empel zal tij dens zijn verblijf in Djakarta in de ambts woning van de hoge commissaris vertoeven. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlendse Zaken deelde mede dat het aan mr. Van Empel verstrek te „visum" een maximale duur heeft van vijf weken. Soortgelijke visa zijn op ver zoek van de houder voor verlenging vat baar. Aanvragen voor verlenging worden geval voor geval door de bevoegde instan ties behandeld. In de nacht van zondag op maandag is het hotel Sint Lambert te Helmond door brand verwoest. Twee jongens van om streeks zeventien en negentien jaar uit Den Bosch zijn in de vlammen omgekomen. De omgekomenen zijn II. Hopman (19 jaar) en A. de Jong (17 jaar). De laatstgenoemde was familie van de exploitante van het hotel, mevrouw N. VriensNuist. De jongens hadden haar zondag een bezoek gebracht en waren van plan met de laatste trein uit Helmond naar hun woonplaats Den Bosch terug te keren. Zij misten deze trein echter en keerden naar het hotel terug, waar mevrouw Vriens zich intussen ter ruste had begeven. Zij wist niets van de aanwezigheid van de beide jongens in het hotel. Dit is mede de oorzaak geweest, dat zij zo jammerlijk om het leven zijn gekomen. Het personeel, de eigen kinderen en de gasten konden zich in veiligheid stellen. Een vrouwelijke gast moest via een ladder wagen naar de begane grond. Halverwege viel zij van de ladder. Haar val kon be neden door brandweer en politie nog wor den gebroken, maar zij moest toch in een ziekenhuis worden opgenomen. De brand is omstreeks twee uur uitge broken. De brandweer rukte met al het beschikbare materiaal uit, maar kon niet voorkomen, dat het hotel tot de grond toe afbrandde. De schade, die door de ver zekering wordt gedekt, bedraagt enige tonnen. De oorzaak van de brand is onbekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Een Spaanse copla (vert. Hendrik de Vries): Deze woorden heb ik gekorven Met mijn mes op de deur van de rechter: „In de cel worden goeden bedorven En de bozen worden er slechter" Op de spoorbaan tussen Zaandijk en Wormerveer is zaterdagmiddag de 83-ja- rige J. Kooyman uit Wormerveer door de uit de richting Amsterdam komende elek trische trein aangereden. In zwaar gewon de toestand is de bejaarde man naar het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam ver voerd, waar hij spoedig na aankomst is overleden. De man was bezig cokes te zoeken langs de spoorbaan. In de afgelopen nacht was namelijk een trein met kolenwagons ge passeerd waarvan een der schotten was los geraakt. De Nederlandse regering en de regering van Rusland zijn overeengekomen, dat een Nederlands smaldeel een bezoek aan Le ningrad zal brengen, terwijl tegelijkertijd een Sovjet smaldeel Rotterdam zal be zoeken. Als tijd voor het bezoek is vast gesteld 2024 juli 1956. De samenstelling van beide smaldelen zal gelijk zijn. De bei de smaldelen zullen bestaan uit een krui ser en twee torpedobootjagers. DE BILT: Ten zuiden van Ierland be vindt zich een gebied van hoge luchtdruk, waaromheen zachte Oceaanlucht stroomt, die tijdens het weekeinde in Engeland een krachtige dooi veroorzaakte. Op tal van plaatsen steeg daar zondag de temperatuur tot 10 graden boven het vriespunt. De dooi- grens naderde zondagochtend vroeg Neder land, hetgeen in de zuidwestelijke helft van het land langdurige sneeuwval veroor zaakte. De zachte lucht drong daarbij tot in Zeeland en de Zuid-Hollandse Eilanden door, vanwaar maximum temperaturen van 4 graden boven nul werden gemeld. De koude lucht, die zich in de rest van het land wist te handhaven, is ook weer tot het uiterste zuidwesten doorgedrongen. Intussen stijgt in Scandinavië de lucht druk snel. Er komt daar een nieuw hoge- drukgebied tot ontwikkeling, waardoor bij ons de zwak blijvende wind de neiging ver toont naar het noorden te gaan draaien. Aanvankelijk stroomt dan iets minder koude lucht het land binnen, zodat morgen de temperatuur vooral in de kuststreken wel even boven het vriespunt kan komen. Er bestaat echter kans, dat morgen weer belangrijk koudere lucht arriveert, zoda* op aanhouden van de vorsttoestand moet worden gerekend. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand zS Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ziirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome sneeuw geheel bew. onbewolkt geheel bew. geheel bew. half bew. zwaar bew. mist mist motregen mist onbewolkt onbewolkt sneeuw geheel bew. geheel bew. geheel bew. half bew. geheel bew. geheel bew. nevel licht bew. ono nno zo nnw wnw w wnw o windstil nnw wzw windstil nw w zw windstil wnw windstil windstil w windstil ono -24 4 -6 0 -11 0 -0 0,1 7 8 5 6 -2 -0 8 5 1 -11 0 -1 0 -5 0 -4 0 -10 0 -7 0 -6 0 -4 0 -7 -11 0 -4 0 0,1 1 Den Helder motregen zw. ozo -2 2 Ypenburg dichte mist mat. zo -2 2 Vlissingen motregen zw. ono 0 7 Eelde mist zw. wzw -3 0,1 De Bilt motregen windstil -2 6 Twente geheel bew. windstil -4 0,1 Eindhoven mist zw. zzo -2 3 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zwakke z -2 1 Neerslag laatste 24 uur. MORGEN OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maan- dagavond tot dinsdagavond, opge- maakt om 11.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk mist, later opklaringen. Zwakke tot matige wind draaiend van noord tot noordoost. In de komende nacht over het algemeen lichte vorst. Morgenmiddag op de meeste plaatsen S lichte dooL 7 februari Zon op 8.14 uur, onder 17.39 uur. Maan op 5.28 uur, onder 13.28 uur. Maanstanden 11 febr. 22.38 uur: nieuwe maan 19 febr. 10.21 uur: eerste kwartier 26 febr. 2.41 uur: volle maan Hoog en laag water in ÏJmuiden Maandag 6 februari Hoog water: 11.38 en -- uur. Laag water: 6.48 en 18.34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1