Agenda voor Haarlem Op twee na oudste beurs in Europa veertig jaar Donker weer GEVAPAN 36 Oplaten van weerballons in Duitsland en Turkije gestaakt Thermogene »InlraphiI Op twaalf maart opent de Koningin de nieuwe jaarbeurshal „Juliana" Heldere spiegel van het economische leven is goed foto-weer voor de nieuwe dubbel-gevoelige ROLFILM Wereldbank zal bouw van de Nijldam financieren Samenwerking paranor male geneeskunst in studie Het knechtje zonder Casson RHEUMATIEK... Onderzoek naar overlijden van 2 fabrieksarbeiders Onafhankelijk Malakka zal Britse troepen huisvesten PHBLIPS Kerkelijk Nieuws DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 De Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs bestaat veertig jaar. Maandag 12 maart, de datum van het achtste lustrumfeest, zal de Koningin de nieuwe hal openen, die haar naam draagt. Op die dag wordt een koninklijke traditie voortgezet omdat van de eerste jaarbeurs af - in 1917 gehouden in houten monsterkamers op het Utrechtse Vredenburg en het St. Janskerkhof - de Nederlandse soeverein bij hoogtijdagen immer belangstelling heeft getoond voor het jaarbeurswezen. De „Vereeniging tot het houden van jaarbeurzen in Nederland" is uit noodzaak ontstaan. De eerste wereldoorlog had Nederland afgesneden van het buitenland, de internationale handel was gestremd, men had behoefte aan een centrum waar men bijeen kon komen met de handelwaar, omdat men aangewezen was op de produktiebronnen van het eigen land. De Maatschappij van Nijverheid (pas later werd er „en Handel" aan toegevoegd), de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat en de Nederlandsche Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen na men in 1916 het initiatief tot oprichting van de vereniging, die het centrum is geworden van Nederlands handelsleven. Als voorbeeld stonden de initiatiefnemers voor ogen de beurzen van Leipzig en Lyon. Alle andere Europese jaarbeurzen zijn later gesticht Op die eerste primitief opgezette beurs, die geopend werd door de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Posthuma, exposeerden reeds 690 deel nemers. Bedroeg de expositie-oppervlakte toen slechts 7.000 vierkante meter, de twee de beurs, op 25 februari 1918 door Ko ningin Wilhelmina geopend, was ruim twee naai zo groot en had 1062 deelnemers. De jaarbeurs groeide gestadig. In 1921 waren er 1508 deelnemers; 1948 3064 deelnemers; 1953 4027 deelnemers. De ex positie-oppervlakte groeide tot 63.000 vier kante meter. Op 8 september 1921 werd het eerste permanente jaarbeursgebouw- geopend door Prins Hendrik, het tweede permanente gebouw werd in 1930 in ge bruik genomen, het derde in 1932. In 1938 volgde de Beatrixhal, in 1941 de hal, die in 1946 vernoemd werd naar Prinses Irene, in 1953 de Bernhardhal, in 1954 de Mar griethal en de Julianahal zal op 12 maart worden geopend. De grote omslag In 1921 werden voor het eerst buiten landse firma's toegelaten tot de beurs. Hun aantal was echter vrij gering en dit bleef zo tot de Tweede Wereldoorlog, waarna hun aantal sterk steeg. Thans zijn de aan tallen buitenlandse en binnenlandse deel nemers ongeveer gelijk. Van de oprichting af tot het begin van de Tweede Wereldoorlog werd de beurs gekenmerkt door goederen van consump tief karakter, alhoewel sedert de dertiger jaren meer en meer fabrieken en handela ren in zware industriële produkten (machi nes, draaibanken, mechanische werktui gen) de jaarbeurs gingen inschakelen bij hun activiteiten. Het geëxposeerde was grotendeels in de consumptieve sfeer, de Nederlandse detailhandel had het grootste belang bij de Utrechtse manifestaties. De grote omslag kwam in 1946 op de eerste na-oorlogse jaarbeurs op het Europese con tinent, die een groot succes werd. De onge kend grote belangstelling berustte echter voor een groot gedeelte op de „goederen- honger", welke zich na afloop van de Tweede Wereldoorlog over de gehele we reld openbaarde. Een deel van het terrein aan de Croeselaan werd toen in gebruik genomen: de kapitaalgoederen, die Neder land dringend nodig had, verschenen. Het Croeselaan-terrein werd gestadig uitge breid, de beurs kreeg een steeds sterker ADVERTENTIE fciv.u.rg DONDERDAG 9 FEBRUARI Minerva: „Dr. Jekyll en mr. Hyde", 8.15 uur. Palace: „Blackboard jungle", 18 jaar,, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les diaboliques", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Mata Hari", 7 en 9.15 uur. Lido: „Razzia", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het misdaad-syndicaat", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het begon in Parijs", 18 jaar, 7 uur. Frans Hals: „Jacht op het groene vuur", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel: 8 uur, ds. J. Visser: „De poor ten van Jeruzalem". Haarlemse Kunst gemeenschap (in Rembrandttheater)„Anna Pavlova", film, 9.15 uur. Concertgebouw: 8 uur Partij van de Arbeid, Max van Praag avond. Spr. Evert Vermeer. VRIJDAG 10 FEBRUARI Minerva: „Three for the show", 8.15 uur. Palace: „Blackboard jungle", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les Diaboliques", 18 iaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „De Helden zijn vermoeid", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Huis van Bamboe", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan in de gouden stad", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Helena van Troje", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Shanghai Story", 2.30, 7 en 9.15 uur. technisch aanzien, weerspiegelend de ont wikkeling van het economische leven. Vakbeurzen Uit 1921 dateert het besluit twee beurzen per jaar te houden om beter aan te sluiten bij de bestaande inkoopseizoenen; in 1950 werd door de Raad van Beheer het besluit genomen voortaan, naast de voor- en na jaarsbeurzen, ook vakbeurzen te organi seren. In 1952 werd de eerste vakbeurs geopend: de beurs voor Meubelen en Wo ningtextiel. Enkele maanden later werd de eerste internationale landbouwbeurs ge opend (van 1936 af had de beurs een spe ciale agrarische afdeling), op haar beurt weer gevolgd door de eerste vakbeurs voor Leder, Schoenen, Lederwaren en aanver wante Branches, en het jaar 1952 werd be sloten met de eerste Vochema, een beui-s voor machines en apparaten voor de in dustriële produktie en conditionering in voedings- en genotmiddelenindustrie, de chemische en farmaceutische industrie, welke te Rotterdam werd gehouden. Hun bestaansrecht hebben deze gespecialiseer de beurzen doorslaggevend geleverd. Een beeld van de 22ste beurs uit 1930, die bezocht werd door een groot aantal buitenlandse inkopers. Zo primitief als de houten expositie-gebouwtjes toen waren, zo modern is de beurs nu. Overeenstemming op alle punten CAIRO (Reuter/U.P.) De Egyptische minister van Financiën, dr. Moneim el Kaissoenny, heeft bekendgemaakt, dat bij de onderhandelingen over financiële hulp van de Wereldbank voor de bouw van een dam in de Nijl bij Assoean op alle punten overeenstemming is bereikt. Vandaag zal een bekendmaking worden uitgegeven over de onderhandelingen met de presi dent van de Wereldbank, Eugene Black. Men neemt aan dat Egypte accoord is ge gaan met zodanig toezicht van de Wereld bank op de uitgaven voor de bouw van de dam dat van bemoeienis met Egyptes eco nomisch bestel geen sprake zal zijn. De grote stuwdam zal ongeveer 464 miljoen pond sterling (ongeveer vijf miljard gulden) kosten. Eugene Black zal voor zijn terug keer naar Washington nog een ontmoeting hebben met premier Nasser. Kunstmestfabriek. Egypte heeft verder de offertes van West- duitse en Franse firma's aanvaard voor de bouw van een kunstmestfabriek te Assoe an, die twintig miljoen Egyptische ponden (ruim tweehonderd miljoen) gulden zal kosten. De Egyptische raad voor de natio nale produktie zal twee miljoen Egyptische ponden in het kapitaal van de fabriek bij dragen. Het overige deel van het benodigde bedrag zal door aanbieding van aandelen aan het publiek worden verkregen. Op initiatief van de NWP „Nederlandse werkgroep voor praktische toepassing van paranormale begaafdheid" is destijds in het leven geroepen een commissie voor onder zoek naar paranormale begaafdheid. Deze commissie heeft o.m. aan de Stichting Vraagstuk Paranormale Geneeskunst ver zocht, te komen tot een samenwerking. Thans is besloten dat de vier medici uit de commissie van de NWP en de vier me dici uit de raad van bestuur van de stich ting binnenkort de mogelijkheden voor deze samenwerking zullen bestuderen. De eerste beurzen boden weinig beschutting aan de bezoekers. Overal in de straatjes van de houten beurs-dorpen stonden vuurpotten opgesteld. Heel wat transacties zijn rondom deze potten gesloten door handenwrijvende kooplieden. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse regering heeft de Sovjet-Unie in een nota medegedeeld, dat zy middellijk noch onmiddellijk deelneemt aan enige on derneming tot het zenden van propaganda- ballons naar de Sovjet-Unie. In antwoord op een Sovjet-protest, dat Amerikaanse ballons met fototoestellen en radio's het Sovjet-luchtruim hadden geschonden,wordt gezegd, dat de Verenigde Staten zullen trachten te vermyden, dat weerballons worden opgelaten, die over Sovjet-gebied zouden kunnen zweven. De Verenigde Staten verzoeken de Sovjet-Unie mee te werken aan het Amerikaanse program voor weeronderzoek door instrumenten van bal lons, die op Sovjet-gebied terecht mochten komen, terug te zenden. Volgens de nota worden in het Sovjet protest klaarblijkelijk een weerkundige onderneming en het oplaten van propagan- daballons door elkaar gehaald. Hoewel de ballons voorzien zijn van veiligheidsuitrus ting en geen gevaar voor het luchtverkeer opleveren, zal de Amerikaanse regering voorlopig trachten te vermijden, dat bal lons worden opgelaten, die op grond van bekende gegevens, over Sovjet-gebied kun nen gaan. Tenslotte wordt er in de nota op gewezen dat het doel van de Amerikaanse onder neming duidelijk wordt gemaakt door de mededelingen in verschillende talen, waar onder het Russisch, aan de vinders van de door de weerballons meegevoerde instru menten. De nota wordt besloten met de opmerking, dat de meeste ballons in de Verenigde Staten zijn opgelaten, maar dat tegen de aangekondigde opening van nieu we stations voor weerkundig onderzoek in Europa, Alaska en Hawai geen enkele re gering bezwaren heeft geopperd. Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft bekendgemaakt dat, in afwach ting van een nader onderzoek, het oplaten van Amerikaanse weerballons in West- Duitsland en Turkije zal worden stopgezet. Nieuwe protesten Tsjechoslowakije en Albanië hebben er bij de UNO over geklaagd, dat „Ameri kaanse organisaties" ballons naar Oost- Europa zenden met 't oogmerk van spionage. Er zijn ernstige ontploffingen veroorzaakt door de ballons, waardoor de luchtvaart en mensen op de grond in gevaar zijn ge komen. De Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, David, verwijst naar het neerstorten van een Tsjechoslowaaks vliegtuig op 18 januari bij Levoca in Slo wakije, waardoor 22 mensen om het leven kwamen en er vier gewond werden. Na dit ongeluk zijn een dag alle dagvluchten, en drie dagen de nachtvluchten in Tsjecho slowakije afgelast geweest. Het onderzoek naar dit ongeluk duurt nog voort. Er wor den drie gevallen genoemd, waarbij ballons bij het neerkomen ontploften. Daardoor werden bij elkaar vijftien mensen gewond en een aantal huizen beschadigd. Hongarije heeft bij de Amerikaanse lega tie te Boedapest een protestnota overhan digd tegen het oplaten van Amerikaanse ballons in West-Duitsland. Deze ballons hadden reeds levens geëist en het veron gelukken van twee vliegtuigen veroorzaakt. (De nota doelt hierbij naar men aan neemt op de twee vliegtuigen, die op Oos tenrijks gebied neerstortten en waarbij een piloot om het leven kwam.) Bedekte dreiging Dr. Dieckmann, de voorzitter van de Oostduitse Volkskamer, heeft laten door schemeren, dat het luchtverkeer tussen West-Duitsland en West-Berlyn zal wor den getroffen als de Amerikanen niet op houden met het zenden van „spionagebal- lons" boven Oostduits gebied. Dr. Dieck mann zei, dat hy hen, die voor het oplaten van de ballons verantwoordelijk zijn, „met de grootste ernst er aan wilde herinneren, dat het Westelijke luchtverkeer naar Ber lijn ook door het luchtruim van de (Oost)- Duitse Democratische Republiek leidt". Deze uitlating was alleen ingegeven door bezorgdheid voor de levens van Oostduitse burgers die bij vliegtuigongelukken de dood zouden kunnen vinden. Geallieerde kringen te Berlijn zijn van oordeel, dat het bedekte dreigement van dr. Dieckmann nauwelijks ernstig kan wor den genomen, tenzij hij de volledige steun heeft van de Sovjet-regering. (De Sovjet-ambassadeur in Oost-Duitsland. Poesjkin, was in de Volkskamer aanwezig toen Dieckmann zijn rede hield.) In het verdrag van Moskou, dat Oost- Duitsland en de Sovjet-Unie in september hebben gesloten, behoudt Moskou zich het recht voor om tot nader order op het lucht verkeer van en naar Berlijn langs de drie erkende corridors over Oostduits gebied toezicht uit te oefenen, tezamen met lucht machtofficieren van de Verenigde Staten. Groot-Brittannië en Frankrijk. Nabij Norrkoeping, ten zuiden van Stock holm, is woensdag een plastic ballon ge vonden. Aan de ballon hing een hoeveel heid vlugschriften in de Tsjechische taal. Er bestaat een hele reeks boeken van een zekere Her- bert Casson, geboortig uit Amerika, die beschrijven hoe men snel en veilig kan opklim men naar de top der maat schappelijke ladder. Deze voor schriften zijn even logisch als eenvoudig. Men moet zich er even op instellen, en dan merkt men terstond hoe men eigen lijk die boeken zelf ook had kunnen schrijven. Er is in Amerika eens een enquête gehouden, waarbij men aan een aantal vooraan staande zakenlieden en rijk aards de vraag stelde, hoe zij erin waren geslaagd een suc cesvolle carrière op te bouwen. Een groot percentage van hen antwoordde: „Door de boeken van Casson te lezen." Een van deze geslaagden echter ant woordde: „Door de boeken van Casson te schrijven'". Dat was namelijk Casson zelf. Casson ging uit van de stel ling, dat degenen die onder aan de ladder staan en hoop vol omhoog blikken, slechts kunnen stijgen door zich vast te klampen aan degenen, die al een eindweegs naar boven zijn gevorderd. Hij exploiteer de dus eigenlijk twee dingen: de jaloezie en de psycholo gie. De jaloezie gebruikte hij om de lezers zijner boeken tot grote aspiraties te Inspireren. „Streef omhoog. U kunt het evengoed als de miljonair Die- en-Die, wiens wieg in een kaal bovenkamertje achter met kranten dichtgeplakte ramen stond." De karigbedeelde lezer voelde terstond het verlangen in zich opkomen, dezelfde in komstenbelasting te betalen als miljonair Die-en-Die en las gretig verder. Hij verslond de ganse reeks boeken van Casson en kreeg de gewaarwording, alsof hij door een bewerkelijke machine was gehaald. Als sloom, ambitieloos en pover man ging hij erin, als een van energie en plannen trillend miljonair-in-aanieg kwam hij eruit. Hij stormde los op de maatschappij, tartte de wol kenkrabbers, de portiers, de secretaressen en de liftboys, drong door tot de groten der aarde, spreidde originaliteit en durf ten toon, versloeg mede dingers, lachte smalend om tot imponeren bedoelde schrijf bureaus waarachter machtige mannen met dikke sigaren goochelden enkreeg in derdaad soms wel eens een baantje. Herbert Casson vond de „toe gepaste psychologie" uit. Hij prentte zijn leerlingen in, dat zij altijd de weg van de minste weerstand moesten kiezen, al tijd zich beter voordoen dan ze waren, altijd de grillen van degenen, die hen van dienst zouden kunnen zijn, ontdekken en inwilligen, altijd dingen zeggen op het juiste moment, altijd zwijgen als dat nut kon hebben, altijd spreken als dat gewenst was. Zijn leerlingen werden automaten van tacti sche spitsvondigheid, die hun slachtoffers bestudeerden en in hun zwakke zijden aantastten. Zij kozen het goede moment om een compliment te maken, zij kwamen altijd te rechter tijd met hun aansteker, zij glimlachten om flauwe mop pen van hoogmogenden, zij maakten opmerkingen waar van zij wisten dat ze in de smaak vielen van degenen, van wie hun materiële heil afhan kelijk was. Zij vochten aldus, midden in de depressie van negentien-zoveel, met slimme, scherpe wapens tegen hun ri valen. Capaciteiten deden wei nig terzake. Alleen „psycholo gie" was van belang. Dit was het geheim, dat Cas- 4#% son ontdekte. Hij exploiteerde het uiterste van wat men een „gunstig optreden en voorko men" pleegt te noemen. Hij maakte van de sollicitant een model-exemplaar, een on weerstaanbaar ideaal, een fijn besnaarde doch volkomen leugen. Dit alles moest ik overden ken, nadat ik kennis had ge maakt met wat ik mij tot in lengte van dagen zal herinne ren als „het knechtje zonder Casson". Zelden heb ik een tactlozer, dommer en ongeluk kiger jongmens ontmoet. Hij was een aanfluiting van alles wat met Casson te maken had. Hij was enkel maar dan ook geheel en al oprecht en ar geloos. Wij kregen eindelijk die kast thuis, maanden geleden be steld en met zorg gemaakt en geschilderd. Het had zolang geduurd omdat de kleur pre cies moest passen bij de rest. Die kleur was een subtiele fac tor. De meubelmaker was vele malen naar die rest komen kij ken om zich de kleur in te prenten. Het was een subtiele kleur. De kast kwam thuis, gedra gen door de meubelmaker en zijn knechtje. Zij moest naar boven, de trap op. Het knechtje hijgde van goede wil en hees, de meubelmaker hijgde van astma en duwde. Het knechtje boven, de meubelmaker onder. De kast tussen hen in. In de tweede bocht zat zij klem. Er ritselde wat kalk op de trap en er vielen splinters van subtiele kleur. Het knecht je gaf een ferme ruk, waarna geen macht ter wereld de kast meer uit deze bocht kon ver lossen. Kwartieren verliepen, terwijl de meubelmaker en zijn knechtje door de wanden der kast heen deskundige gesprek ken hielden, zonder tot een bruikbare oplossing te komen. „Assu nou esen „As jij nou esOok dat hield ein delijk op. Er viel een ijzige stilte tussen de twee. Er komt altijd een moment, waarop zelfs deskundigen niets meer tegen elkander weten te zeg gen. Het knechtje ging zitten op de bovenste trede van de trap, zich geenszins bewust van het feit dat hij de schijn diende op te houden van werken, aange zien het werk nog niet was voleind. De meubelmaker, be ter getraind, bleef aan de on derkant bezig met duwen, wat even weinig resultaat gaf als het zitten van zijn knechtje. In dergelijke situaties geeft Casson mensen als dit knechtje de kans, zich onmisbaar te maken, hun aanzien te doen stijgen, hun waarde te tonen. Doch het arme knechtje had nooit van Casson gehoord. „Baas," zei hij tamelijk luid, omdat het door de kast heen moest, „ik denk daar ineens ergens aan." De meubelmaker hield op met duwen en keek hoopvol door de houten wanden heen. „Me moeder wil dat ik ont slag neem," zei het knechtje deemoedig. De meubelmaker keek niet meer hoopvol, doch fronste zijn voorhoofd. „Ze zegt, hij kan het dak op met z'n riks in de week, je kan overal meer krijgen, en je moet er hard genoeg voor werken. Zeg 'm maar dat je 'm smeert als ie niet van zins is wat meer af te schuiven, zegt ze." Het argeloze knechtje luis terde even, doch hoorde niets. Hij veronderstelde dat de meu belmaker berouwvol toehoorde en niets tot zijn verdediging wist aan te voeren. „En nou wou ik dan maar kommende zaterdag.... Of u moet doen wat ze zegt en wat meer afschuivenMaar niet een dubbeltje of zo erbij, zegt ze. Dat haalt niet uit, zegt ze. En het vak leer je ook niet, met al dat sjouwen, zegt ze. Als je nou nog het vak leerde. Maar je kan niks dan sjouwen en boodschappen opknappen, zegt ze. En dan voor die on nozele riks." De stilte bleef dreigen van onder de kast, doch zij scheen het knechtje slechts te bemoe digen. Hij sloeg het ene scha mele been over het andere, en vervolgde: „Wat dacht u van vijf gul den? De levensstandaard is zo duur geworden, zegt ze. En de kasten zijn opgeslagen, zegt ze ook nog. Waar blijven de ver diensten van die duurdere kas ten? vraagt ze." De meubelmaker zette zijn schouder onder de duurderge- worden kast en kreunde in machteloze woede. „Zo gaat ie kapot," zei het knechtje voorzichtig. Zij ging min of meer kapot, de muur eveneens, maar we konden het de meubelmaker niet kwalijk nemen. Misschien had hij Casson gelezen en bij deze geleerd, hoe men het stil zwijgen kan bewaren in moei lijke situaties. Het knechtje hielp nog even om de kast op haar plaats te zetten. Hij streek over de ge kwetste delen en zei: „Jam mer". Toen ging zijn blik van de kast naar de rest der meu bilering, over en weer, en hij zei: „Baas, nou is de kleur toch nog niet hetzelfde. Zij vloekt als de pest." Wat een wonder, dacht ik. Iémand moet het toch doen? ADVERTENTIE Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Schadelijke bedrijfsdampen de oorzaak? In Enschede wordt een diepgaand onder zoek ingesteld naar de oorzaak van de dood van de heren J. H. J. K. en H. G. J. I., bei den uit Enschede, die respectievelijk als baas en als arbeider werkzaam waren op een afdeling van een textielfabriek te En schede. Daar wordt een bepaald soort garen behandeld met een chemische stof, welke mogelijk voor de gezondheid scha delijke bestanddelen bevat. Het inhaleren van deze dampen zou op den duur ernstige schade kunnen berokkenen aan de aldaar werkzame personen. De heer I. is enige tijd geleden overleden, de heer K. onlangs. LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië zal het recht hebben troepen in Malakka te stationeren nadat het land op 31 augus- stus 1957 zelfstandig geworden is. Dit is te Londen meegedeeld aan het slot van een drieweekse conferentie. Het zal zo'n ster ke troepenmacht zijn als nodig is voor de internationale verplichtingen en de ver plichtingen als lid van het gemenebest. Tot genoemde datum blijft Londen ver antwoordelijk voor defensie en buitenland se zaken. Daarna treedt een verdrag voor defensie en wederzijdse bijstand in wer king. Voorzitter van de raad voor de strijd tegen de communistische opstandelingen wordt de Maleise minister voor Binnen landse Verdediging. De Brit die thans voorzitter is, wordt lid. De verantwoordelijkheid voor alle fi nanciële aangelegenheden, deviezenkwes- ties inbegrepen, komt bij een Maleise mi nister te berusten. Malakka zal na het verkrijgen van zelf standigheid in het sterlinggebied blijven. Malakka is de grootste dollar-verdiener van het Gemenebest door de export van rubber en tin. Malakka zal buitenlandse investeringen en ondernemingen blijven aanmoedigen. Voor discriminatie behoeft niet te worden gevreesd. Prins Abdoel Rahman, de premier van Malakka, zei dat de communistische lei ders hem hadden meegedeeld, dat zij de wapens zouden neerleggen als het hem zou lukken de controle over de interne defensie en veiligheid in handen te krijgen. ADVERTENTIE Schrale handen, winterhanden! Pijnen verdwijnen Ook bij wintervoeten, spier- reumatiek, verstuik ingen, ver- kondheid, verwondingen en steenpuisten. J. Uy Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Leerbroek, IJselmuiden en Ter Aa (U.) drs. E. F. Vergunst, prop. te Leiden te Gemert (toez.) J. Kuiper, vic. te Meppel. Bedankt voor Beetgum S. Rie- mers jr., eervol ontslagen pred. te Zeist; voor Putten o. d. Veluwe, H. Harkman te Zeist. Geref. Kerken Beroepen te Beetgum A. J. de Bakker te Onderendam. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Monte Alegre (Brazilië) D. Los te Breukelen; te Exloërmond-Valther- mond J. Goudzwaard, cand. te 's-Graven- hage. Chr. Geref. Kerken Beroepen te St. Jansklooster H. v. d. Schaaf te De Krim (O.).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5