American ÈËÈÈÊÊSÊÊËÊË: Nog onzekerheid over vorm volleybalcompetitie m tmerican De gele kamer KNSB-kalender hl 85 Niemeijer shag FEUILLETON KALODERMAGELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen 4 Dames van Haarlem naar derde ronde DWT'ers zwommen in Rotterdam Zwitserse bobber in St. Moritz overleden Verdacht van oplichting verzekeringsmaatschappij Ruwe Handen PUROL Kerkelijk Nieuws Gouwzee bij Marken niet berijdbaar voor auto's Examens Prof. dr. A. Fokker erelid Nederlandse Natuur kundige Vereniging Boerderij te Papekop geheel uitgebrand Jordaanse prinses geboren Paul de Groot toch naar Moskou Rol zelf Uw Amerikaanse sigaret van ^AMERICA# cent Erkend de beste! Ballet op „concrete" muziek in ons land Auto door trein geramd Minister Mansholt naar India vertrokken Twee personen door koude bevangen en overleden Het failissement van Tieleman en Dros Heringa Wuthrich Agenda voor Haarlem door Mary Roberts Rinehart MAANDAG 13 FEBRUARI 1956 Nu de sterkste volleybal heren-ploegen aan hun laatste wedstrijden gaan beginnen neemt de belangstelling toe. Vooral ook, omdat men nog in grote onzekerheid ver keert over de wijze waarop het volgend seizoen de competitie, zowel landelijk als regionaal, georganisaerd wordt. De plaats waarop men eindigt kan voor het volgend seizoen van invloed zjjn. Bij de huidige stand van zaken in de afdeling Haarlem zal het team dat de laatste plaats in de afde- lings-hoofdklasse inneemt promotie-wed- strüden moeten spelen met de kampioen van de eerste klasse. Voor de kampioen van de afdeling is de oude gang van zaken d. w. z. eerst het districtskampioenschap en eventueel als districtskampioen naar de kringkampioenschappen - in ieder geval voor het laatste jaar nog van kracht. Met de nieuwe landelijke competitie-indeling hoopt men deze omslachtige manier om tot een nationale kampioen te komen ook te wij zigen. In de afdelings hoofdklasse heeft HVS een belangrijke voorsprong. De HVS'ers moeten echter nog alle ploegen eenmaal ontmoeten, zodat Die aReckse, dat HVS met drie punten achterstand volgt, nog niet behoeft te wan hopen. Die Raeckse moet dan woensdag van CIOS winnen en dat lijkt ons gezien de benarde positie die de ClOS-club onder aan de ranglijst inneemt geen gemakke lijke opgave. In de dames hoofdklasse kan HBC door een zege op Velox aanzienlijke verbetering in haar positie brengen. Het programma voor woensdag luidt: Heren: hoofdklasse: De RaeckseCIOS (9 uur); le klasse: PSCB—HBC, Haarlem De bekercompetitie Door een zege op GZC, zaterdagavond in Haarlem behaald, gaat Haarlem (dames) over naar de derde afvalronde van de water- polo-bekercompetitie. In een ongelijke strijd heeft HPC 2 (dames) de eer moeten laten aan VZV. De HVGB-dames wonnen de strijd tegen HPC op het nippertje. DWR bleef de meerdere van Haarlem 2. Voor het spelen van de ontmoeting Haar lem—GZC tweede afvalronde bekercom petitie dames verscheen de Goudse ploeg met 6 dames. Haarlem liet toen een dame uitvallen. De Haarlem-dames speelden een fris en open .spel en Elly Hölsken schiep, door snel opzwemmen goede scoringskansen, waarvan er voor rust vier werden gebruikt. In de tweede helft hadden de Haarlem- aanvalsters meer moeite met de GZC-ver- dediging, maar Cory Holm en Elly Hölsken voerden de Haarlem-voorsprong toch op tot zes—nul. GZC scoorde niet. Haarlem komt nu in de derde afvalronde uit tegen Nep- tunus uit Amersfoort. Het tweede team van HPC verscheen m de strijd tegen VZV, tweede klasse dames, met 6 speelsters. VZV ging volledig te wa ter. In deze ongelijke strijd was het jeugdige HPC-team niet tegen het naar getal sterker VZV opgewassen. Ondanks een hardnekkige verdediging van HPC 2 kwam V ZV voor de rust met viernul voor. Na de pauze werd de VZV-overwinning op zesnul gebracht. HVGB en HPC speelden daarna een span nende strijd, waarin beide ploegen vrijwel niets voor elkaar onder deden. Met het nemen van een strafworp door Lien Bij kerk verkreeg HVGB een eennul voor sprong. Na de pauze werd het goede door zetten van Marleen Smit met een doelpunt bekroond. Hierna voerden beide ploegen een levendige strijd om het winnende doelpunt. Lien Bijkerk sleepte voor HVGB de zege in de wacht. Heren Voor de derde klasse heren resulteerde HVGB 3—DWR 2 in een vier—twee over winning voor HVGB 3. DWR was in de strijd tegen Haarlem 2 (tweede klasse) vooral in de tweede helft goed op schot. Niettegenstaande de Haarlem-verdediging het ook in de eerste helft van de strijd zwaar te verduren kreeg, scoorde alleen Piet de Bruyn. Na de rust ging het DWR beter af: viernul. Uitslagen Dames derde klasse: DWT 5DWT 4 0—7. Afdeling meisjes. DWTDWR 1—4. Afdeling jongens: HaarlemHPC 71. Tussen DWT (Haarlem), LAC (Rotterdam), LGB (Leiden) en Wilskracht (Utrecht) is dit weekeinde in het Rotterdamse Sport fondsen bad de eerste ontmoeting gehouden van een zwemvierkamp. De jeugdleden van LAC leverden goede prestaties en zorgden er voor dat de eerste plaats werd bezet. DWT, dat het van de heren- en jongensploeg moest hebben, etindigde op de tweede plaats. De beste prestatie van de avond werd geleverd door Loes Zandvliet (LGB), die de 100 me ter vrije slag zwom in 1 min. 9.3 sec. De meisjes waterpolowedstrijd LACDWT resulteerde in een tweeeen overwinning voor de Haarlemse meisjes. De schaatskalender van de KNSB ver meldt nog de volgende wedstrijden voor de komende dagen: Dinsdag 14 februari: Woubrugge, korte- baanwedstrijden voor mannen. Woensdag 15 februari: IJsclub „Nova Zembla" te Wormer: revanchewedstrijden van de Nederlandse kampioenschappen langebaan dames over 500, 1000 en 1500 meter. Rap (7 uur); 2e en 3e klasse: Haarlem 2— Santpoort, OVRA—Blinkert 2, WIK 2—Ve lox 3, AW-PWN 2, Ready—Blinkert 3, Spa a rnes tadGIOS 2. Dames: hoofdklasse: VeloxHBC (8 uur); le klasse: AVCVelox 2. BlinkertRaeckse 2, 2e en 3e klasse: SSO 2Velox 4, Raeckse 4OSS, Haarlem 2Rap. 2, Gios 2OVRA 2. SantpoortSizo 2 en Velox 3Haarlem. De 24-jarige Zwitserse Bobber Heideg ger, een van de Olympische deelnemers aan de bobsleewedstrijden te Cortina, is in het ziekenhuis in St. Moritz in Zwitserland overleden aan de zware hoofdverwondin gen welke hij enkele dagen geleden tijdens een training op de bobbaan van St. Moritz had opgelopen. Heidegger trainde toen voor het internationaal kampioenschap van Zwitserland voor twee persoonsbobsleden. In het Amsterdamse R.A.I.-gebouw werd zondagmiddag een internationale zaal handbalwedstrijd gespeeld tussen het Nederlands Bondselftal en een elftal van de Duitse club „Munster". De Nederlanders wonnen de ontmoeting met 14-11. De foto geeft een beeld van een Nederlandse aanval op het Duitse doel. 25.000 gekregen voor partij kunsthoorn van 500 waarde Te Enschede zijn gearresteerd de 44- jarige J. H. J. G., katocnagcnt en de 34- jarige IT. E. B., voormalig directeur van een knopenfabriek. Zij worden ervan verdacht een verzekeringsmaatschappij te hebben opgelicht. De beide mannen kochten ruim drie jaar geleden te Veendam een partij kunsthoorn, die bestemd zou zijn voor knopenfrabricage. De pairtij had een waarde van ongeveer 500. G. en B. sloten een transportverze kering af van ruina--fi IfKbOOfW-.--G>eiipartij zou naar Oost-Duitsland worden verhan deld, hetgeen uit enkele documenten moest blijken, maar later kwam aan het licht dat deze documenten vals waren. Toen de partij in Amsterdam was opgeslagen is er, nadat een gat in een waterleidingbuis was gesla gen, water over de partij kunstboom ge stroomd, zodat deze waardeloos werd. Deze zaak is aan het licht gekomen, toen B., wiens fabriek in 1953 afbrandde en die toen verhoord werd omdat men vermoedde dat hij de fabriek in brand had gestoken, opnieuw werd verhoord twee weken ge leden. B. heeft bekend, dat hij inderdaad de fa briek in brand heeft gestoken. Voorts bleek, dat hij in samenwerking met G. had ge tracht de verzekering op te lichten. De mannen hadden een bedrag van 25.000. gekregen voor de verloren gegane partij kunsthoorn. ADVERTENTIE Ned. Herv. kerk Beroepen te Bodegraven Hoornaar en te Ouderkerk a.d. IJssel drs. E. F. Vergunst prop. te Leiden; te Andel (N. Br.) J. den Hoed, kand. te Barneveld. Benoemd tot vic. te Joure P. W. Marlijn, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Boornbergum S. Bijle- veld te Oudega (S.). Geref. kerken Bedankt voor Boechout (België) dr. D. v. Swigchem te O. en N. Wetering. De burgemeester van Marken vestigt de aandacht van autobezitters er op, dat het ijs op de Gouwzee nabij het eiland onbe trouwbaar voor auto's is. Na de strenge vorst van de afgelopen nacht is het ijs niet dikker dan ongeveer 15 cm. De politie heeft dan ook opdracht iedere auto van het ijs te sturen. Voor voetgangers en schaatsenrijders levert het ijsvermaak geen gevaar op. Leiden. Doctoraal examen Rechten: G. W. H. van Imhoff, Aerdenhout. Semi-arts- examen: mej. H. J. M. Blom, Heemstede; mej. E. J. M. Reijmhart. Velsen; J. C. Collen- teur, Voorburg; J. L. Glatt .(US,A)J- Pijl, Den Haag; L. van Wijk. Eindhoven. Arts examen: mej. M. v. d. Vlis, Vlaardingen; P. F. L. H. M. Deckers, Nijmegen; E. M. N. Oosterbaan, Wassenaar; H. van Vloten, Heerlen. A. de Vos, Leiden. Nijmegen. Kandidaatsexamen Geschiede nis: mej. A. M. Lauret, Tilburg. Prof. dr. A. D. Fokker te Beekbergen, oud-hoogleraar in de Natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden is zaterdagmid dag tot erelid van de Nederlandse Natuur kundige Vereniging benoemd wegens zijn grote verdienste voor de beoefening der natuurkunde in Nederland, onder meer als hoofdredacteur sedert 1921 van het door Nederlandse natuurkundigen opgerichte en in 1934 tot internationaal uitgegroeide na tuurkundig publikatie-orgaan „Physica". In 1946 verwierf prof. dr. G. Holst het erelidmaatschap der Nederlandse Natuur kundige Vereniging, voordien was deze on derscheiding aan de in 1943 overleden grote natuurkundige prof. dr. P. Zeeman ten deel gevallen. De boerdery „Beukenhoeve" van de vee houder J. Boere te Papekop is in een uur- tijds uitgebrand. Het vuur is vermoedelijk ontstaan tijdens ontdooiingswerkzaam- heden die aan de bevroren waterleiding verricht werden, waarbij een hoeveelheid kaf dat op het plafond van de bijkeuken ter bescherming tegen koude was geborgen, in brand is gevlogen. Binnen een half uur stond de boerderij met rieten dak in lichter laaie. Aangewakkerd door de felle noordoos tenwind ontwikkelde het vuur zich snel. De hooiberg, alsmede een naast de boer derij staande stal en de bijkeuken konden behouden blijven, doch een zeer groot ge deelte van de inboedel werd een prooi der vlammen. Uit de stal konden twaalf koeien worden gered; vier koeien kwamen in de vlammen om. Een koe werd dol en is in het weiland ontsnapt. Het dier zal waarschijnlijk wor den afgemaakt. De schade is zeer groot. Bij de reddings werkzaamheden viel een buurmeisje, waar door zij een arm brak. Een buurjongen verwondde zich ernstig aan de pols. Beide gewonden moesten naar het ziekenhuis te Oudewater worden overgebracht. AMMAN (Reuter) Koningin Dina van Jordanië heeft het leven geschonken aan een prinses, haar eerstgeborene. Moeder en dochter bevinden zich in goede gezondheid. De 20-jarige koning Hoessein huwde in April van het vorige jaar met de prinses Dina Abdel Hamid. De koningin heeft een Britse academische graad in de Engelse letteren. Voor haar huwelijk doceerde zij aan de universiteit van Cairo. Zij studeer de aan het „Girton College" in Cambridge. Zij is lid van de Jordaanse koninklijke familie der Hasjenoeks. De heren P. de Groot, algemeen secre taris van de Communistische Partij Neder land en H. Hoekstra, lid van het partij bestuur, zijn zondag van de luchthaven Schiphol vertrokken naar Moskou via Ko penhagen, in een lijntoestel van de SAS. De heer De Groot werd donderdag, toen hij met de Skandinavië-express op weg was naar Moskou, aan het grensstation 01denzaaJ.-B.entheim door de Duitse politie de toe|éa'g .tot West-Duitsland ontzegd. Hij is toen tezamen met de heer Hoekstra naar Nederland teruggekeerd. Beide partijfunctionarissen zullen in Moskou het 20ste congres van de Commu nistische Partij in de Sovjet-Unie bijwonen. Dit congres begint dinsdag a.s. ADVERTENTIE [éi «y American Star, gefabriceerd van 100 0/o import tabak, die geoogst werd op de beste plantages van Amerika. „Kom dan maar mee", zei meneer Doewatjewil. „Hierheen, deze kant op". Hij bracht Rommeltje naar een stuk land, waar een vreemd ding stond. Pommeltje keek er verbaasd naar. „Dat is 'n grote katapult", legde het mannetje uit. En daarmee kom je vlug en gemakkelijk in de buurt van Bollebozenland. „O ja?", zei Pommeltje. „Ja", zei meneer Doewatjewil. „Kijk, nu moet je hier gaan zitten, op dit leertje; dan hoef ik alleen maar die elastieken flink uit te rekken, laat ze los, enzzzzjiep! dan vlieg je fijn de lucht door!" „O, hm... is dat niet gevaarlijk?", vroeg Pommeltje. „Welnee, geen sprake van!", lachte het ventje. „Kom, ga maar zitten!" ADVERTENTIE Het Nederlandse Ballet onder leiding van Sonia Gaskell heeft van de directie van het „Ballet de l'Etoile" te Parijs een speciale vergunning gekregen tot het uitbrengen van het ballet „Symphonie pour un homme seul." Dit ballet werd in de zomer van 1955 te Parijs voor het eerst vertoond. De première voor Nederland zal gegeven worden op vrijdag 2 maart, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag, met medewerking van de choreo graaf Maurice Béjart en Michèle Seigneu- ret Ln de voornaamste rollen. Het is een ballet op „concrete muziek" van Pierre Schaeffer en Pierre Henry. Dit zal de eerste keer zijn dat in Neder land een ballet op „concrete muziek" wordt gepresenteerd. De „Symphonie pour, un homme seul" zal in dezelfde bezetting worden herhaald te Arasterdam op d-insdag 6 maart in theater Carré. Geen persoonlijke ongelukken Op een onbewaakte overweg onder de i gemeente Zevenbergen, is zondag een per- sonenauto door de trejn Lage Zwaluwe- Breda geramd. De auto werd een twintig tal meters meegesleurd en geheel vernield. De beide inzittenden werden licht gewond. Oe auto werd bestuurd door de chauffeur J Rops uit Prinsenbeek, die met een pas sagier op weg was naar die gemeente. Het treinverkeer had enige vertraging. De minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- holt, is zaterdag van Schiphol naar India vertrokken voor een bezoek van tien da den. De bewindsman brengt dit bezoek op uitnodiging van de Indiase regering. Op 24 februari zal hij uit India naar Oost-Pakis- tan vertrekken, waar talrijke Nederlanders werkzaam zijn op het gebied van inpolde ring en landaanwinning. Minister Mansholt zal begin maart in Nederland terugkeren. De 69-jarige mevrouw G. O.-V. uit de Aleidastraat te Schiedam is, toen zij stond te wachten bij de bushalte Broervest te Schiedam, door de koude bevangen. Men bracht haar naar een ziekenhuis, waar bij aankomst bleek dat was overleden. Een 73-jarige man, wiens naam nog niet bekend is, is op de Kerkweg in Kethel door de koude bevangen. Hij werd naar een ziekenhuis in Schiedam overgebracht, waar men constateerde dat de man was overleden. Vorderingen worden in de toekomst voor het overgrote deel uitbetaald" De curator in het faillissement van de C.V. Tieleman en Dros, mr. dr. N. G. Geel kerken, heeft ter griffie van de rechtbank te 's-Gravenhage de eerste uitdelingslijst in het faillissement van deze C.V. gedepo neerd. Tevens is een afschrift van deze lijst, waarop 554 schuldeisers voorkomen, ter inzage gelegd bij het kantongerecht te Leiden. Mr. Geelkerken deelde het ANP mee dat thans een bedrag van f 1.015.989, uit onder andere de verkoop van voor raden en ten name van de C.V. staande vorderingen, is binnengekomen. Na aftrek van algemene faillissementskosten en boe delschulden, ontstaan tijdens dit faillisse ment en de surséance van betaling, blijft thans in eerste instantie een bedrag van acht ton beschikbaar voor preferente en concurrente schuldeisers. Voor de concur rente schuldeisers komt dit neer op een eerste betaling van circa veertien percent. Mr. Geelkerken verklaarde er vrij zeker van te zijn, dat alle vorderingen op de C.V. in de toekomst voor het overgrote deel uit betaald kunnen worden. ADVERTENTIE HAARLEM ELEKTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES MAANDAG 13 FEBRUARI Stadsschouwburg: 20 uur, „De koppelaar ster". Minerva: 20.15 uur, Georgette Hagc- doorn en Pierre Verdonck met liederen. Palace: „Blackboard jungle", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les Diaboliques", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „De Helden zijn vermoeid", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Huis van Bamboe", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan in de gouden stad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Helena van Troje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Shanghai Story", 7 en 9.15 uur. DINSDAG 14 FEBRUARI Stadsschouwburg: 20 uur, „De ware vriend". Minerva: „Zij, die van de zonde leven", 18 jaar, 8.15 uur. Palace: „Blackboard jungle", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les Diaboliques", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „De Helden zijn vermoeid", ,18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Huis van Bam boe", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De koninklijke reis", 2, 3.45, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Helena van Troje", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Shang hai Story", 2.30, 7 en 9.15 uur. 65) Zijn stem klonk snijdend. U bent al heel wat ontlopen, mevrouw Hilliard. De ze keer zult u de dans echter niet ont springen! Hij liet haar los. Ze viel neer in een stoel. Haar gezicht was doodsbleek gewor den en haar tanden klapperden. Ik wil de u niet doodschieten, zei ze tenslotte. U heeft me gezegd dat ik zou moeten getui gen. Ik dacht.als u.als u niets zou kunnen doen totdat alles over zou zijn. Totdat Greg veroordeeld zou zijn? Ze zullen hem nóóit veroordelen! Zijn staat van dienst is veel te goed. En al dat bewijsmateriaal is niet doorslaggevend. Haar kleur kwam langzamerhand terug. Dane hield nog steeds de revolver gericht. Ze deed geen enkele poging te ontsnappen. Hij zag haar nu duidelijker. Op haar ge zicht zat een dun laagje nachtcrème. Ze had een zijden pyjama aan. Dane had geen greintje medelijden met haar. De hele tijd heeft u een spelletje ge speeld, zei Dane, om uw eigen huid te redden. Ik walg van u. Had u niet enkele dingen geweten, dan zou ik u direct aan Floyd overgegeven hebben. Misschien doe ik dat zelfs nog wel. En nu wil ik de waarheid horen. Wie heeft Marguerite Barbour vermoord? Dat weet ik niet, zei ze half huilend. Echt niet. U kunt me laten arresteren als u wilt. Maar ik wéét het niet. Dane geloofde haar, maar hij moest de aandrang om haar eens flink door elkaar te rammelen met geweld onderdrukken. Haar harteloosheid en egoïsme kon hij niet langer verdragen. Ze had echter de waar heid verteld en hij wist dit. Zijn hoofd bonsde. Hij sloot enkele ogenblikken de ogen. Wat weet u van Gregory's huwelijk? vroeg hij tenslotte. Had hij vijanden? Ze keek verrast op. Dat zou ik niet weten. Het is best mogelijk. Hij keek haar onderzoekend aan. Zou het een valstrik zijn geweest? Natuurlijk was het een valstrik. Dat mens Dat bedoel ik niet, zei Dane vermoeid. Stelt u zich eens voor dat iemand van dat meisje af wilde komen en dat Greg dron ken was. Dat zou nogal gemakkelijk zijn geweest, vindt u ook niet. Greg had geld. Als haar zou zijn verteld Elinor wist geen antwoord te geven. Langzaam en zorgvuldig ging hij met haar nog eens de gebeurtenissen tijdens de nacht van de moord na. Zo antwoordde alsof zij slaapwandelde. Bij één vraag schrok zij. Heeft u soms iemand gezien, toen u die nacht arriveerde? Op de oprijlaan of vlak daarbij? Ja, vrij dicht in de buurt. Maar dat is toch niet belangrijk? Dane liet haar gaan, toen de nieuwe dag was aangebroken. Hij gaf haar echter een waarschuwing mee: Zelfs met geld kunt u zich niet uit enkele zaken redden. Ont houdt u dat goed! En wat vannacht ge beurd is, vergeet ik niet. rk vergeet niet zo gemakkelijk iets! U vertelt de volledige waarheid, wanneer daarvoor de tijd is aan. gebrokenen doet u dat niet, wel, dan zal uw man hierover horen. Ze sloop als een geslagen hond de kamer uit. Dane slaagde er met moeite in, uit bed te komen om de deur achter haar op slot te doen. Hij was enkele uren later weer klaar wakker en voelde zich toen een heel stuk opgeknapt. Hij deed de deur van het slot en kroop weer in bed. Enkele ogenblikken later kwam een verpleegster binnen. Ze had een schoenendoos bij zich, die zorg vuldig met een touw was dichtgebonden. Ze keek vragend en woog de doos op haar hand. Geen bloemen, zei ze glimlachend. En ook niet iets om op te eten. Misschien ta bak, maar u mag hier niet roken. Ik betwijfel of het tabak is. Hij zette de doos naast zich neer. Toen de verpleegster verdwenen was opende hij het pakket. Tim en Alex hadden zijn verzoek letter lijk opgevolgd. Hij keek met verbazing naar de grote collectie oude en kromme hoefijzerspijkers, knopen, een half vergaan stukje leer en een roestig stuk ijzer. Op de bodem van de doos vond hij echter de „schat". Hij deed het deksel weer op de doos en zette haar op het tafeltje naast zijn bed. Tegen het middaguur zat hij rechtop in zijn bed. Hij had een hekel aan het verband om zijn hoofd en vroeg dringend om zijn kleren en wat eten. Even later kwam Floyd op bezoek. Over het schot zei Dane bitter weinig. Hij bleef op dit punt erg zwijgzaam. Hij was de heuvel opgewandeld, vertelde hij en had gemeend iemand in de buurt van „Pine Hill" te horen lopen. Hij was toen op onderzoek uitgegaan. Floyd, die enigszins vertwijfeld was, keek hem onderzoekend aan. Je hebt niet al leen iemand gehóórd, Dane, zei hij nors. Je hebt ook iemand gezien. Is dat niet zo? Wie was het? Ik heb absoluut niet gezien wie het was! Maar dan zul je toch wel een vermoe den hebben? Waarom? Je herkent niet iemand, die een zaklantaarn in zijn hand heeft. Floyd stond op. Hij was woedend. Het is niet mijn gewoonte om een man in jouw conditie het vuur na aan de schenen te leg gen, Dane, maar je verbergt iets voor me. Of je komt daarmee voor de dag, of ik ar resteer je als medeplichtige. Greg Spencer was niet alléén, toen hij dat meisje ver moordde. Als jij weet wie hem geholpen heeft Het spijt me, Floyd, zei Dane. Mis schien heb ik je in het begin onderschat. Je hebt prachtig werk verricht en het is niet jouw fout, dat je een verkeerd uit gangspunt hebt genomen. Je bent gek! barstte Floyd uit. Ik heb Spencer en dat weet je! Hij zal terecht staan en veroordeeld worden! Dane ging liggen en sloot zijn ogen. Floyd vertrok in machteloze woede. Hij ging te rug naar zijn bureau en plofte in de stoel achter de schrijftafel neer. Zorgvuldig overdacht hij de gehele zaak nog eens. Er was geen spel tussen te krijgen, vond hij. Het motief, zijn verloving, zijn plan om te trouwen, het ontbreken van een alibi in New York, de nauwkeurige kennis, die de moordenaar van het huis gehad moest heb ben, Greg's aanwezigheid in de stad, toen Lucy Norton overleed. Zelfs het kind, dacht hij. Alles klopte. Hij kon zich met geen mogelijkheid voorstellen, waarom Dane had gezegd dat hij een verkeerd uitgangspunt had genomen. Enige tijd later belde hij de officier van justitie op. Wat zegt u van die aanval op Dane? Zou die ergens in passen? Campbell was in een slecht humeur. Nee! Tenzij hij op zichzelf heeft ge schoten!, blafte hij terug. Het is alsof de duivel er mee speelt. De gouverneur heeft me al getelegrafeerd. De kranten al gele zen? Die wil ik niet zien, antwoordde Floyd kortaf en legde toen de haak neer. 's Avonds laat was Dane, die worstelde met een hevige hoofdpijn, plotseling één en al oplettendheid. Hij hoorde iemand uiterst voorzichtig de brandladder opklim men. Voordat Alex naar huis was gegaan, had hij het raam gesloten en het gordijn dichtgetrokken. Ze hebben u een slechte kamer gege ven, mijnheer, had hij gezegd. Ik vertrouw die brandladder niet. Iemand wil u uit de weg ruimen, daar twijfel ik niet aan. Dat is zo zeker als twee maal twee vier is. Dane was in lachen uitgebarsten. Ga maar naar huis, Alex, en slaap eens goed. Ze hebben niet geschoten om me naaf de andere wereld te helpen. Alleen maar om me aan het schrikken te maken. Alex was tenslotte vertrokken, doch niet nadat hij wederom Danes pistool naast hem had neergelegd. Kort na middernacht hoorde Dane op de brandladder iemand naar boven klimmen. Hij greep de revolver, gleed uit bed en ging zo staan, dat hij van het venster uit niet ge zien kon worden. Enkele ogenblikken later klopte iemand voorzichtig op het raam. Wie hij ook verwacht mocht hebben en hij had iemai.d verwacht! hij had niet op déze stem gerekend. Starr, zei de nachtelijke bezoeker, Starr van de krant. Ik heb nieuws voor u. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6