ZWTSALINE Fa. B. ENGELENBERG PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws r Aquarellen ee tekeningen Stedelijk Museum, Amsterdam De radio geeft dinsdag Rembrandt-herdenking WINTER- en toch MOOIE HANDEN Leo van Rijn-Rubbens houdt expositie ^ocli ia Uet zo Amuletten J QFFICIëlE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Bevolking kan meewerken aan monument in Leiden Charmant ensemble Examens De Theron had het hard te verduren in Shackjet'on MAANDAG 6 FEBRUARI 1956 In de nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum te Amsterdam exposeren tot 12 februari de Nederlandse Kring van Teke naars en de Hollandse Aquarellistenkring. Een gelukkige combinatie, een expositie van een werkelijk beschaafd uiterlijk, van ingehoudenheid in.de voordracht van het geëxposeerde, een rustpunt. Bij de aqua rellisten is het zelfs zo, dat men door de plaatsing van de schotten het gezicht op de straat met het verkeer enigszins af sloot en het uitzicht op de tuin bewaarde. De tekenaars zochten het bij het inrichten van hun tentoonstelling in een zekere in timiteit. De Hollandse Aquarellistenkring viert met deze tentoonstelling het tienjarig be staan van deze landelijke vereniging die te Amsterdam gevestigd is, maar in Haar lem werd geboren. Direct na de oorlog voelde een aantal kunstenaars de behoefte aan een reconstructie van de Hollandse Kunstenaarskring, de belangrijkste vere niging van kunstenaars vóór de oorlog. Men heeft elkaar niet kunnen vinden op dit punt. Het was moeilijk te schatten wat op dat moment belangrijk was. Men had ook niet dat uitgangspunt van de Hol landse Kunstenaarskring, een gelijke schil derkunstige gerichtheid zoals in de Ber gense School bijvoorbeeld. Om dan tóch te komen tot een niet al te grote groep, waarbij exposities meestal interessanter zijn, verenigde men zich op een punt van uitgang dat beperkingen oplegde: het aquarelleren, dat door zoveel minder kun stenaars beoefend wordt. Het was aldus gemakkelijker de onder kunstenaars leven de tegenstellingen wat betreft richtingen minder te doen hinderen. Lag het oor spronkelijk in de bedoeling verschillende opvattingen te doen vertegenwoordigen, de Aquarellistenkring verkreeg toch een eigen karakter. Er is hier een duidelijke voorkeur voor het figuratieve, voor een schilderkunst waarbij vormproblemen minder op de voorgrond staan dan een directer aanspre kende menselijkheid. Gedeeltelijk komt dit door het feit, dat nieuwe leden worden uitgenodigd door het bestuur, waarin ge durende die tien jaren maar weinig ver anderingen hebben plaats gehad. Dit be stuur geniet blijkbaar het vertrouwen van de leden bij het kiezen naar eigen voor keur. Kees Verwey, door deze aquarellis ten als vader van de vereniging erkend, verliet de kring om alleen zijn weg te gaan om andere redenen dan dat hij gewijzigde schilderkunstige opvattingen zou koeste ren. Verleden jaar stierf F. H. Abbing, mede-oprichter van de vereniging en tot zijn dood bestuurslid. Met een grotere dan normale groep wordt hij hier herdacht en ook bij de exposerende tekenaars is hij vertegenwoordigd. Toch bepaalt misschien ook de techniek van het aquarelleren de geest van het ge heel dat we van de Aquarellisten Kring gewend zijn. De waterverf is zo bij uitstek geschikt voor het intuïtief noteren van ge voelservaringen tegenover het geziene. De behandeling van de aquarel brengt toe valligheden met zich mee. Het bloeiende karakter van deze techniek rijmt moeilijk met de uitdrukkelijkheid van „magische realisten' of figuren als Charley Toorop, met de afgemetenheid sommiger abstrac- ADVERTENT1E Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 VERFROLLEN (schapenwol) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws.- 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lich te muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of platen. 13.20 Orgel en sopraan. 13.55 Beursberichten. 14.00 Platen. 14.10 Viool en piano. 15.00 Voor de vrouw. 15.15 Natio naal programma: Reportage van de buiten gewone vergadering van de Raad van State. 16.15 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 In en om de universiteit. 18.45 Platen. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Koorklanken. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.50 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorspel. 22.20 Bas en piano. 22.40 De Antwoordman. 22.55 Ik geloof, dat causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York cal ling. 23.20 Actualiteiten. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Kamermuziek. 12.15 Voor boeren en tuinders. 12.30 Land en tuindbouwmededelingen. 12.33 Strijk orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.30 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.00 Platen. Pl.m. 15.15 Nationaal programma: Reportage van de bui tengewone vergadering van de Raad van State. 16.15 Platen. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Idem. 17.40 Koer sen. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de Wereld: Emigratie. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Herhaling van de reportage van de buitengewone vergadering van de Raad van State. 20.35 De gewone man. 20.40 De held van het Westerland, hoorspel. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., V.A.R.A.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 De Bode Pimpernel. HILVERSUM II, 298 M. 11.45 Platen. 12.15 Rytmische muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Rytmische muziek. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouwkroniek. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Elektrisch orgel. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianc-ecital. 17.45 Boekbespre king. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Cau serie. 20.00 De Zandloper. 21.00 Platen. 21.30 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 II Viaggio d'Europa. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag en vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 50 m.). ten. Het Is niet het materiaal voor heftige experimentelen. Toch is er altijd een ruime variatie in uitingen te zien op de exposities van de Aquarellistenkring, die onder meer twee keer in Haarlem optrad. Zie het in oude Chinese zin abstraheren van prof. Jan Wie- gers tegenover het naturalisme van R. de Bruyn Ouboter, het Frans georiënteerde werk van Jacob Kuijper tegenover dat van de expressionist Herbert Fiedler bijvoor beeld. Dat Anje Zijlstra tot dit gezelschap toetrad, is een winst voor de kring, al zijn haar resultaten toch iets meer tekeningen dan aquarellen. Bij de Kring van Tekenaars is door de mogelijkheden van de techniek misschien een grote variatie mogelijk. Hier een ab stract werkende figuur als Breetvelt naast de verfijnde landschaptekenaar Simon Rood, wiens werkjes men overigens ook aquarellen in één kleur zou kunnen noe men. Ger Langeweg neigt naar een surrea lisme. Expressionistisch gericht lijkt Ger Buytendijk en in zijn opvallende portret van Albert van Dalsum is Paul Citroen dat ook. Al eerder bleek de Zandvoorter P. Giltay een aanwinst voor deze kring. Zeker is dat ook W. I. van der Kerke, die al eerder bij „Arti" van zich deed spreken. Geestig zijn de dieren van Ruth Fisher, expressief is het werk van Ro Mogendorff, mooi zo'n landschap van Cor Dik. Alle aantrekkelijke figuren zijn door mij niet genoemd. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat beide verenigingen het ten aanzien van de techniek niet te dogmatisch wilden stel len. Enkele werken bij de tekenaars ver tonen even wat kleur. Bij de Aquarellis tenkring laat men naast het werk, ver vaardigd met de transparante waterverf, ook dat toe dat ontstond met de dekkende waterverf de gouache. Een attractie op de tekenaarstentoon- setlling is het werk van de in 1877 in Bo- hemen geboren Alfred Kubin, bekend vooral door zijn illustraties. BOB BUYS. In Juli van het afgelopen paar is een stichting „Rembrandtherdenking 1956" in het leven geroepen, waarvan het bestuur door de heren dr. L. G. Kortenhorst, T. M. H. van Waveren, H. L. Swart, mr. H. van Riel en prof. A. M. Hammacher wordt gevormd. Dit bestuur heeft nu nadere plannen uitgewerkt voor de wijze, waarop deze herdenking zoveel mogelijk populair gemaakt zal kunnen worden onder alle lagen van de bevolking en over de wijze waarop de gehele bevolking kan deelnemen aan de schenking van een monument aan Leiden, de geboortestad van de schilder. Tot dit doel zal er een certificaat van deelneming worden uitgegeven, bestaande uit afdrukken van zes etsen of tekeningen van Rembrandt, met een korte levensbe schrijving en een bewijs van bijdrage, on dertekend door het bestuur van de stich ting. Er zal vervolgens onder de auspiciën van de stichting een biografie van Rembrandt uitgegeven worden, geschreven door een bekend kunsthistoricus, bestaande uit hon derd bladzijden met ruim twintig repro- dukties, en bestemd voor de hoogste klas sen van de middelbare scholen. De stich ting zal trachten te bevorderen, dat deze uitgave via de gemeentebesturen voor een zeer redelijke prijs beschikbaar zal kunnen worden gesteld. Het is bovendien de bedoeling om het bedrijfsleven, de middenstand en alle Ne derlandse gemeenten te benaderen voor een bijdrage voor het monument van ten hoogste honderd gulden. Deelnemers zul len, behalve het reeds genoemde werkje met certificaat een boekwerk ontvangen over Rembrandts leven, geschreven door mevrouw Laman Tripde Beaufort, even eens uit te geven onder auspiciën van de stichting. Alle certificaten zijn voorzien van een nummer, waarmee men deelneemt aan een prijsvraag. Prijzen zijn kunstreizen voor twee personen naar Londen, Parijs, Mün- chen, Stockholm of andere Europese ste den, waar musea werken van Rembrandt bezitten. De verkoop van het Rembrandt- certificaat met de daaraan verbonden prijs vraag zal geeschieden in samenwerking met de Radio Unie en de vakverenigingen. Rembrandts geboortedag was 15 juli 1606. Deze datum valt dit jaar op een Zondag. Thans kan reeds worden meegedeeld, dat er een officiële herdenkingsplechtigheid in de Pieterskerk te Leiden op het program ma staat. ADVERTENTIE ADVERTENTIE BENZINE EN PETROLEUM HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. AMSTERDAM VtrkooporginlMlh «oor Nederland van Th. Briliih Pelroleum Co. lid. Een bijzonder charmant ensemble wordt gevormd door het tuinhuis van de Am sterdamse kunsthandel Santee Landweer en de schilderijen van Leo van Rijn-Rub bens, die daar tot 16 februari exposeert. Zo ongeveer vijftien jaar geleden, meen ik, begon Leo, zoals deze schilderes kort weg signeert, voorzichtig penseel en kwast te hanteren. Zij was met eigentijdse schil derkunst op dezelfde wijze als die grote Frangaise Suzanne Valadon vertrouwd. Zij poseerde veel voor tijdgenoten. In haar werk is Leo een even andere figuur: vrou welijker nog zo op het eerste gezicht, in haar kleur vooral zachter, zonder echter week te zijn. Even groenige lichte gelen, caeruleumblauwen, paarsen, blauwige groe nen, fijne grijzen, rozes als van de rosé, die lichte rode wijn, zijn met groot raf finement tegen elkaar afgestemd. Leo's resultaten ontstonden door een iedere keer weer opnieuw zoeken. Want zij legde zich niet vast aan een één keer gevonden kleu rengamma. Zij is in de kleur niet modieus als een Marie Laurencin, een andere wel bekende Frangaise. De oppervlakte van haar doeken ge tuigt van dat zoeken. Sommige partijen zijn direct geschilderd, op andere daaren tegen is gezwoegd om tot de juiste afstem ming te komen, opdat de kleur zijn juiste plastische betekenis kreeg. Wat het laatste betreft zij opgemerkt, dat een horizontaal vlak, van een tafel bijvoorbeeld, tegen een verticaal van de achtergrond staat door een kleurverschil en de perspectivische af tekening en dat ook door de verschillende wijze van het opvangen van het licht de kleur bepaald wordt. Leo bewijst daarvan te weten. De huid van haar schilderijen verkreeg door de bewerking een materie, die helpt bij de voordracht van de ver schillende haar doeken samenstellende elementen. In het tekenen is Leo wel een gehéél andere figuur, dan Suzanne Valadon, die juist op dat gebied zo door Degas werd bewonderd. Leo heeft een tijd gekend dat ze er onder invloed van een schilder in haar omgeving op uit was de zaken zeer positief te stellen, tot op het harde toe. Haar tekening was toen van expressionis tische aard, verborg achter een wat ge wilde vormgeving toch eigenlijk een zekere onkunde. Die vormgeving is nu vloeiender geworden. Leo hindert het niet, dat ze vergeleken bij akademisch gevormden in het tekenen tekort schiet, daar ze meent dat wat ze te zeggen heeft op deze bijna kinderlijke wijze voldoende gezegd kan worden. En naar mijn smaak heeft ze daarin gelijk. Hoewel het duidelijk is te zien aan haar werk dat ze behoorlijk op de hoogte is met werk van bekende, lei dende tijdgenoten, maakt het geheel van haar tentoonstelling een persoonlijke in druk en wat de kleur betreft een zeer ver rassende. Ik meen dat ik deze kleurgeving ten minste niet zo bij anderen zag. BOB BUYS Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandi daatsexamen Theologie: G. D. Hanemaayer, Amersfoort. Leiden. Kandidaatsexamen Rechten: mej. H. E. Clydesdale, Haarlem; mej. H. van dei- Waal, Rotterdam; W. J. Hoobroek, Dor drecht; H. Franken, Heemstede; J. L. F. van Moorsel, Wassenaar; J. H. A. Teulings, Den Haag. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kan didaatsexamen Economie: L. M. Redele, Amsterdam; J. Schik, Beverwijk. Kandi daatsexamen Rechten: C. J. W. van Doom, Haarlem. Utrecht. De heer H. T. Wallinga is gepro moveerd tot doctor in de Letteren en Wijs begeerte op een proefschrift getiteld „The Boarding- bridge of the Romans, its Con struction and its Function in the naval Tactics of the first Punic war". V LONDEN (United'""Press) De' „The ron", het Britse Zuidpoolschip, heeft het in Shackleton zwaar te verduren gehad. Een Zuidpoolstorm oefende zulk een ge weld uit, dat de ankers het schip niet kon den houden. Het moest in open water wachten, tot de wind voldoende geluwd was, dat het weer kon ankeren. De Theron heeft voorraden voor de voor uitgeschoven basis Shackleton gebracht. Het was toch reeds over tijd, omdat het drie weken lang in pakijs opgesloten had gezeten. Het moet zich haasten, wil het niet in de Weddelzee invriezen. Nauwelijks was het schip weer voor de wal, of de storm stak met vernieuwde kracht op en men moest weer alle opvarenden aan boord halen en open water opzoeken. De Russen hebben veertien vrouwen meegenomen op hun expeditie, aldus is ver nomen van de bemanning van het Franse schip Norsel, dat terugkeerde in de haven van Hobart (Tasmanië) na de Franse Zuidnoolexneditie naar zijn bestemming ge bracht te hebben. De Australische expeditieleider, Philip Low en zijn metgezellen zijn te Mirny aan gekomen met het Australische schip „Kista Dan". Tass bericht dat Low „zeer ver heugd" was over de warme ontvangst van de Russische expeditie. Overstromingen. Tengevolge van hevige regenval hebben zich in de Britse Afri kaanse kolonie Tangajika overstromin gen en aardverschuivingen voorgedaan. Twintig inheemsen kwamen om het leven. Honderden zijn dakloos. Omvangrük. De Sovjetrussische weten schappelijke instellingen en de Russi sche geleerden hebben voor 1956. een omvangrijk uitwisselingsprogramma met het buitenland opgesteld. In 1955 hebben ruim 360 buitenlandse geleerden uit 31 landeh de Sovjet-Unie bezocht en deel genomen aan wetenschappelijke con gressen. Meer dan honderd Sovjetrussi sche wetenschappelijke delegaties heb ben andere landen bezocht. Voor 1956 wordt gestreefd naar een aanzienlijke verhoging van deze getallen. Mobiel. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat aan het nationale laboratorium van Argonne opdracht is gegeven voor de bouw van een mobiele atoominstallatie voor de levering van warmte en elektri citeit aan afgelegen Amerikaanse mili taire bases. Ondeugdelijk. Amerikaanse atoomkanon nen, die 18 maanden geleden naar West- Duitsland zijn gezonden, zijn terugge stuurd omdat zij „ondeugdelijk en ge vaarlijk" zijn bevonden, zo is van amb telijke zijde verklaard. Aangehouden. In Perzië zijn enige voor aanstaande leden van de verboden com munistische Toedeh-partij, onder wie de secretaris van het dagelijks bestuur, dr. Bahrami, aangehouden. Intussen is de voormalige afgevaardigde Eli Zohari, die van medeplichtigheid aan de moord op premier Razmara is beschuldigd, in voorlopige vrijheid gesteld. Hij was, met Moezzaffar Bagai, een van de leiders van de inmiddels ontbonden arbeiders partij. Ontdekking. De „British Overseas Airways Corporation (BOAC) heeft bekend ge maakt, dat haar twee passagiersvlieg tuigen van het type Bristol Britannia niet zullen opstijgen, voordat men ont dekt heeft op welke wijze voorkomen kan worden, dat de controle-apparaten bij lage temperaturen gaan vastzitten. Een piloot heeft ontdekt, dat de con troleapparaten,wanneer de grote toestel len op de grond staan, vocht aantrekken dat op grote hoogten bevriest. Tjjdig. Door het kruien van het ijs is de Donau in West-Duitsland buiten de oevers getreden. De stad Vilshofen is overstroomd. Van de 6000 inwoners zijn er 1200 dakloos. Het kruiende ijs heeft een dam gevormd tussen Vilshoven en Passau. De bewoners werden tijdig ge waarschuwd. Ontslagen. De Amerikaanse ICA (Inter national Cooperation Administration) deelt mede, dat aan Wolf Ladejinsky is verzocht ontslag te nemen als Ameri kaans landbouwdeskundige in Zuid- Vietnam. Hij heeft zich schuldig ge maakt aan een onwettige financiële transactie tijdens een officieel bezoek aan Formosa in mei 1955. Ladejinsky heeft op 7 januari zijn ontslag ingediend dat zaterdag is aanvaard. Hij werd in dertijd wegens politieke onbetrouwbaar heid door het Amerikaanse departement van-Buitenlandse Zaken ontslagen. Voorsprong. In een televisietoespraak heeft - de_: Amerikaanse democratische senator en oud-minister van de Luchtmacht Stuart Symington verklaard, dat naar zijn oordeel geen twijfel bestaat over de grote voorsprong die de Russen hebben op de Verenigde Staten op het gebied van de geleide projectielen. Symington, die ook lid is van de Senaatscommissie voor de strijdkrachten, voegde er aan toe, dat het bereik van de Sovjet-projec tielen vele honderden kilometers groter is dan die van de door de Verenigde Staten gelanceerde projectielen. Sterk. De Jordaanse minister van Onder wijs heeft besloten op alle regerings- scholen militaire opleiding en oefenin gen in te voeren. De maatregel wordt de eerste stap genoemd naar de opbouw van een nieuwe en sterke generatie, die weet hoe het land verdedigd moet wor den. Premier Rifai heeft de perscensuur opgeheven, nu de orde in het land ge heel is hersteld. Te klein. Het merendeel van de Ameri kaanse burgervliegvelden is te klein voor het opstijgen van toekomstige transatlantische passagiersstraalvlieg tuigen met volledige lading, zo heeft het hoofd van de Amerikaanse dienst voor de burgerluchtvaart, Charles Owen, ver klaard. Naar zijn mening voldoet alleen het vliegveld van Boston aan de eisen van het toekomstige luchtverkeer. 44. Na een echt woestijnmaaltje van blik jesgroente en boterhammen met zand, za ten Panda en de ontdekkingsreiziger nog wat na te keuvelen. De ontdekkingsreizi ger vertelde van de dorre, eentonige woes tijnen, die hij op zijn vorige ontdekkings reizen had doorkruist en dat wist hij zo dor en eentonig te beschrijven, dat Pan da's ogen dichtvielen. „Ik zie, dat je moe bent", zei de ontdekkingsreiziger tenslot te. „Laten we dus maar de tent opzoeken. Morgen moeten we nog een heel eind vliegen". „Ik hoop, dat we dan niet meer over saaie woestijnen hoeven te gaan", merkte Panda op, terwijl hij geeuwend de tent inging. „Wees gerust", antwoordde de ontdekkingsreiziger, „morgen vliegen we over heel interessante oerbossen vol inte ressante kannibalen". Maar deze mede deling stelde Panda niet bepaald gerust. „Zei u KANNIBALEN?!", klonk zijn stem metje ietwat bevend uit de tent. Dit hoor de neef Lodewijk, die naderbij was ge slopen, zodra hij hen de tent had zien ingaan. „Een mooie kans om ervoor te zorgen, dat ze morgen dik in de soep zit ten", mompelde de booswicht. En toen haalde hij een boor uit zijn zak en begon aan het vliegtuig te morrelen. IN HET algemeen worden de woorden „amulet" en „talisman" door en naast el kaar gebruikt, maar desondanks bestaat er een subtiel verschil tussen deze twee voorwerpen, die met magische kracht ge laden heten te zijn. Zoals bekend, worden beide voorwerpen, ter bescherming van de drager, op het lichaam gedragen, waarbij van de amulet verondersteld wordt dat hij kwade krachten kan afwenden, terwijl de talisman een heilbrengende kracht wordt toegeschreven. Nu blijkt dit allemaal heel mooi, maar wanneer we van verschillende magische voor werpen uit het verleden te ho ren krijgen dat zij bijvoorbeeld goed zijn tegen bepaalde ziek- V. ten, en de drager bovendien verzekerd kan zijn van een uitgebreid kin dertal, een hoge ouderdom en grote wel stand, dan blijkt onze subtiele onderschei ding van afwerende en heilbrengende krachten ook in het verleden reeds lelijk in de war te zijn geraakt. Maar goed, de verscheidenheid van am-uletten en talismans (juist in verband met deze onwennige uitgang spreekt on dergetekende liever van amuletten, onge acht de soort), we herhalen, de verschei denheid van magische voorwerpen is ein deloos gevarieerd en een kort overzicht van alles wat hiervoor is doorgegaan of nog doorgaat, zou u klem van verveling bezorgen. Daarom is het wellicht aardiger te memoreren, dat een groot deel der ver sierselen waarmee de moderne mens zich pleegt te tooien, oorspronkelijk amulet of talisman is geweest. Dit geldt niet alleen voor halskettingen en armbanden, maar in het bijzonder ook voor allerlei sierstenen, waaraan oudtijds magische krachten wer den toegeschreven, doch welke thans uit sluitend op hun prijs gewaardeerd plegen te worden. En de mascottes en gelukspop- petjes die door vliegers of autorijders op hun gevaarvolle tochten worden meegeno men (voor de aardigheid, want ik geloof niet aan die onzin!) zijn niet anders dan een laatste ontwikkeling der amuletten. De magische kracht van deze voorwer pen werd zó hoog aangeslagen, of wanneer u het anders gezegd wilt hebben: het bij geloof heeft in vroeger tijden zó diep in de mens geworteld, dat hij zelfs de goden met deze beschermingsmid delen meende te moeten uit rusten. De Egyptische goden Ahi en Horus zien we herhaal delijk uitgebeeld met een amulet om de hals. De Indi sche Krischna droeg in zijn kinderjaren tijgerkralen als beschutting tegen het kwade, de Assyrische god Mardoek nam vóór het gevecht tegen Tjamat een magische plant in de hand, de godin Ischtar droeg een gordel met magische stenenhet beeld van de grote Boeddha in het Taklaklooster in West-Tibet wordt door een amulet (een hangende bal) beschermd, enz. Dit moge ons hoogst ongewoon toeschij nen, maar dan dienen we te bedenken dat dergelijke beschermingsmiddelen ook op verscheidene schilderijen en fresco's uit de 15de en 16e eeuw voorkomen. Crivelli heeft het Christuskind op het heiligenbeeld uit het jaar 1482 een amulet van koralen om gehangen (koraal was en is in Italië als amulet zeer in trek) en ook Benedetto Bonfigli heeft het Kind op zijn madonna beeld met koralen getooid, terwijl nog vele andere voorbeelden hiervan zijn te noemen. Laten we de blik echter liever eens rich ten op het magische vierkant, een amulet met een geweldig verspreidingsgebied. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2