Goud voor Russische ijshockeyers na 2-0 overwinning op de Canadezen Finnen Hyvarinen en Kallakorpi superieur bij schansspringen IJszeilers op de Gouwzee Atie Voorbij verbeterde in Velsen wereldrecord 100 m. vlinderslag Na de Spelen Zevende Olympische Winterspelen in Cortina geëindigd Russen overheersten ook in ski-cross-country Echtpaar gearresteerd bij Cortina's ijsstadion Correcte winnaars Sportief Ski-springen Mislukt Gaten Estafette Ook wereldtitels MAANDAG 6 FEBRUARI 1956 3 Het Olympisch vuur in de schaal in Cortina d'Ampezzo is gedoofd, de witte vlag met de symbolische vyf ringen is gestreken, de zevende Olympische Winterspelen zijn geëindigd. Het tijdperk van Oslo tot Cortina is afgesloten. En een ding is duidelijk geworden: in alle takken van wintersport zijn de onderlinge verschillen van de deel nemers zo gering geworden, dat bij het schaatsenrijden vaak een tiende van een seconde de beslissing moest brengen, ja zelfs prijkten verscheidene namen van ren ners met gelijke tijden op de lijst met resultaten. In de bobraces beslisten honderdsten van een seconde, bij het kunstrijden gaven tienden van punten de doorslag en bij de afdaling en slalom lagen de resultaten van de favo rieten eveneens zeer dicht bij elkaar. Het gevaar dreigt thans dat de splitsing - reeds aanwezig, tussen de top klasse en de tweede categorie, die ook mee mag doen - nog verder zal gaan. Een met een zekere vrees in het hart heeft de objectieve toeschouwer in Cortina zich afgevraagd, waarheen deze perfectionering zal leiden. Is het einde van het menselijk kunnen in zicht of zal de evolutie in de sport in de komende jaren verder schrijden naar nog scherpere tijden? Op de achtergrond van de feiten ligt de enorme periode van voorbereiding. Denk aan de conditie en tystraining van maanden en maanden der hardrijders, denk aan de kampen voor de Russische sportlieden, vergeet niet de langdurige tournees met voorwedstrijden der ijshockeyspelers, vergeet niet het gedisciplineerde oefenpro gramma van de kunstrijders en kunstrijdsters. Techniek speelde niet alleen een rol, maar ook kracht, energie en uithoudingsvermogen, een volmaakte lichaamsconditie en een uiterst mentale geoefendheid. In die nuchtere sfeer, waarin het ging om alles of niets, werden deze Winterspelen gehouden. Op dit zeer hoge niveau werd de strijd om de gouden medailles uitgevochten. Deze wijze van voorbereiding gold niet alleen voor Rusland, in tegendeel, In elk wintersportland is op deze wijze gewerkt door leiders, door trainers en actieve beoefenaars, en al die uren, dagen en maanden welke aan de voorbereiding zijn besteed, hadden slechts één doel: winnen in Cortina. Rusland heeft zaterdag voor 12.700 toe schouwers 't Olympisch ijshockey toernooi gewonnen. Een titel, die nog twee andere betekenissen had, namelijk die van wereld kampioen en Europees kampioen. Niet Ca nada, het land, dat de Olympische titel verdedigde, maar de, jonge studentenploeg van de Verenigde Staten nestelde zich op de tweede plaats. En opmerkelijk ge noeg waren het ook de Amerika nen, die het in ijs hockey zo mach tige nabuurland Canada reeds op de tweede dag van het finale-toernooi in ernstige moei lijkheden brach- De ware sportliefhebber heeft in Cortina en Misurina kunnen genieten van rationele stijl en hoog technisch kunnen bij het schaatsenrijden, van geraffineerd samen spel bij het ijshockey, vay duizelingwek kende snelheden bij het skiën, van een vol-- maakte lichaamsbeheersing bij de slalom, van een uiterste concentratie bij het kunst rijden, van moed en scherp reactiever mogen bij het bobben. Dat alles werd uit gedrukt door middel van puntentabellen, met chronometers op tienden van seconden nauwkeurig, met electronische tijdopneming in honderdsten van seconden. Dit materieel meten van de verrichtingen, is dat nu allemaal te voegen in het ideaal van de stichter van der moderne Olym pische Spelen, De Coubertin? Was het hem niet in de eerste plaats te doen om een harmonische ontwikkeling van lichaam en geest van de sportman? Heeft hij ooit ge dacht aan topsnelheden en wereldrecords? Wilde hij niet een beweging scheppen, waarin vreugde en spontaneïteit van de sportmens tot uitdrukking konden wor den gebracht, factoren die zo scherp in strijd zijn met het dode punten- en record materiaal en zeer zeker ook met de dwang arbeid die de voorbereiding heeft geken merkt? Was het in Cortina een strijd van man tegen man of vrouw tegen vrouw? Of heeft men niet duidelijk kunnen consta teren, dat de Scandinaviërs op de lange- afstandwedstrijden van het skilopen ge- zamelijk de Russen te lijf gingen, pro beerden de Amerikanen en de Zwitsers niet de hegemonie van de Italianen in de bob races te breken? Waren het niet de Noren, Zweden, Finnen en Nederlanders, die ge tracht hebben tevergeefs overigens om de Russische overheersing bij het hard rijden te doorbreken? Deze en andere vragen kwamen onwil lekeurig op bij hen, die na tien dagen van sport en strijd dieper trachten te kijken. Komen de Nederlandse jongens en meisjes naar ons land, naar hun stad en huis terug met de gedachte, dat zij iets groots in Cor- j tina en Misurina hebben beleefd, of stonden eigen prestaties slechts in hun be langstelling? Wat hebben de schaatsen rijders eigenlijk gezien van de Spelen? Is het eigenlijk niet zo geweest dat Misurina voor hen was, wat ook een wedstrijd in Hamar of in Turku voor hen altijd is ge weest? Zaten zij niet te geïsoleerd om zich een deel te voelen van de internationale sportgroep die tezamen was gekomen? Was het niet gewenst geweest, dat het Neder lands Olympisch Comité invloed had uit geoefend om zowel de jongens als de meisjes enkele dagen langer in Cortina te houden, .opdat zij na hun wedstrijden ken nis zouden hebben kunnen maken met andere takken van sport? Want helaas hebben zij geen deel ge had in de voortreffelijke sfeer, waarin deze Spelen zijn gehouden tussen de ver tegenwoordigers van 32 landen. Zeker, er zijn enkele dingen gebeurd, die in strijd waren met de ware Olympische geest. Wij denken aan het Italiaanse publiek, dat de jury bij het kunstrijden uitjouwde en met sinaasappelen bekogelde, toen men meende dat het Duitse paar te laag was beoor deeld. Inderdaad, is het spel van de Cana dezen te cowboy-achtig en wat dat be treft zou men in Canada een voorbeeld kunnen nemen aan de Amerikanen, die tezamen met de Russen een ijshockey- wedstrijd hebben gespeeld, waarin fairheid troef was. Maar deze kleine foutjes verdwenen in het niet van het grote geheel, waarin slechts plaats is geweest voor veel onderling be grip, voor vriendschap en voor ware spor tiviteit. Zo gezien zijn deze zevende Olym pische Winterspelen uitstekend geslaagd. Cortina heeft geleerd dat de Olympische beweging van De Coubertin nog sterk leeft in de sportieve jeugd van de gehele wereld. ten.. Hun 41 overwinning op de Cana dezen is de verrassing van het toernooi ge worden. En de in die ontmoeting te zelf verzekerd spelende en zich te laat herstel lende Canadezen zyn deze slag niet meer te boven gekomen. Zij stonden by de aan vang van het finale-duel tegen Rusland twee punten achter op hun tegenstanders, die dus aan een gelykspel voldoende hadden om zich van het drievoudige kampioen schap te verzekeren. Slechts een neder laag met zeer duidelyke cijfers had dit kunnen verhinderen. Het was daarom bijzonder begrijpelijk, dat de Russen het accent in de eerste plaats op de verdediging legden en hun aanvalstempo niet te hoog opvoerden, om tegen de geroutineerde Canadezen hun adem te sparen. Het was van hun tegen standers psychologisch volkomen verkeerd gezien, meteen te gaan rijden als cowboys op een wilde mustang. Door hun grof heden werden in de eerste de beste periode al drie Canadezen van het ijs gestuurd, hetgeen de onveranderlijk fair spelende en de body-check met opzet vermijdende Rus sen evenwel niet uitbuitten. Na de eerste speeltijd hebben de Cana dezen hun gevoelens beter beheerst, hoewel dit voor hen steeds moeilijker werd, door dat treffers van Krylov (2e periode) en Kuzin (3e speeltijd) het Olympisch goud verder van hen wegvoerden. Wel hebben de Canadezen in het slotduel van dit toernooi pech gehad (de uit stekende Russische doelman Puchkov streelde vier maal dankbaar de ijzeren doelpaal omdat hij evenzovele malen harde schoten met veine onschadelijk maakte), maar men kon zeker niet zeggen dat de Russen fortuinlijke kampioenen zijn. Zij bleven ongeslagen met verreweg het beste doelgemiddelde (255) en met grote, naar het oordeel van sommige ijshockeyliefheb- bers weieens al te grote correctheid. Het was de eerste keer, dat Rusland (reeds we reldkampioen in 1954 vóór Canada) de Olympische triomf oogstte. En het was de tweede maal in de geschiedenis van de Olympische Winterspelen (in 1936 won Engeland), dat Canada niet eerste eindigde. Ook de verbreiding van het ijshockey en de verbetering van het spelpeil in andere landen zal er wellicht toe bijdragen. Want wie had in Canada verwacht, dat Amerika (weliswaar ook in Oslo tweede toen de Rus sen er niet bij waren) met een zo sterke en snelle en vooral zo enthousiaste ploeg op het ijs zou komen? Alleen tegen de Russen werd door een tekort aan uit houdingsvermogen verloren. Zaterdag wonnen de Amerikanen nog met 94 van Tsjechoslowakije. Er bestond een duidelijk verschil tussen de eerste en de laatste drie geplaatste ploe gen van de finale-poule. Zweden, die in de laatste match 1—1 speelde tegen Duitsland, kon zich niet in de bovenste helft hand haven, zoals in Oslo, waar zij het brons verwierf. Maar zij kon zich, evenals in 1952, vóór de Tsjechen plaatsen, wie kwa liteiten ontegenzeggelijk zijn toegenomen. Ook Duitsland is vooruit gegaan. Het overleefde ditmaal de voorronden, maar het ideaal, de vierde plaats, ging nog niet in vervulling. Verblijdend was dat dit tournooi zich, op een enkele uitzondering na, door een grote sportiviteit heeft gekenmerkt. Gebleken is, dat een yshockey-kampioenschap niet altijd behoeft te ontaarden in een serie veldslagen op het ys. Wel vlogen nog in het laatste treffen tussen Canada en Rus land in een uitverkocht stadion twaalf sticks aan splinters over het ys, maar li chamelijke kwetsuren bleven gelukkig uit. En van formele vechtpartijen, die in het verleden menig duel hebben ontsierd, was geen sprake. De einduitslag was: 1. Rusland 5 5 0 0 255 10 2 Amerika 5 4 0 1 2612 8 3. Canada 5 3 0 2 23—11 6 4. Zweden 5 113 1017 3 5. Tsjechosl. 5 1 0 4 20—30 2 6 Duitsland 5 0 1 4 635 1 7 Italië, 8. Polen, 9. Zwitserland, 10. Oostenrijk. De laatste vier speelden zo als bekend een troostronde voor de laatste vier plaatsen. Het Olympisch kampioenschap skisprin gen is gewonnen door de 23-jarige Fin Hy varinen, die bij zijn tweede sprong een afstand van 84 meter haalde. De eerste sprong bracht hem 81 meter ver. De zil veren medaille was eveneens voor een Fin, Kallakorpi, met resp. 83.5 en 80.5 m. Derde werd de Oostduitser Glass, eveneens met 83.5 en 80.5 m. De circa 35.000 toeschouwers konden zich zondag bij het vriesweer verwarmen aan een van de mooiste ski-springtoernooien die ooit zijn gehouden. Tal van sprongen werden foutloos voorbij de 80 metergrens uitgevoerd de officiële limiet van deze wedstrijd. De prestaties van de Noren bleven ditmaal ver beneden de verwach tingen. Zij plaatsten zich niet hoger dan nummer acht. Bij alle vorige Olympische springwedstrijden behaalden zij de over winning. Hyvarinen werd in triomf door zijn Fmse vrienden weggedragen. Kallakorpi, die maar 1.65 lang is, zei na afloop dat de concurrentie zo scherp stond dat de be slissingen voor de hoogste plaatsen mis schien wel door „zuiver geluk" gevallen zijn. Glas, een 25-jarige schoenmaker uit Klingenthal in Oost-Duitsland, die des zomers op een met stromatten bedekte ski schans oefent, zei dat de zenuwen hem de baas waren geworden door een verkeerde start bij de tweede sprong. „Ik moest mijn vlucht corrigeren en verloor terrein", zei hij. De hoge kwaliteit van de sprongen weerspiegelt zich in het feit dat slechts zes van de 53 deelnemers bij een van hun twee sprongen vielen. De Rus Koba Tsakadze, die tot de fa vorieten behoorde, viel aan het slot van een sprong van 82 meter. Hy gleed op zijn rug de helling af. De Amerikaan Dick Rahoi, Gezonde mensen, die van snelheid en een tikkeltje sensatie houden kunnen onge twijfeld hun hart ophalen aan het ijszeilen. In Nederland is deze sport niet zo sterk verbreid als in die landen waar men kan rekenen op een lange winter. In Duitsland. Zweden en Noorwegen werd dezé prachtige sport, fascinerend door zijn snelheid reeds beoefend voor 1900. Men bouwde eenvoudige sleden, die over het ijs schoven met een snelheid, die de 25 kilometer zeker niet te boven ging. Het ijszeilen ont wikkelde zich langzaam maar zeker en op het ogenblik kan men met een modern ijszeiljacht een vaart van meer dan 100 kilometer per iiur bereiken. In ons land wordt het ijszeilen in hoofdzaak beoefend op de Gouwzee en het Brasemermeer en na een paar dagen vorst kan men de ranke jachten dan ook op de ijsvlakten zien verschijnen. Zo was het ook dit weekeinde op de Gouwzee. Verpakt in wollen truien en leren jassen schoten de beoefenaars met hun boten over het ijs, genietend van hun sport, waarin zij zich echter in Nederland slechts enkele dagen per jaar kunnen uitleven. Een farmer uit Wyoming en zUn echt genote, de heer en mevrouw F. Huidekoper, werden zaterdag naar de gevangenis van Cortina overgebracht en ln verzekerde be waring gesteld nadat zij tijdens een vecht partij voor de ingang van het Olympisch ijsstadion gearresteerd waren. Het echtpaar Huidekoper bevond zich onder een menigte van enige honderden personen, die de beslissende ijshockeywed- strijd Canada-Rusland in het stadion wil den bijwonen, maar niet meer binnen mochten, daar het stadion reeds geheel vol was. De mensen, die kaartjes hadden, namen hier geen genoegen mee en er ont stond een flinke vechtpartij, waaraan de politie tenslotte met krachtige hand een einde maakte. De politie in Cortina weigerde iemand tot het echtpaar toe te laten en zei, dat zij in staat van beschuldiging gesteld waren wegens „bijzonder onhandelbaar optreden tegenover vertegenwoordigers van de wet". Volgens de politie was een formele aan klacht tegen het echtpaar ingediend, die op een nog later te bepalen tijdstip door de rechtbank in behandeling zou worden ge nomen. Leone Gaspari, de eigenaar van het Pen- sione Principe, waar de Huidekopers logeren, heeft herhaalde malen tevergeefs getracht tot het echtpaar te worden toege laten. Zondag liet hij een warm ontbijt naar de gevangenis brengen, maar dit werd teruggestuurd. Nog een Naar nader vernomen wordt is ook een Franse bobsleerijder, Jacques Panciroli, gis teravond in de gevangenis beland. Panciroli was er wel in geslaagd het ijsstadion binnen te komen, maar hij was op een plaats gaan zitten, waar hij volgens zijn kaartje geen recht op had. Toen men hem verzocht de plaats, waar hij zat, vrij te maken, weigerde hij, waarna hij met sterke hand naar de ge vangenis overgebracht werd. Vrij Een Italiaanse rechter heeft het echtpaar zondag op vrije voeten doen stellen. Ook de Franse bobsleeër werd „voorlopig" op vrije voeten gesteld. viel, evenals Tsakadse, bij zijn tweede sprong. By het neerkomen sloeg hy ach terover en gleed op zijn zy naar beneden. Rahoi maakte bovendien nog een lelijke buiteling waardoor hij met het hoofd tegen de grond werd gesmakt. Gelukkig bleek de val, buiten wat duizeligheid, geen ernstige gevolgen voor hem te hebben. Voordat de wedstrijden een aanvang namen had de jury bepaald dat de spron gen tot 80 meter gelimiteerd moesten blij ven. Er was dan ook een laag liggend startpunt aangegeven om te grote snel heid na het vertrek te vermijden. Tal van deelnemers sprongen echter verder dan 80 meter. De start werd daarom voor de tweede sprong nog lager gelegd. Dat was voor Hyvarinen geen beletsel om bij zijn tweede sprong 84 meter ver te komen de verste sprong van de dag. De eerste ploeg van Zwitserland, die in de vierde rit 1 min. 18.16 sec. noteerde, en op een totaaltijd van 5 min. 10.44 kwam, heeft het Olympisch kampioenschap vier- persoons bobben gewonnen. De ploegt be stond uit Kapus, Diener, 'Aft en "Hèinrich Angst. Het eindklassement luidde: 1. en Olympisch kampioen Zwitserland I, totaaltijd 5 min. 10.44 sc.; 2. Italië II (Monti) 5.12.10; 3. Ver. Staten I (Tyler) 5.12.39; 4. Zwitserland II (Max Angst) 5.14.27; 5. Italië I (De Martin) 5.14.66; 6. Duitsland I; 7. Oostenrijk II; 8. Duitsland II; 9. Spanje; 10. Oostenrijk I; 11. Noor wegen; 12 Groot-Brittannië; 13. Zweden; 14. Roemenië I; 15. Polen I; 16. Zweden I; 17. Goot-Brittannië II; 18. Frankrijk; 19. Verenigde Staten II; 20. Roemenië II; 21. Polen II. Toen de eerste twee heats van dit num mer plaats vonden, moest de strijd enige tijd onderbroken worden om de neeuwlaag bij te werken, die door de sleden ernstig beschadigd was. De stuurman van de Italië I-ploeg, De Martin, zei, dat de baan zo slecht was geweest, dat zijn bob bij de Critallobocht haast uit de baan gevlogen was. De Britse slee, met Schellenberg als stuurman, kwam op één glijder de finish door en pas op het laatste moment her vonden de vier Britten hun evenwicht. Ook Schellenberg zei, dat de baan uiterst gevaarlijk geweest was vanwege de vele gaten. Leden van de Noorse ploeg zeiden, dat de pogingen om de oude gaten in de baan te dichten onvoldoende waren ge weest. Normaliter worden de gaten met water opgevuld, waarna men wachtte tot het water bevroren was. „De gaten hadden zij wel gevuld", zei een Noor, „maar ze vergaten het water te laten bevriezen. Toen wij over de gaten heenschoten wer den wij besproeid met ijskoud water. De in Cortina wonende Italiaan Eugenio Monti, een vertegenwoordiger in borstel werken, hielp zijn ploeg aan de tweede plaats en het Olympisch zilver door een totaaltijd van 5.12.10 voor vier heats te maken. De bronzen medaille ging naar de Amerikaanse ploeg van Tyler, welke een totaaltijd van 5.12.39 maakte. Kapus, die verleden jaar in St. Moritz met zyn ploeg het wereldkampioenschap op dit nummer behaalde, behield dit door zijn Olympische overwinning. „Dit is myn laatste wedstrijd geweest", zei deze vete raan, nadat hy zijn slee door de moeilijke, zestien bochten tellende baan had gestuurd, waarby hij in de derde heat een nieuw '>aanrecord van 1.17.09 vestigde. Kapus zei, dat hij het bobben eraan gaf nndat het „een sport voor jonge kerels is". Kapus bevocht zijn laatste en meest grootse overwinning op dezelfde baan, waar hij twee jaar geleden tijdens de wereldkam pioenschappen bobben in Cortina bijna dodelijk verongelukte. Zijn slee schoot toen namelijk uit een bocht en sloeg tegen een boom op, waarbij Kapus ernstig gewond werd. Hij moest tengevolge hiervan twee maanden van nek tot heup in een gipsver band liggen. ADVERTENTIE Zaterdagochtend startten de ski-lopers van veertien landen A'oor de viermaal 10 km cross country-estafette, een der laatste nummers van de Winterspelen. De tempe ratuur in het stadion was ongeveer tien graden onder nul, maar op de ski-hellingen in de bergen, waarlangs het parcours leidt, was het veel kouder: ongeveer achttien graden onder het vriespunt. Het parcours was zeer zwaar, vooral het deel na de ravitaillerings-post, dat de ski'ers een km lang steil omhoog voerde van 1100 tot 1170 meter. Het laatste stuk was een vrij gemakkelijke, doch uiterst In het Velserbad in IJmuiden-Oost wer den Zondag door de Velser zwemvereniging (VZV) nationale zwemwedstrijden gehou den ten bate van het wedstrijd- en trai ningsfonds, het mr. J. A. C. Bierenbroods pot-trainingsfonds van de koninklijke Ne derlandse zwembond. De beste prestatie van de middag werd geleverd door Atie Voorbij, die door het verstek laten gaan van enige zwemsters tengevolge van de slechte weggesteldheid, alleen uitkwam op de honderd meter vlinderslag dames. De vijftienjarige Robben-zwemster tikte aan 11a 1 min. 11. 9sec. en vestigde daarmee een nieuw wereldrecord, dat met 1 min. 13.1 al op haar naam stond sinds 21 Sep tember 1955. i Bij de Olympische afstand over vierhon derd meter vrije slag dames bleef Mary Kok met 0.8 sec. onder het Nederlands re cord. Zij zwom de afstand in 5 min. 03.6 sec. en had daarmede een baanlengte op haar rivalen, van wie Cockie Gastelaars van de Schiedamse zwemclub als tweede aankwam in 5 min. 22.3 sec. Derde op dit nummer werd Judith de Nijs (Robben) in ADVERTENTIE SNELSCHEERCREME ZONDER WATERA ZONDER KWAST snelle afdaling naar de finish in het ski stadion. Reeds kort na de start zag het ernaar uit dat de Russen een overwinning zouden be halen. Na de eerste etappe hadden zij een anderhalve minuut voorsprong op Finland, na de tweede etappe was die voorsprong gegroeid tot 2 min. 46 sec. Toen echter begonnen de Finnen terug te slaan. Hun derde man, Viitanen, reduceer de de achterstand tot 1 min. 57 sec. En de grote Hakulinen, die de Finse race afsloot, gleed zeer snel. Hij won snel 20 seconden, maar toen begon ook Ruslands laatste man, Kuzin, zijn snelheid op te voeren. Hakulinen legde de laatste tien km in 33 min. 41 sec. af, dat was 56 seconden sneller dan Kuzin, 54 seconden sneller dan Noorwegens laatste man Brenden (Olym pisch kampioen op de 15 km) en 3 seconden sneller dan de Zweed Jernberg. De snelste individuele tijd in deze esta fette werd echter door Ruslands tweede loper, Pawel Koltspin, gemaakt, die de tweede 10 km in 33.05 aflegde. Doch daar bij moet in aanmerking genomen worden dat de toestand van de sneeuw op de twee de etappe heel wat beter was dan op de vierde. De Russen, c'.le op in Finland, door Esko Jaervinen vervaardigde ski's liepen, won nen de wedstrijd, omdat de leden van hun ploeg het regelmatigst waren. Zelfs de minder bekende ski'ers in hun team waren snel. Zij bouwden de voorsprong op, die kampioenen als Hakulinen, Jernberg en Brenden niet meer te niet konden doen, omdat zij met een zelfs voor hun kunnen te grote achterstand begonnen. Na de race stelden de winnende ploegen van Rusland, Finland en Zweden zich op in het midden van het by'na lege ski-stadion, waar zij de wereldkampioenschapsmedail les in ontvangst namen van de president der Internationale Ski Federatie, de Zwit ser Hodler. Deze Olympische race telde namelijk tevens voor het wereldkampioen schap. Iïun Olympische medailles ontvin gen de ploegen pas 's avonds. De race is vooral voor de Noren die zulk een goed figuur sloegen op de individuele 15 km-cross country, een teleurstelling ge worden. Het schijnt dat zij de verkeerde was vóór het parcours gekozen hebben. Van de landen buiten Scandinavië en Rusland behaalde Italië het grootste succes, met de vijfde plaats voor Frankrijk. Finland was met de nederlaag het Olym pische kampioenschap op dit nummer kwijt. De uitslag was: 1. Rusland in 2.15.30; 2. Finland in 2.16.31; 3. Zweden in 2.17.42; 4. Noorwegen in 2.21.16; 5. Italië in 2.23.28; 6. Frankrijk in 2.24.06. Daarna volgden Tsjechoslowakije, Zwitserland, Polen, Duitsland, Oostenrijk, Amerika, Joegoslavië en Engeland. 5 min. 24.9 sec., die haar zieke zusje Lenie de Nijs verving. L. Zandvliet werd vierde. Jaspers (Nijmegen) en Bekkering (Sleu telstad) gaven elkaar op de tweehonderd meter schoolslag geen centimeter toe en eindigden gelijk in 2 min. 44.8 sec. Geurt- sen (HPC) werd in 59.9 sec. tweede op de honderd meter vrije slag, waarvoor Hoog veld met 58.8 sec. 0.1 sec. minder nodig had en als winnaar aantikte. De Jong uit Leeuwarden werd derde in 1 min. 0.4 sec. De honderd meter rugslag dames was voor Dicky van Ekris van de Robben, die de afstand aflegde in 1 min. 17.4 sec., mej. Wassink van A.Z. en P.C. deed er 1.2 sec. langer over en tikte aan in 1 min. 18.6 sec. Vier van onze prominente zwemsters kwamen tot besluit van het programma uit op de honderd meter vrijes slag dames. Drie banen gingen de zwemsters nagenoeg gelijk op, maar bij de laatste vijfentwintig meter had Cockie Gastelaars succes 'met haar uitlooppoging, die haar winnares van dit nummer maakte in 1 min. 06 sec. Geertje Wielema en Greet Kraan vochten uit wie de tweede en derde plaats in zou den nemen, welke eer Geertje Wielema van de Hilversumse zwemclub met 1 min. 07.8 sec. te beurt viel. Greetje Kraan maakte een tijd van 1 min. 08.3 op 0.2 sec. gevolg door Mary Kok, die op deze afstand laatste werd in 1 min. 08.5 sec. Tussentijds deelde de heer C. W. van Schreeven, directeur van de gemeentelijke bad-, was- en zweminrichting mede, dat de opbrengst voor het mr. Bierenbroodspot- fonds gesteld kan worden op ongeveer vierhonderd gulden, welk resultaat mede verkregen kon worden door de vrijstelling van de vermakelijkheidsbelasting door het Atie Voorbij. gemeentebestuur van Velsen. Bovendien had het college van B. en W. voor dit fonds nog een gift van vijftig gulden geschonken. Polo-wedstrijd Tot besluit van het programma werden nog twee polowedstrijden gespeeld. De ont moeting tussen VZV en de Kroosduikers uit Westzaan eindigde in een gelijk spel (drie-drie). Na het nemen van doelscho- ten won VZV. Met niet minder dan negen één zegevierde het Haarlems zevental over het Nederlands B-team, dat geen sterke in druk achterliet. Aan de heer H. J. van de Vegte werd door de heer J. G. Swier een geschenk aan geboden bij zijn vertrek uit Velsen voor het vele werk voor de plaatselijke Velser zwemvereniging verricht. BOBET. Voor de vijfde achtereenvol gende maal is aan Louis Bobet de wisselprijs uitgereikt voor de beste renner van het jaar. Bobet vertrekt binnenkort naar Dinant om de chirurg te raadplegen die hem ge opereerd heeft. Daarna gaat hij zijn seizoen voorbereiden, dat op 26 februari begint met het criterium van Oran.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5