Scherpe critiek van KVP-zijde op exploitatie van Grote Gasthuis J HOENDERDOS KOLEN B. en W. zullen wenselijkheid van opheffing onderzoeken Kort en bondigj Volksgezondheid99 in de raad Wethouder Bakker: particuliere- en overheidsziekenhuizen onvergelijkbaar SLEUTEL WEG? Raad aanvaardde een motie daartoe ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Ds. J. Mulder zondag tachtig jaar Nieuw ziekenhuis dringend noodzakelijk Eindelijk een consultatiebureau Het afgevoerde badhuisplan Geslaagde ouderavond P. H. v. d. Ley school „DE SLEUTELSPECIALIST" Spreeuwen slapen op „Berkenrode" Het verbod op sigaretten-automaten Het Spaarne hield buiten gewone ledenvergadering Biljarttoernooi om de Houwelings-beker Bobbers ernstig gewond Camoufleer grijze harent kappershanden zijn „denkende" handen Color Friction 5n product van Indola 99 Na de afhandeling van het hoofdstuk Openbare Veiligheid by de voortgezette begrotingsdebatten in de Haarlemse raad begonnen vrijdagavond de beschouwingen over de Volksgezondheid, waarin van diverse kanten de dringende behoefte aan een nieuw algemeen ziekenhuis werd onderstreept, met het oog op de steeds duidelijker blijkende ondoelmatigheid van het St. Elizabeths Gasthuis. De exploitatie van het laatstgenoemde ziekenhuis kreeg een nogal hevige aanval te verduren van het katholieke raadslid Visser, die door zijn dagelijks werk goed op de hoogte is van de exploitatie der particuliere ziekenhuizen. Hy stelde deze ten voorbeeld aan de regenten van het Sint Elizabeths Gasthuis, dat de gemeente, naar hij zeide, ieder jaar weer voor grote tekorten stelt, door een tarief beneden de kostprys. In een uitvoerige uiteenzetting stelde wethouder Bakker (AR) daartegenover, dat dit semi-overheidsziekenhuis in een positie verkeert, waardoor zjjn exploitatie moeilijk te vergelyken valt met die van particuliere ziekenhuizen, maar dat het er in ver gelijking met overheidsziekenhuizen in andere steden zeker niet slecht afbrengt. Hier tussendoor ontstond nog een klein incident, doordat de heer M e n s i n k (Arb.) de heer Visser verweet, dat deze als raadslid wat meer bescheidenheid had dienen te tonen in een materie, waar hy in zijn dagelijks werk mee te doen heeft. De heer Schipper (KVP) toonde zich hierover zeer verbolgen, omdat de heer Wensink zyn fractie hiermee volgens hem een goed recht ontzegde. De eerste spreekster over het hoofdstuk Volksgezondheid was mevrouw Kerk- hoff-Pet (Arb.), die zich verheugd toonde over de te verwachten tweede doorlichting op t.b.c. De vervanging van het huidige consultatiebureau, dat in den lande langzamerhand een curiositeit is, achtte zij dringend gewenst. Zij vroeg voorts behoorlijk toezicht op de verpleeg- en rusthuizen voor bejaarden, waarin naai zij had vernomen nog vaak misstanden heersen. Verder pleitte zij voor badcellen in de oude wooncentra en voor de instel ling van een gezondheidsraad in Haarlem naar Delfts voorbeeld. Daarop kwam de heer Vissers (K.V.P.) aan het woord, die zijn hulde be tuigde aan de drie particuliere ziekenhui zen in de stad, die het optimale presteren zonder steun van de overheid. Daartegen over critiseerde hij de zijns inziens volko men on-economische exploitatie van het St. Elizabeths gasthuis, dat ieder jaar hoge subsidies van de gemeente vergt door de grote tekorten. „Dit is niet tegen het Gast huis bedoeld", zo zeide hij, „doch slechts voor een besparing van vier ton 's jaars ten voordele van de gemeentekas". liet gasthuis zal zich, naar hij zeide, weer op de kostprijs moeten gaan baseren en eco nomisch moeten gaan werken. De stichting van een Gezondheidshuis in Noord èn een polikliniek van het Elisa beths gasthuis achtte hij niet nodig omdat er volgens hem in Noord al genoeg voor zieningen bestaan. Het gemeentelijk ziekenvervoer bevoor deelt, naar hij voorts betoogde, het Grote Gasthuis door bij ongevallen, waarvan de slachtoffers, die geen keuze van een zie kenhuis meer kunnen doen, steevast naar dat ziekenhuis te brengen. Daar dient, naar hij zeide, verandering in te komen. De slachtoffers, die zelf door hun toestand geen keuze meer kunnen doen, moeten naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis wor den overgebracht. De aanbrenging van mobilofoons in de ziekenauto's zou zijns inziens talrijke rit ten overbodig maken. Hij vroeg steun van de gemeente voor het nieuwe katholieke medisch opvoedkundige bureau. ADVERTENTIE Een plaag voor de predikant en voor wie naar hem luisteren. Dat hoesten ia niet nodig als U tijdig een doosje Potter's Linia koopt. Een prima middel tegen hoest en keelpijn. Voorkomt be smetting. Bij alle Apoth. en Drog. 55 cent per doosje. Bij zware verkoudheid, bronchi tis of catarrh neem aan Potter's Catarrh Pastilles, per doos fl 1 10 t De rode pastilles met de snelle i werking POTTER'S LINIA Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM Zondag 12 februari hoopt ds. J. Mulder te Heemstede, emeritus predikant van de Gereformeerde Kerken in Nederland zijn tachtigste verjaardag te vieren. Ds. Mulder werd op 12 februari 1876 in de Gereformeerde pastorie van Burum (Fr.) geboren, bezocht het stedelijk gym nasium te Haarlem en studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 24 mei 1901 cum laude zijn kandidaatsexamen deed. Nadat kand. Mul der in september 1901 door de classis Haar lem was beroepbaar gesteld in de Gerefor meerde Kerken in Nederland werd hij op 2 maart van het daaopvolgend jaar (1902) door zijn vader, die toen te Haarlem pre dikant was, te Molenaarsgraaf-Brandwijk in het ambt bevestigd. Daarna diende de jubilaris nog de kerken van Broek op Lan- gendijk 19051914; Gorinchem 1914—1918; Schiedam 19181922 en tenslotte nog twin tig jaar die van Leeuwarden, waar hem met ingang van 26 juli 1942 na veertig dienst jaren emeritaat werd verleend. Hij vestigde zich te Heemstede en heeft sindsdien te Zand voort, Heemstede en Bloem end a al veel hulpdiensten verricht. Ds. Mulder was vele jaren bestuurslid en sinds 1924 penningmeester van het trak taatgenootschap „Philippus". Verder was hij vele jaren medewerker aan de Gorin- chemse en aan de Leeuwarder Kerkbode. Met prof. dr. F. W. Grosheide van Amster dam en wijlen ds. T. J. Hagen van Delft verzorgde hij de uitgave van het handboek voor Gereformeerde Evangelisatie. Mevrouw Scheltem a-C o n r a d i (V. V. D.) bleek met andere zorgen over het St. Elisabeths gasthuis vervuld te zijn. Het kan, naar zij zeide, niet lang meer leven door de vele euvelen, die het voor de ver pleging met zich meebrengt. Zij noemde onder meer de gescheidenheid van de afde lingen yan het Kleine en het Grote Gast huis, die de overbrenging van patiënten over straat noodzakelijk maakt, het dool hof van gangen en het ontbreken van een dagverblijf voor herstellende patiënten. De V.V.D.-woordvoerster drong krachtig aan op het gereedmaken van de plannen voor een nieuw algemeen ziekenhuis, zo dat na de opheffing van de bouwstop di rect met het werk kan worden begonnen. Zij vroeg voorts onder meer of de tweede bevolkingsdoorlichting niet te dicht op de eerste volgde, met het risico dat het pu bliek minder medewerking zou geven. De heer Mol (C.P.N.) verheugde zich over het in uitzicht gestelde tweede bevol kingsonderzoek op t.b.c. en vroeg tevens, wanneer eindelijk het nieuwe consultatie bureau gebouwd kan worden. Hij bepleitte voorts een dergelijke massale verkenning van de reuma-verspreiding en een betere verzorging van de bejaarden in de tehui zen. Gaarne zou hij ook horen, waarom het volksbadhuisplan-Vergierdeweg in het archief opgeborgen is. De heer De Landmeter (C.H.) ver zocht om controle op de verpleeghuizen voor bejaarden, die soms de toets der cri tiek niet kunnen doorstaan. De vraag wel ke bestuursvorm het te bouwen zieken huis moet krijgen, is nog niet actueel, maar de gemeente zal in elk geval de ervaring van de regenten van het Grote Gasthuis hierbij niet kunnen missen, zo meende hij. Een andere vraag van dit raadslid was, of de zorg voor de geestelijke volksgezond heid niet losgemaakt moet worden van de G. G. en G. D. Mevrouw Kerkhof f-P e t (P. v. d. A.) klaagde onder meer over de verontreini ging van de stadswijk rond het G. E. B. door stof en kolengruis van het energie bedrijf. Was hier niet iets tegen te doen, want behalve particulieren hadden hier van ook de omliggende industrieën last en zelfs materiële schade. De heer F i b b e (V.V.D.) was verheugd over de vordering van het plan voor een verpleeghuis ten bate van chronische zie ken. De nieuwe warme maaltijden-service voor eenzame bejaarden vond hij een actie die heel Nederland ten voorbeeld kan strekken. De heer Van derVeldt (K.V.P.) merkte op dat ook de geestelijke verzor ging der ouden van dagen gewaarborgd moet zijn, waarin hij vooral een taak zag voor de particuliere organisaties op dit ge bied. De heer Spek (A.R.) stipuleerde dat de verzoeken uit de raad, om gekend te wor den in de plannen voor een nieuw zieken huis (welke plannen door de regenten in samenwerking met een architect worden voorbereid) niet uit wantrouwen voorko men, doch alleen uit een begrijpelijke be langstelling. Hij vond dat de bouw van het nieuwe zwembad Planetenlaan behalve spoedig ook goed zou moeten worden uit gevoerd, omdat men anders over enkele jaren weer grote kosten voor verbete ringen zal moeten maken. Wethouder Bakker (A.R.) onthulde in zijn antwoord allereerst, dat er juist 's morgens bericht ontvangen was van de centrale overheid dat het nieuwe t.b.c.- consultatiebureau gebouwd mag worden. Als Sociale Zaken nu opschiet met de be paling van de rijksbijdrage, dan kan men zonder verder uitstel met de realisatie be ginnen. Het tweede bevolkingsonderzoek eist nog lange en moeizame voorbereiding; vandaar dat er nog geen post voor is uitgetrokken. Overigens vragen vele medici zich af of een nieuwe doorlichting, zo kort na de eer ste, veel zin heeft. Desondanks wil de G. G. en G. D. deze tweede proef op de som nemen. Het vervoer van patiënten op brancards- over-straat van het kleine naar het grote gasthuis was, naar de directeur verzekerd had, primitief maar medisch-verantwoord. De zieken lijden er geen schade door. De vele wensen voor betere verzorging en huisvesting van bejaarden en zieken kon de wethouder billijken; men kan echter bij de huidige bouwmoeilijkheden geen nieuwe verpleeghuizen en model-inrich tingen uit de grond stampen. Controle op de verzorging in bestaande tehuizen zou er komen, maar de toestand in Haarlem was nergens zo beschamend slecht als in som mige andere gemeenten. Een ander pro bleem is het tekort aan gediplomeerde ver pleegsters; vele tehuizen werken dienten gevolge voornamelijk met verpleeghulpen. De warme maaltijden voor ouden van da gen voorzien inderdaad in een behoefte; overwogen wordt of bij dit werk mogelijk een diëtist kan worden ingeschakeld. Het badhuisplan voor Noord moest voor lopig in portefeuille blijven omdat het, blijkens een sociografisch onderzoek, per jaar tenminste tien mille verlies zou boe ken, een even groot tekort als dat van de vier bestaande badhuizen tezamen. B. en W. zullen de bouw van douchecel len, ook in oude woningen in dit stads kwartier, met kracht blijven bevorderen. Voorts krijgt het nieuwe Planetenlaan- zwembad er enkele douchehokjes bij, ter wijl ook in verschillende gymnastiekloka len al gelegenheid tot'douchen is of zal ko men. Mèt verschillende raadsleden wilde ook de wethouder lof toezwaaien aan de school- artsendienst (onlangs opnieuw uitgebreid) en aan Zuigelingenzorg, dat onder de be zielende leiding van dr. Halbertsma en dr. Von Winning tal van jaren heilzaam werk verricht heeft. Wat liet zlekenhuisvraagstuk betreft wees wethouder Bakker er onder meer op, dat particuliere ziekenhuizen blijkbaar al tijd rondkomen en overheidsziekenhuizen nooit. Al moet er in Haarlem (Gasthuis) veel minder subsidie bij dan in overeen komstige gemeenteziekenhuizen elders, toch is ook hier de post personeelslasten aanmerkelijk hoger dan In particuliere in stellingen. Waaraan dit precies ligt, zal al leen een bedrijfseconomisch onderzoek (waartoe het Gasthuis inmiddels besloten heeft) kunnen uitmaken. Men kan echter dat is duidelijk een overheidsziekenhuis niet door dezelfde bril bekijken als een particulier, waartoe de heer Vissers zelf beheerder van vijf ziekenhuizen zich had laten verleiden. De vraag waar het ziekenhuis zal moeten komen, hebben B. en W. en regenten her haaldelijk onder ogen gezien, maar dit is een kwestie met zoveel kanten dat er nog geen beslissing genomen kan worden. De regenten werken nu in overleg met een architect een concept-bouwplan uit en vragen voor de voorbereiding van de bouw een crediet van f 50.000. Die credietaan- vraag zou al lang in de raad geweest zijn, maar in de commissie van onderzoek zijn zoveel vragen gerezen, dat B. en W. hier over eerst weer de regenten willen raad plegen. Omtrent de rechtsvorm van het ziekenhuis moet nog overleg gepleegd worden, aldus wethouder Bakker, die ten slotte nog weinig heil zag in een bevolkins- onderzoek op reuma, omdat dit zeer tijd rovend en duur is en weinig direct nut zou opleveren. De oudercommissie van de P. H. van der Leyschool in Oud-Schoten belegde vrijdag in de voormalige A. D. Hildebrandschool aan de Rijksstraatweg een goed bezochte ouderavond. Na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer J. Kampman, deelde het hoofd der school, de heer A. M. J. Mol, enige tot nu toe opgedane ervaringen mede met betrek king tot het nieuwe gymnastieklokaal. De belangstelling voor dit lokaal in en buiten Haarlem is nog steeds enorm. Dagelijks melden zich gezelschappen, architecten, ver tegenwoordigsters van sportorganisaties, ja er was zelfs een voltallige gemeenteraad uit een kleine provincieplaats bij. met het ver zoek om het gebouw te mogen bezichtigen. Ook buiten de landsgrenzen, waar men op dit gebied toch wel wat gewend is, blijkt men zich voor dit gymnastieklokaal te in teresseren. Een dezer dagen toonde een twee tal sportleraren uit Joego-slavië, op een studiereis door Europa, zich zeer verrast over de inrichting en de mogelijkheden van deze moderne sporthal. Zij verzekerden, dat zij nog nergens iets dergelijks hadden gezien. Voorts vertelde de heer Mol, dat het klas sikaal douchen na de gymnastiekles als een geslaagd experiment beschouwd mag worden. Na de pauze, waarin aan de ouders een kopje koffie werd aangeboden, gaf de be kende pottenbakker uit Bergen (N.H.), de heer J. de Pater, een demonstratie van deze oude maar nog steeds even boeiende kunst. Onder genoegelijke kout werden in luttele tijd uit de vormloze kleimassa vaasjes, spaarvarkens, theepotten en kannen „ge toverd". Dat de heer De Pater met zijn demonstratie veel succes oogstte bleek wel uit de grote vraag naar een aantal van deze voorwerpen, welke aan het eind van de avond werden verloot. Met een woord van dank aan de heer De Pater voor het gebod ene en aan de ouders voor hun belangstelling sloot de voorzitter deze eerste ouderavond in het nieuwe jaar. c<xccccococcc<xocccccc>cccoaxxccocxxocccccccccccoccco»x ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Vele Haarlemmers, wier belangstelling voor de vogelbewegingen in het najaar ft reeds is gewekt, zullen met belangstel- ft ling de grote troe~pan spreeuwen zien, die zich vaak door de wind laten voort- waaien van boom tot boom. Zij vragenft zich wellicht af, of zij hier ook weerft met een trek te doen hebben. Wij uer-o ij namen van de bekende vogelkenner L. jij 8 H. van 't Sant, dat deze vogels weer ij op de terugioeg zijn naar het Noord- oosten, nadat zij bij de trek in het na- 8 jaar naar Zuid-Engeland zijn „afge-b zakt" Op deze weg terug, die voor vele^ spreeuwen naar de Baltische staten en8 nog veel verder leidt, blijven zij meestal t in de omgeving van de sneeuwgrens.ij Hun indrukwekkende gezelligheids- 8 instinct brengt deze vogels in zulke o grote aantallen bijeen en deidt tot deft rumoerige congressen in bomen en tui- s nen. De meeste spreeuwen, die in de omge- ving van Haarlem worden waargeno-5 men, blijken allemaal gezamenlijk te ft logeren in de bomen rondom „Berken- ft rode" aan de Herenweg, even ten zuiden Q van de Zandvoortselaan - ten koste van g ft de coniferen en de rhododendrons vanfy ft de bewoonster. ft 8 8 3COOCXXX»OX»OOOOOOCODOCX>COCOO(XX)0 >OCOOOOOOOOD Een zaak, die juist dezer dagen wacht op een uitspraak van de Hoge Raad, namelijk het verbod van sigaretten-automaten in Haarlem, werd vrijdag in de Haarlemse raad aangesneden door de heer B e 11 i n k (VVD), die zich afvroeg of B. en W. de desbetreffende artikelen in de Politiever ordening toch nog niet eens willen bekijken omdat de oorspronkelijke bedoeling ervan het niet-roken door minderjarigen allang door andere belangen wordt over heerst. In de Memorie van Antwoord hadden B. en W. meegedeeld, dat zij geen aanleiding zien, het verbod om sigaretten in automaten te verkopen, op te heften, omdat dit ver band houd met het verbod om rookartike len af te leveren aan kinderen beneden de 16 jaar. Naar aanleiding hiervan merkte de heer De Leeuw (P. v. d. A.) op, dat dit automatenverbod blijkbaar geheel in de sfeer van de politieverordening ligt. Andere raadsleden hadden hem verteld, dat zij hun kinderen van 14, 15 jaar ook wel tabak e.d. in winkels laten halen. Onder deze omstandigheden had de auto- matenstop zijns inziens weinig reden van bestaan meer. Een onderzoek naar de mening der tabakshandelaars zou teveel in het economische vlak belanden; het recente rapport over de jeugdbaldadigheid in Haar lem' vermeldt slechts een geval van prille rookhartstocht. De heer De Leeuw vroeg of het geen tijd werd, het automatenverbod in te trek ken en zou gaarne een pre-advies van B. en W. tegemoet zien. Drie ere-leden benoemd Donderdagavond vond in het clubgebouw van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging Het Spaarne een buitengewone algemene ledenvergadering plaats, waarbij voorzien werd in de bestuursvacature. Bij acclamatie werd de heer S. L. Blom tot bestuurslid verkozen. De definitieve samenstelling van het bestuur der vereniging is nu: N. Gitz, voorzitter jhr. H. G. Six, secretaris, W. P. v. d. Berg, penningmeester, mej. L. André de la Porte, mevr. A. H. VisserWildschut, P. G. Mulder, S. L. Blom, P. Pauw, en drs. W. S. Schmoutziguer. Tot ereleden der vereniging zijn benoemd de heren M. J. v. Buren, W. P. v. d. Berg en J. H. Lottgering, die de afgelopen jaren het dagelijks bestuur der vereniging gevormd hebben. Tot lid van verdienste zijn benoemd mevr. A. H. VisserWildschut en de heer A. P. v. Walsem. Uit het jaarverslag over 1955 blijkt Het Spaarne zich te kunnen verheugen over een toenemend aantal leden. De vereniging gaat onder de Nederlandse roeiers een steeds be langrijker plaats innemen. De woorden van dank, gesproken door de nieuwe voorzitter de heer N. Gitz, aan het aftredende bestuur waren dan ook bijzonder op hun plaats. „Er is voldoende gelegenheid om tot tien uur 's avonds rookartikelen te kopen," weerlegde de heer Adelaar (KVP), die van opheffing van het automatenverbod veel narigheid verwachtte, vooral voor de handelaars. Zij, die zich wel zulke dure automaten kunnen aanschaffen, zullen van wege de noodzaak tot bijvullen, geldwisse- len e.d. nagenoeg nooit meer „van huis" kunnen zijn; de winkeliers zonder automa ten zullen wellicht na sluitingstijd hun ver koop clandestien blijven voortzetten. Laat men maar eens in Amsterdam informeren wat de gevolgen zijn van de automatenver- koop voor de naleving der winkelsluitings wet, adviseerde hij. Wethouder Happé (Arbeid) antwoord de hierop, dat B. en W. geen ernstig be zwaar tegen wijziging van de Politiever ordening hebben, indien duidelijk blijkt, dat het belang van de volksgezondheid niet langer opweegt tegen de andere belangen die ermee gemoeid zijn. Dit blijkt echter nog niet, zodat er op dit punt geen initia tief van B. en W. verwacht moet worden. Het argument van de heer Adelaar (KVP) voor handhaving van de bepaling om geen concurrentie-mogelijkheden te scheppen, kon hij niet aanvaarden, omdat dat geen reden is voor een artikel in de Pol itiever or dening. De heer De Leeuw (Arbeid) rustte echter niet, doch diende een motie in, die alleen met de stemmen van de wethouders Bakker en Happé tegen werd aange nomen, waarin B. en W. worden uitge nodigd te onderzoeken of handhaving van de bepaling wenselijk is. Onder leiding van de biljartclub Hof van Holland in Haarlem wordt van 15 tot en met 19 februari aanstaande in hotel ,,'t Hof van Holland" aan de Grote Markt het toernooi om de Houwelings-wisselbeker gespeeld. Er wordt cadre 38/2 gespeeld zonder vrij middenvak. De lengte van de partijen is 250 caramboles. De deelnemers zijn: J. A. v. d. Berg (Insulinde), Amsterdam; C. Helling man (Park Soc.) Haarlem; J. W. de Kruyff (DEVO), Amsterdam; J. F. Nobels (Hof van Holland), Haarlem; C. Y. Philippo (Hof van Holland), Haarlem; A. Wigman (Rappel), Amsterdam; J. Willemse (SW), Haarlem; J. Wittekoek (Hof van Holand), Haarlem. Zoals wij gisteren meldden is tijdens de bob- kampioenschappen in Zwitserland (St. Moritz) een ongeluk gebeurd, waarbij de bobber Heidegger werd gewond. Aanvanke lijk leken de verwondingen niet ernstig, doch later werd bekend gemaakt, dat Heidegger waarschijnlijk een schedelbasis-fractuur heeft opgelopen. De doktoren verklaarden, dat zij onmiddellijk operatief hadden moe ten ingrijpen om een hersenbloeding te voor komen. De toestand van Heidegger is zeer ernstig. De 29-jarige Wolfinger, zijn teamgenoot, is eveneens in het ziekenhuis opgenomen. Hij lijdt aan een shock en heeft een gebro ken been. ADVERTENTIE 'm j a u? (r it (t it it ir it it Het is toch zo gemakkelijk grijze haren te laten camoufleren I Vraag Uw kapper om een Indola COLOR FRICTION, waardoor U Uw oorspronkelijke haarkleur terugkrijgt, maar dan nog dieper, levendiger en jongerl COLOR FRICTION is géén haarverf, het Is een korte behandeling, die zoveel minder kost en toch zulke fantastische resultaten heeft, want it it fir er er et ir I er tt et „Helena van Troje" (Rembrandt). Een week geleden verscheen onder de titel „Met bewondering voor het schouwspel" onze mening in druk over deze Homerus bewerking in celluloid. Die titel zegt ge noeg. De spectaculaire gedeelten van de film wekken respect en aandacht. De ba nale romantisering van Paris' liefde voor Helena heeft met de „Ilias" weinig meer van doen. Voor de classici laat dit aan dui delijkheid niets te wensen over. Fr. „Huis van Bamboe" (L i d o-t h e a t e r). Er is welhaast geen groter tegenstelling denkbaar dan tussen een keihard Ameri kaans gangster-drama en een lieflijk Ja pans lentelandschap. Regisseur, Samuel Fuller heeft deze beide uiteenlopende in grediënten gebruikt voor het samenstellen van zijn kleurrijk cinemascope-gerecht „Het huis van bamboe", een film, die het Japanse leven in Tokio als achtergrond heeft. Wat het verhaal betreft: de film kon ook in Chicago spelen, of in enige andere stad, waar een onderwereld van betekenis is. Japan als achtergrond vormde het ex cuus voor het opvoeren van een alleraar digst Japans „kimono"-meisje (Shirley Yamaguchi) met behulp van wie een leger- sergeant (Robert Ryan) zich weet in te dringen bij een bende blanke gangsters in Japans hoofdstad. I-Iij slaagt erin de bende op te rollen, waarbij we als climax een vuurgevecht met. de leider te zien krijgen in een soort kermisrad op het dak van'een wolkenkrabber. Het is een hardhandige film geworden: er vallen erg veel klappen en schoten en deze moeten goedmaken wat de film aan echte spanning mist. Bij stukjes en beetjes krijgt men een aardige kijk op het bonte leven in de Japanse hoofdstad. De kleuren zijn goed en de Japanse actrice is eigenlijk wel charmant en vormt een prettige af wisseling met de doorsnee vrouwelijke Hollywood-filmster. F. D. „De helden zijn vermoeid" (Studio). Een film, die zich afspeelt in een door ne gers bestuurde republiek zoals Nigeria. De blanken hebben het er niet voor het zeg gen. In de hoofdstad dezer republiek ver schijnt een Fransman, ex-oorlogspiloot, die een stel juwelen van de hand wil doen. Hij kan dat niet dan door een transactie, waar aan een oud jachtpiloot van de Luftwaffe te pas komt. De derde in het spel is een vrouw. Reeds schreven wij in Erbij" dat de film meer vermoeiende dan vermoeide helden presenteert en de sfeer een eigen leven leidt los van de personen. Blijft over een avondturenfilm, waarin de fotografie het knapst is. Fr. „The Shanghai Story" (Frans Hals) Een grote groep mensen van allerlei na tionaliteiten wordt in Shanghai gevangen gezet in een hotel onder verdenking van spionage. De Chinezen behandelen hun vij anden niet al te best en ruimen er af en toe met vrij grote willekeur een uit de weg. Een van de gevangenen, een Amerikaanse spion bezit echter een radio en het wordt duidelijk, dat de groep buitenlanders alleen nog maar gered kan worden wanneer een van hen door de vijandelijke linies breekt en enkele gegevens overbrengt naar de ge allieerden. De ontsnappingspoging van de Ameri kaanse spion mislukt en dan is het de beurt van de dokter, die reeds van het begin af bijzonder nauwlettend als een vader over de gevangenen gewaakt heeft. Iedereen kan van tevoren op zijn vingers nagaan, dat het dit keer wel zal lukken vooral ook omdat de dokter verliefd is geworden op een bij zonder knap meisje, dat lange tijd niet weet aan welke kant zij zich zal scharen: aan de zijde van de buitenlanders of de Chinezen. Zij kiest tenslotte de kant van de groep van vreemdelingen en kan du? rustig gaan hou den van de dokter. Summa summarum: een bijzonder spannende film, compleet met achtervolgingen, ontsnappingen en schiet partijen. h. de g. „Blackboard jungle" (Cinema Pa lace). Zeer zeker een boeiende film over de toestanden in het Amerikaanse onder wijs op die scholen, waar de ontspoorde jeugd de gangsterpraktijken van de straal voortzet Men zal we! doorzien, dat in de film alle delicten en boefjes tezamen zijn gebracht. Dat levert een heleboel span ning, maar geen objectief beeld op. Het hoeft u evenwel niet af te schrikken er kennis van te nemen. Fr. „Tarzan in de gouden stad" (R o x y) Weer een boeiend filmrelaas over de ma nier waarop Tarzan kwaadwillende bedrie gers, die op het goud van een amazonen- stad belust zijn, vernietigt in zijn goud- zuivere wildernis en aldus voorkomt dat de beschaving, met alle ellende van dien (waar of niet?) zijn primitieve maar gelukkige levensstaat zou aantasten. De lieftallige Jane, de fikse knaap Boy en de menselijke aap Cheta steunen de sterke, in zeer korte zinnen sprekende, Tarzan (Johnny Weis- muller) en aan het eind van de film is het viertal weer in oerwoud-vrede verenigd. Boy en Cheta halen natuurlijk weer domme streken uit, maar die stellen Tarzan in staat groot en sterk te zijn. De triomf van Tar- zans eenvoud is als het oerwoud zelf: ge heimzinnig en onaantastbaar. Van dinsdag tot donderdag wordt Polygoonfilm „De Ko ninklijke Reis" vertoond. N. „Les diaboliques" (Lux or). Er zijn al tijd wel nieuwsgierigen, die het geheim van deze film in persona deelachtig wensen te portie ongezonde gruwe-lijk-heid dat hen. deel valt. Er behoeft niets aan toegevoegd te worden. Hoe knap Clouzot ook filmt, hij filmt sadistisch. Ditmaal een hele film lang. Fr. „Three for the show" (Minerva). Een dier films, die men kan rangschikken in de categorie vlot en luchtig amusement, zang en show volgens het beproefde recept en een verhaaltje toe. De liefhebbers zullen de benen van Betty Grable wel van de vloer willen zien gaan. Dat doen ze. Voor de liefhebbers op hartveroverende wijze! Fr. ADVERTENTIE BINNENLAND Turkse studiegroep. Zes hoge functio narissen van het Turkse ministerie van Ju stitie zijn naar Nederland gekomen om hier twee maanden lang een studie te maken van het gevangeniswezen en de justitionele kinderbescherming. De groep heeft deze studiereis ondernomen onder auspiciën van het „United Nations Social Welfare Fellowship 1956. Het studieverblijf in Ne derland werd voorbereid door het ministerie van Maatschappelijk Werk. Dr. J. H. van Heek. In het stadhuis te Enschede heeft burgemeester M. van Veen de gouden erepenning van de stad Enschede aangeboden aan dr. J. H. van Heek. De aan leiding tot de uitreiking van deze medaille vormde het feit, dat de heer Van Heek kortgeleden is afgetreden als directeur van het Rijksmuseum Twenthe te Enschede. Hij heeft deze functie 25 jaar vervuld. Pool veroordeeld. De rechtbank te Breda heeft de 32-jarige in Breda woon- actige Pool W. W. wegens poging tot moord veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. In Mei van het vorige jaar had W. met een revolver drie maal geschoten op een meisje, dat daar door licht gewon-1 werd. Vluchteligen. De tweede groep vluchte lingen -bouwvakarbeiders, die in ons land worden toegelaten, zal volgende week don derdagochtend uit Oostenrijk in ons land arriveren. Zij wordt, evenals de eerste, voor lopig ondergebracht in de kampen Griendts- veen en Horst-America. Op de koffie. De recherche heeft een einde gemaakt aan een reeks koffiedief- stallen bij een fabriek in Rotterdam-zuid, waarbij voor een waarde van f25.000 aan koffie is ontvreemd. Vijf man van het expe- ditiepersoneel van de fabriek hebben sedert de zomer van 1955 regelmatig koffie ont vreemd. De gestolen waar werd ver beneden de prijs verkoch' aan winkeliers. Schepen gezonken. Het 913 ton metende sleepschip „Trio", geladen met ijzererts, is bij Dintelsas gezonken, waarschijnlijk door dat het op een wrak stootte. In de Steenbergse Vliet is het 880 ton metende Franse motor schip „Pommart" aan de grond gelopen ten gevolge waarvan het in tweeën brak en zonk. HAARLEM EN OMGEVING BAVO viert Carnaval. De R.K. Toneel vereniging BAVO uit Oud-Schoten houdt op zaterdag 11 februari in de zaal „Wolters" aan de Jansstraat een carnavalsavond. Mar- tinio I, prins Carnaval, zal met gevolg en hofkapel het f jst opluisteren en na afloop de prijzen uitreiken. Verder werken mede een dansorkest, Harry Moors, conférence, Jo van Leeuwen, cabaretière en het cabaret gezelschap „Voba". Het geheel staat onder leiding van de heer M. Langeveld. Geen spreekuur. De wethouder van Sociale Zaken en Huisvesting in de gemeen te Bloemendaal, mr. J. C. C. W. Hijszeler, is verhinderd Dinsdagavond '4 februari zijn wekelijkse spreekuur te houden. Jaarvergadering. De afdeling Haarlem van de Bond van Oud Illegale Werkers houdt op dinsdagavond 21 februari haar jaarver gadering in de Sociëteit, Kokstraat 13. De heren J. Th. van den Boogaard (voorzitter), J. Kraakman en J. J. Peschar zijn aan de beurt van aftreden; zij stellen zich her kiesbaar. Lezing over Kenau. In een openbare bijeenkomst, belegd door loge „Excelsior" der Internationale Orde van Goede Tem pelieren in het Tempelierenhuis, Wolstraat 7, zal de gemeente-archivaresse mevrouw dr. G. H. Kurtz dinsdagavond spreken over Kenau Simons Hasselaar. Bloemendaalse politie. Daar de werk zaamheden op de afdeling administratie van het politiebureau te Bloemendaal dringend enige uitbreiding behoeven stellen B. en W. de gemeenteraad voor een krediet beschik baar te stellen voor het aanstellen van een ambtenaar. ADVERTENTIE worden. Wij hebben reeds gewezen op het KINDERHUISSINGEL 2 - Telefoon 11979

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10