Fa. B. ENGELENBERG RESTAURANT PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws r Algerijnse reis heeft Mollets gezag ook in Parijs aangetast Ook militaire onderwerpen k. Mohammedaanse rechtsgeleerden eisen een onafhankelijke republiek De radio geeft dinsdag Euratomdichtbij Zoch ió Uet zo J Gouverneur van Suriname in Staten beëdigd Jhr. mr. M. van Weede verlaat Vaticaanstad Baptistenkerk Utrecht geheel uitgebrand Algemene Hengelaarsbond bestaat vijftig jaar OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Ambassadeur van Spanje in Den Haag benoemd Erntig auto-ongeluk bij St. Willebrord Vrouw in brand geraakt Mijribuschauffeur smokkelde 1000 kg. boter naar België DE BASILISK MAANDAG 13 FEBRUARI 1956 Zaterdagavond laat kwam in de IJmuidense visse-rshaven de logger KW 140 binnen, die zoals wij zaterdag uitgebreid meldden, aangevaren is door de Engelse trawler „Carisbroocke". Hoe dicht het schip bij zijn ondergang is geweest, laat de formida bele scheur zien aan de stuurboordsteven. Foto: De achtkoppige bemanning bij de beschadiging. Zaterdagmiddag zijn de nieuwe gouver neur van Suriname, J. van Tilburg, en zijn echtgenote met de .Willem van der Zaan" in Paramaribo aangekomen. Zij werden aan boord begroet door een commissie van ontvangst onder leiding van de vice-voor- zitter van de ministerraad, W. Smit. Daarna volgde een begroeting ten paleize door de ministers, de Staten, de Raad van Advies, de Rekenkamer, het Hof van Justitie en andere autoriteiten. Vervolgens begaf de gouverneur zich naar de Staten voor de beëdiging. Bij zijn ambtsaanvaarding in de Staten verklaarde de nieuwe gouverneur: „Er wacht u hier een zeer zware taak, waarvan niemand mag aannemen, dat zij zondei Nederlandse bijstand en medewerking van anderen kan worden volbracht. Maar al lereerst zal van u Surinamers mogen wor den verwacht een voortdurende zorg voor de ontwikkeling van uw eigen land". Jhr. mr. M. W. van Weede zal Vaticaan. stad verlaten. Hjj is sinds 1944 vertegen woordiger van de Koningin by de H. Stoel geweest. Het is nog niet bekend welke de nieuwe bestemming van jhr. Van Weede is. Kortsluiting vermoedelijk oorzaak Omstreeks kwart over één zondagmiddag ls brand ontstaan in de kerk der Baptisten gemeente aan de Heerenstraat te Utrecht. Kinderen zagen rookwolken uit het dak van de kerk komen en waarschuwden de koster. De Utrechtse brandweer rukte met groot materiaal uit en bestreed het vuur met zes stralen. De vuurhaard zat in de nok van het kerkdak en breidde zich snel uit. Brandende balken stortten naar beneden en zetten in zeer korte tijd de benedenver dieping van het kerkgebouw in lichterlaaie. Ook een achter de kosterswoning gelegen tuinkamer, die door de Baptistengemeente voor vergaderingen werd gebruikt, was in luttele minuten geheel in vlam. Van de ladderwagen af bestreed de brandweer het vuur. Zij was de brand na een half uur meester. De kerk is volkomen uitgebrand. De tuinzaal is een zwart geblakerde ruïne. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de brand is ontstaan door kortsluiting. Het gebouw van de Baptistengemeente, dat verzekerd is, werd in 1949 van de Utrechtse stadszending overgenomen. Op 11 februari 1906, dus vijftig jaar ge leden, stichtten 78 hengelaars een bond, die thans is uitgegroeid tot een organisatie van ruim 82.000 sportvissers: de Algemene Hen gelaarsbond. Zaterdag is het gouden jubi leum in Krasnapolsky te Amsterdam ge vierd. De heer G. Karten bood namens alle leden van de Bond aan bondsvoorzitter L. Bode een bedrag van ruim 5800 aan. Dit geld zal worden besteed voor de aankleding van het op te richten bondsbureau, dat op het eerstvolgende congres van de A.H.B. op 27 mei een van de voornaamste punten van de agenda vormt. ADVERTENTIE Doeistraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 FLEXA PLASTIC ENAMEL (Van onze correspondent in Parijs) De Franse minister-president, Guy Mollet, is zaterdagmiddag per vliegtuig teruggekeerd in Parijs van zijn even korte als bewogen informatiereis naar Algerije. Een goed uur na zijn aankomst heeft Mollet president Coty en zijn ministers uitvoerig van zijn ervaringen op de hoogte gesteld. Aan het einde van deze week zal de premier een officiële regeringsverklaring afleggen voor de Nationale Vergadering. Ook zal hij een radiorede tot het Franse volk richten. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Militair orkest. 11.30 Alt en piano. 11.50 Pla ten. 12.00 Mandoline-ensemble en solist. 12.30 Land- en tuin bouwmededelin gen. 12.35 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dieren wereld en wij, causerie. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Rekenschap van het Humanisme, causerie. 18.40 Lichte muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Muzikale causerie met illu straties. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.45 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoor spel. 22.15 Viool en harp. 22.40 De Antwoord man. 22.55 Ik geloof, datcauserie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Actualiteiten. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Franse muziek. 11.00 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest en solist. (12.30—12.33 Land- en tuinbouw- mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kahtoliek nieuws. 13.20 Amuse mentsmuziek. 13.50 Gevarieerd programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen; 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Idem. 17.40 Koersen. 17.45 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee: Agrarische proefbedrijven in Ned. Nieuw Guinea. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Dansmuziek. 18.55 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Camavalsprogramma. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Programma over het wegverkeer in Nederland. 20.18 Apen kijken u aan. 20.30 Karas springt uit het raam, detectivespeL 21.50 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.15 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.34 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Tafelmuziek. 14.00 School radio. 15.45 Operetteselecties. 16.00 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en mu ziek. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syn dicale kroniek. 20.0 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.15 Orkestconcert. 22.15 Kamer muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 50 m.). De algemene indruk in Parijs is wel, dat dat het gezag van Mollet en van zijn re gering er na de dramatische gebeurtenis sen in Algerije niet groter op is geworden. Een minister-president laat zich nu een maal niet ongestraft met tomaten beko- len. Mollet had zich bij zijn reis naar Al gerije een „bliksembezoek" voor ogen ge steld, zoals Mendès-France indertüd aan Tunesië bracht en waarmede de onrust daar te landen toen kon worden bezworen. Door zijn reis van tevoren aan te kondigen had Mollet de kolonisten en fascistische elementen gelegenheid gegeven hun be togingen te organiseren, waardoor zijn ge zag, ook bij het Algerünse volk, sterk af breuk is gedaan. Het psychologische klimaat is er niet be ter op geworden en Mollet gaat een nieuwe beproeving tegemoet nu hij deze week het parlement een aanvaardbare oplossing vooi het Algerijnse probleem moet voorleggen. Deze nieuwe episode in zijn regerings activiteit zal bovendien worden geken* merkt door vermoedelijk wel zware on- dërhandëlingen met de sultan van Ma rokko, die vandaag in Parijs wordt ver wacht, én die de Franse regering zijn eisen voor een spoedige onafhankelijkheid van zijn land komt stellen. Traditioneel Mollet moet als voornaamste slotsom uit zijn reis hebben getrokken dat het Alge rijnse probleem meer door economische dan door politieke factoren wordt bepaald. Zowel aan de kant van de Algerijnen als van de Franse kolonisten is het, zo heeft Mollet in de ministerraad gezegd, een kleine minderheid die ophitst tot rebellie en wanordelijkheden. Dat die minderheden, die aan Algerijnse zijde door de Arabische Liga wordt gesteund, het oor konden vin den van een brede massa, vindt zijn oor zaak, volgens Mollet, in de uiterst benarde levensomstandigheden van een zeer groot deel van het Algerijnse volk. Mollet zal in zijn plan tot oplossing van de Algerijnse crisis zeker voorstellen doen ter verhef fing van het levenspeil van de Algerijnse volksmassa. Vandaar dan ook dat de pre mier bij zijn Algerijnse bezoek door zijn minister van Sociale Zaken, Gazier, werd vergezeld. Het vooropstellen van de economische en sociale problemen ligt overigens geheel in de traditionele lijn van de socialistische partij. Vermoedelijk zal de Franse regering de industrialisatie van Algerije willen be vorderen en bespoedigen. Een som van tweehonderd miljard franc moet daarvoor worden uitgetrokken en de regering hoopt dit bedrag door een speciale staatslening te kunnen dekken. Als veiligheidsmaatregelen tegen de fascistische elementen, die in Algerije een staatsgreep zouden willen voorbereiden, zal de nieuwe resident-minister Lacoste het Franse bestuur vermoedelijk ingrijpend van kolonistische sympatisanten gaan zui veren. Rel Voor de aankomst van Mollet in Parijs hebben zaterdagmiddag op de Champs Elysées, ondanks het verbod van de rege ring, een duizendtal rechtse extremisten, voor het merendeel studenten, getracht een solidariteitsdemonstratie met de Franse kolonisten in Algerije te organiseren. Er werden beledigende kreten aan het adres van Mendès-France geslaakt en een raam van zijn dagblad „L'Express" moest het ontgelden. In weerwil van een bijzonder sterke po litie bewaking zijn linkse en rechtse beto gers elkaar ook nog even in de haren ge vlogen zonder dat er ernstige ongelukken zijn voorgevallen. Een goede honderd de monstranten werden door de politie opge pikt. Na controle van hun papieren werden ze in de nacht weer op vrije voeten gesteld. Eis (United Press) Het hoofd van een machtige Algerijnse religieuze organisatie heeft verklaard dat een ieder die met Frankrijk onderhandelt over de toekomst van Algerije de toestemming der rebellen moet hebben. Sjeik Larbi Teebessi, fun gerend "hoofd Van de verenigiTig vatf'Ula- mas (rechtsgeleerden van de Koran) zei: „Geen organisatie of vertegenwoordiger kan het Algerijnse probleem doeltreffend bespreken met de Franse regering zonder de instemming van het nationale bevrij dingsfront". Dit is ongetwijfeld het stand punt van alle niet-rebellerende nationalis ten in Algerije. Allen beweren dat nog slechts de rebellen kunnen onderhandelen. Sjeik Teebessi zei dat de Ulamas niet met Lacoste zullen spreken voor Frankrijk formeel het recht van Algerije op onafhan kelijkheid met een republikeinse regerings vorm erkent. T errettr Hoeveel leed het winterweer op vele plaatsen ter wereld heeft veroorzaakt, in Algerije leidde de koude tot een inzinking in de vijandelijkheden. Zeven personen lieten de laatste 24 uren het leven door terroristen. Vier hunner waren opstande lingen, die sneuvelden in gevechten met Franse troepen. Een kind stierf aan de verwondingen, die een door terroristen ge worpen granaat in Tebessa veroorzaakte. Twee Moslems werden met doorgesneden keel gevonden in het district van Bougie. Een goederentrein ontspoorde door sabotage van terroristen tussen Algiers en Constan- tine. De Spaanse ministerraad heeft tot am bassadeur in Den Haag benoemd de hertog van Baena, José Ruiz de Arana y Bauer, die van 1945 tot 1948 reeds gezant in ons land is geweest. Van 1954 tot nu toe was hij ambassadeur in Ankara. De hertog van Baena, die in 1917 in de diplomatieke dienst kwam, is onder meer gezant geweest in Bern, Montevideo en Tanger, consul-generaal in Tunis en am bassaderaad in Londen. Hij heeft deel uit gemaakt van de vertegenwoordiging van zijn land bij de Volkenbond en bij de Ont wapeningsconferentie van 1933. ADVERTENTIE MOTTENPRAATJES moHtngaaljai f -<£afert we maat cundetb cjaa/ri fwsJl c^dujjJeeAP 'Ze. cvrv 'ure - MET EULAN BEHANDELDE STOFFEN ZIJN BLIJVEND MOTECHT. ZE ZIJN OVERAL VERKRIJGBAAR EN TE HERKENNEN AAN DIT ETIKET CELDER (Van onze correspondent in Brussel) In officiële kringen heerst eèn optimis tische stemming met betrekking tot de re sultaten van de zaterdag gehouden Eura- tom-conferentie te Brussel. Men zal op korte termijn de gespecialiseerde hoge autoriteit voor de atoomenergie tot stand brengen en de ministers Spaak, Pineau (de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken van Frankrijk) en Von Brentano gaven in korte verklaringen aan de pers als hun mening te kennen, dat de Euratom-plan- nen beter voorbereid waren dan de plan nen van de eenheidsmarkt of Europese douane-unie, welke eveneens een onder werp vormden van de discussies. De Franse minister van Buitenlandse Zaken zeide niet te begrijpen, waarom de kwestie van de Euratom zou moeten wor den gebonden aan de totstandkoming van de eenheidsmarkt. Om deze nieuwe Euro pese plannen door het Franse parlement te doen aanvaarden, zal het beter zijn de bei de kwesties niet te combineren, aldus Pi neau. Het standpunt van de Benelux-landen is nog steeds, dat de eenheidsmarkt van Europa tegelijkertijd met Euratom moet worden begonnen, ofschoon ook Spaak er kende dat de Europese douane-unie pas in een periode van ongeveer 12 jaren en de Euratom misschien al binnen de drie maanden kan worden gerealiseerd. In de kringen van de Benelux-delegatie maakte de verklaring van Pineau, afgelegd in de trein, die hem naar Parijs terugvoerde, een niet bijzonder gunstige indruk. Ook de Duitse en Italiaanse delegaties wensten met de plannen voor een Europese douane unie spoedig vorderingen te zien maken Zo niet, dan dreigt het gevaar, dat de Eura tom tot stand komt en de eenheidsmarkt op de zeer lange baan wordt geschoven. Dat schijnt de Franse taktiek te zijn. Euratom zal zich ook met de militaire Twee kinderen gedood en een volwassene en twee kinderen gewond Twee kinderen vonden zaterdagavond de dood en drie personen werden ernstig ge wond, toen op de rijksweg BredaRoosen daal ter hoogte van het dorp St. Willebrord een personenauto, bestuurd door de heer L. H. uit Leur, met waarschijnlijk flinke snel heid opbotste tegen een stilstaande aan hangwagen. De heer II. kwam van Iluy- bergen af, waar hy in gezelschap van zijn 15-jarig dochtertje zijn zoontje ging opha len, die daar op kostschool is. Twee dorps- genootjes, die eveneens in Huybergen op kostschool zijn, mochten meerijden. In de verwrongen resten van 'de auto troffen te hulp gesnelde buur'bewoners het stoffelijk overschot aan van het dochtertje van de heer H en het 13-jarig zoontje van de familie R. uit Leur. Met veel moeite slaagde men er in, de heer H., diens 13- jarig zoontje en een zoontje van de familie L. uit hun benarde positie te bevrijden. Allen bleken ernstige kwetsuren te hebben opgelopen en moesten worden overgebracht naar het ziekenhuis Charitas te Roosendaal. Een half uur nadat het ongeluk was ge beurd, toen de verkeerspolitie volop bezig was met het verrichten van d^ nodige op- metingen, botste een andere personenwagen op het wrakstuk van de auto van de heer H. De inzittenden van deze wagen, een echtpaar uit Dordrecht, werden slechts licht gewond. problemen moeten bezig houden, aldus verklaarde Pineau aan de pers; terwijl Spaak hierover veel voorzichtiger was. Maar Pineau verklaarde dat naast de atoombommen ook moest worden gedacht aan de atoommotoren voor onderzeeërs en vliegtuigen. Principieel is Euratom dus niet langer be perkt tot atoomenergie in dienst van de vredesindustrie. Op dat stuk heeft ter con ferentie klaarblijkelijk het Franse stand punt gezegevierd. In een woning aan de Wattstraat in Den Haag is mej. J. N. B. B., kantoorbediende, met haar ochtendjas te dicht bij een petro leumkachel gekomen, waardoor zij in brand geraakte. Zij rende gillend de gang op, waar medebewoners haar te hulp schoten. Met brandwonden over het hele lichaam is zij in het ziekenhuis Westeinde opgenomen. Haar toestand is ernstig. Douane-ambtenaren van het Nederland se grenskantoor Wolfhaag, bij het Drie landenpunt te Vaals aan de Belgische grens, hebben een Belgische autobus met Nederlandse mijnwerkers aangehouden, die werkzaam zijn in België. In een geheime bergplaats in de auobus werd 125 kilo bo ter aangetroffen. De bus die eigendom was van de chauffeer, afkomstig Uit Welcken- raedt in België, is in beslag genomen. Het is gebleken, dat de chauffeur met fijh auto- bus gedurende de laatste vier maanden 4000 kilo boter naar België heeft gesmok keld. De chauffeur is inmiddels voor de officier van Justitie te Maastricht geleid. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. Het onderzoek wordt voortgezet. Sir Hartley Shawcross verdedigt Nederlandse maatschappijen Volgens de Daily Telegraph vertrekt sir Hartley Shawcross woensdag uit Londen naar Singapore om de drie Nederlandse petroleummaatschappijen ter zijde te staan in het hoger beroep inzake een aanspraak op schadevergoeding inzake oorlogsschade. ADVERTENTIE TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGELIJKS VOOR STEM EN KEEL Rokers, laat Uw nachtrust niet door hoest verstoren. Gebruik Wybert, het beproefde middel tegen hoestprik- kel en rokershoest. Beschuldiging. Volgens een woordvoerder van de Indiase regering zijn op 5 fe bruari twee Goanese nationalisten door de Portugese politie te Netarda doodge schoten toen zij zich naar Indiaas gebied begaven. De Portugese politie zou bij die gelegenheid twee keer Indiaas ge bied hebben geschonden. Onderzoek. President Eisenhower heeft in het Walter Reedhospitaal in Washing ton een diepgaand medisch onderzoek andergaan. Het onderzoek dat zaterdag middag begon zal tegen dinsdag voltooid zijn. De uitslag, die van groot belang is met het oog op een tweede ambtstermijn van de president, zal niet voor woens dagochtend bekend zijn. Onvermydeiyk. Een oorlog tussen Arabie ren en Israëliërs is onvermijdelijk, als Israel niet afziet van wijziging van de loop van de Jordaan, zo heeft Fares El Khoeri, de voormalige Syrische premier verklaard in het Syrische blad „Alef Ba-'. De overwinning der Arabieren zal afhangen van de mate, waarin zij met het gevaar rekening houden en zich op oorlog voorbereiden, zo voegde hij hier aan toe. Volgens het Syrische blad „Al Joemhoer" zal de huidige regering af treden om met het oog op de huidige politieke omstandigheden plaats te ma ken voor en nationaal oorlogskabinet. Bevestiging. De onderzoekingen van de Noor Thor Heyerdahl op Paaseiland in de Stille Oceaan schijnen zijn theorie dat de Polynesische eilanden door primitie ve bewoners van Zuid-Amerika be woond zijn geweest, te hebben bevestigd. Heyerdahl heeft werktuigen gevonden, die overeenkomen met die welke thans nog door Indianen nabij het meer Titi- caca in Bolivia worden gebruikt. Duikvlucht. Een Franse super-Mystère heeft bij een duikvlucht onlangs een snelheid bereikt van 1.450 kilometer per uur, aldus heeft het Franse minis terie van Luchtvaart bekendgemaakt. Gekapseisd. Tweeëntwintig leerlingen van een Egyptische middelbare school jongens en meisjes zijn verdronken toen een pont die hen naar school bracht kapseisde in de Damietta, een zijrivier van de Nijl. Een aantal buffels dat ook op de pont stond, zwom naar de kant. De kinderen gebruikten de pont omdat de voetbrug over het kanaal gesloten was voor reparaties. Aanrijdingen. Een auto waarin de konin gin-moeder Elizabeth en prinses Marga ret waren gezeten, heeft vrijdag in Brixton Hill in zuidoost-Londen een lichte aanrijding gehad met ee-> vracht auto. Niemand liep letsel op. Een auto met lord Attlee en zijn echtgenote kwam vrijdag op een gladde weg in Bucking hamshire in aanrijding met een andere wagen. Lady Attlee, die achter het stuur zat, werd licht aan het hoofd gewond. Gezindheid. Tegen bepaalde leden van de New Yorkse politiemacht is een onder zoek ingesteld naar hun wereldbeschou welijke en politieke gezindheid. Ook in andere bestuursafdelingen van New York wordt dit onderzoek gevoerd. Als feiten aan het licht komen, die een ver volging rechtvaardigen, zal deze niet uitblijven, aldus een mededeling van of ficiële zijde. Opnieuw. De Amerikaan Caryl Chessman, die wegens moord en verkrachting ter dood is veroordeeld doch er door ge- rechtelijké' actie tct dusverre nog steeds in is geslaagd de terechtstelling uit te doen stellen, heeft opnieuw een ver zoekschrift gericht tot het federale ge rechtshof. Chessman vraagt zijn dossier opnieuw door het Hof van Appèl te doen onderzoeken. Terreur. In Nicosia zijn zaterdagmiddag twee Britse militairen door verzetslie den van achteren op straat doodgescho ten. Bij elkaar zijn nu, sedert de cam pagne op Cyprus voor aansluiting bij Griekenland begon, 17 Britse militairen gesneuveld. Bij de aanslag werd een an dere Britse militair ernstig gewond.Twee gemaskerde mannen zijn zaterdag een af gelegen klooster binnengedrongen. Zij doodden de 55-jarige abt, Epiphanios, met revolverschoten. De abt was een Griekse Cyprioot, die als Brits-gezind bekend stond. Moeite. De beelden van Juan en Eva Perón zijn verwijderd van de berg Aconca gua, een der hoogste toppen van het zuidelijk halfrond. Een Argentijnse le- gerexpeditie heeft de beelden met de grootste moeite weg kunnen halen. De beelden zijn indertijd geplaatst op „de hoogste berg van het zuidelijk half rond". De vorige week heeft een Chi leense expeditie echter vastgesteld dat de Ojos Del Salado in de Chileense An des hoger is dan de Aconcagua. Keerzijde. In Cairo zijn deftig personen ge arresteerd, die er van verdacht worden lid te zijn van een communistische cel, zo verneemt Reuter van de zijde der Egyptische politie. 50. Het was jammer, dat Panda geen ge bruik had gemaakt van de verwarring, die de klapsigaar had veroorzaakt. Want toen hij voldoende van zijn verbazing was bekomen om te ontvluchten, hadden de kannibalen zich voldoende hersteld, om hem te pakken. „Grootste hapje foetsie weg", bromde koning Smakse, „maar ge lukkig nog klein hapje overgebleven. - Smek! Klein maar sappig. - Smak!" Met een eetlust, die Panda bepaald onaange naam aandeed, sloeg hij zich petsend op de buik en vervolgde: „Zacht koken met uitje en peper, VEEL peper! M'Bwallah!" Bij die laatste woorden greep hij een peperbus en schudde deze kwistig boven de arme Panda uit. „Ho!", klonk opeens een gebie dende stem, „GEEN peper! Slecht voor spijsvertering!" En daar kwam een schrik wekkend uitgedoste figuur naar voren, die de hevig niezende Panda buiten het bereik van de peperbus trok. „Woo!", bromde koning Smakse, „mij spijsvertering best Toe, dokter, BEETJE peper dan. M'Bwal lah!" HET MERKWAARDIGSTE dier dat door het menselijk voorstellingsvermogen te voorschijn is geroepen, is zeker de Basi lisk of Regulus, t.w. de „kleine koning", van de slangen, wel te verstaan. Het ver haal gaat, dat de legermacht van Alexan der de Grote tijdens het beleg van een stad in Klein-Azië lelijke verliezen leed door toedoen van een derge lijke Basilisk, welk dier zich tussen twee stenen van de stadsmuur verborgen had ge houden en met zijn verschrik kelijke blik tweehonderd Ma cedonische krijgslieden wist te doden. Reeds de bergplaats waarin het dier zich verscholen had, doet ernstig vermoeden dat we met een klein wezentje te maken hebben en inderdaad verstrekt Plinius hierover nadere gegevens die onze verondersteling bevestigen. Hij vertelt dat de Basilisk een lengte heeft van ten hoog ste 12 vingerbreedten en voegt er nog bij dat het dier op de kop een witte vlek draagt, gelijkend op een diadeem. Voorts wordt als woongebied van de Basilisk het land Cyrenaica aangewezen, maar ook Abessinië en andere daarvoor in aanmer king komende vreemde streken. De meest ongelofelijke eigenschappen werden dit dier toegeschreven. Wanneer hij met een lans werd. gedood, zou zijn gif door de lans heen dringen en in staat zijn paard en berijder te doden! En de dodende blik van het beest bleef zelfs na zijn dood bewaard, zodat de inwoners van de stad Pergamos zich voor veel geld de kop van een dode Basilisk verschaften en haar in de gewelven van de Apollotempel ophingen als afweer tegen spinnen en vogels die daarin hun webben hadden uitgezet of nesten hadden gebouwd. Geleek de Basilisk tot hier toe nog het meest op een giftig slangetje, waarvan sterk overdreven verhalen werden ver teld, in de loop der tijden werden de vor men van het dier steeds avontuurlijker, zodat er ten slotte een draakachtig wezen van werd gefantaseerd, waar van de herkomst op het eerste gezicht moeilijk is te onderkennen. Bij Aldovrandi verschijnt de Basilisk als een gekroonde slang, maar ook als een kameleonachtig monster met 8 po ten en een kwaadaardige hanekop, ge kroond door een diadeem. Lonicerus beeldt hem uit als een haan met een slangen lichaam, maar anderen lieten ook de vleu gels niet achterwege, zodat tenslotte een wezen ontstond dat liet lichaam van een kip bezat, getooid met dralcevleugels, een hagedissestaart, de snavel van een adelaar, de klauwen van een tijger, dit alles ge kroond door een bloedrode kroon, waar tegen de groene ogen inderdaad als giftige vlekken afstaken, zodat iedereen zich kon voorstellen dat alleen al door de aanblik van dit dier de dood op slag intrad. Een belangrijke vraag is thans, of het inderdaad juist is dat een slang haar prooi kan hypnotiseren zoals vaak wordt be weerd. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON. ■A-ifSrtM/ii'-

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2