Opening van zaken door de regering verwacht Agenda voor Haarlem In memoriam mr. L. A. Donker Guy Mollet zal desnoods drie weken in Algerije blijven KALODERMA GELEE Premier is verontwaardigd over de laaghartige aanvallen op Catroux Russische excuses voor visserij-incident Sovjet-protest tegen ballonnen-actie Bondsstranddag in 1957 te Zandvoort 6 De beschuldiging tegen tnr. Schokking Hazerswoude staat achter mr. Schokking Behoud van Hollandse molens door mechanisatie Ambassadeur in Madrid Vragen over de toekomstige halte Sloterdijk Eindhoven tot hogeschool- stad geproclameerd Kerkelijk Nieuws VOOR UW HANDEN Tocht naar in ijs gevangen schip van garnalenvisser Knopenfabriek in Nijkerk door brand verwoest Dr. J. M. L. Petefs directeur Nederlands Filminstituut Examens „Misverstand doch geen opzet" Te Washington en bij Turkije Contact reddingbrigades Sovjet-protest bij Perzië over pact van Bagdad Sabena bestelt Boeings voor lange vluchten Amerikaanse represailles tegen Hongarije MAANDAG 6 FEBRUARI 1956 (Van onze parlementaire redacteur) Te verwachten valt, dat binnenkort de regering in staat zal zijn, zo een Kamerlid hieromtrent een vraag mocht stellen, in lichtingen te verschaffen naar aanleiding van de door een Haags blad op burgemees ter Schokking van Den Haag gedane aanval. Het geval, waarover dat blad geschreven heeft en dat zich in 1942 heeft afgespeeld, is terstond na de bevrijding door zuive ringsinstanties onderzocht. Er werd geen aanleiding gevonden enige maatregel tegen mr. Schokking te nemen. Dat is ook alles zins begrijpelijk als men weet, dat hij zelf, toen zich in 1942 de verwikkelingen in Hazerswoude voordeden, de illegaliteit daarvan op de hoogte heeft gesteld en dat deze tot de conclusie was gekomen dat mr. Schokking, toen waarnemend burge meester van Hazerswoude, geheel vrij uit ging. Kort na mr. Schokkings benoeming tot burgemeester van Alphen aan de Rijn in 1946 is de kwestie nog eens bij een voor aanstaande autoriteit aangeroerd. Deze kon toen, na een en ander onderzocht te heb ben, degenen, die enigermate bezwaard leken te zijn door het gebeurde in Hazers woude, volkomen geruststellen. In 1949 droeg de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. Schokking voor benoeming tot burgemeester van Den Haag voor, nadat deze zelf het gebeurde in Hazerswoude in herinnering had gebracht, hetgeen voor die aanbeveling geen beletsel vormde. In de schriftelijke aanbeveling van de minister van Binnenlandse Zaken (mr. Teulings) werd zelfs van het geval geen gewag gemaakt. In 1952 zou aan mr. Schokking kenbaar zijn gemaakt, dat be paalde personen het plan koesterden te publiceren, wat er volgens hen in 1942 ge beurd zou zijn. Mr. Schokking moet op dat „dreigement" slechts gereageerd hebben met de opmerking, dat men zijn gang maar moest gaan, dat men zich maar moest wen den tot de minister van Binnenlandse Zaken en tot de Commissaris der Koningin. Dit is niet de houding van iemand, die ook maar enigermate reden heeft om te menen, dat hem iets te verwijten valt. Intussen is het wel uitermate gewenst, dat de regering ten spoedigste van haar kant voor opening van zaken zorg zal dra gen, mede omtrent hetgeen er is voorge vallen bij het contact, dat er, vóór de publicatie in het Haags Dagblad, met de regering heeft plaats gevonden. Immers ook daaromtrent is, naar ik meen te weten, van de zijde van dat blad bij de lezers een met de werkelijkheid allerminst in over eenstemming zijnde indruk gewekt. De verwachting, dat de regering weldra tot opening van zaken zal willen overgaan, berust op de stellige wetenschap, dat zij zich ten volle ervan bewust is de plicht te hebben een hoge gezagsdrager tegen onge gronde betichtingen in bescherming te nemen, niet alleen ter wille van zijn per soon, maar ook omdat in het algemeen het gezag door dergelijke publicaties nodeloos ondermijnd kan worden. Door een derge lijke opening van zaken zal bovendien be reikt kunnen worden, dat in de toekomst in dergelijke gevallen van juister inzicht blijk zal worden gegeven, daar waar dat thans blijkbaar heeft ontbroken. De gemeenteraad van Hazerswoude heeft zaterdagavond in een spoedvergadering zijn vertrouwen uitgesproken in het beleid dat mr. F. M. A. Schokking in de jaren 1942 tot 1945 heeft gevoerd als waarnemend burgemeester van deze gemeente. Deze vergadering was speciaal tot dit doel be legd door B. en W. Van de zijde van de gemeentenaren bestond zeer veel belang stelling voor deze bijeenkomst. Burgemeester L. J. den Hollander hield een toespraak. Met verontwaardiging na men wij kennis van de felle aanklacht, welke een dagblad heeft geuit tegen bur gemeester Schokking, een aanklacht, die ook ons aangaat. Mr. Schokking was waar nemend burgemeester van Hazerswoude toen hij de gewraakte handeling jegens het gezin Pino zou hebben begaan. Hij was dus onze burgemeester, en daarom is het ook aan ons thans te spreken, zo zei bur gemeester Hollander, die meende dat Ha zerswoude deze onaangename aantijging niet voorbij kan laten gaan. In de drie ja ren dat burgemeester Schokking Hazers woude bestuurde zijn tussen hem en de gemeente bijzondere banden ontstaan. „Wij weten, aldus de heer Den Hollander, dat hij alles heeft gedaan om leed te verzach ten. Hij was een voorbeeld, wanneer er aangepakt moest worden. Hij deed dit met wijsheid en grote voorzichtigheid". Van wege deze banden en uit grote sympathie willen wij mr. Schokking laten weten: „Burgemeseter, wij staan naast u en uw echtgenote".- Hierna stelde de burgemeester namens B. en W. voor, dat de raad zijn vertrouwen uitsprak in het beleid dat mr. Schokking heeft gevoerd. Met algemene stemmen verklaarde de raad zich vervolgens accoord met de volgende uitspraak: „De raad der gemeente Hazerswoude, in spoedeisende openbare vergadering bijeen, met verontwaardiging kennis genomen hebbend van de onjuiste voorstelling be treffende het beleid van mr. F. M. A. Schokking, thans burgemeester van Den Haag, gevoerd als waarnemend burgemees ter van Hazerswoude van 1942-1945 en met i name het voorgevallene ten aanzien van de familie Pino, besluit in dankbaarheid voor zijn verrichte arbeid het onvoorwaar delijk vertrouwen uit te spreken over het door burgemeester Schokking gevoerde beleid als waarnemend burgemeester in deze gemeente in de jaren 1942 tot 1945". Toen dit besluit was aanvaard, weer klonk op de tribune een spontaan applaus. Reeds vele jaren worden er plannen be raamd en wegen gezocht tot het behoud van de karakteristieke Hollandse water molens. Het bouwen van nieuwe gemalen en met daarnaast het instandhouden dei- molens bleek telkens weer een zeer kost bare zaak, die eigenlijk niet te financie ren was, hoezeer verschillende instanties zich ook inspanden. Thans evenwel is een vinding gedaan door een firma in Hoofd dorp, waardoor de kansen op het behoud van de molens zeer gestegen zijn. De betekenis van de nieuwe vinding is gedemonstreerd bij de opening van de gemechaniseerde molen van Wijngaarden. In de molen is een vijzelinstallatie inge bouwd, die voor de bemaling van de pol der zorgt. De vijzelbemaling kan zowel met'wind als met een elektromotor worden aangedreven. De overbrenging van de te kiezen energie, wind of elektrische kracht, op de vijzel geschiedt door een aantal kamwielen. Dit overbrengingssysteem, de plaatsing van de vijzel en de omloop van het af te voeren water rondom de molen is de vinding van een firma te Hoofddorp, de leveracier van de machine. Binnenkort is een ambassadeurswisse ling te verwachten op de Nederlandse am bassade te Madrid door de benoeming tot ambassadeur aldaar van mr. A. W. C. ba ron Bentinek, die thans Nederlands gezant in Bern is. Zaterdagmorgen werd in het Koninklijk Paleis te Amsterdam de traditionele Nieuwjaarsreceptie gehouden voor de leden van het corps diplomatique. De foto toont de aankomst van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Links op de voorgrond de erewacht met het vaandel. Het Tweede Kamerlid de heer Gortzak (C.P.N.) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat het in het voornemen ligt van de directie van de Ne derlandse Spoorwegen de treinen Amster dam-Rotterdam en verder (vice versa) niet te laten stoppen aan de halte Sloterdijk, die met ingang van de zomerdienst 1956 geopend wordt? Is de minister niet van oordeel, dat, in dien aan dit voornemen gevolg wordt ge geven, de waarde van deze halte voor reizigers die uit Amsterdam-West komen of daarheen gaan, uiterst gering moet worden geacht, omdat zij genoodzaakt worden in Haarlem over te stappen. Is de minister niet van oordeel, dat Am sterdam-West, dat 160.000 inwoners telt en zich snel uitbreidt, aanspraak kan en mag maken op een betere voorziening van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen dan in het voornemen van de directie ligt.. Is de minister bereid om zijn invloed bij de directie aan te wenden, opdat een aan tal van de treinen ook aan de halte Slo terdijk zal stoppen? Eindhoven is tot hogeschoolstad gepro clameerd door de Rooms-Katholieke Stu dentenvereniging „Sanctus Virgilius" uit Delft, ter gelegenheid van de viering van haar 58ste dies natalis. De studenten waren omstreeks nalfdrie bijeengekomen op het Stadhuisplein, waar zij een optocht for meerder., die door de binnenstad naar het Stationsplein trok. Op een wagentje voer den zij een zware heipaal mee, die op het Stationsplein in de grond werd gedreven door een zware heisstelling onder de leuze „Hoe Dieper Hoe Hoger". Een proclamatie werd voorgelezen, waarin Eindhoven als parel in het land van hertog Jan tot Hoge schoolstad werd uitgeroepen. Zo maakte Eindhoven kennis met de studentenwereld, die straks de Tweede Technische Hogeschool in bezit gaat nemen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Papendrecht P. J. J. Monster te Katwijk aan Zee. Beroepen te Kockengen drs. E. F. Ver- gunst, prop. te Leiden. Geref. Kerken Beroepen te GueLph (Canada) (Ontario) J. F. Colenbrander te Apeldoorn; te Mel bourne (Victoria) (Canada) H. de Wit te Leeuwarden, die voor dit beroep heeft be dankt. Beroepen te Utrecht-W. (vac. J. Kremer) G. N. Lammens te Kralingen. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Amsterdam (vac. dr. J. P. v. Heest) dr. J. A. Stellwag te Den Helder. ADVERTENTIE maakt handen zacht als fluweel MAANDAG 6 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Kat op een heet zin ken dak", 8 uur. Minerva: Toon Hermans in „Tien jaar liedjes van Toon", 8.15 uur. Be gijnhofkapel: Interkerkelijk Evangelisatie Comité, 8 uur. Gebouw Zang en Vriend schap: „De grotere wereld", 8 uur. Palace: „Blackboard jungle", 8 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les diaboliques", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Razzia", 18 jaar,. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het misdaatsyndicaat". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het be gon in Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jacht op het groene vuur", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 7 FEBRUARI Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch orkest 8.15 uur. Minerva: „Toon Hermans in „Tien jaar liedjes van Toon", 8.15 uur. Palace: „Blackboard jungle", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les dia boliques", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Het glazen muiltje", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Razzia", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het misdaad-syndicaat", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het begon in Parijs", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jacht op het groene vuur", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Vrouw en kind aan wal gebracht Zaterdag hebben personeel van de rijks veerdienst Ameland;Holwerd en schip pers van Nes zich over het ijs naar het schip van de garnalenvisser Teerling uit Ilarlingen begeven om zich op de hoogte van de toestand te stellen. Men had proviand, propaangas voor de motor en accu's voor het radiotoestel mee genomen, welke vervoerd werden op twee sleden. De tocht over het ijs was zwaar. Soms zakte men er door heen. Van het schip af is de schipper met zijn twee knechts ook van boord gegaan, toen zij ontdekten, dat men van Nes af contact trachtte te krijgen. Gezamenlijk is men toen aan boord van het schip gekomen. De schipper, vrouw en kind van om streeks twee jaar en de twee knechts heb ben in de laatste dagen hachelijke momen ten beleefd. Na overleg en op aandringen van de Amelanders zijn de vrouw en het kindje meegegaan naar het eiland. De schipper en de knechts bleven achter. De terugtocht was ook weer moeilijk. De vrouw en het kind zijn bij familie te Nes ondergebracht. De toestand van beiden is goed, evenals van de overigen. De in 1949 gebouwde knopenfabriek aan de Barneveldseweg te Nijkerk is in enkele uren door brand verwoest. Tijdens de brand ontploften enkele zuurstofcylinders, waardoor tot in de verre omtrek ruiten sprongen. Men is er in geslaagd de kan toorinventaris uit het vuur te redden, maar het gehele machinepark ging verloren. Men schat dat de schade enige tonnen zal be dragen. De fabriek verschaft aan ruim 200 arbeiders werk. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Toen de normale controle werd gehouden, was er nog niets van de brand te bespeuren. De fabriek moet zo snel mogelijk weer op gang komen, aldus de directeuren der fabriek. Reeds vandaag was er een architec' om de zaak in ogen schouw te nemen. Volgende week, aldus is het plan, gaat men naar Duitsland om nieuwe machines te kopen. De raad van beheer van het Nederlands Filminstituut heeft dr. J. M. L. Peters te Den Haag met ingang van 1 februari be noemd tot directeur van dit instituut. De nieuwe directeur is in het bijzonder be last met de verdere uitbouw van de ver schillende activiteiten, die in de laatste jaren zijn ondernomen op het gebied van de bevordering van de belangstelling voor de waardevolle film en van de ontwikkeling van de filmstudie en het wetenschappelijk werk op het terrein van het' filmwezen. Dr. Peters is sinds jaren in verschillende functies werkzaam in de filmwereld. O.m. is hij secretaris van het instituut Film en Jeugd. Van zijn hand verscheen een viertal publikaties over filmaesthetiek en film- psychologie, waaronder het proefschrift waarop hij in 1950 tot doctor in de letteren en wijsbegeerte gepromoveerd is. PARIJS (Reuter-AFP-UP) Premier Mollet van Frankrijk heeft te Arras in een rede voor radio en televisie uitdrukking gegeven aan zijn verontwaardiging over de „laaghartige aanvallen" op generaal Ca troux, de nieuwe minister-resident voor Algerije. Niemand is beter bevoegd dan hij om de eer en de belangen van Frankrijk in Algerië te verdedigen, zo' zei hij. Mollet kondigde in Algerije vrije verkiezingen aan, zodra de rust in het land is terug gekeerd. De Franse regering streeft er naar, het eigen karakter van Algerije te eerbie digen en een politieke gelijkheid voor alle inwoners te bereiken, doch zij zal „de on verbrekelijke unie tussen Algerije en het Franse moederland" handhaven en verster ken. In de titel van Catroux is intussen een kleine wijziging aangebracht. Blijkens een bekendmaking in de staatscourant zal de functie van de generaal zijn die van „mi- nistre résidant en Algérie" in plaats van „Ministre résident", zoals werd gezegd in het benoemingsbesluit. Deze wijziging wordt uitgelegd als een poging om het miljoen Europese kolonisten in Algerije nogmaals de verzekering te geven, dat Frankrijk hun rechten niet gaat „verkopen" aan de Algerijnse nationalisten, die onaf hankelijkheid van Frankrijk eisen. Protest betogingen Duizenden oud-militairen hebben zater dag in Algiers een protestdemonstratie ge houden tegen de benoeming van generaal Catroux. Duizenden toeschouwers juichten hen toe. De oud-militairen hebben presi dent Coty van Frankrijk telegrafisch ver zocht de benoeming ongedaan te maken, omdat het de ondergang van Algerije en Frans-Afrika zou betekenen. De generaal wordt vrijdag in Algiers ver- Leiden. Doctoraal examen 2 Geneeskunde: F. E. van Dam, Heemstede; C. J. van Don gen, Oegstgeest; G. Dorren boom. Rotterdam; P. Eddes, Dordrecht; R. B. Glauboch (USA); A. M. J. J. de Groot. Den Haag; W. G. H. A. Hesselmann, Den Haag; J. Huis man, Leiden; D. Weitzer (USA). Semi-arts- examen: N. D. van Lith, Leiden; A. R. v. d. Werff, Wassenaar. Artsexamen: mej. E. B. M. Lampe, Wassenaar; B. H. Kerkhoff, Oegstgeest; G. E. Vlassenroot, St. Jansteen; J. v. d. Waal, Ridderkerk. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft in een nota aan Noorwegen toegegeven, dat de Russische vissersschepen die door de Noorse marine naar Aalesund zijn opgebracht, mo gelijk de Noorse territoriale wateren heb ben geschonden. De Sovjet-Unie verwierp echter een Noors protest, aangezien de schending niet „opzettelijk" was geschied, aldus heeft het officiële Sovjet-persbureau Tass bekendgemaakt. Opnieuw werd ver klaard. dat de schendingen een gevolg kun nen zijn van verkeerde positiebepalingen air. gevolg van slechte weersomstandig heden. Bovendien is de grens van de Noor se territoriale wateren in het gebied waai de schepen aangehouden zijn, moeilijk te bepalen. De Sovjet-Unie hoopt, dat de Russische schepen onmiddellijk vrijgelaten zullen worden, zoals ook dikwijls gebeurd is met Noorse vissersschepen die door de Sovjet- Unie-autoriteiten aangehouden waren. Het gehele incident is een „betreurenswaardig misverstand", aldus de Sovjet-nota. Intussen wordt uit Aalesund gemeld dat de politie de hand heeft gelegd op de posi tie-rapporten van de Russische vaartuigen. Naar United Press van politie-functiona- rissen vernam tonen de rapporten aan dat vijftien van de 16 opgebrachte schepen de grenzen van de visgronden hebben ge schonden. wacht. De Franse kolonisten zien hem niet graag, omdat zij verwachten dat de rege- ring-Mollet hem de Franse belangen in Algerije zal doen liquideren. Er zijn voor heden proteststakingen aangekondigd. In afwachting van de aankomst van Mol let zijn gisteren eenheden van het Vreem delingenlegioen en tanks in Algiers aange komen. Mollet is van plan desnoods drie weken in Algerije te blijven. In Oran is het zaterdag wederom tot ongeregeldheden gekomen. Stakende vaste havenax-beiders verzetten zich tegen de werving van losse arbeiders. Tien auto's zijn in brand gestoken. Bussen en een vijf tiental auto's werden aangevallen. Er viel een dode en er waren acht gewonden te betreuren. T unesië De voorzitter van de nationalistische Neo- Destourpartij in Tunesië, Habib Bourguiba, heeft in Parijs verklaard^ dat de Franse ministers er in hebben toegestemd, dat Tunesië zijn eigen leger en diplomatieke vertegenwoordiging krijgt. Volgens het ak koord van vorig jaar blijft Frankrijk ver antwoordelijk voor de verdediging en de buitenlandse politiek. LONDEN (R./AFP). De Sovjet Unie heeft bij de Verenigde Staten geprotesteerd te gen het zenden van propaganda-ballons boven Russisch grondgebied. Volgens radio- Moskou wordt in de nota gezegd dat on danks eerdere vertogen het aantal ballons dat over Russisch gebied wordt gezonden nog groter is geworden. Ook heeft de Sov jet-Unie geprotesteerd hij Turkije tegen het gebruik van Turks grondgebied voor het oplaten van ballons. In de nota aan de Verenigde Staten wordt het zenden van ballons achter het ijzeren goi-dijn een schending genoemd van het internationaal recht, dat bepaalt dat iedere staat de volledige souvereiniteit heeft over het luchtruim boven zijn gebied. Onduldbaar De Oostenrijkse minister van Binnenland se Zaken, Oskar Helmer, heeft verklaard dat Oostenrijk schendingen van zijn neu traliteit door buitenlandse vliegtuigen, pro- pagandaballons en spionage-activiteit niet langer zal dulden. „Onze buren zijn er nog niet aan gewend, dat wij nu een soeverein en neutraal land zijn", aldus de minister. „Wij vragen alle landen: laat ons in vrede leven". Verkeerd besteld? In de omgeving van Londen zijn don derdagavond drie ballonnen met documen ten in een vi-eemde taal neergekomen. De papieren die in enveloppen zaten, zijn door Scotland yard in beslag genomen. Nadere bijzondei-heden wil men niet meedelen. Mogelijk waren de ballonnen voor een Oosteui-opees land bestemd, maar uit de koers geraakt. Nabij Brest (Bretagne) is vrijdag een radiozender gevonden, die aan vijf val schermen was bevestigd en waarop Rus sische, Arabische en Chinese opschriften waren aangebracht. De politie is van oor deel, dat de zender afkomstig was van een ï-aket, waarmee onderzoekingen naar kos mische stralen op grote hoogte waren ge daan. ADVERTENTIE In restaurant Munniks op de Grote Markt in Haarlem kwamen zaterdagmiddag de vertegenwoordigers bijeen van de zestien kustbrigades langs onze Noordzeekust op de jaarlijkste vergadering van de contact commissie kustbrigades van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen. De samenkomst stond onder voorzitterschap van de heer P. van der Mije uit Zandvoort, die bij de bestuursverkie zing bij acclamatie werd herkozen, evenals de heren J. E. Blankwater en G. Schuite maker, beiden te Haarlem, respectievelijk lid van de Zandvoortse- en Bloemendaalse reddingsbrigade, P. J. Coppens, te Rotter dam (secretaris) en LI. van der Wel te Wijk aan Zee. Een speciaal woord van welkom werd gesproken tot de afgevaardigde van de zuidelijkste van de zestien kustbrigades, die van Ouddorp. Bij de bespreking van de te houden bondsstranddagen werd besloten, evenals in vorige jaren, weer een keurkorps samen te stellen, dat de demonstraties zal verzor gen. Dit keer wordt dit jaarlijks festijn van de K.N.B.R.D. op zaterdag 21 juli gehouden door de reddingsbrigade van Alkmaar op het strand te Bergen aan Zee. Voor 1957 is de bondsstranddag in verband met een lus trumviering toegewezen aan de brigade in Zandvoort. Ook enkele jaren geleden, in 1952, kwamen de leden van de kustbrigades in Zandvoort bijeen. Op zeer uitvoerige wijze heeft daarna de heer G. Schuitemaker en uniforme wijze van uitkijk en patrouillelopen toegelicht. Spreker herinnerde er aan, dat vroeger werd opgetreden als er alarm was gegeven. Het afgelopen zomerseizoen heeft men op het strand van Blo-emendaal met succes ge tracht de alarmering te voorkomen door bij opkomend water patrouille langs de vloedlijn te gaan lopen en de baders en zwemmers heeft men gewezen op het ge vaar, dat het- opkomende water voor hen kon betekenen. De heer Schuitemaker was eveneens de samensteller van een uitvoerig rapport, waarin alle bijzonderheden zijn vermeld over de handelingen van de kust brigades om mensenlevens te redden. In het seizoen 1955 werden door acht kustbri gades tweeënveertig'réddingsrapporten in gezonden. Hiervan waren er drie van de Bloemendaalse, negen van de Zandvoortse en het grootste aantal (eenentwintig) van de Haagse reddingsbrigade. Er werden zes endertig réddingen verricht, drie reddings pogingen en drie bijzondere hulpverlenin gen. Direct na de redding waren dertig slachtoffers nog bij kennis, twee hadden een flauwte, zes waren er bewusteloos, drie schijndood en een dood. Van de schijndoden overleden er later twee, zodat het totaal aantal doden voor onze zeekust in 1955 op drie gesteld moet worden. Al deze slacht offers vonden de dood voor de kust van Zandvoort. Twee van hen waren buitenlan ders. Van de tweeënveertig reddingen of pogingen daartoe hadden er tien betrek king op buitenlanders. Door vrijwel alle brigades moesten vele honderden kinderen en baders bij opko mend water tijdig van de banken worden gehaald, soms zelfs door de zwinnen wor den gedragen. Duizenden strandbezoekers werden in woord en geschrift gewezen op de gevaren van de zee, terwijl aan nog meel mensen door demonstraties werd gewezen op de wijze van hulpverlening bij eenvou dige zee-ongevallen. Opmerkelijk is het in het rapport van de heer Schuitemaker te constateren, dat de meeste (39 van de 42) ongelukken gebeur den na des middags twaalf uur en het grootste aantal (11 van de 42) tussen een en twee uur des middags. De meeste red dingen geschiedden in juli (25), de helft daarvan (13) in augustus, de overige in mei, juni en september. Wat de dagen be treft spant de zondag de kroon met acht entwintig alarmeringen. Veertig procent van de ongevallen betrof jongens tot 21 jaar. TEHERAN (Reuter/U.P.) In een nieuwe Sovjetrussische nota over het toe treden van Perzië tot het verdrag van Bag dad wordt verklaard dat hierdo.or de moge lijkheid is geschapen van het gebruiken van Perzisch gebied door „vijandelijke strijdkrachten" voor aanvallen op de Sov jet-Unie. „Hier kan de Sovjet-Unie niet onverschillig tegenover blijven", aldus de nota. Het Perzische antwoord op de Rus sische bezwaren wordt beslist „onvoldoen de" genoemd. De Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Ardalan, heeft verklaard dat de nota in dezelfde geest was opgesteld als eerdere Sovjet-nota's over dit ont werp. De Perzische regering heeft vorig jaar twee Sovjet-nota's, waarin werd ver klaard dat het Perzische lidmaatschap van het verdedigingsverdrag voor het Midden- Oosten een bedreiging der Sovjet-Unie vormde, verworpen. De Perzische regering heeft zich in een nota aan Joegoslavië beklaagd over de critiek, die president Tito onlangs op het pact van Bagdad heeft uitgenoefend. Internationale voedselkeuring In Dueren bij Aken is de eerste interna tionale aardappelkeuring gehouden. Er zijn dertig aardappelsoorten uit Denemarken, Oostenrijk, Nederland, België, Italië en Duitsland gekookt en op kookduur, kleur, reuk en smaak onderzocht. De deskundigen kwamen tot de slotsom, dat er geen voor keur voor bepaalde soorten bestaat. Het oordeel van tien huisvrouwen, die „buiten mededinging" meeproefden, is niet bekend gemaakt. (Van onze parlementaire redacteur Niet slechts aan de Partij van de Arbeid, aan het kabinet, maar tevens aan ons land is een figuur van bijzondere betekenis door het heengaan van m r. L. A. D o nk e r ontvallen. Na eerst in de Rotterdamse gemeente raad, waarin hij nog ten tijde van de Sociaal Democratische Arbeiders Partij zijn intree deed, een vooraanstaande plaats te hebben verworven, kreeg hij ook, nadat hij in 1935 lid van de Tweede Kamer was geworden, daar veel gezag door grote kennis van zaken en uitzonderlijke scherp- innigheid. Hij was een voortreffelijk jurist. In hem leefde een krachtig rechts bewustzijn. Vandaar ook, dat toen hij in 1947 voorzitter van de Parlementaire Enquête-Commissie werd, weldra bleek, welk een gelukkige keuze men had gedaan. Met onbegrensd doorzettingsvermogen leidde hij de omvangrijke en moeilijke werkzaamheden dier commissie. De onder zijn voorzitterschap gehouden verhoren muntten uit door breed en diep inzicht in de te onderzoeken stof. Nauwelijks was hij in 1952 als minister van Justitie opgetreden, of er begon op dat departement een frisse wind te waaien. Hij streefde naar modernisering van onze wet geving en soms zuchtte de Kamer wel eens tengevolge van het hoge tempo, waarin de minister haar wilde laten werken. Moder nisering ook in de rechterlijke macht achtte hij geboden. Aan bepaalde verouderde toestanden, bij verschillende rechterlijke colleges wilde hij een eind maken ter wille van een zo goed mogelijke rechtsbedeling. In het kabinet-Drees was hij een be langrijke figuur, op wie men vaak een beroep deed, wanneer moeilijke juridische vraagstukken aan de orde kwamen. Als lid van de regeringsdelegatie, die de onder handelingen met de West heeft gevoerd over de te scheppen nieuwe rechtsorde, heeft hij zeer veel bijgedragen aan de tot standkoming van het Statuut van het Koninkrijk. Nadat prof. Meyers ontvallen was aan het grote werk van de voorbereiding dei- herziening van het Burgerlijk Wetboek, wist mr. Donker te' bereiken dat de in dit opzicht ondernomen arbeid kon worden voortgezet. Hij spaarde zichzelf niet, ondanks een zwakke gezondheid. Deze belette hem evenmin een zeldzame strijd vaardigheid aan de dag te leggen. In luttele jaren tijd is er onder zijn minister schap zeer veel tot stand gekomen. Hij gunde zich weinig rust, omdat hij het zijn plicht achtte zonder ophouden zijn taak in dienst van de gemeenschap te vervullen. Ook wie wel eens betreurden, dat zij in hem eerder een strijder dan een beminne lijk man konden zien, waren steeds door drongen van de eerlijkheid, waarmee hij voor zijn overtuiging binnen en buiten 's lands vergaderzaal placht op te komen. Met grote eerbied en erkentelijkheid zal men deze naar lichaam broze, naar de geest zo sterke figuur, gedenken. Fokker-Friendship in de Kongo (Van onze correspondent in Brussel) De Sabena heeft voor drie miljard francs (ongeveer 230 miljoen gulden) nieuwe vliegtuigen besteld, waaronder vier Boeing- machines, die tegen eind 1959 zullen wor den geleverd en die op de Atlantische en Kongolese lijnen zullen vliegen. Verder acht Sykorsky-helicopters, waarmede in augustus in een uur en drie kwartier van het centrum van Brussel naar het centrum van Parijs zal worden gevlogen. Deze nieuwe helicopters transporteren twaalf passagiers. De Sabena vervoerde in 1955 450.000 passagiers, vijftien procent meer dan in 1954. De nieuwe Boeing-machine, die 260 miljoen francs kost, zal met haar vier straalmotoren in zes uur en 35 minuten van Brussel naar New York vliegen met 126 passagiers. Met de Boeing zal de Sabena waar schijnlijk ook vliegen op haar nieuwe lijn Brussel-Montreal-San Francisco over wel ke nieuwe lijn met de autoriteiten te Washington wordt onderhandeld. Voor de binnenlandse Kongolijnen bestudeert de Sabena mogelijkheden om de Douglas-DC 3 machines te vervangen. Er zijn echter niet veel vliegtuigen, die op zo'n economische wijze kunnen worden geëxploiteerd als de DC-3. Slechts de Franse Urel-machine of de Fokker-Friendship komen in aanmer king. Intussen worden de DC-3 machines uitgerust met de motor van een DC-4. Sedert geruime tijd onderhandelen de Sabena en de Belgische regering met de Sovjet-Russische autoriteiten over een luchtlijn BrusselMoskou. Ook met de Oosteuropese luchtvaartmaatschappijen en met de Lufthansa van Oost-Duitslanö wordt onderhandeld. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse regering heeft een verbod afge kondigd voor Amerikaanse staatsburgers om Hongarije te bezoeken. Dit is bekend gemaakt in een nota, die werd overhan digd aan de Hongaarse gezant te Washing ton en waarin de regering te Boedapest er van wordt beschuldigd Hongaarse em ploye's van de Amerikaanse legatie aldaar te vervolgen en de persvrijheid te beknot ten. Er wordt herinnerd aan de veroor deling van Andre Marton en zijn vrouw Ilona, correspondenten van Amerikaanse persbureaux. Het Hongaarse echtpaar zou zich aan spionnage hebben schuldig ge maakt, zoals na een geheim proces werd bekend gemaakt. Twee Hongaarse leden van het personeel van het Amerikaanse gezantschap, Bela Kapotsy en Cornel Ba- las, werden om dezelfde reden tot gevange nisstraf veroordeeld. Volgens de Amerikaanse nota zijn tussen 1951 en 1954 nog zeven „plaatselijke em- ployé's" van de Amerikaanse legatie door de communistische politie aangehouden. Over hun lot is niets bekend geworden. Behalve het reisverbod voor Amerikanen naar Hongarije, hebben de Amerikanen ook nieuwe reisbeperkingen voor Hon gaarse diplomaten in de Verenigde Staten aangekondigd. De diplomaten mogen zon der schriftelijke toestemming sinds 1953 al niet buiten een gebied met een straal van zestig kilometer van het Witte Huis ko men. Ook achten de Amerikanen het hou den van besprekingen met de Hongaarse regering over allerlei problemen niet lan ger mogelijk. Een jaar geleden had de Hongaarse regering de wens te kennen ge geven handelsvraagstukken te bespr^on.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8