Agenda voor Haarlem Nijpend gebrek aan initiatief in Washington Washington is bereid beter op zijn weerballons te passen Fransen bouwen spoorlijntje in het Zuidpoolgebied Er heerst een voorjaarsmoeheid die een jaar kan aanhouden Antwoord op Boelganins tweede brief heeft volgens Dulles geen haast Zeven Amerikaanse vliegers worden nog steeds vermist W.V.V.-hoofdkwartier in Wenen gesloten WOENSDAG 8 FEBRUARI 1956 5 Een 10 voor gezondheid! Vrouwen beklimmen „het dak van de wereld" Westduitse liberalen eisen spoed met bewapening Vliegtuig verongelukt in zandstorm boven Irak 85 d. 9.20 si. Explosie in atoomkanon KSG-ministers spreken in Brussel over Euratom Ex-communist Bialek uit West-Berlijn ontvoerd Bezwarend materiaal gevonden? Handen en Lippen r u w Verhoging van Westduitse NAVO-bijdrage gevraagd A Nederlandse vlooteenheden in Gibraltar Francois Mauriac lid van Frankrijk-USSR Zelfbestuur voor Malakka; spoedig onafhankelijkheid j Van onze correspondent in Washington) Amerikaanse en Europese waarnemers in Washington zijn algemeen van oordeel dat 1955 een belangrijk jaar was voor de wereld en tegelijk helaas een jaar waar er van Washington weinig kracht en initiatief konden uitgaan. Het zeer beschei den resultaat van het bezoek van premier Eden is daarvan een der bewijzen. Herhaaldelijk kan men in commentaren lezen, dat de Verenigde Staten in een ver kiezingsjaar weinig kracht kunnen ontwik kelen in de buitenlandse politiek, en thans, nu men in onzekerheid verkeert over Eisenhowers toekomstplannen, is Washing ton nog meer verlamd dan in andere ver kiezingstijden. Men moet het huidige gebrek aan krach tig optreden echter wat breder zien. Eisenhowers hartaanval en het verkie zingsjaar zijn niet de enige oorzaken. De machtspositie, die de Verenigde Staten in 1945 in de schoot geworpen werd, was in drukwekkend. De Amerikanen beschouw den hun nieuwe positie met een mengeling van trots en schrik: welk een eer en welk een verantwoordelijkheid! Voortvarend is men van wal gestoken: UNO, Marshall plan, Atlantische gemeenschap, Zuidoost- Aziatische Verdragsorganisatie, enzovoorts. Ondanks dit alles en zelfs ondanks het gedeeltelijk welslagen van al deze inter nationale bemoeiingen, gaat het de Ver enigde Staten en zijn naaste bondgenoten niet goed. De tegenstelling tussen Oost en West, tussen communisme en humaan kapitalis me, is allerminst opgeheven en de Sovjet- Unie en haar bondgenoten nemen onrust barend toe in macht. De kaarten liggen maar al te goed voor de verbreiding van de communistische invloed in de wereld. Lang heeft Washington weinig ingenomen heid getoond voor een top-conferentie van de leiders der wereld. Terecht heeft men betoogd: als zulk een conferentie mislukt, zal de teleurstelling verlammend werken. Men beseft thans dat de conferentie, die in juli te Genève gehouden is, geen vrucht baar resultaat heeft gehad en te Washing- ten hebben velen het gevoel: het is een voudig onmogelijk met de communisten tot samenwerking te komen. Het is hen niet om samenwerking, maar om de overwin ning begonnen. Zorgelijk Het is waarlijk niet verwonderlijk dat vele Amerikanen moe zijn van tien jaar leiderschap, vooral nu blijkt hoe uiterst moeilijk het is, een sfeer van vrijheid en vriendschap te scheppen. Intussen echter wordt de toestand iedere maand somberder en de vraag rijst: wie heeft er in Washing ton nieuwe denkbeelden, wie heeft vol doende pit en geestkracht om een nieuw ADVERTENTIE Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée DAVITAMON-10 per persoon. ORGANON-OSS WOENSDAG 8 FEBRUARI Concertgebouw: Haarlems inrterscholair co mité, muziekavond, 7.30 uur. Diaconessen- huis: Bazar 7—10.30 uur. Minerva: Toon Hermans in „Tien jaar liedjes van Toon", 8.15 uur. Palace: „Blackboard jungle", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les diaboliques", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Het glazen muiltje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Raz zia", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het misdaad-syndicaat", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het begon in Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jacht op het groene vuur", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Pinkster gemeente: 8 uur, Radi Ibra-avond. DONDERDAG 9 FEBRUARI Minerva: „Dr. Jekyll en mr. Hyde", 8.15 uur. Palace: „Blackboard jungle', 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les diaboli ques", 18 jaar, 2, 6:45 en 9.15 uur. Studio: „Mata Hari' 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Raz zia", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het misdaad-syndicaat", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het begon in Parijs", 18 jaar, 2, 4.15, 7 uur. Frans Hals: „Jacht op het groene vuur", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel: 8 uur, ds. J. Visser: „De poorten van Jeruzalem". Haarlemse Kunst gemeenschap (in Rembrandtheater): „Anna Pavlova" film, 9.15 uur. begin te maken? Het is wel duidelijk dat Eisenhower en de zijnen op het ogenblik geen groot initiatief nemen. Het overleg met Eden heeft geleid tot een nieuwe proclamatie in de koude oor log, die beslist hervat is en voorts tot een nog zorgvuldiger studie van zorgelijke kwesties, zonder dat een gelukkige oplos sing in zicht is. Spanning Al moet men de „voorjaarsmoeheid," die in Washington heerst, niet al te zeer be trekken op het verkiezingsjaar, toch zal de situatie wat helderder worden, wanneer be kend zal zijn of Eisenhower zich beschik baar zal stellen voor een tweede ambts termijn als president. Nauwkeurige weging van zijn woorden doet de meeste waar nemers veronderstellen dat Eisenhower overweegt zich terug te trekken. Toch duurt de spanning voort. Op zijn perscon ferentie leek de president lichamelijk en geestelijk aanzienlijk te hebben ingeboet aan veerkracht. Op de tweede persconfe rentie maakte hij een veel levendiger in druk. Kennelijk gevoelde hij zich beter. Zelf zei hij ongeveer: „Ik mag me vanoch tend vol veerkracht gevoelen, maar ja, ik heb die aanval toch gehad.a De spanning zal volgende week een hoogtepunt bereiken. Dan zullen de dok toren de president opnieuw onderzoeken en uitmaken of de min of meer gebruike lijk werkzaamheden hem goed hebben ge daan. In elk geval zal Eisenhower met het medisch rapport rekening houden, wan neer hij zijn belangrijke besluit zal nemen. Al te lang hoopt hij dit volgens zijn eigen woorden niet uit te stellen. Pas nadat dit besluit gevallen is, zal men weten uit welke hoek een eventueel nieuw Amerikaans initiatief zal moeten komen. Het laat zich namelijk aanzien dat Eisen howers besluit van beslissende betekenis zal zijn voor de verkiezingen. Stelt de pre sident zich ten tweede male beschikbaar, dan heeft hij een grote kans herkozen te worden. Aanvaardt hij daarentegen geen candidatuur, dan hebben de republikeinen weinig kans om de overwinning te behalen. Men zou kunnen zeggen dat een nieuw initiatief in de internationale politiek zal moeten komen öf van Eisenhower, ofwel van Stevenson, Kennan, Bowles en ver wante figuren. Meer vaart Een schikking met de Sovjet-Unie en niet een bewapeningswedloop tegen de communisten, moet het doel zijn waar men naar streeft. Toch is het goed dat Washing ton in dit moeilijke jaar niet werkloos toe ziet, terwijl de communisten hun achter stand in moderne bewapening inhalen. De democratische senator Jackson heeft ernstig gewaarschuwd tegen het gevaar, dat de Russen eer dan de Amerikanen een raketprojectiel zouden gereed krijgen voor de „middelbare" afstand van 2400 kilometer. Zulk een projectiel geladen met een atoomwapen zou Europa en Noord-Afrika bedreigen. De republikeinse minister van Defensie Wilson heeft zich gevoelig getoond voor Jacksons betoog. Er wordt meer vaart gezet achter het Ameri kaanse programma voor raket-projectielen. Vier vrouwelijke bergbeklimmers zijn van plan een tocht te ondernemen op de hellingen van het Himalaya gebergte in het noorden van India. Het zijn mrs. Percy Dunsheath, die de plannen voor de expe ditie, die zes weken zal duren beraamde, miss Hilda Reid, een Londense verpleeg ster, miss Eileen Gregory, een bacteriologe, en miss Frances Delany, een geologe, die zich op het ogenblik in Afrika bevindt. Het is de tweede maal dat vrouwen pro beren 's werelds hoogste bergketen te be klimmen. „Miss Reid en ik zullen op 29 maart per auto vertrekken," zo vertelde mrs. Dunsheath. „Wij zullen de hele weg naar India per auto afleggen." „Miss Gregory zal later per boot ver trekken. Ook miss Delany zal waarschijn lijk per boot gaan, en wij zullen elkaar in Bombay ontmoeten." De vrouwen hebben geen bepaalde bergpieken op het oog, maar zij willen verscheidene pieken van 6.000 meter hoogte trachten te beklimmen. De tocht zal tamelijk duur zijn. Mrs. Dunsheath schat de kosten op totaal 1500 pond sterling. „Wij zullen zo eenvoudig mogelijk leven," verklaarde ze. BONN (DPA) De fractie van de Westduitse Vrije democratische partij heeft in een memorandum aan bondskanselier Adenauer critiek geleverd op de trage gang van zaken bij het opbouwen van de strijd krachten. Als de bondsrepubliek niet op zo kort mogelijke termijn over een vol doende zelfverdediging beschikt, kan er bij de machthebbers in de oostelijke zone ze ker de neiging tot acties ontstaan, aldus de liberalen. Met name wijzen zij op de mo gelijkheid, dat er communisten in het nieuwe leger infiltreren. Daarom moet naar hun mening ook bijzonder gelet wor den op de politieke gezindheid van de as pirant-militairen. Ook oefenen de liberalen critiek op het feit, dat nog steeds belangrijke wetsom- werpen betreffende de opbouw van de strijdkrachten niet gereed zijn. Hierbij wordt vooral gedacht aan het „soldaten- wetsontwerp", waarin de status van de Westduitse militair zal worden vastgelegd. Volgens het plan van de regering moet dit ontwerp tegen april kracht van wet heb ben gekregen, omdat dan de wet inzake de militaire vrijwilligers niet meer geldig is. Vier doden BAGDAD (United Press) Een gechar terd vliegtuig is tijdens een zandstorm boven Irak verongelukt. Vier personen, onder wie drie Amerikanen, zijn om het leven gekomen. De drie Amerikanen en hun Iraakse piloot hadden een Auster vliegtuig gecharterd om naar het Zuiden van Irak te vliegen. Het toestel stortte op de terugweg neer, kennelijk vanwege ge brek aan brandstof als gevolg van de zandstorm. ADVERTENTIE t echte King Size is 85 mm lang SO LONG is zo lang (meei U hei maar na) De kwaliteit een koning waardigi WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten bereid zUn te voorkomen dat Ame rikaanse weerballons boven landen komen die daar ernstig bezwaar tegen hebben. De Verenigde Staten behouden zich evenwel het recht voor in de zeer hoge luchtlagen weerballons in alle richtingen te zenden. Wat het internationale recht over deze bal- lonvluchten zegt is niet duidelijk, zo zei hij. Dulles verklaarde dit naar aanleiding van vragen over het protest van de Sovjet-Unie tegen het oplaten van Amerikaanse ballons in West-Duitsland en andere landen die aan Sovjet-gebied grenzen. Op de vraag, wanneer geantwoord zal worden op de tweede boodschap van de Sovjet-premier, maarschalk Boelganin, aan president Eisenhower, zei Dulles, dat daar mee geen haast gemaakt behoeft te wor den. Het Amerikaanse standpunt was vol ledig uiteengezet in Eisenhowers ant woord op Boelganins eerste boodschap, waarin het Sovjetvoorstel verworpen werd. Aan de tweede brief van Boelganin is Washington nog niet toegekomen. Deze heeft volgens Dulles voornamelijk propa gandistische waarde, bestemd voor binnen lands gebruik in de Sovjet-Unie, waar hij gelijk met Eisenhowers afwijzend ant woord op de eerste brief was gepubliceerd. Over de kwestie der ballons zei Dulles nog, dat de Amerikaanse autoriteiten geen ballons met propagandamateriaal naar Oost-Europa zenden. Dat doen Oost-Euro- pese vluchtelingen. Washington heeft daar geen zeggenschap over. Dezer dagen zal een antwoord op het Sovjet-protest verzon den worden. De inlichtingen die door middel van de weerballons en de daaraan bevestigde in strumenten en camera's verkregen worden, zullen worden verwerkt in een verslag dat met het oog op het geofysisch jaar, 1957, aan andere landen ter beschikking zal worden gesteld. Met de ballons worden geen militaire inlichtingen ingezameld. De camera's maken automatisch foto's van de wolkenformaties waarboven de ballons vliegen. Het zou wel heel toevallig zijn, als strategische objecten gefotografeerd wer den. De luchtvaart heeft, voor zover be kend, nog nooit last van de ballons gehad. Wereld-rond Dulles zei nog, dat onlangs een ballon, die in Californië was opgelaten, bijna de gehele wereld was rondgedreven. Hij was boven de Atlantische Oceaan, Europa, Azië en het laatst boven het westelijk deel van de Stille Oceaan waargenomen. Een woordvoerder van „Free Europe Press", een Amerikaanse particuliere or ganisatie, die ballons met propagandapam- fletten voor Oost-Europa oplaat, heeft te München verklaard, dat geen daarvan voor de Sovjet-Unie bestemd is of pamfletten in het Russisch met zich meevoert. Hij zei, dat de ballons boven de hoogte van het normale vliegverkeer drijven. De Amerikaanse luchtmacht heeft be vestigd, dat zij in de afgelopen maand United States finest leaf Geïmporteerd door: N.V. CIGARETTES.IMPORT CY A. J. BLOK SCHEVENINGEN WASHINGTON (United Press). Een legerfunctionaris van het Amerikaanse de partement van Defensie heeft medegedeeld dat in een arsenaal in de Verenigde Staten een atoomkanon uit elkaar is gesprongen. Het ongeluk gebeurde in het arsenaal te Watertown in de staat New York, waar bij een man zodanig aan een been werd ge wond, dat het afgezet moest worden. Als gevolg hiervan waren alle in Europa aan wezige atoomkanonnen nagezien, doch het bleek dat geen enkel kanon hoefde te wor den teruggezonden. LONDEN (Reuter) Het naderen van de winter in het Zuidpoolgebied belemmert het speuren naar de zeven vermiste Ameri kanen, die niet van een verkenningsvlucht over de bevroren vlakten van Marie-Byrd- land zijn teruggekeerd. Hun vliegtuig moet ergens midden in een met üs bedekt berg gebied terechtgekomen zyn. De mannen hebben extra voorraden en uitrusting b\j zich. De Australische onderzoekers, die op weg zijn naar Mawson, meldden dat hun ijsbreker „Kista Dan" in de Davis Zee wordt opgehouden door ijsbergen, die door een storm tegen het schip worden aange dreven. De „Kista Dan" is met vervangers voor personeelsleden van genoemde per manente Australische basis in Mac-Robert- sonland onderweg. Voortdurende sneeuwval belemmert het lossen van de „Theron", die een groep kwartiermakers van de Britse expeditie naar Vahselbaai gebracht heeft, waar nog voor het invallen van de winter de „Shackleton"-basis ingericht moet worden. Leden van de Sovjetrussische expeditie in het Zuidpoolgebied hebben reeds uitge breide verkenningen verricht, aldus meldt het Sovjet-persbureau Tass. Veertien Franse onderzoekers zijn een spoorlijntje van 150 meter aan het aan leggen in Adelie-land voor het overbrengen van 350 ton goederen vanaf een kade naar een tijdelijke basis, waar zij elf maanden zullen doorbrengen. Vervallen? Professor Klaud H. M. Waidock, deskun dige op het gebied van internationaal recht, bestrydt in een ingezonden stuk in de Lon dense Times de Sovjetrussische aanspra ken op Zuidpoolgebied. Hy refereert aan de mening van Sir Lawrence Collier, de vroegere ambassadeur te Oslo, volgens wie de Russische aanspraken, gebaseerd op het verkennen van tot dan toe onbekende Zuidpoolgebieden door de expeditie van Bellingshausen in 1819 en 1821, zouden zyn vervallen. (Un. Press) Volgens een bericht van radio-Moskou, dat in Londen werd ontvan gen, heeft de Russische expeditie met de grootste moeilijkheden te kampen bij de oprichting van een observatiepost op het antarctische vasteland. Men is reeds drie weken bezig met de bouw van de observatiepost onder wissel vallige weersomstandigheden. De verbin dingen op de grond werden bemoeilijkt door opeenhopingen van ijs, zodat de ver bindingen met vliegtuigen en helicopters tot stand moesten worden gebracht. De Russische expeditie onderhoudt dagelijks contact met de Australische expeditie, die zich ongeveer 1200 kilometer verder naar het westen bevindt. De beide expedities wisselen gegevens uit over een onderzoek dat tijdens een recent bezoek van de Australiërs aan het Russische kamp werd verricht De Franse expeditie bouwt op het Pe trolseiland waar zij ook in 1953 hun basiskamp hadden twee, uit metalen onderdelen bestaande huizen op het meest hooggelegen deel van het eiland. Een van de huizen zal als woon- en laboratorium ruimte voor de leden van de expeditie die nen. In het andere worden een elektrische centrale en een werkkamer ondergebracht. De expeditie heeft het oude kamp van 1953 in uitstekende toestand teruggevonden. Verscheidene kruiken met jam, die op planken weggezet waren, bleken nog uit stekend voor de consumptie geschikt te zijn. BRUSSEL (AFP) Zaterdag en zondag zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Bel gië, Luxemburg en Nederland te Brussel bijeenkomen om kennis te nemen van het door de commissie-Spaak samengestelde rapport over de mogelijkheden van verdere integratie van Europa. Op de bijeenkomst die tot doel heeft nieuwe stappen te be schouwen die leiden tot nauwere economi sche samenwerking, zullen de volgende onderwerpen worden behandeld: 1. Het oprichten van een grote gemeenschappe lijke markt, die zich uitstrekt over het ge hele economische terrein; 2. een overeen komst op het gebied van het vervoer; 3. samenwerking op het gebied van elektri citeit, waterkracht en andere vormen van produktieve energie en 4. de oprichting van Euratom, de atoomgemeenschap die het voornaamste onderwerp van bespreking zal uitmaken. ongeveer tweehonderd ballons in „Schot land en op andere plaatsen in Europa" en driehonderd in andere delen van de wereld Japan, Hawaii, Okinawa, Alaska en de Verenigde Staten heeft opgelaten. Een woordvoerder zei, dat de berichten uit Moskou, dat sommige ballons afkomstig waren uit Duitsland 'en Turkije, niet door de luchtmacht waren tegengesproken. Het oplaten van deze grote plastic ballons waarvan sommige een doorsnee van onge veer veertig meter hebben geschiedt reeds gedurende twee jaar. Het is bedoeld voor het verkrijgen van wetenschappelijke gegevens van hoogten boven de negen dui zend meter. Nieuwe protesten Albanië heeft tot de UNO een protest ge richt naar aanleiding van het neerkomen van ballons uit West-Duitsland, die ont plofbare stoffen zouden bevatten, zo meldt het Albanese persbureau. In de nota werd gevraagd, de kwestie met de Amerikaanse regering op te nemen. Ook communistisch-China heeft gepro testeerd tegen de Amerikaanse ballons, die de laatste tijd in een groot aantal, kenne lijk voor „militaire verkenning", boven China zijn waargenomen, zo meldt het of ficiële persbureau „Nieuw China". BERLIJN (Reuter) De Westberlijnse politie heeft medegedeeld dat leden van de Oostduitse geheime dienst de vooraan staande gewezen Oostduitse communist Robert Bialek, die na onenigheid met Oost duitse communistische partijleiders in 1953 naar West-Duitsland was uitgeweken, heb ben ontvoerd. Bialek kreeg, toen hij bij een andere uit geweken Oostduitse communist, het voor malige lid der volkspolitie Paul Drzewie- cki, op bezoek was, in een alcoholische drank een verdovend middel toegediend. Hij werd vervolgens in een auto, waarin, behalve Drzewiecki, een Oostduitse volks politieman en een vrouw hadden plaats ge- genomen, over de zonegrens gereden. Bialek was een overtuigd communist. Voor hij in 1953 uitweek, was hij leider van de Oostduitse communistische jeugd beweging en hoofd, in de rang van inspec teur-generaal van de politiek-culturele af deling van het toenmalige Oostduitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Na zijn vlucht werkte hij voor de BBC. Hij sprak in voor Oost-Duitsland bestemde uitzen dingen van de Britse radio-omroep. Protest De Amerikaanse bevelhebber van Berlijn, generaal-majoor Dasher, heeft maandag bij zijn Russische collega, generaal-majoor Dibrova, krachtig geprotesteerd tegen „twee ontvoeringspogingen" van de Oostduitse volkspolitie in de Amerikaanse sector van Berlijn. Het protest betrof twee pogingen van leden der volkspolitie om zaterdag een vroeger lid van de volkspolitie met zijn schoonzuster en twee meisjes, van vier en vijf jaar, te ontvoeren. Volgens het Oostduitse blad „Neues Deutschland" was het verslag van de West berlijnse politie over het incident een „on handige leugen". Volgens dit blad had de man getracht zijn vroegere collega's over te halen ook naar West-Berlijn te komen. WENEN (Reuter) Leden van de Oostenrijkse geheime politie en ambtena ren van het departement, dat het toezicht heeft op alle particuliere organisaties in Oostenrijk, hebben het hoofdkwartier te Wenen van het door de communisten be heerste Wereldvakverbond (W.V.V.) ge sloten. Hiermee is het door het Oosten rijkse ministerie van Binnenlandse Zaken uitgevaardigde ontbindingsbesluit, dat ge nomen werd op grond van het feit dat het Wereldvakverbond de nationale Oosten rijkse belangen in gevaar bracht, uitge voerd. De sluiting geschiedde in tegen woordigheid van secretaris-generaal Louis Saillant en andere leden der organisatie. Het personeel mocht zijn particuliere be zittingen uit het gebouw weghalen. De Oostenrijkse regering zal een ge- .machtigde aanstellen, die belast zal wor den met de liquidatie der eigendommen van het verbond. De buitenlandse functio narissen moeten Oostenrijk in de naaste toekomst verlaten. Hun werkvergunning voor beperkte tijd, die uitsluitend gold voor hun werkzaamheden bij het W.V.V. is vol gens een officiële verklaring vervallen. Gevaar Van semi-officiële zijde wordt verno men dat de Oostenrijkse autoriteiten in het bezit zijn van een document, waaruit dui delijk blijkt dat het Wereldvakverbond „revolutionaire handelingen tegen vele re geringen" organiseerde. Dit stuk is een verklaring van een hoge W.V.V.-functio- naris, afgelegd tegenover de Oostenrijkse politie, waarin hij bekent dat zijn organi satie de „openbare orde, rust en veilig heid in verschillende staten in gevaar brengt". In het bijzonder Maxico was in de laatste jaren een der belangrijkste ope ratiebases van het Wereld vakverbond. ADVERTENTIE BONN (Reuter/DPA) Een woord voerder van het Westduitse ministerie van Financiën heeft medegedeeld, dat de Wes telijke bondgenoten aan West-Duitsland verzocht hebben meer geld voor de ver dediging van het Westen te betalen. De Amerikaanse, Britse en Franse rege ringen wensen dat West-Duitsland zijn financiële bijdragen in de kosten van sta tionering der geallieerde troepen in West- Duitsland nog een jaar na de overeenge komen afloopdatum van mei 1956 zou blij ven betalen. In de nota's worden hierover besprekingen voorgesteld. Naar DPA meldt, is men te Bonn van mening, dat deze extra bijdrage een discriminatie van West-Duitsland betekent, daar het bij de Noordatlantische Verdrags organisatie niet gebruikelijk is statione- ringskosten in rekening te brengen. Van Britse zijde verklaart men, niet van oor deel te zijn, dat een bijdrage in contanten tegen de beginselen van de NAVO zou zijn. De geldelijke bijdrage wordt boven een bijdrage aan goederen en diensten ge leverd. In het jaar aflopend op mei 1955 was de door Duitsland te betalen som 3.200.000.000 mark. Groot-Brittannië ont ving hiervan een vierde. -&-r®*- mfe - - De sleepboten „Tina" en „Femi" vertrokken maandagochtend voor een tocht over het IJselmeer uit Lemmer naar Amsterdam. Dinsdagmiddag waren ze nog niet verder dan Pampus gekomen. (Luchtopname ANP-foto) Eenheden van de Nederlandse en de Por tugese vloot bevinden zich op het ogenblik in de haven Gibraltar voor oefeningen te zamen met de Britse thuisvloot. Hoge officieren van de vloten van Enge land, Frankrijk, Nederland en Portugal hebben hier reeds verscheidene besprekin gen gevoerd ter voorbereiding van de ma noeuvres. PARIJS (United Press) De vooraan staande Franse katholieke schrijver Fran cois Mauriac is twee dagen geleden lid ge worden van het genootschap Frankrijk U.S.S.R. en heeft dinsdag in zijn gewone rubriek in het blad „l'Express" verzekerd, dat het genootschap een zuiver cultureel doel nastreeft: „Het bevorderen van cultu rele betrekkingen en de vriendschap tus sen Frankrijk en de Sovjet-Unie". LONDEN, (Reuter) De besprekingen in Londen tussen Britse en Malakkaanse vertegenwoordigers zijn geëindigd. Malakka krijgt onmiddellijk zelfbestuur en binnen kort zal het geheel onafhankelijk worden. Na drie weken onderhandelen is over eenstemming bereikt over de vraag hoe Malakka, met zijn bijna zes miljoen in woners, de eigen binnenlandse verdediging en veiligheid, financiën en openbare dien sten beheren zal. Een commissie zal een nieuwe grondwet voor een onafhankelijk Malakka binnen het Britse gemenebest op stellen. De premier van Malakka, Tengkoe (prins) Abdoel Rahman, heeft meegedeeld, dat zijn land op 31 augustus 1957 volledig onafhan kelijk wordt binnen het Britse Gemene best De oorlog in de oerwouden tegen de communisten, die reeds acht jaar duurt zal worden voortgezet onder het toezicht van een Malakkaanse minister.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9