de (Beste (Bromfiets K PI VPO! Kerkdiensten ROMMELTJE Loonbeleid in landbouw even actueel als vaststelling van de melkprijs De gele kamer Christelijke Boerenbond te Hoofddorp ari v. Empelen Het conflict bij de dierenbescherming Jubileumcongres PvdA in Amsterdam begonnen Het Berini- adres is Fa J. DE GRAAF FEUILLETON 4 Opposanten verschenen voor royementscommissie Medische verzorging tijdens het weekeinde Feestavond in Concertgebouw Partij van de Arbeid vierde feest met Max van Praag Autobezitters werken mee aan verkeerscontrole Verbreding Kleverlaan Burgerlijke Stand ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Mr. B. W. Biesheuvel uit Wassenaar, se cretaris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, heeft vrijdagmiddag; tijdens een in hotel „De Beurs" te Hoofddorp ge houden jaarvergadering van de afdeling zuidelijk deel Noordholland van de CBTB een aantal actuele onderwerpen, waarmee de landbouw te maken heeft, besproken en in het bijzonder de aandacht gevraagd voor de loon- en prijspolitiek. Eerst sprak hij over de positie van de Nederlandse landbouw. De welvaart is niet van die aard als in de meeste bedrijfstak ken. Wel staat de landbouw in het middel punt der belangstelling en vele besluiten worden genomen door de ministerraad, dus ook door personen, die buiten de landbouw staan. De Sociaal Economische Raad heeft belangstelling voor de landbouw en brengt op verzoek van arbeiders een rapport uit. De stedelingen hebben eveneens aandacht voor de problemen. De landbouwprijspoli- tiek speelt daarbij een rol. Tot 1952 kostte deze land'bouwprijspolitiek de regering niets en daarna tientallen miljoenen gul den. Deze bedragen spreken tot de verbeel ding van buitenstaanders en hun belang stelling is te begrijpen. Overigens verheug de mr. Biesheuvel zich over deze interesse. Spreker gaf zijn visie over de prijzen en de produktiekosten in de landbouw en kwam tot de conclusie, dat de prijzen in Nederland lager zijn dan in andere landen en de kosten in ons land hoger zijn dan elders. Op het ogenblik trekken enige vragen de aandacht. Even actueel als de kwestie van de melkprijs noemde mr. Biesheuvel het loonbeleid. In Den Haag praat men er veel over, om een goede regeling te verkrijgen, maar de boeren voelen zich toch verplicht zwarte lonen te betalen en dezen voelen blijkbaar voor een vrije loonvorming. De landbouw deelt niet in de welvaart en raakt nog meer achterop, ook bij het ver krijgen van arbeidskrachten. De lonen van de landarbeiders variëren tussen 1 en 1.20 en die in industrieën van 1.20 tot 2.20. Laatstgenoemde lonen zijn officieel toegelaten. Geleide loonpolitiek heeft haar tijd overleefd. Moeilijkheden over lonen zijn te verwachten. Mr. Biesheuvel deelde mee dat er vrij dagmorgen tijdens een vergadering van de Stichting van de Arbeid een conflict is uit gebroken tussen werknemers- en werkge versorganisaties over de lonen voor. de naaste toekomst. Volgens spreker zijn de eisen van de werknemers te hoog en de voorwaarden van de negen werkgeversor ganisaties noemde hij zeer behoorlijk. Spreker was van mening, dat toenemen de loonsverhogingen tot gevolg zullen heb ben, dat de betalingsbalans in gevaar komt; dit zou tot inflatie kunnen leiden. ADVERTENTIE BLOEMWERK wordt alleen gewaardeerd als het opvalt door aparte opmaak BLOEMSIERKUNST BLOEMENMAGAZIJN HEEMSTEDE, BINNENWEG 18, TEL. 3-80-80 Zes der leden van de oppositiegroep in de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken hebben gisteren gevolg gegeven aan de uitnodi ging om voor de royementscommissie, sa mengesteld uit neutrale leden van die ver eniging te verschijnen. Voorzitter van deze commissie is mr. B.W. Stomps, die ten deze wordt bijgestaan door twee andere le den. De oppositie gelooft, dat beide laatst genoemde leden, op grond van hun vroege re activiteiten in de vereniging, niet neu- ti-aal te achten zijn, doch aan de zijde van het bestuur staan. Overigens betwisten de opposanten ook, dat de royementscommis sie op reglementaire wijze is gevormd. Desondanks hebben zij gemeend, voor deze commissie te moeten verschijnen. Naar een van hen ons meedeelde, heb ben alle zes de gehoorden ten overstaan van de royementscommissie de tegen hen ingebrachte beschuldigingen (verstoring van de orde en rust in de 'vereniging, on dermijning van het gezag der algemene le denvergadering, en in gevaar brengen van de goede naam en faam der vereniging) af gewezen en meegedeeld, dat zij hun actie tegen het bestuur en tegen de beweerde misstanden in het asyl der vereniging aan de Ridderstraat zullen voortzetten. De royementscommissie heeft hen aan gehoord en toegezegd, een onderzoek te zullen instellen, waarvoor zij reglemen tair twee maanden de tijd heeft. Scholing landarbeiders Mr. Biesheuvel merkte op, dat in de af gelopen halve eeuw het aantal landarbei ders procentsgewijs minder gestegen is dan dan het aantal in andere bedrijf9beroepen. De stijging was gering. De gemiddelde leef tijd van een landarbeider is nogal hoog, namelijk 40 jaar. Niet alleen door de toe nemende belangstelling voor industrieën, maar ook door mechanisatie, voelen niet velen zich aangetrokken tot de landbouw. Voor de vakopleiding bij landarbeiders be staat geringe belangstelling. Een klein ge deelte heeft een school of cursus gevolgd. Aan dit vraagstuk dient grote aandacht te worden besteed. Voorts gaf mr. Biesheuvel een beschou wing over het aardappelbeleid, waaraan boeren onaangename herinneringen hebben. De vraag kan gesteld worden: moet men voortgaan met de oude regeling? Vele boe ren achten de tijd reeds rijp, dat de areaal- heffing moet verdwijnen. Hoe de kwestie opgelost zal worden is nog niet te zeggen; mogelijk zal de overheid gevraagd worden een garantieprijs vast te stellen. Over de vaststelling van de tarwe- en suikerbiet- prijs is overleg gaande tussen de minister van Landbouw en het Landbouwschap. Wat de tarweprijs betreft wordt overwogen de kostprijs van vorig jaar te bepalen en daar bij door te berekenen de loonsverhoging. Tenslotte wekte spreker de bezoekers op de Christelijke Boeren- en Tuindersbond te steunen. Nu het met de landbouw min der goed gaat schijnt het vertrouwen in de organisaties minder te zijn; dat noemde mr. Biesheuvel niet juist en hij spoorde aan eendrachtig te werken in de CBTB. Cvan Beem herkozen De vergadering hechtte haar goedkeuring aan de jaarverslagen van de secretaris (de heer J. C. Biesheuvel) en van de waarne mend penningmeester (de heer Joh. Ver- kuyl). De heer C. van Beem, die periodiek aftrad als voorzitter was volgens de statu ten niet herkiesbaar. Binnengekomen was een brief van een aantal leden, waarin ge vraagd werd om de heer Van Beem als be stuurslid en voorzitter nog enkele jaren te handhaven. Met algemene stemmen werd besloten de aftredende voorzitter opnieuw te kiezen. HAARLEM: Artsen: B-^'schappendienst firma Ma thot, Grote utstraat 39, telefoon 11990. Apotheken: Ea. Duym en Keur, Keizer straat 6, Tel. 10378; Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, Tel. 10043; Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525; TeyIer-Apotheek, Teylerplein 79, Tel. 17946. Deze apotheken zijn tevens geopend op werkdagen van 11 februari tot 18 februari gedurende de avond (na 6 uur) en nachturen tot 8 uur 's morgens. HEEMSTEDE: Artsen: Dr. W. van der Linde, Heem- steedse Dreef 253, telefoon 34606 en dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstr. 11, telefoon 35008. Wijkverpleging: Zr. G. Verduijn, Meer en Boschlaan 23, telefoon 39509. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164, telefoon 26772 en Heem- steedse Apotheek, Binnenweg 98, telef. no. 38197. BLOEMENDAAL: Artsen: dokter H. D. G. A. Immink, Bloe- mendaalseweg 126, Bloemendaal, telef. no. 23449. Overveen: dokter W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, Overveen, telef. no. 22884. Aerdenhout: dokter J. Tjakkes, Nicolaas Beetslaan 6, Aerdenhout, telef. 27570. Wijkverpleegsters: In hetzelfde tijdvak als de artsen in Bloemendaal hebben dienst zuster 'K. Hendrix, Julianalaan no. 118,, Overveen, telefoon 10506 en zuster A. G. Haagsma, Roemer Visscher- plein 1, Heemstede, telefoon 27900. Apotheken: de Elswout Apotheek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaalse weg 341, Overveen, telefoon 16760; de Santpoortse Apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort station, telefoon K 2560 8249 en de Aerdenhout Apotheek (drs. L. Baruch), Zandvoortselaan 164, Aerdenhout, telef. no. 26772. HA ARLEMMERMEER Hoofddorp: dokter Bult, telefoon 6320. Nieuw-Vennep: dokter Nugteren, telef. no. 220. Badhoevedorp: dokter Sabel, telef. 2377. BENNEBROEK: Artsen. Dokter G. Manschot, Rijksstraat weg 34, telefoon 430. HILLEGOM: Artsen: dokter C. M. Wijkmans, Stations weg, telefoon 5771. LISSE: Artsen: Dr. J. M. van Dijk, Achterweg 6, telefoon 3134. Met een feestavond in het Concertgebouw te Amsterdam waarvan het programma in verband met het overlijden van minister Donker was gewijzigd is vrijdag de viering van het tienjarig bestaan van de Party van de Arbeid begonnen. De partij-voorzitter, de heer Evert Ver meer, sprak bij de opening een kort her denkingswoord, waarin hij vijf groten me moreerde, die in de afgelopen tien jaar zijn heengegaan: prof. dr. G. van der Leeuw, prof. dr. Ph. A. Kohnstamm, minister Don ker, en de heren Kees Woudenberg en Koos Vorrink. Vandaag is in Bellevue het jubileum congres geopend met redevoeringen van Evert Vermeer, prof. Banning en minister Mansholt. Donderdagavond hield de afdeling Haar lem van de Partij van de Arbeid in het gemeentelijk concertgebouw een ,.Max van Praag-avond", die behalve door deze voor velen populaire zanger gevuld werd door Karin Larsen, pianist Jan van Twuyne en accordeonist en bassist Jan Gorissen. Vlak voor de pauze hield de voorzitter van de Partij van de Arbeid de heer E. Vermeer, een toespraak, waarin hij onder meer wees op het feit, dat het op 9 febru ari precies tien jaar geleden was, dat de partij werd opgericht. In die tienjarige pe riode is, aldus spreker, het aanzien van Ne derland volkomen veranderd. Ons land is op een basis gekomen, waarop verder ge bouwd kan worden hoewel men in het be strijden van de woningnood toch nog een bijzonder grote taak heeft te vervullen. De komende jaren moet er dan ook. aldus de heer Vermeer, aandacht geschonken wor den aan het herstel van dit onnoemelijke leed. Er zijn echter, aldus spreker, in ons land stromingen, waaruit men kan opmaken, dat velen terug willen naar de toestanden uit de jaren voor de tweede wereldoorlog, terug naar de tijd toen de scheidingslijnen bijzonder diep waren en dat de verschillen tussen rijk en arm zo uitermate groot waren. Slechts door inspanning van alle krach ten kan men, aldus de heer Vermeer, de vloek van de woningnood bestrijden, ter wijl mën na de verkiezingen van dit jaar ook nog over zal gaan tot de strijd voor een rechtvaardiger verdeling van de wel vaart voor de „vergeten groepen". Boven dien zal er een groter aandeel uitgetrokken dienen te worden voor het onderwijs en de cultuur. Tenslotte hield de heer Vermeer zich geruime tijd bezig met het trekken van een vergelijking tussen de heren Drees en Rorn. me waarbij hii er op wees. dat de KVP'er in 1938 als minister van Sociale Zaken een moti° tot de instelling van een commissie, die de mo.<?e!iikheid zou onderzoeken van een oudedaevoorziening afwees. Dp heer Vermeer stelde in bet vooruitzicht, dat hii gedurende de komende verkiezingsstrijd nog meer nunten uit het regeringsbeleid van de heer Rnmme had te behandelen, maar dat hii het eerst het antwoord wilde afwachten van de KVP-fractievoorzitter. Vijfentwintig autobezitters uit Enschedé hebben gehoor gegeven aan de oproep van de politie om hun auto ter beschikking te stellen voor een intensieve controle op het wegverkeer. Volgende week zal deze ver- keersactie beginnen. Politieagenten zullen in de auto's plaats nemen naast de automobilisten en gedu rende een uur of langer door Enschede rijden om weggebruikers op hun fouten attent te maken. ADVERTENTIE Overal agenten ADVERTENTIE Ook betaling in overleg Kleverparkweg 2A - Tel. 11757 - Haarlem ADVERTENTIE VOOR „BERI Riviervismarkt 7 - Tel. 17690 ZONDAG 12 FEBRUARI 1956 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Dr. G. Snij ders. 7: Ds. C. de Ru, van Zandvoort. Noor- derkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bid stond in de Gerfkamer. Zondag 10.30 en 7: Ds. R. Bijl. Oosterkerk, Zomerkade. 10 en 7: Ds. A. J. van Rhijn. H. Av. en Dankzegging Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinder- kerk. Dhr. J. de Nie. 10.30: Jeugddienst. Ds. H. B. Meijboom, van Utrecht. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. Hei- dinga. Kapel Sarepta, Hazepaterslagn. 9.30: Kinderkerk. Wika W. Veenstra. 10.45: Ds. G, J. Waardenburg. Diaconessenhuis, Haze- paterslaan. 4.30: Ds. E. Pot. Janskapel, Jans straat. 10.30: Ds. W. M. van Asperen. Jeugd- kapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost, Zomerkade 10: Dhr. G. Ra- dersma. West, Leidsestraat 10: Dhr. P. van Zalinge. Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr. K. H. Oosterhagen. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz Deutsche Ev. Kircliengemeinde Waalse Kerk 20 Uhr: Gottesdienst. Christian Science. First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag. Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente. Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7.30: Bid stond in de Tempeliersstraat 55 rd. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelm straat 3, geb. „Beth-El" 2: Samenkomst. Dinsdag 7.30: Bidstond. Br. N. A. Matray Vrijdag 7.30: Maleise dienst. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeen komsten met gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking, Broederkerk. Park laan 34. Ned. Herv. Evangelisatie, Nassau- plein 8. ;10 en 5: Dhr. L. v. .d. Sluijs. van Alphen a. d. Rijn. Woensdag 7.30: Dhr. H. Visser, van Huizen. Stads Evangelisatie, L. Herenstraat 6. 10: Dhr. P. v. d. Berg. van den Haag. 7: Dhr. .1. F. Snoeks. Woensdag 8: Ds. Buiten. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. F. Niemcyer, Evangelist te Alphen a. d. Rijn. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. F. Niemeyer. Op wekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. J. v. d. Schors, Amsterdam Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Dhr. Z. H. de Groot, van Amsterdam. 12: Zondagsschool en Jeugddienst. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Ds. P. W. Sepmeijer, Vlootpredi- kant. Den Haag. Evang. Luth. Kerk, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes, Jeugddag. 10.30: Ds. W. Spliethoff, Jeugdgebouw Scho- terweg hoek Pijnboomstraat. Donderdag 7.30: Ds. G. Kroes, Wees- en Oudeliedenhuis. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder, 10.30: Jeugdkerk, Peuzelaarsteeg 3 Ds. C. P. Hoekema. Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. C. Goeman Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. C. Goeman. 5: Ds. D. J. Roos. Lyceum- Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. L. Hoorweg. Geref. Kerk, Be gijnhofkapel. 9 en 4.30: Drs. Bos. Ger. Gem. L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Geref. Gem. in Nederland. Parklaan 21 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Kath. Kerk, Kin derhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 19.30: H. Mis. (Aswoensdag). Baptiste Ge meente. Begijnhofkapel. Begijnhof. 10.30: Dhr. G. Planting. 7.30: Jaarvergadering der Rommeltje dacht nog lang verbaasd na over dat vreemde mannetje Doewatjewü. Tjongeals die eens waarheid gesproken hadals het mogelijk was, dat hij naar dat vreemde Bollebozenland kon gaan, waar geen scholen bestonden. Hij droomde er 's nachts van. En de volgende dag, toen het twee uur had geslagen, ging hij niet naar school, maar naar de wei. En toen hij daar aan kwam, zag hij meneertje Doewatjexvil al op de paal van een hek zitten. „Zo, zo, ben je daar, Rommeltje?"lachte het mannetje. „En ben je van plan, naar Bollebozenland te vertrekken?" „Graag, meneer Doewatjewü", zei Pommeltje. „Ik wil wel!" Gemeente. Geen jeugdsamenkomst. Pink stergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dhr. A. van Polen, Den Haag. 7.30: Dhr. E. Schuurman. Radio Ibra Tanger. Maandag 8.15: Dhr. J. Versteeg. Vergadering van Ge lovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samen komst. (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, Koudenhorn 46 A rd. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9 10.15: Aanbiddingsdienst. 3: Bijbelschool, alle leeftijden. 8: Evangclisatiedienst, ver schillende sprekers. Ged. Oude Gracht 47: Maandag 8: Vrouwenbijbelstudieklas annex handwerk. Dinsdag 8: Engelse bijbelstudie o.l.v. F. Worgan. Engels Evangelist. Donder dag 8: Evangelisatiedienst. De Christenge meenschap, Wilhelminastraat 60. 9.30: Zon dagsdienst voor kinderen. 10: Mensenwij- dingsdienst. Donderdagmorgen 8.30: Men- senwijdingsdienst. Volle Evangelie Ge meente, Paul Krugerstraat 36. 10: Samen komst. 12-13: Zondagsschool. 5: Opwekkings samenkomst. Donderdag 8: Gebedssamen komst. Alleen voor Gem. leden. Zevende- Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere za terdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Baptisten Ge meente, Parklaan 21. Iedere zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Her steld Apost. Zendingkerk. 10 en 5: Gods dienstoefening. Apostolische Gemeente, Ja- cobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. W. A. H. Mul- der-Schalekamp, A'dam. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. H. v. d. Loos. Immanuëlkerk. 10: Dr. II. v. d Loos. Sionskerk, Eksterstr. (Spaarndam-West) 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: Ds. B. van Gelder, Bijz. Kerkdienst. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. N. Kruyswijk, Jeugddag. Stichting „Petra", Noorderkapel (einde Minahassastraat) Donderdag 8: Dhr. H. v. d. Brink. Bapt. prod, te Alkmaar. Dinsdag 8: Bijbelstudie. Maasstraat 8. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 55- 57. 10: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. P. de Ruig Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. P. de Ruig. 3.30: Ds. J. A. van Arkel. Noord-Schoter- kerk, Spaarnrijkstraat 10: Ds. J. A. van Arkel 5: Ds. H. W. Wierda. Leger des Heils. Ceramslraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 12: Compagnie o.l.v. J. S M. M. Scheen. 4.15: Kindersamenkomst. 6.45: Openluchtmeting. 7.30: Verlossingssamen komst. kapt.e F. Dijkstra. Dinsdag 2.15: Ge zinsbond. Woensdag 2: Film. Donderdag geen samenkomst. Chr. Geref. Kerk, Flor es- straat. 10 en 5.15: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskhrnp1. 19: Ds. Oldeman, van Zandvoort. Bijz. samen komst. Kapel Nieuw Vredenliof. 10.30: Ds. van Nieuwenhuijzen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Dijl. Kapel Irene, op Meer en Bosch. 10: Dhr. J. de Vries. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort. Voorg. v. d. Afd. Doopsgezinde Kring, Foyer van het Minerva theater. 10.30: Prof. Dr. Mr. A. J. Oosterbaan. Woensdag 20: Ds. C. P. Hoekema, Wijkavond in het geb. N. P. B. Postlaan 16. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. P. N. Kruyswijk, Ouderkerk a. d. Am- stel. 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5.30: Ds. P. N. Kruyswijk. Ger. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. E. Th. v. d. Born,van Amersfoort. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Seniorenkring, 1620 jaar in De Stal. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. A. R. de Jong, O.R.G., Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Ilerv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: G. Nieuwenhuysen, Dir. Dierenbescherming Den Haag. Geref. Kerk. 10: Ds. C. Goeman, Haarlem. 5: Ds. C. Klapwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 11: Dr. J. H. Stelma. 19: Ds. R. van der Mast, H. Av. 9: Jeugdkapel, 12-13 jaar in Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. H. W. Meihuizen, Dg.. Den Haag Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. W. Faber te Hoogeveen. 3.30 en 7.30: Prof. Dr. J. H. Ba- vinck te Baarn. Vrij Katli. Kerk, Popellaan I. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: As woensdag. Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. R. van der Mast. H. Avondmaal. Marine Hos pitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Ringnalda, H. Av. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. F. Brouwer. 5: Ds. S. L. Knottnerus. Ned. Prot. Bond. 10: Ds. J. van Ilillen, van Haarlem. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Krabbe. Chr. Ger. Kerk. 10 en 5: Ds. Schippers. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Vi caris L. C. Baljé. 7: Ds. Jongeboer, van Lisse. Geref. Kerk. 9.30: Ds. D. Hoornstra. 3.30: Ds. J. de Lange. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven (ingebruikname geres taureerde kerk) 5: Ds. M. C. Don, Jeugd dienst. Beihelkerk 10: Ds. S. S. M. Aertsen, van Amsterdam. Abbenes 9.30: Ds. P. Moe renhout van Katwijk aan Zee en 3: Ds. M. C. Don. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. van der Zee. Zaterdag 11 febr. 7: Avondstilte in de Chr. Geref. Kerk. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 3: Dr. G. E. Meu- leman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps, kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege, Jeugddag. 18.45: Bijzondere kerkdienst. Ds. D. ter Steege. Van 18.45 tot 19: Zangdienst. „De Toorts". 9: Ds. J. A. Mulder, Naarden. Chr. Geref. Kerk. (Ned. Herv. Kapel) 3: Ds. J. P. Geels. SPAARNDAM. Ncd. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. C. de Ru. Medew. van het kerkkoor. 7: Ds. A. Snijders, pred. te Haar lem. Jeugddienst. 9.30: Jeugdkapel. Ds. R. H. Oldeman. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr. C. J. Bleeker, van A'dam. Kapel Het huis in de duin. 19.30: Ds. C. P. Hoekema, van Haarlem. Geref. Kerk. Ju- lianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemecnschapsbond. Dinsdag 3: Samenkomst in pension Dijkhoffz, Brederodestraat 43. Dhr. II. Veldkamp, Evangelist te den Haag. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Vica ris Wolfensberger. 5: Ds. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond. 10: Mej. A.'J. L. Bouwmeester, Jeugddienst Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. K. Schouten. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. J. van Dalen, van Den Oever. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Donderdag 7.30: Leesdienst. B. en W. van Bloemendaal zijn voor nemens de Kleverlaan te verbreden en ver beteren in aansluiting aan het profiel van deze weg op het gebied der gemeente Haar lem. I-Iet college heeft onderhandelingen gevoerd met de eigenaren van de aan de zuidzijde van de Kleverlaan gelegen gron den. De breedte varieert van een halve tot vijf meter. Door toevoeging van deze strook zal het mogelijk zijn twee rijbanen aan te leggen van elk zes meter breedte, geschei den door een tussenberm, welke berm bij het herstellen van de weg na de riolerings werken inmiddels is aangelegd. Terwijl de onderhandelingen voor aankoop met andere eigenaren nog gaande zijn, kon met de heer W. B. Buma en consorten te Aerdenhout reeds overeenstemming worden verkregen voor de overname door de gemeente van een strook grond ter oppervlakte van on geveer 1575 m2 tegen een prijs van 1. per m2. B. en W. vragen de gemeenteraad voor de aankoop een bedrag beschikbaar tè stellen. ADVERTENTIE Nervositeit en alle gevolgen daarvan overwint U alleen werkelijk doeltreffend met Niet verdovend, maar genezend. Begin daarom een kuur met NEUROTONIC en U wordt Uw zenuwen volledig de baas. HAARLEM, 10 februari 1956 GEHUWD: 10 febr., B. Coster en M. Bremer. BEVALLEN van een zoon: 8 febr., A. BijlsmaDeurloo; 9 febr., A. C. Koning Koedijk; 10 febr. J. C. TeeuwenSchipper; J. M. Mulderde Graaff; N. Stavenuiter— Klijn; A. M. M. van Dongen—de Boer. BEVALLEN van een dochter: 8 febr., G. C. van der Zeevan der Erf; 9 febr., M. C. Kuipers—de Reus; G van der LindeBoon; J. M. Kamervan Eekhout; 10 febr., H. A. Joostenvan Bruggen; C. de JagerDi- derich; A. C. Hunekerde Rooij; C. Steen voordenLouwkamp. OVERLEDEN: 8 febr., L. W. Knook, 53 j., ComeLis Speelmanlaan: A. C. Ravestijn —Winkelman, 74 j., Westerhoutpark; J. II. Bos, 68 j.. Bloemhofstraat: 9 febr., G. II. PeduzziBerfelo, 71 j., Leidsevaart; C. J. J. van WijngaardenPesie, 70 j., Hoofman- straat. door Mary Roberts Rinehart 64) Ongeveer tien minuten. Ik heb hem niet herkend. Dat pad is waarschijnlijk nogal hobbelig. Ik hoorde hem in ieder geval nu en dan struikelen. "Blijf hier maar in de buurt. Ik ga wel even een kijkje nemen. Het is toch te- warm om te slapen. Het was inderdaad een lastig pad. Alhoe wel er een dozijn verklaringen te vinden zou zijn waarom iemand om één uur in een warme zomernacht ging wandelen, voelde Dane zich toch niet gerust. De klimpartij deed hem, na de lange vliegtocht, echter goed. Het begon enigszins te waaien. Toen hij de weg bovenaan de heuvel had bereikt, sloeg hij automatisch links af. Even ver derop lag het verlaten huis. Dane had er geen belangstelling voor. Toen hij zich echter omdraaide om terug te wandelen, zag hij plotseling een licht schijnsel in de buurt van de stal. Het be vond zich dicht bij de grond en bewoog langzaam. Het leek er op, alsof iemand, die een zaklantaarn in de hand had, iets aan het zoeken was. Dane keek er enige tijd aandachtig naar, voordat hij zo voorzichtig mogelijk in de richting van het mysterieuze licht sloop. Jammer genoeg was hij er niet op gekleed om door struiken te kruipen. Zijn broek bleef herhaaldelijk aan doornen hangen, terwijl zijn sloffen maar nauwe lijks zijn voeten beschermden. Hij was de gebukte figuur tot een vijftiental meters genaderd, toen een tak achter zijn arm bleef haken en met luid gekraak afbrak. Iets trof hem daarna op 't hoofd, terwijl hij voelde dat hij viel. Een fractie van een seconde later was hij bewusteloos. Die nacht werd Carol gewekt door de telefoon, welke vlak bij haar bed stond. Ze was doodmoe geweest, toen ze ging slapen, zodat ze maar half ontwaakte. Het wekkertje stond op twee uur. Nog haLf slapend nam ze de hoorn op. Dr. Harrison was aan de lijn. Zijn stem klonk verontschuldigend. Ben jij dat, Carol?, vroeg hij. Het leek me beter je maar even op te bellen. Er is weer een ongeluk gebeurd, als je het tenminste zo wilt noemen. Je hoeft je niet ongerust te maken, hoor, voegde hij er haastig aan toe, maar majoor Dane is gewond. De kamer begon plotseling voor Carols ogen te draaien. Met moeite beheerste ze zich. Erg? Nee, gelukkig niet. Hij is nog steeds bewusteloos. We hebben een paar foto's van hem gemaakt. Waarschijnlijk niets ernstigs. Het leek me echter wel verstan dig jou even te waarschuwen. Carol beefde. Wat is er gebeurd, dok ter? Vertelt u mij alstublieft niet dat het weerHaar stem stokteHeeft iemand hem aangevallen? Er is op hem geschoten. Een schamp schot langs het hoofd. Bijna raak. Toen hij viel, is hij met zijn hoofd op een steen terecht gekomen. Carol was inmiddels al uit bed gespron gen. Ik kom. Binnen vijftien minuten ben ik er. Carol hoorde hem nog zeggen, dat zij thuis moest blijven omdat naar aller waar schijnlijkheid op dat moment niemand veilig was, maar ze legde de hoorn al neer, toen dr. Harrison nog niet uitgesproken was. Ze kleedde zich haastig en zenuwach tig aan. Daar ze nog enkele woorden van dr. Harrisons waarschuwing had opgevan gen, liep ze naar Tims kamer. Hij was er echter niet. Toen ze korte tijd later na een snelle autorit het ziekenhuis binnen- holde, zag ze Tim door de hal ijsberen. Hij zal het wel redden, juffrouw Carol. Hij heeft al erger dingen meege maakt. Ze moest gaan zitten, omdat haar benen vex-dere dienst weigerden. Een arts kwam uit de röntgenkamer. Hij had enkele foto's in de hand. Hij knikte Carol bemoedigend toe. Hij heeft een fikse klap gekregen, maar u hoeft zich geen zorgen te maken. Tim liep op hem toe. Ik móét hem spreken, zei hij woedend. Ik wil weten, wie op hem geschoten heeft. En danTim was hoogst opgewonden en gebruikte een taal, die men beter niet kan neerschi-ijven. De arts keek hem geamuseerd aan. Er zal wel geen bezwaar tegen zijn, als u mee gaat, zei hij. Dr. Harrison ver wacht juffrouw Spencer al. Praten doet u echter maar met mij, zei hij glimlachend. Ik kan tegen uw forse woorden, Dane niet. Gedrieën gingen ze met de lift naar boven. Tim was nog steeds hoogst veront waardigd, maar hij zweeg gelukkig, terwijl Carol geen woord kon uitbrengen van zenuwachtigheid. Dr. Harrison stond in de hal en bekeek de foto's aandachtig. Toen hij hen hoorde naderen, keek hij verheugd op. Niets gebroken, zei hij op gewekt. Een vrij oppervlakkige wond. Hij zal weer gauw bij bewustzijn komen. Tim's woede zakte enigszins en Carol herademde, alhoewel zijn verhaal haar niet veel wijzer had gemaakt. Dane was naar de top van de heuvel gelopen, vertelde hij. Enkele minuten later had hij het schot ge hoord. Daar Dane niet terug kwam, was hij de richting opgehold, waarin Dane was verdwenen. Hij zag echter niets en hoorde niets verdachts. Hij was nog steeds aan het zoeken, toen hij de sirene van Floyd's wa gen hoorde. De auto stopte vlak bij hem en Floyd en Mason stormden naar buiten. Floyd had zijn revolver getrokken. Ik schrok me dood, zei Tim. Hij meende klaarblijkelijk dat ik geschoten had. Hij wilde weten, wat ik daar deed en waar het lichaam lag. Ik kon me nauwe lijks meer beheersen. „Ik zoek majoor Dane", schreeuwde ik. „Hij is deze kant uitgegaan, maar nog niet terug". Floyd vertrouwde me echter niet. Hij greep mijn revolver en keek of er mee geschoten was. Toen pas liep hij in de richting van de stal. Carol trachtte logisch te denken. Floyd?, zei ze. Hoe wist hij waar hij heen moest? Hij had een anonieme telefonische boodschap gekregen. Hij zou een lijk vin den bij de stal van „Pine Hill"Zou men gedacht hebben dat Dane dood was? Het duurde nog enige tijd, voordat zij de kamer van Dane mochten betreden. Hij was niet alleen Alex stond gelijk een drei gende beschermengel naast zijn bed. Nie mand zei een woord. Dane's ogen waren gesloten, maar toen Carol op hem toeliep, opende hij ze. Zo. meiske, zei hij zachtjes. Wat is er eigenlijk gebeurd? Alles is in orde, Jerry. Hij glimlachte bitter. Dat zeg jij. Hij sloot de ogen. Het hamerde in zijn hoofd, maar zijn gedachten werden lang- zamei'hand weer helderder. Toen hij en kele minuten later de ogen wederom opende, was alleen Alex nog in de kamer. Dane wenkte hem, waarop hij naast het bed ging zitten. Zodra het licht begint te worden, zei hij fluisterend, ga je naar „Pine Hill". Neem Tim mee als dat kan. Je moet er in ieder geval éérder zijn dan Floyd. Hij zweeg enkele ogenblikken. Plet spre ken viel hem nog lastig. Degene, die op me geschoten heeft, zocht iets op de grond vlak bij de stal. Neem alles mee, wat je vindt. Het was nog steeds donker, toen Dane alleen gelaten werd om te gaan slapen. Met tegenzin was Alex vertrokken. Hij had Dane's revolver op het tafeltje naast zijn bed neergelegd en zorgvuldig het raam, waar de brandladder vlak langs liep, ge sloten. Dane viel echter niet in slaap. Zijn hoofd deed hem nog geducht pijn, maar zijn hersenen werkten snel. Hij bleef doodstil liggen, en hield zijn ogen gesloten. Minutieus paste hij aan elkaar wat hij wist en wat hij vermoedde. Het verband om zijn hoofd maakte hem het luisteren vrij moeilijk, zodat hij niet hoorde, dat de deur van de karner zacht jes geopend werd en even later weer ge sloten. Doch een soort zesde zintuig waar schuwde hem, dat hij niet meer alleen was. Hij hield zijn ogen echter gesloten. Degene die zijn kamer was binnengekomen, kwam steeds dichterbij. Tenslotte bleef de on bekende staan. Op dat moment opende hij de ogen en greep met krachtige hand de arm, die vlak boven hem was. Zijn eigen automa tische pistool viel op het bed en Elinor Hilliard gaf een gil en zou gevallen zijn, als hij haar niet tegen gehouden had. In het schemerachtige licht zag Dane dat ze bijkans verlamd was van schrik. Wat was u van plan? vi-oeg hij. Wilde u mij vermoorden? Ze schudde haar hoofd. Wat gaat u met me doen?, vroeg ze aarzelend. Ik zal Floyd waarschijnlijk waar schuwen. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6