Honderden belangstellenden bij crematie van mr. L. A. Donker HOFNAR Dr. W. Drees: „Zijn werk heeft blijvende waarde voor ons gehele volk" Ambassadeur van Pakistan bij Hoogovens en in Beverwijk op bezoek RHEUMIN HALF-TIME Parijs vreest dat Mollet zal zwichten voor de kolonisten Samenwerking tussen Fokker en Bréguet Zoete broodjes inplaats van rot fruit Eisenhower wil meer immigranten toelaten Vier personen gedood bij verkeersongevallen Bekwaamheid Vernieuwingen Socialist Concertgebouworkest naar het buitenland het fijnste sigaartje nociéffinefo Nieuwe ambassadeur van Peru in Den Haag Prof. Haantjes overleden Zeepost Examens [)UN DERJJHU y l1 b b u u A K i o3o Vele honderden belangstellenden hebben minister L. A. Donker woensdagmiddag op zijn laatste gang vergezeld. In vele auto's en extra treinen was men naar Driehuis- Westerveld gekomen, waar het stoffelijk overschot van de minister van Justitie werd gecremeerd. Reeds ver voor het tijdstip, waarop deze plechtigheid zou plaats hebben, hadden zich vele tientallen langs de route, die de auto met de baar zou volgen op gesteld, en bij de ingang van het terrein van het crematorium stonden nog vele hon derden belangstellenden, die een glimp wilden opvangen van de begrafenisstoet. Voor aan in de lange stoet, die de baar naar het hooggelegen crematorium te voet volgde, bevonden zich achter de kamerheer van de Koningin, mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, die de weduwe van minister Donker begeleidde en door wie Koningin Juliana en Prins Bernhard zich lieten vertegenwoordigen, onder meer de president van het internationaal gerechtshof en de griffier van dit hof, vele minis ters, staatsraden, commissarissen der koningin, de voorzitters en talloze leden van de Eerste en Tweede Kamer, staatssecretarissen, procureurs-generaal, burgemeesters en andere hoogwaardigheidsbekleders. Voor de ingang van het crematorium stond bij het naderen van de stoet een erewacht van leden van het korps rijkspolitie, waarin alle rangen waren vertegenwoordigd. De baar met het stoffelijk overschot van minister Donker was gedekt met de partijvlag van de Partij van de Arbeid, waarop talrijke kransen waren gelegd. Aan de grootste krans van witte aronskelken hingen twee linten met de initialen van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Organist Egbert Vos speelde bij het bin nenkomen preludium en fuga in g kleine terts van Bach, terwijl de baar temidden van tientallen bloemstukken op het podium werd geplaatst. De grote aula van het cre matorium was overigens nog veel te klein om alle belangstellenden te herbergen, zo dat velen een plaats moesten zoeken buiten of in de kleine aula, waaruit men via een luidsprekerinstallatie de toespraken van minister-president dr. W. Drees, de presi dent van de Hoge Raad prof. mr. J. Donner, de secretai'is-generaal van het ministerie van Justitie, mr. J. C. Tenkink en van de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Vermeer kon aanhoren. Dr. Drees zei in zijn rede onder meer: „Gisteren heb ik in de Tweede Kamer een kort woord van herdenking gesproken bij het zo plotseling overlijden van mr. Don ker. wiens verlies wij nog nauwelijks gees telijk hebben kunnen verwerken. Vandaag staande voor het laatste afscheid, moge ik nog eens, mede namens de regering, ge tuigen van wat wij in zijn persoon en zijn werk verliezen en wat hij voor ons volk heeft betekend. Hij is weggerukt uit zijn werk als minister van Justitie en in dit ambt heeft hij drieëneenhalf jaar lang zijn krachten het best kunnen ontplooien. Ruim 28 jaar geleden werd hij lid van de Rotterdamse raad. Op de evenwichtige en bezonnen manier, die hem altijd kenmerk te, maar die gepaard ging met een sterke overtuiging en een nooit aflatende toewij ding, streed hij voor de beginselen en werkte hij voor de veranderingen in de maatschappelijke verhoudingen, die hij noodzakelijk achtte ter wille van de massa." Na gesproken te hebben over de moei lijkheden, die mr. Donker tijdens.d.e. oorlog- had te overwinnen, wees dr. Drees erop, dat de overledene de Nederlandse .wet geving over een breed terrein wilde aan passen aan de veranderde maatschappe lijke verhoudingen. „Hij voelde bovendien in het justitiële werk ook een sterk sociaal element", aldus dr. Drees. „Ik heb in dit verband genoemd de hervorming van het kinderrecht en van het gevangeniswezen. Ik zou daarnaast nog willen noemen een schijnbaar kleine maat regel, die toch voor zo velen van beslissend belang kan wezen. De nieuwe regeling ten opzichte van de wijze van goed gedrag, waardoor iemand datgene wat hij eens in z\jn leven, jaren te voren, mag hebben gedaan als een overtreding of als een mis drijf, niet levenslang meer op papier met zich behoeft te slepen, een papier, dat eigenlijk een nieuwe vorm van het brand merk was. Dat minister Donker dit heeft veranderd berustte op zijn begrip voor de noden van de mens. In de kring der regering beseffen wij sterker dan ergens anders, wat en wie in hem verloren gaat. Voor de nabestaanden, degenen die hem het naast stonden, zal aan deze volle overgave aan zijn werk ook wel een schaduwzijde verbonden zijn ge weest. Moge het besef, dat hetgeen tot stand is gebracht, blijvende waarde heeft voor ons volk en dat hij in zijn werk en zijn persoon door tallozen met diepe dank baarheid werd herdacht, een troostende en sterkende compensatie zijn," zo besloot de minister-president zijn rede. Mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad, zei: „In ontroering en eerbied staat ook de rechterlijke macht aan deze baar. Ontroering, omdat zo plotseling een leven werd afgesneden, waarvan nog zo veel viel te verwachten. Eerbied, omdat in dit leven een buitengewone bekwaamheid werd ont plooid met een ongeëvenaarde werkdrift, welke wellicht de werkkracht heeft over trokken. Onafgebroken is in de ambtstijd van deze minister het streven gericht ge weest op het doen beantwoorden van onze wetgeving aan de eisen van deze tijd. In de geschiedenis van ons rechtsleven zal de naam van minister Donker nog lang in grote ere blijven voortleven. De draad is nu aan zijn handen ontglipt, de rusteloze is tot rust gebracht; wat hij onafgedaan liet. zal door anderen moeten worden op genomen. Doch door zijn aandeel daarin zal zijn invloed ver over de grens van dit broze leven heenreiken. Ook de rechterlijke macht blijft hem in dankbaarheid en eerbied gedenken. God zij zijn ziel genadigd. De secretaris-generaal van het departe ment van Justitie, mr. J. C. Tenkink, zei in zijn rede onder meer dat tussen minister Donker en al zijn medewerkers een band bestond, die ver uitging boven de zuiver ambtelijke verhoudingen. Naast het wet gevend'werk had het algemeen beleid in vele ressorten, speciaal die met sociale in slag, zoals de kinderbescherming, de re classering, de psychopathenzorg en het ge vangeniswezen, zijn bijzondere aandacht en belangstelling. Aldus waren in minister Donker drie kwaliteiten verenigd: Hij was de jurist van formaat, de beleidsman pur sang en daar naast de man met een uitgesproken gevoel voor organisatie. De secretaris-generaal voegde daaraan toe: Minister Donker is ge weest een der bekwaamste en een der meest gezaghebbende ministers van Justi tie". stuwde zijn leven naar een hoogtepunt. Hij was niet te stuiten. Een rijk leven werd nu afgesneden. Een stuk werk van enorme betekenis voor land en volk ligt onafgedaan. De Partij van de Arbeid mist een van zijn beste, bekwaam ste voormannen. Wij getuigen aan zijn baar van diepe dankbaarheid voor alles, wat Leen Donker deed. Zichzelf nooit spa rend, altijd werkend aan wat hij zag als zijn taak. Graag zouden we hem gezien hebben op het feest ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van onze partij, het mag niet zo zijn. Wij zullen hem echter op ons congres van de volgende dagen en daarna niet vergeten. Hij was een van onze besten en zal dat in de geest blijven", al dus de heer Vermeer. Nadat de heer Vermeer was uitgesproken zette de organist bij het dalen van de kist op verzoek van de familie een parafrase over het socialistische strijdlied „Aan de strijders" van Otto de Nobel in, waarbij allen zich van hun stoelen verhieven. Als vriend van de overledene bracht ten slotte mr. J. Perrin uit Zaandam het Ko ninklijk paar dank voor de getoonde be langstelling bij het overlijden en het besluit zich door de kamerheer te laten vertegen woordigen bij de crematie. Ook dankte hij de vier sprekers voor hun woorden. Terwijl uit de orgelpijpen de tonen van de aria uit Rinaldo van Handel weerklon ken, verlieten allen de aula. Des morfens. vóór de rrematieoVchtig- Spreker herinnerde aan enkele terreinen van het recht, waarop de minister over de hele linie de nodige vernieuwing aanbracht. Naast zijn werk voor het nieuwe burger lijk wetboek, dat ieder bekend is, bracht hij het nieuwe ontslagrecht tot stand, be reidde hij een wettelijke vacantieregeling voor. Het kinderrecht verrijkte hij door reorganisatie van de voogdijraden en in de laatste weken van zijn leven door de regeling van de adoptie. Nog kort voor zijn dood sprak hij de hoop uit, dat hij zijn arbeid op dit gebied door de invoering van een nieuw kinderstrafrecht zou mogen af ronden. Op het terrein van het administratief recht bracht hij een nieuwe regeling van de rechtspraak in sociale verzekerings zaken tot stand, evenals in zaken, de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie raken de. Een nieuwe regeling van de belasting rechtspraak is bijna tot stand gekomen. Mr. Tenkink besloot: „namens het depar tement van Justitie wens ik mevrouw Don ker en de verdere familie Gods bijstand in dit grote verlies. God zegene het vele en belangrijke werk, dat onze minister als dienaar van het recht heeft mogen ver richten. Hijzelf ontvange het loon van een trouw dienstknecht". De heer E. Vermeer, voorzitter van de Partij van de Ax-beid, sprak de volgende rede uit: „Als de dood iemand uit de kring van familie of vrienden wegneemt, is er droef heid. Komt de dood na een lange ziekte, dan is deze droefheid gemengd met een gevoel van mildheid, omdat het leed van een ziekbed schier ondragelijk kan zijn. Slaat de dood plotseling toe, dan voelt de mens in zijn hart door de droefheid heen iets van opstandigheid om het onvermijde lijke. Dan rijst de vraag: waarom, waartoe? Zo zullen velen het bericht van het ver scheiden van Donker hebben ervaren. Ik zal geen poging doen hier door te dringen tot de laatste vraag. Ik spreek slechts een sober woox'd van herdenking aan de baar van een man, die in hard werken in dienst van de gemeenschap is gevallen. Als minister was Donker dienaar van de kroon. Als parlementariër dienaar van ons volk. Als raadslid dienaar van zijn stad. In alles een mens, die, gegrepen door een ideaal, de consequenties ervan aanvaardde in zijn leven en in zijn werken. Donker was socialist, daarover behoefde bij zijn politieke tegenstanders in de raad, in de Kamer of waar ook, nooit twjjfel te bestaan. Hij bewees in zjjn arbeid voor Rotterdam en voor het land voor de zo veelste keer, dat het juist mensen zijn met een eigen overtuiging, die de meest waar devolle bijdrage leveren aan de opbouw van staat en maatschappij. Het jonge raadslid werd voorzitter van de fractie van zijn partij in de gemeente raad. Hij was een stx-eng voorzitter. Maar ik weet dat velen, die onder zijn leiding gewerkt hebben, dankbaar zijn voor zijn lessen, zijn raad, zijn wijsheid. Op een voor zijn tijd jonge leeftijd werd hij lid van het parlement. Hij behoorde al spoedig tot de vooraanstaande mannen. Zijn redevoerin gen getuigden van een kennis van zaken die verblufte. Zijn aangeboren leidersgave in de beste zin kon hij ontplooien toen de enquêtecommissie hem tot haar voorzitter koos. De leiding van de fractie van de Partij van de Arbeid nam hij op zich in een moei lijke periode. Ook dit werk slaagde. Nau welijks fractie-voorzitter, werd hij in 1952 tot het ministerschap geroepen. Zijn strikt rechtvaardigheidsgevoel heeft hem in de jaren van zijn ministerschap enige malen tot het middelpunt van kritiek gemaakt. Sommigen verweten hem hard heid, gebrek aan mededogen. Zij hebben hem slecht gekend. Zijn oprecht streven naar de handhaving van het recht, zijn wil tot gerechtigheid dreven hem. Deze hou ding sproot bij hem voort uit de diepste menselijke gevoelens. Het ministerschap De stoet op Westerveld. Achter de haar mevrouw Donker. Naast haar de vertegen- woordiger van de Koningin baron Sweerts de Landas Wyborgh. Vervolgens een zuster van wijlen minister Donker en de voor zitter der P.v.d.A. Evert Vermeer. Na hen de ministers Drees, Beel, Cals, Mansholt, Beyen, De Bruyn en Staf. heid op Westerveld, is de ontslaperx. be windsman in zijn woonplaats Rotterdam herdacht tijdens een bijeenkomst in de Rotterdamse schouwburg, welke georgani seerd was door de fedei~atie Rotterdam van de Partij van de Ax'beid. De voorzitter van deze federatie, mr. H. Willemse, zei onder meer: „De waardering die Nederland hem betoont voor wat hij deed, het ontzag dat men hem toedraagt voor zijn capaciteiten en de liefde voor zijn persoon zijn bijzon der groot. Het is tragisch, dat deze liefde pas na de dood van deze eenzame mens zich zo sterk kon manifesteren. Hoe goed zou het h,em gedaan hebben, indien de overvloedige genegenheid van dit ogenblik reeds eerder zou zijn betoond." „Donker herdenken is onvermijdelijk spreken over zijn werk", aldus minister J. G. Suurhoff, die vervolgens sprak. „Toch was hij geen slaaf van zijn werk, hij stond er boven, ordende het en overzag het. Hij heeft een onuitwisbaar merkteken op het gebied van het Nederlandse recht gezet. Taktiek en soepelheid hielden bij hem op daar, waar recht en gerechtigheid in het geding waren. De derde spreker, mr. J. A. W. Burger, zei onder meer dat mr. Donker sterk ver bonden was met Rotterdam, de stad die hij nooit meer losliet dan strikt noodzakelijk was. Laatste spreker was mr. G. E. van Wal- sum, die echter niet sprak in zijn kwaliteit van burgemeester van Rotterdam. Mr. Donker, zo zei hij, heeft jarenlang een be langrijke rol gespeeld in de gemeente politiek van Rotterdam. Hij beheerste alle onderwerpen, die aan de orde kwamen. Hoewel van een wetenschappelijke be kwaamheid, die niet onderschat mag wor den, was hij toch meer bestuurder dan wetenschapsman. De plechtigheid in de schouwburg werd besloten met het spelen van „Aan de strij ders" van Otto de Nobel. De rouwstoet reed, voorafgegaan door partijvlaggen, langs het stadhuis op de Coolsingel,waar burgemeester Van Walsum namens het gemeentebestuur een krans aan de baar hechtte. Begin van Europese samenwerking tussen vliegtuigindustrieën De N.V. Koninklijke Nederlandse Vlieg- tuigenfabriek Fokker Amsterdam en de S.A. des Ateliers d'Aviation Louis Bréguet Parijs hebben een overeenkomst getekend, die „als een duidelijk symptoom kan wor den beschouwd van een groeiend streven naar nauwere samenwerking tussen vlieg tuigindustriëlen op het vasteland van Euro pa", aldus de directie van Fokker in een communiqué over de overeenkomst. De beide firma's hebben thans een contractuele vorm gegeven aan hun in de loop der laat ste jaren reeds bestaande contacten. De algemene principes welke in die overeenkomst zijn vastgelegd zijn: 1) Het vennijden van concurrentie in vliegtuig ontwerpen. 2) Wederzijdse commerciële vertegenwoordiging in eikaars nationale gebieden. 3) Uitwisseling van gedachten en ervaringen op wetenschappelijk en tech nisch gebied. 4) Samenwerking op het ge bied van vliegtuigproduktie waar zulks in de komende jaren voor beide fabrieken van belang mocht blijken te zijn. Op dit gebied voorziet de overeenkomst tevens de moge lijkheid voor Bréguet tot inschakeling van andere Franse industrieën in een gezamen lijke produktie, met name van de SNCASO (Société Nationale des Constructions Aero- nantiques du Sud Ouest) met welke Franse vliegtuigenfabriek de N.V. Fokker ook reeds verscheidene jaren zeer goede rela ties onderhoudt. De recente overeenkomst tussen Fokker en Bréguet is dan ook een belangrijke stap verder naar versterking van het produktie- potentieel der vliegtuigindustrie op het Westeuropese vasteland, aldus de directie van Fokker. In aansluiting aan de concerten, die het Concertgebouworkest ter gelegenheid van de Wiener Festwochen op 8 en 9 juni in Wenen zal geven, zal onder' de auspiciën van het Teatro Alia Scala te Milaan een tournee door noord-Italië worden gemaakt. Ook in de Scala te Milaan wordt een aan tal concerten gegeven o.l.v. Eduard van Beinum met Hans Henkemans als solist. In maart-april 1957 zal het Concertge bouworkest o.l.v. Eduard van Beinum ver moedelijk een groot aantal concerten ge ven in zuid- en midden-Engeland. Onder handelingen voor deze tournee zijn in een vergevorderd stadium. Het ligt in de be doeling de eerste concerten van deze tour nee te geven in de Royal Festival Hall te Londen. Aanbiedingen om deze tournee ook uit te breiden met concerten in Schotland en Ierland kunnen wegens tijdgebrek niet worden aanvaard. Indonesië bij auteursrechten-conventie Indonesië heeft besloten zich aan te slui ten bij de internationale auteursrechten conventie. Tot nu toe genieten internatio nale auteursrechten in Indonesië geen bescherming. ADVERTENTIE ALGIERS (Reuter) In Parijs is zeer weinig bekend over MoIIets besprekingen in Algiers. De premier wil zelfs geen ge bruik maken van de radio-telefoon, uit vrees dat de gesprekken afgeluisterd zul len worden. Politici in Parijs vrezen, dat Mollet zal moeten zwichten voor een groot deel van de wensen der kolonisten. Zij merken op, dat de premier plotseling hoog geprezen wordt in de pro-Franse bladen, die tezelfder tijd felle critiek leverden op Mendès-France, MoIIets voornaamste coa litie-partner, die volgens de kolonisten de werkelijke opsteller van de door hen ge hate „nieuwe bedeling" voor Algerije is. Vertegenwoordigers van de Franse kolo nisten in Algerije hebben er bij hun be sprekingen met premier Mollet in Algiers op aangedrongen, zijn plan om de negen miljoen Mohammedanen in Algerije het zelfde kiesrecht te geven als het miljoen Europeanen, op te geven. De meeste van hen hebben verklaard, dat zij de betogin gen bij de aankomst van de premier in Al gerije toen hij door een woedende me nigte werd bekogeld met rot fruit en ste nen betreuren. Juist aan deze betogingen hebben de extreme kolonisten het te dan ken, dat generaal Catroux, die zij te libe raal achten, ontslag nam als minister-resi dent. Men vreest, dat nieuwe onlusten zul len uitbreken, als de besluiten die Mollet na zijn lopende besprekingen neemt, de extx-eme kolonisten niet bevredigen. De meeste van de kolonisten die met Mollet gesproken hebben, noemen hem een „man van goede wil". Zij zijn ingenomen met zijn hernieuwde verklaring, dat de banden tussen Algerije en Frankrijk on verbreekbaar zijn. Ook voelen zij zich ge rustgesteld door de aanwezigheid van nog vier ministers in Algiers, waaruit zij op maken, dat ter plaatse maatregelen worden overwogen en dat zij niet voor een „kant en-klare" oplossing uit Parijs afkomstig zullen komen te staan. ï.i 0Ö<5 9h qo De Begum tijdens haar bezoek aan het jeugdhonk van Noorderlaan. Kennemerstatenaan de Het tweedaags werkbezoek van de am bassadeur van Pakistan, mevrouw Ra'ana Liaquat Ali Khan aan de provincie Noord holland is gistermiddag afgesloten met een excursie naar de IJmuidense Hoogovens en Staalfabrieken, een bezoek aan het wijk- gebouw van „Kennemerstaten" in Bever wijk en daarvoor een visite aan Bergen. ADVERTENTIE De ambassadeur van Peru, de heer Hum- berto Fernandez-Davila, zal in het begin van de volgende maand ons land verlaten. Hij is benoemd tot ambassadeur van Peru in Bolivia. In zijn plaats is benoemd dr. Alejandro Freund Rosell. Deze thans 61-jarige diplo maat was tot Kerstmis 1955 minister van Justitie. Na een langdurige ziekte is in het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden op 46-jarige leeftijd overleden prof. dr. J. Haantjes, sedert 1948 gewoon hoogleraar in de meet kunde aan de rijksuniversiteit te Leiden. Rafael Kubelik dirigeert in '56'57 Concertgebouworkest niet Rafael Kubelik zal tengevolge van zijn verplichtingen bij Co vent Garden in het seizoen 1956'57 niet als gastdirigent van het Concertgebouworkest optreden. Met de volgende schepen kan zeepost worden vex-zonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië, ms „Altair", 14 februari; Australië: ss „Himalaya", 13 februari; via Engeland, 18 februari; Brazilië: ms „Al- tair", 14 februari; Canada: ms „Wester- dam", 16 februari; Chili: via New York, 16 februari; Indonesië: ms „Oranje", 18 februari; Ned. Antillen: ms „Oranjestad", 14 februari; Ned. Nw. Guinea: ms „Oran je", 18 februari; Nieuw Zeeland: via Enge land, 18 februari; Unie van Zuid-Afrika en Z. W. Afrika: ms „Edinburgh Castle", 18 februari. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Ge slaagd voor het doctoraal examen genees kunde: E. R. Coene, Haarlem. Bevordex-d tot arts mej. J. H. Nienhuis, Bloemend-aal. Leiden. Doctoraal examen Geologie: P. J. Rauwerda, Leiden; J. P. van der Plas, Oegst- geest. Kandidaatsexamen K Wis- en Natuur kunde: J. P. D. W. Payens, Scheveningen. Nijmegen. Kandidaatsexamen Culturele Antropologie: J. M. Ydema, Didam. Het gezelschap werd in het hoofdkantoor van Hoogovens ontvangen door de presi dent-directeur van het bedrijf ir. A. H. Ingen Housz, die met zijn gasten een rond gang maakte langs verschillende bedrijfs afdelingen, onder meer door de Breedband- hallen. Vervolgens verbleef de ambassa deur tussen vier uur en kwart over vier in het wijkgebouw van „Kennemerstaten", waar juist clubwerk gaande was. Mevrouw Khan toonde intense belangstelling voor het maatschappelijk werk, dat hier wordt verricht in een zich ontplooiende stad. In Bergen Tijdens haar tweedaags bezoek aan Noordholland heeft de ambassadeur van Pakistan woensdag een bezoek gebracht aan de Volkshogeschool te Bergen, waar zij door de heren mr. O. V. L. Guermonpi-ez en J. Schekkerman ontvangen werd, in ge- zelischap van mevrouw Prinsen, echtge note van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, de chef van het kabinet van de Commissaris der Ko ningin, jhr. F. W. A. Beelaerts van Blok land, de heren C. G. Eckhart en B. Fels van het departement van Sociale Zaken en de bui\gemeester van Bergen, dr. W. Huij- gens. Zij woonde de discussie bij, die volg de op een inleiding van de heer C. J. Derk- sen van de sociale afdeling van de Hoog ovens over „Vertrouwen en wantrouwen in de kleine groep". Na de discussie werd een bezoek gebracht aan de „Zwarte Schuur", waar de Begum en haar gezel schap kennis maakten met verschillende vormen van handenarbeid. Daarna ge bruikte het gezelschap met de staf en de cursisten van de Volkshogeschool de lunch. Na de lunch werd een kleine rondgang ge maakt door de gebouwen, waarna het ge zelschap vertrok voor een bezoek aan de sociale afdeling van de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. 1 Aan een afvaardiging van Mohamme daanse Algerijnen heeft Mollet meegedeeld, dat hij vasthoudt aan zijn regeringsverkla ring van de vorige week. Daarin beloofde hij gelijk kiesrecht voor de Mohammeda nen. Op het ogenblik kiezen de negen mil joen Mohammedaanse Algerijnen evenveel vertegenwoordigers in de Nationale Verga dering in Parijs als het miljoen Europese kolonisten. De Europeanen vrezen, dat zij bij gelijk kiesrecht in politiek opzicht on der de voet gelopen zullen worden. Er heerst in Algerije een gespannen sfeer. Mollet heeft een receptie, in het gebouw van de prefectuur gehouden, „wegens tijdsgebrek als gevolg van werkzaamhe den" niet bijgewoond. Men gelooft echter algemeen dat Mollet verstek liet gaan om het uitbreken van nieuwe wanordelijkhe den te vermijden. Socialistische leden der Algerijnse ver- gadering hebben Mollet een telegram ge zonden, waarin wordt verklaard dat de „hoop van acht miljoen Algerijnse Moham medanen niet moet worden teleurgesteld". De Mohammedaanse leiders zijn zeer te leurgesteld door het aftreden van Catroux, hetgeen zij dinsdag als een „capitulatie voor eisen ener bandeloze menigte" hebben beschreven. Marokko Op het Franse ministerie van Buiten landse Zaken is meegedeeld, dat de Frans- Marokkaanse onderhandelingen over de toekomstige betrekkingen volgende week donderdag* in Parijs zullen beginnen. De sultan van Marokko zal aan de besprekin gen deelnemen. Sultan Ben Joessef heeft zijn eerste be zoek aan Casablanca gebracht, de grootste stad van het land. Hij is door honderddui zenden uitbundig ontvangen. Het bezoek zal drie dagen duren. De Franse resident- generaal Dubois en de Marokkaanse pre mier Si Bekkai hebben een voorlopige spe cificatie opgesteld van de Franse en Ma rokkaanse bevoegdheden in Marokko. Daarin staat, dat alle wetgevende macht bij de sultan berust. De resident-generaal blijft verantwoordelijk voor Defensie en Buitenlandse Zaken. Deze regeling is gel- dig tot het van kracht worden van een nieuw Frans-Marokkaans akkoord. WASHINGTON (Reuter/AFP) Pre sident Eisenhower heeft het Amerikaanse Congres verzocht de „onbillijkheden" uit de immigratiewetten te verwijderen en jaarlijks 220.000 immigranten toe te laten inplaats van 154.657. De president acht ver hoging van het quotum verantwoord door de snelle groei en de goede economische toestand van het land. Het meerdere zou naar verhouding over de verschillende lan den moeten worden verdeeld. In sommige gevallen wil de president de toelating ver gemakkelijk zien, bijvoorbeeld om gezins hereniging mogelijk te maken. Voor tijdelijke visa zouden geen vinger afdrukken meer moeten worden geëist. Talrijke buitenlanders, voornamelijk de Sovjet-Russen, maken daar bezwaar tegen. De toelatingsbepalingen zouden niet langer toepasselijk moeten zijn op degenen, die de Verenigde Staten op doorreis naar een ander land binnenkomen. De president wil het aantal immigranten uit het bekken van de Middellandse Zee, vooral uit Italië en Griekenland, verhoogd zien. De contingenten per land zouden op nieuw moeten worden vastgesteld op basis van het totale aantal immigranten sinds 1924. Niet gebruikte delen van contingen ten zouden het volgende jaar moeten wor den verdeeld over de landen, die hun quo tum wel geheel vol maakten. Tenslotte stelt de president het Congres voor jaarlijks vijfduizend mensen toe te laten, die voor de Verenigde Staten met het oog op talent of kennis zeer aantrek kelijk zijn. Op nationaliteit zou daarbij niet moeten worden gelet. Een personenauto, bestuurd door de heer F. E. uit Zevexxhuizen heeft de 37-jarige bromfietser R. H. op een wegsplitsing te Zevenhuizen aangereden, waarbij de brom fietser zo zwaar werd gewond, dat hij ter plaatse overleed. Vermoed wordt dat de heer H. linksaf wilde slaan en niet vol doende heeft gelet op het andere verkeer. Te Appingedam is een ernstig ongeval met dodelijke afloop gebeurd. Het 7-jarig zoontje van de familie G. Zijlstra werd tijdens het oversteken van het Gouden Pand door een bus aangereden. Het knaap je was op slag dood. De 47-jarige J. H. V., wonende te Win terswijk, die langs de spoorbaan Winters wijkAalten fietste, is door de diesel elektrische trein, die om 19.19 uur uit Win terswijk was vertrokken, aangereden. De man werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij van morgen is overleden. Op de Rijksstraatweg te Buitenpost bij de Laatste Stuiver vond een verkeersonge val plaats, dat het leven heeft gekost aan de 54-jarige evangelist R. Mulder uit Kol- lumerzwaag. Toen de heer Mulder de Rijksstraatweg zou oversteken, weifelde hij, stapte van zijn fiets en liep terug. De heer F. J. M. uit Zwanenburg bij Halfweg, die per auto uit de richting Buitenpost nader de, kon de heer Mulder niet meer ontwij- kerx. De wielrijder werd geschept, kwam tegen de voorruit van de auto en werd toen tegen het wegdek gesmeten. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9