Smaldelen Overleg inzake loonherzieningen plotseling afgebroken Te voet over de Sont van Denemarken naar Zweden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wederzijdse voorstellen betreffende arbitrageregeling niet aangenomen ofc'MORRIS'i&4a»g^/ Conflict in Stichting van de Arbeid Standpunten van werkgevers en vakcentrales onverenigbaar Werknemers: Stijgende nood in heel Europa Werkgevers: Zwaar drijf ijs op de grote rivieren Oplossing schijnt echter nabij Het woord is aan Universiteit van Alabama wacht op beslissing Hof Belangrijk verschil Werknemersvoorstellen ingetrokken Ook sneeuw in Japan Scheepvaart bijna geheel tot stilstand gekomen Trambotsing in Amsterdam Permanente Zuidpoolbasis volgens Byrd mogelijk De Nederlands-Indonesische Conferentie Heden slotzitting van Geneefse conferentie Voor ruim 40.000 uit horlogewinkel gestolen McLean kan opsteller van Boelganins boodschap zijn Kans op sneeuw Weerrapport 70e JAARGANG No 185 ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 300e JAARGANG No 30 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE REGERING heeft het Nederlandse volk onverwachts doen weten, dat zij met de Russische^regering heeft afgesproken vlootbezoeken uit te wisselen. Een Neder lands smaldeel zal naar Leningrad gaan en een Sovjetrussisch smaldeel zal Rotterdam bezoeken. Beide gevalletjes moeten natuur lijk gepaard gaan met officiële ontvangsten. In Het Parool is Pieter 't Hoen (het Tweede Kamerlid F. J. Goedhart) in een zeer toor nig artikel tegen dit besluit opgekomen. Hij schrijft onder andere: „Wat stelt men zich nu in Den Haag van deze vlootbezoe ken voor? Meent men wellicht, dat wij zulke zware bewapeningslasten dragen om in Leningrad voor de Bolsjewistische machthebbers saluutschoten te kunnen gaan lossen? Kan zo'n bezoek daar op de Russische bevolking een andere uitwerking hebben dan dat zij nogmaals in de waan wordt gebracht, dat de heren van het Kremlin groot succes hebben met hun zo genaamd „vreedzaam naast elkaar be staan"? En wat moet er nu in Rotterdam gebeuren? Moet het Rotterdamse gemeen tebestuur nu komen opdraven om feeste lijke recepties met hartelijke toespraken voor de Sovjetdictatuur te organiseren? En wordt van de bevolking van onze eerste havenstad nu verwacht, dat zij zich in een festijn van wodka en jenever zal storten en zich met de Sovjet-soldaten zal gaan verbroederen?" De schrijver verder citerend moet ik hier aan toevoegen dat hij het slechte Britse voorbeeld bij voorbaat verwerpt. Met het slechte Britse voorbeeld duidt hij het feit aan dat de Britse regering de Russische machthebbers Boelganin en Kroesjtsjev tot een officieel bezoek heeft uitgenodigd, nadat deze heren het Britse rijk in het openbaar beschimpt en belasterd hadden. Pieter 't Hoen beticht de Nederlandse re gering van slappe knieën, omdat zij nu ook maar toegeeft. Hij twijfelt er niet aan dat het initiatief van de Russen is uitgegaan. Voor de uitwisseling van vlootbezoeken voel ik, evenals de schrijver van het artikel in Het Parool, volstrekt niets. Het geld dat wij zullen besteden aan de dure reis van enige oorlogsschepen naar Leningrad lijkt mij evenals het geld, dat wij zullen uit geven aan een officiële ontvangst in Rot terdam, weggesmeten. Wij zuchten reeds onder een zwaar overladen defensiebegro ting en het lijkt jammer die nog eens extra te bezwaren met uitgaven voor zulke huichelachtige comedies. Wat er mee be reikt moet worden blijft volslagen duister. Pieter 't Hoen veronderstelt, dat het Rus sische volk eruit zal afleiden dat het toch wel aardig goed gaat met het door zijn regering telkens aanbevolen vreedzaam naast-elkaar-bestaan der volken. Dat ge loof ik niet eens. Bezoekende smaldelen hebben met hun saluutschoten op velen altijd de indruk gemaakt van een soort welgemanierde dreigementen. Men kon met enige verbeeldingskracht die schoten dui delijk begeleiden met de woorden: Pas op!Straksboemkomen wij jullieboemplat schieten! boem, boem, boem. Je ziet wel wat voor schepen wij hebbenboemen dit is nog maar een smaldeel! boem, boem, boem.... Ik moet wel toegeven dat de Russen niet licht een aanval van Nederland zullen vrezen, maar wij behoren tot de Nato.Wat de Rotterdammers betreft, schiet partijen op de Maas moeten hen wel bij zonder onaangenaam in de oren klinken en een vriendelijke groet zullen zij er zeker niet in horen. Voor het overige dient gezegd te worden dat saluerende smaldelen uit de tijd zijn. Zij maken een ouderwetse indruk en be horen veeleer tot de negentiende eeuw. Voorzover zij bij een aantal domme en niet nadenkende mensen de overtuiging zouden doen postvatten, dat dit soort wapens een eventuele derde wereldoorlog zou beheer sen, zijn zij misleidend. Met atoombom men, waterstofbommen, geleide projectie len etc. is die tijd voorgoed voorbij. Men kan in feite geen oorlog meer voeren zon der gemeenschappelijk ten onder te gaan. Dat is de waarheid en dat feit maakt zulke vlootbezoeken al nutteloos. R. P. ADV E RTF-NT IF BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 Suède Damesjasjes in kleuren 110.- De besprekingen die gisteren in de Stichting van de Arbeid tussen vertegen woordigers van werkgevers en werknemers zijn gehouden over een herziening van de lonen, zijn volkomen vastgelopen. De wederzijdse standpunten liepen zo sterk uiteen, dat een voortzetting van het overleg nutteloos werd geacht. Beide partijen besloten zich thans tot de regering te wenden. De vertegenwoordigers der werknemers verklaarden dat zij hun voorstellen introkken en zich alle vrijheid van handelen voorbehielden. Zij deelden voorts mede dat huns inziens de Stichting van de Arbeid als gevolg van de houding der werkgevers heeft opgehouden te functioneren. De vertegenwoordigers van de drie vak- centralen, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., stelden voor: 1. Een uitkering ineens ter hoogte van tenminste twee weken loon, ter compensa tie van de in 1955 ontstane achterstand. 2. Indien over het eerste punt een be vredigend akkoord zou worden bereikt: een verhoging van de richtlijn voor de loonvorming in de bedrijfstakken met 3 percent en daarboven voldoende ruimte ✓oor toepassing van verantwoorde diffe rentiatie. 3. Teneinde gevolgen voor het prijspeil zoveel mogelijk te voorkomen zouden de vakcentralen de verwezenlijking van loons verhogingen in de verschillende bedrijfs takken niet op één uniform tijdstip willet doen plaats hebben, maar deze over een bepaalde periode willen spreiden. De in de Stichting van de Arbeid samen werkende centrale werkgeversorganisaties hebben het volgende communiqué uitge geven: „In de vrijdag gehouden vergadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft een bespreking plaats ge vonden over de gevolgen, welke voor de loonpolitiek dienen te worden verbonden aan het onderzoek van de Sociaal-Econo mische Raad naar de economische situatie van ons land. Zowel van de zijde der drie werknemers- vakcentralen als van die der gezamenlijke centrale werkgeversorganisaties werden de met betrekking tot deze loonpolitieke ge volgen ingenomen standpunten meege deeld. Naast overeenstemming hierin be staande dat in beide voorstellen gesproken werd over de mogelijkheid van een een malige uitkering in 1956 en van het over gaan tot een meer gedifferentieerde loon politiek bleek een belangrijk verschil ten aanzien van de hierbij in acht te nemen grenzen. Deze begrenzing vond in het werkgeversvoorstel haar grondslag enerzijds in de onlangs in de S.E.R. ge voerde beraadslagingen, anderzijds in de door de werkgeversorganisatie nagestreef de stabilisatie van het prijsniveau. Op grond hiervan werd onder meer rekening gehouden met het feit, dat waarschijnlijk op ruime schaal in 1956 gebruik zal wor den gemaakt van de mogelijkheid om de oljkomende arbeidsvoorwaarden te vei beteren tot een hoogte van 3 percent van de bestaande lonen. Ook werd door de werkgevers in aanmerking genomen de loonsverhoging, die waarschijnlijk begin 1957 noodzakelijk zal zijn wegens de in voering van de wettelijke ouderdomsver- zekering en een verdere aanpassing van het. huurpeil. Het voorstel van werkgeverszijde om de beide standpunten op zo kort mogelijke termijn met de regering te bespreken werd door de werknemersvertegenwoordigers onaanvaardbaar geacht. De werkgevers organisaties hebben hierop de regering op de hoogte gebracht van de ontstane si tuatie". De werkgeversvertegenwoordigers ver klaarden: 1. Medewerking te verlenen aan het openen van de mogelijkheid tot het ver strekken van een uitkering ineens over 1955 van ten hoogste 2 percent van het jaarloon, voor zover daarover overeen stemming tussen de betrokken partyen wordt bereikt, echter met uitzondering van die gevallen, waarin de werknemers reeds door middel van winstuitkeringen deel hebben gehad in de toegenomen welvaart. 2. Het scheppen van een differentiatie- nogelijkheid van 2 pet. boven de huidig» richtiyn, te verwezeniyken na afloop van de geldende collectieve arbeidsovereen komsten, met dien verstande, dat voor langlopende contracten en voor bindende .tonregelingen byzondere voorzieningei dienen te worden getroffen. Van de zijde der werknemersvertegen woordigers werd medegedeeld: „Nadat de werkgevers de voor de werk nemers onaanvaardbare voorstellen had den medegedeeld, verklaarden zij, dat in verband met de grote afstand tussen de beide voorstellen de beide stand punten aan de regering dienen te worden voorgelegd. Reëel overleg met de werk gevers owas daardoor onmogelijk. Dit gedrag der werkgevers is naar het oordeel van de vakcentralen niet alleen een ontwijking van de verantwoordelijk heid, maar bovendien een aantasting van het beginsel van het georganiseerd over leg, zoals dat gedurende meer dan 10 jaren in de Stichting van de Arbeid is gevoerd. Gelet op dit gedrag hebben de vak centralen medegedeeld dat zij hun voor stellen beschouwen als niet te zijn gedaan en zich alle vrijheid van handelen voor behouden. Zij zijn van oordeel dat de Stichting van de Arbeid door deze houding der werk gevers heeft opgehouden te functioneren. De vakcentralen hebben voorts besloten de regering met de stand van zaken op de hoogte te stellen en do bevoegde organen der drie centralen maandag bijeen te roepen". De voortdurende koude in Europa heeft de nood doen stijgen en weer meer slacht offers geëist. In West-Duitsland. waar het kwik vrijdag daalde tot min 32 graden Celcius, zijn drie mensen om het leven ge komen. Velen moesten met ernstige bevrie zing van ledematep in ziekenhuizen wor den opgenomen. De scheepvaart op de Rijn boven Bingen is zo goed als gestremd. In Italië is opnieuw veel sneeuw geval len. In de Abruzzen zijn honderden plaat sen geïsoleerd. De bevoorrading levert grote moeilijkheden op, doordat troepen hongerige wolven de bergen onveilig ma ken. Herders moeten in felle sneeuwstor men ware veldslagen leveren om hun kud den tegen de wolven te beschermen. In Rome deden zich in 24 uur tijds 350 ver keersongevallen voor als gevolg van ijzel. In Triëst, waar donderdagnacht en vrijdag ochtend een zware sneeuwstorm woedde, zijn 30 slachtoffers van verkeersongeluk ken, veroorzaakt door het slechte weer, in ziekenhuizen opgenomen. In Parüs vroor het vrijdag twaalf graden. Op het vliegveld Orly ondervond het lucht verkeer vertraging, de vliegvelden van ^'ice en Marseille moesten gesloten wor den. In Monte Carlo ligt 40 cm sneeuw. In Wenen is de temperatuur ongekend laag. In de Tiroolse Alpen trekken troepen herten langs de hoofdwegen, op zoek naar voedsel. Het waterverloop van de Donau wordt ernstig bedreigd door ijs, dat zich over een afstand van 18 km heeft gevormd boven de krachtcentrale van Jochenstein. Op Hongaars gebied heeft zich over een afstand van 200 km pakijs in de Donau ge vormd. In Griekenland helpen vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht bij de bevoor rading van ingesneeuwde dorpen in de Pe loponnesus. Ook de scheepvaart ondervindt grote hinder van stormen en koude. In Deense havens zijn meer dan 100 schepen inge vroren. Op sommige plaatsen is het moge lijk om over de Sont van Denemarken naar Zweden te wandelen. De Botnische Golf is dichtgevroren. Ook de haven van Helsinki zit vol ijs. In Calabrië, in Zuid-Italië, wordt een autobus met vijftig inzittenden, die een rit maakte over een traject van dertig kilo meter, reeds sinds zes dagen vermist. Men vreest, dat de bus onder de sneeuw, die hier tot vijf meter hoog ligt, is bedolven. Japans westkust wordt door sneeuwstor men geteisterd. Twee vijfde van Japan ligt onder de sneeuw, ook hier worden sneeuw lagen tot 4 meter gemeld. Twintig arbeiders van een electriciteits- maatschappij zijn om het leven gekomen doordat een lawine van ijs op de keuken van hun kamp neerkwam. Het ijs op de grote rivieren is in het laat ste etmaal aanzienlijk in hoeveelheid toe genomen. Van de Bovenrijn komen steeds grotere hoeveelheden drijfijs naar ons land. De schollen worden steeds groter en dikker van omvang. Door de sterke noord oostenwind wordt bij de kop van Panner- den het meeste ijs de waal opgedreven en op de Rijn beslaat de ijsbezetting ongeveer de helft van het rivieroppervlak. De Waal is voor driekwart met zwaar drijfijs bezet. Nog enkele schepen, die getrokken wor den door zware sleepboten, pogen door het ijs heen te komen, maar de een na de an der moet de strijd opgeven en een ligplaats in een van de havens zoeken. Ook van de Rijn in Duitsland wordt zware ijsgang ge meld; de zijrivieren voeren grote hoeveel heden af. De scheepvaart op het Roerge bied is praktisch tot stilstand gekomen en boven Duisburg is geen schip meer in de vaart. Men verwacht dat de Rijn spoedig zal gaan „zitten". De havens te Emmerich en Wesel liggen vol schepen; dit is ook het geval met de grote vluchthaven te Lobith. Boven Ko blenz is de Rijn voor tweederde met zwaar drijfijs bedekt en de verwachting is dat hier de rivier spoedig zal dichtvriezen. Het Maas- en Waalkanaal, ten westen van Nij megen, is dichtgevroren. Met inbegrip van de voorhaven te Weurt liggen hier enige honderden schepen. Ook de haven van de gemeente Nijme gen biedt aan tientallen schepen thans een ligplaats. Men verwacht in de loop van de dag nog meer schepen. Het is te verwachten dat in het week einde de scheepvaart geheel tot stilstand zal komen. Het weerbericht voorspelt aan houdende, en des nachts strenge vorst, Een motorwagen van lijn 2 is vannacht omstreeks half een op het kruispunt Leid- sepleinMarnixstraat te Amsterdam op een hem van rechts met flinke snelheid na derend tramstel van lijn 10 gereden. De bijwagen van lijn 10 werd in de linkerflank opgeduwd en kwam geheel naast de rails te staan. De koppeling brak echter niet. De materiële schade was gering en er deden zich geen pjersoonlijke ongelukken voor. De bestuurder van lijn 2, die voorrang had moeten verlenen, remde uit alle macht en gebruikte de zandstrooier, doch kon de aanrijding niet meer voorkomen. Een po litieagent liet twee remproeven nemen. De remmen waren in orde. In regeringskringen heeft men mét ver bazing kennis genomen van de laatste ont wikkeling in de Stichting van'de Arbeid. In de ministerraad, die maandag zal wor den gehouden, zal men zich waarschijnlijk met deze kwestie bezig houden. Het is uiteraard niet bekend of en zo ja, welke stappen de regering zal ondernemen. Dit hangt er vanaf hoe in de brieven, die van de zijde van werkgeversorganisaties zowel als van werknemersorganisaties aan de minister van Sociale Zaken ter bevesti ging van de telefonische mededeling zijn verzonden, de zaken worden gesteld. AUCKLAND (United Press) De Ame rikaanse schout-bij-nacht Byrd is uit het Zuidpoolgebied in Christchurch op Nieuw- Zeeland met zijn vlaggeschip „Arneb" te ruggekeerd. Bij zijn aankomst zei hij dat mogelijk een permanente basis op de kust lijn van het Zuidpoolgebied, ten zuiden van Australië, zal worden aangelegd. Op de vraag wat hij dacht van het voor stel dat alle landen hun aanspraken op het Zuidpoolgebied zouden laten varen om tezamen in UNO-verband samen te wer ken, antwoordde Byrd: „Wij hebben die kwestie in studie, maar enige beslissing is in deze delicate zaak nog niet gevallen". Hij voegde eraan toe, dat de Verenigde Staten zeker Australië en Nieuw-Zeeland zouden raadplegen alvorens enige stap te nemen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Ook in België beginnen deze week de carnavalsfeesten. In Binche, in de provincie Henegouwen, is de Gille de centrale figuur in deze festiviteiten. Op Vastenavond ziet men hem door de straten gaan. Met sinaasappels, die hij in een korfje mee draagt, belaagt hij ieder die weigert aan de feestvreugde deel te nemen. De hoofd dracht van de Gille vindt zijn oorsprong in de klederdracht der Inca's; de Spaanse overwinnaars brachten hem mee uit Peru en droegen hem op een feest aan het hof van Maria van Hongarije in Binche. Zijn naam dankt hij aan de bijnaam van de Spaanse soldaten uit die tijd. (Cliché C. G. T. Foto Degroote) (Van onze correspondent in Genève) De Nederlands-Indonesische minister conferentie is vandaag haar vyfde dag sinds de hervatting ingegaan, maar de bei de landen zijn er nog steeds niet in geslaagd de moeilijkheden op te lossen. De ministers hebben gisteren drie maal rondom het open haardvuur in de hotelkamer vergaderd, maar zijn tenslotte weer onverrichterzake uiteen gegaan, na een nieuwe ontmoeting voor vanochtend te hebben vastgesteld. De stemming onder de delegatie-leden is er na de moeizame discussies van gisteren niet beter op geworden; van de zonnige sfeer, die hier enkele dagen geleden nog heerste, is niets meer overgebleven. De laatste ontmoeting die gisteren on der de schetterende tonen van een dans- orkest, dat in de zaal naast de conferentie kamer een liefdadigheidsfeest opvrolijkte plaats vond, heeft de deur voor verdere onderhandelingen nog op een kier gelaten. De Nederlanders zijn, in het uiterste geval, bereid voor 'n interim-periode tussen de op heffing van de Unie en de tot standkoming van een definitief verdrag, een regeling te aanvaarden, die in grote trekken overeen komt met de regeling, die bij het op papier nog bestaande Uniehof van Ar bitrage geldt. Om de Indonesische gevoe ligheden te ontzien, zal echter alles wat direct aan het Unie-hof herinnert, worden geschrapt. Dit betekent, dat er een permanente arbitrage-commissie zal worden gevormd, bestaande uit zes leden, drie Nederlanders en drie Indonesiërs. Wanneer de commissie, in een voorkomend geval, geen beslissing zou kunnen nemen, zal de president van het Internationaal Gerechtshof een opper - arbiter aanwijzen, wiens stem de doorslag geeft. De Indonesiërs zien echter veel meer heil in de oprichting van een ad hoc-commissie, waardoor de gehele kwestie echter al on middellijk in de „conflict-sfeer" wordt ge trokken. Wie garandeert dat de Indonesiërs bij een rechtsgeschil hun leden zullen be noemen? Slechts indien de president van het internationale gerechtshof wordt inge schakeld, kan hiervoor een bevredigende en sluitende regeling worden getroffen. Hiertegen verzetten de Indonesiërs zich echter. Bij dit weinig spectaculaire maar belang rijke meningsverschil gaat het nog steeds om de vraag in hoeverre men de Indonesi sche vrees voor soevereiniteitsinperking kan wegnemen, zonder de Nederlandse be langen in Indonesië in het gedrang te bren gen. Het is niet alleen een politiek en juridisch, maar ook misschien zelfs in de eerste plaats een psychologisch pro bleem. Wanneer irrationele factoren een zo gewichtige rol gaan spelen is er voor een logische argumentatie geen plaats meer. Een half uur nadat de Nederlandse en Indonesische ministers ter Nederlands-In donesische conferentie in Genève heden morgen bijeen waren gekomen, werd be kend dat vanmiddag om 16.00 uur de for mele slotzitting zal worden gehouden. Op dit ogenblik duurt het ministeriële overleg nog voort. Het is niet bekend of een oplossing is gevonden voor de arbitrage regeling. Bij de politie is aangifte gedaan van een inbraak bij een horlogerie aan de Schieweg te Rotterdam. Onbekenden hebben zich aan de achterzijde van het pand toegang verschaft en uit de vitrines gouden dames- en herenhorloges, zilveren vulpotloden, gouden dames- en herenringen en andere sieraden, tezamen ter waarde van veertig k vijfenveertigduizend gulden meegenomen. „New Statesman and Nation" LONDEN (Reuter) Het links Britse weekblad „New statesman and nation" op pert de mogelijkheid, dat Boelganins twee de boodschap aan Eisenhower is opgesteld door Donald McLean, een der Britse diplo maten die naar het Sovjetblok zijn over gegaan. „Deze boodschap was hoffelijk en redelijk, bracht steekhoudende punten naar voren en was opgesteld met begrip voor Westerse opvattingen", aldus het blad, dat hieraan de suggestie toevoegt dat het „Wit te Huis" misschien een Sovjetkracht zou kunnen gebruiken bij het redigeren van zijn diplomatieke documenten. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard nooit enig bewijs ge zien te hebben voor de bewering van gene raal Douglas MacArthur, dat de Britse di plomaten Guy Burgess en Donald McLean diens officiële berichten uit het Verre Oos ten, waar hij destijds opperbevelhebber was, naar Washington zouden hebben on derschept. MacArthur heeft dat beweerd in het Amerikaanse tijdschrift „Life", waarin hij, in antwoord op de mémoires van oud-president Truman, zijn ontslag in 1951 in verband brengt met zijn eis om een proces ter ontmaskering van een spionage- organisatie. Vauvenargues: Het nut der deugd is zo overdui delijk, dat de boosaardigen haar beoefenen uit eigen belang. BIRMINGHAM, Alabama (United Press) De president van de universiteit van Ala bama, dr. O. C. Carmichael, heeft mede gedeeld, dat de negerstudente Autherine Lucy niet tot de universiteit zal worden toegelaten voordat het federale gerechts hof dit beveelt. Haar zal in dat geval vol ledige bescherming worden verschaft. Hij verzekerde dat er disciplinaire maat regelen genomen zullen worden tegen stu denten, waarvan vaststaat dat zij zich aan gewelddaden hadden schuldig gemaakt tij— dens de recente wanordelijkheden. De advocaat van Autherine Lucy heeft een rechtszaak aanhangig gemaakt tegen het bestuur der universiteit, dat beslist had dat miss Lucy niet meer de colleges zou mogen bijwonen. Het hof heeft aan de universiteit gelast voor 27 februari van antwoord te dienen en heeft de zaak voor de 29ste daarop vol gend op de rol geplaatst. Intussen hebben ongeveer 1100 studen ten van de technische faculteit van de uni versiteit van Alabama hun afkeuring uit gesproken over „het geweld van het grauw" en belooft dat zij zullen medewer ken aan een vreedzame oplossing van de kwestie. De dag tevoren had de vereniging van studenten van de rechtskundige afdeling van de universiteit een gelijksoortige re solutie aangenomen. DE BILT: De felle koude duurde ook de afgelopen 24 uur in vrijwel geheel Europa voort. Afgelopen nacht kwamen op vele plaatsen weer zeer lage temperaturen voor. In Zweden en Finland vroor het hier en-daar meer dan 35 graden. In Duits land, Polen en Tsjechoslowakije 20 tot 30 graden. In ons land, België en Frankrijk over het algemeen 10 tot 15 graden. De koude breidde zich verder naar het zuid westen uit. In Madrid daalde het kwik tot iets beneden 5 graden onder nul en zelfs op de Balearen kwam 6 graden vorst voor na sneeuwval. In Noord-Scandinavië werd het vorst- gebied echter aangetast door een tamelijk actieve depressie welke zich in zuidelijke richting beweegt. Deze bracht langs de kust van Noorwegen tijdelijk dooi maar de noordenwinden voeren opnieuw koude re lucht aan, waarin sneeuwbuien voor komen. Dit storingsgebied zal zich zondag over Denemarken in de richting van ons land uitbreiden en de kans op sneeuw groter doen worden. Gedurende de nacht zal op de meeste plaatsen tijdens afnemende wind opnieuw strenge vorst voorkomen. Mor gen overdag loopt de temperatuur vooral in de kustprovincies tijdelijk op, maar waarschijnlijk zal het niet tot dooi komen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- 60 *i d 60 ■sS toestand So 2 SE 2 2 S Helsinki mist O -33 0,2 Stockholm geheel bew. zo -17 0 Oslo zwaar bew. windstil -17 0 Kopenhagen onbewolkt nno -16 0 Aberdeen sneeuw nno 2 0,1 Dublin onbewolkt nnw -3 0 Londen zwaar bew. no -5 0,1 Amsterdam onbewolkt no -10 0 Brussel onbewolkt no -11 0,1 Parijs onbewolkt nno -11 0 Bordeaux sneeuw no -8 0 Grenoble geheel oew. no -15 0 Nice half bew. nw -3 2 Berlijn onbewolkt ono -19 0,4 Frankfort onbewolkt no -15 0 München sneeuw no -18 0,1 Zurich motsneeuw ozo -19 0 Genève geheel bew. nno -16 2 Locarno geheel bew. zo -7 2 Innsbruck geheel bew. windstil -24 0,1 Wenen sneeuw n -15 2 Rome nevel windstil -4 9 Den Helder sneeuw vrij kr. o -7 0,6 Y pen burg onbewolkt mat. ono -10 0,1 Vlissingen onbewolkt kr. no -8 0,1 Eelde half bew. mat. ono -9 0,4 De Bilt onbewolkt m. nno -10 0,1 Twente onbewolkt zw. nno -12 1 Eindhoven onbewolkt kr. ono -11 0,1 Vlv. Z.-Limb, onbewolkt kr. no -14 0,1 Neerslag laatste 24 uur. )CxyrxxYrrrrfryy-r'rrt^rrrxXCC MINDER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zater dagavond tot zondagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Heldere nacht met op de meeste plaat sen strenge vorst, morgen overdag meer bewolking met voornamelijk in het noorden van het land plaatselijk enige sneeuw en tijdelijk afnemende vorst. Matige tot zwakke wind, aan vankelijk noordoostelijk, later ver anderlijk. 13 februari Zon op 8.03 uur, onder 17.50 uur. Maan op 8.08 uur, onder 20.06 uur. Maanstanden 19 febr. 10.21 uur: eerste kwartier lOOOCXXCOOOOOOi oooooocxxxxxxxxxxxo

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1