Dooi op tweede dag bedierf strijd om de schaatstitels De Graaff kampioenMaarse en Broekman spaarden zich Provinciale kampioenschappen hardrijden korte- en langebaan De Jong werd in Heemstede nationaal politie-kampioen Sofia Kondakova wereldkampioene Duizenden deelnemers aan toertochten Scholten ongeslagen in libre kampioenschap Nederland krijgt 6700 kaarten in Dusseldorp De standen in de basketbalcompetitie 5 Russinnen oppermachtig in Stockholm en Kvarnsveden r De elfstedenwedstrijd Nationale bosloop in Leiden voor Fekkes Herfst-rijm-rit Sport in 't kort Damuitslagen Wielrennen Van Vliet de snelste bij sprint in Brussel Positie van Te Werve nog ongunstiger Waterpolowedstrijden in Sportfondsenbad MAANDAG 6 FEBRUARI 1956 Aan de lijst van Nederlandse kampioe nen in het hardrijden op de schaats zal de naam van Wim de Graaff worden toege voegd. Maar over enkele jaren zal men zich wellicht niet meer herinneren onder welke omstandigheden hij de titel verover de. Immers, zo fraai als het weer op de eerste dag was er scheen een heerlijk zonnetje op het ijs van de ijsclub Kralin gen in Rotterdam en de temperatuur schommelde in de buurt van het nulpunt zo slecht was het op de tweede dag. Vrij wel gedurende de gehele wedstrijd viel er een fijne regen. Met paraplu verscheen dan ook menig toeschouwer op de tribune om de verrichtingen van hun favorieten te volgen. Ook nu lieten twee deelnemers ver stek gaan: Jan Roozendaal had ingeschre ven voor een wedstrijd, die elders werd ge reden (overigens een merkwaardige gang van zaken) en Wittebrood verscheen niet, omdat hij last van een spierblessure had. Zo werden dus 13 in plaats van 14 ritten op de 1500 meter gereden. Aanvankelijk werd de beste tijd voor deze afstand door de huidige titelhouder Wim de Graaff (2.36 3) afgedrukt, doch in de zevende rit liet Jeen van den Berg zSen, dat hij op dit ijs, dat van slechte kwaliteit was, een betere prestatie kon leveren. Het was een kolfje naar zijn hand en met groot machtsvertoon ging hij in soepele stijl over de baan: 2.35.4 sec. kondigde de speaker aan toen Jeen zijn rit had beëindigd. Deze tijd werd door geen der deelnemers, die na hem volgden verbeterd. Er zat weinig kans in voor Broekman om de tijd van de winnaar van de Elfste dentocht te verbeteren. Hij had immers zijn zwaardere gewicht op dit zachte ijs te gen. Maar niettemin stonden de stopwat ches toch op 2 min. 37.4 sec. voor hem stil, hetgeen in deze omstandigheden geen on verdienstelijke tijd was. Na Jeen van den Berg, die eerste in het klassement op dit nummer werd en Wim de Graaff, die als tweede eindigde, veroverde Broekman toch de derde plaats. Zacht ijs Met sombere gezichten keken de rijders naar de baan toen de 10.000 meter nog moest worden afgewerkt. De weersomstan digheden waren niet veranderd en het ijs was nog zachter geworden. Allen waren het er over eens, dat het eerste paar er gunstig voorstond. Op een bijkans gave baan zou door De Graaf en Paping worden gereden en de deelnemers, Jeen van den Berg, die de tweede plaats bezette in het algemeen klassement, in actie vlak voor de finish van de 5000 meter. die na hen volgden zouden een totaal uit gereden baan tot hun beschikking hebben. De Graaff kwam dan ook met de beste tijd voor de dag (23 min. 21.7 sec.). Toen verschenen Kees Broekman en Gerard Maarse aan de start. Au serieux kon men deze rit niet opnemen. Beiden wilden zich voor de wereldkampioenschappen, die op 11 en 12 Februari in Oslo worden ge houden, sparen. Voor beide rijders werd dezelfde tijd (26.18.6) afgedrukt. Volgens de baancommissarissen had Broekman ech ter de rit gewonnen, omdat hij een fractie van een seconde eerder over de eindstreep was gegaan. Het grootste deel van de toe schouwers verdween: men had er kenne lijk genoeg van en bovendien had men Kees Broekman, de man. die zulke fraaie pres taties in het buitenland had geleverd, zien rijden. In de volgende rit, waarin Vogels uit stekend volhield en zijn tegenstander Hop man tweemaal lapte, werden de tijden nog slechter: 28 min. 06.6 sec. en 31 min. 50.4 sec. noteerden respectievelijk Vogels en Hopman. De technische commissie van de KNSB nam toen het besluit om slechts nog één rit te laten rijden, n.l. die tussen Jeen van den Berg en Van 't Oever. In verband met de slechte toestand van het ijs het was inmiddels borstplaat" geworden en er konden zich daardoor valpartijen voor doen werden dus de laatste twee ritten, die tussen Koeleman en Vermeulen en die tussen Kroon en Bruine de Bruin afgelast. Korte slag Men verwachtte veel van Van den Berg. Hij kon zich n.l. nog in het klassement om hoog werken en dat gebeurde ook. De Fries had er zin in. Liet Broekman na 3600 meter rondentijden van om en bij de 67 sec. af drukken, de man uit Nijbeets bleef onder de 65 sec. per ronde en na 6000 meter lag hij reeds 3 sec. onder de overeenkomstige tijd van Broekman. Met zijn korte slag be reikte hij veel. Steeds verder liep de ten ger gebouwde Fries van de tijd van Broek man en Maarse weg om tenslotte als derde met 25 min. 43.4 sec. nog voor Broekman en Maarse in het klassement voor de 10.000 meter te eindigen. Hiermede had hij tevens Maarse en Broekman van hun tweede en derde plaats in het eindklassement verdrongen. Een uit stekende verrichting, indien men bedenkt, dat Van den Berg ongeveer een uur later dan zijn rivalen was uitgekomen en de kwaliteit van het ijs met de minuut minder werd. Maarse bovenaan Dankzij de goede tijd, die Maarse op de korte afstand voor zich Het afdrukken (47 sec. precies), prijkte zijn naam na de eer ste dag van de wedstrijden om het natio naal kampioenschap bovenaan de ranglijst na de 500 en 5000 meter. Aanvankelijk waren de officials de me ning toegedaan, dat er wel eens Nederland se records zouden kunnen sneuvelen, doch spoedig werd het ieder duidelijk, dat het ijs daarvoor te zwaar was. Uitstekende tijden werden dan ook niet genoteerd en op de 5000 meter bleven de deelnemers zelfs ver boven het nationaal record, dat sedert 9 februari 1954 met 8 min. 39,2 sec. op naam van Broekman staat. De 500 meter kenmerkte zich overigens door de vele valpartijen. Paping bijvoor beeld verspeelde hierdoor een kans op een goede plaats in het klassement. Voordat hij de helft van de afstand had afgelegd, kwam hij ten val en zo beëindigde de man uit Dedemsvaart de rit in de slechte tijd van 56 sec. Van der Voort, die aan het einde van het vorig seizoen een punt achter zijn schaats- loopbaan zette en die ook niet meer traint, trok zich na de 500 meter hij reed deze in 47 sec. terug. Hij kwam tot de con clusie, dat men over een uitstekende con ditie moet beschikken, wil men aan vier afstanden deelnemen. Er liet nog een rijder na de korte afstand verstek gaan. Het was Band, die zich niet fit voelde. Zo verschenen dus 14 in plaats van 15 paren voor de 5000 meter aan de start. Uiteraard ging de grootste belangstelling uit naar de rijders, die Nederland tijdens de Olympische Winterspelen in Cortina bij de schaatswedstrijden hadden vertegen woordigd. De loting voor de 5000 meter had uitgewezen, dat Jeen van den Berg als eerste „Olympische rijder" op het ijs zou komen. De rijder uit Friesland startte op een schema van 9 min. 12 sec. en het zag er aanvankelijk naar uit, dat hij dit schema kon volhouden. De eerste 600 meter legde hij in 1 min. 8 sec. precies af, maar in de daarop volgende ronde zakte het tempo iets en het schema werd gewijzigd en gebracht op 9 min. 25 sec. Na 2200 meter veranderde Schenk ech ter andermaal het schema omdat bleek, dat de Fries het tempo had verhoogd en hij bij machte was om in de buurt van de 9 min. 10 sec. de race te eindigen. Deze veronder stelling was juist en Van den Berg ging in 9 min. 9.9 sec. over de eindstreep, zich te vens voorlopig aan de kop van het klasse ment over deze afstand plaatsend. Soepele stijl Daarna was het de beurt van Broekman, die als winnaar van het kampioenschap werd getipt. Ook hij vertrok op een schema van 9 min. 12 sec. In soepele stijl draaide hij zijn rondjes. Dat het ijs zwaar was, kon men duidelijk aan het rijden van hem mer ken. Ter vergelijking diene, dat Kees op de baan in Davos 12 tot 13 slagen op de rechte stukken maakte en dat hij hier zijn tech niek moest wijzigen. Nu waren zijn slagen korter en bedroegen zij 16 tot 17 op de rechte einden. Na 2200 meter lag de tijd van Broekman reeds onder die van Jeen van den Berg. Olsthoorn, de tegenstander van Broek man, lag' toen reêds enkele meters achter. De tijd van Broekman bedroeg 9 min. 5,8 sec. en daarmee was hij Jeen van den Berg gepasseerd. Olsthoorn ging in 9 min. 42,3 sec. door de finish. In spanning werd de rit tussen Maarse en Paping afgewacht. Snel was Maarse na het startschot weg en in de eerste ronden slaagde hij erin om onder de overeenkom stige tijd van Kees Broekman te blijven. Via de luidspreker werd voortdurend de stand van zaken bekend gemaakt. Na 3400 meter was Maarse nog steeds sneller dan Kees. Maar daarna zakte het tempo. „Do tijd van Maarse bedraagt 9 min. 9,1 sec." kondigde de speaker aan en zo was het ook Maarse niet gelukt om Kees Broekman van zijn plaats te verdringen. „Wim de Graaff stelde ietwat teleur", zo vertelde Klaas Schenk ons na afloop. „Het is vreemd, maar deze jongen moet absoluut „glij-ijs" hebben, dan noteert hij prima tijden, maar als er kracht voor no dig is, dan is het mis". Niettemin bezette De Graaff met 9 min. 19,8 sec. toch nog de vijfde plaats op deze afstand. Het eindklassement luidde: 1. en Nederlands kampioen De Graaff (Rotterdam) 226.465 punten. 2. Van den Berg (Nijbeets) 232.460 punten. 3. Maarse (Aalsmeer) 233.840 punten. 4. Broekman (Hamar) 234.177 punten. 5. Van 't Oever (Lisse) 238.852 punten. 6. Paping (Dedemsvaart) 243.455 punten. 7. Vogels (Wassenaar) 245.463 punten. 8. Hopman (Egmond a. d. Hoef) 260.220 p. In Stockholm zijn de wedstrijden in het hardrijden op de schaats voor het wereld kampioenschap dames gehouden. Vijfen- twintig rijdsters uit zeven landen namen aan de titelwedstrijden deel. Op de 500 me ter werden de eerste drie plaatsen ingeno men door Rusland. Sofia Kondakova klas seerde zich eerste in 47,9 sec. Vera Postni- kova werd tweede in 48,5 en Tamara Filova de wereldrecordhoudster op deze afstand eindigde als derde in 48,7 sec. De vierde plaats werd gedeeld door de Tsjechische Jarmila Koeningova en de Russische Rimma Zhukova, wereldkampioen 1955 die beiden 49,5 sec. voor zich lieten afdrukken. Sofia Kondakova zegevierde eveneons op 1500 meter. Zij liet 2 min. 38 sec. voor zich noteren. Haar landgenote Nina Jasaschina eindigde als tweede in 2.39,2. Rima Zhikova (Rusland) deed er nog 0,2 sec. langer over dan Nina en werd daardoor derde. Voor Vera Postn.ikova (Rusland) wezen de chro nometers 2.39.6 aan, voor Tamara Rilova Rusland) 2.39,7 en voor Lydia Selikhova (Rusland) 2.42,9. Zondag zijn de wereldkampioenschappen hardrijden voor dames te Kvarnsveden in Noord-Zweden voortgezet met de 1000 meter. De uitslag was: 1. Sofia Kondakova (Rus- uand) 1.40.2; 2. Rimma Zhukova (Rusland) 1.40.6; 3. Tamara Rylova (Rusland) 1.41.8. Sofia Kondakova, die drie afstonden won, heeft de titel op haar naam gebracht, al hoewel de 3000 meter nog gereden moest worden. De 3000 meter eindigde in een zege voor de Russische Rimma Shukova. Zij liet een tijd van 5 min. 32.7 afdrukken. De uitslag luidt verder: 2. Vera Postnikova (Rusland) 5.34.5; 3. Tamara Rylova (Rusland) 5.36. Sofia Kondakova aan wie die wereldtitel niet meer kon ontgaan om dat zij op de 500, de 1500 en de 1000 meter op de eerste plaats was geklasseerd, werd op de 3000 meter vijfde in, 5 min. 40.9 sec. De Graaff in actie op de 10.000 meter. Het bestuur van de Elfstedenvereniging heeft besloten in verband met de toestand van het ijs in de komende dagen géén pers conferenties te houden. Dit houdt in, dat het niet te verwachten is, dat eventueel de Elfstedentocht en Elfstedenwedstrijd vóór Donderdag 9 februari zullen worden ge houden. Fekkes van de Rotterdamse atletiekclub DOS heeft de jaarlijkse bosloop over vier kilometer in het Leidsehout in Leiden ge wonnen door een tijd van 13 min. en 11.8 sec. voor zich te laten noteren. Vergeer van AV '47 uit Boskoop deed er twee seconden langei over en bezette daardoor de tweede plaats. Van der Linden van „Holland" uit Leiden eindigde in l.T.26.4 als derde. Bij de B-klassers liet Lam van „VIF" uit Hilversum de, snelste tijd afdrukken: 13 min. 32 seconden. De uitslag van de zaterdag gereden Herfot- Ri.jm-R.it over een traject van 70 km. luidt: Eerste prijs met 12 strafpunten de heren De Jonge en Visser, Amsterdam (Standard) tweede prijs met 15 strafpunten: de heer en mevrouw Oddens, Bentveld (Vauxhall); derde prijs met 21 strafpunten: de heer en mevhouw Biesheuvel, Spaarndam (Chevro let). D'e damesprijs ging naar mej. Ten Berge en mevr. Van Hasselt (DKW). Er waren 72 deelnemers voor deze door de afdeling Haarlem en omstreken van de R.A.C. West georganiseerde rit. UITGESTELD. De voetbalwedstrijd tussen Turkije en Hongarije, die Zondag in Instanbul zou worden gespeeld, is in verband I met de slechte weersomstandigheden uit gesteld. 1 WALES. De rugbywedstrijd tussen de l nationale amateur-rugbyteams van Wales en I Schotland, in Cardiff gespeeld, is in een 93 zege voor Wales geëindigd. Bij de rust was de stand 63. In de noordelijke provincies van ons land zijn zaterdag en zondag in vele plaatsen schaatswedstrijden voor mannen en vrou wen op de lange- en kortebaan gehouden. Bovendien werden er een aantal kam pioenschappen verreden. Het ijs was zater dag in de meeste gevallen in uitstekende conditie. Zondag maakte de dooi vooral in het westen het ijs echter te zacht. In Heerenveen werd het kampioenschap van Friesland voor mannen kortebaan (160 meter) gehouden. Van de veertien rijders klasseerden zich vier in de finale, die als een halve competitie werd gereden. Dijk stra uit Nijbeets won de drie ritten, waar mee hij de titel op zijn naam bracht voor Heitbrink uit Huizum. In Assen behaalde de twintigjarige Hol- warda uit Coevorden de titel van lange- baankampioen van Drente. Hij won alle drie de afstanden en wel de 500 meter in 53,3 sec.; de 1500 meter in 2 min. 53,9 sec. en de 5000 meter in 10 min. 15,1 sec. Tweede in het algemeen klassement werd Brouwer. In Emmelerscheidenveen werd het kortebaan kampioenschap van »>ente gehouden. Eerste werd De Vries uit Rolde voor Lucas uit Annen. In Elburg verschenen 24 deelnemers aan de start voor de wedstrijden cm het kam pioenschap kortebaan voor mannen over 160 meter. Winnaar werd hier Van Veen uit Oldebroek. Ziin plaatsgenoot De Brink klasseerde zich als tweede. Zaterdag werden voorts in Oudkerk nog langebaan wedstrijden gehouden, waarbij zeer goede tijden werden gemaakt. K. Postma uit Akkrum werd eerste. Hij won zowel de 500 meter (47,8 sec.) als de 1500 meter (2 min. 34 sec.). De 3000 meter was echter voor Santema uit Wijtgaard (5 min. 33 sec.), die in het algemeen klassement op de tweede plaats eindigde. Postma won cok langebaanwedstrijden in Gorredijk, die zondag gehouden werden. Hij won zowel de 500 meter als de 1500 meter. Op de 3000 meter moest hij echter de eer laten aan Langenhuizen, die in het algemeen klassement tweede werd. Ook in Middenbeemster werden lan gebaan wedstrijden gehouden. Er versche nen 63 deelnemers aan de start. Winnaar werd Kappel uit Amsterdam. Tweede werd Roozendaal uit Warmenhuizen. Meer dan tweeduizend toeschouwers waren aanwezig bij de in Termunten (Gro ningen) gehouden kampioenschappen van Groningen, kortebaan (140 meter) voor vrouwen. Er verschenen elf rijdsters aan de start van wie mejuffrouw Koops uit uithuizen de snelste was. Mevrouw Dieter- man-Schuur uit Finsterwolde werd tweede. Mejuffrouw Tienkamp uit Donderen werd eerste bij de in Roderwolde gehouden titelstrijd kortebaan voor vrouwen. Zij won alle drie de ritten in de finale. Mejuffrouw Bathoorn, eveneens uit Donderen bezette de tweede plaats. Kampioene 1956 kortebaan voor vrou wen van de provinciale Overijsel werd mejuffrouw F. Groen uit Giethoorn, die verleden jaar ook al beslag legde op de titel. Tweede werd mejuffrouw B. Aatum uit Blankenhove. De bekende rijdster Martha Wieringa uit Huizum won zaterdag in Leeuwarden kor- tebaanwedstrijden voor vrouwen waaraan niet minder dan zestien Friezinnen deel namen. Zij kwam daardoor in het bezit van het „gouden schaatsje". Annie van der Meer uit Tjalhuisen werd tweede. Zondag heeft de Hengeveldse ijsclub de kampioenschappen langebaan van Over ijsel gehouden. Kampioene werd mejuf frouw R. Ottenschot uit Bentelo, die op alle drie de., afstanden zegevierde. Mej ufrouw A. Hulshof werd in het eindklassement tweede en mejuffrouw L. de Mooy uit Zwolle uit Albergen derde. Tochten Voorts werden overal in het land tochten gehouden, waaraan duizenden liefhebbers van de schaatssport deelnamen. Ongeveer vijftienhonderd rijders schre ven zaterdag in voor de Molentocht. Het ijs was best en het weer was prima. Zondag werd deze tocht opnieuw gereden door zes honderd deelnemers met startplaatsen Lei den en Oude Wetering. Voor de drie provinciëntocht startten zater dag ongeveer achthonderd rijders. Zondag trok deze rit driehonderd schaatslief hebbers. De traditionele sterrit naar Wolvega, die eveneens onder ideale weersomstandig heden voor de zevende keer in de gemeente Weststellingwerf werd gehouden mocht zich verheugen in een grote belangstelling. Ongeveer tweeduizend personen namen er aan deel. Vijfhonderd deelnemers volbrach ten de tocht, die 75 kilometer lang was, niet. De heer R. Rippen uit Urk heoft zaterdag met zijn dochter en haar verloofde per schaats de tocht van Urk naar Lemmer ge maakt. Het gezelschap legde deze afstand af in twee uur. De rijkspolitie in Lemmer heeft echter gewaarschuwd, dat er vele zwakke plekken in het ijs op het IJselmeer zitten. Op erbarmelijk slecht ijs zijn zondag de Noordhollandse dorpentochten gereden over 30, 45 en 90 km. In totaal kwamen 2200 rijders in de startplaatsen Zaandam (1200), Alkmaar (360), Hoorn (240) en Pur- merend (400) op het ijs. Door leden van ijsclubs was van het gehele traject een stuk van ongeveer 25 kilometer schoon geveegd. Schoonrijden Onder grote belangstelling zijn zaterdag op de ijsbaan in Zwammerdam de wed strijden om het kampioenschap van Zuid- holland schoonrijden gehouden. De uitslagen dames luiden: 1. en kam pioen mevrouw RommelaarTimmerman (Enschedé); 2. mevrouw Brinkmeyer Koelen (Lutjewinkel). Heren: 1. en kampioen Hazelbach (Gou da); 2. Visser (Schagen). Paren: 1. en kampioen mevrouw Brink- meyerKoelen en Hazelbach; 2. mejuf frouw Waiboer en Visser. De kortebaanwedstrijden over 160 meter om geldprijzen, die de ijsvereniging Nova Zcmbla voor zondagmiddag op haar baan had uitgeschreven, werden afgelast, omdat 't ijs door de deoi te slecht was om de wed strijden te laten doorgaan. Bij voor-in schrijving hadden zich reeds twintig deel nemers Vóór dè wedstrijden opgegeven. Van de eventuele vorst zal het afhangen of en wanneer de wedstrijden alsnog zullen wor den gehouden. Wei werd er op de ijsbaan aan ch Slaperdijk zondag door jong en oud naar hartelust geschaatst en er heerste een ge zellige drukte, zoals die ook elders op de ijsbanen in Haarlem en omgeving was te constateren. Onder bijzonder gunstige weersom standigheden werden zaterdagmiddag op de Heemsteedse ijsbaan „De Volharding" de nationale kampioenswedstrijden op de schaats verreden, welke door de politie- sportvereniging .Heemstede' waren georga niseerd. Hiervoor hadden zich vele deelne mers uit vrijwel alle streken van ons land aangemeld, die in Heemstede een uitste kend te berijden baan aantroffen, hetgeen het maken van goede tijden uiteraard met weinig bevorderde. Vandaar dat de diverse wedstrijden eveneens een vlot verloop heb ben gehad, zodat de prijsuitreiking in het ïestaurant van „De Volharding" reeds om vier uur kon beginnen. Hoofdagent W. Brouwer sprak als voorzitter van de orga niserende vereniging een hartelijk woord van dank tot allen, die door hun activitei ten het slagen van deze wedstrijden zozeer hebben bevorderd; vooral omdat de tijd van voorbereiding ditmaal bijzonder kort moest zijn. In deze erkentelijkheid betrok spreker ook het bestuur van „De Volharding", van welke zijde men eveneens een voorbeel dige medewerking heeft mogen ondervin den. Vervolgens sprak de voorzitter van de Nederlandse Politie Sportbond, de heer J. Nieuwold, hoofdinspecteur van politie te Hilversum, die in de eerste plaats vast stelde, dat deze wedstrijden onder welhaast ideale omstandigheden gehouden konden worden. Ook roemde spreker de kameraad schappelijke geest onder de rijders, zoals hij trouwens van echte politiemannen niet anders had kunnen verwachten; ook hij be sloot zijn toespraak met een compliment aan het adres van het bestuur van deze prachtige ijsbaan, dat tijd noch moeite had gespaard om de wedstrijden dit geslaagde verloop te garanderen. Daarna reikte hoofdinspecteur Nieuwold de prijzen aan dc winnaars uit. De eerste prijswinnaar verwierf hierdoor tevens de kampioensmedaille en als extra beloning de medaille, die door het gemeentebestuur van Heemstede beschikbaar was gesteld. De uitslag luidt als volgt: 1 en kam pioen; De Jong uit Bergen op Zoom: 2 De Joode uit Amsterdam; 3 Schiphuis uit Apeldoorn en 4 Kamps uit Hoogkamp, pro vincie Groningen. De troostprijs ging naar Gisteravond is het kampioenschap hoofd klasse libre. district Haarlem, dat in hotel Hof van Holland in Haarlem werd gehou den geëindigd met een overwinning voor C. Sch«!ten van Hof van Holland. Ketel scoor de de hoogste serie (97) en Luiten had het hoogste gemiddelde in een partij 31.25. Bij de laatste partiien was het voltallige disiriotsbestuur aanwezig. De voorzitter van het district reikte de kampioensmedaille uit, waarna de voorzitter van „Hof van Holland" de prijzen uitreikte. De eindstand was als volgt: Schollen 2250 234 65 9.61 18 Luiten 2095 174 93 12.04 12 Ketel 2202 217 97 10.14 12 O,men 2052 245 66 8.37 12 Hoek sr2004 256 87 7.82 10 Hoek jr2022 235 67 7.09 8 Bos?e 1585 227 65 6.98 8 Heiligenberg 1826 293 68 6.23 4 Na-oau 1657 301 54 5.50 4 Van Hemert 1547 240 51 6.44 2 De Molentocht, die in de omgeving van Leiden icerd gehouden, trok weer grote belangstelling van de schaatsenrijders. Opi dfoto ziet men de deelnemers bij een van de vele molens tijdens de tocht. wm De uitslagen van de wedstrijden om de persoonlijke damkampioenschappen van Kenwemerlaind luidden: Hoofdklasse A: H. BelienJ. Draayer 02; H. BelienJ. H. Meure 20; P. Belien P. Hollenberg 11; N. Blom—J. Draayer 0-2. Hoofdklasse B: G. PostmaK. de Jong 20; J. v. Straatenir. M. Krijgsman 02. Eerste klasse A: A. F. v. LeuffenG. He- kelaar 20; W. RoestH. Oudhof 11; K. JöttenW. Persoon 02; G. FraayJ. Ho- rick 02; C. SchelfautW. v. Looy 20. Eerste klasse B: J. SlagerE. Reinhout 20; C. LodderN. Adelaar 20; D. Ott J. Slager 02. Tweede klasse A: A. MastelingC. v. d. Does 20; J. v. d. HoogenB. Zwaab 02; N. Teeuwen—C. Vrolijk 02; C. Belien— C. Prins 20; C. GortzakF. Langeveld 0-2. Tweede klasse B: G. de WaalA. v. Son 1—1; D. v. As—P. Westerwal 2—0; A. Albers G. Muller 20: G. MullerG. de Waal 0—2; P. Westerwal—A. Albers 0—2; A. v. SonD. v. As 02. Jeugdklasse B: K. NijmanP. Kok jr. 0—2; E. AndreaJ. Bravenboer 2—0. Tijdens de zaterdagavond in het Sport paleis te Brussel gehouden wedstrijden heb ben zes sprinters een aanval gedaan op het baanrecord voor 1 ronde dat met 13 sec. op naam staat van Scherens. Van Vliet maakte met 13.3 sec. de beste tijd; Gosselin en Derk- sen noteerden 13.4 sec. en Bellenger, Peacock en Potzemheim 14 sec. Het sprintnummer werd gereden in vijf tien ritten deux met puntenklassement. Derksen verving de wereldkampioen Mas- pes, die wegens ziekte verstek moest laten gaan. Van Vliet won al zijn ritten en maakte tegen Potzemheim, die hij met drie lengten klopte, de snelste tijd van de avond over de laatste 200 meter, 12 seconden. Het eindklassement luidde: 1. Van Vliet (Ned.) 5 pnt.; 2. Gosselin (B.) 6 prat; 3. Pot zemheim (Duitsland) 7 pnt.; 4. Derksen (Ned.) 8 pnt.; 5. Peacock G. B.) 9 pnt.; 6. Bellenger (Fr.) 10 pnt. de grootste pechvogel van deze middag: Bolland uit Groningen, die na de lange reis naar Heemstede direct door een breuk van zijn schaats werd uitgeschakeld. De gehele verdere middag en avond heer ste er op de banen nog een gezellige druk te van schaatsliefhebbers en het bestuur van „De Volharing" deelde ons mede, dat er reeds plannen bestaan om ijs en weder dienende, aanstaande dinsdagmiddag schoolwedstrijden te organiseren voor de jeugd. Nu het weer echter plotseling is omgeslagen, ziet het er niet naar uit dat deze voornemens voor uitvoering vatbaar zullen zijn. Tijdens het bezoek dat de heren L. Brunt, secretaris-penningmeester en E. M. Joos- ten, bestuurslid van de K.N.V.B., in de af gelopen week aan Dusseldorp hebben ge bracht zijn tal van details geregeld met be trekking tot de landenwedstrijd Duits- land-Nederland. die daar 14 maart in het Rheinstadion zal worden gespeeld. Nederland krijgt 5000 staan- en 1700 zitplaatsen toegewezen, een aantal dat in geen verhouding staat tot de overweldi gende belangstelling in ons land voor deze wedstrijd. De vraag naar kaarten is zelfs groter dan die bij de ontmoetingen tus sen België en Nederland. De Duitse bond treft maatregelen om de capaciteit van het Rheinstadion (50.000) op te voeren met 6000 zitplaatsen in de paddock en waar schijnlijk zal de toewijzing aan Nederland, zowel voor de zit- als de staanplaatsen, wat vergroot worden. Men is het in beginsel eens geworden over de returnwedstrijd die, wanneer het' K.N.V.B.-bestuur hiermee accoord gaat, woensdag 3 april 1957 in het Olympisch stadion in Amsterdam zal worden ge speeld. De basketbal competitie De Haarlemse basketbal-kampioen Black Pirates behaalde zaterdagavond in de Haag se Houtrustballen tegen Te Werve een kost bare 38—29 overwinning, nadat de Haar lemmers reeds in de eerste helft een grote voorsprong hadden behaald (269). Door het uitvallen van het Amerikaanse The Leathernecks werd deze ontmoeting zeer belangrijk voor de bezetting van de onderste plaats in de districtsklasse. Na de overwinning van de Haarlemmers zal de onderste plaats thans wel definitief door het Haagse Te Werve worden bezet. De Haar lemmers zagen in deze wedstrijd vooral d-oor het falen van de Haagse ploeg kans deze nuttige voorsprnog 269 te behalen en hoewel de Hagenaars na de hervatting alles in het werk stelden de achterstand nog ge heel weg te werken, slaagden zij hierin niet meer. Ook het Haarlemse IHJ moest de reis naar Den aHag maken om DECO te bestrijden. Hoewel de Hagenaars geen goede ranglijst plaats innemen zag IHJ geen kans met de volle buit huiswaarts te keren. Beide teams speelden een felle strijd en namen om beurten een voorsprong, doch het einde kwam met een eerlijke puntenverde ling (30—30). waarmede beide teams uiter aard het meest gebaat waren. De standen in de basketbalcompetitie lui den: DAMES le klasse A: HOC 10—18; White Stars 10—16; Antilopen 10—14; Typhoons 10— 10. le klasse B: SC Haarlem 11—12; Schoten Giants 10—6; Rapiditas '31 10—4; Exercitia (Velsen) 8—2. 2e klasse: White Stars 2 12—20; HOC 2 11— 18; ZBVS (Sandpoort) 12—16; Antilopen 2 12—6; SC Haarlem 2 10—4; IHJ 11—4. 3e klasse A: Typhoons 3 816; HOC 3 912; White Stars 3 10—12; Aurora 10—12; SC Haarlem 3 11—4; RCH 2 9—2. 3e klasse B: Typhoons 2 9—16; Tramvogels 9—12; ZBVS 2 (Santpoort) 8—10; Antilopen 3 7—8; IIOC 4 8—6; RCH 9—6; IHJ 2 6—9. HEREN. Tweede klasse: ZBVS (Santpoort) 10 —20: Exercitia (Velsen) 11—16, Antilopen 2 10—14; Typhoons 2 10—12; Black Pirates 2 10—10; White Stars 2 9—6; Rapiditas '31 9—6; IHJ 2 10—4; Schoten Giants 13—4. 3e klasse A: HOC 2 9—16; Aurora 9—14; Old Boys 8—12; SC Haarlem 2 8—12; Typhoons 3 98; Tramvogels 9—0; Antilopen 100. 3e klasse B: ZBVS 2 (Santpoort) 8—14; IHJ 3 9—14; Aurora 2 11—14; White Stars 3 10—12; HOC 3 9—6; Exercitia (Velsen) 7—2; SC Haar lem 3 102. Enige goede waterpolowedstrydcn vulden zaterdagavond het programma dat ln het Sportfondsenbad in Haarlem voor dc compe titie werd afgewerkt. De reserves van HVGB bleven HPC de baas; ZBVS moest in de laat ste fase van dc strijd de eer aan DWT 4 laten. De ontmoeting HVGBZwemlust eindigde onbeslist, waardoor HVGB ultgebekerd is. De dames van DWT 2 konden het tegen Haarlem niet bolwerken. In de eerste klasse dames waterpolowed- strijd DWT 2—Haarlem zijn de gasten goed op schot geweest. In de eerste helft van de strijd ging het spel gelijk op. Annle Metse laar bezorgde DWT de leiding, maar nog voor het ingaan van de rust had Corrie Holm ge lijk gemaakt. Na de pauze werd het echter anders. In de DWT-verdediging werd fout op fout gemaakt waarvan Haarlem profijt trok. Het bracht de overwinning op zes-een. Heren De reserves van HVGB bonden voor de eerste klasse heren de strijd aan tegen HPC. Een voorzet van Nater werd door Hogeland ingeschoten (1-0). Na veel moeite gelukte het Geurtsen om door de HVGB-verdediging heen te komen. Met de stand een-een werd aan de tweede helft begonnen. Toen was het geluk wel geheel aan de zijde van HVGB. De schoten van HPC bleven zon der succes, maar Hogeland voerde de HVGB- voorsprong op tot vier-een. De ontmoeting ZBVS—DWT 4 vijfde klasse was een gelijk opgaande strijd. Met de stand twee-twee werd "epauzeerd. Hierna werd de stand drie-drie. Kort voor het einde scoorde DWT het winnende doelpunt: drie- vier. Voor de tweede afvalronde bekercompetitie kwam Zwemlust bij HVGB op bezoek. Voor de rust was de HVGB-verdediging voor de Utrechtenaren geheel gesloten. Slechts Boon scoorde voor HVGB. Na de hervatting kwa men de Utrechtenaren wat meer opzetten. De HVGB-doelverdediger Ludding keerde vele schoten goed; een schot van Van Gein werd echter verkeerd door hem beoordeeld: een een. Hieraan had Zwemlust genoeg om over te gaan naar de derde ronde. Zij trok zich terug in de verdediging, waarop de verdere HVGB aanvallen doodliepen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7