Elfstedentocht: 's werelds zwaarste en langste wedstrijd op de schaats „Alve stêddenop één dag De tien Elfstedentochten Fraaie overwinningen voor Jopie van Alphen en Greetje Kraan In één nacht s mm hbalm Slik dit tabletje en U stilt de pijn HEMOTABS Van der Berg bracht Nederlands record 3000 m. op 5 min. 9,4 sec. Tweehonderd km. over vaarten en sloten in Friesland Elfde tocht begint morgen om half zes Elfstedentocht wordt zwaarder dan in 1954 Gewijzigd dames-team boekte successen MAANDAG 13 FEBRUARI 1956 5 Veertienenhalf uur Steeds meer 1 Uw handen gaaf en zacht Na de sneeuwbui Organisatoren waarschuwen tegen lichtvaardigheid Drie doden Een geheel nieuwe behandeling van AAMBEIEN Op zacht ijs NATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN IN AMSTERDAM Volleybal-steden toernooi (Van onze sportredacteur) Gisteren heeft men in Oslo de wereldkampioen hardrijden op de schaats ge huldigd. De man, die zich de snelste rijder toonde over 500, 1500, 5000 en 10.000 meter. In alle landen waar men weet wat schaatsenrijden is zal zijn naam in de kranten worden genoemd en zal men hem de beste all round rijder noemen die er in de wereld te vinden is. Maar is dat eigenlijk wel terecht? Want wat, zo vragen wij ons af, zou die beste tussen de besten presteren op een tocht van tweehonderd kilometer over afwisselend goed, slecht, middelmatig en besneeuwd ijs op vaarten, sloten en kanalen met afwisselend een felle vries wind in de rug en recht in het gezicht. Een tocht langs elf steden in een Noordelijke provincie van Nederland, die bekend staat als de Friese Elfsteden tocht een tocht die zijns gelijke in de wereld niet kent? Het zal nimmer bewezen worden, omdat de Friese Elfstedentocht wel altijd een zuiver Neder landse aangelegenheid zal blijven', maar interessant zou het wel zijn. Rijders met wereldnaam en -faam in de fascinerende, enorm zware en typisch Nederlandse wedstrijdtocht tezamen met de felste doorzetters uit Nederlandse dorpjes waar men soms nog nooit van gehoord heeft en rijders die zich nooit hebben bezig gehouden met schema's, wetenschappelijk onderzocht ijs en conditietraining. Voor ons zou de wereldkampioen die ook het snelste langs de „alve stêdden" zou rijden pas de werkelijk beste all round rijder in de wereld zijn. Toch is er eens een wereldkampioen geweest, die tot twee maal toe twee achtereen volgende malen nog wel als eerste de finishlijn van de Elfstedentocht passeerde. Dat was de beroemde Arnhemmer Coen de Koning. Hij behaalde in 1905 de wereld titel hardrijden op de schaats en was zeven jaar later op 7 februari 1912 ruim zestig concurrenten de baas in de monsterrit over tweehonderd kilometer, die hij af legde in elf uur en veertig minuten. Pas vijf jaar later stroomden de doorzetters op de schaats weer naar Leeuwarden voor een Elfstedentocht. En weer behaalde Coen de Koning de zege. Ditmaal was hij 152 deelnemers aan de wedstrijdtocht te snel af in negen uur en drieënvijftig minuten. Tot op dit ogenblik is hij nog steeds de enige schaatsenrijder die erin slaagde de tocht langs de elf Friese steden tweemaal alleen te winnen. Een andere matador op de schaats, Adema uit Franeker, werd ook twee maal winnaar, maar moest in 1940 de eerste plaats met vier anderen delen in een van de beruchtste tochten uit de geschiedenis van de tocht. De tocht van 1954 was er ook een die lang in de herinnering zal blijven. Toen toch werd het tijdrecord verbeterd door de Friese onderwijzer Jeen van der Berg, die in zeven uur en vijfendertig minuten langs de elf steden trok. Een totaaltijd, die» een gemiddelde uursnelheid betekende - de door de Wa; terstaat berekende lengte van de tocht is 199.35 kilometer - van niet minder dan 26.3 kilometer. Als men die snelheid ver gelijkt met de omgerekende uursnelheid van Kees Broekman op de 10.000 meter - die ruim 31 kilometer per uur bedraagt - dan beseft men pas wat voor enorme krachtprestatie de toen vijfentwintigjarige Fries leverde. Ongeveer honderd jaar geleden deed men er bijna twee maal zo lang over. „Op den 30sten Januari 1848", zo staat er in het eerste bericht dat er ooit in een dagblad over de schaatstocht langs elf steden in Friesland stond, „des morgens ten 8l/t ure, zijn van Oldeboorn op schaatsen vertrok ken de beide broeders Atze en Eelke Jans Jager, ten einde een bezoek te brengen aan de elf steden onzer provincie. Niette genstaande den dooi, het slechte ijs en den sterken Zuidelijken en Zujd-Westelij- ken wind, hebben deze krachtvolle man nen hunne reis volbracht in 14'/t uren en zijn des avonds ten 11 ure te Oldeboorn teruggekomen". DE ELF-STEDENTOCHT IN FRIESLAND Dat was in de tijd dat de Elfstedentocht, zoals wij die kennen, nog niet officieel was en alleen werd gereden door enkele boerenzoons en schippers uit de streek zelf, die daar de moed en het doorzettings vermogen voor hadden. Er werd vrijwel niets over die tochten bekend, omdat nie mand er enige aandacht aan besteedde. Zo ook in de zeventiende en achttiende eeuw toen er - volgens overleveringen - ook al tochten met een misschien nog wel grotere lengte werden gereden. De grote opkomst van de Elfstedentocht dateert uit de strenge winter van 1891, ook al was zij toen nog een vrijwel geheel Friese aangelegenheid. Tussen honderden Friese boeren, schippers en boerenknechts die - meest op kousevoeten - aan de mon- stertocht begonnen, was één Hollander. Dat was Pim Muiier. Deze sportieve Haar lemmer, die al zo veel goeds voor de Ne derlandse sport had gedaan, gaf spoedig de stoot tot het veel grootser opzetten van de tocht. Hij was het ook die het idee uit werkte om van de Elfstedentocht een wed strijd te maken. Pas achttien jaar later echter zette de Friese Ijsbond, die eerst de organisatie verzorgde, de tocht precies zo op als de heer Muiier had uitgedacht. Een theologische student, M. Hoekstra Azn uit Warga, werd winnaar in dertien uur en vijftig minuten. Het was een tocht die alles van de rijders had gevergd. De winnaar schreef later over het laat ste gedeelte van de tocht: „Nog twee brug gen. Links golft de grote menigte van wachtenden. Haar luid geschreeuw en ge juich maakt mij enigszins van streek. Waar is de controlepaal met de brandende lan taarn? Hier moet het wezen. Ik stuur er op afDe mensen wijken. Ik voel iets hards en stort neer. Maar opstaan behoef ik niet meer, want sterke vuisten heffen mij op en dragen me, agenten maken ruim baan. 't Schrille licht van gaslampen verblindt m'n moede ogen. Voor 't laatst wordt m'n boekje afgetekend Met de belangstelling voor de monster- tocht langs Sneek, IJlst, Sloten, Stavoren. Hindelopen, Workum, Bolsward, Harlin- gen, Franeker, Dokkum naar Leeuwarden gaat het steeds beter. Steeds meer mensen worden aangetrokken door de ontberingen, die ook zij willen meemaken. Alleen het weer laat de liefhebbers vele jaren in de steek. Na 1912 en 1917 - toen zoals reeds geschreven Coen de Koning zijn triomfen vierde - kon pas in 1929 weer een Elfste dentocht worden gehouden, waarna er weer vier jaar voorbij gingen zonder dat er voldoende ijs was. Daarna duurde het tot 1940. Het was de zesde officiële Elfsteden tocht, gehouden in een barre sneeuwjacht. Vijf rijders - Adema uit Franeker. Van der Duin uit Warga, Jongert uit Alkmaar, Kei zer uit De Lier en Westra uit Warmenhui- zen - maakten in Dokkum de afspraak dat zij allen tegelijk door de finish zouden gaan. Een hield zich er niet aan. Met de finish bijna in zicht kneep Adema er tus senuit. Maar nog voor deze de eindstreep bereikte zette Keizer een formidabele eindspurt in en won toch nog voor de af spraakbreker. Na veel rumoer klasseerde de j jury van het Elfsteden Comité, dat inmid dels met de organisatie was belast, het vijf tal toch samen op de eerste plaats Auke Adema, winnaar van de Elfsteden tocht in 1941. hebben. Drie boerenarbeiders, die hun voeten hadden opengereden en niet naar een dokter waren gegaan, kregen een ern stige infectie en stierven.... Nog twee tochten volgden. Die van 1947 en 1954, waarvan vooral die van negen jaar geleden een heel zware was. Niet meer dan zestien procent van het aantal deel nemers aan de toer- en wedstrijdtocht be reikte het eindpunt. Winnaar werd toen een jonge tuinderszoon uit Ter Aar, Jan van den Hoorn. Zeven jaar later won, zo als men zich wellicht zal herinneren, een onderwijzer uit Nijbeets, Jeen van der Berg. En nu staat dan morgen de elfde Elf stedentocht voor de deur. Morgenoch tend om half zes zullen de honderden deelnemers op het Van Harinxmakanaal in Leeuwarden in het stikkedonker de schaatsen onderbinden en de eerste slagen doen op de tocht van tweehon derd kilometer. Een tocht, die meer dan welk evenement ook de aandacht heeft van de sportminnenden in ons land. En waarom? Omdat men weet dat alleen de sterksien onder de sterken en de taaisten onder de taaien de tocht vol ont beringen langs elf steden en dertig dor pen kunnen uitrijden en omdat de snel ste rijder per slot van rekening toch maar even de winnaar is van de moei lijkste en langste schaatswedstrijd in de wereld. ADVERTENTIE Yrqag Uw Apotheker óf Drogist Sinds zondagmiddag half vijf sneeuwt het in Leeuwarden en dat heeft de gezichten van de leden van het Elfstedencomité aan vankelijk doen betrekken. Maar tUdens de in het hotel De Groene Weide gehouden vergadering van het comité, die ook werd bijgewoond door de Commissaris van de Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, werd de stemming weer veel optimistischer. Want uit alle delen van Friesland kreeg men op telefo nische vragen geestdriftige antwoorden. „Wij zullen alles doen wat in ons vermo gen ligt om de sneeuw op het Elfsteden- traject te ruimen". Secretaris Cuperus bleef niettemin nog enigszins gereserveerd bij alle enthousias me. „Van gemeentewege is ons overal alle medewerking toegezegd," zo zei hij, „maar wij zullen ongetwijfeld nog meer afhanke lijk zijn van de bevolking. En ik weet wel, dat iedere Fries in vuur en vlam komt, zo dra de Elfstedentocht in het geding is, maar het is tegenwoordig niet zo heel gemakke lijk om over voldoende mankracht te be schikken. En bovendien kan de situatie voor het welslagen van onze onderneming nog kritieker worden, wanneer het in de nacht vóór dinsdag of op de dinsdag van de tocht zelf sneeuwt. Ik hoop daarom dat iedereen voor de volle honderd percent helpt en blijft helpen wanneer dit no dig is". De belangstelling Wat de belangstelling voor deze Elfste dentocht betreft kon het comité moeilijk een voorspelling doen. Zaterdag verwacht te men zeer veel gegadigden. De sneeuw zal ongetwijfeld iets temperend werken. In ieder geval is de toestand op het ogenblik wel zo, dat men gelooft dat de komende Elfstedentocht veel zwaarder zal zijn dan de vorige van 1954. Toen was het weer aan de vooravond ongunstig, maar veranderde het op de dag van de ijsmarathon zeer sterk m gunstige zin. Er kan zich ook nu een verblijdende meteorologische verandering voordoen, maar toch zal de kwaliteit van het ijs waarschijnlijk in het algemeen min der goed zijn dan in 1954. Waarschuwing De recordtijd van Jeen van der Berg (7 uur en 35 minuten) lijkt dan ook niet in gevaar te zullen komen. Evenals andere jaren waarschuwen de organisatoren de as pirant deelnemers tegen eenu al te grote lichtvaardigheid. Wie niet volkomen gezond en uitstekend getraind is, moet zich niet in dit avontuur storten. Iedereen moet er zich van bewust zijn een tocht van 200 km on der wisselende en onverwachte omstandig heden voor de boeg te hebben. De commis sie kan wat dit betreft geen enkele verant woordelijkheid nemen. Het komt aan op het gezonde verstand, de houding en ook wel op het technische inzicht van de deelnemer. Hij komt voor een bijzonder zware taak te staan. Evenals trouwens het Elfstedencomité zelf, dat in de loop der jaren veel leerde en tegenwoor dig over betere technische hulpmiddelen beschikt dan in vroeger jaren (het heeft lichtgevende verf voor het aangeven van de baan tijdens donker, er wordt motorisch geveegd en hier en daar met behulp van een jeep sneeuw geruimd) maar toch staat men elke keer weer voor verrassingen. Langs de gehele route zijn ongeveer 25 eerste hulpposten ingericht, die door een kleine 150 helpers worden bezet. «xxxjoooooooowxjrorm^xiöpoöikoooonr-ooocooocxxxxxjocccooor De twee daarop volgende winters was er ook al ijs genoeg voor de tocht. Het werden tochten die alleen door de sterksten volbracht konden worden. Niet minder dan driehonderd rijders moesten zich in 1942 onder doktersbehandeling stellen - de helft van dit aantal bleek bevroren tenen te De winnaar van de vorige Elfstedentocht, Jeen van der Berg uit het Friese dorpje Nijbeets, wordt aande finish door zijn moeder gelukgewenst. Dat was op 3 februari 1954. Jaar Wedstrijddeeln. Tochtdeeln. Totaal deeln. Perc. aantal volbr. aantal volbr. aantal volbr. volbr. 1909 22 9 22 9 41 1912 38 24 22 19 60 43 72 1917 42 37 108 83 150 120 80 1929 98 54 206 103 304 157 52 1933 173 160 339 321 512 481 94 1940 688 342 2716 947 3404 1289 38 1941 494 onbek. 1672 2499 2166 87 1942 970 853 3887 3694 4857 4547 94 1947 277 56 1791 270 2068 326 16 1954 138 63 2597 2091 2735 2154 79 WINNAAR S: 2 januari 1909: M. Hoekstra (Warga) 13 uur 50 min. 7 februari 1912: C. C. J. de Koning (Arnhem) 11 uur 40 min. 27 januari 1917: C. C. J. de Koning (Arnhem) 9 uur 53 min. 12 februari 1929: K. Leemburg (Leeuwarden) 11 uur 9 min. 16 december 1933: A. de Vries (Dronrijp) en S. Castelein (Warga) 9 uur 5 min. 30 januari 1940: A. Adema (Franeker), D. v. Duin (Warga), C. Jongert (Alkmaar), P. Keizer (De Lier) en S. J. Westra (Warmenhuizen) 11 u. 30 m. 6 februari 1941: A. Adema (Franeker) 9 uur 19 min. 22 januari 1942: S. de Groot (Weidum) 8 uur 44 min. 8 februari 1947: L. v. d. Hoorn (Ter Aar) 10 uur 51 min. 3 februari 1954: J. v. d. Berg (Nijbeets) 7 uur 25 min. (recordtijd). ADVERTENTIE Lijders aan aambeien kunnen nu blijvend verlichting vinden van hun kwaal zonder dat zij hun toevlucht behoeven te nemen tot zalf of zetpillen. Hemotabs - een volkomen nieuw middel in tabletvorm - geeft uitkomst. U slikt ze gewoon met 'n glaasje water. Hemotabs geven niet alleen een weldadige verlichting van pijn en ongemak, maar, met hun werking van binnen uit doen ze de zwellingen slinken en bevorderen ze de genezing. Bovendien zijn ze zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies te regelen, zo belangrijk voor een vol komen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. 1 1.50 voor 'n complete kuur. Bij Apothekers en Drogisten. 'n Product van E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester. Zaterdag eh zondag zijn overal in het land weer schaatswedstrijden en tochten ge houden, die door het bijzonder goede weer en de prima conditie van het ijs even zovele successen werden. Ook dit weekeinde stonden er weer diverse kampioenschap pen op het spel. In Zutfen bijvoorbeeld veroverde mej. Meyer uit Wormer de titel. Op de eerste dag won zij de 500 meter (1 min. 1,2 sec.) en de 1500 meter (3 min. 7,6 sec). Op de lange afstanden, 1000 en 3000 meter, die zondag werden gereden moest zij echter genoegen nemen met de tweede plaatsen. De kilometer werd gewonnen door mej. Ottenschot uit Bentelo in 2 min. 2,5 sec. en de 3000 meter was voor mej. Louwen uit Amsterdam met 6 min. 13,9 sec. In het algemeen klassement bezette mej. Meyer echter toch de eerste plaats voor de dames Louwen en Van Stijn (Lisse). x>occo>3cc«»^xco:ccoc>cxx>oo3c<wocococx>cwx)coococooooococoo(Xxx»oocooc<MOOOooooooo30oococ>aocw»Mcoxo^ococcoo: Op de ijsbaan Hofmanshaven heeft me vrouw HolmanWagemaker uit Den Oever het kampioenschap korte baan voor dames van Noordholland gewonnen. De uitslagen luiden: 1. mevrouw HolmanWagemaker, (Den Oever), 2. Ans Kooi (Badhoeve- dorp), 3. Tini Nicolai (Den Oever). Bakker uit Zaandam, die in 1955 ook reeds kampioen kortebaan van Noord'hol» land werd, veroverde nu in Landsmeer op nieuw deze titel. Van Drunen uit Westzaan werd tweede. Onder grote publieke belangstelling zijn in Nieuwe Niedorp de revanchewedstrijden van dé nationale langebaankampioenschap- pen gehouden. Door de goede conditie van het ijs slaagde Jeen van der Berg erin het slechts enkele dagen oude record van Van 't Oever op de 3000 meter (5 min. 13,4 sec.) te verbeteren en te brengen op 5 min. 9,4 sec. Jammer voor de Fries was het, dat hij in zijn rit op de 500 meter ten val kwam, waardoor zijn plaats in de algemene rang schikking verloren ging. De uitslagen 500 meter: 1. Van 't Oever (Lisse) 47 sec., 2. Roozendaal (Warmen huizen) 48,3, 3. Kappel (Amsterdam) 48.5. 1500 meter: 1. Van 's Oever, 2 min. 28,2 sec., 2. Van der Berg 2.28.6, 3. Hopman 2.34.2. 3000 meter: 1. Van der Berg, 5 min. 9.4 sec., 2. Van 't Oever 5.10.2, 3. Hopman 5.20.6. Het eindklassement luidt: 1. Van 't Oever 148. 100, 2. Hopman 154.433, 3. Roozendaal 154.867. Zaterdag won Van der Berg in Korte- zwaag nationale langebaanweastrijden door eerste te worden op de drie afstanden. Hij noteerde de volgende tijden: 500 meter: 50,6 sec., 1500 meter: 2 min. 41,2 sec. en 3000 meter: 5 min. 35 sec. De tweede plaats was voor Postman uit Akkrum en de der de voor Westers uit Wapenveld. De achitiende dorpentocht door Noord- holland over een afstand van honderd ki lometer is gewonnen door Koning uit Pur- merend. Hij legde het traject af in 4 uur 41 min. 31 sec. De tweede plaats werd ge deeld door de broers J. en G. van Ooyen uit Zaandam, die er vijf minuten langer over deden. Op het Zwet te Wormer zijn nationale ijszeilwedstrijden op de schaats gehouden. De uitslag was: 1. Van Saanen, Wormer; 2. De Waal, Landsmeer; 3. Menstra, Zaan dam. Die tocht - gehouden op 2 januari 1909 - staat bekend als de eerste officiële Elf stedentocht. Het vroor toen hard, doch jammer genoeg liet het weer de vele hon derden liefhebbers vlak voor de aanvang in de steek. Slechts tweeëntwintig rijders startten op zacht ijs en niet meer dan ne gen rijders kwamen in Leeuwarden aan. De nationale zwemwedstrijden, die Za terdag in het sportfondsenbad oost in Am sterdam ten bate van het mr. Bieren- broodspotfonds zijn gehouden door „De Meeuwen" en APGS mogen een succes ge noemd worden. Eerst was er het belang rijke nummer 100 meter rugslag voor da mes, waarin Nederlandse topzwemsters startten: de RDZ-meisjes Jopie van Alphen en Joke de Korte met tussen hen in, hun grote rivale, Geertje Wielema. Lenie de Nijs lag op baan twee, terwijl Ria de Vries en Alie Segaar op de buitenbanen van start gingen. De eerste 25 meter lagen de zwemsters vrij dicht op elkaar., Na 50 meter vielen de buitenbaan-zwemsters reeds enigszins terug. Lenie de Nijs zwom vrijwel gelijk op met Geertje Wielema, die alle krachten inspande om de uitstekend zwemmende Jopie van Alphen bij te houden. Joke de Korte, de nationale kampioene, kon het tempo niet houden en viel na 75 meter terug. Jopie vap Alphen maakte zich in een prachtige eindspurt los van Geertje Wielema en eindigde met een voorsprong van 0,9 sec. als eerste in 1 min. 13 sec. Geertje werd tweede (1.13,9) en Lenie de Nijs bezette een eervolle derde plaats (1.14,1). Een tweedee nummer, waarin de span ning niet ontbrak was de 100 n.eter vrije slag dames, waarin de nieuwe wereld recordhoudster op de 100 meter vlinder slag, Atie Voorbij, van start ging. Het werd een mooie strijd, die door de prachtig zwemmende Greetje Kraan werd gewon nen in 1 min. 7,3 sec. Atie Voorbij liet 0,3 sec. meer voor zich afdrukken en werd tweede. Hetty Balkenende tikte als derde nog vóór Mary Kok aan in 1 min. 9,2 sec. Voor Mary wezen de chronometers 1.10,3 sec. aan, waarmee zij de vierde plaats be zette. Bij de herennummers werd de 200 mete vrije slag na een formidabele eindspur: door de LZC-zwemmer De Jong gewonnen In 2 min. 14,4 sec., nadat het lange tijd een nek-aan-nek race was geweest met Hoog veld en Pieters. Pieters werd tweede met 2.16,5 sec. De 200 meter schoolslag bij de heren ging hoofdzakelijk tussen Bekkering en Koetse. Met 0,3 sec. verschil zegevierde Bekkering (2.47,5). Op de 100 meter vlinderslag werd de Nederlandse recordhouder Korteweg in 1 min. 9,1 sec. eerste. Smaling, noteerde 1.12,4 en werd daardoor tweede. De waterpolowedstrijd tussen het Neder landse zevental en de oud-internationals eindigde in een 104 overwinning voor het Nederlands zevental, dat bij rust reeds met 42 voor stond. De toertochten georganiseerd door het merendistrict van de Zuidhollandse Ijs bond mochten zich ook zaterdag in een gro te belangstelling verheugen van schaats liefhebbers uit alle streken van het land. Aan de molentocht, de drie provinciën- tocht en de merentochten hebben enkele duizenden rijders deelgenomen. Het ijs was uitstekend en ook het weer werkte mee. Ruim 5500 schaatsliefhebbers hebben deelgenomen aan de Noordhollandse dor- pentochten. Het ijs was van veel betere kwaliteit dan verleden week waardoor het aantal uitvallers aanmerkelijk kleiner was. De sterk gewijzigde Haarlemse dames- volleybalploeg heeft in Leiden het steden- toernooi, georganiseerd door de afdeling Leiden ter gelegenheid van de viering van het eerste lustrum gewonnen. De dames Westerwal, Groen (beide van Rapiditas) en Roozen (IIBC) waren vervangen door de jeugdige mej. Witkamp van Die Raeck- se en mej. W'ijdenes van IIVS. Dat deze wijziging een verbetering be tekende bleek wel uit de resultaten. In de poule-wedstrijden werd gewonnen van Delft met de duidelijke cijfers: 155 en 152. Ook het heus niet zwakke Leidse damesteam werd met ruime cijfers (159 en 157) geklopt. De Haagse B-ploeg had door overwinningen op Amersfoort en Rot terdam eveneens de finale bereikt, zodat de Haarlemse dames het in de eindstrijd geenszins gemakkelijk kregen. De Haarlemse ploeg, waarin mej. Wt- kamp vooral als aanvalster uitstekend de buteerde, bewees ook in de finale haar vorm en versloeg onder bijval van de tal rijke toeschouwers het Haagse team met 15—4, 16—14 en 15—12 (best of five). Van de Haarlemse herenploeg hadden we ongetwijfeld meer mogen verwachten. De Haarlemmers, die tegen Leiden goed startten en de eerste set met 159 wonnen, vatten het hierna te licht op met het gevolg dat de tweede set met 1614 verloren ging. Toen Clay c.s. zich in de beslissende game trachtten te herstellen, stelden de gasthe ren hier een groot enthousiasme tegenover, waardoor ook deze set met gering verschil verloren ging: 1513. Dat Haarlem hierna nog met 20 van Delft won was van geen invloed, aangezien ook Leiden van Delft won. Leiden won in de finale van Den Haag en werd eerste. Jopie van Alphen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7