CIOS greep laatste kans en won in fel duel van Velox 75ct Sport in het kort DOMM GOLD STAR Algemene Hengelaarsbond kwam een halve eeuw op voor vissers en visstand formaat De gele kamer Dames van Rapiditas behaalden kostbaar punt Broekman en Ericsson stellen teleur FEUILLETON DE VOLLEYBALCOMPETITIE Schaatscrack Ken Henry wordt beroepsgolfer Voorspelling van Owens Boksen Boksscheidsrechter op het matje geroepen Circuit weer meer in de belangstelling in 1955 Nederlandse amateurs tegen de Duitsers W aterpoloprogramma Lichter overvaren en gezonken door Mary Roberts Rinehart DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 4 ADVERTENTIE Het is CIOS eindelijk weer eens gelukt in de afdelings-hoofdklasse van de volleybal competitie een overwinning te boeken. De ClOS-club bezette met een vrij grote ach terstand de laatste plaats, maar heeft door de zege op Velox deze achterstand tot drie punten teruggebracht. Theoretisch is het nog mogelijk de laatste plaats aan Velox over te doen. Het was een aantrekkelijke wedstrijd van twee hard werkende ploegen, met na de eerste set 'n goed en fel aanvallend CIOS en een uitstekend verdedigend Velox. Steeds meer komt de „rolteehniek" er in en Velox toonde met „onder de bal komen" hier niet in achter te willen blijven. Bij de dames heeft Rapiditas '31 tegen Velox een kostbaar punt in de wacht kunnen slepen. Velox startte tegen de ClOS-club voor spoedig: 50. Er ging in deze periode wei nig van de toekomstige sportleiders uit en Velox kon dan ook gemakkelijk een voor sprong handhaven: 73, 75, 96, 108 en 11_9. vink was bij CIOS de enige speler, die met succes enige smashes kon plaatsen: 15—10. De tweede set leverde aanvankelijk hetzelfde spelbeeld op: 2—2. 6—3 voor Velox. Maar aanvoerder Vink (CIOS) paste hier voor en wisselde Texier voor Altena. En met succes, want CIOS haalde de achter stand op (9—9) en nam zelfs de leiding, 139. F.en aantrekkelijke strijd ontstond toen. CIOS viel fel aan en Velox werd ge heel in de verdediging gedrongen. De blauw- witten verdedigden echter niet onverdiens telijk en slechts met de grootste moeite won CIOS deze game, 1513. Aangemoedigd door dit resultaat draaide CIOS ook in de derde game op volle toeren en nam liefst een 7—1 voorsprong. Velox liet zich echter niet ontmoedigen en deed al het mogelijke om de achterstand weg te werken. Verheem c.s. slaagden hier in, want via 8__6 en 127 kwam de score weer in evenwicht: 1212 en 1414. De spanning steeg, maar ook nu won CIOS met gering verschil (1614) de set. Initiaitef In de laatste set behield CIOS het initia tief in de aanval. Vooral Vink deed van zich spreken, maar ook invaller Altena (CIOS) weerde zich goed. Deze speler verdiende z'n plaats in het eerste team. Via 7—3 en 8—5 nam CIOS een ruime voorsprong. 10—5. Velox vocht echter voor een gelijkspel en reduceerde de achterstand tot 109. Vink redde de situatie voor CIOS door met een goede smash de serve aan CIOS te brengen. Echter voor korte duur, want na 11—11 nam Velox zelfs de leiding; 12—11. (Time-out voor CIOS). Voor de derde maal kreeg het pubhek een spannend slot te aanschouwen, want de score kwam weer in evenwicht: 1313. Toen Burger (Velox) verwachtte dat de bal „uit" zou gaan, maar toch nog binnen de lijnen kwam, had de ClOS-ploeg reden tot juichen. ADVERTENTIE Na lange tijd gingen er weer eens twee punten naar Duinlust (1513). VeloxRapiditas De dameeploegen van Velox en Rapiditas hebben in een strijd tonder hoogtepunten weer eens bewezen dat het met het dames volleybal ln Haarlem nog steeds droevig gesteld is. Rapiditas speelde bijzonder pas sief, Velox nonchalant. Zelfs het serveren gaf door te weinig concentratie vaak te bedenken. Velox liep direct tot 40 uit. maar toen de serve bij Rap. kwam was deze voorsprong gauw teniet: 6—6. Rap. ging zelfs verder en profiteerde van het slechte opvangen bij de blauw-witten, die de weinige smash kansen nog jammerlijk om zeep brachten, door tot 127 uit te lopen. Beide ploegen scoorden nog enige keren zodat de eerste set met 15—10 naar Rap. ging. In de tweede set kwam het initiatief weer geheel aan Velox. Rap. speelde erg passief, gaf de bal slecht aan en het was slechts mevr. Hoevens die hier op een uitzondering maakte. Velox nam liefst een 80 voor sprong en won deze set met 157. De derde set was van hetzelfde laken een pak. Nu en d'an had het spel meer gemeen met tennis dan met volleybal. Met 154 won Velox deze set. Mej. T. Brugman (Velox) zag kans de bal vier maal achtereen in het net te serveren, mej. C. Vreeswijk (Velox) toonde zich een goed aanvalster. Toch bleek in de laatste set dat Rap. niet geheel zonder lege handen huiswaarts wilde gaan. De Rap-dames gooiden er een schepje op: 70. De Velox-dames konden de achter stand echter verkleinen: 72, 105, 108. 11—8 en 13—10. Maar de Rapidianen gaven de voorsprong niet meer uit handen: 1511. De eersteklassers De belangrijke wedstrijd in de eerste klasse dames tussen HVS en MHBS is in een puntenverdeling geëindigd. Hierdoor blfijt de plaats van MHBS aan de kop in de eerste klasse dames onaangetast. PSVH deed van zich spreken door AVC te verslaan. Hier moet aan toegevoegd worden dat de Aerdenhoutse dames niet geheel vol ledig in het veld verschenen. Setstanden: 156, 15—6. 15—11 en 15—13. In de eerste klasse heren deelden Leoni- das en de reserves van CIOS in een beweeg lijke strijd de punten; (L.C.) 15—9, 9—15, 15—7 en 9—15. De uitslagen luidden: Heren: PSCB—HVS 2 0—3; Leonidas— CIOS 2 2—2; CIOS—Velox 3—1; PSVH 2— Velox 2 0—3; HVS 3—Blinkert 1—3; Haar lem 2—Boru 0-4; OVRA 2—BWT 3—1; Ready 2—WIK 3—0; OGSpaarnestad 3—1. Dames: MHBS—HVS 2—2; Velox—Rap. 2—2; AVC—PSVH 0—4; Spaarnestad— OVRA 0—3; AW—Gios 3—1; HVS 2—Vesmia 0—4: HBC 2SSO 0—3; Raeckse 6—HBC 3 03; Blinkert 2—Raeckse 5 40. Kees Broekman heeft tijdens internatio nale schaatswedstrijden op de Slottsskogs- vallen-baan in Gothenburg teleurgesteld, maar Sigge Ericsson, de %vereldkampioen, bracht het er nog slechter af. Rond 6000 per sonen woonden de wedstrijden, die over 500 en 5000 meter gingen, bij ondanks de felle koude 13 graden vorst en de straffe wind. Broekman werd tweede op de 5000 meter en 10e op de 500 meter; Ericsson werd achtereenvolgens 11e en 5e. De Austra liër Colin Hlckey, die de 500 meter won en op de 5000 meter vierde werd eindigde in het algemeen klassement op de eerste plaats. Ericsson viel op de 500 meter en moest de 5000 meter alleen uitrijden toen zijn tegen stander, de Engelsman Cronshey, ten val kwam. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Colin Hickey (Australië) 43,6; 2. Bertil Eng (Zweden) 45,2; 3. Steiner Boeye (Noorwegen) 45.4; 4. Olie Dahlberg (Zweden) 45.7; 5. Audley (Canada) 45.9; 6. Oeverby (Noorwegen) 46.2; 7. Olin (Canada) 47; Stig Larsson (Zweden) 47; Johnny Cronsbey (Engelanl) 47; 10. Kees Broekman (Nederland) 47,1; 11. Sigge Ericsson (Zwe den) 54 (gevallen). 5000 meter: 1. Henry Oeverby (Noorwe gen) 8.42,8: 2. Kees Broekman (Nederland) 8.43,4; 3. Olie Dahlberg (Zweden) 8.45,2; 4. Colin Hickey (Australië) 8.49.9; 5. Sigge Ericsson (Zweden) 8.53,9; 6. Sten Boeyen (Noorwegen) 8.55; 7. Ralph Olin (Canada) 9.10.5. De Amerikaanse schaatscrack Ken Henry, Olympisch kampioen op de 500 meter bij de Olympische Winterspelen van 1952 in Oslo, verlaat de Noorse hoofdstad om naar de Ver enigde Staten terug te keren. Men zal hem niet meer op de baan als amateur terug zien. Henry wordt beroepsgolfer in de Verenig de Staten, hetgeen betekent dat hij automa tisch van alle amateursport is uitgesloten. Hij geniet als golfer reeds geruime tijd een goede reputatie. In 1948 kwam hij voor het eerst naar Noorwegen. Sedertdien was hij daar elk jaar. Aan talloze schaatswedstrij den in Zuid-Noorwegen heeft Ken Henry in de loop der jaren deelgenomen. MACK. Connie Mack, een van de „onsterfelijken" in de wereld van de base- ballsport, is in Philadelphia op 93-jarige leeftijd overleden. Jesse Owens, de grote ster van de Ameri kaanse Olympische ploeg in 1936, meent dat Amerika dit jaar in Melbourne alle loop- nummers zal winne van 100 tot 800 meter, en ook de meeste technische nummers. „Wij hebben de beste jonge krachten en de beste coaches", zei hij in Chicago. „Laten wij ons systeem handhaven en zorgen dat de Olympische Spelen werkelijk amateuristisch blijven en ze uit de handen van de rege ring houden". In Frankryk De Franse Wielerbond zal in de loop van maart overal in het land selectiewedstrijden houden voor de samenstelling van de ploeg van 13 renners die dit jaar naar Melbourne zullen gaan. Na de eerste wedstrijden zullen ongeveer 30 renners gekozen worden voor een speciale voorbereiding in het nationaal sport instituut. Daarna zullen 20 hunner naar een kamp in de buurt van Bordeaux worden ge zonden alvorens de ploeg definitief wordt samengesteld. De ..British Boxing Board of Control" zal een diepgaand onderzoek instellen naar aanleiding van de beslissing, die scheids rechter Ben Green na afloop van de boks wedstrijd tussen Peter Waterman en Kid Gavilan heeft genomen. Zoals bekend werd Peter Waterman als winnaar uitgeroepen, hetgeen aan het publiek een storm van pro testen ontlokte. Zowel de scheidsrechter als de juryleden zijn door de „board" gehoord en op 22 februari zal een buitengewone vergadering worden gehouden om het standpunt te be palen. SCHOONRIJDEN. De Nederlandse kam pioenschappen schoon rij den, die morgen in Nieuwe Niedorp zouden worden gehouden, gaan wegens de weersomstandigheden niet door. FRED GALIANA. De Europese boks kampioen in het vedergewicht. Fred Galiana heeft in Brussel door een technisch k.o. in de zevende ronde gewonnen van Jimmy Blake, kampioen van Trinidad. DUEL. In Sheffield is een lichtwedstrijd (voetbal) gespeeld tussen Engeland en Schot land (spelers beneden 23 j.) Engeland won met 3—1. nadat het bij de rust met 10 de leiding had gehad. SCHULTE—PETERS. Het Belgische wielrenkoppel Van SteenbergenSeverijns heeft in Kopenhagen een 145 minuten-wed strijd gewonnen door in die tijd 115.6 km. af te leggen. De uitslag hiidde: 1. Van Steen bergen—Severijns; 2. SenfftlebenForlini (Fr.) 65 punten; 3. SchultePeters (Ned.) 28 punten. FANGIO. De sport com missie van de Argentijnse Automobiel Club heeft het pro test afgewezen dat de Maserati-fabriek in gediend had tegen de zege van Fangio in de Grote Prijs van Argentinië op 22 januari in Buenos Aires. Het protest was gegrond op het feit dat toeschouwers de Ferrari van Fangio voortgeduwd zouden hebben toen de wagen met geblokkeerde motor naast de piste stond. JUDO. Blijkens een mededeling van de Japanse Judo Federatie zijn aan twintig landen uitnodigingen gezonden om elk twee judo-ka's af te vaardigen naar de wereld kampioenschappen, die van 3 tot en met 5 mei in Tokio zullen worden gehouden. Ne derland zal vertegenwoordigd worden door A. Geesink uit Utrecht. Voor de tweede plaats komt H. Essink uit Eindhoven in aan merking. Volgens door het bestuur van stichting „Touring Zandvoort" verstrekte gegevens, bezochten in 1955 bestuurders van 11.608 auto's en 4368 motoren het circuit. Wat de motoren betreft, is dit een record. De maand met het grootste aantal motoren was Juli met 974. Voor de auto's spande eveneens juli de kroon n.l. met 1769 stuks. Ondanks het feit, dat er in 1955 véél meer evenemen ten zijn gewee.st dan in het jaar met het meeste bezoek, n.l. 1951, kan toch worden vastgesteld, dat het bezoek nog steeds sterk stijgt. In 1955 kon n.l. op 113 dagen, dat het circuit voor evenementen in gebruik was, weinig of geen bezoek worden toegelaten. Dit aantal exploitatiedagen was in 1951 véél geringer. Intussen heeft de eerste maand van het nieuwe jaar alweer een record opgele verd voor het aanta" auto's. In januari kwa men er n.l. 663. terwijl de hoogste vooraf gaande januari-maand die van 1954 was, toen 496 auto' werden geregistreerd. Het bestuur van stichting „Touring Zand voort" heeft het programma voor het ko mende seizoen op het circuit van Zandvoort bekend gemaakt. Hoewel niet alles nog ge heel vast staat, zijn de meeste data van de wedstrijden toch wel definitief vastgelegd. Dit programma luidt als volgt: 2 april autosprints RAC West; 15 april training motorrenners K.N.M.V.; 17 april nationale politie-kampioenschappen; 29 april training motorrenners K.N.M.V.; 10 mei. Tulpen rally-races R.A.C. West: 19 mei training renwagens N.A.V.; 21 mei Nationale sport- wagenraces N.A.V.; 25 en 26 mei training motorrenners K.N.M.V.; 27 mei Internatio nale motor- en zijspanraces K.N.M.V.; 15 en 16 juni training renwagens Grand Prix K.N.A.C.; 17 juni Grand Prix K.N.A.C.; 1 juli Amateurkamnioensehappen wielren nen op de weg K.N.W.U.; 8 juli Prix Bene lux door de Nederlandse en Belgische M.G.- car club; 29 juli Motorcross Zandvoort. Ter- reinrit op het binneneircuit, georganiseerd door de motorclub „Zandvoort"; 5 augustus sterrendag K.N.M.V.; 17 en 18 augustus trai ning sportwagens en junioren motorren ners; 19 augustus sportwagen en junioren motorraces K.N.A.C. en K.N.M.V.; 2 Sep tember Sterrendag R.A.C. West. Opeens keek Pommeltje vreemd opdaar stond plotseling een heel klein kereltje voor hem, op de lessenaar. „Wat is dat nouwie ben jij?", vroeg hij verbaasd. „Ik ben meneer Doewatjewil", antwoordde het kleine kereltje. „Ik geloof, dat jij het niet erg leuk vindt op school, wel, Pommeltje!" Dat gaf Pommeltje toe. Nee, hij vond leren niks leuk. „Nou, waarom blijf je dan hier zitten suffen?", zei het mannetje. „Waarom ga je niet naar Bollebozenland? Daar is 't veel prettiger!" „Bollcbozenland?", vroeg Pommeltje. „Daar heb ik nooit van gehoord!" Toen vertelde meneertje Doewatjewil het hem... Op 11 februari zal het vijftig jaar geleden zijn dat de Algemene Hen gelaars Bond werd op gericht. Begonnen werd met 300 leden. In de halve eeuw van het be staan groeide dit aan tal tot 82.000 en nog steeds is het aantal sportvissers in Neder land, dat niet is geor ganiseerd, te schatten op ongeveer 300.000. Het streven van de bond is er op gericht ook deze mensen aan te trekken. Niet alleen in hun eigen belang, maar ook in het belang van de visstand van Nederland, die in ver gelijking met het bui tenland goed mag wor den genoemd. Nog dit jaar mag de oprichting tegemoet worden ge zien van eenbondsbu- reau, dat de belangen van de sportvissers zal behartigen. De feeste lijkheden worden 11 februari geopend met een receptie in Kras- napolsky in Amster dam, gevolgd door een diner voor genodigden. Op 26 mei volgt dan een feestavond, eveneens in Kras en op 27 mei wordt het jaarlijks congres gehouden. Men mag wel zeggen, dat de A.H.B. ge boren is uit nood. De beroepsvissers zaten hun sportcollega's in 1912 op een zodanige manier dwars, dat zij er wel voelden zich aaneen te sluiten. De samenwer king tussen beide categorieën is nu zeer goed, omdat beiden zich alle moeiten ge troosten de visstand op een zo goed moge lijk peil te brengen. Na 1918, toen de so ciale toestanden verbeterden en vooral de werkende stand veel meer vrije tijd kreeg en er dus ook meer gevist werd, is de bond zich snel gaan ontplooien. De grootste op bloei volgde echter na de tweede wereld oorlog, toen het ledental opliep van 22.000 tot 82.000. Het pachtbesluit 1941, waarin een clau sule voorkwam, dat alleen beroepsvissers water konden pachten, hetgeen de vereni gingen van sportvissers veel last veroor zaakte, werd in 1955 opgeheven. De ver enigingen kunnen nu naast de beroepsvis sers viswater in pacht krijgen. Naast de A.H.B. bestaat nog het Centraal Neder lands Hengelaars Verbond met 20.000 le den, waarmee de samenwerking zeer goed is. Activiteiten Tot de activiteiten van de bond behoort het zenden van snoekbroed naar Oosten rijk, waar de jonge visjes opgroeien en na terugkomst in Nederland worden uitgezet in de wateren, waar behoefte aan snoek is. Men hoopt op den duur de snoekstand, die nog verre van goed is, omdat er jaarlijks veel te veel wordt weggevangen, op deze manier op peil te brengen. Een belangrij ke taak. van de. bond indit verband is het ..opvoeden" van de hengelaars in die zin, dat zij alleen de grootste gevangen snoe ken mee naar huis nemen en de rest terug gooien. Wat de witvis betreft is de vis stand in ons land goed te noemen. Een grote figuur in de bond was de heer J. van Wette, die van 1919 tot 1950 voor zitter was. Een echte „vechter", die werd Er is een amateurswedstrijd in voorbe reiding tussen dc elftallen van Nederland en Duitsland. Verdere besprekingen tot defi nitieve regeling van deze ontmoeting in het seizoen 1956 '57 zullen worden gevoerd op 14 Maart, na de wedstrijd West-Duitsland— Nederland semi-professionals in Dusseldorp. Het programma van de op zaterdag 11 februari in het Sportfondsenbad in Haarlem vastgestelde waternolowedstrijden luidt: Dames bekercompetitie tweede afvalronde: HaarlemGZC. Dames tweede klasse: HPC 2—VZV. Dames eerste klasse: HVGB—HPC; Heren derde klasse: HVGB 3DWR 2. Heren tweede klasse: DWR—Haarlem 2. Dinsdag 14 februari zijn in het Sport fondsenbad Haarlem vastgesteld: dames eerste klasse: HaarlemDWT. Heren twee de klasse: Haarlem 2—DWT. Op de Westerschelde ter hoogte van Fort Frederik is de Nederlandse lichter Johanna op weg naar Terneuzen, door het Neder landse m.s. „Van Linschoten" overvaren. De lichter zonk. doch schipper Pijl en zijn gezin konden door de bemanning van de „Van Linschoten" worden gered. Zij wer den in Terneuzen aan wal gezet. opgevolgd door de heer L. Bode, die meer een diplomatieke figuur is. Een kwestie, die nog om een oplossing vraagt, is de z.g. „vrije hengel". Men wil in het belang van van de visstand komen tot een beperking van het aantal vrije wateren, waar nog zonder toestemming kan worden gevist, omdat tenslotte niet kan worden toege staan dat de uitgezette vis wordt wegge- vis door iedereen, die zich voor de som van f 0.50 een hengelbewijs heeft aangeschaft. Op een congres van de bond. dat op 18 dezer in Utrecht gehouden wordt, wordt een uitspraak over de houding van de bond in deze kwestie verwacht. Enige cijfers Interessant is te weten, dat in 1912 nog 4500 beroepsvissers stonden ingeschreven tegen 2300 in 1955. Hiervan is 47 pet. ouder dan 60 jaar, wat er op wijst, dat de be langstelling voor dit beroep afneemt. Hcngelacten voor meer dan 1 hengel (kosten f 1) werden van 1912 tot 1915 af gegeven tot een totaal van 2100 stuks. Van 1952 tot 1955 was dit getal 60.700. Van de hengelbcwijzen, die in 1941 werden inge voerd, werden er in het eerste jaar 250.000 en in 1955 niet minder dan 290.000 uitge geven. Voor de kleine visacte (snoekhen- gel) was de belangstelling in 1955 opgelo pen tot 79.000 stuks. Uit dit alles blijkt, dat de bond reeds veel en belangrijk werk heeft verricht, maar dat er nog een even grote taak in het belang van de in Nederland zo talrijke sportvissers ligt te wachten. ADVERTENTIE 62 Campbell was echter niet meer zo zeker van zichzelf, toen Greg was gaan zitten. Hij maakte indruk op de jury; daar bestond geen twijfel aan. Zijn aantrekkelijke uiter_ lijk, zijn postuur, zijn uniform en onder scheidingen. Hij gaf direct toe, dat hij met het meisje gterouwd was, en wel onder in vloed van alcohol, en, naar hij thans meen de, wat was geweest Marijuana. Toen hem de' ring getoond werd, ontkende hij, dat hij deze ooit gekocht had. Na zijn huwelijk had hij direct het land verlaten en haar duizend dollar gezonden in de hoop, haar nooit meer te zien. Toen hem een vraag gesteld werd over het kind, antwoordde hij dat hij had begrepen dat het twee jaar oud was. Indien dit juist was, kon het geen kind van hem zijn. Hij had haar een jaar geleden voor het eerst van zijn leven ont moet enkele dagen voor zijn huwelijk, toen iemand haar aan hem had voorgesteld. Het was nogal een groot gezelschap, zodat ik niet meer weet wie dat geweest is. Hij verklaarde vervolgens zonder meer, dat hij in de nacht van de moord in New York was geweest. Hij had echter geen alibi, maar zijn advocaten zochten er naar. Verder verklaarde Greg, dat hij een briel van het meisje had ontvangen, waarin ze hem schreef dat ze over zou komen om zijn familieleden op te zoeken. Hij had ge probeerd haar te ontmoeten, maar was haar misgelopen. Niet eerder dan donder dag was hij naar Bayside gekomen. Toen hem gevraagd werd, of hij Lucy Norton in het ziekenhuis had opgezocht, ontkende hij dit ten stelligste. Hij was toe vallig in de nacht van de brand op de heu vel, naar Crestview gekomen, omdat zijn twee zusters daar alleen waren. Nee, hij had die brand niet gesticht en hij had niet geweten, dat aldaar iets begraven had ge legen. Hij was bleek en transpireerde, toen hei verhoor geëindigd was. Nadat hij weer in zijn cel was opgesloten, bracht een vrien delijke officier van politie hem wat whisky. Ze hebben u behoorlijk onder druk ge zet, heb ik begrepen, merkte hij op. Ik heb nogal een dwaas figuur ge slagen, antwoordde Greg. Ze deden alsof ik een moordenaar was, voegde hij er ont stemd aan toe. Campbell had tenslotte zijn zelfvertrou wen teruggekregen. Zijn gezicht stond echter nog ernstig. Onthoudt u dit goed, zei hij met nadruk. Deze vrouw, deze moeder, stond hem in de weg. Hij was ver. loofd met een jong en aantrekkelijk meisje uit zijn eigen stand. Voorbereidingen voor zijn huwelijk werden reeds getroffen. En wat gebeurde er toen? Deze vrouw, die nu dood is,schreef hem een brief. Het was haar bedoeling zijn familieleden op te zoeken en voor haar rechten op te komen. Hij wist, dat dit fataal voor zijn plannen zou zijn. Het is de overtuiging van de Staat, dat hij, daar hij haar in New York niet ontmoet had, naar Newport is gegaan en daar naar aller waarschijnlijkheid de beschikking heeft gekregen over de auto van zijn zus ter, waarmede hij naar Bayside is gereden. Op een of andere manier heeft hij haar er toe overgehaald, hem toegang tot het huis te verlenen, waarna hij haar met voorbe dachte rade van het leven beroofde. Campbell praatte nog geruime tijd door. Tenslotte verklaarde hij nog, dat hij slechts zijn plicht had gedaan en dat hij er op re kende, dat de jury eveneens haar plicht verstond. Twee uur later werd hem het be sluit van de jury medegedeeld. De volgen de dag werd Gregory Spencer wederom voorgeleid en aangeklaagd wegens moord. Hij luisterde aandachtig, toen de aanklacht werd voorgelezen en liet tenslotte een dui delijk „Niet schuldig" horen. Virginia glimlachte hem bemoedigend toe. Dane las dit alles in de kranten. Hij was maandag in Los Angeles aangekomen. On derweg had hij zijn uniform voor civiel verwisseld. Het was nu Donderdag en nog steeds tastte hij volkomen in het duister. Er was met geen mogelijkheid iets te weten te komen over het feestje, waarop Greg Marguerite had leren kennen. Noch slaag de hij er in te ontdekken, of zij reeds ge trouwd was geweest, voordat zij Greg ont moette. Hij ging naar Tia Juana, doch zon der resultaat. Zij kon met iedereen ge trouwd zijn geweest en dat huwelijk had overal afgesloten kunnen worden. Noch in Arizona, noch in Nevada waren sporen te ontdekken. En toen hij in San Francisco trachtte na te gaan, wie de Wards had op gebeld, ontdekte hij na moeizame naspeu ringen dat dit uit een publieke telefooncel was geschied. Met medewerking van de politie van Los Angeles kwam hij echter twee dingen te weten. Ten eerste waar Marguerite haar trouwring had gekocht en had laten gra veren. Het was een klein winkeltje. De ju welier was juist bezig met het repareren van een horloge, toen Dane binnenkwam. Enige minuten arbeidde hij door. Toen leg de hij het vergrootglas neer. Kan ik iets voor u doen? Voorzover ik weet, heeft u onlangs aan een jonge vrouw een trouwring ver kocht en daarin iets gegraveerd. „G voor Mi" was dat. De juwelier keek hem aandachtig aan. Dat is mijn zaak toch?, antwoordde hij kortaf. Ik zou het zeer op prijs stellen, indien u mij daar enkele bijzonderheden van zoudt kunnen verteilen. Bijzonderheden? Er zijn helemaal geen bijzonderheden. Ze wilde op het gra veren wachten. Meestal doe ik zoiets niet, maar ze moest een trein halen. Ik heb me dus laten overhalen. Ze betaalde meteen en ging toen weg. De tweede inlichting was veel belang rijker. Wederom met behulp van de politie kwam Dane te weten, waar de jonge vrouw woonde, die Marguerites kind verzorgde. Op de dag, dat hij in de krant las dat Greg van moord was beschuldigd, reed hij met een taxi naar de bungalow, waar zij woon de. Een kleine jongen speelde in de tuin. Er was verder niemand te zien. Hij liep op het kind toe. Hoe heet jij?, vroeg hij. De jongen begon te lachen en wilde Dane een stuk speelgoed geven. Ben je helemaal alleen? Waar is je moeder? Op dat moment kwam de vrouw naar buiten. Ze was nog jong en aantrek kelijk. De politie had hem verteld, hoe zij heette: mevrouw Gates. Hij keek haar glimlachend aan. Een flinke jongen, merkte Dane op. Ja. Vindt u ook niet? U bent mevrouw Gates? Mevrouw Jarvis Gates. Ja. Ik zou graag even met u praten over. hoe heet de jongen toch weer? De jonge vrouw nam plotseling een an dere houding aan. Peter, zei ze kortaf. Maar mij is gezegd, dat ik met niemand mocht praten. Ik werk in deze zaak, mevrouw, en nu de moeder overleden is Ik zeg niets. Het is bést mogelijk, dat ik getuigen moet. Ik was niet bepaald op haar gesteld, maar ik hoop tóch, dat als die man haar inderdaad vermoord heeft, hij krijgt wat hem toekomt. Het duurde enige tijd, voordat Dane er in geslaagd was haar over te halen om hem binnen te laten. Ze nam de jongen met zich mee en hield hem, terwijl zij met Dane praatte, vast, alsof ze bang was dat hij hem kwaad wilde doen. Het huisje was keurig onderhouden. De voordeur gaf direct toe gang tot de woonkamer, waarachter een slaapkamer was gelegen. Verder was er nog een keuken. Het was duidelijk, dat ze geen ruime beurs had. Hij haalde, in biljetten van tien en vijf, vijftig dollar te voorschijn, maar gaf haar deze niet. Hij legde ze neer op een tafeltje naast hem. Ik wilde u graag enkele vragen stel len, mevrouw Gates. Maar als u er liever geen antwoord op geeft, doet u dat gerust niet. Ik verzeker u, dat u Peter, zo lang als u dat zélf wenst, bij u kunt houden. Hij is al twee jaar bij me, zei ze, ter wijl haar ogen zich plotseling met tranen vulden. Als iemand wil proberen hem weg te halen Ik ben er zéker van, dat niemand dat wil doen. Mijn man en ik willen hem adopteren. We wilden dat al direct, maar zij was daar tegen. Ze zei, dat die jongen haar troef kaart was, wat dat ook mag betekenen. Het was of het geld geweest of zijn ver zekering, dat zij het kind bij zich kon hou den, dat haar tong had los gemaakt. Ik lag in het ziekenhuis, toen hij werd gebo ren, zei ze. Ik had toen juist mijn baby verloren. Zij hoorde dat. Misschien weet u hoe zij was. Zij wilde geen kind bij zich hebben. Ze hield van mannen en feestjes. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6